PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύστολα ψέματα και παραπλάνηση απο το τμήμα telesales



maik
10-07-07, 15:27
Πριν λιγο με πηρε μια κυριουλα απο την Forthnet. Μου ειπε και το μικρο της ονομα (και καλα οικοιοτητα) και αρχισε να μου λεει για το 2 play. Εκανα τον ασχετο και ρωτουσα διαφορα. Στην αρχη απεφυγε εντεχνα τον σκοπελο για την καλυψη, μου προτεινε το shared αλλα με τροπο που αν εισαι ασχετος δεν παιρνεις τιποτε χαμπαρι. Οταν της ειπα οτι σε λιγο θα παω σε μια νεα οικοδομη που δεν εχει γραμμες τοτε κολωσε και αρχισε να μου λεει οτι πρεπει πρωτα να ερθει ο ΟΤΕ και μετα να κανω αιτηση για το "ιδιοκτητο":lol::lol: Την αφηνα να λεει. Εκει που εξοργιστηκα ομως και με ακουσε ολη η γειτονια ηταν οταν εφτασε η συζητηση στις τιμες και την αποδεσμευση απο το παγιο του ΟΤΕ. Ουτε λιγο ουτε πολυ ισχυριζονταν οτι καθε πολη ΝΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΛΗ εχει διαφορετικο παγιο. Χαρακτηριστικα μαλιστα μου λεει" εσεις στην Θεσσαλονικη πληρωνετε 25 εγω στην Καβαλα 35 ,στην Κατερινη ισως πληρωνουν πιο πολλα".

Μα για τοσο ηλιθιους περνανε τον κοσμο;; Με τετοια χοντρα ψεματα προσπαθουν να παρουν πελατες;;

:evil::evil::evil:

caramela
10-07-07, 15:32
δηλαδή βορειότερα... άρα ψηλότερα!!!... φαντάσου:hmm: τι χρεώνουν για Χορτιάτι!!:rofl:

A_gamer
10-07-07, 15:32
Για νέο το πέρασες;

Πάντα έτσι ήταν όλοι σχεδόν οι εναλλακτικοί.:down:

nrg_polini
10-07-07, 15:35
Τα συγκεκριμενα τηλεφωνηματα δεν εχουν καμια σχεση με τη Forthnet. Ειναι εξωτερικοι πωλητες.

harris
10-07-07, 15:37
Ουτε λιγο ουτε πολυ ισχυριζονταν οτι καθε πολη ΝΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΛΗ εχει διαφορετικο παγιο. Χαρακτηριστικα μαλιστα μου λεει" εσεις στην Θεσσαλονικη πληρωνετε 25 εγω στην Καβαλα 35 ,στην Κατερινη ισως πληρωνουν πιο πολλα".

Έλεος πια! Έλεος με τη βλακεία που τους δέρνει! :evil::down::down::down::down:

A_gamer
10-07-07, 15:40
Τα συγκεκριμενα τηλεφωνηματα δεν εχουν καμια σχεση με τη Forthnet. Ειναι εξωτερικοι πωλητες.

Πάλι καλά, αλλά και πάλι δε θα 'πρεπε να προσέχουν με ποια εταιρία outsourcing συνεργάζονται;

psytransas
10-07-07, 15:40
Τα συγκεκριμενα τηλεφωνηματα δεν εχουν καμια σχεση με τη Forthnet. Ειναι εξωτερικοι πωλητες.

Οχι απαραιτητα.

Καλουν και απο την ιδια την εταιρια. Απο ειδκο τμημα του μαρκετινγκ τους.

maik
10-07-07, 15:40
Τα συγκεκριμενα τηλεφωνηματα δεν εχουν καμια σχεση με τη Forthnet. Ειναι εξωτερικοι πωλητες.

Πουλουσε το 2play της Forthnet δεν πουλουσε μπρικια. Τι με νοιαζει αν ηταν εξωτερικος, εσωτερικος ή ενδιαμεσος πωλητης. Ελεγε ασυστολα ψεματα και στην τελικη εξεθεσε την ιδια την εταιρια. Φυσικα και η κυρια ειχε περασει σεμιναριο για να ξερει τι πουλαει και πως.

atomsk
10-07-07, 15:41
Τα συγκεκριμενα τηλεφωνηματα δεν εχουν καμια σχεση με τη Forthnet. Ειναι εξωτερικοι πωλητες.

προιόντα της forthnet δε πουλάνε; Η forthnet δεν τους έδωσε αυτό το δικαίωμα; Οπότε δε πα να'ναι και απο το αλφα κενταύρου η forthnet θα τ'ακούσει.

harris
10-07-07, 15:46
Τα συγκεκριμενα τηλεφωνηματα δεν εχουν καμια σχεση με τη Forthnet. Ειναι εξωτερικοι πωλητες.

Αυτό όχι απλά δεν αποτελεί πανάκεια για την 4νετ, αλλά αντιθέτως δυσχαιρένει την θέση της!

Σημαίνει ότι δεν μπορεί να ελέγξει τους συνεργάτες της, δεν τους εκπαιδεύει αρκετά, εκθέτει το όνομά της στην αγορά με την συνεργασία της με αμφίβολης ποιότητας εταιρείες κλπ κλπ κλπ κλπ...

Και καλά, εμείς εδώ είμαστε ψαγμένοι και το καταλαβαίνουμε... πόσοι ανύποπτοι κακομοίρηδες θα πέσουν θύματα της εν λόγω κυρίας και της εταιρείας που εκπροσωπεί.......... :whip:

29gk
10-07-07, 15:47
Και να πως ενας ασχετος , κακος πωλητης και υπαλληλος μπορει να δωσει κακο ονομα σε μια εταιρεια/μαγαζι.

Μπραβο maik49, καταπληκτικη ιστορια. :)

No-Name
10-07-07, 15:47
Δεν έχει και smiley να σταυροκοπιέται.....έλεος ρε 4νετ με το cc

foyltaka
10-07-07, 15:56
Η κυρία πρέπει να δούλευε παλιά στην telepassport :)

ssonic
10-07-07, 15:57
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά υπάρχει κανείς γνώστης (όπως πχ οι περισσότεροι εδώ) που να έχει δεχτεί τηλέφωνο από συνεργάτη του Χ πάροχου και να μην έχει ακούσει 100 ανακρίβειες έως και ασύστολα ψεύδη;

Δεν έχω λάβει ΠΟΤΕ τηλέφωνο απο κανέναν πάροχο που να μου έχουν πει επακριβώς ό,τι ισχύει για αυτή τη «ΣΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ» προσφορά που μου τάζουν. Συνέχεια με μισόλογα προσπαθούν να πείσουν τον κάθε μη γνώστη. Εκεί ποντάρουν.

maik
10-07-07, 16:01
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά υπάρχει κανείς γνώστης (όπως πχ οι περισσότεροι εδώ) που να έχει δεχτεί τηλέφωνο από συνεργάτη του Χ πάροχου και να μην έχει ακούσει 100 ανακρίβειες έως και ασύστολα ψεύδη;

Δεν έχω λάβει ΠΟΤΕ τηλέφωνο απο κανέναν πάροχο που να μου έχουν πει επακριβώς ό,τι ισχύει για αυτή τη «ΣΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ» προσφορά που μου τάζουν. Συνέχεια με μισόλογα προσπαθούν να πείσουν τον κάθε μη γνώστη. Εκεί ποντάρουν.

Δηλαδη στα ψεματα;; Μπραβο μας για την διαδωση της ευρυζωνικοτητας

sdikr
10-07-07, 16:02
Δεν τους απασχολει η ευρηζωνικοτητα, να πουλησουν θέλουν μιας και πληρώνονται με το κομμάτι,
Συνήθως αυτά τα τηλέφωνα γίνονται απο εξωτερικους (που κατά καιρους πουλάνε διάφορα)

maik
10-07-07, 16:04
Δεν τους απασχολει η ευρηζωνικοτητα, να πουλησουν θέλουν μιας και πληρώνονται με το κομμάτι,
Συνήθως αυτά τα τηλέφωνα γίνονται απο εξωτερικους (που κατά καιρους πουλάνε διάφορα)

Η εταιρια δεν ελεγχει;; Οι συνομιλιες υποτιθεται ηχογραφουνται. Αρα εχει ευθηνη, μεγαλη μαλιστα.

foyltaka
10-07-07, 16:06
Δεν τους απασχολει η ευρηζωνικοτητα, να πουλησουν θέλουν μιας και πληρώνονται με το κομμάτι,
Συνήθως αυτά τα τηλέφωνα γίνονται απο εξωτερικους (που κατά καιρους πουλάνε διάφορα)

"...με την ευκαιρία έχουμε και κάτι σερβίτσια στοκ απο τηλεοπτική δημοπρασία,μήπως ενδιαφέρεστε ;"

nrg_polini
10-07-07, 16:06
Αυτα συμβαινουν με ολους τους εξωτερικους "συνεργατες", εδω απο τον ΟΤΕ παιρνουν και λενε κατι τρομερα επιχειρηματα του τυπου ο οτε ειναι μεγαλος ειναι μακρυς κτλ κτλ.

ssonic
10-07-07, 16:07
Και βέβαια ευθύνεται η κάθε εταιρεία για τους συνεργάτες της.

Από την άλλη και ο καλός μας ο ΟΤΕ είχε κάνει τα μαγικά του τις πρώτες εποχές της Προεπιλογής, πριν αλλάξει ο κανονισμός που δεν μπορούσε να πάρει τους πελάτες πίσω. Με το που έκανε κάποιος προεπιλογή σε καλούσαν για να σου πουλήσουν τις Σούπερ Ντούπερ ΟΤΕπιλογές βγάζοντας την προεπιλογή (λες και δεν μπορούσες να έχεις ΟΤΕπιλογές με προεπιλογή) + 1777 :whistle:

sdikr
10-07-07, 16:08
Η εταιρια δεν ελεγχει;; Οι συνομιλιες υποτιθεται ηχογραφουνται. Αρα εχει ευθηνη, μεγαλη μαλιστα.

Μα δεν είναι μέσα απο την Forthnet ;)


"...με την ευκαιρία έχουμε και κάτι σερβίτσια στοκ απο τηλεοπτική δημοπρασία,μήπως ενδιαφέρεστε ;"

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω!!
τους βάζουν απλά να πουλάνε, τους λένε πείτε και κανά ψέμα και όλα καλά

maik
10-07-07, 16:12
Μα δεν είναι μέσα απο την Forthnet ;)



Πως δεν ειναι;; Εδω μου ειπε οτι μπορω να κανω τηλεφωνικα την αιτηση. Αρα η συνομιλια ηχογραφουνταν κανονικοτατα.

29gk
10-07-07, 16:16
Ο maik49 εχει δικηο.

Εσωτερικοι εξωτερικοι συνεργατες ενα και το αυτο. Αν ειναι εξωτερικοι απο τη στιγμη που κραταν προσωπικα στοιχεια ειναι η προεκταση της εταιρειας.

Απλα, στην προσπαθεια τους να κερδισουν πελατες δημιουργουν προβλημα στην εικονα τους ( τουλαχιστον ) με αυτους τους πωλητες.

Spanos
10-07-07, 16:22
Έχουμε ακούσει κοτσάνες και απο τις τηλεπωλήσεις του ΟΤΕ, δεν είναι κάτι καινούργιο.

sdikr
10-07-07, 16:23
Πως δεν ειναι;; Εδω μου ειπε οτι μπορω να κανω τηλεφωνικα την αιτηση. Αρα η συνομιλια ηχογραφουνταν κανονικοτατα.

Και ? :hmm::whistle:

Η συνομιλία ξεκινά να ηχογράφειτε εφόσον πείς το ναι για την αίτηση (και αρχίζουν και διαβάζουν όρους κλπ κλπ)

harris
10-07-07, 16:33
Πάντως θα σκεφτόμουν σοβαρά να κάνει ένα επίσημο μέηλ στην 4νετ και κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ για το θέμα :hmm:

Jazzer
10-07-07, 19:18
Με κάλεσε και εμένα προ ημερών μια άσχετη κυρία, που είτε προωθούσε adsl υπηρεσία είτε τηγάνια το ίδιο ήταν, κάτι ψέλιζε για 4net, αλλά ασυναρτησίες και την ξαπόστειλα γρήγορα, μη δίνοντας σημασία.
Φυσικά, χθές πήγα μόνος μου στη Ατθιδών και κατέθεσα την αίτηση για soho στη δεύτερη γραμμή μου. Σιγά μην εμπιστευτώ "αλεξιπτωτιστές πωλητές".
'Ελεος πια, δεν υπάρχει προστασία καταναλωτή και κυρίως του ανυποψίαστου...

Fat Freddy
10-07-07, 19:28
Το ίδιο δε γίνεται με πιστωτικές, δάνεια, ινστιτούτα ομορφιάς κλπ;
Και βαράνε τα τηλέφωνα μεσ' το καταμεσήμερο οι άθλιες...

yiapap
10-07-07, 19:35
Eπειδή και σε μένα συνέβει ακριβώς το ίδιο (ίσως και χειρότερο) αφού με πήρανε 2ο τηλέφωνο (όπως τους είχα ζητήσει) να μου ανακοινώσουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μου για full llu χωρίς να υπάρχει διαθεσιμότητα και χωρίς να μου δώσουν καμμιά διευκρίνηση σε τεχνικές ερωτήσεις που τους έθεσα. Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να επανεξετάσει η Forthnet το σε ποιούς αναθέτει τις τηλεφωνικές πωλήσεις στην Θεσσαλονίκη.
Γιατί η εν λόγω εταιρεία όταν καλεί λέει "είμαστε από την Forthnet".

Αν κάποιος από την Forth διαβάζει το νήμα και ενδιαφέρεται έχω κρατήσει τα ονόματα αυτών με τους οποίους μίλησα και όλο το ιστορικό και φυσικά μπορώ να τους το δώσω με ένα pm ;)

nrg_polini
10-07-07, 19:39
Αν κάποιος από την Forth διαβάζει το νήμα και ενδιαφέρεται έχω κρατήσει τα ονόματα αυτών με τους οποίους μίλησα και όλο το ιστορικό και φυσικά μπορώ να τους το δώσω με ένα pm ;)

Μπα αυτους τους ενδιαφερει μονο αν λεμε τιποτα για το ΑΙΧ . :down:

no_logo
10-07-07, 19:59
Αν κάποιος από την Forth διαβάζει το νήμα και ενδιαφέρεται έχω κρατήσει τα ονόματα αυτών με τους οποίους μίλησα και όλο το ιστορικό και φυσικά μπορώ να τους το δώσω με ένα pm ;)


αυτό δεν είναι σωστό
μπορεί να ξεσπάσουν απάνω τους και να απολυθούν από την δουλειά τους.

Δεν φταίνε οι κακοπληρωμένοι υπάλληλοι αλλά αυτοί που τους εκπαίδευσαν

JERY
10-07-07, 20:15
Eμενα μου ειχε πει μια οτι η forthnet ειναι η καλυτερη εταιρεια internet στον ΚΟΣΜΟ!!:rofl::rofl::rofl:
Εκανα τον βλακα και ελεγα σοβαρα?Παραειναι ζωα οι ανθρωποι:rofl::rofl:
Επισης η κοπελα μου ειπε οτι δεν ειχε pc και πηρε μονο και μονο για βαλει adsl απο 4net:sneer::sneer::sneer:


Την δευτερη φορα που με πηραν (οταν ειχα κανει ειδη την αιτηση) τους ξαποστειλα γιατι τους ειπα οτι εχω κανει αιτηση και δεν με ενεργοποιουν και να μην ξαναπαρουν τηλ σε κατοικο Ηλιουπολης!

yiapap
10-07-07, 21:11
αυτό δεν είναι σωστό
μπορεί να ξεσπάσουν απάνω τους και να απολυθούν από την δουλειά τους.

Δεν φταίνε οι κακοπληρωμένοι υπάλληλοι αλλά αυτοί που τους εκπαίδευσανMα δεν είπα ότι φταίει η υπάλληλος! Φιλικότατη ήταν... Όπως και άσχετη. Το θέμα είναι η εταιρεία στην οποία ανέθεσε η Forthnet τις τηλεπωλήσεις και η οποία είναι επιεικώς απαράδεκτη. Τα ονόματα προθημοποιήθηκα να τα δώσω για να μάθουνε ποια είναι η εταιρεία!

no_logo
10-07-07, 21:15
Mα δεν είπα ότι φταίει η υπάλληλος! Φιλικότατη ήταν... Όπως και άσχετη. Το θέμα είναι η εταιρεία στην οποία ανέθεσε η Forthnet τις τηλεπωλήσεις και η οποία είναι επιεικώς απαράδεκτη.

ναι αλλά αν δώσεις ονόματα όπως λες παραπάνω, όταν η 4net επικοινωνήσει με την εταιρεία τηλεπωλήσεων ξέρεις ποιους υπευθύνους θα δείξουν τα στελέχη των τηλεπωλήσεων; τις τηλεφωνήτριες που θα έχεις δώσει εσύ
και πιθανά για να εξευμενιστεί η 4net να πάρουν τον π*****



Τα ονόματα προθημοποιήθηκα να τα δώσω για να μάθουνε ποια είναι η εταιρεία!

δεν χρειάζεται, ξέρουν από την γεωγραφική περιοχή σου

Άρα δεν δίνεις ονόματα

chronisc
10-07-07, 22:16
Παιδιά έτσι δουλεύουν οι τηλεπωλήσεις.... Ντρέπομαι που το λέω, αλλά εγώ δούλευα στον ΟΤΕ στο τμήμα telemarketing και με δική μου πάντα πρωτοβουλία έλεγα τα απίστευτα. Άμα έβλεπα κανέναν άσχετο τους έλεγα από δω και πέρα θα βάζετε τον κωδικό της εταιρίας σαν για να καλείτε μέσω εκείνης, Καταλάβατε? Απαντούσε Ναι και έκανα την κατάργηση της προεπιλογής. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι σε ορισμένα πακέτα ο ΟΤΕ ήταν φθηνότερος, οπότε είχα την συνείδησή μου κάπως πιο καθαρή. Ο λόγος που αυτό γίνεται, πέρα από τα bonus είναι ότι μεταξύ μας εντελώς άτυπα βάζαμε διαγωνισμό ποιος θα κάνει τις περισσότερες καταργήσεις.

Τέλος αυτό που λέτε να ξεσπάσουν πάνω τους κλπ είναι παραμυθάκι για τους πελάτες. Για μια κατάργηση που έκανα κάποτε έγινε ολόκληρο θέμα, με καταγγελία στον ΟΤΕ της πόλης που διέμενε η κυρία, ήρθε η καταγγελία στη Θεσσαλονίκη και εκεί σταμάτησε το θέμα. Εμένα δε μου είπαν τίποτα. Το ίδιο έγινε και με ένα άλλο παιδί που έκανε κατάργηση σε ένα δικηγόρο, και ήρθε ο ίδιος στον ΟΤΕ, έκανε μήνυση προς τον ΟΤΕ, και στο παιδί απλά του το αναφέρανε. Πάντως αξίζει να πω ότι ο ΟΤΕ μας προστάτευε πάρα πολύ καλά τότε πάνω σε τέτοια θέματα. Αν το σκεφτείτε είναι πολύ λογικό... ;)

Πραγματικά στεναχωριέμαι που λειτουργούσα έτσι τότε... :(

karavagos
10-07-07, 22:34
Εμένα ρε γμτ γιατί δε με παίρνει κανείς τηλέφωνο? :twisted:

sdikr
10-07-07, 22:37
Εμένα ρε γμτ γιατί δε με παίρνει κανείς τηλέφωνο? :twisted:

Μάλλον γιατί δεν είσαι σπίτι εκείνη την ώρα!
:p

zafx
10-07-07, 22:59
Και εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο και καλά από Forthnet Θεσσαλονίκης, μια κοπέλα όλο νάζι και κακό, και μου είπε για τηλεφωνία Φορθνετ.

Εγώ απάντησα ότι δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο και ρώτησα για 2play. Το κορυφαίο που μου είπε ήταν ότι αν εγγραφώ σε κάποιο από τα προγράμματα τηλεφωνίας της εταιρείας θα έχω μεγαλύτερη προτεραιότητα για το 2play!!! Αφου πήρα τα πλήρη στοιχεία της κοπέλας, της είπα ότι θα πάω αυτοπροσώπως στα γραφεία στη Ναυαρίνου να κάνω την αίτηση (όπως και έκανα).

Βάζοντας τον αριθμό από τον οποίο με κάλεσαν στο whitepages.gr την ίδια μέρα από περιέργεια βγήκε η επωνυμία άλλης εταιρίας. Ψάχνοντάς το λίγο ακόμα διάβασα σε άλλο ελληνικό φόρουμ ότι η εν λόγω εταιρεία ήταν παλιός συνεργάτης της Forthnet, με όχι και τόσο καλό παρελθόν (ψιλοαπάτες)

JERY
10-07-07, 23:16
Καλα με την προεπιλογη γινοταν χαμος.Οταν ειχα telepassport με ειχαν παρει τηλ και μου ειπαν οτι οι χρεωσεις τις vivodi ειναι χαμηλοτερες, επειδη ομως ο πατερας δουλευε στην Τelepassport ηξερα οτι ειχε χαμηλοτερες χρ και του ειπα να ξαναπαρει.Την επομενη μερα τον περιμενα με τις αληθινες χρεωσεις της telepassport, to ti ακουσε δεν λεγεται!!

sexrazat
10-07-07, 23:43
Παιδιά έτσι δουλεύουν οι τηλεπωλήσεις.... Ντρέπομαι που το λέω, αλλά εγώ δούλευα στον ΟΤΕ στο τμήμα telemarketing και με δική μου πάντα πρωτοβουλία έλεγα τα απίστευτα. Άμα έβλεπα κανέναν άσχετο τους έλεγα από δω και πέρα θα βάζετε τον κωδικό της εταιρίας σαν για να καλείτε μέσω εκείνης, Καταλάβατε? Απαντούσε Ναι και έκανα την κατάργηση της προεπιλογής. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι σε ορισμένα πακέτα ο ΟΤΕ ήταν φθηνότερος, οπότε είχα την συνείδησή μου κάπως πιο καθαρή. Ο λόγος που αυτό γίνεται, πέρα από τα bonus είναι ότι μεταξύ μας εντελώς άτυπα βάζαμε διαγωνισμό ποιος θα κάνει τις περισσότερες καταργήσεις.

Τέλος αυτό που λέτε να ξεσπάσουν πάνω τους κλπ είναι παραμυθάκι για τους πελάτες. Για μια κατάργηση που έκανα κάποτε έγινε ολόκληρο θέμα, με καταγγελία στον ΟΤΕ της πόλης που διέμενε η κυρία, ήρθε η καταγγελία στη Θεσσαλονίκη και εκεί σταμάτησε το θέμα. Εμένα δε μου είπαν τίποτα. Το ίδιο έγινε και με ένα άλλο παιδί που έκανε κατάργηση σε ένα δικηγόρο, και ήρθε ο ίδιος στον ΟΤΕ, έκανε μήνυση προς τον ΟΤΕ, και στο παιδί απλά του το αναφέρανε. Πάντως αξίζει να πω ότι ο ΟΤΕ μας προστάτευε πάρα πολύ καλά τότε πάνω σε τέτοια θέματα. Αν το σκεφτείτε είναι πολύ λογικό... ;)

Πραγματικά στεναχωριέμαι που λειτουργούσα έτσι τότε... :(

Άλλο πράγμα να κάνεις κάτι με δική σου πρωτοβουλία και άλλο να είναι πολιτική της εταιρείας σου. Κανένας ποτέ από τον ΟΤΕ δεν σου είπε πάρε κάποιον και παραπλανησέ τον και ούτε σου έδωσε εσκεμμένα λάθος τιμολόγια να πουλήσεις. Είχες μπροστά σου τα επίσημα τιμολόγια όλων των εταιρειών και ξέρεις πολύ καλά επειδή έχεις μιλήσει με χιλιάδες συνδρομητές τι είδους ενημέρωση είχαν οι συνδρομητές από τους παρόχους.
Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι την επίσημη/ανεπίσημη πολιτική μιας εταιρείας που σημαίνει εσκεμμένη παραπληροφόρηση των πωλητών και κατά συνέπεια και των καταναλωτών και την ατομική πρωτοβουλία κάποιων μεμονωμένων πωλητών του ΟΤΕ που κι αυτή φυσικά είναι απαράδεχτη

brandon
11-07-07, 00:37
Eπειδή και σε μένα συνέβει ακριβώς το ίδιο (ίσως και χειρότερο) αφού με πήρανε 2ο τηλέφωνο (όπως τους είχα ζητήσει) να μου ανακοινώσουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μου για full llu χωρίς να υπάρχει διαθεσιμότητα και χωρίς να μου δώσουν καμμιά διευκρίνηση σε τεχνικές ερωτήσεις που τους έθεσα. Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να επανεξετάσει η Forthnet το σε ποιούς αναθέτει τις τηλεφωνικές πωλήσεις στην Θεσσαλονίκη.
Γιατί η εν λόγω εταιρεία όταν καλεί λέει "είμαστε από την Forthnet".

Αν κάποιος από την Forth διαβάζει το νήμα και ενδιαφέρεται έχω κρατήσει τα ονόματα αυτών με τους οποίους μίλησα και όλο το ιστορικό και φυσικά μπορώ να τους το δώσω με ένα pm ;)

Πριν απο περίπου ένα μήνα μου συνέβει το ίδιο. Γειά σας είμαστε απο την forthnet, καλως ήρθατε στο ιδιόκτητο. (Λέω πλάκα μου κάνουν, με τον πόνο μου παίζουν). Την αφήνω 2 λεπτά να πει τις βλακείες τις και τις το πετάω: - Αγαπητή δεσποινίς ... αφού ΔΕΝ είμαι στο ιδιόκτητο,τι βλακίες μου λέτε? - Τι λέτε κύριε φυσικά και είστε. - Ρε κυρία μου (που λέει και ο Λαζόπουλος....) ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ!!! Κάντε ένα update την βάση σας να σας βγάλει τα σωστά αποτελέσματα!! - Μισό λεπτάκι να το εξακριβώσω γιατί ΕΙΣΤΕ στο ιδιόκτητο!!

Περιμένω 1 λεπτό στην γραμμή μου, και μου απαντάει με μια φωνή που έπρεπε να την ηχογραφήσω... - Δεν ξέρω τι να σας πω κύριε αλλα έχετε δίκιο. ΔΕΝ είστε στο ιδιόκτητο.
(Δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω ή να κλάψω για μια εταιρία που την πληρώνω χρόνια τώρα....)

Εσεις τι θα κάνατε αν είσασταν πωλητής ύστερα απο αυτό:

α) Θα ζητάγατε συγνώμη και απλά θα με ευχαριστουσατε για την ώρα που σας αφιέρωσα

β) Δεν θα ξέρατε τι να πείτε και απλά θα λέγατε βλακίες για να καλύψετε την αμηχανία σας (γιατί όπως και να το κάνεις ... σου βάζει τα γυαλιά στην δουλειά ένας άσχετος πελάτης σου)

γ) Θα του λέγατε βλακίες και θα του λέγατε - Εντάξει δεν έγινε και κάτι ... κάντε τώρα την αίτηση και ΟΤΑΝ θα μπείτε στο ιδιόκτητο θα είστε έτοιμος ?? Επείσης θα του λέγατε ότι η FORTHNET έχει ααααααααααααααπειρα πακέτα και θα ξεκινάγατε να του λέτε και για τα υπόλοιπα? (Και φυσικά ούτε κάναμε λάθος ούτε τίποτα...!!Αφού δεν είστε στο ιδιόκτητο...θα σας τα πάρουμε απο κάτι άλλο?)

:rtfm: ΚΡΙΜΑ !!!!!!!!! ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ FORTHNET !!!!!!! ΚΡΙΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!:rtfm:

nnn
11-07-07, 00:42
Χαλαρώστε,
την Παρασκευή με πήραν στη δουλειά να μου πουλήσουν τηλεφωνία με προεπιλογή (όχι 4νετ) και αφού είπε το ποίημα και φυσικά αρνήθηκα έκλεισε.
Σε 2 λεπτά χτυπάει η 2η γραμμή και ήταν η ίδια και μου πουλούσε Internet 2play από άσχετη εταιρία,όταν της το είπα δεν ήξερε που να κρυφτεί.

:rofl::rofl:

chronisc
11-07-07, 05:12
Άλλο πράγμα να κάνεις κάτι με δική σου πρωτοβουλία και άλλο να είναι πολιτική της εταιρείας σου. Κανένας ποτέ από τον ΟΤΕ δεν σου είπε πάρε κάποιον και παραπλανησέ τον και ούτε σου έδωσε εσκεμμένα λάθος τιμολόγια να πουλήσεις. Είχες μπροστά σου τα επίσημα τιμολόγια όλων των εταιρειών και ξέρεις πολύ καλά επειδή έχεις μιλήσει με χιλιάδες συνδρομητές τι είδους ενημέρωση είχαν οι συνδρομητές από τους παρόχους.
Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι την επίσημη/ανεπίσημη πολιτική μιας εταιρείας που σημαίνει εσκεμμένη παραπληροφόρηση των πωλητών και κατά συνέπεια και των καταναλωτών και την ατομική πρωτοβουλία κάποιων μεμονωμένων πωλητών του ΟΤΕ που κι αυτή φυσικά είναι απαράδεχτη


Συμφωνώ με αυτό, αλλά δε νομίζω καμία εταιρία να δίνει λάθος στοιχεία στους πωλητές της. Όσον αφορά την πολιτική του ΟΤΕ πάνω στο θέμα, ο ΟΤΕ έχει ολόκληρες αναλύσεις με θέματα χρεώσεων σε σχέση με τις δικές του και γίνεται καλή δουλειά, αλλά πάντα ακόμα και να υπάρχει φθηνότερη εταιρία με βάση μέσους λορους διάρκειας κλήσεων κλπ σου "λέει" ΄το πράγμα από μόνο του τι να πεις. Πέραν τούτου στο θέμα του ADSL υπάρχουν βάσεις δεδομένων με συνδρομητές που κάνουν΄μεγάλη χρήση νετ, ειδικά στην αρχή του adsl, οπότε πάντα ξέρεις που να στοχεύσεις. Ακριβώς δηλαδή, λόγω της καταγραφής αν θέλεις της τηλεπικοινωνιακής συμπεριφοράς του καθένα ο ΟΤΕ έχει ξεκάθαρη πολιτική πάνω το θέμα marketing γιατί ξέρει που και πώς να "χτυπήσει" το συνδρομητή ανάλογα με τις προτιμήσεις του.

A_gamer
11-07-07, 12:52
Χαλαρώστε,
την Παρασκευή με πήραν στη δουλειά να μου πουλήσουν τηλεφωνία με προεπιλογή (όχι 4νετ) και αφού είπε το ποίημα και φυσικά αρνήθηκα έκλεισε.
Σε 2 λεπτά χτυπάει η 2η γραμμή και ήταν η ίδια και μου πουλούσε Internet 2play από άσχετη εταιρία,όταν της το είπα δεν ήξερε που να κρυφτεί.

:rofl::rofl:

:worthy::worthy::lol:

psytransas
11-07-07, 13:18
Αν αναφερεις μαλιστα και τη λεξη ''καταγγελια'' τοτε καταπινουν τη γλωσσα τους ....:p

harris
12-07-07, 01:56
Eπειδή και σε μένα συνέβει ακριβώς το ίδιο (ίσως και χειρότερο) αφού με πήρανε 2ο τηλέφωνο (όπως τους είχα ζητήσει) να μου ανακοινώσουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μου για full llu χωρίς να υπάρχει διαθεσιμότητα και χωρίς να μου δώσουν καμμιά διευκρίνηση σε τεχνικές ερωτήσεις που τους έθεσα. Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να επανεξετάσει η Forthnet το σε ποιούς αναθέτει τις τηλεφωνικές πωλήσεις στην Θεσσαλονίκη.
Γιατί η εν λόγω εταιρεία όταν καλεί λέει "είμαστε από την Forthnet".

Την προηγούμενη Πέμπτη μου χτύπησε την πόρτα πλανόδιος πωλητής, με επαγγελματική ταυτότητα Tellas, που ήθελε να μου πουλήσει πλήρη βρόχο στο Α/Κ Διοικ Μεγάρου που ανήκω, όπου φυσικά η εταιρεία του δεν δίνει ακόμα διαθεσιμότητα!

Φυσικά, αφού με διαβεβαίωσε πως έχουν διαθεσιμότητα στην περιοχή, τον έβαλα στον wizard της εταιρείας τους, και μετά τον έδιωξα (ευτυχώς από την πόρτα και όχι από το μπαλκόνι):twisted::p

Είπαμε... η αντιμετώπιση της αγοράς είναι "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε, κι ό,τι αρπάξει ο κ@λος μας":down:

speedster
12-07-07, 04:09
Την προηγούμενη Πέμπτη μου χτύπησε την πόρτα πλανόδιος πωλητής, με επαγγελματική ταυτότητα Tellas, που ήθελε να μου πουλήσει πλήρη βρόχο στο Α/Κ Διοικ Μεγάρου που ανήκω, όπου φυσικά η εταιρεία του δεν δίνει ακόμα διαθεσιμότητα!

Φυσικά, αφού με διαβεβαίωσε πως έχουν διαθεσιμότητα στην περιοχή, τον έβαλα στον wizard της εταιρείας τους, και μετά τον έδιωξα (ευτυχώς από την πόρτα και όχι από το μπαλκόνι):twisted::p

Είπαμε... η αντιμετώπιση της αγοράς είναι "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε, κι ό,τι αρπάξει ο κ@λος μας":down:
Απίστευτο θράσος έχουν μερικοί.. Καλά του έκανες.. Θεός :respekt::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.