PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικός QoS manager για Speedtouch 510/530



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

zardoz
04-12-04, 01:26
Το Alcatel Speedtouch 510/510i/530/530i από την έκδοση firmware 4.2.7.16.0 υποστηρίζει IPQoS (Quality of Services σε IP protocol επίπεδο). To ζήτημα είχε κάποτε αναπτυχθεί στο forum στο υπόμνημα http://www.adslgr.com/forum/thread10101.html

Επειδή όμως, δεν υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς configuration το QoS, έκατσα και έφτιαξα σχετικό πρόγραμμα http://www.carbonpeople.com/speedtouch/stqos.zip

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=368&stc=1

Λίγη θεωρία

Το IP QoS με απλά λόγια, επιτρέπει τον καθορισμό ανά ip address(es) και service ports "προτεραιοτήτων" στα πακέτα δεδομένων. Έτσι μπορείτε να "σπρώχνετε" κάποια πρωτόκολλα (π.χ http) και να "ρίχνετε" κάποια άλλα (π.χ emule).

Η λειτουργία βασίζεται σε κανόνες που εσείς ορίζετε και σε 4 queues στις οποίες το speedtouch διατηρεί τα πακέτα μέχρι να αποφασίσει να τα στείλει.

Το καλό της υπόθεσης είναι, ότι αν δεν υπάρχει traffic congestion, όλα τα πακέτα φεύγουν γρήγορα. Αν όμως υπάρχει congestion, τα πακέτα υψηλής προτεραιότητας μπαίνουν στην realtime queue και πρακτικά φεύγουν αμέσως, ενώ άλλα μπαίνουν σε χαμηλότερες ουρές και καθυστερούν. Τo Speedtouch υποστηρίζει δύο αλγορίθμους "τακτοποίησης" των queues, τον BLUE και τον TAIL (θα τους αναλύσω αργότερα).

Με απλά λόγια, τί κερδίζετε με το QoS

Είτε έχετε έναν Η/Υ, είτε πολλούς, μπορείτε να καθορίσετε κανόνες που επιτρέπουν π.χ άνετο σερφάρισμα ρίχοντας πιθανώς P2P προγράμματα, ενώ όταν δεν σερφάρετε τα P2P θα παίρνουν όλο το bandwidth

Χρήστες Vivodi DSLPhone

Λοιπόν... βασισμένος στο vivodi_user.ini του φίλου DjArte δεν προτείνω να χρησιμοποιήσετε QoS manager ή οποιοδήποτε δικό σας πείραμα σε vivodi DSLPhone αν δεν ξέρετε ακριβώς τί κάνετε (δείτε http://www.adslgr.com/forum/post-180280.html#180280 )

Σχετικά με το πρόγραμμα StQoS

Τα καλά νέα

1. Έχω κρατήσει στο πρόγραμμα το χρήσιμο functionality του QoS έχοντας "κόψει" πράγματα που ο μέσος ανεβασμένος χρήστης δεν χρειάζεται.

2. Το πρόγραμμα "ελέγχει" τις επιλογές σας και βοηθά να μην κάνετε λάθη κατά την δημιουργία κανόνων.

3. Το πρόγραμμα αποθηκεύει τις επιλογές σας σε αρχείο stqos.cfg. Προσέξτε να το τρέξετε από κάποιο λογικό κατάλογο και όχι από προσωρινό κατάλογο του IE!

Τα κακά νέα

1. Το πρόγραμμα ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ το QoS configuration στο router σας, απλά σας το παράγει και σας το δείχνει! Πρέπει μόνοι σας να κάνετε telnet 10.0.0.138
και να τρέξετε με copy-paste ΌΛΟ το script! <======== SOS

2. Ακόμη δεν υποστηρίζει custom πρωτόκολλα από το χρήστη. Έχω προβλέψει υποστήριξη, αλλά όχι σε αυτή την έκδοση

3. Αν στήσετε QoS για πρώτη φορά, πρέπει να κάνετε restart τον router. Αλλιώς ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Η CLI εντολή είναι :system reboot

Πως λειτουργεί το πρόγραμμα

- Το βρίσκετε εδώ: http://www.carbonpeople.com/speedtouch/stqos.zip
- Το βάζετε σε κάποιο κατάλογο (όχι προσωρινό)
- Το τρέχετε και καθορίζετε τους κανόνες (δείτε τα παραδείγματα)
- Μπορείτε να μετακινείτε κανόνες πάνω / κάτω ή να τους μεταβάλλετε.
- Το πρόγραμμα αποθηκεύει τις επιλογές σε αρχείο StCos.cfg

- Όταν είστε ευχαριστημένοι από τις επιλογές σας, μπορείτε να παράγετε το αντίστοιχο CLI script που πρέπει ΕΣΕΙΣ να τρέξετε το Speedtouch κάνοντας telnet 10.0.0.138


Μερικά παραδείγματα

Παράδειγμα πρώτο

Έχετε μόνο έναν Η/Υ (10.0.0.1) και θέλετε να σερφάρετε άνετα, και όταν σερφάρετε και μόνο το email να έχει με καλούτσικη προτεραιότητα ενώ τα P2P να καθυστερούν (πάλι ΜΟΝΟ όταν σερφάρετε, ειδάλως θα πετάνε). Ιδού...

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=369&stc=1

Παράδειγμα δεύτερο

Έχετε τρείς Η/Υ που μοιράζετε την adsl (τους 10.0.0.1, 10.0.0.2 και 10.0.0.3) Θέλετε όλοι οι Η/Υ να σερφάρουν άνετα, αλλά μόνο ο πρώτος να έχει καλούτσικη προτεραιότητα στο FTP και σε όλα τα P2P, ενώ οι άλλοι να μην έχουν. Ιδού...

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=370&stc=1

Παράδειγμα τρίτο

Θέλετε να μοιράσετε προτεραιότητα σε 2 Η/Υ (τους 10.0.0.1 και 10.0.0.2) με τέτοιο τρόπο ώστε, ο 1ος να έχει ΠΑΝΤΑ προτεραιότητα και ο 2ος ΟΧΙ. Ξαναλέμε ότι ο 2ος θα πηγαίνει σφαίρα όταν ο 1ος δεν κάνει τίποτε, γιατί το QoS λειτουργει δυναμικά. Ιδού...

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=371&stc=1


Μην ξεχνάτε ότι γενικοί κανόνες που αφορούν όλους τους Η/Υ (δηλαδή έχουν ip address=*) και όλα τα πρωτόκολλα (δηλαδή τοπικό port=*) πρέπει να μπαίνουν τελευταία γιατί είναι κανόνες "σκούπες". Το πρόγραμμα θα σας προειδοποιήσει αν κάνετε λάθος (ελπίζω, αν δεν ξέχασα κάτι :) )

EvilHawk
04-12-04, 11:51
Μπράβο zardoz για μια ακόμα φορά, εξαιρετική δουλειά!

henaro
04-12-04, 18:06
΄Οσοι έχουμε speedtouch πρέπει να σου στήσουμε άγαλμα!
Απλό, κατανοητό, και καλαίσθητο. Συγχαρητήρια.

1 παρατήρηση και 1 απορία:
-Στη παράδειγμα 1 του QOS για ένα PC βγάζει το μήνυμα λάθους ''έχετε καθορίσει διπλούς κανόνες για το Η\Υ με ip: 10.0.0.1'' ('Oλη η κίνηση UDP)
-Αν θέλω να το βγάλω, τι κάνω?

Και πάλι μπράβο!!

slow
04-12-04, 18:17
Μπράβο σου πολύ καλή δουλειά !!! :wink:

zardoz
04-12-04, 18:20
1 παρατήρηση και 1 απορία:
-Στη παράδειγμα 1 του QOS για ένα PC βγάζει το μήνυμα λάθους ''έχετε καθορίσει διπλούς κανόνες για το Η\Υ με ip: 10.0.0.1'' ('Oλη η κίνηση UDP)

Έχεις δίκιο, στο 1ο παράδειγμα, ο τελευταίος κανόνας έπρεπε να είναι
10.0.0.1 Ολη η κίνηση TCP !!! και όχι UDP, γι αυτό είναι και
διπλός. Θα προσπαθήσω να διορθώσω την εικόνα.



-Αν θέλω να το βγάλω, τι κάνω?


Κανόνες σβήνονται με το κουμπί με εικονίδιο το "-" (διαγραφή)

mario_z
04-12-04, 19:05
Μπραβο σου. Θα βγαλεις και αγγλικη εκδοση να το κατεβασω? :)

zardoz
04-12-04, 20:34
Μόλις έβγαλα την έκδοση 1.00

- Έχει επιτέλους εικονίδιο και λίγο ομορφότερο interface
- Λειτουργεί η επιλογή αλγορίθμου QoS (BLUE ή TAIL)

Είναι ουσιαστικό να επιλέξετε τον σωστό αλγόριθμο, για να έχετε το
καλύτερο αποτέλεσμα!

- Ο αλγόριθμος BLUE είναι ο "καλύτερος" αλγόριθμος που προτείνεται και σαν default.

- Ο αλγόριθμος TAIL είναι ο "δίκαιος" αλγόριθμος, αλλά υπερτερεί του BLUE μόνο αν
έχετε γρήγορη γραμμή (π.χ > 512Kbps) ή έχετε στήσει VoiP (ή κάτι που δεν σας
ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα όσο η απόκριση)

Ένα hint. Μην βάζετε πολύ μνήμη στο QoS, θέστε
μόνο 128KB ή (αν έχετε 512 γραμμή τότε 256ΚB κλπ ).

Αυτό γιατί με μεγάλες queue, δεν θα έχετε πρακτικά καθόλου packet drops
πράγμα που "μειώνει" την αίσθηση του αποτελέσματος!

MinosK
04-12-04, 23:27
Συγχαρητήρια για το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΌ σου πρόγραμμα. Προσπαθούσα μέρες να δοκιμάσω τα QOS αλλα χωρίς επιτυχία.

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα αλλα με το που εισάγω την πρώτη CLI εντολή ( :ipqos config dest=PVC_1 state=enabled discard=early )μου βγάζει το μήνυμα:

Invalid phonebook destination name.
Bad value for parameter 'dest'
Unknown command.

Καμια βοήθεια;

Η έκδοση του router μου είναι Speedtouch 530 4.2.7.16.0 (Δωρεάν από VIVODI 256/128.. Δεν το έχω κάνει καμια αναβάθμιση).

nikgr
05-12-04, 03:35
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και απ' εμένα!! Δούλεψε μια χαρά!

Να παρατηρήσω μόνο ότι στο "CLI command output" παράθυρο που βγάζει το πρόγραμμα (πατώντας το "δημιουργία CLI script" ) δε χωράει μια απ' τις τελευταίες μεγάλες προτάσεις στο παράθυρο και εμφανίζει
":label rule create chain=user_labels index=1 srcintfgrp=lan dscp=0 src=10.0.0.1 prot=TCP dstport=8080 label=highe" (χωρίς το τελικό r δηλαδή)

Βέβαια πρέπει να είσαι "turbo" για να μην το καταλάβεις αλλά απλά το αναφέρω.

Επίσης θέλω να ρωτήσω: αν κατεβάζει κάποιος παράλληλα πχ μια ταινία από p2p αλλά και κάποιο πρόγραμμα από http σελίδα με έναν download manager, η ρύθμιση για το πρόγραμμα υπάγεται στο "σύνδεση ftp" ή στο "περιήγηση www"?
Υπάρχει δηλαδή τρόπος να μη ρουφάει όλο το bandwidth το πρόγραμμα που κατεβαίνει, (έχοντας ίδια προτεραιότητα με το p2p) αλλά και ταυτόχρονα μέγιστη προτεραιότητα στο απλό browsing?
Ελπίζω να έγινα κατανοητός! :oops:

Συγχαρητήρια και πάλι! :D

zardoz
05-12-04, 12:50
Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα αλλα με το που εισάγω την πρώτη CLI εντολή ( :ipqos config dest=PVC_1 state=enabled discard=early )μου βγάζει το μήνυμα:

Invalid phonebook destination name.
Bad value for parameter 'dest'

Καμια βοήθεια;



Είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις που το phonebook δεν λέγεται PVC_1. Βρές το
phonebook name σου δίνοντας την εντολή:

:phonebook list

π.χ σε εμένα βγάζει:
Name Type Use Address
PVC_1 any 1 8.35
usb_port any 1 usb.0.35

Σε εσένα θα βγάλει κάτι άλλο. Διάλεξε αυτό που φαίνεται λογικό (π.χ αυτό που
λέει 8.35, ή το usb_port αν είσαι USB)

Μετά σε όλο το script, πρέπει να αντικαταστήσεις το PVC_1 με αυτό που βρήκες.

Στην έκδοση έχω προβλέψει για phonebook name αλλά δεν το ενεργοποίησα (δες
ότι είναι read only ακόμη). Στην επόμενη θα το ενεργοποιήσω.




θέλω να ρωτήσω: αν κατεβάζει κάποιος παράλληλα πχ μια ταινία από p2p αλλά και κάποιο πρόγραμμα από http σελίδα με έναν download manager, η ρύθμιση για το πρόγραμμα υπάγεται στο "σύνδεση ftp" ή στο "περιήγηση www"?
Υπάρχει δηλαδή τρόπος να μη ρουφάει όλο το bandwidth το πρόγραμμα που κατεβαίνει, (έχοντας ίδια προτεραιότητα με το p2p) αλλά και ταυτόχρονα μέγιστη προτεραιότητα στο απλό browsing?


O download manager μπαίνει στην περίπτωση "browsing"
Το P2P μπαίνει στην περίπτωση "Όλη η κίνηση TCP"

Στην περίπτωσή σου, προτείνω να σπρώξεις το πρώτο

wintech2003
05-12-04, 14:20
Λεω να πετάξω το Cisco να πάρω ενα Speedtouch :twisted:

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!

Μπράβο και απο μενα!

ipparxos
08-12-04, 14:07
Έχω DSL NET 256/128 kai DSL Phone τη Vivodi. Από το modem η συνδεση φαίνεται 448/320. Μετα την εφαρμογή κάποιων κανόνων και επιλογή του αλγόριθμου TAIL με την έκδοση 1 του προγράμματος αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις κλήσεις, όταν ταυτόχρονα έχω και κίνηση data.

Συγκεκριμένα έχω δει ότι το PC διακινεί δεδομένα με ταχύτητες μεγαλύτερες από 256/128 "κλεβοντας" από το bandwith του DSL Phone κάνοντας αδύνατη την ταυτόχρονη διεκπερέωση 2 κλήσεων και έντονα προβληματική ακόμα και τη μία κάθε φορά κλήση. Πώς μπορώ να δώσω προτεραιότητα στις τηλεφωνικές κλήσεις και πώς μπορώ, εάν χρεαιαστεί, να επαναφέρω τις default ρυθμίσες.

zardoz
08-12-04, 17:43
Έχω DSL NET 256/128 kai DSL Phone τη Vivodi. Από το modem η συνδεση φαίνεται 448/320. Μετα την εφαρμογή κάποιων κανόνων και επιλογή του αλγόριθμου TAIL με την έκδοση 1 του προγράμματος αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις κλήσεις, όταν ταυτόχρονα έχω και κίνηση data.

Συγκεκριμένα έχω δει ότι το PC διακινεί δεδομένα με ταχύτητες μεγαλύτερες από 256/128 "κλεβοντας" από το bandwith του DSL Phone κάνοντας αδύνατη την ταυτόχρονη διεκπερέωση 2 κλήσεων και έντονα προβληματική ακόμα και τη μία κάθε φορά κλήση. Πώς μπορώ να δώσω προτεραιότητα στις τηλεφωνικές κλήσεις και πώς μπορώ, εάν χρεαιαστεί, να επαναφέρω τις default ρυθμίσες.

Πρώτα απ' όλα, είχες ρυθμίσεις ειδικά από τη Vivodi για QoS?

Αν ισχύει αυτό, σου είχαν ρυθμίσει (φαντάζομαι) QoS και όχι IpQOS, γι' αυτό
και μοιραζόταν η γραμμή σε 2 κανάλια, ένα για τα data και ένα για το ipPhone
(αυτό γίνεται ΜΟΝΟ σε ATM επίπεδο, και πρέπει να το προβλέπει ο provider.
Φαίνεται στην περίπτωση σου ότι το προβλέπει

Τώρα τί γίνεται...

α) Μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να απενεργοποιήσεις το IpQos (που πρακτικά
κάθεται πάνω από το QoS της Vivodi) με την εντολή

:ipqos config dest=PVC_1 state=disabled

:config save

και μετά να κάνεις reboot το router με

:system reboot


Σημ: πρέπει να κάνεις reboot


β) Καλό είναι όμως, να μας πείς το QoS configuration της Vivodi, που
μπορείς να δείς με την εντολή

:qosbook list

Μπορείς να κάνεις post στο forum τις γραμμές που σου βγάζει η εντολή αυτή?

Gandalf19
08-12-04, 18:23
εγω που θελω να εχο την γραμη μονο για games τι ρη8μισεις να βαλω?

zardoz
08-12-04, 20:00
εγω που θελω να εχο την γραμη μονο για games τι ρη8μισεις να βαλω?

Εσύ πρέπει να βάλεις τις ανάποδες ρυθμίσεις
από τα παραδείγματα δηλαδή.

α) Περιήγηση στο www: κανονική
β) Λήψη/αποστολή email: χαμηλή
γ) Newsgroup: χαμηλή
δ) DNS resolution: μέγιστη
e) Όλη η κίνηση TCP: μέγιστη
στ) Όλη η κίνηση UDP: μέγιστη

(προσοχή με αυτή τη σειρά)

ipparxos
08-12-04, 20:09
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση σου να βοηθήσεις.
Λοιπόν:


:qosbook list

Μπορείς να κάνεις post στο forum τις γραμμές που σου βγάζει η εντολή αυτή?



=>:qosbook list
Name Ref Type TX peak sust burst RX peak sust burst framediscard
(Kbits) (Kbits) (bytes) (Kbits) (Kbits) (bytes)
default 3 ubr linerate 0 0 linerate 0 0 disabled

Σχετικά με το τελευταίο σου post, ποια σημασία έχει η σειρά με την οποία βάζουμε τους κανόνες;

zardoz
08-12-04, 21:09
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση σου να βοηθήσεις. Λοιπόν:


=>:qosbook list
Name Ref Type TX peak sust burst RX peak sust burst framediscard
(Kbits) (Kbits) (bytes) (Kbits) (Kbits) (bytes)
default 3 ubr linerate 0 0 linerate 0 0 disabled


Αυτό είναι πολύ ανυσυχητικό. Από ότι φαίνεται δεν έχει κάποιο ειδικό QoS στημένο
απλά το 8.35 ubr (default).

Αν απενεργοποιήσεις το ipQos όπως σου είπα, λύνεται το πρόβλημα με το DslPhone?



Σχετικά με το τελευταίο σου post, ποια σημασία έχει η σειρά με την οποία βάζουμε τους κανόνες;


Πρέπει catch-all κανόνες να μπαίνουν τελευταίοι, δηλαδή ΠΡΩΤΑ οι ειδικοί κανόνες
(π.χ αυτό το IP, αυτό το πρωτόκολλο, priotity:μέγιστο)

και τελευταίοι οι γενικοί κανόνες

Αυτό μπορείς να το εκμεταλευτείς πρός όφελός σου

αν βρείς σε ποιό-ά ports παίζει το ipphone (κανένας δικτυάς με vivodi
iphone ακούει?) τότε μπορείς να πάρεις ΟΛΟ το bandwidth στο σερφάρισμα
και όταν τηλεφωνείς να "πέφτει" το bandwidth και να μεταβαίνει στο
phone.

ipparxos
08-12-04, 22:17
Αν απενεργοποιήσεις το ipQos όπως σου είπα, λύνεται το πρόβλημα με το DslPhone?

Θα το δοκιμάσω...



Αυτό μπορείς να το εκμεταλευτείς πρός όφελός σου

αν βρείς σε ποιό-ά ports παίζει το ipphone (κανένας δικτυάς με vivodi
iphone ακούει?) τότε μπορείς να πάρεις ΟΛΟ το bandwidth στο σερφάρισμα
και όταν τηλεφωνείς να "πέφτει" το bandwidth και να μεταβαίνει στο
phone.

Προσπάθησα να μάθω την εσωτερική IP του ATA. Από vivodi μου είπαν όμως ότι παίρνει μόνο intenrt IP. Και μάλλον έτσι είναι... Όσο για τα ports. Μπορώ να τα βρώ κάπως;

prokopino
09-12-04, 10:20
Όλα καλά με την εφαρμογή, αλλά πως μπορώ να επαναφέρω τις προηγούμενες ή τις default ρυθμίσεις, αν κάτι δεν πάει καλά;

Πριν δώσω οποιαδήποτε ΝΕΑ εντολή, μπορώ να αποθηκεύσω σε αρχείο τις μέχρι εκείνη τη στιγμή ενεργές ρυθμίσεις που έχει το router μου;

zardoz
09-12-04, 11:51
Όλα καλά με την εφαρμογή, αλλά πως μπορώ να επαναφέρω τις
προηγούμενες ή τις default ρυθμίσεις, αν κάτι δεν πάει καλά;


α) Αν ξανατρέξεις το easy config wizard σου ξαναβάζει όλες
τις ρυθμίσεις από την αρχή



Πριν δώσω οποιαδήποτε ΝΕΑ εντολή, μπορώ να αποθηκεύσω σε αρχείο τις
μέχρι εκείνη τη στιγμή ενεργές ρυθμίσεις που έχει το router μου;

Από το web interface μπορείς να κάνεις backup/restore ολόκληρο
το configuration σε αρχείο user.ini στο δίσκο σου. Δές το σχετικό υπόμνημα
http://www.adslgr.com/forum/thread10906.html

Re-Ti-Re
11-12-04, 01:45
Μπράβο πολύ εξυπηρετικό το πρόγραμμα.

Papashark
11-12-04, 03:21
http://pages.prodigy.net/indianahawkeye/newpage15/15.gif

Πολύ καλός ο Zardoz, ανέβηκε αρκετά σκαλοπάτια στην εκτίμηση μου. Μεθοδικός και αποτελεσματικός, χωρίς φανφάρες.

ipo
11-12-04, 04:00
Συγχαρητήρια zardoz! Με έκανες να στενοχωρηθώ που δεν έχω speedtouch 512/530 αλλά ένα USR 9105! Φοβερή δουλειά! Έτσι πάει μπροστά η Ελλάδα.

organus
12-12-04, 15:49
zardoz να σου πω το φοβαμαι να το χρησιμοποιησω το ωραιο προγραμματακι σου επειδη ειμαι n00b σε αυτα.

με τη χρηση του θα εχω ουσιαστικο tweaking?πιο γρηγορα κατεβασματα ή καλυτερο ping σε online games? αν δεν ειναι τρελη η διαφορα να μη ρισκαρω και κανω καμια βλακεια.

θα θελει αλλαγη οταν μπαινω για παιχνιδια και οταν εχω ανοιχτο κανα Azureus για κατεβασμα?

Συγχαρητηρια παντως

lemonidas
12-12-04, 17:10
zardoz για αλλη μια φορά συγχαρητήρια για άλλο ένα πολύ καλό πρόγραμμα. Το κατέβασα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και δεν έχω κάνει ακόμα αναβάθμιση στο firmware του σπιντ-τατς :)

Μπορώ όμως να κάνω αναβάθμιση μέσω wireless? ή πρέπει να συνδέσω κάποιο μηχάνημα κατευθείαν πάνω στην ethernet?

zardoz
12-12-04, 17:32
zardoz για αλλη μια φορά συγχαρητήρια για άλλο ένα πολύ καλό πρόγραμμα. Το κατέβασα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και δεν έχω κάνει ακόμα αναβάθμιση στο firmware του σπιντ-τατς :)

Μπορώ όμως να κάνω αναβάθμιση μέσω wireless? ή πρέπει να συνδέσω κάποιο μηχάνημα κατευθείαν πάνω στην ethernet?

Το πρόγραμμα αναβάθμισης απλά "ανεβάζει" το firmware
μέσω ... ftp στο router και αν πετύχει, το "σηκώνει"
Κανονικά πρέπει να λειτουργεί, εκτός αν έχεις βάλει
κάτι εξωτικό (π.χ custom routing tableς κλπ)

lemonidas
12-12-04, 17:43
αυτό που φοβάμαι είναι αν το δοκιμάσω και για οποιοδήποτε λόγο κοπεί η σύνδεση τι γίνεται? δεν πιστεύω να πάει για πέταμα το μόντεμ? :shock:

Βέβαια αν μπορώ να το επαναφέρω στη ζωή αν κάτι πάει στραβά το δοκιμάζω τώρα αμέσως! :mrgreen:

Dr.CHaNaS
12-12-04, 18:04
Αμην! Βαρεθηκα το QoS με το χερακι μου...
ΕΥΓΕ!!

Dukas
12-12-04, 23:07
zardoz,

Μια μικρή βοήθεια.. έχω full vivodi + dslphone 384/128 (το modem κλειδώνει σε: 576/320) με download 50-55k/s (κλέβει από το bandwidth του dslphone) & upload 22k/s (κλέβει επίσης). To Speedtouch συνδέεται στο PC μέσω USB λόγω dslphone.
Firmware: 4.2.7.16.0

Στο :phonebook list μου δίνει :

Name Type Use Address
Data_PVC pppoa 1 8.35
Voice_PVC pppoa 1 8.36
USB any 1 usb.0.35

1) Tο phonebook μου (έτσι ώστε να κάνω σωστά την αντικατάσταση στο script) είναι Data_PVC, Voice_PVC η USB ?
2) Θεωρητικά έχω 384/128 αλλά πρακτικά έχω 512/128+βαλε. Ποιος ο κατάλληλος αλγόριθμος QoS για την περίπτωση μου? BLUE ή TAIL ?
3) Ποια η κατάλληλη μνήμη στο QoS για την περίπτωση μου? 128kb h 256kb ?

Ευχαριστώ πολύ :)

lemonidas
13-12-04, 00:50
Ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες. Τελικά έγινε η αναβάθμιση και περάστηκαν (;) οι κανόνες. Για την ιστορία μέσω του router δεν γινόταν, έπρεπε να το συνδέσω με ethernet κατευθειαν. Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι τα PIng και ta traceroute στο modem είναι της τάξης του 6-12ms αντί για 1-2ms που ήταν πριν τους κανόνες. Επίσης πέρασα τους κανόνες που πρότεινε ο zardoz για τα 3 πισιά αφού αυτή είναι ακριβώς η περιπτωσή μου.

το ερώτημα μου είναι , το ping και το traceroute τι κατηγορία είναι? tcp? και αν ναι η αλλαγή των χρόνων οφείλεται στο "υψηλη" που έβαλα αντί για το "μέγιστη"?

ευχαριστώ εκ των προτέρων και άλλη μια φορά (ποτέ δεν είναι αρκετές) συγχαρητήρια για τα 2 ωραία προγραμματάκια :D

zardoz
13-12-04, 00:54
zardoz,

Μια μικρή βοήθεια.. έχω full vivodi + dslphone 384/128 (το modem κλειδώνει σε: 576/320) με download 50-55k/s (κλέβει από το bandwidth του dslphone) & upload 22k/s (κλέβει επίσης). To Speedtouch συνδέεται στο PC μέσω USB λόγω dslphone.
Firmware: 4.2.7.16.0

Στο :phonebook list μου δίνει :

Name Type Use Address
Data_PVC pppoa 1 8.35
Voice_PVC pppoa 1 8.36
USB any 1 usb.0.35

1) Tο phonebook μου (έτσι ώστε να κάνω σωστά την αντικατάσταση στο script) είναι Data_PVC, Voice_PVC η USB ?
2) Θεωρητικά έχω 384/128 αλλά πρακτικά έχω 512/128+βαλε. Ποιος ο κατάλληλος αλγόριθμος QoS για την περίπτωση μου? BLUE ή TAIL ?
3) Ποια η κατάλληλη μνήμη στο QoS για την περίπτωση μου? 128kb h 256kb ?

Ευχαριστώ πολύ :)


1. Όπως το είχα φανταστεί, η vivodi δίνει 2 ATM κανάλια, ένα για data και ένα για voice.
Αυτό σημαίνει ότι (μάλλον) έχει στήσει και ATM QoS, εκτός φυσικά και αν το κανάλι
voice είναι CBR.

Κρίμα που δεν έχω κάτι αντίστοιχο για να δοκιμάσω.

Σε παρακαλώ να τρέξεις την παρακάτω εντολή και να μας πείς τι βγάζει

:qosbook list

2. Για την περίπτωσή σου κανονικά θα ίσχυαν τα παρακάτω, αλλά μην τρέξεις
τίποτε πρίν μας πείς τί δίνει η εντολή qosbook list. Αυτό γιατί αν έχουν
στήσει ήδη rules θα τους χάσεις.

α) Σώσε το προηγούμενο configuration σου (γίνεται από το web interface)

β) Το phonebook name που πρέπει να στήσεις QoS είναι μόνο το Data_PVC.

β) Βάλε BLUE γιατί έχεις voice σε άλλο ATM κανάλι.

γ) Επειδή έχεις 256 (όπως εγώ) προτείνω 128Κ για να έχεις "κοντές" queues
και να μην έχει καθόλου αναμονή (better dropped than stalled)




το ερώτημα μου είναι , το ping και το traceroute τι κατηγορία είναι?

Τα ping/traceroute είναι κατηγορία ... ICMP και
δεν τα χειρίζεται το QoS (δεν τα έβαλα γιατί
δεν έχουν νόημα για το 99.9% των χρηστών)
Καθυστερούν απλά γιατί υπάρχουν πακέτα στη realtime queue που
παίρνουν CPU time

lemonidas
13-12-04, 01:00
Καθυστερούν απλά γιατί υπάρχουν πακέτα στη realtime queue που
παίρνουν CPU time

εννοείς οτι δεν έχει καμία σχέση το οτι όρισα qos κανόνες?

zardoz
13-12-04, 01:04
Καθυστερούν απλά γιατί υπάρχουν πακέτα στη realtime queue που
παίρνουν CPU time

εννοείς οτι δεν έχει καμία σχέση το οτι όρισα qos κανόνες?

Έχει αλλα αποτελλούν collateral damage... :)
Απλά με QoS ενεργοποιημένο έχει την realtime queue
πρώτα να διεκπεραιώσει και έπειτα όλα τ' άλλα

Dukas
13-12-04, 01:29
zardoz,

=>:qosbook list
Name Ref Type TX peak sust burst RX peak sust burst framediscard
(Kbits) (Kbits) (bytes) (Kbits) (Kbits) (bytes)
default 3 ubr linerate 0 0 linerate 0 0 disabled

zardoz
13-12-04, 02:01
zardoz,

=>:qosbook list
Name Ref Type TX peak sust burst RX peak sust burst framediscard
(Kbits) (Kbits) (bytes) (Kbits) (Kbits) (bytes)
default 3 ubr linerate 0 0 linerate 0 0 disabled

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έχει στήσει η Vivodi QoS σε ΑΤΜ επίπεδο
τουλάχιστο στη μεριά του speedtouch.


Αυτό σημαίνει καλά και κακά νέα

Τα καλά νέα είναι ότι αλλάζοντας το phonebook name, μπορείτε να βάλετε
IpQos (καλό είναι να σώσετε το προηγούμενο configuration όμως :) )
Κανονικά ποτέ δεν θα σας "πάρει" bandwidth από το voice, γιατί είναι
δύο διαφορετικά ATM κανάλια, αλλά φοβάμαι μόνο το cpu utilization

Τα κακά νέα είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να βάλετε firmware ότι-κι-ότι. Αν
βρεθεί κάποιο νεότερο firmware δεξια και αριστερά, δεν πρέπει να το
βάλετε, γιατί ο easy config wizard θα χάσει τις ρυθμίσεις τις vivodi
(για τα 2 UBR κανάλια 8.35 και 8.36) και αν κάποια ημέρα πάτε να τον
τρέξετε, πάπαλα το VOIP. Προσοχή λοιπόν. Μπορείτε να σώσετε τα templates
φυσικά (πάλια από το web interface).

Dukas
13-12-04, 02:11
μολις περασα το script. μπορω μεσα απο το telnet στο 10.0.0.138 να δω τι εχω περασει?
με :qosbook list
&
:phonebook list
μου βγαζει οτι και πριν.
μηπως δεν περαστηκε σωστα το script?
οταν το περνουσα τα δεχτηκε ολα και δεν μου εβγαλε κανενα error.
φυσικα εκανα και save & reboot το modem.

MinosK
13-12-04, 04:46
zardoz, Δηλαδή εμείς με Vivodi DSL + DSL Phone μπορούμε να στήσουμε QOS με το πρόγραμμά σου χωρίς να επηρεάζει την ποιότητα του DSL Phone;

Πότε να περιμένουμε καινούρια έκδοση;

Και πάλι συγχαρητήρια!!! Είσαι απίθανος.

zardoz
13-12-04, 09:36
μολις περασα το script. μπορω μεσα απο το telnet στο 10.0.0.138 να δω
τι εχω περασει? με :qosbook list & :phonebook list μου βγαζει οτι και πριν.
μηπως δεν περαστηκε σωστα το script? οταν το περνουσα τα δεχτηκε ολα και δεν
μου εβγαλε κανενα error. φυσικα εκανα και save & reboot το modem.

Βλέπετε τί βάλατε με..

:ipqos list
και
:label rule list (όλοι οι κανόνες)

Στατιστικά για τα πακέτα βλέπετε με

:label rule stats

Στατιστικά για τις ουρές του ipQos βλέπετε με

:ipqos queue stats




zardoz, Δηλαδή εμείς με Vivodi DSL + DSL Phone μπορούμε να στήσουμε QOS με
το πρόγραμμά σου χωρίς να επηρεάζει την ποιότητα του DSL Phone;


Θα ήθελα κάποιος με DSLphone ... να μου στείλει το
configuration του. Μόνο έτσι μπορώ να δώ τί παίζει, γιατί δεν είμαι
σίγουρος τί έχει βάλει η vivodi και για το αν θα επιρρεαστεί το DSLPhone.

Το configuration μπορείτε να το στείλετε ως εξής:

a) Πάρτε το από το router σας από το http://10.0.0.138/cgi/download/user.ini
(είναι το configuration σας, κάντε το και backup) και σώστε το στο δίσκο

b) Μπείτε μέσα στο user.ini (π.χ με notepad) και βρείτε δύο μεριές
που έχει το keyword: password=

Σβήστε το κωδικοποιημένο password και username σας

c) Κάντε post το τροποποιημένο user.ini στο forum (εδώ) σαν attachment

DjArte
13-12-04, 10:07
Έλα Zardoz επισυνάπτω το user.ini..
Έχω vivodi full llu με dsl phone 384/128 όπου με το bandwith του voip φτάνει τα 576/320.
Αυτά.

zardoz
13-12-04, 10:40
Χρήστες Vivodi DSLPhone

Λοιπόν... βασισμένος στο vivodi_user.ini του φίλου DjArte
δεν προτείνω να χρησιμοποιήσετε QoS manager
ή οποιοδήποτε δικό σας πείραμα σε vivodi DSLPhone αν
δεν ξέρετε ακριβώς τί κάνετε (δείτε παρακάτω)

Αν κάνατε κάτι στο QoS, μπορείτε απλά να ξανατρέξετε το easy setup wizard και (αν
κάνετε save configuration και reboot) όλα θα επιστρέψουν όπως ήταν πρίν.

Ακόμη (προσοχή), αν βρείτε κάπου δεξιά-αριστερά νέο firmware (κάποια στιγμή θα βγεί),
μην το βάλετε "έτσι απλά" πρίν σώσετε το pppoa.tpl (easy setup template) που έχει
φτιάξει η vivodi... (γίνεται από το web user interface)


Γιατί όλα αυτά...

Αυτό γιατί (βλέποντας το vivodi user.ini)...

- Λειτουργεί σε 2 ATM κανάλια (8.35 και 8.36)
- Έχουν πάρει ένα κλασικό Qos configuration και έχουν προσθέσει δικούς τους κανόνες...



[label.ini]
config name=DSCP_AF31 classification=overwrite defclass=11 ackclass=11 tosmarking=enabled tos=104
config name=DSCP_EF classification=overwrite defclass=14 ackclass=14 tosmarking=enabled tos=184

που κάνουν TypeOfService marking με μεγάλη μάλιστα προτεραιότητα

- Έχουν καρφώσει διευθύνσεις σε αυτούς τους κανόνες


[ipqos.ini]
rule create chain=user_labels index=24 src=83.171.[192-207].* dst=80.76.39.196 label=DSCP_AF31
rule create chain=user_labels index=25 src=83.171.[192-207].* dst=80.76.39.197 label=DSCP_AF31
..
rule create chain=user_labels index=33 src=83.171.[192-207].* label=DSCP_EF


- Έχουν προσθέσει ips στο routing table (προφανώς για το phone)


[ip.ini]
rtadd dst=80.76.39.192/28 intf=Voice_PPP metric=1
rtadd dst=80.76.35.160/27 intf=Voice_PPP metric=1
..
rtadd dst=80.76.40.0/24 intf=Voice_PPP metric=1
rtadd dst=80.76.43.0/24 intf=Voice_PPP metric=1
rtadd dst=80.76.44.0/24 intf=Voice_PPP metric=1

- Έχουν ανοίξει στο firewall τα δικά τους


[ pfirewall.ini ]
..
rule create chain=sink index=1 src=80.76.35.[160-191] prot=tcp dstport=www-http action=accept
rule create chain=sink index=2 src=80.76.35.[160-191] prot=tcp dstport=telnet action=accept
...
rule create chain=source index=1 dst=80.76.35.[160-191] prot=tcp srcport=www-http action=accept
rule create chain=source index=2 dst=80.76.35.[160-191] prot=tcp srcport=telnet action=accept

Dukas
13-12-04, 13:49
που σημαινει πως εμεις με dslphone δεν εχουμε ελπιδα για QoS ?

MinosK
13-12-04, 14:59
Παιδιά τα έχω κάνει μαντάρα στο Speedtouch μου (530). Έχω Vivodi DSL με DSL Phone και είχα βάλει τα QOS (με το QOS Manager) χωρίς να κάνω backup. Προσπαθώ να επαναφέρω τα πάντα με Easy setup wizard αλλά βγάζει το μήνυμα:

Invalid phonebook destination name. Bad value for parameter 'dest' Illegal option.
Completing the SpeedTouch™ Setup Wizard

You have successfully completed the SpeedTouch™ Setup Wizard.

Τώρα εγώ να είμαι ήσυχος ότι όλα είναι καλά; Α και τώρα στο System, ενώ παλιά έβγαζε Provider Vivodi τώρα βγάζει Provider Basic...

HEELP!!!!

zardoz
13-12-04, 15:02
που σημαινει πως εμεις με dslphone δεν εχουμε ελπιδα για QoS ?

Που σημαίνει ότι εσείς έχετε ήδη QoS στημένο
από τη Vivodi, και θέλει πολύ προσοχή στο τί
αλλάζετε γιατί θα είναι εις βάρος του VoiP

Αν κάποιος Vivodistas-DSLPhone-ίστας θέλει πάντως να σπρώξει
λίγο το σερφάρισμα και το emule σε βάρος του Voip,
μπορεί να τρέξει τις εντολές:



:label config name=Interactive classification=increase defclass=10 ackclass=10
:label config name=defaultTCPACK classification=increase ackclass=8

και να αφήσει τα άλλα όπως έχουν...

ενώ για να επαναφέρετε τις προτεραιότητες της vivodi, απλά τις εντολές:



:label config name=Interactive classification=increase defclass=8 ackclass=8
:label config name=defaultTCPACK classification=increase ackclass=6

Τα παραπάνω τρέχουν για όσους έχουν το default configuration της
Vivodi. Αν είχατε στήσει δικό σας QoS δεν παίζουν, πρέπει να ξανακάνετε
config (με το easy config wizard) για να επανέλθει το original vivodi
configuration με μετά να το "γαργαλήσετε"

MinosK
13-12-04, 15:02
Α και το καλύτερο.... Δεν δουλεύει το DSL Phone........... :oops: :cry:

zardoz
13-12-04, 15:48
Παιδιά τα έχω κάνει μαντάρα στο Speedtouch μου (530). Έχω Vivodi DSL με DSL Phone και είχα βάλει τα QOS (με το QOS Manager) χωρίς να κάνω backup. Προσπαθώ να επαναφέρω τα πάντα με Easy setup wizard αλλά βγάζει το μήνυμα:

Invalid phonebook destination name. Bad value for parameter 'dest' Illegal option.
Completing the SpeedTouch™ Setup Wizard

You have successfully completed the SpeedTouch™ Setup Wizard.

Τώρα εγώ να είμαι ήσυχος ότι όλα είναι καλά; Α και τώρα στο System, ενώ παλιά έβγαζε Provider Vivodi τώρα βγάζει Provider Basic...

HEELP!!!!


Εφόσον σας έδωσαν το router πρέπει να σας έχουν δόσει και το CD με το configuration, ειδάλως
οποιαδήποτε στιγμή κάνατε "easy config wizard" θα χάνατε τα πάντα (και το DSLPhone).
Ανεξάρτητα από QoS κλπ κλπ

Επικοινωνήστε με τη vivodi, και πείτε ότι κάνατε easy config το alcatel για να σας
δώσουν το δικό τους configuration ή να σας πουν από που να το κατεβάσετε.

Trikalos
13-12-04, 19:42
Καλησπέρα και απο Τρίκαλα,

Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για το πάρα πολύ ωραίο πρόγραμμα και χρήσιμο πρόγραμμα.

Κατα δεύτερο, πιστεύω οτι ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις το όνομα της εφαρμογής απο QoS σε WQueing, καθώς ο παραπάνω αλγόριθμος που φαίνεται περισσότερο για Weight Queuing παρά QoS.

Φιλικά Τρίκαλος

DjArte
14-12-04, 02:26
Ζardoz,
μια ερώτηση..
Γιατί όταν τρέχω την εντολή ipqos list μου βγάζει και για τα δύο atm (data_pvc kai voice_pvc) rate=80%?

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

zardoz
14-12-04, 09:40
Ζardoz,
μια ερώτηση..
Γιατί όταν τρέχω την εντολή ipqos list μου βγάζει και για τα δύο atm (data_pvc kai voice_pvc) rate=80%?


Το 80% (λέγεται realtimerate) καθορίζει το μέγιστο ποσοστό "bandwidth" που
θα δεσμεύεται στη realtime queue όταν υπάρχει traffic και τις άλλες queues.
(Το "bandwidth" είναι quoted... δες παρακάτω)

Υπάρχουν 4 queues στις οποίες περιμένουν τα πακέτα. Αυτά κατηγοριοποιούνται
στις queues βάση qos precedence:

- Best Efford Queue (χαμηλότερη)
- Queue
- Queue
- Realtime Queue (μέγιστη προτεραιότητα)

Με :ipqos queue stats βλέπεις τα περιεχόμενα τους.

Me :label rule stats βλέπεις πακέτα ανά προτεραιότητα

Από default οι 3 queues έχουν propagate=yes που σημαίνει ότι, αν κάποιο πακέτο
πρέπει να μπεί στην queue N τότε (βάση του αλγόριθμου) μπορεί πακέτο(-α) από
την queue Ν να πέσουν στην αμέσως προηγούμενη.
Φυσικά, στην best efford queue αυτό δεν έχει νόημα, εκεί τα πακέτα χάνονται
(οπότε και γίνονται retransmit)

Ένα απλό παράδειγμα:

Αν καθορίσεις μόνο 2 κανόνες, δίνοντας στον Η/Υ Α μέγιστη προτεραιότητα
σε όλο το TCP traffic και στον Η/Υ Β ελάχιστη, το realtime rate διασφαλίζει
ότι ο Η/Υ Α δεν μπορεί να πάρει πάνω από 80% της συνολικής κίνησης εφόσον
δημιουργεί κίνηση και ο Η/Υ Β.

Στην αρχή νόμιζα ότι το realtimerate αναφερόταν πραγματικά σε ποσοστό
bandwidth, οπότε και θα έπρεπε, π.χ για 384 γραμμές με 256 σύνδεση να
πάρει διαφορετική τιμή. Αυτό τελικά ήταν λάθος, γιατί μετριέται διαφορετικά.
Τιμή 80% απλά σημαίνει, ότι αν υπάρχουν 100 πακέτα σε όλες τις queues,
δεν μπορεί πάνω από 80 να βρίσκονται στη realtime queue. Απλά και καθαρά.

Τώρα για την περίπτωσή σου...
Επειδή η γραμμή σου είναι χωρισμένη σε δύο UBR ATM κανάλια, ο κανόνας 80%
λειτουργεί ξεχωριστά για το QoS κάθε καναλιού.

DjArte
14-12-04, 14:33
Μάλιστα έγινες κατανοητός.
Γιατι εγώ μόλις το είδα μου πέρασε από το μιαλό μήπως σχετίζεται με το συνολικό bandwith του κάθε καναλιού και απλά το έχουν περιορίσει στο 80% για να αποφύγουν φαινόμενα Packet loss κτλ.
Οπότε με γλίτωσες από ένα κράξιμο που θα έριχνα ...

Ευχαριστώ και πάλι.

lemonidas
14-12-04, 20:09
Έβαλα το νέο firmware και έτρεξα τους κανόνες, αλλά έχω την εξής απορία και πιθανό πρόβλημα.

Το δίκτυο μου είναι ως εξής: το modem (speedtouch) είναι wired με το Linksys WRT54G AP/router και έχουν IP 10.0.0.χχχ (στο router τη δίνει αυτόματα το Modem)

Τώρα το ΑΡ είναι ασύρματα συνδεδεμένο με τα πισιά με IP της τάξης 192.168.1.χχχ
(αυτό γιατί το ΑΡ έχει By default αυτή την ΙΡ και όποτε δοκίμασα να την αλλάξω δεν μπορούσα να δώ με τίποτα ούτε το μόντεμ ούτε το router). Οπότε είναι 2 ξεχωριστά δικτυα αν δεν κάνω λάθος. Επιπλέον το ΑΡ δεν μπορεί αποτι ξέρω τουλάχιστον να κάνει qos με αυτό το firmware που "φοράει". Το ερώτημα μου είναι αφού έχω ορίσει τους κανόνες στο qos του Speedtouch για IPs της τάξης 192.168.1.χχχ θα δουλεύουν? έγω μπορώ να κάνω φυσικά Ping στο modem, και να μπω στη σελίδα του administration, αλλά το modem γνωρίζει την υπαρξή μου; ή βλέπει μόνο το router???

:shock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.