PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθείστε λίγο με τα pass



oneofthem
10-07-07, 22:59
Hello, έχω το tellas zisto tel + adsl, έχω και πάρα πολλά προβλήματα δυστυχώς αλλά ας τα αφήσουμε καλύτερα...απλά βοηθείστε με να κάνω μια καταγραφή των username και pass που χρειάζομαι

το θέμα είναι ότι τερμάτησε ο hd που είχα μέσα τα στοιχεία της tellas και μέχρι να δω πως θα κάνω recovery θέλω να αρχίσω να κάνω recovery από μνήμης και χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια από σας γιατί πριν λίγο άρχισε η σύνδεση (νοέμβριος η αίτηση... - λόγω απίθανου προβλήματος που δεν έχει καν γραφτεί στο forum ακόμη) και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ οπότε δεν τα θυμάμαι
πάντως πολύ πιθανόν να βοηθηθούν και πολλοί αρχάριοι που μπερδεύονται επειδή είναι πολλά

1 Activation ID που βάζεις στο go.tellas.gr για να ενεργοποιηθεί η σύνδεση έτσι?

1 ζεύγος από username, password για το administrator account για την περιοχή συνδρομητών στο tellas.gr έτσι?

1 ζεύγος από username, password για το router φυσικά

1 ζεύγος από username@tellas.gr, isp password για τη σύνδεση που βάζεις στο router σωστά?
λείπει τπτ? αν λείπει κάτι που μου το δωσαν πχ είναι από την αίτηση, το έδωσε στην αίτηση ο ιδιοκτήτης, το έβαλα εγώ στο pc, μου το χουν πει τηλεφωνικά όπως το acivation id?

επίσης στο http://activation.tellas.gr/ServiceActivation/ServiceActivation.html?gid=22&lang=2
αυτά που ζητάει ποια είναι και σε τι χρειάζεται η διεύθυνση αυτή?
CustomerID και Customer Password, Dialup/ADSL Username και το Dialup/ADSL Password

kasi
11-07-07, 00:17
παρε στο 13800 , πατα τεχνικο και σου λενε τα παντα :)

oneofthem
11-07-07, 00:37
thnx τελευταία φορά περίμενα - με το ρολόι - 45 λεπτά και τελικά το έκλεισα ο ίδιος

R-f
11-07-07, 00:47
Καλησπερα
Στο go.tellas.gr βαζεις το activation id και φτιαχνεις username(username@tellas.gr) και password, το οποιο χρησιμοποιεις στο router σου .. Τα υπολοιπα ειναι περιττα ..
;)

oneofthem
11-07-07, 00:54
για μένα δεν είναι βρε r-f αυτό ρωτάω, thnx πάντως

kasi
11-07-07, 00:54
thnx τελευταία φορά περίμενα - με το ρολόι - 45 λεπτά και τελικά το έκλεισα ο ίδιος

τι να πω.....εμενα το ρεκορ μου ειναι 6 λεπτα.....στη vivodi ηταν μια ωρα.... :whistle:

R-f
11-07-07, 01:01
Βαλε τα ιδια παντου για να μη ξεχνας .. για το e-care ειναι το CustomerID και Customer Password .. Μηπως δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ρωτας?
:whistle:

oneofthem
11-07-07, 01:08
όχι ποια είναι απαραίτητα, αλλά πόσα και ποια είναι, δλδ έχω ξεχάσει κάποιο?
επίσης δεν είμαι εγώ ο ιδιοκτήτης δλδ δεν τα χω βάλω εγώ όλα και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι στην αίτηση ή αν τα χω όλα

πχ το CustomerID και Customer Password δεν τα χω γράψει
αντιστοιχούν σε κάποια που ήδη έχω γράψει δλδ με άλλο τίτλο ή τα βρίσκω αλλού?
τα έχω ορίσει εγώ οπότε να φανταστώ ότι θα ναι τα δικά μου γνωστά pass
ή μου τα χουν δώσει όπως πχ το activation id?

"Μηπως δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ρωτας?"
που ακριβώς τα βρίσκω με λίγα λόγια, τι θέλει το e-care και η συμβουλή καλή αλλά τι να την κάνω
thnx

R-f
11-07-07, 01:28
Βαζεις activation id
Φτιαχνεις username kai pass για το router
σε παει στην επομενη σελιδα και φτιαχνεις Customer Password για το e-care, το οποιο e-care ειναι στο www.tellas.gr τερμα κατω..
Και κανε και μια κληση στο 13800-2 για επεξηγησεις .. ;)

oneofthem
11-07-07, 01:41
ωραία, το Customer Password δλδ το δίνει ο χρήστης σίγουρα και δεν του το δίνουν?

R-f
11-07-07, 02:42
Ναι.. :)

oneofthem
11-07-07, 06:03
όχι βρε r-f το Customer ID δεν το δίνεις εσύ, ψάχνω και γω να δω τι έχει βάλει ο άλλος όλη νύχτα...
το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν έχω το Customer Password ακόμη, γιαυτό δεν έχω ιδέα που θα το βρω - το reminder δεν παίζει φυσικά (εδώ δεν παίζει η περιοχή συνδρομητών - έλεος)

το παιδί όταν θα γυρίσει εγώ θα λείπω και θέλω να έχω ένα χαρτί έτοιμο με όλες τι πληροφορίες για το παραμικρό γιαυτό πέφτει το πρήξιμο όλο

R-f
11-07-07, 06:35
Καλημερα.
Το customer id στο δινουν στο 13800 .. Το password ειναι που επιλεγεις εσυ, συνηθως το ιδιο με το pass της συνδεσης .. Αλλα ας καλεσει στο τεχνικο

oneofthem
11-07-07, 12:46
α ναι το ίδιο έγραψες και πριν... νόμιζα πως σε ρώτησα για το ID και μου πες ναι τα μπέρδεψα ok thnx

@ ADSLgr.com All rights reserved.