PDA

Επιστροφή στο Forum : Στον ΟΤΕ μερικοί είναι άξιοι συγχαρητηρίων και μερικοί ρίχνουν λάσπη στην εικόνα αυτή



georgex
10-07-07, 10:40
Μέχρι σήμερα άλλαζε μέρα με την ημέρα η εικόνα που έχω για την λειτουργία του ΟΤΕ και της τεχνικής τους υποστήριξης από την πολύ καλή στο άριστο,...!!! μέχρι που σήμερα 8:30 το πρωί (10-07-2007) ήρθε να χαλάσει την εικόνα αυτή ένας "τεχνικός" ο οποιος με παρότρυνε ΔΙΝΟΝΤΑΣ την σωστή απάντηση και λύση στο πρόβλημα μου κατόπιν φωνών και αμφισβήτισης των θεωριών του επί του προβλήματος ΝΑ απευθυνθώ στον προϊστάμενο "κάτω"¨(Αθήνα εννοούσε προφανώς) προφανώς για παράπονα !!!

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
Έχω ISDN γραμμή με 3 msn. (ΟΤΕ)
ISDN τηλέφωνο .
ADSL γραμμή και σύνδεση με τον ΟΤΕ
Πάγιο σαφώς στον ΟΤΕ.

Τον τελευταίο χρόνο, με έξαρση τις περιόδους ζέστης στατιστικά, παρουσιάζονται προβλήματα τα οποία μερικά από αυτά λύνονται από μόνα τους στο επόμενο λεπτό μερικά μετά από 1 ώρα και μερικά μετά από μέρες...και προφανώς κατόπιν λύσης τους από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ.
Η βλάβη όπως προανέφερα αφορά μόνο τις κλήσεις φωνής - fax. ΤΟ ADSL λειτουργεί χωρίς καμία διακοπή κατά την διάρκεια των προβλημάτων και των διακοπών αυτών.

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα :
Υπάρχει περίπτωση από την ίδια γραμμή να έχω 100% λειτουργία ADSL , ταυτόχρονα να μην έχω VOICE επικοινωνία και FAX επίσης η συνδεσμολογία να είναι άρτια από το splitter μέχρι το ΝΤ (είναι δίπλα) η θερμοκρασία στον χώρο να μην είναι άνω των 29 στο χώρο που βρίσκεται το ΝΤ κτλ κτλ και την λύση στο πρόβλημά μου να την δώσει ο προϊστάμενος από "κάτω" και όχι ο τεχνικός που επικοινώνησε μαζί μου ?

Παρεπιπτόντως το speedtouch κατά την διάρκεια των προβλημάτων αλλάχτηκε έτσι ώστε να μην υπάρχει η υποψία ότι θα μπορούσε να είναι αυτό...
Βέβαια ο κύριος αυτός μιας και προσπάθησα να του αναπτύξω μία από τις θεωρίες μου περί ενδεχόμενου προβλήματος όπως πχ την θεωρία περί πυκνωτών ότι μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα ένας "σκασμένος-αρπαγμένος" από την πλακέτα του ΝΤ , ήταν απόλυτος και αρνητικός σε αυτό. (μάλλον θα πρέπει να του δώσω ένα motherboard με αρπαγμένους πυκνωτές για να αναθεωρήσει την άποψή του αυτήκαι σαφώς ένα βιβλίο Ηλεκτροτεχνίας) ....


ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ADSL ΣΥΝΔΕΣΗ 100% ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ISDN KAI ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ συμφωνα βέβαια με το πόρισμα του παρόντος τεχνικού ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΤΟΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ΟΤΕ? ??? ? (εννοούσε ότι τα πάντα φταίνε εκτός από το δίκτυο και ο τεχνολογικός εξοπλισμός που παρέχει ΚΑΙ πληρώνεται γι αυτές τις υπηρεσίες ο ΟΤΕ)

Επιπροσθέτως να θέσω ένα ακόμη ερώτημα: μήπως τα ISDN κέντρα είναι προβληματικά ή τα netmod ;
Ή είναι σύμπτωση μόλις για παράδειγμα έγινε αλλαγή της γραμμής από PSTN σε ISDN σε περιοχή του Ευόσμου Θεσ/νίκης (εγώ είμαι σε άλλη περιοχή σε άλλο κέντρο) τις επόμενες μέρες να έμεινε νεκρό το τηλέφωνο... να αποκαταστάθηκε η βλάβη και μετά από 10 μέρες το ίδιο.... (συμβάντα καταγεγραμμένα σαφώς στον ΟΤΕ)

agrelaphon
10-07-07, 11:14
...

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα :
Υπάρχει περίπτωση από την ίδια γραμμή να έχω 100% λειτουργία ADSL , ταυτόχρονα να μην έχω VOICE επικοινωνία και FAX επίσης η συνδεσμολογία να είναι άρτια από το splitter μέχρι το ΝΤ (είναι δίπλα) η θερμοκρασία στον χώρο να μην είναι άνω των 29 στο χώρο που βρίσκεται το ΝΤ κτλ κτλ και την λύση στο πρόβλημά μου να την δώσει ο προϊστάμενος από "κάτω" και όχι ο τεχνικός που επικοινώνησε μαζί μου ?

...

Το ερώτημά σου είναι πολλαπλό...
Να σου αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορές: Το isdn είναι πολύ πιο απαιτητικό σε ποιότητα γραμμής από το adsl. Οπότε ναι, μπορεί να έχεις adsl χωρίς να παίζει isdn

Όσο για τα κέντρα - netmod που είπες, της intracom προσωπικά τα θεωρώ προβληματικά :p

georgex
10-07-07, 11:25
Το ερώτημά σου είναι πολλαπλό...
Να σου αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορές: Το isdn είναι πολύ πιο απαιτητικό σε ποιότητα γραμμής από το adsl. Οπότε ναι, μπορεί να έχεις adsl χωρίς να παίζει isdn

Όσο για τα κέντρα - netmod που είπες, της intracom προσωπικά τα θεωρώ προβληματικά :p

Ναι αλλά μέχρι και σήμερα και την ώρα των προβλημάτων διακοπών η κίνηση δεδομένων (adsl γραμμή), αν αυτό αντικατοπτρίζει την καθαρότητα της γραμμής, είναι στο μέγιστο που μπορεί να έχει και είμαι ευχαριστημένος 100% !
Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να το έχω σταδιακά δηλαδή σε ορισμένες στιγμές εγώ κατά αναλογία 10 προς 365 και ως δια μαγείας και πάντα μετά από παρέμβαση του ΟΤΕ στο κέντρο τους (ούτε καν ήρθαν να ελέγξουν στο χώρο μου τι συμβαίνει) να εξαφανίζεται και να είναι όλα ΟΚ ?

agrelaphon
10-07-07, 11:33
:hmm: γίνε πιο κατανοητός :hmm:
Πάντως η ταχύτητα του adsl δεν έχει σχέση με ποιότητα γραμμής. Το αν θα συγχρονίζει / αποσυνδέεται έχει.
Πρόβλημα γραμμής μου φαίνεται

emeliss
10-07-07, 11:40
Από το κέντρο ρίχνουν το λινκ με το νετμοντ και τι ξανασηκώνουν. Στην ουσία κάνουν reset.

Εγώ βλέπω τρεις λόγους για το κόλλημα.
Την isdn συσκευή, το netmod, η πόρτα σου στο ψηφιακό κέντρο. Θα τα κοίταζα με αυτή την σειρά. Πρώτα αλλάζεις συσκευή. Υπάρχουν πολλές συσκευές (κυρίως PBX) που δεν συμπαθούν το netmod. Μετά θα άλλαζα το nt. Αν δεν στο αλλάζει ο τεχνικός, βρες ένα φίλο με isdn για τράμπα. Αν το πρόβλημα συνεχιζόταν θα δήλωνα βλάβη με όλα τα παραπάνω και θα θα ζητούσα αλλαγή πόρτας.

foyltaka
10-07-07, 11:48
Βέβαια ο κύριος αυτός μιας και προσπάθησα να του αναπτύξω μία από τις θεωρίες μου περί ενδεχόμενου προβλήματος όπως πχ την θεωρία περί πυκνωτών ότι μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα ένας "σκασμένος-αρπαγμένος" από την πλακέτα του ΝΤ , ήταν απόλυτος και αρνητικός σε αυτό. (μάλλον θα πρέπει να του δώσω ένα motherboard με αρπαγμένους πυκνωτές για να αναθεωρήσει την άποψή του αυτήκαι σαφώς ένα βιβλίο Ηλεκτροτεχνίας) ....


Όταν ζητάς την βοήθεια κάποιου τεχνικού ,ΔΕΝ του αναπτύσσεις θεωρίες.
Θεωρείς δεδομένη την επάρκεια του και συνεργάζεσαι για την επίλυση του προβλήματός σου αναφέροντας τα συμπτώματα και το ιστορικό της βλάβης σου.
Όπως όταν πας στον γιατρό ή στον μηχανικό του αυτοκινήτου σου. ;)

georgex
10-07-07, 11:57
Από το κέντρο ρίχνουν το λινκ με το νετμοντ και τι ξανασηκώνουν. Στην ουσία κάνουν reset.

Εγώ βλέπω τρεις λόγους για το κόλλημα.
Την isdn συσκευή, το netmod, η πόρτα σου στο ψηφιακό κέντρο. Θα τα κοίταζα με αυτή την σειρά. Πρώτα αλλάζεις συσκευή. Υπάρχουν πολλές συσκευές (κυρίως PBX) που δεν συμπαθούν το netmod. Μετά θα άλλαζα το nt. Αν δεν στο αλλάζει ο τεχνικός, βρες ένα φίλο με isdn για τράμπα. Αν το πρόβλημα συνεχιζόταν θα δήλωνα βλάβη με όλα τα παραπάνω και θα θα ζητούσα αλλαγή πόρτας.
1) Την ISDN συσκευή την αγόρασα από OTEshop πριν χρόνια, είναι η ascom 20 και την έχω τα τελευταία 8 χρόνια, χωρίς να παρουσιάζει πρόβλημα.
2) Το ΝΤ το ζήτησε τεχνικός από το ΟΤΕ να το αιτηθώ, το αιτήθηκα χθές και το απέρριψε άλλος τεχνικός του ΟΤΕ (σήμερα που επικοινώνησε μαζί μου).
3) Αλλαγές στην πόρτα πρέπει να έχουν κάνει μέχρι σήμερα στις περιόδους που δεν υπήρχε πρόβλημα απλώς αυτό που ψηλιάζομαι είναι ότι μετακυλούν το πρόβλημα: σήμερα εγώ αύριο εσύ μεθαύριο κάποιος άλλος... γιαυτό και ήταν αρνητικός στην αλλαγή του NETMOD, πιθανολογώ ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και μας παραπέμπουν σε προϊσταμένους για να προωθηθεί αίτημα αλλαγής ελαττωματικού εξοπλισμού(πιθανολογώ μεταχειριμένου - βλέπεις Θεσσαλονίκη=επαρχία) που προήλθε προφανώς απο "κάτω" ;)

Τώρα όσον αφορά το πρόβλημα και την περιγραφή του χαρακτηριστικά :

α)Ενώ μιλάω κόβεται εντελώς νεκρώνει
β)Ενώ μιλάω κάνει επαναλαμβανόμενες διακοπές στον ήχο στο ακουστικό
γ) χαρακτηριστικός ήχος που εντοπίστηκε τελευταία ήταν ενα συνεχόμενο ζουζούνισμα και διακοπή μετά από δευτερόλεπτα, επαναφορά μετά από λίγο κοκ....
3) Θα το κάνω :)

georgex
10-07-07, 12:00
Όταν ζητάς την βοήθεια κάποιου τεχνικού ,ΔΕΝ του αναπτύσσεις θεωρίες.
Θεωρείς δεδομένη την επάρκεια του και συνεργάζεσαι για την επίλυση του προβλήματός σου αναφέροντας τα συμπτώματα και το ιστορικό της βλάβης σου.
Όπως όταν πας στον γιατρό ή στον μηχανικό του αυτοκινήτου σου. ;)

Το ιστορικό το γνώριζε, απλά αντέκρουσε την εντολή συναδέλφου του που πρότεινε την αλλαγή του NETMOD χωρίς να προβάλλει επιχείρημα και με την προχειρότητα που ανέφερα παραπάνω.
Και στο κάτω κάτω δεν με αφορά η φύση του προβλήματος ούτε είμαι ο ειδικός (άσχετα αν από τα 12μου κατασκεύαζα πομπούς με λειχνίες κτλ κτλ) αλλά να μην υπάρχει το πρόβλημα, οπότε διαγράφω κάθε θεωρία και αντίληψή μου επί του προβλήματος και ΑΠΑΙΤΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ .

georgex
10-07-07, 12:07
Όταν ζητάς την βοήθεια κάποιου τεχνικού ,ΔΕΝ του αναπτύσσεις θεωρίες.
Θεωρείς δεδομένη την επάρκεια του και συνεργάζεσαι για την επίλυση του προβλήματός σου αναφέροντας τα συμπτώματα και το ιστορικό της βλάβης σου.
Όπως όταν πας στον γιατρό ή στον μηχανικό του αυτοκινήτου σου. ;)

Κοίτα λίγο επειδή βρίσκομαι στην Ελλάδα και επειδή πολλά ακούγονται τελευταία περί "αγγαρείας" και δημόσιας νοοτροπίας έχω κάθε λογο να αναπτύσω απόψεις και θεωρίες μιας εκ του αποτελέσματος αποδικνύεται ότι είναι μη ικανοί να λύσουν το πρόβλημα τον τελευταίο χρόνο .

yiapap
10-07-07, 12:09
Το ερώτημά σου είναι πολλαπλό...
Να σου αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορές: Το isdn είναι πολύ πιο απαιτητικό σε ποιότητα γραμμής από το adsl. Οπότε ναι, μπορεί να έχεις adsl χωρίς να παίζει isdn

Όσο για τα κέντρα - netmod που είπες, της intracom προσωπικά τα θεωρώ προβληματικά :p :blink:
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faq.php#26
To ΙSDN λειτουργεί σε πολύ χαμηλότερες συχνότητες από την ADSL και φυσικά είναι ΠΟΛΥ λιγώτερο απαιτητικό και ευπαθές από το ADSL!
Μήπως δουλεύεις στον ΟΤΕ; :lol:

@liontarinos
Το πρόβλημά σου κατά 99.99999999999% είναι είτε στο splitter είτε στο NT. Υπάρχει και το 0.000000001% να είναι στο καλώδιο σύνδεσης των δύο :)
Δεν μπορεί να είναι αλλού.
Όσο για την αλλαγή του Netmod, οποιοσδήποτε τεχνικός του ΟΤΕ θα έπρεπε να γνωρίζει ότι είναι η ΠΡΩΤΗ συσκευή που θα πρέπει να αλλάξει αφού είναι ο συνήθης ύποπτος αν το Splitter δεν είναι του κιλού.

foyltaka
10-07-07, 12:13
Και στο κάτω κάτω δεν με αφορά η φύση του προβλήματος ούτε είμαι ο ειδικός (άσχετα αν από τα 12μου κατασκεύαζα πομπούς με λειχνίες κτλ κτλ) αλλά να μην υπάρχει το πρόβλημα, οπότε διαγράφω κάθε θεωρία και αντίληψή μου επί του προβλήματος και ΑΠΑΙΤΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ .

Αυτό ακριβώς εννοούσα .
Στο κάτω κάτω κανένας δεν θα σου λύσει το πρόβλημα εξ αποστάσεως παρα μόνο οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

(btw με πήγες πολλά χρόνια πίσω....λαμπάτος στα fm με el504 :) )

emeliss
10-07-07, 12:14
Μην είσαι απόλυτος για την σωστή λειτουργία της συσκευής. Τα πάντα χαλάνε. Πιστεύω να λυθεί το πρόβλημά σου γρήγορα.

agrelaphon
10-07-07, 12:21
yiapap, εσύ κοίτα τα link, εγώ βλέπω την πραγματικότητα :p
Από τον τρόπο που περιγράφει ο liontarinos οτι του κόβεται η επικοινωνία, είμαι (σχεδόν) σίγουρος οτι είναι πρόβλημα γραμμής.
liontarine, δήλωσες βλάβη και έγινε έλεγχος γραμμής?

Υ.Γ.: yiapap, μη συνεχίζεις, ξέρω οτι θεωρητικά φαίνεται όπως τα λες αλλά, έχεις λάθος για έναν πολύ απλό λόγο (δεν στον λέω :p)

foyltaka
10-07-07, 12:23
:blink:
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faq.php#26
To ΙSDN λειτουργεί σε πολύ χαμηλότερες συχνότητες από την ADSL και φυσικά είναι ΠΟΛΥ λιγώτερο απαιτητικό και ευπαθές από το ADSL!
Μήπως δουλεύεις στον ΟΤΕ; :lol:


Στην ΠΡΑΞΗ αποδεικνύεται το αντίθετο.
Μην ξεχνάς τις πολύ πιο εξεζητημένες τεχνικές που χρησιμοποιούνται στην adsl για την διόρθωση των λαθών και την μεταφορά του σήματος γενικότερα.
Όντας πολύ νεότερη τεχνολογία,τα καταφέρνει καλύτερα σε "ζόρικες" γραμμές.

yiapap
10-07-07, 12:34
@agrelaphon, foyltaka
Αν δεν μου εξηγήσετε τι εννοείτε "στην πράξη αποδεικνύεται το αντίθετο", τότε λυπάμαι αλλά θα μείνω στην θεωρία και στην δική μου εμπειρία. Έχω δει πολλές γραμμές (με τη δική μου πρώτη και καλύτερη) να ζορίζονται στο ADSL και να δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα στο ISDN.
Μια ματιά στα 1620 μηνύματα αυτού (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)του νήματος μάλλον επιβεβαιώνουν αυτό που λέω.

Αν ίσχυε αυτό που λες foyltaka για την διόρθωση λαθών τότε σε μια οποιαδήποτε γραμμή η ADSL θα περνούσε πιο εύκολα από την ISDN. Ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό δεν γίνεται!
Ο μόνος λόγος να περνάει η ADSL, να έχει πρόβλημα η ISDN και να είναι θέμα γραμμής είναι να υπάρχουν παρεμβολές στο συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων στο οποίο δουλεύει.

Επαναλαμβάνω ότι όλα τα παραπάνω τα λέω εντελώς καλοπροαίρετα. Αν υπάρχουν άλλοι παράγοντες θα ήθελα (όταν βρείτε χρόνο) να τους παραθέσετε ώστε να μαθαίνουμε όλοι. Ως γνωστόν, ουδείς ασφαλτός ;)

georgex
10-07-07, 12:42
yiapap, εσύ κοίτα τα link, εγώ βλέπω την πραγματικότητα :p
Από τον τρόπο που περιγράφει ο liontarinos οτι του κόβεται η επικοινωνία, είμαι (σχεδόν) σίγουρος οτι είναι πρόβλημα γραμμής.
liontarine, δήλωσες βλάβη και έγινε έλεγχος γραμμής?


Δήλωσα βλάβη (-ες) μέρα παρά μέρα όταν παρουσιαζόταν έντονο το πρόβλημα,... μέχρι και σε κινητό τεχνικού την δήλωνα ο οποίος κατόπιν παρακολούθησης της γραμμής μου ανέφερε προβλήματα επαγωγής που παρουσιαζόντουσαν και ο οποίος συνέστησε την ίδια μέρα να αιτηθώ αλλαγή ΝΤ για να δούμε ότι όντως ωφείλεται σε αυτό.
Σκοντάψαμε στο απόλυτο όχι του τεχνικού που επικοινώνησε σήμερα και είπε : "αφου σου τηλεφώνησα και μιλάμε δεν έχετε βλάβη, για να αλλαχτεί το netmod πρέπει να έχει καεί το ένα κανάλι" και μπορώ να πώ και ενοχλημένος που αιτήθηκα στις βλάβες αλλαγή NETMOD.

agrelaphon
10-07-07, 12:51
liontarine, "προβλήματα επαγωγής" -----> πρόβλημα γραμμής
πώς σου πρότεινε αλλαγή nt?
Δε λέω, δεν βλάπτει μια δοκιμαστική αλλαγή nt, αλλά πρώτα πρέπει να κοιτάμε την ουσία του προβλήματος, ανάλογα με τα δεδομένα

georgex
10-07-07, 13:07
liontarine, "προβλήματα επαγωγής" -----> πρόβλημα γραμμής
πώς σου πρότεινε αλλαγή nt?
Δε λέω, δεν βλάπτει μια δοκιμαστική αλλαγή nt, αλλά πρώτα πρέπει να κοιτάμε την ουσία του προβλήματος, ανάλογα με τα δεδομένα

Προφανώς εξέτασε όλες τις παραμέτρους και ενδείξεις ως τεχνικός και θεώρησε σωστό να ξεκινήσουμε από την πιθανή αιτία του προβλήματος.
Συνήθως σε ένα βραχυκύκλωμα στο σπίτι μας για να το πω χονδρικά δεν ευθύνεται η ΔΕΗ αλλά η συσκευή που βραχυκύκλωσε να το θέσω πιο απλά και λιτά, και η οποία έριξε και τον γενικό αλλά και τις ασφάλειες της αντίστοιχης φάσης, Δεν συμφωνείς σε αυτό ?
Άρα αυτό που ενδεχομένως θα ρίχνει το σύστημά τους που χρειάζεται reset πιθανολογεί ότι είναι το NETMOD και πιστεύω ότι από την εμπειρία του κάτι γνωρίζει.
Και μην ξεχνιόμαστε ήταν ο τεχνικός που έδινε την λύση όταν παρουσιαζόταν το πρόβλημα έστω και περιορισμένου χρόνου...και όχι ο σημερινός που μετέθεσε την ουσία και την επίλυση του προβλήματος στον προϊστάμενο του "κάτω" .

agrelaphon
10-07-07, 13:14
Προφανώς εξέτασε όλες τις παραμέτρους και ενδείξεις ως τεχνικός και θεώρησε σωστό να ξεκινήσουμε από την πιθανή αιτία του προβλήματος.
Συνήθως σε ένα βραχυκύκλωμα στο σπίτι μας για να το πω χονδρικά δεν ευθύνεται η ΔΕΗ αλλά η συσκευή που βραχυκύκλωσε να το θέσω πιο απλά και λιτά, και η οποία έριξε και τον γενικό αλλά και τις ασφάλειες της αντίστοιχης φάσης, Δεν συμφωνείς σε αυτό ?
Άρα αυτό που ενδεχομένως θα ρίχνει το σύστημά τους που χρειάζεται reset πιθανολογεί ότι είναι το NETMOD και πιστεύω ότι από την εμπειρία του κάτι γνωρίζει.
Και μην ξεχνιόμαστε ήταν ο τεχνικός που έδινε την λύση όταν παρουσιαζόταν το πρόβλημα έστω και περιορισμένου χρόνου...και όχι ο σημερινός που μετέθεσε την ουσία και την επίλυση του προβλήματος στον προϊστάμενο του "κάτω" .

Πες τον να μπει στο forum :clap:
Eπίσης μπορείς να του πεις να πεταχτεί να σου αφήσει ένα nt για λίγο :oneup:
...μην κάνεις παραλληλισμούς με ΔΕΗ :)

foyltaka
10-07-07, 13:40
@agrelaphon, foyltaka
Αν δεν μου εξηγήσετε τι εννοείτε "στην πράξη αποδεικνύεται το αντίθετο", τότε λυπάμαι αλλά θα μείνω στην θεωρία και στην δική μου εμπειρία. Έχω δει πολλές γραμμές (με τη δική μου πρώτη και καλύτερη) να ζορίζονται στο ADSL και να δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα στο ISDN.


yiapap ακόμη δεν βρήκες άκρη με το πρόβλημα σου ;

yiapap
10-07-07, 13:44
yiapap ακόμη δεν βρήκες άκρη με το πρόβλημα σου ;Η άκρη είναι... ότι δεν υπάρχει άκρη.
Εκτός αν υποβαθμίσω τη σύνδεσή μου σε 1024

georgex
10-07-07, 13:50
Πες τον να μπει στο forum :clap:
Eπίσης μπορείς να του πεις να πεταχτεί να σου αφήσει ένα nt για λίγο :oneup:
...μην κάνεις παραλληλισμούς με ΔΕΗ :)

Ότι και να του πω... πάντως ας σκεφτεί και λίγο αυτό που υποστηρίζει :

Από τις 365 μέρες του χρόνου το πρόβλημα γίνεται δικό μου στον χώρο μου και ωφείλεται αποκλειστικά σε υπαιτειότητά μου στις 10-15 μέρες και ξαφνικά ως δια μαγείας τα προβλήματα εξαφανίζονται για ένα χρονικό διάστημα πάλι μέχρι να εμφανιστούν ξανά ίσως συμπτωματικά με τις πρώτες ζέστες...
Χμ... σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα είναι σχετικό με τον κλιματισμό και την θερμοκρασία που υπάρχει στον χώρο των συστημάτων τους... τι να πω... θα έπρεπε να το γνωρίζουν λογικά.

Παρεπιπτόντως σήμερα μετά από εξαντλητική χρήση της ISDN γραμμής (αποστολές εκατοντάδων FAX χωρίς υπερβολή) ουδέν ψεγάδι... !!!
Και δεν άλλαξα ακόμη Netmod... και ότι άλλο παρελκόμενο έχω.

Είδωμεν.

foyltaka
10-07-07, 13:51
Η άκρη είναι... ότι δεν υπάρχει άκρη.
Εκτός αν υποβαθμίσω τη σύνδεσή μου σε 1024

δεν ανοίγεις κανα thread μπας και το δει κανας οτετζής και σε βοηθήσει ; ;)

yiapap
10-07-07, 13:52
δεν ανοίγεις κανα thread μπας και το δει κανας οτετζής και σε βοηθήσει ; ;)Ένας και δύο; Μόνο με τον Παναή δε μίλησα :)

georgex
10-07-07, 16:07
Ένας και δύο; Μόνο με τον Παναή δε μίλησα :)

Ξανα δήλωσα βλάβη, επικοινώνησε από τον ΟΤΕ μία συμπαθέστατη κυρία πρόθυμότατη, και κατόπιν συζήτησης επί του ιστορικού επιβεβαίωσε ότι έχει ειπωθεί εδώ στο post:

αυτά που είπε ο πρωινός τεχνικός δεν ισχύουν
φυσικά και πρέπει να αλλάξουμε το netmod σε πρώτη φάσηΜάλλον θα διάβασε κάποιος σχετικός αυτό το Post...:oneup:

yiapap
10-07-07, 16:24
Μάλλον θα διάβασε κάποιος σχετικός αυτό το Post...:oneup:Που να δεις εμένα που επικοινώνησε ο γνωστός μας ΟΤΕτζής και μου είπε ότι θα έρθει αύριο να μετρήσουμε τη γραμμή μου ξανά....
Όχι κάποιος σχετικός... Ο Παναής το διάβασε! :lol:

agrelaphon
10-07-07, 16:32
Που να δεις εμένα που επικοινώνησε ο γνωστός μας ΟΤΕτζής και μου είπε ότι θα έρθει αύριο να μετρήσουμε τη γραμμή μου ξανά....
Όχι κάποιος σχετικός... Ο Παναής το διάβασε! :lol:

ααα... ο Παναής? φανατικός adslgrάς :smoke:

DaveMurray
11-07-07, 01:48
βρε τον Παναή;;;; (απο την ταινία η αρχόντισα και ο αλήτης , βουγιουκλάκη, παπαμιχαηλ) χαχαχα :lol:

georgex
15-07-07, 20:07
Παρεπιπτόντως έγινε αλλαγή του netmod και μετά από κανά μισάωρο τα ίδια Παντελή μου τα ίδια Παντελάκη μου...
Κουράστηκα να δηλώνω βλάβη μέρα παρά μέρα...
Παρεπιπτόντως θα κάνω μία τελευταία αλλαγή το spliteraki μου και μετά όταν ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα πάλι τηλέφωνο για βλάβη και βλέπουμε.

DaveMurray
15-07-07, 21:05
δεν κάνεις καλύτερα μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση σε καταναλωτικές οργανώσεις και στον ΟΤΕ;

emeliss
16-07-07, 15:58
Στο ξαναλέω. Άλλαξε το isdn τηλέφωνο.

xmperop1
17-07-07, 12:59
Οταν δεν έχει η isdn συσκευή σου δοκίμασε νε ένα αναλογικό τηλ. στις αναλογικές πόρτες.
Αν έχει σήμα στις αναλογικές πετάς την isdn συσκευή.
Επείσης οταν κόβεται η επικοινωνία σβήνουν τα λαμπάκια του netmod?
Μήπως στο netmod χρησιμοποιείς την usb θύρα?
Αν ναι όταν ξανακοπεί η επικοινωνία βγάλε μόνο το usb καλώδιο και αν κάνει το netmod ρισταρτ ξαναπέρασε τους drivers της motherboard.

georgex
17-07-07, 13:42
Οταν δεν έχει η isdn συσκευή σου δοκίμασε νε ένα αναλογικό τηλ. στις αναλογικές πόρτες.
Αν έχει σήμα στις αναλογικές πετάς την isdn συσκευή.
Επείσης οταν κόβεται η επικοινωνία σβήνουν τα λαμπάκια του netmod?
Μήπως στο netmod χρησιμοποιείς την usb θύρα?
Αν ναι όταν ξανακοπεί η επικοινωνία βγάλε μόνο το usb καλώδιο και αν κάνει το netmod ρισταρτ ξαναπέρασε τους drivers της motherboard.

Όταν κόβεται από το ISDN τα υπόλοιπα είναι νεκρά, ενώ στο ISDN μετά από δευτερόλεπτα κάνει τον ήχο του κατειλημένου, αν αυτό βοηθάει...

Επίσης , όταν κόβεται σβήνουν όλα τα λαμπάκια από το netmod .
Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό είναι κάτι καινούργιο ίσως αλλάξανε την θύρα, από τα δύο λαμπάκια που ήταν αναμένα συνεχώς στο netmod τώρα το ένα σβήνει [LINK] (ενώ το άλλο αναβοσβήνει [R.P] ) και ανάβει [LINK] όταν κάποιος καλεί (μαζί με το led από το 1 κανάλι) όπως επίσης και όταν σηκώνω το ακουστικό και από το isdn τηλέφωνο ή από ένα αναλογικό τηλέφωνο για να καλέσω εγώ.

Δεν χρησιμοποιώ usb θύρα.

yiapap
17-07-07, 13:44
Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό είναι κάτι καινούργιο ίσως αλλάξανε την θύρα, από τα δύο λαμπάκια που ήταν αναμένα συνεχώς στο netmod τώρα το ένα σβήνει [LINK] (ενώ το άλλο αναβοσβήνει [R.P] ) και ανάβει [LINK] όταν κάποιος καλεί (μαζί με το led από το 1 κανάλι) όπως επίσης και όταν σηκώνω το ακουστικό και από το isdn τηλέφωνο ή από ένα αναλογικό τηλέφωνο για να καλέσω εγώ.Έτσι κάνουν οι πιο πρόσφατες παρτίδες netmod ;)

xmperop1
17-07-07, 14:03
Όταν κόβεται από το ISDN τα υπόλοιπα είναι νεκρά, ενώ στο ISDN μετά από δευτερόλεπτα κάνει τον ήχο του κατειλημένου, αν αυτό βοηθάει...

Επίσης , όταν κόβεται σβήνουν όλα τα λαμπάκια από το netmod .
Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό είναι κάτι καινούργιο ίσως αλλάξανε την θύρα, από τα δύο λαμπάκια που ήταν αναμένα συνεχώς στο netmod τώρα το ένα σβήνει [LINK] (ενώ το άλλο αναβοσβήνει [R.P] ) και ανάβει [LINK] όταν κάποιος καλεί (μαζί με το led από το 1 κανάλι) όπως επίσης και όταν σηκώνω το ακουστικό και από το isdn τηλέφωνο ή από ένα αναλογικό τηλέφωνο για να καλέσω εγώ.

Δεν χρησιμοποιώ usb θύρα.

1.Χάνεται τελείως ο συγχρονισμός της γραμμής,δεν είναι θέμα γραμμής πιο πολύ για κάρτα στο κέντρο φαίνεται και αυτό αν μπορείς να το ζητήσεις "ηρεμα" από τον ΟΤΕ της περιοχής σου πιστεύω ότι θα σε εξυπηρετήσουν μιας και θα είναι το τελευταίο που μπορούν να κάνουν, γραμμή ελέγχθηκε, νετμοντ αλλάχθηκε,τι άλλο μένει?
2.Το λαμπάκι LINK είναι σβηστό λόγω μη ενεργοποίησης της επίβλεψης γραμμής και νετμοντ το λεγόμενο layer 1 και λίγο σε απασχολεί και ενεργοποιείται όπως αναφέρεις είτε με την πρώτη εισερχόμενη κλήση είτε με το σήκωμα του ακουστικού.
3.Τελικά μήπως είχε δίκιο ο τεχνικός του ΟΤΕ?

vspiros
19-07-07, 02:44
Ένα παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ πριν λίγο χρονικό διάστημα με διακοπές στη φωνή ,νέκρωμα γραμμής κλπ.Χωρίς να έχω καμία τεχνική γνώση και ,αφού νευρίασα με τους τεχνικούς του Ο.Τ.Ε. γιατί πέρασαν πολύ νωρίτερα από καθορισμένο ραντεβού, με αποτέλεσμα να μη με βρουν, άλλαξα το spliter της speedtouch που είχα με ένα της Κρυπτο που πήρα από το Γερμανό και δεν ξανααντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα.

DaveMurray
19-07-07, 15:08
ωχ ωχχχχ τι ακούω; τα speedtouch splitter δεν είναι καλά; Φτου, πήγα σταoteshop και αυτό μου δώσανε :(

agrelaphon
19-07-07, 18:51
Έλα ρε, τυχαίο θα ήτανε. Όχι και τα cryφto καλύτερα από speedtouch! :blink:

georgex
20-07-07, 04:51
Έλα ρε, τυχαίο θα ήτανε. Όχι και τα cryφto καλύτερα από speedtouch! :blink:

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά εκτός από την πρώτη μέρα που παρουσίασε τα προβλήματα μέχρι και σήμερα δεν διαπίστωσα κάποια διακοπή, βέβαια δεν έκανα πολύ συχνή χρήση.

Παρεπιπτόντως έχω τρία 3 δεδομένα να παραθέσω στο σημείο αυτό.

1) Σε παλιό αναλογικό δέκτη (ραδιόφωνο) που "μετράει" το σήμα των σταθμών πάνω από τα 102Mhz μετράει αρμονικές σε σημείο 2/4 μονίμως, είτε έχω συσκευές "στην πρίζα" είτε όχι.
2) Εδώ και 2-3 χρόνια και ενώ είχα σήμα 5/5 σε TIM (wind) πολλές φορές με έβγαζε εκτός δικτύου με αποτέλεσμα να επιλέγω έκτοτε και μόνο COSMOTE λόγω άλλων συχνοτήτων και τεχνολογιάς κυψελίδων που χρησιμοποιεί (αν γνωρίζω καλά)
Βέβαια όταν είχα απευθυνθεί σε TIM μου είχαν πει ότι δεν είναι καθαρό το σήμα, άσχετα αν είναι ισχυρό... (ένα μπάχαλο με αρμονικές δηλαδή)
3) Συχνά προβλήματα με ΟΤΕ τα οποία ίσως τελικά δεν ωφείλονται σε σπλιτερ μοντεμ κτλ κτλ...

Λέτε να είναι συμπτώσεις όλα αυτά ... ?
Αν όχι που μπορώ να απευθυνθώ εκτός από MME κτλ κτλ σε κάποιον αρμόδιο φορέα τεσπα να δεί και να ελέγξει μήπως υπάρχει καμία "κακιά" κεραία ή καλύτερα κανένας κακός παλιάς τεχνολογίας και μη συντονισμένος πομπός ?:sorry:

Αυτή η Εθνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (ΕΕΑΕ) δέχεται καταγγελίες ?

Μήπως μέσω δημάρχου δεν θα ήταν καλύτερα ?

foyltaka
20-07-07, 07:11
Στην ADSL προβλήματα ενδέχεται να έχεις απο ραδιοερασιτεχνικές εκπομπές .

Amateur Radio Bands
Start (MHz) Stop (MHz)
1.81 - 2.0
3.5 - 4.0
7.0 - 7.3
10.1 - 10.15
14.0 - 14.35
18.068 - 18.168
21.0 - 21.45
24.89 - 24.99
28 - 29.1

Επίσης αν και λίγο απίθανο ,απο πομπό στην ραδιοφωνική μπάντα των ΑΜ που εκτείνεται απο τους 0.55 έως τους 1.6 MHz

Βέβαια εσύ έχεις προβλήματα με την ISDN που δεν έχουν καμμία σχέση με τα ανωτέρω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.