PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 179 180

Zus
31-07-22, 12:03
Κατ' αρχάς σχολιάζω τις τιμές που υπάρχουν τώρα στην Ελλάδα..
Ενημερωτικά το είχα πάρει από Ελληνικό κατάστημα πριν 2 χρόνια στα 36 ευρώ, Retail συσκευασία!! :cool:

Τώρα βρίσκεις KEY το ίδιο πακέτο στα 66 ..

Το κατάστημα που το πήρα τώρα δεν έχει καθόλου Kaspersky..

Δεν ήξερα ότι έχεις θέσει αυτόν τον περιορισμό, ότι θέλεις μόνο από ελλάδα. :oneup:

36 ευρώ 5 συσκευές για 2 χρόνια? Τρελή προσφορά όντως. Δεν έχω ξανα δει τέτοια τιμή εκτός ελλάδας.

Iris07
31-07-22, 12:26
https://i.postimg.cc/rpP7y3wg/Cap-01.jpg

Είχα πάρει και για έναν φίλο τότε ένα..
Πάρε του είπα γιατί δεν πρόκειτε να το ξαναβρεις τόσο! :cool:

Δεν ξέρω από που τα έφερνε τότε ο τύπος, Retail !! :lol:
είχε διάφορα πακέτα!

Ουκρανία ?? :cool:

- - - Updated - - -

Σόρυυυ.. ξέχασα τον ΦΠΑ 24% που είχε πιο κάτω.. :cool:
στα 44 έβγαινε τελική το ένα..

Και πάλι πολύ καλά..

Zus
31-07-22, 12:28
Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι οι εταιρίες, τα σπρώχνουν με έμμεσους τρόπους έστω και σε πιο χαμηλή τιμή.

KostakisK
31-07-22, 15:17
Εγώ παιδιά χτύπησα με key απο το Ebay, ESET Smart Security Premium το έχω βάλει στο μάξιμουμ και τέλος. 10 ευρώ το κλειδάκι

DOU
31-07-22, 16:57
Τα free av τείνουν να εξαφανιστούν,προσφέρουν πλέον απλά scan και τίποτε άλλο.

macro
31-07-22, 18:12
Τα free av τείνουν να εξαφανιστούν,προσφέρουν πλέον απλά scan και τίποτε άλλο.

Aντιθετως πολλα απο αυτα εχουν και anti-ransomware protection που παλια δεν ειχε κανενα free. Εγω παλι νομιζω το αντιθετο.

DOU
31-07-22, 20:53
Aντιθετως πολλα απο αυτα εχουν και anti-ransomware protection που παλια δεν ειχε κανενα free. Εγω παλι νομιζω το αντιθετο.

Καποια free που μετα απο τον μηνα ουσιαστικα ειναι απλα trial και θελουν αγορα κλειδιου.

deniSun
31-07-22, 21:15
Το avast free μια χαρά είναι.

macro
01-08-22, 10:26
Avast, avira, bit, kasp, οτι καλυτερο σε free.

NiKapa
01-08-22, 11:08
Εδώ και πολλά χρόνια μόνο Kaspersky Av ,
5 υπολογιστές αναβαθμίζονται αυτόματα και τέλος ..
κάπου 20Ε σχεδόν δίνουμε κάθε χρόνο ..αυτόματη πληρωμή με κάρτα ..κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !

τα υπόλοιπα είναι για ερασιτέχνες και γι αυτούς που δεν θέλουν να πληρώνουν ..

MitsosDaBest13
02-08-22, 16:10
Εγώ έχω το Avira Prime. Κάθε 3 μήνες βάζω ψεύτικο email (tempmail κλπ), προλαβαίνω να κάνω την επιβεβαίωση σε λίγα λεπτά και απλά μου το δίνει.

Έχει πάνω από 1 χρόνο τώρα, που το παίρνω με αυτόν τον τρόπο. :tooth Να δω πότε θα το πάρουν χαμπάρι.

https://campaigns.avira.com/en/crm/trial/prime-trial-3m?x-a-medium=345&x-a-ptype=winback&x-a-source=selligent&x-a-version=2188

deniSun
02-08-22, 17:15
τα υπόλοιπα είναι για ερασιτέχνες και γι αυτούς που δεν θέλουν να πληρώνουν ..

Υπερβολικός είσαι.

DOU
02-08-22, 23:42
Εδώ και πολλά χρόνια μόνο Kaspersky Av ,
5 υπολογιστές αναβαθμίζονται αυτόματα και τέλος ..
κάπου 20Ε σχεδόν δίνουμε κάθε χρόνο ..αυτόματη πληρωμή με κάρτα ..κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !

τα υπόλοιπα είναι για ερασιτέχνες και γι αυτούς που δεν θέλουν να πληρώνουν ..

Το kasp κόπηκε ελέω πουτιν,δεν έχουμε και να υποστηριξουμε ελληνικά προϊόντα.:p

sweet dreams
03-08-22, 00:30
Δηλαδή θα πετάξουμε το Kaspersky επειδή ο Πούτιν έκανε πόλεμο??
άντε τότε να πετάξω και τον Starline(παρεμπιπτόντως μίλια μπροστά από τους άλλους) που έχω βάλει στο αυτοκίνητο και ότι άλλο Ρώσικο έχω πάρει......

goldenaura
03-08-22, 07:46
Δηλαδή θα πετάξουμε το Kaspersky επειδή ο Πούτιν έκανε πόλεμο??
άντε τότε να πετάξω και τον Starline(παρεμπιπτόντως μίλια μπροστά από τους άλλους) που έχω βάλει στο αυτοκίνητο και ότι άλλο Ρώσικο έχω πάρει......

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-10/nsa-probing-kaspersky-s-reach-in-us-after-russian-invasion

sweet dreams
03-08-22, 09:52
Τα έχουν γράψει αυτά πριν κάτι χρόνια..............
γενικά ότι γράφουν οι Αμερικάνοι προσωπικά τα περνάω από εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
Έχω τεστάρει το KIS κάτι δεκαετίες στις χειρότερες συνθήκες που υπάρχουν και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, οπότε ότι και να μου πει ο οποιοσδήποτε δεν το λαμβάνω σοβαρά υπ' όψιν.

Zus
03-08-22, 10:49
Όταν γράφουν αυτοί οι τύποι, αποτελεί παράσημο για την κάθε Kaspersky.

deniSun
03-08-22, 11:43
Δηλαδή θα πετάξουμε το Kaspersky επειδή ο Πούτιν έκανε πόλεμο??

Εδώ κατέβηκε η λίμνη των κύκνων, εσύ για ένα av κάνεις έτσι;
Κάνε και εσύ την επανάστασή σου.
Βοήθησε έμπρακτα τους Ουκρανούς.
Μην βάζεις kasp με λίγα λόγια.

sweet dreams
03-08-22, 13:16
Ξεκινάω την επανάσταση μου με το να βγάλω την ρώσικη σαλάτα από την διατροφή μου, για το KIS θα το σκεφτώ λίγο ακόμη :p

molivos
03-08-22, 13:59
Εδώ κατέβηκε η λίμνη των κύκνων, εσύ για ένα av κάνεις έτσι;
Κάνε και εσύ την επανάστασή σου.
Βοήθησε έμπρακτα τους Ουκρανούς.
Μην βάζεις kasp με λίγα λόγια.

+1000 :-) :respekt: :worthy:

jimmy956
03-08-22, 15:10
Εγώ λέω να ακολουθήσω την ίδια τακτική με αυτήν που ακολουθεί η χώρα και η εε στην υπόθεση εισβολής της τουρκίας στην Κύπρο, δηλ. :p να μην βοηθώ έμπρακτα την τουρκία και να βοηθώ την Κύπρο:p, για να μην έχω δύο μέτρα και δύο σταθμά :) .

“Δεν υπάρχει ισχυρότερος δεσμός μεταξύ πόλεων ή ιδιωτών από το κοινό συμφέρον”
“Ακολουθούν τη πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυρότερων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς”.
“Δε πρέπει όπως το έχουμε συνήθεια, να δεχόμαστε συμμάχους τους οποίους πρέπει να βοηθούμε αν βρεθούν στην ανάγκη, αλλά οι οποίοι καμιά δε μπορούν να μας δίνουν βοήθεια σε ώρα δικής μας ανάγκης”.
Θουκυδίδης

OnAl3rt
05-08-22, 17:34
Έλαβα email από kaspersky που ζητάει συγνώμη για άλλο email που έστειλαν κατά λάθος λέει, (δεν το είχα δει, ήταν στα spam με τίτλο «test» και μήνυμα «Hi dear and lovely , your email is .....@gmail.com»)
Αναφέρει ότι
This email was sent following our internal error, and we would like to apologize for any inconvenience caused. This technical error has been examined by our team, and we can confirm that no user data has been affected. Please note that no action is required from your side.

Αν και δεν μου φαίνεται κάτι σοβαρό, αυτό το «Hi dear and lovely» δεν μου κάθετε καλά. :rofl:
Πρέπει να λάβατε κι εσείς.

sweet dreams
06-08-22, 00:02
Δεν έχω λάβει τίποτα και έχω συνδρομές πολλών ετών.

OnAl3rt
06-08-22, 01:25
Παρακάτω βάζω εικόνες από τα 2 email.

240004

240005

Από ότι είδα έχει αναφερθεί και στο φόρουμ της kasperky (https://forum.kaspersky.com/topic/suspicious-email-from-kasperskydachkaspersky-mailde-26734/). Ένας mod απάντησε το εξής:

Kaspersky is aware that some users of the company’s products may have recently received emails from the company’s email address with irrelevant content. This email was sent following a misconfiguration in the company's internal IT environment. Kaspersky is reaching out to the company's users to inform them of the issue and apologize for the inconvenience caused.

Οπότε ναι δεν στάλθηκε σε όλους.

jim_p
06-08-22, 20:55
Για το "μαυρισμα" του kaspersky που λετε, πετυχα το παρακατω αρθρο που λεει οτι οι "ανησυχιες" για αυτο ηταν πολιτικες και οχι τεχνικες.
https://www.lto.de/recht/hintergruende/h/kaspersky-software-virenschutz-warnung-bsi-it-sicherheit-rechtswidrig-neue-erkenntnisse-recherche/

elvor
06-08-22, 22:20
Εδώ και πολλά χρόνια μόνο Kaspersky Av ,
5 υπολογιστές αναβαθμίζονται αυτόματα και τέλος ..
κάπου 20Ε σχεδόν δίνουμε κάθε χρόνο ..αυτόματη πληρωμή με κάρτα ..κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !

τα υπόλοιπα είναι για ερασιτέχνες και γι αυτούς που δεν θέλουν να πληρώνουν ..
Με ποιον τρόπο το έχεις κάνει αυτό;

NiKapa
09-08-22, 04:02
Με ποιον τρόπο το έχεις κάνει αυτό;

Στην αρχή παίρναμε συνδρομή για 3 πισι με αυτόματη ανανέωση ,κάποια στιγμή πριν 2 χρόνια το βάλαμε και σε άλλα 2 και το δέχτηκε κανονικά και στις επόμενες ανανεώσεις ανανεώθηκαν και τα 5 ,το ένα μάλιστα είναι στην Ρωσία

jim_p
24-08-22, 16:41
Ηλιθιοτητες του avast, μερος Ν.
Ανοιξα νωριτερα ενα λαπτοπ στο οποιο ειχα εγκαταστησει εγω το avast πριν 2-3 χρονια, οποτε ημουν σιγουρος οτι δεν ειχα επιλεξει καμια απο την σαβουρα των components που εγκαθιστα by default αλλα μονο τα file shield και behavior shield.
Μετα απο τοσο καιρο, και χωρις να γνωριζω τι μπορει να πατησε ο χρηστης σε καποιο popup του, ειδα σημερα πως ηταν ενεργοποιημενο και το cleanup, οποτε το πεταξα και επανεκκινησα οπως ζηταει στο τελος.

Μετα την επανεκκινηση, συνδεθηκα στο δικτυο μου και τσουπ, σπαμμαρε το παραθυρακι για το αγνωστο δικτυο και τους κακους που παραμονευουν κλπ. Το εκλεισα και ανοιξα εναν browser σε private mode να κατεβασω αυτο που ηθελα. Και τσουπ, νεο παραθυρακι που ελεγε πως το private mode δεν εινια πραγματικα private και ισως καποιος να με παρακολουθει.
Αφου δεν εχω καποιο απο τα σαπια components του εγκατεστημενο, αυτες οι αηδιες γιατι πεταχτηκαν? Ή εστω πως κλεινουν εντελως?

villager
24-08-22, 18:55
Ηλιθιοτητες του avast, μερος Ν.
Ανοιξα νωριτερα ενα λαπτοπ στο οποιο ειχα εγκαταστησει εγω το avast πριν 2-3 χρονια, οποτε ημουν σιγουρος οτι δεν ειχα επιλεξει καμια απο την σαβουρα των components που εγκαθιστα by default αλλα μονο τα file shield και behavior shield.
Μετα απο τοσο καιρο, και χωρις να γνωριζω τι μπορει να πατησε ο χρηστης σε καποιο popup του, ειδα σημερα πως ηταν ενεργοποιημενο και το cleanup, οποτε το πεταξα και επανεκκινησα οπως ζηταει στο τελος.

Μετα την επανεκκινηση, συνδεθηκα στο δικτυο μου και τσουπ, σπαμμαρε το παραθυρακι για το αγνωστο δικτυο και τους κακους που παραμονευουν κλπ. Το εκλεισα και ανοιξα εναν browser σε private mode να κατεβασω αυτο που ηθελα. Και τσουπ, νεο παραθυρακι που ελεγε πως το private mode δεν εινια πραγματικα private και ισως καποιος να με παρακολουθει.
Αφου δεν εχω καποιο απο τα σαπια components του εγκατεστημενο, αυτες οι αηδιες γιατι πεταχτηκαν? Ή εστω πως κλεινουν εντελως?

Ίσως κάποιο browser plug in? DNS σε αυτούς;

goku
24-08-22, 20:17
Αφου δεν εχω καποιο απο τα σαπια components του εγκατεστημενο, αυτες οι αηδιες γιατι πεταχτηκαν? Ή εστω πως κλεινουν εντελως?

Έχω την εντύπωση ότι αυτές οι βλακειούλες που πετάγονται είναι σαν "διαφημίσεις" που πάνε με την δωρεάν έκδοση του Avast, για να προωθήσει τα επι πληρωμή προϊόντα. Κλασσική τακτική πολλών εταιριών αντιβιοτικών (δίνουν δωρεάν μια κουτσουρεμένη/απλή έκδοση του αντιβιοτικού τους και σου πετάνε συνέχεια pop ups για να προωθήσουν την πλήρη σουϊτα τους η οποία προφανώς περιλαμβάνει κι άλλα προϊόντα εκτός του αντιβιοτικού, πχ firewall, vpn, cleaner κλπ). Δεν ξέρω αν μπορείς να απενεργοποιήσεις αυτά τα pop ups.

jim_p
24-08-22, 20:57
Εγω νομιζα οτι εινια απο καποιο component, αλλα πλεον δεν θυμαμαι κανενα για να πω οτι μπορει να εινια απο το ταδε. Απλα ρωταω αν εχει τυχει σε κανεναν με το ιδιο configuration. Dns εχει της google, αυτους παιρνει μεσω dhcp απο το ρουτερ μου.

Mosfet
24-08-22, 21:16
Αφου δεν εχω καποιο απο τα σαπια components του εγκατεστημενο, αυτες οι αηδιες γιατι πεταχτηκαν? Ή εστω πως κλεινουν εντελως?

Δε νομίζω ότι κλείνουν εντελώς.

Ή πληρώνεις ή βλέπεις pop-ups. Δε νομίζω ότι υπάρχει 3η επιλογή.

villager
25-08-22, 19:13
Δε νομίζω ότι κλείνουν εντελώς.

Ή πληρώνεις ή βλέπεις pop-ups. Δε νομίζω ότι υπάρχει 3η επιλογή.


Λογικό μου ακούγεται....

Δες εδώ μήπως = https://support.avast.com/en-us/article/antivirus-popup-notifications/#android

jim_p
25-08-22, 19:33
Good point, δεν το σκεφτηκα αυτο με το silent mode. Θα πω το χρηστη να το κανει μονος του τωρα :P

deniSun
25-08-22, 22:58
silent mode πάντα ενεργοποιημένο και δεν έχω δει ποτέ μου διαφήμιση ή pop παράθυρο στο avast.

Ρέα
26-08-22, 06:51
το ESET είναι τόσο καλό όσο το Kasperky
αυτά τα δύο θεωρουνται τα καλύτερα;

Iris07
26-08-22, 09:02
To Kaspersky σίγουρα είναι από τα καλύτερα.

KostakisK
26-08-22, 11:25
το ESET είναι τόσο καλό όσο το Kasperky
αυτά τα δύο θεωρουνται τα καλύτερα;

Το eset το έχω 2 χρόνια, με ρυθμίσεις στο MAX είσαι μια χαρά τίποτα δεν περνά

deniSun
26-08-22, 11:39
Όταν λέμε "καλύτερο" τι εννοούμε;
Έχει τύχει σε κάποιον να κολλήσει κάτι με το Χ ενώ με το Υ θα ήταν καλυμμένος;

Ρέα
26-08-22, 17:06
Όταν λέμε "καλύτερο" τι εννοούμε;
Έχει τύχει σε κάποιον να κολλήσει κάτι με το Χ ενώ με το Υ θα ήταν καλυμμένος;

κάτι τέτοιο,
αλλά το θέμα είναι να έχεις όλες τις καλύψεις αλλά να μην επιβαρύνει το λαπτοπ και να ρίχνει την απόδοση

sweet dreams
26-08-22, 17:17
Στα τελευταία test του Independent IT-Security Institute (https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/june-2022/)δεν βλέπω το ESET να παίρνει μέρος, στα παλιότερα έπαιρνε κορυφαία βαθμολογία.

Βάλε εκδόσεις Trial και κάνε δοκιμές μόνη σου ή πάρε το KIS.

deniSun
26-08-22, 17:19
κάτι τέτοιο,
αλλά το θέμα είναι να έχεις όλες τις καλύψεις αλλά να μην επιβαρύνει το λαπτοπ και να ρίχνει την απόδοση

Δεν θυμάμαι ποτέ κάτι τέτοιο.
πχ να μου πει κάποιος ότι είχα το avast και δεν με προστάτεψε ενώ αν είχα kasp θα είχα σωθεί.

Το μόνο που είναι συγκρίσιμο πλέον είναι το δεύτερο που λες και αυτό εν μέρη.
πχ ναι είναι σωστό και πρέπει να έχεις προστασία ransomware.
Από την άλλη κάποιος θα πει, θέλω προστασία fw, web link check, emails κλπ.
Αυτά αν τα βάλεις σε παλιό ΗΥ θα σέρνεται.
Και σε καινούργιο θα σου δημιουργεί καθυστερήσεις στο σερφάρισμα.
Προφανώς δεν είναι απαραίτητα:
fw: έχεις στο λειτουργικό και στο ρούτερ
web link check: υπάρχουν addons
emails: αν πρόκειται για web mail υπάρχουν addons, αν πρόκειται για mail client απλά ελέγχεις τα αρχεία που κάνεις dw.
Οπότε το "όσο περισσότερα τόσο καλύτερα" είναι σχετικό.

ΥΓ
Πρακτικά δεν χρειάζεσαι av σε όλα τα νέα λειτουργικά.
Απλά το βάζεις για ψυχολογικούς λόγους.

sweet dreams
26-08-22, 17:33
Πρακτικά δεν χρειάζεσαι av σε όλα τα νέα λειτουργικά.
Απλά το βάζεις για ψυχολογικούς λόγους.

Κάτι γρήγορο, γιατί υπάρχουν πάρα πολλά που κάνει αντί για σένα το AV.

Aν συνδέσω δίσκο ή στικάκι μολυσμένο από άλλο PC θα περιμένω τον DEFENDER να το σκανάρει στα γρήγορα πριν προλάβει το ζουζούνι και εγκατασταθεί?? *
Το ίδιο και για αρχεία από WEB, το ίδιο και για τις ενημερώσεις των εφαρμογών(περνάνε από το KIS πριν εγκατασταθούν), το ίδιο από επιθέσεις δικτύου(σιγά μην περιμένω το Firewall του παρόχου), το ίδιο για τον έλεγχο της κάμερας(υπάρχει ειδοποίηση ότι την ανοίγει κάποια εφαρμογή) και πολλές άλλες εφαρμογές για αποτροπή παρακολούθησης, spam, κ.λ.π. τα οποία είναι συγκεντρωμένα όλα σε ένα πρόγραμμα και δεν χρειάζεται να ψάχνω και να κατεβάζω διάφορα για το καθένα χωριστά.

*ξέχασα να γελάσω δυνατά με αυτό που έγραψα :lol: :lol: :lol:

deniSun
26-08-22, 17:59
Aν συνδέσω δίσκο ή στικάκι μολυσμένο από άλλο PC θα περιμένω τον DEFENDER να το σκανάρει στα γρήγορα πριν προλάβει το ζουζούνι και εγκατασταθεί?? *

Δεν ενεργοποιείς το auto play.
Κάνεις δεξί κλικ και άνοιγμα του usb.
Βλέπεις κρυφά αρχεία.
Σκανάρεις, αν θέλεις, πρώτα πριν το ανοίξεις.


Το ίδιο και για αρχεία από WEB,

ff + clear cache + noscript + + +
Δεν χρειάζεται να σκανάρεις τα dw.
Ρυθμίζεις το av να κάνεις έλεγχο μόνο κατά το read/execute.


το ίδιο και για τις ενημερώσεις των εφαρμογών

Δεν έχω διαβάσει για ιό κλπ που πέρασε με αναβάθμιση.


το ίδιο από επιθέσεις δικτύου(σιγά μην περιμένω το Firewall του παρόχου),

Επίθεση δεν μπορεί να δεχθεί ο ΗΥ σου.
Μόνο το ρούτερ σου.
Αν εννοείς trojan προστατεύεσαι με αυτά που αναφέρω για web.


το ίδιο για τον έλεγχο της κάμερας(υπάρχει ειδοποίηση ότι την ανοίγει κάποια εφαρμογή)

Στα win υπάρχει ένδειξη για χρήση μικροφώνου/κάμερας.
Μπορείς μάλιστα να περιορίσεις την χρήση ανά εφαρμογή.
Το ίδιο και στον ff.
Αν πρόκειται για σταθερό την αποσυνδέεις.
Αν πάλι φοβάσαι μήπως και πάλι μπορούν να την ενεργοποιήσουν (ναι μπορούν) τότε δεν μπορεί να σε προστατέψει τίποτε (μιλάω για τις περιπτώσεις που έχουν ακουστεί για back door στο τσιπάκι της κάμερας).

sweet dreams
26-08-22, 18:12
Έγραψες ολόκληρο κατεβατό για το τι πρέπει να προσέχω, τι να κάνω, πως να το κάνω κ.λ.π.,
εγώ γράφω τρία γράμματα(όχι τώρα, εδώ και δεκαετίες) KIS, τα κάνει όλα για μένα.
Για 15 ευρώ τον χρόνο(σε ομαδικές άδειες και λιγότερο) δεν αξίζει τον κόπο να χαλάω την ζαχαρένια μου με τέτοια πράγματα, το θεωρώ άσκοπο χάσιμο χρόνου και άγχος χωρίς λόγο.

deniSun
26-08-22, 18:24
Έγραψες ολόκληρο κατεβατό για το τι πρέπει να προσέχω, τι να κάνω, πως να το κάνω κ.λ.π.,
εγώ γράφω τρία γράμματα(όχι τώρα, εδώ και δεκαετίες) KIS, τα κάνει όλα για μένα.
Για 15 ευρώ τον χρόνο(σε ομαδικές άδειες και λιγότερο) δεν αξίζει τον κόπο να χαλάω την ζαχαρένια μου με τέτοια πράγματα, το θεωρώ άσκοπο χάσιμο χρόνου και άγχος χωρίς λόγο.

Οπότε αντί να πεις σε κάποιον
"μάθε να οδηγάς"
του λες
"πάρε ένα τανκς για να σε προφυλάξει όταν στουκάρεις".

sweet dreams
26-08-22, 18:47
Οπότε αντί να πεις σε κάποιον
"μάθε να οδηγάς"
του λες
"πάρε ένα τανκς για να σε προφυλάξει όταν στουκάρεις".

To πήγες αλλού και λες πράγματα που δεν ισχύουν για μένα και το ξέρεις.
Όλα αυτά που έχεις γράψει πιο πάνω τα ξέρω πριν καν ασχοληθώ με AV.
Από την στιγμή όμως που έχω ένα πρόγραμμα που μπορεί να τα κάνει όλα αυτά με μερικά κλικ, για ποιο λόγο να καθίσω να κάνω χωριστές ρυθμίσεις, να κατεβάζω addons για τον κάθε Browser, να προσέχω τι πατάω, τι ανοίγω, τι κατεβάζω και ένα σωρό άλλα ψυχοφθόρα πράγματα??
Να ήμουν 50 χρόνια νεότερος και στην αρχή της μάθησης, μάλιστα, να καθίσω να τα κάνω για να μάθω, τώρα στα πίσω-ύστερα θα καθίσω να κάνω τέτοια πράγματα??? δεν έχω εμφανίσει ακόμη σημάδια μαζοχισμού.

Από την άλλη,
αν έρθει κάποιος ανθρωπάκος που δεν ξέρει τι του γίνεται για να του πω πως να προστατευτεί, θα τον βάλω κάτω για να του κάνω εκπαίδευση ταχύρρυθμη πάνω σε όλα αυτά και ακόμη περισσότερα και επίσης να του γράψω και τον δεκάλογο των MH??(MΗ κατεβάσεις, ΜΗ ανοίξεις, ΜΗ πατήσεις, ΜΗ γράψεις, ΜΗ συνδέσεις, ΜΗ, ΜΗ, ΜΗ.........) και εσύ πιστεύεις ότι θα καθίσει να τα μάθει και να τα εφαρμόσει??
Θα του βάλω λοιπόν το KIS, θα το ρυθμίσω όπως θέλω εγώ, θα το κλειδώσω για να μην το πειράξει και αφού του πω πέντε γενικά πράγματα περί προστασίας(που σίγουρα μέχρι να τα πω τα έχει ξεχάσει), τον χαιρετάω.
Το έχω κάνει χρόνια ατελείωτα με συγγενείς και φίλους και δεν έχουν πάθει τίποτα, γιατί αν πάθαιναν σε μένα θα το έφερναν.

badweed
26-08-22, 19:29
...και παντα μπορει να χρησιμοποιηθει και ενας περιορισμενης ευθυνης λογαριασμος χρηστη .

sweet dreams
26-08-22, 19:39
Kαι απλό χρήστη να τον κάνεις, με εσένα διαχειριστή εννοείται, πάλι μπορεί να κατεβάσει ότι θέλει, να συνδέσει ότι θέλει και να ανοίξει ότι θέλει.
Περιορισμούς έχει στις ρυθμίσεις των Windows και στο να τρέξει διάφορα προγράμματα, άσε που μπαίνεις σε άλλες περιπέτειες γιατί θα σε παίρνει κάθε τρεις και λίγο επειδή δεν θα μπορεί να κάνει διάφορα και θα πρέπει να μπαίνεις εσύ.

deniSun
26-08-22, 22:52
To πήγες αλλού και λες πράγματα που δεν ισχύουν για μένα και το ξέρεις.
Όλα αυτά που έχεις γράψει πιο πάνω τα ξέρω πριν καν ασχοληθώ με AV.
Από την στιγμή όμως που έχω ένα πρόγραμμα που μπορεί να τα κάνει όλα αυτά με μερικά κλικ, για ποιο λόγο να καθίσω να κάνω χωριστές ρυθμίσεις, να κατεβάζω addons για τον κάθε Browser, να προσέχω τι πατάω, τι ανοίγω, τι κατεβάζω και ένα σωρό άλλα ψυχοφθόρα πράγματα??
Να ήμουν 50 χρόνια νεότερος και στην αρχή της μάθησης, μάλιστα, να καθίσω να τα κάνω για να μάθω, τώρα στα πίσω-ύστερα θα καθίσω να κάνω τέτοια πράγματα??? δεν έχω εμφανίσει ακόμη σημάδια μαζοχισμού.

Από την άλλη,
αν έρθει κάποιος ανθρωπάκος που δεν ξέρει τι του γίνεται για να του πω πως να προστατευτεί, θα τον βάλω κάτω για να του κάνω εκπαίδευση ταχύρρυθμη πάνω σε όλα αυτά και ακόμη περισσότερα και επίσης να του γράψω και τον δεκάλογο των MH??(MΗ κατεβάσεις, ΜΗ ανοίξεις, ΜΗ πατήσεις, ΜΗ γράψεις, ΜΗ συνδέσεις, ΜΗ, ΜΗ, ΜΗ.........) και εσύ πιστεύεις ότι θα καθίσει να τα μάθει και να τα εφαρμόσει??
Θα του βάλω λοιπόν το KIS, θα το ρυθμίσω όπως θέλω εγώ, θα το κλειδώσω για να μην το πειράξει και αφού του πω πέντε γενικά πράγματα περί προστασίας(που σίγουρα μέχρι να τα πω τα έχει ξεχάσει), τον χαιρετάω.
Το έχω κάνει χρόνια ατελείωτα με συγγενείς και φίλους και δεν έχουν πάθει τίποτα, γιατί αν πάθαιναν σε μένα θα το έφερναν.

1. Μην παρεξηγήσαι. Συζήτηση κάνουμε. Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι. Απόψεις ανταλλάζουμε.
2. Είμαι της λογικής, ότι μπορεί να κάνει κάποιος δεν χρειάζεται να το πληρώνει. Ιδίως στην δύσκολη εποχή που ζούμε. Ακόμα και αν διαθέτει το ποσό.
3. Ναι θα του πω όλα αυτά τα πρόσεχε. Πολύ απλά γιατί αν του πω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχεί γιατί του έχω το πολύ καλό av, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα την κάνει την βλακεία. Και τότε δεν θα φταίει αυτός αλλά εσύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.