PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus eeepc linux?



DJman
14-12-19, 19:06
Καλησπερα

Εχω ενα eeepc με Intel Atom Z520 , 2Gb ram και ισως του βαλω και ενα ssd.
To θελω αποκλειστικα 1-2 φορες το χρονο για παρουσιάσεις σε σχολεια με προτζεκτορα

Δεν εχω ξαναασχοληθει με linux κλπ. τι εκδοση προτεινετε να βαλω για αυτη την χρηση?
(και που θα την βρω) Θα ηθελα κατι που να μην πρεπει να ασχοληθω οσο γινετε με drivers.

Ευχαριστω

megahead13
15-12-19, 00:37
antiX ή Lubuntu

stelios4711
15-12-19, 09:01
Peppermint (https://peppermintos.com/)

elio_1
15-12-19, 09:33
puppylinux (http://puppylinux.com/)

jim_p
15-12-19, 09:55
Οι παρουσιασεις που λες στην αρχη ειναι με powerpoint?
Πριν βαλεις οποιαδηποτε διανομη, η οποια btw θα πρεπει να εινια 32αρα μονο γιατι η cpu του ειναι αποκλειστικα 32αρα, σιγουρεψου οτι το impress του libreoffice δειχνει κανονικα τις παρουσιασεις σου. Το αναφερω επειδη το impress φημηζεται για τις ασυμβατοτητες που εχει με τα αρχεια του powerpoint περισσοτερο απο οτι οι υπολοιπες εφαρμογες του libreoffice με τις αντιστοιχες του ms office.

mzaf
15-12-19, 11:11
Καλησπερα

Εχω ενα eeepc με Intel Atom Z520 , 2Gb ram και ισως του βαλω και ενα ssd.
To θελω αποκλειστικα 1-2 φορες το χρονο για παρουσιάσεις σε σχολεια με προτζεκτορα

Δεν εχω ξαναασχοληθει με linux κλπ. τι εκδοση προτεινετε να βαλω για αυτη την χρηση?
(και που θα την βρω) Θα ηθελα κατι που να μην πρεπει να ασχοληθω οσο γινετε με drivers.

Ευχαριστω

Αν δεν έχεις ξαναασχοληθεί και δεν καίγεσαι να ασχοληθείς και έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς 1-2 φορές το χρόνο, να ΜΗΝ βάλεις λίνουξ.
Η κατ'εξοχήν εύκολη διανομή για νεοεισερχόμενους, το mint XFCE, απλά σέρνεται στα συγκεκριμένα μηχανάκια.
Σχετικά υποφερτά δουλεύει το MX Linux.
Πολύ καλά,δουλεύει μόνο το antiX-αλλά δεν είναι plug'n play...
Δική μου πρόταση,αν δεν συνδέεται και δεν χρειάζεται ίντερνετ το μπρίκι,να μείνεις στα XP.
Επίσης,στο λίνουξ σπάνια έχεις να ασχοληθείς με drivers καθώς τους περιλαμβάνει ο linux kernel.

DJman
02-02-20, 15:43
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις , και συγνωμη για την αργοπορημένη απαντηση. Τελικα με αυτα που διαβασα εβαλα παλι win7 και ενα ssd.
Εβαλα και office 2016 και παιζει μια χαρα. Ισως δοκιμασω και ενα dual boot με antiX για να δω πως παει.
Προς το παρον ειμαι ευχαριστημενος μιας και ανοιγει σπανιοτατα

Καλη συνεχεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.