PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτρα για 2play



billy14
11-07-07, 13:27
Ενώ έχουμε αναφερθεί στην αναγκαιότητα των φίλτρων για σύνδεση επιπλέον συσκευής, το έχουμε κάνει μόνο έμμεσα.
Δεδομένου οτι συχνά διαβάζω απόψεις οτι η χρήση και τηλεφωνικής συσκευής και του ρούτερ στην ίδια πρίζα ίσως να επηρεάζει αρνητικά την ταχύτητα, ίσως επιβάλεται η χρήση των τηλεφωνικών συσκευών σε άλλη πρίζα και έτσι χριαάζονται φίλτρα. Αλλά και έτσι να μην είναι όλοι χρειάζονται και δεύτερη συσκευή στο σπίτι.

Λοιπόν, τι φίλτρα χρησιμοποιείτε;
Επίσής δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι απαράιτητη η χρ'ηση τους τη στιγμή που η τηλεφωνία είναι pstn όπως στον οτε.

Το splitter που δίνει η 4νετ λειτουργεί και σαν φίλτρο, έτσι δεν είναι;

Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο τύπο;

giatros.net
11-07-07, 13:50
Μια χαρά είναι το splitter(low pass filter) που συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία του router.
Βέβαια έχουν παρουσιαστεί κάποια προβληματικά λόγω αστοχιάς υλικού (βλέπε made in China).

Στην ADSL, over PSTN (ή ISDN), σύνδεση περικλείεται μεγάλο φάσμα συχνοτήτων, 300Hz-2.2MHz.
Tο φίλτρο χρειάζεται για να αφήσει να περάσουν ΜΟΝΟ οι χαμηλές συχνότητες που ανήκουν στην τηλεφωνία (PSTN), καθώς επίσης και την τάση 0-70 Volts που είναι αναγκαία για την λειτουργία των Pots.

PSTN 300Hz-3.4 kHz
DSL 25kHz-1.1MHz και πάνω

'Ενα τυπικό σπλίτερ
20428

caramela
11-07-07, 13:55
Μια χαρά είναι το splitter(low pass filter) που συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία του router.
Βέβαια έχουν παρουσιαστεί κάποια προβληματικά λόγω αστοχιάς υλικού (βλέπε made in China).

και από όσο θυμάμαι είναι 2...;)

billy14
11-07-07, 15:55
Γιατί στον οτε δεν χρειαζόταν όμως;

giatros.net
11-07-07, 16:36
Γιατί στον οτε δεν χρειαζόταν όμως;

'Οταν έχεις σκέτη τηλεφωνία ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ από ΟΤΕ (η εναλλακτικό πάροχο), (ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ), είναι προφανές ότι δεν είναι αναγκαίος ο διαχωρισμός των συχνοτήτων με το ανάλογο φίλτρο, (επαναλαμβάνω ΜΟΝΟ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ), διότι δεν υπάρχει DSL φάσμα συχνοτήτων.

pappoulis
11-07-07, 23:38
Τελικά δοκίμασα να βάλω έναν απλό διακλαδωτήρα αντί του splitter της Siemens που έχω τόσα χρόνια και νομίζω ότι -όσο παράξενο κι αν είναι- πως πιάνω καλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού. Θα το παρακολουθήσω και τις επόμενες ημέρες.

princess
11-07-07, 23:54
Τελικά δοκίμασα να βάλω έναν απλό διακλαδωτήρα αντί του splitter της Siemens που έχω τόσα χρόνια και νομίζω ότι -όσο παράξενο κι αν είναι- πως πιάνω καλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού. Θα το παρακολουθήσω και τις επόμενες ημέρες.
ναι αλλα απο θορυβο στο τηλεφωνο πως εισαι; Εγω με το φιλτρο που ειχε το crypto (και ηταν ενα) μερικες φορες εχω θορυβο οταν καλω καποια νουμερα...

fanatikos
12-07-07, 00:52
Τελικά δοκίμασα να βάλω έναν απλό διακλαδωτήρα αντί του splitter της Siemens που έχω τόσα χρόνια και νομίζω ότι -όσο παράξενο κι αν είναι- πως πιάνω καλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού. Θα το παρακολουθήσω και τις επόμενες ημέρες.


Και δεν ακούς το ADSL μεσα στο τηλέφωνο?:hmm:

billy14
12-07-07, 01:31
Ειλικρινλα αδυνατώ να καταλάβω ακόμα γιατί είναι αναγκαία τα φίλτρα.

Στον οτε δηλ δεν είχαμε dsl και εκεί δεν έπρεπε να διαχωριστούν τα σήματα;
Αφού η γραμμή είναι pstn γιατί υπάρχει θόρυβος κλπ προβλήματα που παίζει ρόλο το φίλτρο σε αυτά.
Με αυτά συμπεραίνω οτι δεν είναι pstn η γραμμή.
Αν ήταν θα είχε την ίδια συμπεριφορά με οτε χωρίς προβλήαματα θόρυβο

Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που ποστάρω με diap up

erebus
12-07-07, 02:20
Έχεις μία PSTN γραμμή. Σκέτη. Συνδέεις το τηλέφωνο σε αυτή. Παίζει.

Έχεις μία PSTN γραμμή και ζητάς να την κάνεις ΚΑΙ ADSL. Στέλνουν διαφορετικό σήμα στη γραμμή σου. Συνδέεις το router. Παίζει. Συνδέεις το τηλέφωνο. Παίζει, αλλά ακούς θόρυβο, λόγω του extra παλμού που έχει πλέον η PSTN+DSL γραμμή σου. Βάζεις το φίλτρο και σκάει, γιατί απομονώνει τον παλμό αυτό (που χρειάζεται να πηγαίνει μόνο στον router, όχι στα τηλέφωνα που είναι πάνω στην ίδια γραμμή).

Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το εξηγήσω.

billy14
12-07-07, 10:01
Δηλαδή και άν είχα πχ μια σύνδεση οτενετ με κανονική pstn γραμμή στον οτε, πάλι θα χρειαζόμουν φίλτρο;

king_by_mistake
12-07-07, 10:06
Δηλαδή και άν είχα πχ μια σύνδεση οτενετ με κανονική pstn γραμμή στον οτε, πάλι θα χρειαζόμουν φίλτρο;

NAI.
(too short)

billy14
12-07-07, 10:07
NAI.
(too short)

Εκεί μπερδεύτηκα, νόμιζα οτι μόνο στο 2play χρειάζοταν φίλτρα και λέω τι γίνεται εδώ.

giatros.net
12-07-07, 11:01
Ειλικρινλα αδυνατώ να καταλάβω ακόμα γιατί είναι αναγκαία τα φίλτρα.

Στον οτε δηλ δεν είχαμε dsl και εκεί δεν έπρεπε να διαχωριστούν τα σήματα;
Αφού η γραμμή είναι pstn γιατί υπάρχει θόρυβος κλπ προβλήματα που παίζει ρόλο το φίλτρο σε αυτά.
Με αυτά συμπεραίνω οτι δεν είναι pstn η γραμμή.
Αν ήταν θα είχε την ίδια συμπεριφορά με οτε χωρίς προβλήαματα θόρυβο

Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που ποστάρω με diap up

Ουδέν πρόβλημα... αν αδυνατείς να καταλάβεις υπάρχουν και οι ζωγραφιές.:oneup:

Εδώ απεικονίζεται ένα απλό τηλεφωνικό σήμα. 20481

Το αντίστοιχο ADSL σήμα. 20483



Διάταξη χωρίς φίλτρα. (παρατήρησε ότι το σήμα πηγαίνει αφιλτράριστο στις τηλεφωνικές συσκευές)
20488



Και τρείς κλασικές διατάξεις με φίλτρα. (νομίζω είναι πλέον αντιληπτό τι κάνουν τα φίλτρα.);)
___________________________________________________
20489
___________________________________________________
20490
___________________________________________________
20492

RASTAVIPER
12-07-07, 11:34
Εγώ πάντως τόσα χρόνια με isdn-dsl πάντα είχα splitter από τον ΟΤΕ για το netmodem.

stefkon
12-07-07, 11:41
Ουδέν πρόβλημα... αν αδυνατείς να καταλάβεις υπάρχουν και οι ζωγραφιές.:oneup:

Εδώ απεικονίζεται ένα απλό τηλεφωνικό σήμα. 20481

Το αντίστοιχο ADSL σήμα. 20483



Διάταξη χωρίς φίλτρα. (παρατήρησε ότι το σήμα πηγαίνει αφιλτράριστο στις τηλεφωνικές συσκευές)
20488



Και τρείς κλασικές διατάξεις με φίλτρα. (νομίζω είναι πλέον αντιληπτό τι κάνουν τα φίλτρα.);)
___________________________________________________
20489
___________________________________________________
20490
___________________________________________________
20492









:oneup:
Πιο απλά και πιο αναλυτικά δεν θα μπορούσαν να γίνουν.

billy14
12-07-07, 11:53
Ευχαριστώ παιδιά.
Δεν μπερδεύτηκα τόσο με τη διάτξη και το ρόλο τους αλλά επειδή πίστευα οτι σε κανονική γραμμή οτε με dsl shared δεν χρειάζονταν.

Ωραία.

Πρέπει να πάρω φίλτρα (αν γινει κατι σήμερα).

pappoulis
12-07-07, 23:50
ναι αλλα απο θορυβο στο τηλεφωνο πως εισαι; Εγω με το φιλτρο που ειχε το crypto (και ηταν ενα) μερικες φορες εχω θορυβο οταν καλω καποια νουμερα...


Και δεν ακούς το ADSL μεσα στο τηλέφωνο?:hmm:

Η αλήθεια είναι πως ακούγεται ένα μικρό φύσημα στο τηλέφωνο (έχω βάλει φίλτρο φυσικά).

Πάντως το αξιοπερίεργο είναι πως οτιδήποτε άλλο εκτός του απλού πλαστικού διακλαδωτήρα δε λειτουργεί. Δηλαδή, αν χρησιμοποιήσω το siemens ή ακόμα κι αν βάλω το router μόνο του στην πρίζα μπορεί να μη συγχρονίσει ποτέ (στην περίπτωση του siemens φυσικά, η τηλεφωνία είναι ιδανική), ενώ στην αντίθετη περίπτωση (να παρεμβάλλεται δηλαδή ο πλαστικός διακλαδωτήρας ανάμεσα στην πρίζα και το καλώδιο του router) συγχρονίζει σαφώς γρηγορότερα.

Κουφό δεν είναι;

giatros.net
13-07-07, 00:35
Η αλήθεια είναι πως ακούγεται ένα μικρό φύσημα στο τηλέφωνο (έχω βάλει φίλτρο φυσικά).

Πάντως το αξιοπερίεργο είναι πως οτιδήποτε άλλο εκτός του απλού πλαστικού διακλαδωτήρα δε λειτουργεί. Δηλαδή, αν χρησιμοποιήσω το siemens ή ακόμα κι αν βάλω το router μόνο του στην πρίζα μπορεί να μη συγχρονίσει ποτέ (στην περίπτωση του siemens φυσικά, η τηλεφωνία είναι ιδανική), ενώ στην αντίθετη περίπτωση (να παρεμβάλλεται δηλαδή ο πλαστικός διακλαδωτήρας ανάμεσα στην πρίζα και το καλώδιο του router) συγχρονίζει σαφώς γρηγορότερα.

Κουφό δεν είναι;

'Οντος, είναι κουφό, δεν κατάλαβα τίποτα... τι θέλει να πεί ο ποιητής?

pappoulis
13-07-07, 01:31
Δεν κατάλαβες τίποτα;;; :oops:

Φτού κι από την αρχή κι ελπίζω να γίνω περισσότερο κατανοητός αυτή τη φορά...

Από προϊστορικά έχω ένα siemens splitter που μοιάζει με το alcatel που φαίνεται στη φωτογραφία.
http://www.bns.nl/distributie/wimages/prodimg/groot/76001207.jpg

Πρωτουπήρξε από την εποχή που είχα aDSL 384. Υπήρχε και με τα 2Mbit του Conn-x. Και φυσικά υπάρχει ακόμα που είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι το εξής:

Όταν όλα είναι συνδεδεμένα με το συγκεκριμένο splitter το router αργεί εκνευριστικά να συγχρονίσει. Ο χρόνος του μπορεί να φτάσει και το 5λεπτο. Το ίδιο κάνει ακόμα κι αν δε χρησιμοποιήσω το splitter και συνδέσω απ'ευθείας το router στην τηλεφωνική πρίζα.


ΑΝΤΙΘΕΤΑ, αν χρησιμοποιήσω έναν απλό πλαστικό διακλαδωτήρα όπως αυτόν που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία
http://www.pccables.com/images/02300.jpg
τότε το router, όχι μόνο συγχρονίζει χαρακτηριστικά πιο γρήγορα αλλά πιάνει και καλύτερες ταχύτητες.


Και ερωτώ... Είναι η δεν είναι κουφό αυτό; Πώς γίνεται να πιάνει καλύτερους χρόνους και ταχύτητες με το πλαστικό, ακόμα και σε σχέση με "σκέτο";;;;

karavagos
13-07-07, 01:33
Μήπως κάνεις λάθος συνδεσμολογία ή έχει πρόβλημα το splitter?

pappoulis
13-07-07, 01:39
Δηλαδή με ρωτάς αν τα τελευταία 4-5 χρόνια έχω λάθος συνδεσμολογία;;; Νομίζω πως η απάντηση είναι προφανής... ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!

Αλλά ακόμα και εντελώς άσχετος να ήμουν πόσο λάθος μπορεί να κάνει κάποιος όταν διαβάζει τις ενδείξεις και απλά συνδέει καλώδια;; :p


Όσο για το πρόβλημα του splitter, επιφυλλάσσομαι... Έχω ακούσει καλά λόγια για τα zyxel και τα alcatel. Το siemens που έχω εγώ μπορεί απλά να ΜΗΝ σηκώνει αυτά τα μεγέθη, ή να έχω πέσει σε αστοχία υλικού που -τώρα πια- λόγω των μεγεθών φανερώθηκε... Αυτό όμως το ψάχνω και γι' αυτό το συζητάμε εδώ.

zatast
13-07-07, 01:45
ειναι κουφο αυτο που συμβαινει κυριως οταν συνδεεται απευθειας o router στην πριζα.οποτε και εκει δεν υπαρχει θεμα λανθασμενης συνδεσμολογιας.
Μηπως εχει καμμια περιεργη ή βραχυκυκλωμενη πριζα?
ποια ειναι τα στατιστικα του router οταν καταφερει να συχρονισει με το splitter και ποια με το διακλαδωτηρα?

(α καλα δεν πρεπει να πινω μπυρες απο νωρις..μου βγαινουν περιεργες εμπνευσεις :p )

Υ.Γ. το συγκεκριμενο alcatel splitter ειναι πολυ μουφα !!

pappoulis
13-07-07, 01:49
Επειδή η ώρα είναι τρίσκολη συμβιβάζεσαι με τα τωρινά;;; (έχω το πλαστικό πάνω)

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,5 / 8,5

zatast
13-07-07, 02:01
καλα ειναι και αναμενομενο αλλα αν δεν εχω και τα αντιστοιχα με το splitter δε μπορω να σου πω τιποτα επι του προκειμενου.Οποτε μπορεις τα δινεις εξαλλου κι εγω παω για τουφες.
cu.

pappoulis
13-07-07, 02:05
Τα συγκεκριμένα πάντως νούμερα δεν μπορώ να πω πως είναι άσχημα.

giatros.net
13-07-07, 03:25
Δεν κατάλαβες τίποτα;;; :oops:

Φτού κι από την αρχή κι ελπίζω να γίνω περισσότερο κατανοητός αυτή τη φορά...

Από προϊστορικά έχω ένα siemens splitter που μοιάζει με το alcatel που φαίνεται στη φωτογραφία.


Πρωτουπήρξε από την εποχή που είχα aDSL 384. Υπήρχε και με τα 2Mbit του Conn-x. Και φυσικά υπάρχει ακόμα που είμαι στο ιδιόκτητο της forthnet.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι το εξής:

Όταν όλα είναι συνδεδεμένα με το συγκεκριμένο splitter το router αργεί εκνευριστικά να συγχρονίσει. Ο χρόνος του μπορεί να φτάσει και το 5λεπτο. Το ίδιο κάνει ακόμα κι αν δε χρησιμοποιήσω το splitter και συνδέσω απ'ευθείας το router στην τηλεφωνική πρίζα.


ΑΝΤΙΘΕΤΑ, αν χρησιμοποιήσω έναν απλό πλαστικό διακλαδωτήρα όπως αυτόν που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία

τότε το router, όχι μόνο συγχρονίζει χαρακτηριστικά πιο γρήγορα αλλά πιάνει και καλύτερες ταχύτητες.


Και ερωτώ... Είναι η δεν είναι κουφό αυτό; Πώς γίνεται να πιάνει καλύτερους χρόνους και ταχύτητες με το πλαστικό, ακόμα και σε σχέση με "σκέτο";;;;

Τίποτα δεν είναι κουφό στην τεχνολογία.;)

Μπορεί το splitter να δημιουργεί πρόβλημα λόγω γήρανσης ή κακής/παλαιάς σχεδίασης.

Σύμφωνα με αυτά που λές οφείλεται σε κακή ηλεκτρική αγωγιμότητα, μπορεί το πρόβλημα να εστιάζεται στη πρίζα, πολλές εταιρείες παράγουν προβληματικές πρίζες (πχ. Legrand), μπορεί το φισάκι να μήν κάθεται σωστά στην πρίζα (λόγω προβληματικής πρίζας) και βάζοντας τον διακλαδοτήρα να εξαλείφεις το πρόβλημα ηλεκτρικής επαφής.

pappoulis
13-07-07, 09:13
Μου έδωσες ιδέα κι έτσι έκανα μερικές δοκιμές. Το φισάκι δεν πατάει καλά στην πρίζα και γι' αυτό δυσκολεύεται να συγχρονίσει (ακόμα και απευθείας).
Ίσως το πλαστικό να μπαίνει πιο μέσα και να το σταθεροποιεί λίγο, γιατί όταν δοκίμασα τις δύο άλλες λύσεις (siemens splitter & απευθείας) πιέζοντας το καλώδιο με το χέρι σταθερά στην πρίζα τότε συγχρόνιζε γρηγορότερα.

pappoulis
13-07-07, 09:38
Να και αναλυτικό logfile των δοκιμών μου. Οι συνδέσεις στην κατηγορία "απ'ευθείας" έγιναν πιέζοντας με το χέρι το καλώδιο ενω στην περίπτωση του siemens splitter ήταν μοιρασμένες (έτσι που το έχω κάνει το καλώδιο έχει βάρος και "κάθεται" κάπως καλύτερα). Μήπως όμως να πάω να αγοράσω κάποια νέα πρίζα καλύτερα;




απλό splitter
--------
Uptime: 0 days, 10:52:20
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 15.101
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,78 / 2,40
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 19.919
CRC Errors (Up/Down): 0 / 148
HEC Errors (Up/Down): 0 / 127




Uptime: 0 days, 0:00:39
Modulation: G.992.1 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 512 / 8.480
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 2,00 / 2,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




Uptime: 0 days, 0:00:29
Modulation: G.992.1 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 512 / 8.416
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 3,00 / 4,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




απευθείας
---------
Uptime: 0 days, 0:00:08
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 15.335
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 4,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




Uptime: 0 days, 0:00:04
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 15.308
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 4,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




Uptime: 0 days, 0:00:06
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 15.218
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 4,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




siemens
-------
Uptime: 0 days, 0:00:20
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 14.950
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 3,00 / 3,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 29,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 64 / 0
HEC Errors (Up/Down): 14 / 0




Uptime: 0 days, 0:00:07
Modulation: G.992.1 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 512 / 8.480
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




Uptime: 0 days, 0:00:07
Modulation: G.992.1 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 512 / 8.480
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




Uptime: 0 days, 0:00:02
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 14.864
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 4,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0




Μια διευκρίνηση, ταχύτητα έχω δει και μεγαλύτερη αλλά με χαμηλότερο noise margin (5-7db), οπότε θεωρώ πως δεδομένου πως τώρα είναι πιο σταθερο (στα 8,5db) έχω μεν χαμηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού αλλά -θεωρητικά- ποιοτικότερη γραμμή.

giatros.net
13-07-07, 12:41
Μου έδωσες ιδέα κι έτσι έκανα μερικές δοκιμές. Το φισάκι δεν πατάει καλά στην πρίζα και γι' αυτό δυσκολεύεται να συγχρονίσει (ακόμα και απευθείας).
Ίσως το πλαστικό να μπαίνει πιο μέσα και να το σταθεροποιεί λίγο, γιατί όταν δοκίμασα τις δύο άλλες λύσεις (siemens splitter & απευθείας) πιέζοντας το καλώδιο με το χέρι σταθερά στην πρίζα τότε συγχρόνιζε γρηγορότερα.

Βλέπεις ότι δεν είναι κουφό!!! ;)

'Αλλαξε την πρίζα με KRONE .:whistle:
Πρίζα μονή με κλείστρα και πλαστικές πινακίδες σήμανσης, RJ45, FTP, Cat 5E, τιμή γύρω στα 9 Ευρώ

pappoulis
13-07-07, 13:00
Το "πρίζα μονή με κλείστρα και πλαστικές πινακίδες σήμανσης με μπέρδεψε λίγο". (μη μου εξήγήσεις τι είναι το κάθε τι, τα ξέρω, ολόκληρη η φράση μου φαίνεται περίεργη)

Μπήκα στο σίτε της KRONE (www.krone.gr) που με δρομολόγησε στο www.central-telecom.gr αλλά τα μόνα σχετικά που βρήκα είναι τα εξής (σε RJ11 νομίζω πως είναι πιο σωστό, ή σκέφτομαι λάθος?)

http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=_01-04-83&lang=gr
http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=01-05-100&lang=gr (το φιλτράκι αξίζει να το αλλάξω?)

giatros.net
13-07-07, 13:50
Το "πρίζα μονή με κλείστρα και πλαστικές πινακίδες σήμανσης με μπέρδεψε λίγο". (μη μου εξήγήσεις τι είναι το κάθε τι, τα ξέρω, ολόκληρη η φράση μου φαίνεται περίεργη)

Μπήκα στο σίτε της KRONE (www.krone.gr (http://www.krone.gr)) που με δρομολόγησε στο www.central-telecom.gr (http://www.central-telecom.gr) αλλά τα μόνα σχετικά που βρήκα είναι τα εξής (σε RJ11 νομίζω πως είναι πιο σωστό, ή σκέφτομαι λάθος?)

http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=_01-04-83&lang=gr
http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=01-05-100&lang=gr (το φιλτράκι αξίζει να το αλλάξω?)

Δεν θυμόμουν το κωδικό και σου είπα την περιγραφή. :whistle:

Η συγκεκριμένη που σου είπα είναι θωρακισμένη. Το RJ45 είναι Ethernet, ενώ το RJ11 telephone αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις UTP.

20543

Αν πιστεύεις ότι το φίλτρο σου δημιουργεί πρόβλημα λόγω αστοχίας υλικού, άλλαξέ το.

pappoulis
13-07-07, 14:09
Δεν θυμόμουν το κωδικό και σου είπα την περιγραφή. :whistle:

Η συγκεκριμένη που σου είπα είναι θωρακισμένη. Το RJ45 είναι Ethernet, ενώ το RJ11 telephone αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις UTP.

20543

Αν πιστεύεις ότι το φίλτρο σου δημιουργεί πρόβλημα λόγω αστοχίας υλικού, άλλαξέ το.

Η ερώτηση για το splitter (από λάθος έγραψα φίλτρο) ήταν σχετικά με το αν αξίζει το συγκεκριμένο (της KRONE).

Όσο για τα υπόλοιπα, είναι γνωστά. Η απορία ήταν στις πλαστικές ταμπέλες. To RJ45 & FTP είναι το ίδιο επίσης το Cat5e είναι η κατηγορία, οπότε μπερδεύτηκα γιατί δεν κατάλαβα τι εννοούσες ότι γράφουν οι ταμπέλες.

Όσο για το UTP γιατί να θέλω να χρησιμοποιήσω UTP jack σε τηλεφωνική πρίζα; Θα μου πεις γιατί το UTP καλώδιο είναι καλύτερης ποιότητας (φαίνεται κι απο τη συνδεσμολογία τύπου Α που περιγράφεις :p). Εεε, σε αυτή την περίπτωση έχω αφθονία υλικών για να φτιάξω ένα UTP καλώδιο το οποίο θα καταλήγει σε RJ11 αλλά δε νομίζω να το φτάσω μέχρι εκεί.

giatros.net
13-07-07, 15:02
Η ερώτηση για το splitter (από λάθος έγραψα φίλτρο) ήταν σχετικά με το αν αξίζει το συγκεκριμένο (της KRONE).

Όσο για τα υπόλοιπα, είναι γνωστά. Η απορία ήταν στις πλαστικές ταμπέλες. To RJ45 & FTP είναι το ίδιο επίσης το Cat5e είναι η κατηγορία, οπότε μπερδεύτηκα γιατί δεν κατάλαβα τι εννοούσες ότι γράφουν οι ταμπέλες.

Όσο για το UTP γιατί να θέλω να χρησιμοποιήσω UTP jack σε τηλεφωνική πρίζα; Θα μου πεις γιατί το UTP καλώδιο είναι καλύτερης ποιότητας (φαίνεται κι απο τη συνδεσμολογία τύπου Α που περιγράφεις :p). Εεε, σε αυτή την περίπτωση έχω αφθονία υλικών για να φτιάξω ένα UTP καλώδιο το οποίο θα καταλήγει σε RJ11 αλλά δε νομίζω να το φτάσω μέχρι εκεί.

Αυτό που δίνει η 4νετ στη συσκευασία του usr9112 μιά χαρά είναι. (AGCOM ADSL splitter over pots)

pappoulis
13-07-07, 15:56
Όπως έχω ήδη πει όμως, εγώ με το AirTies δεν πήρα παρά μόνο ένα φίλτρο για την τηλεφωνική μου συσκευή.

zavaras
13-07-07, 19:54
Κι αυτή η πρίζα καλή δεν είναι?: http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=01-04-51&lang=gr

Από σπλίτερ αυτά που πουλάει το mgmanager κάνουν άριστη δουλειά.

pappoulis
13-07-07, 20:03
Ναι μόνο που δεν είναι κουμπωτή, ώπερ σημαίνει πως θα σου αφήσει μια τρύπα στον τοίχο που δε θα ξέρεις τι να την κάνεις... Αυτού του τύπου οι πρίζες είναι καλές όταν υπάρχει κανάλι που "φέρνει" τα καλώδια.

giatros.net
13-07-07, 22:50
Ναι μόνο που δεν είναι κουμπωτή, ώπερ σημαίνει πως θα σου αφήσει μια τρύπα στον τοίχο που δε θα ξέρεις τι να την κάνεις... Αυτού του τύπου οι πρίζες είναι καλές όταν υπάρχει κανάλι που "φέρνει" τα καλώδια.

Χωνευτή θα είθελες να πείς. ;):p

pappoulis
13-07-07, 22:54
Ακριβώς. Έσπαγα το κεφάλι μου αλλά δε μπορούσα να θυμηθώ τη λέξη. :p
Η ηλικία βλέπεις...

karavagos
13-07-07, 23:32
http://www.adslnation.com/products/xte2005.php
http://www.adslnation.com/products/xtf.php

pappoulis
21-07-07, 23:17
Απλά προς ενημέρωση, δεν έχω κάνει ακόμα κάτι γιατί έλειπα σε άδεια και γύρισα μόλις σήμερα.
Το μόνο, που έχω πιάσει με σελοτέιπ το jack ώστε να "κουμπώνει" σταθερά στην πρίζα. :p

Από Δευτέρα που θα βγω κι επίσημα στη γύρα, θα προχωρήσω σε πιο "επιστημονικές" λύσεις! :D

foyltaka
22-07-07, 00:18
Προτείνω λευκοπλάστ (ναι αυτό για τις γάζες) :)
Το έχω δεί να χρησιμοποιείται αντί για μονωτική ταινία ουκ ολίγες φορές ,κολλάει καλύτερα και είναι πιό "επιστημονικό" απο το σελοτέιπ. :lol:

pappoulis
22-07-07, 00:43
Λες ε;;

foyltaka
22-07-07, 09:53
Λες ε;;

Έλα ρε ,πλάκα έκανα . :)
Έχουν δει τα μάτια μου πολλά κουφά .
Βάλε μια ποιοτική πρίζα ,με ασφαλή σύνδεση και καθάρισες.
Η επίτοιχη της central που βρήκες είναι :oneup:

pappoulis
22-07-07, 11:57
Κι εγώ πλάκα έκανα. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.