PDA

Επιστροφή στο Forum : FRitz box fon 7050 Αποσυνδέσεις



spartak
11-07-07, 09:17
Εχω το fritz box fon 7050 και τον τελευταίο καιρό (ειδικά αφότου πέρασα το τελευταίο Firmware) μου κάνει αποσυνδέσεις. Χτες έκανε 3 σε διάστημα 4 ωρών περίπου. Αρχικά επικοινώνησε με τον isp και μου είπαν ότι έξεγξαν τη γραμμή και είναι εντάξει.

Καμιά ιδέα για το που μπορεί να είναι το πρόβλημα και τι μπορώ να κάνω;

deniSun
11-07-07, 09:20
Τσέκαρέ το για καμιά εβδομάδα.
Αν συνεχίζει να το κάνει μπορεί δοκίμασε να βάλεις το παλιό firmware.

Από θόρυβο στη γραμμή σου πως τα πας;

spartak
11-07-07, 09:31
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και περισσότερο από μια βδομάδα. Εχει μέρες που γίνεται συχνότερα και άλλες λιγότερο.
Το παλιό firmware που το βρίσκω? Στο site avm δεν το βρήκα. Ο θόρυβος από που φαίνεται;

deniSun
11-07-07, 10:36
Μπορείς να βρεις πληροφορίες για την γραμμή σου από ένα menu στη σελίδα του router.
Δεν θυμάμαι πως λέγεται γιατί τώρα είμαι στο γραφείο.

Για το fw ψάξε εδώ:
ftp://ftp.avm.de/

spartak
11-07-07, 11:37
Στη σελίδα ftp υπάρχει μονο το νέο firmware και όχι τα παλιότερα από ότι είδα. Αν μπορείς να μου πεις το ακριβές μενού για να δω το θόρυβο στη γραμμή, όταν σε βολέψει θα το εκτιμούσα!:)

maxorfo
11-07-07, 15:42
Από το overview πηγαίνουμε Settings -> Internet -> DSL Information -> DSL και διαβάζουμε τη γραμμή "Signal/Noise ratio".
Ποιό firmware είχε πριν?
Φαντάζομαι το τωρινό είναι το 14.04.26.
Το 7050 είναι γνήσια Αγγλική έκδοση ή μετατροπή από Γερμανική?
Τι Αnnex είναι, Α (ΡSTN) ή Β (ISDN)?
Για να κάνεις downgrade στο firmware δεν γίνεται απλά τρέχοντας κάποιο παλαιότερο, αλλά χρειάζεται κάποια διαδικασία είτε με κάποιο pseudo-image, όπως λέγεται (που "προετοιμάζει" το ρούτερ για το downgrade) είτε τρέχοντας κάποιο παλαιότερο recover.exe.
Ειδικά για το 7050 δεν έχουν αναφερθεί πάντως παρόμοια προβλήματα από το τρέχον firmware και θα πρέπει να είσαι 100% βέβαιος ότι φταίει αυτό. Εγώ που έχω πολύ χαμηλό SNR, μόλις 12 db, δεν αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο μετά την αναβάθμιση.

spartak
11-07-07, 19:31
Είναι το Γερμανικό και έχει νεώτερο Firmware. Εχει το 14.04.33. Annex B.

Βέβαιος δεν είμαι απλά τόσο συχνά προβλήματα δεν είχα πριν την αναβάθμηση, ή τουλάχιστον δεν τα είχα παρατηρήσει..
To signal είναι 12 db....

maxorfo
11-07-07, 22:57
Πολύ πιθανόν τότε να φταίει το firmware και τούτο γιατί, απ' ό,τι διαβάζω και στο http://www.ip-phone-forum.de, πολλοί είναι αυτοί που ζητούν downgrade από firmware της σειράς ΧΧ.04.33 και ΧΧ.04.35 (αφορά το 7170). Πλην όμως το downgrade, ειδικά από αυτά τα τελευταία firmware, δεν είναι διόλου εύκολη υπόθεση. Αν καταλαβαίνεις καθόλου Γερμανικά, μιά έρευνα στο παραπάνω site θα σε βοηθούσε πολύ. Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις να τρέξεις το recover.exe μιάς προηγούμενης έκδοσης. Παραδόξως στον ftp server της AVM έχει ξεμείνει (?) η έκδοση ΧΧ.04.15 (ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon_wlan_7050/x_misc/fritz.box_fon_wlan_7050.04.15.recover-image.exe).

MikeDrGK
12-07-07, 02:05
Δοκίμασε να το δουλέψεις με αυτόματη ανίχνευση των ΑΤΜ settings (Settings - Internet - Account Information - Detect all ATM settings automatically).
Μπορεί να διορθώσει το πρόβλημά σου.

spartak
12-07-07, 09:44
Δοκίμασε να το δουλέψεις με αυτόματη ανίχνευση των ΑΤΜ settings (Settings - Internet - Account Information - Detect all ATM settings automatically).
Μπορεί να διορθώσει το πρόβλημά σου.

Είναι ήδη αυτό επιλεγμένο..

MikeDrGK
12-07-07, 10:03
Έπειδή, απ' όσο είμαι σε θέση να ξέρω, το νέο firmware για το 7050 δεν παρουσιάζει προβλήματα, μήπως δεν σου έχει κάτσει καλά?
Δοκίμασε να το ξαναπεράσεις, έχοντας αποσυνδέσει το fritz από οτιδήποτε άλλο εκτός από την ethernet σύνδεση με το PC σου.
Και στο PC να μην τρέχεις κανένα άλλο πρόγραμμα κατά το φόρτωμα του firmware.

spartak
12-07-07, 10:22
Το ξαναπέρασα χτες. Θα δοκιμάσω πάλι ακολουθώντας τη συμβουλή σου. :)

Tem
31-08-07, 13:24
το 7050 υποστηρίζει ταχύτητες μέχρι 24 Mbps ?

maxorfo
31-08-07, 13:32
Ναι, υποστηρίζει.


Σε αναζήτηση ρούτερ? Βλέπω "?" στο προφίλ.

Tem
31-08-07, 13:41
Ναι, υποστηρίζει.


Σε αναζήτηση ρούτερ? Βλέπω "?" στο προφίλ.
ναι , είμαι σε αναζήτηση. Τώρα χρησιμοποιώ το USR 9108 αλλά ψάχνω και κάτι άλλο.
Το 7050 συγχρονίζει γενικά καλά ?

maxorfo
31-08-07, 13:56
Αν και έχω πολύ προβληματική γραμμή ( SNR 11, Attenuation 47 db), έχω μεγάλη σταθερότητα και καθόλου αποσυνδέσεις. Είμαι σε ADSL (όχι ADSL2+) και συγχρονίζει στα 4350 Kbit.

panosvo
23-09-07, 18:09
Ρε παιδιά ξέρει κανέις πως μπορώ να ορίσω στο fritz 7050 ποια προτόκολλα adsl θα δουλεύουν? Τώρα δουλεύω με το G.992.5 = adsl2+ , πως μπορώ να ορίσω να παίρνει το απλό adsl G.992.1 , γιατί τώρα συνγχρονίζω στα 13400 Μbit/s, με interleaved , θέλω να συνδέωμαι με fast έστω και ποιό χαμηλά.

maxorfo
24-09-07, 10:09
Δεν νομίζω ότι γίνεται

panosvo
24-09-07, 12:15
Δοκίμασα με άλλο ρουτερ της siemens cl-100 , και έβαλα μόνο G.Dmt , σαν προτόκολλο , συνδέθηκε στα 10μβιτσ περίπου αλλά πάλι interleaved.

Ισως να παίζει ρόλο και το Κέντρο Dslam που έχουν βάλει.

Tem
24-09-07, 12:40
Ρε παιδιά ξέρει κανέις πως μπορώ να ορίσω στο fritz 7050 ποια προτόκολλα adsl θα δουλεύουν? Τώρα δουλεύω με το G.992.5 = adsl2+ , πως μπορώ να ορίσω να παίρνει το απλό adsl G.992.1 , γιατί τώρα συνγχρονίζω στα 13400 Μbit/s, με interleaved , θέλω να συνδέωμαι με fast έστω και ποιό χαμηλά.
δεν γίνεται

Μάνος1952
25-09-07, 01:32
Παιδιά βοήθεια!!!!
Έχω το Fritz.Box 7050 WLAN, και ένα USB Netgear adapter WG111v2, από τον Γενάρη.
Από την αρχή έχω πρόβλημα με το wireless.
Από τη πρώτη μέρα, δε μπορούσα να συνδεθώ. Είχα ελέγξει τα πάντα (key, SSID), έβλεπε το δύκτιο (80%) αλλά δεν έκανε την σύνδεση. Όσες φορές άφηνα ανοιχτό τον υπολογίστή μετά από μια-δυο μέρες συνδεότανε μόνο ου, χωρις να πειράξω τίποτα. Καμιά φορά του έπαιρνε μόνο 2-3 ώρες!!!
Στο laptop της αδερφής μου συνδεότανε αμέσως.
Εδώ και κανά μήνα, δε συνδέεται καθόλου, σε κανένα από τα δύο.
Δοκιμάζω δεύτερο laptop, δεν έβρησκε καθόλου δύκτιο, εγκαθιστώ linux στον υπολογιστή μου, ούτε εκεί βλέπει δύκτιο.
Τι μπορεί να φταίει?
Αύριο μεθαύριο θα εγκαταστήσω γνήσια WIN μπας και...

Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν έχει πρόβλημα.

Α παιδιά η αντιπροσωπεία της AVM στην Ελλάδα είναι για ..... κλάματα για να μη πω τίποτα χειρότερο, αλλά θα σας πω και στο κατάλληλο thread γι αυτό
Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.