PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 [175] 176 177 178 179 180

sweet dreams
28-03-23, 11:04
κακή χρήση ενοοώ να κάνεις κλικ παντού χωρίς να τσεκάρεις πάντα που οδηγεί το λινκ


Έχω το AV για να τσεκάρει, τι το πληρώνω?? για να κάθεται??

BlueChris
28-03-23, 11:29
Έχω το AV για να τσεκάρει, τι το πληρώνω?? για να κάθεται??

Ποιο AV έχεις? και πόσο σφιχτό το έχεις από ρυθμίσεις?

sweet dreams
28-03-23, 11:49
Ποιο AV έχεις? και πόσο σφιχτό το έχεις από ρυθμίσεις?

Όλα στο τέρμα.
https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=7331590#post7331590

Εκτός από το AV είχα γράψει και παλιότερα τι ακριβώς κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο,
https://www.adslgr.com/forum/threads/1037581-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-free-antivirus?p=6333352#post6333352

BlueChris
28-03-23, 12:12
Όλα στο τέρμα.
https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=7331590#post7331590

Εκτός από το AV είχα γράψει και παλιότερα τι ακριβώς κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο,
https://www.adslgr.com/forum/threads/1037581-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-free-antivirus?p=6333352#post6333352

Tzet, άρα στα πιάνει όλα πλην της περίπτωσης να είσαι από τους 1ους που μπορεί να λάβει κάτι νέο και να μην έχει ενημερωθεί η βάση του.

jim_p
28-03-23, 12:43
Για την... ατυχια του ltt και βγαζοντας στην ακρη το av του που κοιμοταν πιο βαρια απ' οτι ο ιδιος εκεινο το βραδυ.

Καποιος, που ειχε ολα τα credentials του ltt, μπηκε απο διαφορετικη ip (δεν αναφερει αν ηταν απο αλλη χωρα), αλλαξε mail/τηλεφωνο ανακτησης και κωδικο απο το καναλι, αλλαξε το ονομα, εσβησε τα παντα και ανεβασε scam video με τον Musk. Χωρις να ζητηθει verification για ολο αυτο!
Και η google (ή ο αλγοριθμος του youtube, πειτε το οπως θελετε) ειδε ολο αυτο και ειπε "seems legit" και το επετρεψε. Και ολα αυτα σε ενα καναλι με 6k+ βιντεο και 15+m subscribers.

Κατα τα αλλα, αν καποιος τολμησει και μπει στο δικο του mail απο δικο του συστημα αλλα απο ip αλλης χωρας (συνεβει σε φιλο μου πριν λιγα χρονια που πηγε Γαλλια), πρεπει οπωσδηποτε να αποδειξει οτι εινια αυτος. Και προφανως το 2fa αναγκαιο για να επιτραπει η προσβαση σε "λιγοτερο ασφαλεις εφαρμογες". Αυτες εινια οι δημιουργιες των "ικανοτατων" devs, που ειπε και ο tsigarid οταν τους εκραξα αρχες του μηνα.
Οσο για το av. Σιγα το πραγμα, ενα vbs με εικονιδιο και καταλληξη pdf ηταν, aka κατι καθολου υποπτο. Υποπτα εινια o installer καποιου torrent client ή καποιας εφαρμογης που θα χρειαστει να κατεβασει κατι εξτρα απο το ιντερνετ, το εχουμε ξαναπει...

deniSun
28-03-23, 18:21
Εδώ (https://www.ghacks.net/2023/03/28/how-to-protect-your-windows-pc-from-the-attack-that-led-to-the-linus-tech-tips-hack/) αναφέρεται μια γελοιότητα η οποία αν συνέβη θα έπρεπε να μην είχε καθόλου av ο linus.
Πιστεύω ότι ήταν χακάρισμα στους λογαριασμό του.
Διαφορετικά ο τύπος είναι καρναβάλι που δεν είχε 2fa ή av στον ΗΥ του.

jim_p
28-03-23, 18:30
Επειδη δεν διαβαζω πλεον ghacks ετσι οπως εχει γινει, που ακριβως λεει για τη γελοιοτητα?
Αν εννοεις το να φαινονται και οι επεκτασεις, ναι μεν ειναι καλη στρατηγικη για τετοιες περιπτωσεις, απλα δεν βολευει στις μετονομασιες επειδη τα windows, οταν πας να μετονομασεις κατι, πιανουν και την επεκταση. Και πολλοι, βασικα ολοι οσοι δεν ξερουν καν τι ειναι η επεκταση, απλα γραφουν το ονομα και τερμα, οποτε καταληγουν με ενα αρχειο χωρις επεκταση που μετα δεν παιζει οταν του κανουν διπλο κλικ.

goku
28-03-23, 18:38
Εδώ (https://www.ghacks.net/2023/03/28/how-to-protect-your-windows-pc-from-the-attack-that-led-to-the-linus-tech-tips-hack/) αναφέρεται μια γελοιότητα η οποία αν συνέβη θα έπρεπε να μην είχε καθόλου av ο linus.
Πιστεύω ότι ήταν χακάρισμα στους λογαριασμό του.
Διαφορετικά ο τύπος είναι καρναβάλι που δεν είχε 2fa ή av στον ΗΥ του.

Παρακολουθώ αρκετά από τα βίντεό του και σε αρκετές περιπτώσεις έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει καν ενεργοποιημένα Windows, τουλάχιστον στα μηχανήματα που τεστάρει στα βίντεο που ανεβάζει (παρατηρώ το κλασσικό υδατογράφημα πέρι μη ενεργοποιημένου λειτουργικού στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης). Θεωρώ ότι σε πολλά μηχανήματα απλώς εγκαθιστά τα Windows για να κάνει τα τεστ, και τίποτα άλλο, ούτε αντιβιοτικά ούτε τίποτα. Στους υπολογιστές που χρησιμοποιούν καθημερινά οι υπάλληλοί του φυσικά δεν ξέρω τι βάζει εκεί.

deniSun
28-03-23, 18:47
Θεωρώ ότι σε πολλά μηχανήματα απλώς εγκαθιστά τα Windows για να κάνει τα τεστ, και τίποτα άλλο, ούτε αντιβιοτικά ούτε τίποτα. Στους υπολογιστές που χρησιμοποιούν καθημερινά οι υπάλληλοί του φυσικά δεν ξέρω τι βάζει εκεί.

Και αυτό είναι το δεύτερο που παρατήρησα.
Εκεί που κάθισε και υποτίθεται άνοιξε το email ήταν ο προσωπικός του ΗΥ
ή ένα μηχάνημα που είχε για τεστάρισμα.
Αν ήταν το δεύτερο, που πιστεύω ότι έτσι ήταν, τότε καλά να πάθει (αν ήταν θέμα ιού).

BlueChris
28-03-23, 18:50
Επειδη δεν διαβαζω πλεον ghacks ετσι οπως εχει γινει, που ακριβως λεει για τη γελοιοτητα?
Αν εννοεις το να φαινονται και οι επεκτασεις, ναι μεν ειναι καλη στρατηγικη για τετοιες περιπτωσεις, απλα δεν βολευει στις μετονομασιες επειδη τα windows, οταν πας να μετονομασεις κατι, πιανουν και την επεκταση. Και πολλοι, βασικα ολοι οσοι δεν ξερουν καν τι ειναι η επεκταση, απλα γραφουν το ονομα και τερμα, οποτε καταληγουν με ενα αρχειο χωρις επεκταση που μετα δεν παιζει οταν του κανουν διπλο κλικ.

Πάντα καθολικά έχω ενεργές τις επεκτάσεις ονομάτων παντού στο σπίτι και με AD στη δουλειά. Όλοι ξέρουν τι κάνουν κλικ. Αν είναι zip, rar,xls κλπ

jim_p
28-03-23, 18:59
Δεν παιζει να ειχε περασει λογαριασμους (mail, google accounts κλπ) σε συστημα που ειχε για τεσταρισμα.

xaris2335
29-03-23, 07:48
Διαφορετικά ο τύπος είναι καρναβάλι που δεν είχε 2fa ή av στον ΗΥ του.
Είχε 2fa απλά με το sms δεν είναι κρυπτογραφημένο το μήνυμα και μπορεί να χακαριστεί, αν όμως είναι μέσω viber δύσκολα έως απίθανο να σπάσει

MitsakosGR
29-03-23, 09:23
Δεν έγινε compromised ούτε username, ούτε κωδικός, ούτε 2fa. Ένα script τους στείλανε το οποίο με πρόσβαση διαχειριστή πήρε το session token του YouTube. Άρα ήταν αυτόματα συνδεδεμένος, χωρίς να ξέρει κανένα στοιχείο και χωρίς να περάσει ποτέ από Login.

Δεν ήταν απλά τους έστειλαν ένα αρχείο και το άνοιξαν. Προηγήθηκαν κάποια email επικοινωνίας και τους έστειλαν τους "όρους συνεργασίας" υποτίθεται. Το οποίο ήταν ένα Contract.pdf.scr, 800MB (zipped 1MB, γιατί έχει πολλά μηδενικά μέσα) το οποίο πολλά av το αγνοούν λόγω μεγέθους.

Τα κύρια προβλήματα που είχε ήταν δυο:

1. Δεν είχε ενεργοποιημενη την επιλογή για να βγάζει μήνυμα αν κάτι θέλει δικαιώματα διαχειριστή, οπότε δεν παρατηρησε ότι το pdf ήθελε κάτι τέτοιο.
2. Δεν ακολουθούσε την αρχή του least privilege. Οπότε ο υπάλληλος, χαμηλής τάξης μάλλον, είχε πλήρη πρόσβαση στο κανάλι. Οπότε μπορούσε ακόμα και να το σβήσει.


Από την πλευρά του το YouTube, όπως λέει, δεν έχει τα αντίστοιχα εργαλεία για να μειώσει δικαιώματα σε κάποιους ή να βγάζει password/2fa prompt, αν πχ σβήσεις τόσα πολλά αρχεια από το κανάλι.

Zus
29-03-23, 10:20
Δεν έγινε compromised ούτε username, ούτε κωδικός, ούτε 2fa. Ένα script τους στείλανε το οποίο με πρόσβαση διαχειριστή πήρε το session token του YouTube. Άρα ήταν αυτόματα συνδεδεμένος, χωρίς να ξέρει κανένα στοιχείο και χωρίς να περάσει ποτέ από Login.

Δεν ήταν απλά τους έστειλαν ένα αρχείο και το άνοιξαν. Προηγήθηκαν κάποια email επικοινωνίας και τους έστειλαν τους "όρους συνεργασίας" υποτίθεται. Το οποίο ήταν ένα Contract.pdf.scr, 800MB (zipped 1MB, γιατί έχει πολλά μηδενικά μέσα) το οποίο πολλά av το αγνοούν λόγω μεγέθους.

Τα κύρια προβλήματα που είχε ήταν δυο:

1. Δεν είχε ενεργοποιημενη την επιλογή για να βγάζει μήνυμα αν κάτι θέλει δικαιώματα διαχειριστή, οπότε δεν παρατηρησε ότι το pdf ήθελε κάτι τέτοιο.
2. Δεν ακολουθούσε την αρχή του least privilege. Οπότε ο υπάλληλος, χαμηλής τάξης μάλλον, είχε πλήρη πρόσβαση στο κανάλι. Οπότε μπορούσε ακόμα και να το σβήσει.


Από την πλευρά του το YouTube, όπως λέει, δεν έχει τα αντίστοιχα εργαλεία για να μειώσει δικαιώματα σε κάποιους ή να βγάζει password/2fa prompt, αν πχ σβήσεις τόσα πολλά αρχεια από το κανάλι.

Ωραίος. Καλή σούμα.

jim_p
29-03-23, 12:00
Το οποίο ήταν ένα Contract.pdf.scr, 800MB (zipped 1MB, γιατί έχει πολλά μηδενικά μέσα) το οποίο πολλά av το αγνοούν λόγω μεγέθους.

Ποια av κανουν αυτη την ηλιθιοτητα? Ελπιζω ο ltt να πηρε κατι για να μην βγαλει στη φορα το av του αν ειναι τοσο απαραδεκτο. Για την ανικανοτητα του youtube που λεω παραπανω δικαιωθηκα για αλλη μια φορα με τα οσα γραφτηκαν.

---edit
Που λεει οτι το αρχειο ηταν 800mb? Ειδα το βιντεο του ltt για τριτη φορα και δεν αναφερει κατι τετοιο.
Nvm, το βρηκα, στο αλλο βιντεο το λεει.

deniSun
29-03-23, 12:12
Δεν έγινε compromised ούτε username, ούτε κωδικός, ούτε 2fa. Ένα script τους στείλανε το οποίο με πρόσβαση διαχειριστή πήρε το session token του YouTube. Άρα ήταν αυτόματα συνδεδεμένος, χωρίς να ξέρει κανένα στοιχείο και χωρίς να περάσει ποτέ από Login.

Δεν ήταν απλά τους έστειλαν ένα αρχείο και το άνοιξαν. Προηγήθηκαν κάποια email επικοινωνίας και τους έστειλαν τους "όρους συνεργασίας" υποτίθεται. Το οποίο ήταν ένα Contract.pdf.scr, 800MB (zipped 1MB, γιατί έχει πολλά μηδενικά μέσα) το οποίο πολλά av το αγνοούν λόγω μεγέθους.

Τα κύρια προβλήματα που είχε ήταν δυο:

1. Δεν είχε ενεργοποιημενη την επιλογή για να βγάζει μήνυμα αν κάτι θέλει δικαιώματα διαχειριστή, οπότε δεν παρατηρησε ότι το pdf ήθελε κάτι τέτοιο.
2. Δεν ακολουθούσε την αρχή του least privilege. Οπότε ο υπάλληλος, χαμηλής τάξης μάλλον, είχε πλήρη πρόσβαση στο κανάλι. Οπότε μπορούσε ακόμα και να το σβήσει.


Από την πλευρά του το YouTube, όπως λέει, δεν έχει τα αντίστοιχα εργαλεία για να μειώσει δικαιώματα σε κάποιους ή να βγάζει password/2fa prompt, αν πχ σβήσεις τόσα πολλά αρχεια από το κανάλι.

Και μετά κράζουμε τον μπάρμπα-Γιώργο και την κυρά-Τούλα.
Μιλάμε για στόκο.

MitsakosGR
29-03-23, 12:19
Και μετά κράζουμε τον μπάρμπα-Γιώργο και την κυρά-Τούλα.
Μιλάμε για στόκο.

Σε μία εταιρία, ακόμα και τεχνολογική ή πληροφορικής, δεν είναι όλοι εξοικειωμένοι με τα τεχνικά θέματα, ούτε και με θέματα ασφαλείας.

Το πρόβλημα είναι ότι η ευκολία και η ασφάλεια δεν πάνε μαζί, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να επιλέγουν την ευκολία!

"Στόκο" δεν θα χαρακτήριζα κάποιον που δεν ήξερε να κοιτάξει τα σωστά πράγματα. Αλλά θα χαρακτήριζα προβληματικό το σύστημα που δεν τον εκπαίδευσε να τα αναγνωρίζει και δεν έβαλε/επέβαλε τους αντίστοιχους μηχανισμούς, ώστε να αποτραπεί, στο μέτρο του δυνατού, το λάθος του χρήστη.

deniSun
29-03-23, 12:50
Σε μία εταιρία, ακόμα και τεχνολογική ή πληροφορικής, δεν είναι όλοι εξοικειωμένοι με τα τεχνικά θέματα, ούτε και με θέματα ασφαλείας.

Το πρόβλημα είναι ότι η ευκολία και η ασφάλεια δεν πάνε μαζί, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να επιλέγουν την ευκολία!

"Στόκο" δεν θα χαρακτήριζα κάποιον που δεν ήξερε να κοιτάξει τα σωστά πράγματα. Αλλά θα χαρακτήριζα προβληματικό το σύστημα που δεν τον εκπαίδευσε να τα αναγνωρίζει και δεν έβαλε/επέβαλε τους αντίστοιχους μηχανισμούς, ώστε να αποτραπεί, στο μέτρο του δυνατού, το λάθος του χρήστη.

Σε μια σοβαρή εταιρεία δεν θα έμπαινε κανείς σε λογαριασμούς κρίσιμους από οπουδήποτε.
Επίσης οι ΗΥ από τους οποίους θα έμπαινε θα είχαν την σχετική ασφάλεια.
Τίποτε από τα παραπάνω δεν τηρήθηκε.
Άρα ναι. Είναι στόκος. Δεν μπορεί να τρέχει ο τεχνικός πίσω από το κάθε ένα βούρλο μήπως και κάνει την Χ-βλακεία.
Κανονικά ο τύπος χρίζει άμεσα επιτήρησης.
Εγώ προσωπικά δεν θα το άφηνα με τίποτε μόνο σε δωμάτιο με ακάλυπτες μπρίζες.
Αν και στην περίπτωσή του ποτέ δεν ξέρεις.

sweet dreams
29-03-23, 14:07
Εγώ προσωπικά δεν θα το άφηνα με τίποτε μόνο σε δωμάτιο με ακάλυπτες μπρίζες.

:paint: :lol:

xaris2335
30-03-23, 10:51
Δεν έγινε compromised ούτε username, ούτε κωδικός, ούτε 2fa. Ένα script τους στείλανε το οποίο με πρόσβαση διαχειριστή πήρε το session token του YouTube. Άρα ήταν αυτόματα συνδεδεμένος, χωρίς να ξέρει κανένα στοιχείο και χωρίς να περάσει ποτέ από Login.

Δεν ήταν απλά τους έστειλαν ένα αρχείο και το άνοιξαν. Προηγήθηκαν κάποια email επικοινωνίας και τους έστειλαν τους "όρους συνεργασίας" υποτίθεται. Το οποίο ήταν ένα Contract.pdf.scr, 800MB (zipped 1MB, γιατί έχει πολλά μηδενικά μέσα) το οποίο πολλά av το αγνοούν λόγω μεγέθους.

Τα κύρια προβλήματα που είχε ήταν δυο:

1. Δεν είχε ενεργοποιημενη την επιλογή για να βγάζει μήνυμα αν κάτι θέλει δικαιώματα διαχειριστή, οπότε δεν παρατηρησε ότι το pdf ήθελε κάτι τέτοιο.
2. Δεν ακολουθούσε την αρχή του least privilege. Οπότε ο υπάλληλος, χαμηλής τάξης μάλλον, είχε πλήρη πρόσβαση στο κανάλι. Οπότε μπορούσε ακόμα και να το σβήσει.


Από την πλευρά του το YouTube, όπως λέει, δεν έχει τα αντίστοιχα εργαλεία για να μειώσει δικαιώματα σε κάποιους ή να βγάζει password/2fa prompt, αν πχ σβήσεις τόσα πολλά αρχεια από το κανάλι.

Σωστά!! Αυτό ακριβώς έδειξε και στο δεύτερο βίντεο που πόσταρα. Είναι πολύ καλό κανάλι και κάνει πολύ καλή ανάλυση των ιών το συνιστώ.

BlueChris
01-04-23, 22:15
Έχει δει/δοκιμάσει κανείς το Eset Inspect (https://help.eset.com/ei_deploy/1.8/en-US/)? για εταιρικό περιβάλλον μιλάω αν αξίζει. Αυτή τη στιγμή είμαι με Eset Protect και είμαι ευχαριστημένος πολύ απλά αυτό το θεωρώ κάτι έξτρα και πως θα υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη προστασία. Μεγάλος ρουφιάνος θα είναι βέβαια προς την Eset αλλά εδώ παίζει το έργο του better the devil you know.

Zus
02-04-23, 14:23
Ποιος χειρίζεται τα Alarms που χτυπάνε? Τα Key Features φαίνονται σημαντικά αλλά απαιτούν και χρόνο για να τα εκμεταλλευτείς.

BlueChris
02-04-23, 17:08
Ποιος χειρίζεται τα Alarms που χτυπάνε? Τα Key Features φαίνονται σημαντικά αλλά απαιτούν και χρόνο για να τα εκμεταλλευτείς.

Στα σοβαρά σου στέλνει email λογικά. Ούτε στο Protect είμαι από πάνω όλη μέρα αλλά κάθε πρωί κάνω ένα τσεκ και στη σοβαρή φάση μου στέλνει email.

deniSun
03-04-23, 09:57
Θέλω ένα addon για ff που να ελέγχει τα url για διάφορα κακόβουλα πράγματα,
να με προειδοποιεί ή/και να τα κόβει,
να είναι γρήγορο (αν είναι δυνατόν με τοπική ΒΔ) και αξιόπιστο
να είναι δοκιμασμένο σε web banking
να είναι παραμετροποιήσιμο (μην κόβει ότι θέλει και ψάχνομαι).

Πολύ παλιά είχα το WOT (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/wot-safe-browsing-tool/?utm_source=addons.mozilla.org&utm_medium=referral&utm_content=search).
Τώρα είδα το Malwarebytes (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/malwarebytes/?utm_source=addons.mozilla.org&utm_medium=referral&utm_content=search) για το οποίο έχω να πω τα καλύτερα για το καθαρισμό malware στον ΗΥ.
Από av έχω το avast free αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι το ανάλογο addon του ή το web shield του av (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο).

Τι προτείνετε;

Iris07
03-04-23, 10:19
Το καλύτερο για μένα είναι το addon του Kaspersky.
Σου βγάζει ενδείξεις και όταν κάνεις αναζητήσεις για διάφορα sites, πριν πας κάπου.

Αυτό και το NoScript έχω στον FF.

deniSun
03-04-23, 13:06
Το καλύτερο για μένα είναι το addon του Kaspersky.
Σου βγάζει ενδείξεις και όταν κάνεις αναζητήσεις για διάφορα sites, πριν πας κάπου.

Αυτό και το NoScript έχω στον FF.

Αυτό προϋποθέτει και την σουίτα kasp.

sweet dreams
03-04-23, 13:20
Ναι, δεν το έχει ούτε το free που έχω κρατήσει.

deniSun
03-04-23, 13:23
Δοκιμάζω το malwarebytes.
Το βλέπω αρκετά παραμετροποιήσιμο και γρήγορο.
Παίζει συνοδευτικό με το adblock.
Τα περισσότερα domain τα κόβω από το noscript αλλά 2-3 που μου ξέφυγαν τα επισήμανε το malwarebytes.

sweet dreams
03-04-23, 13:39
Θα επισημάνω για ακόμη μια φορά ότι φορτώνεις το σύστημα με διάφορα ενώ μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μόνο με ένα.
Έχεις το AVAST, που προσωπικά το θεωρώ ότι χειρότερο και ας παίρνει καλές κριτικές.
Πρόσφατα σε υπολογιστή φίλου/πελάτη μου έκοβε την πρόσβαση στα Unifi χωρίς καμία ειδοποίηση και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει, το έκλεισα για να έχω πρόσβαση.
Μάλιστα είχε βάλει το πληρωμένο.
έχω το KIS κάτι δεκαετίες, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν χρειάζομαι ούτε addons ούτε τίποτε άλλο, όλα σε ένα και τελείωσε.

deniSun
03-04-23, 13:52
Θα επισημάνω για ακόμη μια φορά ότι φορτώνεις το σύστημα με διάφορα ενώ μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μόνο με ένα.
Έχεις το AVAST, που προσωπικά το θεωρώ ότι χειρότερο και ας παίρνει καλές κριτικές.
Πρόσφατα σε υπολογιστή φίλου/πελάτη μου έκοβε την πρόσβαση στα Unifi χωρίς καμία ειδοποίηση και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει, το έκλεισα για να έχω πρόσβαση.
Μάλιστα είχε βάλει το πληρωμένο.
έχω το KIS κάτι δεκαετίες, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν χρειάζομαι ούτε addons ούτε τίποτε άλλο, όλα σε ένα και τελείωσε.

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ ολόκληρες σουίτες που περιέχουν ηλίθια fw.
Το avast free το έχω μόνο με ενεργοποιημένο το av.
Τίποτε από όλα τα υπόλοιπα.
Και επί χρόνια τα πάει μια χαρά.

sweet dreams
03-04-23, 13:54
που περιέχουν ηλίθια fw

Δηλαδή??

deniSun
03-04-23, 14:03
Δηλαδή??

firewall

sweet dreams
03-04-23, 14:16
Έχεις δοκιμάσει το Kaspersky και είναι ηλίθιο???? :hmm:
Τι ακριβώς δεν έχει ή σε ενοχλεί???

deniSun
03-04-23, 17:40
Έχεις δοκιμάσει το Kaspersky και είναι ηλίθιο???? :hmm:
Τι ακριβώς δεν έχει ή σε ενοχλεί???

Χρησιμοποιούσα επί χρόνια την free έκδοση.
Μετά από κάποια major upd δεν μου άρεσε, μου ήταν βαρύ και το άφησα.
Πριν είχα το avast free οπότε και επέστρεψα πάλι σε αυτό.

Προσωπικά δεν μου χρειάζονται τα στοιχεία που έχουν τα πλήρη πακέτα τύπου suite.
Πολλά από αυτά είναι άχρηστα και πολλά δημιουργούν πρόβλημα.
πχ το fw για μια συσκευή που δεν βγαίνει από δημόσια δίκτυα είναι περιττό.
Παλιότερα ακόμα και η σήμανση που έδιναν στις url με το τικ βάραινε πολύ το φόρτωμα των σελίδων (το ίδιο συμβαίνει και τώρα σε χαμηλών δυνατοτήτων συστήματα).
Επίσης τα στοιχεία τύπου shadowbox δημιουργούσαν προβλήματα που σε έκαναν να ψάχνεσαι.
Είχα πρόγραμμα που δεν μπορούσε να εκτελεστεί και ψαχνόμουν ώρες.
Το ίδιο με το πετσόκομμα που κάνουν σε διάφορα στοιχεία των σελίδα τύπου js.
Πάλι μπορεί να σε βάλουν σε διαδικασία ψαξίματος επί ώρες.

sweet dreams
03-04-23, 17:47
Χρησιμοποιούσα επί χρόνια την free έκδοση.

Δεν έχει η free έκδοση Firewall.

Kατά τα άλλα,
έχεις χρησιμοποιήσει σουίτες που είναι για κλωτσιές ή από θέμα λειτουργιών ή από UI και δυστυχώς είσαι προκατειλημμένος.
Αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο και θέλεις βάλε το KIS(trial) για να δεις πόσο έχουν προχωρήσει οι σοβαρές σουίτες.

deniSun
03-04-23, 17:53
Δεν έχει η free έκδοση Firewall.

Δεν είπα ότι είχα.
Αφού σου λέω ότι την χρησιμοποιούσα χρόνια την free έκδοση του kasp
σημαίνει ότι ήμουν ευχαριστημένος.
Σου έγραψα για ποιον λόγο το εγκατέλειψα.


έχεις χρησιμοποιήσει σουίτες που είναι για κλωτσιές ή από θέμα λειτουργιών ή από UI και δυστυχώς είσαι προκατειλημμένος.

Μα γιατί να βάλω σουίτα αφού δεν τα χρειάζομαι τα επιπλέον που έχει;

sweet dreams
03-04-23, 18:04
Μα γιατί να βάλω σουίτα αφού δεν τα χρειάζομαι τα επιπλέον που έχει;

Mα το είπαμε πιο πάνω, θα πετάξεις όλα τα υπόλοιπα,
δηλαδή AV που έχεις, firewall, malwawarebytes, addons και τον υπόλοιπο αχταρμά.
Τα έχει όλα η σουίτα και πολλά περισσότερα αλλά το βασικότερο είναι ότι είναι της ίδιας εταιρίας ώστε να λειτουργούν όλα αρμονικά μεταξύ τους και όχι όπως τα άλλα που μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο και να δημιουργούνται "τρύπες".

deniSun
03-04-23, 18:25
Mα το είπαμε πιο πάνω, θα πετάξεις όλα τα υπόλοιπα,
δηλαδή AV που έχεις, firewall, malwawarebytes, addons και τον υπόλοιπο αχταρμά.
Τα έχει όλα η σουίτα και πολλά περισσότερα αλλά το βασικότερο είναι ότι είναι της ίδιας εταιρίας ώστε να λειτουργούν όλα αρμονικά μεταξύ τους και όχι όπως τα άλλα που μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο και να δημιουργούνται "τρύπες".

Από την σελίδα (https://www.kaspersky.gr/home-security) τους βλέπω KasperskyInternet Security 35ε/έτος.
Νταβατζιλίκη το θεωρώ.

Από αυτά που προσφέρει:
Προστασία από ιούς: το έχω free από avast
Προστασία από phising: δεν το χρειάζομαι
Βελτιστοποιημένη απόδοση: αδιάφορο με το σύστημα που έχω
Προστασία πληρωμών: δεν θα το χρησιμοποιούσα ακόμα και free να ήταν
VPN: έχω δικό μου
adblock: έχω σε τοπικό δικό μου dns
private browsing: το έχει ο ff
Προστασία webcam: δεν την έχω μόνιμα συνδεδεμένη
p0rn block: είμαι αρκετά μεγάλος

Επιπρόσθετα από αυτά που μου γράφεις:
fw έχω δικό μου στο ρούτερ μου

NiKapa
03-04-23, 19:04
Θα μπορούσες να βάλεις Kaspersky AV μόνο με 13-15Ε τον χρόνο

deniSun
03-04-23, 19:06
Θα μπορούσες να βάλεις Kaspersky AV μόνο με 13-15Ε τον χρόνο

Γιατί να πληρώσω κάτι που μπορώ να έχω free;

NiKapa
03-04-23, 19:12
Για να έχει και το FF extension που θες και πολύ καλύτερη προστασία από αυτήν που έχεις τώρα

BlueChris
03-04-23, 19:14
Eset παίδες μονο το nod, οχι το full suite.

Iris07
03-04-23, 19:15
Χρησιμοποιώ τo πλήρες της Kaspersky σε ένα καλό PC 10ετίας εδώ και κάμποσα χρόνια, και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα από αυτό..
Ίσα - ίσα που με έσωσε κάμποσες φορές από διάφορα.

Τώρα το έχω σε 4-5 συκευές, 2 PC, Laptop και Tablet..

Οι προσφορές στα πακέτα 5 συσκευές - 2 έτη που μπορείς να βρεις είναι πολύ καλές!

Τα μενού του επίσης τα βρίσκω καλά/ωραία και εύκολα στις ρυθμίσεις.

sweet dreams
03-04-23, 19:22
Από την σελίδα τους βλέπω KasperskyInternet Security 35ε/έτος.
Νταβατζιλίκη το θεωρώ.

Πήγες κατευθείαν για τιμή στο επίσημο site??? έτσι πάντα ψωνίζεις?? :hmm:

Βρίσκεις άδεια και με 10 ευρώ (https://www.skroutz.gr/s/33470235/Kaspersky-Internet-Security-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-1-%CE%A3%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-1-%CE%88%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1.html) ή και φτηνότερα σε προσφορά κυρίως στις γιορτές πριν την καινούργια χρονιά.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις σχετικά με το KIS είναι πολύ λίγα και επειδή αισθάνομαι ότι το αδικείς θα παραθέσω επιγραμματικά τις βασικές λειτουργίες.

1:Προστασία αρχείων από ιούς
Σαρώνει όλα τα αρχεία που ανοίγουν, αποθηκεύονται ή εκτελούνται.
Επίπεδο ασφαλείας - μπορεί να επιλεγεί το "Ακραίο" για επικίνδυνες τοποθεσίες και λήψεις.

2:Προστασία από ιούς στο Web.
Σαρώνει την εισερχόμενη κυκλοφορία web και αποτρέπει την εκτέλεση επικίνδυνων δεσμών ενεργειών στον υπολογιστή σας.
Επίπεδο ασφαλείας - μπορεί να επιλεγεί το "Ακραίο" για επικίνδυνες τοποθεσίες και λήψεις.

3:Προστασία email από ιούς
Εκτελεί σάρωση των εισερχομένων και εξερχομένων μηνυμάτων για επικίνδυνα αντικείμενα.
Επίπεδο ασφαλείας - μπορεί να επιλεγεί το "Ακραίο" για επικίνδυνες τοποθεσίες και λήψεις.

4:Αποκλεισμός επιθέσεων δικτύου
Προστατεύει τον υπολογιστή από επικίνδυνη δραστηριότητα δικτύου και επιθέσεις.

5:Tείχος προστασίας

6:Προστασία ΑΜSI.

7:Έλεγχος εφαρμογών
Παρακολουθεί τη δραστηριότητα όλων των εφαρμογών που είναι εγκατεστημένες στον υπολογιστή.

8:Παρακολούθηση συστημάτων
Προστατεύει από ransomware και άλλο λογισμικό τύπου cryptolocker και επαναφέρει τις αλλαγές στο σύστημα που προκαλούνται από την δραστηριότητα κακόβουλων προγραμμάτων.

9:Ενημέρωση λογισμικού
Βοηθά στο να ενημερώνονται οι εφαρμογές στον υπολογιστή σας για την αποφυγή μολύνσεων.

10:Πρόγραμμα Anti-Banner
Αποκλείει διαφημιστικά πλαίσια.

11:Πρόγραμμα Anti-Spam

12:Διαχείριση εφαρμογών

13:Ιδιωτική περιήγηση
Προστατεύει από την συλλογή πληροφοριών σχετικά με τις δραστηριότητες σας σε τοποθεσίες web.

14:Προστασία της Webcam

15:Aσφαλείς τραπεζικές συναλλαγές

16:Σάρωση για τρωτά σημεία.

17:Παρακολούθηση Δικτύου

Και πολλές άλλες ρυθμίσεις και λειτουργίες.

- - - Updated - - -


Γιατί να πληρώσω κάτι που μπορώ να έχω free;

Βρε Διονύση,
πες κατευθείαν ότι δεν γουστάρω να το βάλω, αυτό που λες για 10 ευρώ το χρόνο δεν ακούγεται καλά.

Zus
03-04-23, 19:22
Αυτή η σάρωση για τρωτά σημεία πως γίνεται. Manual?

sweet dreams
03-04-23, 19:25
Ναι, manual.

Iris07
03-04-23, 19:28
Το τελευταίο πακέτο KTS 5 συσκευές - 2 έτη το πήρα από Ελληνικό κατάστημα στα 45 ευρώ.

Δηλαδή μου βγαίνει η πλήρης σουίτα Kaspersky σε κάθε συσκευή με 4,5 ευρώ τον χρόνο!

BlueChris
03-04-23, 19:54
Να αγοράζετε antivirus από τη σωστή πλευρά της ιστορίας, άκου Software from Eugene Kaspersky:)

Iris07
03-04-23, 20:02
Στο τέλος θα μας πεις να μην αγοράζουμε και AVM από Γερμανία! :p :lol:

sweet dreams
03-04-23, 20:18
Να αγοράζετε antivirus από τη σωστή πλευρά της ιστορίας, άκου Software from Eugene Kaspersky:)

Στην σωστή είμαστε όσον αφορά τον Eυγένιο και είναι και φιλέλληνας, τα έχουμε πει παλιότερα.

https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=7213982#post7213982

https://www.adslgr.com/forum/threads/113486-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-antivirus-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF?p=7226396#post7226396

@ ADSLgr.com All rights reserved.