PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ποιο antivirus είναι αρκετά αξιόπιστο



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180

manoulamou
20-11-08, 12:41
Εννοειται οχι cookies καθως απο επιλογη καθε που κλεινω τους browsers
καθαριζω ολη τη σαββουρα.
Μιλαω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2371808&postcount=1233) για 1 trojan + 1 warm + απειρα malware (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2397843&postcount=42) ... :(



Avira Premium Security Suite. Κορυφή.
Εχουν γραφτει πολυ καλα σχολια γι αυτην!:)

t3hsofos
20-11-08, 12:43
avira και avast,με εχουν αφησει ικανοποιημενο και σε συνδυασμο με το comodo firewall, τοσα χρονια δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα σε οσα pc τα εβαζα...

avpap
20-11-08, 12:55
Ο συνδυασμός Nod32 με Spyware Doctor,είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τίποτα εαν είναι συνεχώς ενεργά και ενημερωμένα.
Και προσθέτω το Spyware Doctor γιατί το Nod δεν τα καταφέρνει καλά σ' αυτό το τομέα.
Κάποιοι θα πουν ότι ακόμα και αυτά δεν τα καταφέρνουν πάντα,αλλά να είσαι σίγουρος ότι εαν αυτά τα δύο είναι αγορασμένα (και όχι "σπασμένα") δεν υπάρχει περίπτωση να σε απογοητεύσουν.

Simpleton
20-11-08, 12:57
Ναι, τι εννοείς με τα "μαμούνια"; Γιατί τα πιο πολλά antispyware βγάζουν ως πρόβλημα τα cookies που φυσικά δεν είναι, μόνο και μόνο για να δικαιολογούν την χρήση τους.

Τα cookies δεν είναι πρόβλημα ασφαλείας, αλλά ιδιωτικότητας (privacy). Και είναι πολύ λογικό το antispyware να σου εμφανίζει τα tracking cookies σαν spyware, αφού στην ουσία αυτό είναι. Άσχετα από το γεγονός ότι ο spy-κώδικας δεν τρέχει στον δικό σου υπολογιστή, αλλά σε κάποιον server. Προσωπικά, το θεωρώ καλό να σου εμφανίζουν τα tracking cookies, ίσως παρακινήσει περισσότερους χρήστες να ασχοληθούν με αυτά και να μάθουν πως να τα αντιμετωπίζουν.


Εννοειται οχι cookies καθως απο επιλογη καθε που κλεινω τους browsers
καθαριζω ολη τη σαββουρα.
Μιλαω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2371808&postcount=1233) για 1 trojan + 1 warm + απειρα malware (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2397843&postcount=42) ... :(



Εχουν γραφτει πολυ καλα σχολια γι αυτην!:)

Για τον Firefox υπάρχει και το πολύ καλό CS Lite, που σου εμφανίζει ένα κουμπί για να επιλέγεις εύκολα από ποιες σελίδες θέλεις να παίρνεις cookie. Δεν χρειάζεται ούτε να τα σβήνεις στο τέλος, ούτε τίποτα άλλο.

sonic
20-11-08, 13:20
Επειδή έχω ακούσει πολλές φορές χρήστες να λένε ότι έχουνε spyware και trojans και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, είπα να βάλω και εγώ για να δω τι θα μου βγάλει.

Σημείωση, δεν έχω τρέξει τέτοιο πράμα από το 2004, η εγκατάσταση είναι 1 χρόνου πλέον, χρησιμοποιώ αποκλειστικά firefox, είμαι πλήρως patched και updated σε λειτουργικό και προγράμματα.

Πάμε λοιπόν, εγκατέστησα το SuperAntispyware που λέει και η manoulamou, στα πιο κάτω printscreen βλέπετε τι μου έβγαλε.

15 cookies, που δεν θα ασχοληθώ με αυτά

και, 9 trojan με την ονομασία NET-phakeRU που είναι registry keys, δηλ δεν μιλάμε για πρόγραμμα.

Πήρα ένα από αυτά τα registry key trojans λοιπόν να δώ τι ακριβώς κάνει, ποιό συγκεκριμένα το inprocServer32#inprocServer32 που μου φάνηκε πιο κακό από τα άλλα.

Σύμφωνα με το ίδιο το SuperAntispyware αυτό το trojan κάθεται στα DBXINET.dll, HOSTSRV.dll και REGSRVC.dll, όπου το τελευταίο τρέχει στο σύστημα μου.

Αναζήτησα την διεργασία αυτή, και στο google βρήκα το παρακάτω:
http://www.neuber.com/taskmanager/process/regsrvc.exe.html
Που λέει:

RegSrvc.exe is a process which is installed alongside the Intel ProSet range of network communications products. This program is non-essential process to the running of the system, but should not be terminated unless suspected to be causing problems.

Αν πάω και σβύσω το κλειδί μπορεί να κάνω και ζημιά δηλ.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά παραθέτω τι μου έβγαλε για να μας πουνε άλλοι που ξέρουν πιο καλά.

sonic
20-11-08, 14:52
Κανείς; Κανένα σχόλιο;

Για την ιστορία, το Superantispyware θα το βγάλω μόλις βρεθεί κάποιος να μας πει τι κακά βρήκε, συνεχίζω να είμαι δύσπιστος όσο αφορά την χρησιμότητα αυτών των προγραμμάτων, και καλώ και άλλους να βάλουν αντίστοιχα αποτελέσματα scan να δούμε από τι στην ευχή μας "προστατεύουν"

Simpleton
20-11-08, 15:02
Sonic, φαίνεται ότι ήσουν ιδιαίτερα προσεκτικός στη χρήση του υπολογιστή, κι γι' αυτό δεν αντιμετώπισες πρόβλημα. Βάλε όμως αυτό το πρόγραμμα σε υπολογιστή κάποιου φίλου σου που λέει ότι τώρα τελευταία «σέρνεται, κλείνει, εμφανίζει διάφορα, κάνει, ράνει» (νομίζω ότι όλοι μας έχουμε κι από έναν τέτοιο γνωστό), πιστεύω ότι η «σοδειά» θα είναι μπόλικη.

Όσο για το REGSRVC.dll, το θέμα είναι από πού τρέχει. Αν είναι από τον σωστό κατάλογο (νομίζω το συγκεκριμένο είναι στο system32), προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα. Πολλοί ιοί όμως κρύβονται σε άλλους φακέλους και τρέχουν από εκεί, με το ίδιο βέβαια όνομα αρχείου. Αυτά ίσως μπορείς να τα διακρίνεις από το όνομα χρήστη. Για παράδειγμα, σε υπολογιστή γνωστής βρήκα να τρέχει το winlogon.exe με το δικό της όνομα χρήστη, ενώ το αυθεντικό τρέχει με το SYSTEM.

sonic
20-11-08, 15:07
Το trojan δεν αναφερόταν σε πρόγραμμά, ούτε καν .dll, αλλά σε κλειδί της registry. Δεν μου φαίνεται ότι είναι κάτι επικίνδυνο, ή είναι; (Δεν ξέρω, ρωτάω)

Ρωτάω γιατι η λογική λέει αυτά τα προγράμματα είναι σχεδόν "υποχρεωτικό" να βρουν κάτι, γιατί αλλιώς πως θα αποδείξουν ότι δουλεύουν; Άρα μήπως βρίσκουν ότι να'ναι;

Simpleton
20-11-08, 15:13
Ούτε εμένα μου φαίνεται επικίνδυνο. Μήπως κόλλησες/εγκατέστησες κάποια στιγμή κάτι, το αφαίρεσες/αφαιρέθηκε και έμειναν αυτά τα διάφορα στο μητρώο;

Εδώ:

(...)δεν έχω τρέξει τέτοιο πράμα από το 2004, η εγκατάσταση είναι 1 χρόνου πλέον,(...)

Τί εννοείς; Η εγκατάσταση του λειτουργικου;

sonic
20-11-08, 15:22
Έχω εγκαταστήσει διαφόρα, αλλά δεν έχει χτυπήσει κάποιος συναγερμός από το Nod32.

Η εγκατάσταση του λειτουργικού στο συγκεκριμένο μηχάνημα είναι ενός χρόνου, αλλά ανεξάρτητα μηχανήματος δεν έχω βάλει antispyware σε μηχάνημα μου από το 2004.

........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Sonic, φαίνεται ότι ήσουν ιδιαίτερα προσεκτικός στη χρήση του υπολογιστή, κι γι' αυτό δεν αντιμετώπισες πρόβλημα. Βάλε όμως αυτό το πρόγραμμα σε υπολογιστή κάποιου φίλου σου που λέει ότι τώρα τελευταία «σέρνεται, κλείνει, εμφανίζει διάφορα, κάνει, ράνει» (νομίζω ότι όλοι μας έχουμε κι από έναν τέτοιο γνωστό), πιστεύω ότι η «σοδειά» θα είναι μπόλικη.



Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν spyware, αλλά ότι μπορεί ανα πάσα στιγμή να κολλήσεις κάτι. Επιπλέον, δεν ξέρω αν όλα αυτά τα προγράμματα είναι για καλό ή τελικά μπορεί να σου κάνουν και ζημιά.

Όπως είπα και πιο πριν, είναι το είδος του προγράμματος που "πρέπει" να σου βγάλει κάτι για να αποδείξει ότι κάτι κάνει. Και μήπως βρίσκει ότι να'ναι και τελικά χαλάει το σύστημα.

Simpleton
20-11-08, 15:35
Προσωπικά, χρησιμοποιώ (2 χρόνια, κυρίως σε συστήματα γνωστών) το Spybot SD και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Αυτό που λες για τα προγράμματα που θέλουν να σου πουλήσουν «πρόβλημα» για να τα σκάσεις, ίσως να ισχύει για προγράμματα σαν το SuperAntiSpyware και το Ad-aware που, εκτός από δωρεάν, υπάρχουν και σε professional έκδοση (την οποία θέλουν βέβαια και να σου πουλήσουν). Στόχος είναι ο αρχάριος και ο μέσος χρήστης, που έχει δύο επιλογές:

Να προσέχει 5 πράγματα στο internet και να έχει το κεφάλι του ήσυχο ή
...να πληρώνει κάθε τόσο για να πιστεύει ότι μπορεί να θεωρεί ότι έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Γενικά, όμως, κυκλοφορεί πολλή σαβούρα, π.χ. αν σκεφτεί κανείς τις διάφορες σουίτες (!) για ανασυγκρότηση δίσκων, ένα θέμα στο οποίο έχουν βέβαια εξαντλήσει τα όρια του απαραίτητου και λειτουργικού και έχουν περάσει στα περιττά και άχρηστα, όπως η συνεχής ανασυγκρότηση στο παρασκήνιο.

manoulamou
20-11-08, 17:28
Εαν
(1) ακολουθουμε πιστα καποιους στοιχειωδεις κανονες
σχετικα με το πού μπαινουμε και τι εγκαθιστουμε στο pc μας (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1456294&postcount=65)
και (2) εφαρμοζουμε αυτα που λεει στην υπογραφη του ο Skaf
Αποφύγετε τη χρήση λογαριασμού διαχειριστή (administrator) στα Windows XP.
Μην απενεργοποιείτε τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη (user account control) στα Vista.
Ιοί, trojan και rootkit παραμονεύουν. Προλάβετε το κακό για να μην τρέχετε για φορμάτ.
Δοκιμάστε το ελεύθερο λογισμικό. Υπάρχει ένας κόσμος πέρα από
Windows, Internet Explorer, MS Office, κενά ασφαλείας, αιώνια bugs, βλαστήμια και format.
ειναι πολυ δυσκολο να "κολλησουμε" κατι επικινδυνο!

Επισης ας εχουμε υποψιν τις μεθοδους των σοβαρων ΙντερνετΚαφε
και καλου-κακου προχειρο ενα recovery disk (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1674402#post1674402)...

ΥΓ
Αντιμετώπιση Ιού μετά από μόλυνση (στα Windows) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214514)

quasar
22-11-08, 00:24
Ασχολούμαι με τους υπολογιστές επαγγελματικά απο το 1985!
Το καλυτερο Antivirus είναι αυτό της Mcafee πρώτο :clap: και αυτό της Symantec (Norton)δεύτερο:clap:
με τεράστια απόσταση από τα υπόλοιπα!!
Αυτά για σας τους νεότερους για να μαθαίνετε...:oneup:

zeta
22-11-08, 00:37
Ασχολούμαι με τους υπολογιστές επαγγελματικά απο το 1985!
Το καλυτερο Antivirus είναι αυτό της Mcafee πρώτο :clap: και αυτό της Symantec (Norton)δεύτερο:clap:
με τεράστια απόσταση από τα υπόλοιπα!!
Αυτά για σας τους νεότερους για να μαθαίνετε...:oneup:

εγώ δεν ασχολούμαι από το 1985 με τους υπολογιστές, ούτε ασχολούμαι επαγγελματικά, αλλά έχω την αίσθηση από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, ότι καποτε το μακαφι ήταν καλό.
το νορτον μαλλον ποτέ. το σιμαντεκ κορπορεσιον αντιβαιρους, ειναι καλο, αλλά αλλο το σιμαντεκ, και αλλο το νορτον.(και ας ειναι της ίδιας εταιρίας).
ερωτηση: γιατί δεν ειναι το avira, που βγαίνει πρώτο σε όλα τα τεστ?(virus bulletin klp?).
αλλο με το τι ειναι ο καθένας ευχαριστημένος, εγώ ειμαι με τη σουιτα της trend micro, παλαιότερα εβγαινε καλα στα τεστ, τώρα τελευταία όχι, αν και μολις βγηκε και καινουρια εκδοση που δεν εχει δοκιμαστει επισημα, εγώ αυτήν εχω, το χρησιμοποιω απο το 2006, και ειμαι πολυ ευχαριστημενη, δεν εχω παθει το παραμικρο, μπαινω οπουδήποτε, και με αλλα ονλαιν τοολς, κασπερσκι κλπ, και με spybot, δεν βρίσκω ποτέ τίποτα....
θα με ενδιέφερε η γνώμη σου, που το στηρίζεις αυτό που λες, σαν πιο επαγγελματίας και παλιός, κατι μπορει να μαθουμε και εμεις. Σαν απλή πληροφορία εμένα προσωπικά δε μου λέει κάτι,θελω αναλυση!!

logosof
22-11-08, 13:10
Ασχολούμαι με τους υπολογιστές επαγγελματικά απο το 1985!
Το καλυτερο Antivirus είναι αυτό της Mcafee πρώτο :clap: και αυτό της Symantec (Norton)δεύτερο:clap:
με τεράστια απόσταση από τα υπόλοιπα!!
Αυτά για σας τους νεότερους για να μαθαίνετε...:oneup:

Μπορείς να το τεκμηριώσεις;

NeuroN
22-11-08, 14:00
Τα cookies δεν είναι πρόβλημα ασφαλείας, αλλά ιδιωτικότητας (privacy).

Η ιδιωτικότητα είναι θέμα ασφάλειας ;). ΜΠΕΣ power :twisted:


Ασχολούμαι με τους υπολογιστές επαγγελματικά απο το 1985!
Το καλυτερο Antivirus είναι αυτό της Mcafee πρώτο :clap: και αυτό της Symantec (Norton)δεύτερο:clap:
με τεράστια απόσταση από τα υπόλοιπα!!
Αυτά για σας τους νεότερους για να μαθαίνετε...:oneup:

Δεν την έχω ψάξει τρελά με τα antivirus αλλα μάλλον έχεις μείνει στο 1985

αχ πόσο κακος ειμαι
btw θα έπρεπε να είναι poll το θεμα

joeyGR
22-11-08, 14:09
quasar, αυτο που λες ισως ηταν συμβατο το 1985, τωρα οχι ;)

k4ileb
22-11-08, 14:29
ημουν φανατικος του NOD μεχρι που μια μερα κολλησα εναν ιο και δεν τον εβρισκε με τιποτα ....χρειαστηκα φορματ και ετσι ειπα να δοκιμασω το Kaspersky ... ενταξει απλα αψογο ... βρηκε τον ιδιο ιο και πολλους μικροιους που ειχε το pc.... η γνωμη μου ( επειδη το εχω συζητησει και με παιδια που ξερουν καλα απο antivirs) ειναι οτι το NOD "κοιμαται"..

αλλα και παλι αν ο χρηστης δεν ειναι προσεκτικος οποιοδηποτε anti-virus θα ειναι αχρηστο ...

ironfist
22-11-08, 15:43
Το trojan δεν αναφερόταν σε πρόγραμμά, ούτε καν .dll, αλλά σε κλειδί της registry. Δεν μου φαίνεται ότι είναι κάτι επικίνδυνο, ή είναι; (Δεν ξέρω, ρωτάω)

Ρωτάω γιατι η λογική λέει αυτά τα προγράμματα είναι σχεδόν "υποχρεωτικό" να βρουν κάτι, γιατί αλλιώς πως θα αποδείξουν ότι δουλεύουν; Άρα μήπως βρίσκουν ότι να'ναι;

Δεν νομίζω πως είναι υποχρεωτικό να βρίσκουν κάτι.
Απλά οι περισσότεροι χρήστες τα χρησιμοποιούν αφού την πάθουν ή διαπιστώσουν περίεργα συμπτώματα, οπότε τότε λογικό είναι να βρουν κάτι.
Για παράδειγμα έχω στο full το spyware doctor να βρίσκει τα πάντα.Σε traking cookies σου δίνει επιλογή ποια θες να αποδεχθείς και αν θες να θυμάται την επιλογή σου και να την εφαρμόζει συνεχώς.
Πλέον, δεν βρίσκει τίποτα στο 90% της ώρας που είμαι στο ιντερνετ
(χθες που γύρισα από έξω μπλόκαρα καταλάθος :lol: και το adslgr και δεν μπορούσα να συνδεθώ με τίποτα !
Μέχρι και μήνυμα έστειλα μήπως παίζει τίποτα με καμιά συντήρηση του site :whistle: :biggrin:
Σήμερα το πρωί που καθάρισε ο εγκέφαλος την πήρα χαμπάρι.....:D )

........Auto merged post: ironfist πρόσθεσε 8 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ημουν φανατικος του NOD μεχρι που μια μερα κολλησα εναν ιο και δεν τον εβρισκε με τιποτα ....χρειαστηκα φορματ και ετσι ειπα να δοκιμασω το Kaspersky ... ενταξει απλα αψογο ... βρηκε τον ιδιο ιο και πολλους μικροιους που ειχε το pc.... η γνωμη μου ( επειδη το εχω συζητησει και με παιδια που ξερουν καλα απο antivirs) ειναι οτι το NOD "κοιμαται"..

αλλα και παλι αν ο χρηστης δεν ειναι προσεκτικος οποιοδηποτε anti-virus θα ειναι αχρηστο ...

(Στο τελευταίο +1000)
Κανένα δεν πιάνει τα πάντα. Εκεί που κάποιο θα "αποτύχει" ένα άλλο θα "σκοράρει". Πρέπει να κρίνουμε ένα πρόγραμμα συνολικά και σε βάθος χρόνου.
Δηλαδή αν βρεθεί κανα ζιζάνιο και πιάσει το Κ στον ύπνο θα είναι για τα μπάζα;
Το καλύτερο είναι αυτό που θα επιλέξουμε (εύκολα βρίσκεις τα τοπ 10) να καθίσουμε και να το μάθουμε. Να δούμε τα προτερήματα του τις αδυναμίες του και στο μέτρο του δυνατού να το προσαρμόσουμε στα μέτρα μας.

2048dsl
22-11-08, 16:27
ερωτηση εαν κανενος του εχει ξανατυχει.στην δουλεια μου εχουμε 4 pc. το 1 απο αυτα εχει τα κερατα του μεσα.προσπαθησα να το καθαρισω και με norton και kaspersky και adware και nod32 αλλα δυστηχως τιποτα.οταν ξεκιναει το search μετα απο 5 mins σε full search που το εχω βαλει να κανει,μου κλεινει το pc.γινετε shut down απο μονο του.καμια αλλη λυση κανενας πριν το φορματ?

Simpleton
22-11-08, 16:34
Όταν πρόκειται το σύστημα να κάνει shutdown επειδή το ζήτησε ο ιος ή ο εισβολέας, συνήθως σου εμφανίζει ένα παράθυρο προειδοποίησης με χρονικό όριο 30 δευτερολέπτων. Προλαβαίνεις να ανοίξεις τη γραμμή εντολών (έναρξη » εκτέλεση » cmd » shutdown -a) για να διακόψεις τη διαδικασία.

Για να το καθαρίσεις, προτείνω να δοκιμάσεις το rescue CD της F-Secure:
http://www.f-secure.com/linux-weblog/2008/06/19/f-secure-rescue-cd-300-released/

2048dsl
22-11-08, 16:39
Όταν πρόκειται το σύστημα να κάνει shutdown επειδή το ζήτησε ο ιος ή ο εισβολέας, συνήθως σου εμφανίζει ένα παράθυρο προειδοποίησης με χρονικό όριο 30 δευτερολέπτων. Προλαβαίνεις να ανοίξεις τη γραμμή εντολών (έναρξη » εκτέλεση » cmd » shutdown -a) για να διακόψεις τη διαδικασία.

Για να το καθαρίσεις, προτείνω να δοκιμάσεις το rescue CD της F-Secure:
http://www.f-secure.com/linux-weblog/2008/06/19/f-secure-rescue-cd-300-released/

σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου αλλα δυστηχως δεν βγαζει κανενα παραθυρο για ενημερωση περι shutdown.γινεται shutdown τοσο γρηγορα οπως σαν να κοβεται το ρευμα η να τραβαει καπιος την μπριζα του pc και να κληνει.
θα προσπαθησω και με αυτο το προγραμμα που λες αυριο στην δουλεια.

tsigarid
27-11-08, 00:24
Από τη δουλειά μου έχω δωρεάν το F-Prot, τι λέει αυτό; Το έχει κανείς;

vavis
27-11-08, 12:19
Από τη δουλειά μου έχω δωρεάν το F-Prot, τι λέει αυτό; Το έχει κανείς;

Ριξε μια ΜΑΤΙΑ (http://www.virus.gr/portal/content/2008-06%2C-1-21-%CE%B9%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85) και αλλη μια εδω (http://www.virusbtn.com/news/2008/09_02). ;)

tsek
28-11-08, 11:52
AVG το εχω 3 χρονια και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος,εχω διαβάσει οτι είναι απο τα καλύτερα free antivirus!!;)δεν εχω λογο να μην το πιστέψω.

Simpleton
28-11-08, 13:27
Αρκεί να μη σου σβήσει κανένα αρχείο των Windows, όπως συνέβη πρόσφατα και χάλασε αρκετούς υπολογιστές.

albatross
28-11-08, 15:30
Αρκεί να μη σου σβήσει κανένα αρχείο των Windows, όπως συνέβη πρόσφατα και χάλασε αρκετούς υπολογιστές.
Κατα κάποιο τρόπο είναι κι αυτό μια προστασία απο ιους... υπέρτατη προστασία. :p

tsek
28-11-08, 15:34
Αρκεί να μη σου σβήσει κανένα αρχείο των Windows, όπως συνέβη πρόσφατα και χάλασε αρκετούς υπολογιστές.

:p...Ευτυχώς δεν μου συνέβει εμένα γιατι αλλιως θα είμουν εδω και θα το έκραζα σαυτό το θέμα..άρα μόνο θετικά ως τωρα.(μην το χρουσουζεύουμε κίολας):p

Simpleton
28-11-08, 17:38
Κατα κάποιο τρόπο είναι κι αυτό μια προστασία απο ιους... υπέρτατη προστασία. :p

Γιατί ρίχνεις φωτιά στο λάδι; :rolleyes::p

vavis
28-11-08, 18:19
Γιατί ρίχνεις φωτιά στο λάδι; :rolleyes::p

Του αρεσει ΦΛΑΜΠΕ ..! :rofl:

atrus74
28-11-08, 20:54
KIS 2009 INTERNET SECURITY !!!:oneup::oneup::oneup::oneup:

logosof
28-11-08, 21:09
KIS 2009 INTERNET SECURITY !!!:oneup::oneup::oneup::oneup:

Βγήκε και η 8.0.0.506

mafia1
28-11-08, 22:48
http://www.youtube.com/results?search_query=mrizos&search_type=
Δείτε

amoyda
29-11-08, 00:50
Βγήκε και η 8.0.0.506


....η also ειναι!

adolf
29-11-08, 13:18
Εδώ γράφει τι βελτιώσεις εχουν γίνει σε σχέση με την προηγούμενη.

http://www.kaspersky.com/support/kis2009/tech?qid=208279946

Εμένα πάντως με ενοχλεί που δεν υπάρχει τρόπος να εχεις τον ήχο του Κ ( Pig Voice ) σε περίπτωση που θα βρεί κάτι.
Ενώ στην προηγούμενη την .454 υπήρχε τρόπος να ακους τον ήχο εαν και εφ'οσον το ήθελες.( Μιλάω για VISTA)

........Auto merged post: adolf πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου αλλα δυστηχως δεν βγαζει κανενα παραθυρο για ενημερωση περι shutdown.γινεται shutdown τοσο γρηγορα οπως σαν να κοβεται το ρευμα η να τραβαει καπιος την μπριζα του pc και να κληνει.
θα προσπαθησω και με αυτο το προγραμμα που λες αυριο στην δουλεια.

Mα αν πατήσεις γρηγορα και συνεχώς το πλήκτρο DEL μπορείς να μπεις στο BIOS.Eiναι πολύ καλό το F-Secure Βοοτ CD.
Moνον που αυτό το CD θα πρέπει να το δημιουργήσεις σε PC φίλου σου.Στο δικό σου φυσικά και δεν γίνεται.

kourampies
29-11-08, 21:30
McAfee Enterprise. Μόνο on demand scan.

zeta
30-11-08, 02:38
σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου αλλα δυστηχως δεν βγαζει κανενα παραθυρο για ενημερωση περι shutdown.γινεται shutdown τοσο γρηγορα οπως σαν να κοβεται το ρευμα η να τραβαει καπιος την μπριζα του pc και να κληνει.
θα προσπαθησω και με αυτο το προγραμμα που λες αυριο στην δουλεια.

για δοκίμασε από το control panel, system, advanced, startup and recovery, και ξετίκαρε εκεί που λέει automatically restart.

logosof
30-11-08, 14:30
Νέο τέστ (Νοέμβριος 2008)
http://www.av-comparatives.org/

ironfist
30-11-08, 20:06
Νέο τέστ (Νοέμβριος 2008)
http://www.av-comparatives.org/

:oneup:
(Μου μοιάζει πάντως κάπως παγιωμένη η κατάσταση στον χώρο των antivirus).
βασικά τα οn-demand είναι που δίνουν σαφέστερη εικόνα, όμως σε γενικές γραμμές είδα αυτά που περίμενα. Αυτό που δεν περίμενα ήταν το one care της Microsft που με την δεύτερη στην ουσία συμμετοχή κατέλαβε τόσο καλή θέση.
Αν το κάνει και στο "μεγάλο" τεστ του Φεβρουαρίου, τότε η κίνηση της να προσφέρει δωρεάν προστασία στο άμεσο μέλλον θα κάνει "ζημιά" σε πολλά δωρεάν.

Til3tSiO
03-12-08, 16:59
Εγώ χρησιμοποιώ το NOD32 Business Edition στα windows, είμαι υπερευχαριστημένος

manolios14
03-12-08, 18:42
Παιδια γεια σας ειμαι καινουριος εδω. θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να εγκαταστησω το mcafee v 8.0 σε vista home γιατι οταν το εκανα μου εβγαλε system corrupt και μετα εκανα επαναφορα συστηματος για να το διοθωσω

pelopas1
03-12-08, 18:52
Εγώ χρησιμοποιώ το NOD32 Business Edition στα windows, είμαι υπερευχαριστημένος

εμενα μου κανει το εξεις παραξενο

μου βγαζει συνεχεια μυνηματα warning τα οποια ειναι τα εξεις


MBR sector of the 1 physical disc
MBR sector of the 2 physical disc

στα μυνηματα αυτα δεν μπορει ουτε να διαγραψει τους ιους, αλλα ουτε να τα βαλει σε quarantine, και τελος δεν γινεται ουτε να πανε σε analysis

τα reports τα βλεπω τοσο στα log files, αλλα και στα quarantine files

τα log files και τα quarantine files πως μπορω να τα κανω copy+paste σε txt file , ωστε χειροκινητα να σβησω τους ιους?...διοτι οσες φορες προσπαθησα να κανω ctrl+c δεν μου βγαζει τα reports

ΥΓ¨¨ εχω την εκδοση 3.0.642.0

manoulamou
03-12-08, 19:17
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να εγκαταστησω το mcafee v 8.0 σε vista home
Εξαρταται απ την ακριβη εκδοση καθενος απ τα δυο:
Κατ αρχην δειτε/ψαχτε στο site της Microsoft περι συμβατοτητας (http://www.microsoft.com/windows/compatibility/Browse.aspx?type=Software&category=Communication%20%26%20Internet&subcategory=Web%20Browsers%20%26%20Plug-ins&v=McAfee)
...ή μη (http://www.microsoft.com.nsatc.net/windows/compatibility/Details.aspx?type=Software&p=McAfee%20Internet%20Security%20Suite%202008&v=McAfee&uid=&pf=8&pi=5&c=Utilities&sc=Security&os=64-bit) !!

sorcerer
04-12-08, 02:17
Nod32 μακράν καλύτερο από όλα και με αποδείξεις ! Εχω δοκιμάσει πολλά, αλλά από όλες τις απόψεις είναι το καλύτερο!

Til3tSiO
04-12-08, 11:16
εμενα μου κανει το εξεις παραξενο

μου βγαζει συνεχεια μυνηματα warning τα οποια ειναι τα εξεις


MBR sector of the 1 physical disc
MBR sector of the 2 physical disc

στα μυνηματα αυτα δεν μπορει ουτε να διαγραψει τους ιους, αλλα ουτε να τα βαλει σε quarantine, και τελος δεν γινεται ουτε να πανε σε analysis

τα reports τα βλεπω τοσο στα log files, αλλα και στα quarantine files

τα log files και τα quarantine files πως μπορω να τα κανω copy+paste σε txt file , ωστε χειροκινητα να σβησω τους ιους?...διοτι οσες φορες προσπαθησα να κανω ctrl+c δεν μου βγαζει τα reports

ΥΓ¨¨ εχω την εκδοση 3.0.642.0

Με το master boot record δεν ξέρω τι γίνεται.
Μήπως είχες κολλήσει τίποτα που έμεινε εκεί , και λόγο προστασίας από το bios δεν αφήνει να επέμβει το Nod32 στο MBR
Δεν ξέρω….
στη θέση σου αν είχα 1 λειτουργικό θα δοκίμαζα κάτι σε
fdisk /mbr
fixboot

Δεν παίρνω και όρκο ότι θα δουλέψει , αν πάλι δεν κατάλαβες τι είπα, δεν μπορείς να το κάνεις είναι επικίνδυνο, μπορεί να καταλήξεις με λειτουργικό που δεν ξεκινάει

gtl
04-12-08, 20:15
Για μένα το Eset NOD32 υπήρξε τελευταία άκρως απογοητευτικό, με πολλά false positives. Έχει χτυπήσει από forum του ιντερνετ, το οποίο αποφάσισε να λογοκρίνει... προληπτικά (!) μέχρι το εκτελέσιμο αρχείο του demo από το Left 4 Dead της Valve, στο οποίο διέγνωσε ιό!

Σίγουρα o παλιός ενθουσιασμός μου για το προϊόν της Eset έχει μετριαστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πάντως κάτι ενδιαφέρον που διάβασα για την επερχόμενη έκδοση 4.0, είναι ότι θα δίνει δυνατότητα δημιουργίας bootable livecd (ή usb drive) με τα τελευταία definitions, προκειμένου ο χρήστης να μπορεί να καθαρίσει έναν ήδη μολυσμένο υπολογιστή με ασφάλεια και σιγουριά. Αυτή είναι σίγουρα μια εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργία, την οποία πολλές φορές ευχήθηκα να συναντούσα σε κάποιο πρόγραμμα.

Αν αγόραζα σήμερα, ωστόσο, μάλλον θα έκλινα προς το Kaspersky.

Simpleton
04-12-08, 20:22
(...)
Σίγουρα o παλιός ενθουσιασμός μου για το προϊόν της Eset έχει μετριαστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πάντως κάτι ενδιαφέρον που διάβασα για την επερχόμενη έκδοση 4.0, είναι ότι θα δίνει δυνατότητα δημιουργίας bootable livecd (ή usb drive) με τα τελευταία definitions, προκειμένου ο χρήστης να μπορεί να καθαρίσει έναν ήδη μολυσμένο υπολογιστή με ασφάλεια και σιγουριά. Αυτή είναι σίγουρα μια εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργία, την οποία πολλές φορές ευχήθηκα να συναντούσα σε κάποιο πρόγραμμα.
(...)


Αυτό το έχεις δωρεάν με τα rescue CD π.χ. των Avira και F-Secure. Αυτό της Avira ανανεώνεται τακτικά, ενώ της F-Secure μπορεί να κάνει ενημέρωση καθώς τρέχει (αν έχεις βέβαια σύνδεση).

opener
04-12-08, 20:46
Mac users urged to install Symantec or McAfee AV
Apple suggests multiple antivirus tools for Mac OS

Apple is backtracking on previous advice and warning Mac users to install antivirus software.
On its support website, the Mac maker posted an article called Mac OS: Antivirus utilities, which said: "Apple encourages the widespread use of multiple antivirus utilities so that virus programmers have more than one application to circumvent, thus making the whole virus-writing process more difficult".

Apple then goes on to recommend three products; Intego VirusBarrier X5, Symantec Norton Anti-Virus 11 for Macintosh and McAfee VirusScan for Mac.

Apple's Mac OS X has always been regarded as relatively safe to security threats, with most hackers targeting Microsoft's Windows platform. However, it's unclear what prompted Apple to backtrack on previous advice.

Graham Cluley, senior technology consultant at security firm Sophos, said: "Although there are fewer threats on the Mac platform at present, Mac users should still be thinking sensibly about security, such as following safe computing best practices like running an anti-virus product and keeping up-to-date with security patches".

http://www.pcadvisor.co.uk/securityadvisor/news/index.cfm?newsid=107882&sa

edit:


Expert slams 'smug' Apple's anti-virus warning
No-one bothers with Mac OS X attacks

Apple's warning to Mac users to install anti-virus software is a fuss over nothing, according to one security researcher....

http://www.pcadvisor.co.uk/securityadvisor/news/index.cfm?newsid=107915&sa

1234567

NiKapa
04-12-08, 21:15
Πολλα καλα λογια για το νεο Kaspersky εχω να πω...ειναι η 3η συνεχομενη χρονια που το χρησιμοποιω και εχω την εντυπωση οτι η 2009 εκδοση ειναι πιο ελαφρυα κι απο την 2007..

gtl
05-12-08, 00:25
Αυτό το έχεις δωρεάν με τα rescue CD π.χ. των Avira και F-Secure. Αυτό της Avira ανανεώνεται τακτικά, ενώ της F-Secure μπορεί να κάνει ενημέρωση καθώς τρέχει (αν έχεις βέβαια σύνδεση).

Ευχαριστώ για την υπόδειξη - είχα κοιτάξει ανάμεσα σε αρκετά antivirus (antivirii?) για αυτή την λειτουργικότητα αλλά αυτά τα δύο μου είχαν διαφύγει! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.