PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE Βόρεια προάστεια (Αγία Παρασκευή)



Antonis Anarvas
04-12-04, 14:44
Είμαι με OTENET και έχω 15 Κ/sec τις τελευταίες εβδομάδες. (Με log) Να σημειώσω δε ότι η ταχύτητα είναι ύποπτα σταθερή σε αυ΄το το νούμερο όλες τις ώρες της ημέρας.


Κανείς άλλος έχει αντίστοιχες εμπειρίες; Πού πάει η κοινωνία μας; Που είναι τα υπόλοιπα DATA μου;

henaro
04-12-04, 16:08
Εγώ είμαι Αγία Παρασκευή αλλά επειδή έχω νούμερο από 65 είμαι στο DSLAM Χολαργού (τουλάχιστον έτσι γράφει στο pdf). H ταχύτητα είναι φυσιολογική 35-40.

Antonis Anarvas
04-12-04, 19:30
Εμένα το τηλέφωνο μου ξεκινάει από 601.

Bororo
05-12-04, 17:53
Πόσον καιρό τωρα σθνδέεσαι με 15? Οχολαργός είναι σε Intracom ενώ η Αγ. Παρασκευή σε Siemens Παίζει να φταίει αυτό γιατί τωρα τα φτιάχνουν. Αν συνεχίσει να μπαίνει έτσι και πέρα από τις 20 Δεκέμβρη πάρε στο 121 και κραξε τους. το νούμερο από 65 είναι dslam Χολαργού, ενώ το 60 Αγ. Παρασκευή.

Antonis Anarvas
05-12-04, 22:58
Αυτή την ταχύτητα την έχω εδώ και 15 μέρες. Ερώτηση 1 Γιατί να πάρω μετά τις 20 Δεκεμβρίου; Έχουν δώσει καμία ημερομηνία ότι θα έχουν ολοκληρώσει την εγκατάσταση του SIEMENS;
Ερώτηση 2 Άν πάρω στις 20 Δεκ θα είναι όλοι διακοπές (από την σημαία και μη) ή θα μου απαντήσει κανένας που κλέιδωσαν μέσα κατα λάθος; :)

tasakis
05-12-04, 23:05
Ναι,πιθανή ημερομηνία για την ολοκλήρωση της άρσης της βλάβης είναι αυτή,χώρις δέσμευση από μέρους του ΟΤΕ-SIEMENS,standar κάποιοι θα είναι,αλλά τι θα απαντήσουν δεν ξέρω..

Dayantas
21-12-04, 07:35
ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!! Παιδιά συνδέθηκα χθες βραδυ 20/12 μετά από 75 μέρες αναμονή. Ταχύτητα 40. Είμαι Αγ.Παρασκευή.

DRaPeTiS
21-12-04, 17:07
Και εγω αντωνη ειμαι Αγια Παρασκευη... Και εγω τα ιδια χαλια ειμαι... το τηλ μου ειναι 601 και σερνομαι για πολυ καιρο τωρα... ακομα και τις βραδυνες ωρες τα ιδια χαλια....
Οnline gaming ειναι αδυνατο... εχει 100 μλς o bbras ... oποτε τα αλλα ειναι ΚΟΛΑΣΗ:-)

Αν καποια στιγμη κανουν αναβαθμιση θα δουμε την υγεια μας...

Dayantas εισαι σιγουρα DSLAM Αγιας παρασκευης ? Γιατι για 40 μου φενεται πολυ απιθανο... Ειναι ΤΙΓΚΑ το DSLAM.... δεν παει αλλο...

tyxeross
21-12-04, 17:38
Εγω περιμενω απο τοτε που χαλασαν τα Dslam Siemens εδω στην αγια παρασκευη και μεχρι και σημερα που πηρα τηλ. τον οτε να δω αν το φτιαξανε μου ειπαν πωσ δεν το εχουν φτιαξει ακομα. Και περιμενω......

DRaPeTiS
17-01-05, 16:35
Παιδια ακομα σερνομαι αγια παρασκευη ασυστολα... εσεις ? τα πραγματα εχουν γινεται τραγικα τελειως... και το Online Gaming ΑΔΥΝΑΤΟ !

tasakis
17-01-05, 16:47
Και να φανταστείς,υποτίθεται ότι έχει γίνει άρση της βλάβης στο DSLAM της Αγ. Παρασκεύης.

coil
17-01-05, 19:30
Δυστυχώς έχει όντως διορθωθεί η "βλάβη" στο DSLAM της Αγ. Παρασκευής, αλλά η κατάσταση δεν έχει αλλάξει.
Μιλάω από άποψη ταχύτητας.

Αυτό που έχω παρατηρήσει προσωπικά είναι το εξής. Όταν τρέχει κάποιος P2P client (Azureus, eDonkey, eMule) και ταυτόχρονα προσπαθήσει να ανοίξει κάποιες σελίδες με τον browser η ταχύτητα είναι χαρακτηριστικά ΑΡΓΗ! Το πρόβλημα βέβαια δεν εντοπίζεται μόνο στο browsing αλλά σε οποιοδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιεί το δίκτυο.
Αυτό δεν συμβαίνει όλες τις ώρες της ημέρας αλλά παρουσιάζεται συνήθως σε ώρες αιχμής.

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός οτι όταν προσπαθήσω να ανοίξω την σελίδα της Otenet, πρέπει να περιμένω 1-2 λεπτά για να "έρθει" στον browser!!
Αν φυσικά διακόψω το P2P activity η σελίδα ανοίγει μέσα σε δευτερόλεπτα!

Το παραπάνω πολύ φοβάμαι οτι σχετίζεται με αυτό που περιγράφεται εδώ: http://www.adslgr.com/forum/thread5327.html&highlight=
(Διαβάστε προσεκτικά το post του malakudi)

Υπάρχει κάποιος στην Αγ. Παρασκευή που να έχει παρόμοιο πρόβλημα?

Σημ: το τηλεφωνό μου αρχίζει απο 60...

Takis

kostas_
17-01-05, 22:27
Λοιπόν, συνδέθηκα την Πέμπτη 13/1 σε Siemens στην Αγία Παρασκευή(με otenet).Τηλ από 600. Σε αντίθεση με όσα διαβάζω παραπάνω, έχω σταθερά 42ΚΒ απο tucows οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Το DC δεν επηρεάζει το browsing. Εχω ping me otenet περίπου 16-20 ms,με forthnet ~20 και 140 με τον server που φιλοξενεί το site μου στην Αμερική. Γενικά, φαίνεται να δουλεύει άψογα. Έχω εμπειρία από άλλο (προφανώς) DSLAM της Αγίας Παρασκευής με forthnet και μπορώ να πω ότι τώρα είμαι σαφώς πιο γρήγορος.

coil
18-01-05, 00:50
Kosta, η Αγ. Παρασκευή απ' όσο γνωρίζω έχει DSLAM 1 και DSLAM 2. Προφανώς τώρα πρέπει να είσαι στο DSLAM 2, γιατί το 1 είναι γεμάτο!

Φοβάμαι λοιπόν ότι το 2ο DSLAM είναι "άδειο" για αυτό και παρατηρείς μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.

Όταν είσουνα στην Forthnet πως ήταν τα πράγματα από άποψη ταχύτητας?

Takis

kostas_
18-01-05, 07:59
Κοίτα, επηρεαζόταν πάρα πολύ από τις ωρες τις ημέρας, αλλά δε σερνόταν. Πάντως πρέπει να έχεις δίκιο ότι το καινούριο DSLAM πρέπει να είναι ακόμα άδειο. Θα δείξει...

WaVe
18-01-05, 17:14
Τι να πω και εγώ που είμαι Ag.Παρασκευή και είμαι αναμονή εδώ και 3 μήνες?! :|

coil
18-01-05, 21:26
Το καλό πράγμα ως γνωστόν αργεί να γίνει.
Πέρα από την πλάκα, μάλλον σε ευνοεί το γεγονός γιατί όταν με το καλό συνδεθείς θα είσαι στο καινούργιο DSLAM. Εκεί υπάρχουν αρκετές ελεύθερες πόρτες, συνεπώς λίγοι χρήστες θα μοιράζονται το bandwidth ...

Υπομονή.

Takis

WaVe
19-01-05, 04:36
Ξέρω εδώ και πολύ καιρό πως είμαι σε Siemens 2 αλλα τι να το κάνω όταν δεν έχω interet?!
Το θέμα είμαι πως τραβάω το μαλλιά μου γιατί εδώ m 1,5 βδομάδα μου λένε πως έχουν αρχίσει οι ενεργοποίησης. Που είναι όμως? :|
Υποτίθεται πως είμαι από τις πρώτες αιτήσεις! Αχ...

DRaPeTiS
20-01-05, 04:24
Για σας... Το τηλ μου ειναι απο 60 και εμενα... και εχω τα ιδια προβληματα που αναφερει ο Coil. Δυστυχως τα pings με τους πρωτους Hop του DSLAM ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ υψηλα γυρω στο 75-80 ωρες αιχμης...

Και εγω με DC++ δεν πιανω πανω απο 15-20 το πολυ ωρες αιχμης... βεβαια το browsing ειναι μια χαρα αν δεν τρεχει απο πισω DC++ αλλιως... μαυρα χαλια...


Δεν ξερω τι "σκατα" εχουν κανει με DSLAM της Αγιας Παρασκευης... Αλλα αντι αν βαζουν κοσμο στο αλλο ας κανουν και μια κολοαναβαθμιση στο bandwith... 5 μηνες σχεδον... αυτα τα χαλια... αμεσως μετα τους ολυμπιακους... δεν ξερω... αλλα εχω ξενερωσει που δεν μπορω να ευχαριστηθω οnline gaming...

Να κανω αιτηση να αλλαξω DSLAM λετε? :-)

Deathstar
20-01-05, 11:07
μαλλΜάλλον αίτηση να αλλάξουμε χωρά πρέπει να κάνουμε όλοι μαζί με τον πΟΤΕ που έχουμε μπλέξει

tasakis
20-01-05, 11:29
Το DC και οποιοδήποτε ptp δεν νομίζω ότι είναι αντικειμενικά για να διαπυστώσεις την κατάσταση της γραμμής σου.Το γνωρίζεις αυτό.Πάντως έχω αρχίσει να πιστέυω αυτό που αναφέρθηκε εδω περι packets per seconds.
Πάντως αίτηση για αλλάγη DSLAM χλωμό το βλέπω :|

coil
20-01-05, 19:41
Θα συμφωνήσω με τον tasaki σχετικά με τα P2P και το κατά πόσο είναι ενδεικτικά για την ταχύτητα της σύνδεσης.
Όμως με τους P2P clients μπορεί κανείς "εν μέρη" να επιβεβαιώσει την θεωρία περί "traffic shaping based on packets/sec" ...

Αυτό που θα ήθελα πραγματικά να γνωρίζω είναι αν το "bottleneck" είναι από την μεριά του ΟΤΕ ή από τον εκάστοτε ISP. Πολύ φοβάμαι ότι είναι θέμα ΟΤΕ και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ένας τρόπος υπάρχει για να το διαπιστώσουμε ...

Takis

DRaPeTiS
20-01-05, 23:18
Ναι συμφωνω οτι το p2p δεν μετρας την γραμμη σου... αλλα οταν εχω 10-15 μλσ με τους πρωτους hop τοτε ολα πετανε... 45 σταθερα απο οποιοδηποτε P2P.Oταν εχω τα ελεινα 70-80 τοτε με το ζορι 15...


Παντως μου φενεται λιγο περιεργο το καινουργιο DSLAM να εχει διαφορετικο banwtith... νομιζω πως ολοι μοιραζομαστε το ιδιο..

Παντως αν το δικο μας DSLAM ειναι full και δεν μπαινει αλλο ατομα και μπαινουν στα αλλα μονο...τοτε πιος ο λογος να μας αναβαθμισουν? Μηπως το bandwith μεινει ετσι για παντα? κατι σαν να κλειδωσε το DSLAM και οτι κανανε?

coil
20-01-05, 23:40
Σε ποιό host κάνεις τις δοκιμές σου?
Πότε (ποιά ώρα της ημέρας) έχεις παρατηρήσει τέτοιες ταχύτητες?! Προσωπικά πάνω από 40-41 δεν έχω δει ποτέ μου και μάλλον δεν πρόκειτε να δω ποτέ :(

Σχετικά με το DSLAM, προφανώς και ΔΕΝ έχει διαφορετικό bandwidth ... απλά στο ένα από τα 2 DSLAMs που έχει η Αγ. Παρασκευή δεν υπάρχει ούτε μία πόρτα ελεύθερη!!

Σε ποιά αναβάθμιση αναφέρεσαι?! Από αυτά που έχω διαβάσει στο forum έχω συμπεράνει ότι το firmware update που έκαναν στα Siemens DSLAMs τύπου 2 (πιθανόν όχι μόνο στα τύπου 2) δημιούργησε προβλήματα και αναγκάστηκαν να πάνε σε προηγούμενη έκδοση. Πολύ πιθανόν από την Siemens να τους προμήθευσαν με καινούργια version του firmware, έκαναν τις δοκιμές τους και αφού διαπίστωσαν οτι δουλευουν χωρίς προβλήματα (σχετικό είναι αυτό ...) άρχισαν την εγκατάσταση και την ενεργοποίηση των χρηστών.

Ενδιαφέρον θα έχει να ρίξεις μία ματιά στο attachment. Εκεί φαίνεται καθαρά ποιά είναι η διαθεσιμότητα για την Αγ. Παρασκευή (αρχείο 2.txt) στις 18.05

Takis

DRaPeTiS
21-01-05, 03:28
Τα 45-46 αργα το βραδυ... Πρωινες ωρες με τιποτα... Αν το DSLAM της Αγιας παρασκευης ειναι πισω απο την ΕΡΤ στον κτιριο του ΟΤΕ τοτε ειμαι 100m αποσταση το πολυ... οποτε για αυτο εχω λογικα τετοια ταχυτητες..


Τωρα με ομως με μπερδεψες με αυτα που ειπες... Οταν σερνομαστε ειναι θεμα μη αρκετου bandwith η λογω του οτι ειναι overbooked το DSLAM.Εμενα μου φαινεται οτι δεν λαγγαρουμε λογω οverbooked DSLAM... αλλα λογω ΛΙΓΟΥ bandwith σε Overbooked DSLAM :-)

Αληθεια αυτο το αρχειο που το βρισκεις? Ειναι πουθενα σε site του ΟΤΕ?

tasakis
21-01-05, 03:39
Εδώ http://briefcase.pathfinder.gr/file/my_space/30668/373863

Bororo
21-01-05, 04:01
:wink: :wink: :wink:

coil
21-01-05, 14:58
Τωρα με ομως με μπερδεψες με αυτα που ειπες... Οταν σερνομαστε ειναι θεμα μη αρκετου bandwith η λογω του οτι ειναι overbooked το DSLAM.Εμενα μου φαινεται οτι δεν λαγγαρουμε λογω οverbooked DSLAM... αλλα λογω ΛΙΓΟΥ bandwith σε Overbooked DSLAM :-)


Θέμα bandwidth τίθεται μεταξύ "DSLAM" - "πίνακα ΟΤΕ εγκατεστημενο στον πελάτη" και βέβαια μεταξύ "DSLAM" - BBRAS.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω την τοπολογία του δικτύου του ΟΤΕ και δεν είμαι σε θέση να ξέρω πόσο traffic δέχεται ο κάθε κόμβος του δικτύου. Σίγουρα πάντως το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες σε ένα DSLAM επιβαρύνει την κατάσταση. Κυρίως το bandwidth μεταξύ DSLAM - BBRAS.

Αν υποθέσουμε ότι ο ΟΤΕ έχει λάβει τα μέτρα του και δεν έχει πρόβλημα bandwidth τότε η αργή ταχύτητα που διαπιστώνουμε δείχνει να οφείλεται στο γεγονός του traffic shaping που κάνει ο ΟΤΕ και το οποίο βασίζεται σε packets/sec.

Αν η παραπάνω υπόθεση είναι σωστή τότε χρήστες οι οποίοι είναι σε DSLAMs με αρκετές ελεύθερες πόρτες δεν θα πρέπει να παρατηρούν προβλήματα στην ταχύτητα. Βέβαια και αυτό είναι λίγο σχετικό γιατί πρέπει να λάβουμε υπόψην το γεγονός ότι το bandwidth από το σπίτι μέχρι το DSLAM (προφανώς εδώ παρεμβάλονται και άλλα hardware boxes τα οποία δεν γνωρίζω!) ΔΕΝ είναι εγγυημένα 384Kbps!

Αυτά τα ολίγα ...

Takis

Σημ: κάτι που ίσως να έχει ενδιαφέρον θα είναι να δοκιμάσει κανείς να βάλει για 1 μήνα γραμμή 512/128Kbps κρατώντας στα 384Kbps την σύνδεση με τον ISP. Με αυτό τον τρόπο μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα :wink:

DRaPeTiS
21-01-05, 21:04
ενα εχω να πω... Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν !

Host Name Hop Ping Time Ping Avg % Loss Pkts r/s
7206adsl.acn.gr 1 104ms 98ms 0% 30 / 30 62ms/264ms

Εχω 98 AVERAGE με το bbras... δηλαδη ΕΛΕΟΣ !

coil
21-01-05, 22:37
Μην το ψάχνεις ...

Pinging ftp.otenet.gr [195.170.0.21] with 32 bytes of data:

Reply from 195.170.0.21: bytes=32 time=50ms TTL=251
Reply from 195.170.0.21: bytes=32 time=92ms TTL=251
Reply from 195.170.0.21: bytes=32 time=45ms TTL=251
Reply from 195.170.0.21: bytes=32 time=55ms TTL=251

Ping statistics for 195.170.0.21:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 45ms, Maximum = 92ms, Average = 60ms

Το πλέον τραγικό θα είναι να βλέπει κάποιος τέτοια νούμερα με 512Kbps!!!

Την Δευτέρα πάντως θα πάω να κάνω παράπονα στο Υποκατάστημα του ΟΤΕ. Μπορεί να μην βγει άκρη, αλλά τουλάχιστον δεν θέλω να νιώθω οτι με κοροιδεύουν.
Εννοείται ότι έχω ήδη δηλώσει βλάβη στο 121 για χαμηλές ταχύτητες. Αν δεν μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση θα το εκτιμούσα αν κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ μπορεί υπεύθυνα να δηλώσει οτι δεν έχω καμία τύχη για αυτό και αυτό τον λόγο ...

Takis

kostas_
22-01-05, 02:38
Παιδιά δεν ξέρω, τι να πω εγώ μένω στην οδό Σουλίου, ενεργοποιήθηκα στις 13/1 και έχω απίστευτα σταθερή απόδοση, όχι πάνω από 42ΚΒ αλλά όμως πάντα τόσο, με μικρά pings.

\Documents and Settings\kostas>ping -t 195.170.0.21

Γίνεται Ping στο 195.170.0.21 με 32 bytes δεδομένων:

Απάντηση από: 195.170.0.21: bytes=32 χρόνος=18ms TTL=251
Απάντηση από: 195.170.0.21: bytes=32 χρόνος=29ms TTL=251
Απάντηση από: 195.170.0.21: bytes=32 χρόνος=17ms TTL=251
Απάντηση από: 195.170.0.21: bytes=32 χρόνος=36ms TTL=251
Απάντηση από: 195.170.0.21: bytes=32 χρόνος=23ms TTL=251
Απάντηση από: 195.170.0.21: bytes=32 χρόνος=20ms TTL=251
Απάντηση από: 195.170.0.21: bytes=32 χρόνος=16ms TTL=251

Στατιστικά στοιχεία Ping για 195.170.0.21:
Πακέτα: Απεσταλμένα = 7, Ληφθέντα = 7, Απολεσθέντα = 0 (απώλεια 0%),
Πλήθος διαδρομών αποστολής και επιστροφής κατά προσέγγιση σε χιλιοστά του δευτερ
ολέπτου:
Ελάχιστο = 16ms, Μέγιστο = 36ms, Μέσος όρος = 22ms

coil
22-01-05, 02:52
Κώστα, αν έχεις αυτή την απόδοση τις περισσότερες ώρες της ημέρας τότε ... είσαι πολύ τυχερός!

Κανονικά θα έπρεπε όλοι (τουλάχιστον όσοι είμαστε στην ίδια περιοχή) να είχαμε τέτοια ping times. Οι τιμές αυτές θεωρώ οτι είναι απόλυτα φυσιολογικές.

Λογικά αν δοκιμάσεις να τρέξεις ενα οποιοδήποτε P2P client θα πρέπει να επηρεάζει την ταχύτητα σου στο ελάχιστο ... πράγμα το οποίο φυσικά δεν συμβαίνει στην περιπτωσή μου για παράδειγμα.

Takis

DRaPeTiS
22-01-05, 05:46
Οντως .. αυτα τα νουμερα τα εχεις ολη την ημερα?

Προφανως εισαι και εσυ DSLAM siemens-2 ....

Εμεις που ειμαστε στο 1.... ειμαστε πιτα... και αμφιβαλω αν θα φτιαξει τιποτα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.