PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητείστε ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ



alex321
11-07-07, 15:28
Μάγκες επειδή εγώ βαρέθηκα την κοροιδιία της forthnet μια βδομάδα να έχω ιντερνετ και μια όχι σύμφωνα με το 5.9 της σύμβασης δικαιούμαι αποζημίωση και για αυτό ετοιμάζω αγωγή για μη παροχή υπηρεσιών. Προτείνω σε όλους να κάνετε το ίδιο. Δεν γίνεται να μας δουλεύει η forthnet και μεις να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια. Πολύ την παραχαιδέψαμε.

Εδώ και μέρες δεν υπάρχει καν ADSL.και δεν έχουν μπει καν στον κόπο να επικοινωνήσουν μαζί μου.Τους έχω στελει 15 email περιμένω με τις ώρες στο τηλ μπας και βρω κανέναν αλλά που?? Λες και έχω ελεύθερο χρόνο για να ασχολούμαι με όλα αυτά! Δεν με ενδιαφέρει αν κάνει αναβαθμίσεις δεν με ενδιαφέρει αν είναι πιο φτηνή απο όλους, από τη στιγμή που ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΕΛΟΣ. :mad: :down: :nono:

Zer0c00L
11-07-07, 15:32
φιλε μου εγω θα σου προτεινα να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ , ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΤΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟΥ διοτι αν κανεις αγωγη σε δικαστηρια οπως λες θα πρεπει να εχεις δικηγορο και χρηματα ωστε να πας αν χρειαστει σε μακροχρονιο δικαστικο αγωνα διοτι η εταιρεια που λες αποκλειεται να δεκτει ετσι χωρις μαχη να σου δωσει αποζημειωση.

alex321
11-07-07, 15:44
ΔΕΝ είναι στο χέρι της να μην μου δώσει αποζημίωση απο τη στιγμη που δεν πληρεί τους όρους της σύμβασης. Θα τη δώσει και θα πει και ένα τραγούδι.
'Εχω ετοιμάσει κα τις σχετικές καταγγελίες σε ΕΕΤΤ, ΓΓΚ και ΥΑΕ.

29gk
11-07-07, 15:46
Συμφωνω και με την σταση αλλα και τη φιλοσοφια σου.

Μια απορια. Τους εχεις στειλει , επισημα, επιστολη ( οχι email ) στο οποιο να ζητας εγγραφη απαντηση, και αν ναι τι σου απαντησαν ?

alex321
11-07-07, 15:55
Όχι, θα τους έρθει μια και καλή η αγωγή για αποζημίωση. Σε αυτήν θα απαντήσουν θέλουν δεν θέλουν.

minovg
11-07-07, 16:11
φιλε μου εγω θα σου προτεινα να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ , ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΤΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟΥ διοτι αν κανεις αγωγη σε δικαστηρια οπως λες θα πρεπει να εχεις δικηγορο και χρηματα ωστε να πας αν χρειαστει σε μακροχρονιο δικαστικο αγωνα διοτι η εταιρεια που λες αποκλειεται να δεκτει ετσι χωρις μαχη να σου δωσει αποζημειωση.

Το ΙΝΚΑ και οι ενώσεις καταναλωτών θα ζητήσουν να γίνεις συνδρομητής για να σε βοηθήσουν http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/moutzaER.gif
Η ΕΕΤΤ θα βγάλει κάαααααποια στιγμή μια γενική ανακοίνωση που θα είναι ομαδοποίηση καταγγελιών που έχει δεχτεί από καταναλωτές. http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/doener.gif
Το Υπουργείο Εμπορίου θα σου στείλει εντός δυο εβδομάδων ένα πρωτοκολλημένο έγγραφο ότι έλαβε την καταγγελία σου και την προωθεί καταλλήλως. http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/whatever.gif


Να μας ζήσει το κράτος μας και η επανίδρυσή του. ;) :clap:

Zer0c00L
11-07-07, 16:14
απλα εγω σε ενημερωσα διοτι οπως ξερουν εδω τα παιδια ενα δικαστηριο αποτελει προεδικασμενο γεγονος που αν εσυ το κερδισεις ανοιγεις τον δρομο και σε αλλους για αυτο λεω οτι η εκαστοτε εταιρεια δεν θα δωσει ευκολα αποζημειωση και μην ξεχνας οτι αυτες οι εταιρειες εχουν στρατια δικηγορους που γνωριζουν ολα τα παραθυρα των νομων.

αν τωρα εισαι αποφασισμενος για ολα σου ευχομαι καλη επιτυχια μακαρι καποιοι καποτε να την πληρωσουν για την μη προσφορα υπηρεσιων.

σε οτι αφορα τα αλλα που αναφερει ο φιλος εχει εν μερη δικιο αλλα εκει βρηκα λυσεις εγω για τα προβληματα μου διοτι δεν μπορουσα να παω σε δικαστικο αγωνα.

Spanos
11-07-07, 16:18
Το ΙΝΚΑ και οι ενώσεις καταναλωτών θα ζητήσουν να γίνεις συνδρομητής για να σε βοηθήσουν
Η ΕΕΤΤ θα βγάλει κάαααααποια στιγμή μια γενική ανακοίνωση που θα είναι ομαδοποίηση καταγγελιών που έχει δεχτεί από καταναλωτές. http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/doener.gif
Το Υπουργείο Εμπορίου θα σου στείλει εντός δυο εβδομάδων ένα πρωτοκολλημένο έγγραφο ότι έλαβε την καταγγελία σου και την προωθεί καταλλήλως. http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/whatever.gifΝα μας ζήσει το κράτος μας και η επανίδρυσή του. ;) :clap:

Γιατι ρε σύ ηδη ο ανταγωνισμός έχει αρχίσει και δουλεύει, δες πως σκίστηκε η Τελλάς να μας ενεργοποιήσει και δες έτρεξε αμέσως να μειώσει τις τιμές και να αυξήσει τις ταχύτητες μόλις οι άλλοι ανακοίνωσαν προσφορές http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/moutzaER.gif

petrogazz
11-07-07, 16:23
Δεν χρειάζεται να χαλιέσαι τόσο. Με ένα τηλ. (αν πιάσεις γραμμή) και πέσεις στο κατάλληλο άνθρωπο θα σου πιστώσουν 1-2 μήνες (έχει ξαναγίνει).

minovg
11-07-07, 16:23
Γιατι ρε σύ ηδη ο ανταγωνισμός έχει αρχίσει και δουλεύει, δες πως σκίστηκε η Τελλάς να μας ενεργοποιήσει και δες έτρεξε αμέσως να μειώσει τις τιμές και να αυξήσει τις ταχύτητες μόλις οι άλλοι ανακοίνωσαν προσφορές http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/moutzaER.gif
Σιούφας/Παπαθανασίου λένε ότι ο ανταγωνισμός λειτουργεί υπέρ του καταναλωτή. Γιαυτό έχουν απελευθερώσει την αγορά. Γιατί να μη τους πιστέψω; Εξάλλου η ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα είναι καθαρά έργο τωρινής κυβέρνησης και περιλαμβάνεται στο μεγάλο έργο που έχει να επιδείξει η κυβέρνηση. http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/moutzaER.gif

29gk
11-07-07, 16:30
Mην μασας απο δικηγορους , στρατιες, λεφτα και τα λοιπα. Αν το εχεις αποφασισει προχωρα.

Θα προτεινα ομως τα εξης :

α) να επιμεινεις μια ακομα φορα ( τελευταια ) στο τηλεφωνο και αφου παρεις και το ονομα του υπαλληλου να τον ενημερωσεις για τις προθεσεις σου

β) να τους στειλεις την επιστολη, συστημμενα και με τις καταλληλες κοινοποιησεις, στην οποια θα ζητεις εγγραφη απαντηση. Αργοτερα , αν δεν βρεθει ακρη, θα εχεις ενα επιπλεον χαρτι για το δικαστηριο

ypex
11-07-07, 16:49
απλα εγω σε ενημερωσα διοτι οπως ξερουν εδω τα παιδια ενα δικαστηριο αποτελει προεδικασμενο γεγονος που αν εσυ το κερδισεις ανοιγεις τον δρομο και σε αλλους για αυτο λεω οτι η εκαστοτε εταιρεια δεν θα δωσει ευκολα αποζημειωση και μην ξεχνας οτι αυτες οι εταιρειες εχουν στρατια δικηγορους που γνωριζουν ολα τα παραθυρα των νομων.

αν τωρα εισαι αποφασισμενος για ολα σου ευχομαι καλη επιτυχια μακαρι καποιοι καποτε να την πληρωσουν για την μη προσφορα υπηρεσιων.

σε οτι αφορα τα αλλα που αναφερει ο φιλος εχει εν μερη δικιο αλλα εκει βρηκα λυσεις εγω για τα προβληματα μου διοτι δεν μπορουσα να παω σε δικαστικο αγωνα.

Μάλλον εννοείς ότι θα αποτελεί δεδικασμένο. :hmm:

Φιλικά

swatsquadgr
11-07-07, 17:07
Παντως εγω που ειχα 7 ημερες διακοπη τηλεφωνου και πηρα το cc μου ειπαν το θεικο οτι πρεπει να εχω τουλαχ. 10 ημερες προβλημα για δικαιουμαι εκπτωση στο λογαριασμο !!! Σε ερωτηση μου σε ποιο σημειο του συμβολαιου το λεει αυτο , ο υπαλληλος μου ειπε "πολιτικη της εταιρειας " !!! Ακουσον ακουσον .

alex321
11-07-07, 17:11
Η απόφαση έχει παρθεί μάγκες. Θα το φτάσω μέχρι τέρμα. Δεν με απασχολεί αν έχουν και 250 Δικηγόρους κολλητούς με εισαγγελείς. Έχω το δίκιο με το μέρος μου. Ξέρω οτι θα μου προτείνουν 2-3 μήνες πίστωση αλλά να τη χέσω.Ή με καλύπτεις σαν υπηρεσία όπως οφείλεις να κάνεις και πληρώνεσαι για αυτό ή όχι.
Τις πιστώσεις κράτα τες για να κλείνεις στόματα για την ανεπάρκεια των υπηρεσιών σου και την αναξιοπιστία των γραμμών σου..
Από την άλλη με γράφεις, κρύβεσαι και με δουλεύεις τόσο καιρό? Θα σου τρίξω τα δόντια για να μάθεις να με παίρνεις στα σοβαρά.
Ήμουν εντάξει απέναντι σου, εσύ όχι..

mousse
11-07-07, 18:17
καλη τυχη

stefkon
11-07-07, 18:25
Το ΙΝΚΑ και οι ενώσεις καταναλωτών θα ζητήσουν να γίνεις συνδρομητής για να σε βοηθήσουν http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/moutzaER.gif
Η ΕΕΤΤ θα βγάλει κάαααααποια στιγμή μια γενική ανακοίνωση που θα είναι ομαδοποίηση καταγγελιών που έχει δεχτεί από καταναλωτές. http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/doener.gif
Το Υπουργείο Εμπορίου θα σου στείλει εντός δυο εβδομάδων ένα πρωτοκολλημένο έγγραφο ότι έλαβε την καταγγελία σου και την προωθεί καταλλήλως. http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/whatever.gif
Να μας ζήσει το κράτος μας και η επανίδρυσή του. ;) :clap:



ΕΓΡΑΨΕΣ !!! :)

stefkon
11-07-07, 18:27
Μάγκες επειδή εγώ βαρέθηκα την κοροιδιία της forthnet μια βδομάδα να έχω ιντερνετ και μια όχι σύμφωνα με το 5.9 της σύμβασης δικαιούμαι αποζημίωση και για αυτό ετοιμάζω αγωγή για μη παροχή υπηρεσιών. Προτείνω σε όλους να κάνετε το ίδιο. Δεν γίνεται να μας δουλεύει η forthnet και μεις να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια. Πολύ την παραχαιδέψαμε.

Εδώ και μέρες δεν υπάρχει καν ADSL.και δεν έχουν μπει καν στον κόπο να επικοινωνήσουν μαζί μου.Τους έχω στελει 15 email περιμένω με τις ώρες στο τηλ μπας και βρω κανέναν αλλά που?? Λες και έχω ελεύθερο χρόνο για να ασχολούμαι με όλα αυτά! Δεν με ενδιαφέρει αν κάνει αναβαθμίσεις δεν με ενδιαφέρει αν είναι πιο φτηνή απο όλους, από τη στιγμή που ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΕΛΟΣ. :mad: :down: :nono:


Να μας πεις και το αποτέλεσμα
Ενδιαφέρει πολλούς εδώ μέσα, ανεξαρτήτως ISP.

Jazzer
11-07-07, 19:11
Πολύ καλά θα κάνεις φίλε alex321 να διεκδικήσεις τα αυτονόητα. Και μην ακούς αυτά που λένε περί "στρατιάς" δικηγόρων κλπ.
Η εταιρία που εργάζομαι (Τράπεζα), εκτός από το Νομικό της Τμήμα έχει συνεργασία με ένα από τα καλύτερα δικηγορικά γραφεία της Αθήνας και παρόλα αυτά ιδιώτες πελάτες έχουν κερδίσει σε δίκες και δεν αναφέρομαι σε επιτόκια και δάνεια, αλλά αποζημειώσεις για άλλα θέματα.
Προχώρα λοιπόν και καλή επιτυχία.:oneup:

DaveMurray
11-07-07, 19:34
και εγω ετοιμάζω κατι παρόμοιο. χμ χμ

body125z
11-07-07, 20:25
μαζι σου φιλε γερα και με τσαμπουκα...
και εγω τους εχω καταγγειλει στην ΕΕΤΤ ασχετα που ειναι αργοκινητο καραβι...(μου ειπαν σε κανα 2 μηνο θα κανουν κατι κ αμα..)
τους εχω κανει και αιτηση για διακοπη εδω και 1,5 μηνα αν δε με διακοψουν σε 1 βδομαδα ακολουθει καταγγελια και σε συνηγορο καταναλωτη(πιθανον αυριο αν δε βγαλω ακρη μαζι τους στο τηλεφωνο σε μια τελευταια προσπαθεια)... αφου ετσι το θελουν ετσι θα το εχουν κεραταλιστικα λεφτα δεν πεταμε σε κανεναν.. ουτε μας περισσευουν ουτε τα βρηκαμε πεταμενα κατω...:closed:

DaveMurray
11-07-07, 20:27
δίκιο έχεις :)

body125z
11-07-07, 23:05
ααα και παρειπιπτοντος μιλισα με ΙΝΚΑ σημερα και μου ειπαν οτι τις καταγγελιες που στελνουμε σε αυτους περι ινετρνετ τις προωθουν στην ΕΕΤΤ το διασταυρωσα κιλοας μετα διοτι στην ΕΕΤΤ ειχα 2 αριθμους πρωτοκολλου...οποτε στελνετε κατευθειαν στην ΕΕΤΤ δεν εχει νοημα στο ΙΝΚΑ:down:

maxcp
11-07-07, 23:11
καλα θα κάνεις φίλε!καλη τυχη!

oneofthem
11-07-07, 23:28
προχώρησέ το, το πόσους δικηγόρους έχει η εταιρία δε σημαίνει κάτι, προτείνω να κάνεις κι άλλα τηλεφωνήματα όχι για να δεις τι θα σου πουν αλλά για να τους ηχογραφήσεις και να το κάνεις οργανωμένα να ξέρεις τι θα ζητήσεις και τι θα πεις ακριβώς με χαρτί και μολύβι, να είναι ουσιαστική η συζήτηση δλδ (όλα για μια γ.. adsl) αφού θα πας στα δικαστήρια για να έχεις άλλη μια βάση να πατήσεις

επίσης οπωσδήποτε να κάνεις - όσο και να πάρει, αυτό το forum δεν κλείνει ποτέ - updates και να μας ενημερώνεις αν είναι δυνατόν

PrisonBreak-7-
11-07-07, 23:39
Γουστάρω!!!Γιατί αυτά θέλουν!!!Αν πετύχετε κάτι θα κάνω και εγώ..

DaveMurray
11-07-07, 23:55
όλοι πετυχαίνουν. Οι παρανομίες και αυθαιρεσίες δεν μπορούν με κάποιο τρόπο να κρυφτούν απο κανέναν...

killer_instinct
12-07-07, 00:20
Κι εγώ ζήτησα αποζημίωση και από τις 15/5 ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Θα τους πάρω ένα τηλεφωνάκι μέσα στην επόμενη εβδομάδα να τα ακούσουν! ;)
Τσέκαρε την υπογραφή μου να δεις την περίπτωσή μου.

nmavro73
12-07-07, 00:23
Πάντως υπάρχει ένα θέμα για κάποια πράγματα που είναι "πολιτική της εταιρίας" χωρίς να τα λέει η σύμβαση.

DaveMurray
12-07-07, 00:24
καλή τύχη και με εσένα killer_instinct :)

arial
12-07-07, 01:44
Kαι εγω μαζι σου.. καιρος να ξυπνησουμε και να ζητησουμε αυτα που δικαιουμαστε :oneup:

DaveMurray
12-07-07, 02:33
μωρε να το κάνουμε αλλα πάντα πετυχαίχουμε τυχόν σκοπούς που βάζουμε; συνολική προσπάθεια και συμμετοχή απο τους καταναλωτες χρειάζεται... μεμονομένα ίσως κερδίσει αυτός που προσπάθησε, τι γίνεται με το σύνολο...;

oneofthem
12-07-07, 04:23
[offtopic]
παιδιά sorry αλλά μόλις είδα την υπογραφή του killer_instinct, καλή ιδέα
προτείνω να το κάνουμε όλοι έτσι δλδ να γράψουμε τα προβλήματα μας ως υπογραφή

DaveMurray
12-07-07, 04:45
και να κάνουμε σημαία τα προβλήματα μας; εγω δεν θα το έκανα :)

oneofthem
12-07-07, 22:53
[offtopic]
όχι σημαία άλλο λέω το θέμα είναι πρακτικό
με ματιά βλέπεις τι γίνεται δε χρειάζεται να διαβάσεις όλα τα topics
είμαι σίγουρος πως πολλοί που είχαν πρόβλημα αναρωτήθηκαν γιατί έτυχε σε αυτούς
και πως οι υπόλοιποι κάνουν τη δουλειά τους τώρα θα βλέπουν επί τόπου τι παίζει

minos197
13-07-07, 02:46
Μια σημείωση.Η κάθε εταιρία μπορεί να λέει ότι θέλει για την πολιτική της είτε προφορικά είτε γραπτά.Στο δικαστήριο αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα.Απλά βασίζονται πως κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί με αυτό ή ακόμα και αν ασχοληθεί θα τον θάψουν στις αναβολές μέχρι να αλλάξει η επίμαχη πολιτική.Εγώ είχα μπλέξει με το πλαίσιο και την πολιτική τους για Dead On Arrival hardware και με το πρώτο εξώδικο στρώσανε.Η πολιτική ισχύει ακόμα όμως για τα νέα θύματα....

DaveMurray
13-07-07, 02:56
ε ναι είσαι σωστός :oneup: φοβέρα θέλουν... και όχι δημοσοιοποίηση... η κακή δημοσιότητα κάνει κακό και το γνωρίζουν. Ευτηχώς το γνώρισα και εγώ, και ανάλογα θα πράξω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.