PDA

Επιστροφή στο Forum : Wifi Router



DVader
13-12-19, 18:36
Καλησπέρα σε όλους σας,

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20371292

Υπάρχει τρόπος να το εντάξω σε LAN network για backup ως gateway..?

BillyVan
13-12-19, 20:00
Καλησπέρα σε όλους σας,

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20371292

Υπάρχει τρόπος να το εντάξω σε LAN network για backup ως gateway..?


Το συγκεκριμένο κάνει hotspot νομιζω και δεν εχει USB.

Θα μπορούσες αν έχεις Speedport Plus να παρεις ενα με USB ωστε να κανεις εύκολα αυτο που θελεις.

Αν είσαι γνώστης θα μπορούσες και με αλλους τρόπους.

Τι εξοπλισμό έχεις στη διάθεση σου?

k.m.
13-12-19, 21:18
Θα πρέπει να υποστηρίζει το βασικό router backup μέσω wifi. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο.

DVader
14-12-19, 22:00
Θα πρέπει να υποστηρίζει το βασικό router backup μέσω wifi. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο.

Βασικά τώρα Oxygen αλλά έχω την διάθεση μου διάφορα π.χ έχω Speedport για backup ... δεν θυμάμαι αν είναι το Plus ....

- - - Updated - - -


Το συγκεκριμένο κάνει hotspot νομιζω και δεν εχει USB.

Θα μπορούσες αν έχεις Speedport Plus να παρεις ενα με USB ωστε να κανεις εύκολα αυτο που θελεις.

Αν είσαι γνώστης θα μπορούσες και με αλλους τρόπους.

Τι εξοπλισμό έχεις στη διάθεση σου?

Φίλε μου αν δείς το profile μου θα καταλάβεις τι είμαι ... Για να σου λύση την απορία όμως είμαι IT ...

- - - Updated - - -

Εχω ένα Cisco firewall σαν gateway για το LAN ένα TP Link φτηνο Loadbalancer και πάνω του ένα Oxygen ... Πάνω στο TP Link έχω μια 2η DSL του γείτονα ...
αλλά θέλω και ένα Wifi σαν 3ο ...

BillyVan
15-12-19, 15:38
Βασικά τώρα Oxygen αλλά έχω την διάθεση μου διάφορα π.χ έχω Speedport για backup ... δεν θυμάμαι αν είναι το Plus ....

- - - Updated - - -



Φίλε μου αν δείς το profile μου θα καταλάβεις τι είμαι ... Για να σου λύση την απορία όμως είμαι IT ...

- - - Updated - - -

Εχω ένα Cisco firewall σαν gateway για το LAN ένα TP Link φτηνο Loadbalancer και πάνω του ένα Oxygen ... Πάνω στο TP Link έχω μια 2η DSL του γείτονα ...
αλλά θέλω και ένα Wifi σαν 3ο ...

Απο Cisco δεν το εχω.....αν όμως έχει ή μπορει να παρει ένα wifi module θα μπορουσες να το έβαζες να συνδεθει και να το φερεις μεσα σαν 3 wan.

Αν τωρα δεν γινεται απο το Cisco άλλη λύση είναι να τα ξηλώσεις όλα εκτος του Oxygen.

1. Oxygen σαν μοντεμ και τηλεφωνία αν εχεις voip.

2. Mikrotik ένα διμπαντο ας πούμε hap ac2.

Στο Μικροτικ κάνεις 3 wan (2 καλωδικές και 1 wifi απ το μαρεφετι του οτε)

Η δική σου wan θα ειναι pppoe με τα στοιχεια της γραμμης σου.

Του γείτονα

Και το μαραφετι.

Στη συνέχεια μπορείς να επιλέξεις αν και οταν πέσουν οι πρωτες 2 να ανοιξει το 4G.

Αν αποφασισεις ή θελεις παραπανω πληροφορίες έλα στο Μικροτικ νήμα να ρωτήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.