PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευχαριστω...για τις απαραδεκτες υπηρεσιες που μου παρεχετε.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

Sebu
11-07-07, 15:35
Εδω και 16 μερες εχω αρχισει να αναπολω την παλια καλη 768 του ΟΤΕ.Μπορει να ηταν μικρη και αργη, αλλα ηταν παντα εκει απικο, και αν ποτε ειχες προβλημα, τουλαχιστον σε εμενα, οι βλαβες εκλειναν υστερα απο 3 εργασιμες μαξιμουμ, ειτε στη χειροτερη μετα απο μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

16 μερες στη ΝετΟνε αποδεικνυονται Γολγοθας και αρχιζω να αναθεωρω και να πιστευω οτι ηταν λανθασμενη επιλογη.

Δεν φτανει που με το καλημερα, ενω ειμαι στα 800 μετρα απο το dslam, η γραμμη στον κατανεμητη να δινει μαξιμου 858 up και μαξ attainable 18mbit down και να μην απασχολει ανθρωπο το 858.

Δεν φτανει που μονο τις 2 πρωτες μερες χαρηκα εστω και λιγο τα 10, καθως ειχε uptime 23 και 22 ωρες αντιστοιχα.

Δεν φτανει που απο κει και περα η 10αρα με ταραξε στους αποσυχρονισμους (και να ηταν μια απλη adsl πολλων mbit οπως αλλων παροχων δεν θα με απασχολουσε τοσο αλλα εσεις δινεται και Voip τηλεφωνια και χωρις ιντερνετ, καπουτ τηλεφωνο).

Δεν φτανει που υποτιθεται δηλωθηκε βλαβη στον ΟΤΕ για εξυγιανση της γραμμης και ο ΟΤΕ υποτιθεται την εκλεισε 3 μερες μετα χωρις να βρει τιποτα και εσεις δεν επιμεινατε, δεν κανατε κατι επ'αυτου.

Δεν φτανει που αντι να πιεσετε και αλλο τον ΟΤΕ μετα το κλεισιμο της βλαβης,για αλλαγη ζευγους, εσεις θεωρησατε σωστοτερο να με κατεβασετε στα 8mbit για να παρακολουθησετε και καλα τη γραμμη εδω και 1 εβδομαδα, με την προοπτικη να βγαλετε ασφαλη συμπερασματα για να πιεσετε και καλα τον ΟΤΕ.

Δεν φτανει που ενω επι 6 μερες στα 8mbit ειχα μολις ενα αποσυγχρονισμο, τις τελευταιες 24 ωρες με εχει ταραξει στα disconnects και ο θορυβος της γραμμης ειναι μαυρη μαυριλα.

Δεν φτανει που σε ακυρες στιγμες χανεται ο συγχρονισμος για 30" χωρις να χανεται το Voip και το uptime του ιντερνετ συνεχιζει να μετραει κανονικα σαν να μην χαθηκε το ιντερνετ.

Δεν φτανει που μετα απο ενα τετοιο μινι αποσυγχρονισμο, κολλανε ολα τα λαμπακια στο ρουτερ και μενουν μονιμα αναμενα, και στρωνει μονο με soft reset.Ακομα και αυτο 2 τεχνικοι σας με τους οποιους μιλησα το θεωρησαν νορμαλ (να κολλανε δλδ τα λαμπακια στο ρουτερ).

Ειχαμε το κερασακι στην τουρτα και τη σταγονα που ξεχυλισε το ποτηρι σημερα τα ξημερωματα στην υποτιθεμενη συντηρηση του δικτυου σας που θα γινοτανε μεταξυ 2-3 το πρωι, αλλα εγινε κατα τις 04.15 σε εμενα (ετυχε να γυρισω σπιτι εκεινη την ωρα) και μεχρι τις 04.50 που κοιμηθηκα δεν ειχε επανελθει.Κατα τις 6.30 που σηκωθηκα διαπιστωσα οτι ακομα τα λαμπακια του ιντερνετ και του Voip ηταν σβηστα.Αναγκαστηκα να μπω στο μενου του ρουτερ και να κανω connect για να μπω στο ιντερνετ, διαφορετικα θα ημουν ακομη αποσυνδεδεμενος.Και υποτιθεται οτι εχετε απομακρυσμενη διαχειριση και μπορειτε να δειτε αν καποιος ειναι συνδεδεμενος ή οχι.Και προφανως δεν κινησε την περιεργεια κανενος στο dslam πως ο συγκεκριμενος χρηστης, μετα την υποτιθεμενη συντηρηση, παρεμενε συνδεδεμενος/συχρονισμενος αλλα δεν ειχε ιντερνετ.Να κανουν ενα soft reset, κατι τελος παντων (οχι hard reset και καταστρεψετε τα παντα παλι).

Και οταν διαβαζω στο φορουμ οτι αλλοι χρηστες ειχαν διακοπη ιντερνετ γυρω στις 4 αλλα η συνδεση τους επανηλθε κανονικα μονη της, και εγω χρειαστηκε 2 και κατι ωρες μετα να κανω χειροκινητα connect, δεν ξερω πλεον τι να υποθεσω για τις υπηρεσιες και τον εξοπλισμο σας.

Εχω επικοινωνησει πολλες φορες με το 13860 και λυση μεχρι σημερα δεν εχει βρεθει (εκτος και αν θεωρειτε τον υποβιβασμο στα 8 λυση,ποιος ξερει ισως και πιο χαμηλα αυριο καθως καθε φορα που κανω "παραπονα" με κατεβαζετε και ενα κλικ).

Ακομα και pm εστειλα απο την προηγουμενη Παρασκευη στον NetOne 4,που μου ζητησε τα στοιχεια μου για να ερευνησει και καλα το προβλημα.Και δεν αρκεστηκα απλα στα στοιχεια μου.Εστειλα πληρες κειμενο με προβληματα,ημερες,ωρες και ονοματα.Ακομα περιμενω ενημερωση οπως περιμενω και απο το 13860 υποτιθεται και τους τεχνικους του dslam για το τι θα γινει με την περιπτωση μου.

Τουλαχιστον να ξερω αν θα διακοψω πριν κλεισει ο ενας μηνας (προφανως δεν ενδιαφερεστε να κρατησετε τους πελατες σας-και να φανταστεις τρομαρα μου οτι σας εκανα και διαφημιση) ή αν θα μεινω να υπομενω και θα προβω σε καταγγελιες στα αρμοδια θεσμικα οργανα.

Ειλικρινα εχω κουραστει 15 μερες να ειμαι πανω απο το ρουτερ και να παρακολουθω την πορεια της γραμμης.Εχω δαπανησει ηδη χρονο και χρημα σε ηλεκτρολογους για επανελεγχο της εσωτερικης καλωδιωσης του σπιτιου.Εχω βαρεθει να γινομαι κουραστικος και κακος με το να καλω το 13860 και να ζητω τα αυτονοητα.

Ποσταρω το παρον στο support forum για 2 λογους και παρακαλω τους mod για αυτο να μην το κλειδωσουν:

α) Αφου δειχνετε να με εχετε "γραμμενο" μετα τις προφορικες επικοινωνιες στο 13860 και μετα τις επικοινωνιες με τους τεχνικους, και αφου στο pm που εστειλα γραπτως τα προβληματα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα δεν επιθυμειτε προφανως να απαντησετε, τουλαχιστον ευελπιστω ενα ποστ δημοσια σε ενα φορουμ, μηπως σας ευαισθητοποιησει λιγο να κοιταξετε αυτη την υποθεση.
Μπορει οπως λενε και οι mods το παρον support φορουμ να μην υποκαθιστα την τεχνικη σας εξυπηρετηση αλλα αυτη στην περιπτωση μου μοιαζει ανυπαρκτη και επιπλεον ειναι διαφορετικα να μιλας σε ενα τηλεφωνο και διαφορετικα να δημοσιοποιειται ενα σοβαρο προβλημα σε ενα τετοιο φορουμ που ενημερωνονται και ενδιαφερονται να μαθουν τετοια προβληματα αρκετοι ανθρωποι προκειμενου να επιλεξουν τον παροχο τους.
Δεν απαιτω να ειναι 24/7 ενας τεχνικος και ενας cc representative απικο για χαρη μου.Αυτο αλλωστε δεν γινεται.Αλλα τουλαχιστον να ξερω οτι ασχολειστε με το θεμα και οτι πιεζεται τον ΟΤΕ οσο μπορειτε.Να εχω μια επικοινωνια,ενα feedback.Και ας ειναι και ψεμματα.Τουλαχιστον να υπαρχει η ψευδαισθηση οτι καποιος ασχολειται με τα τεχνικα προβληματα τωρα που ειναι ακομα η γραμμη "φρεσκια".

β) Μηπως δει καποιος εν δυναμει πελατης σας τα παθηματα μου (αν και αν ψαξει στο φορουμ θα βρει πολλους περισσοτερους δυσαρεστημενους και με προβληματα πελατες σας) και μπορεσει τελευταια στιγμη να αποφυγει μια λανθασμενη κινηση.

Ειλικρινα δεν ξερω τι να περιμενω πλεον.Εκτος και αν ειναι λυση να κανω 2,5 ωρες ταξιδι πηγαινε-ελα απο τον Πειραια στο Μαρουσι, για να εκθεσω live τα προβληματα, μηπως και γινει κατι οπως συνεβη με αλλους χρηστες που περασαν απο τα γραφεια σας.Αλλα μολις θυμηθηκα οτι δεν εχω να διαθεσω αλλα χαμενα 3ωρα για την ΝετΟνε :nono: :mad:

Τα στοιχεια μου τα εχετε απο προηγουμενο pm και απο το συστημα σας μπορειτε να δειτε τα προβληματα της γραμμης.Αν και δεν περιμενω να γινει κατι.

teras1956
11-07-07, 19:00
αντε ρε φιλαράκο τράβα πίσω στον ΟΤΕ να πληρώνεις 15 τον μήνα για πάγιο, χώρια το DSL του και χώρια τις κλήσεις (αστικά και υπεραστικά) και όταν έχεις πρόβλημα να μιλάς στα ντουβάρια και να δούμε αν θα γκρινιάζεις..

βρέθηκε επιτέλους ένας provider ο οποίος διαφημίστηκε λίγο και πιστεύω ότι προτίμησε να ρίξει τα λεφτά του σε εξοπλισμό, ο οποίος διεκπεραιώνει τις αιτήσεις σε χρόνους ρεκόρ για τα δεδομένα της ελλάδας και του πολέμου του ΠΟΤΕ και σύ παραπονιέσαι ότι κλειδώνεις στα 8 αντί στα 10 (εκτός βέβαια αν την γραμμή την έχεις για παιχνιδάκια και όχι για ουσιαστική δουλειά στο διαδίκτυο)

ηθελα αν τα ίδια παράπονα τα έκανες στον προηγούμενο provider σου και την ανταπόκριση που είχαν (και ειδικά αν είχες γραμμή με ΟΤΕ) .. μήπως εκεί σε γράφανε κανονικά ? (παρέα με τις καταγγελίες που έκανες στα αρμόδια θεσμικά όργανα)

KLG
11-07-07, 19:37
Μπορει οπως λενε και οι mods το παρον support φορουμ να μην υποκαθιστα την τεχνικη σας εξυπηρετηση αλλα αυτη στην περιπτωση μου μοιαζει ανυπαρκτη και επιπλεον ειναι διαφορετικα να μιλας σε ενα τηλεφωνο και διαφορετικα να δημοσιοποιειται ενα σοβαρο προβλημα σε ενα τετοιο φορουμ που ενημερωνονται και ενδιαφερονται να μαθουν τετοια προβληματα αρκετοι ανθρωποι προκειμενου να επιλεξουν τον παροχο τους.
Δεν απαιτω να ειναι 24/7 ενας τεχνικος και ενας cc representative απικο για χαρη μου.Αυτο αλλωστε δεν γινεται.Αλλα τουλαχιστον να ξερω οτι ασχολειστε με το θεμα και οτι πιεζεται τον ΟΤΕ οσο μπορειτε.Να εχω μια επικοινωνια,ενα feedback.Και ας ειναι και ψεμματα.Τουλαχιστον να υπαρχει η ψευδαισθηση οτι καποιος ασχολειται με τα τεχνικα προβληματα τωρα που ειναι ακομα η γραμμη "φρεσκια".





β) Μηπως δει καποιος εν δυναμει πελατης σας τα παθηματα μου (αν και αν ψαξει στο φορουμ θα βρει πολλους περισσοτερους δυσαρεστημενους και με προβληματα πελατες σας) και μπορεσει τελευταια στιγμη να αποφυγει μια λανθασμενη κινηση.


H μεταφορά του νήματος στο γενικό subforum της netone εξυπηρετεί τους σκοπους του μυνηματος σου Sebu και ταυτόχρονα προστατεύει το support subforum απο το να γίνει κουτί παραπόνων. ;)

Sebu
11-07-07, 21:06
αντε ρε φιλαράκο τράβα πίσω στον ΟΤΕ να πληρώνεις 15 τον μήνα για πάγιο, χώρια το DSL του και χώρια τις κλήσεις (αστικά και υπεραστικά) και όταν έχεις πρόβλημα να μιλάς στα ντουβάρια και να δούμε αν θα γκρινιάζεις..

βρέθηκε επιτέλους ένας provider ο οποίος διαφημίστηκε λίγο και πιστεύω ότι προτίμησε να ρίξει τα λεφτά του σε εξοπλισμό, ο οποίος διεκπεραιώνει τις αιτήσεις σε χρόνους ρεκόρ για τα δεδομένα της ελλάδας και του πολέμου του ΠΟΤΕ και σύ παραπονιέσαι ότι κλειδώνεις στα 8 αντί στα 10 (εκτός βέβαια αν την γραμμή την έχεις για παιχνιδάκια και όχι για ουσιαστική δουλειά στο διαδίκτυο)

ηθελα αν τα ίδια παράπονα τα έκανες στον προηγούμενο provider σου και την ανταπόκριση που είχαν (και ειδικά αν είχες γραμμή με ΟΤΕ) .. μήπως εκεί σε γράφανε κανονικά ? (παρέα με τις καταγγελίες που έκανες στα αρμόδια θεσμικά όργανα)

:rofl::rofl::lol::lol: Καταντας το λιγοτερο αστειος για να μην πω γραφικος.Εχω 2 χρονια ΟΤΕ γραμμη και παροχο τη 4νετ και δεν ειχα ποτε προβλημα.Μια φορα που χρειαστηκε περσι το Φλεβαρη-Μαρτη μετα απο μια ωραια καταγγελια στην ΕΕΤΤ, ο ΟΤΕ που με εγραφε μεχρι τοτε,παραδεχθηκε οτι ηταν ελλαττωματικη η πορτα που με ειχε (ημουν ηδη 1 χρονο σε αυτην) και την αλλαξε.Και μαλιστα ολα αυτα σε προσωπικη επιστολη που μου απεστειλε και με επιστροφη τα παγια ενος μηνα.Κατα τα αλλα σε 2 χρονια δεν με εχει απογοητευσει ουτε η 4νετ ουτε ο ΟΤΕ.

Αντιθετα μια εταιρεια που υποτιθεται εμπιστευτηκα γιατι και καλα μιλαγε καθαρα, φοβαται να τσακωθει με τον ΟΤΕ για να μου αλλαξουν το χαλασμενο ζευγος.Δεν μπορει να μετρας στον κατανεμητη μαξ 18μβιτ και 858 up στα 800 μετρα απο το dslam.Τις 2 πρωτες μερες να εισαι σταθερα στα 10.Τις επομενες 5 λογω συνεχομενων αποσυγχρονισμων,να σε ριχνουν στα 8.Τα 8μβιτ να κρατανε μια βδομαδα και απο σημερα να αρχιζουν τα προβληματα στα 8μβιτ.
Και να εχω ελεγξει ηδη 2 φορες την εσωτερικη καλωδιωση με ηλεκτρολογο.

Για υπηρεσιες που ειναι ανικανοι να μου προσφερουν.Οταν η βλαβη εκλεισε στον ΟΤΕ στις 3 μερες (7 ημερα απο την ενεργοποιηση) ενω ξερουν το προβλημα γιατι τις 3 πρωτες μερες φαγαμε ωρες στο τηλεφωνο, δεν κανανε τιποτα αλλο.Ουτε καν να ξανανοιξουν τη βλαβη μεχρι να βαρεθει ο ΟΤΕ και να αλλαξει το ζευγος.Με γραψανε στα αρχιδι@ τους.

Για αυτο λοιπον μη μου κανεις εσυ εμενα κηρυγμα.Οταν δεν ξερεις κατι μη μιλας και προπαντων μην κανεις τον εξυπνο.Τραβα εσυ στους πολυδιαφημισμενους παροχους.Αλλιως οπως λενε στο χωριο μου οταν δεν εχεις γνωση ολων των δεδομενων "Σκ@σε και κολυμπα".


H μεταφορά του νήματος στο γενικό subforum της netone εξυπηρετεί τους σκοπους του μυνηματος σου Sebu και ταυτόχρονα προστατεύει το support subforum απο το να γίνει κουτί παραπόνων. ;)

Αυτο ειναι που δεν εχετε καταλαβει.Το support forum ειναι ακριβως αυτο.Κουτι παραπονων.Αφου στο 13860 ειναι σαν να μιλαμε σε ντουβαρι και μας γραφουν εκει που δεν πιανει μελανι, η μονη διεξοδος ειναι το support forum.Εκτος και αν τους το φτιαξατε για να κανουν διαφημιση στο ποσο καλοι ειναι και να απαντανε μονο στα θετικα και στα αρνητικα μοκο.

Με το να τους "προστατευετε" στο φορουμ κανετε κακο.Σε κανεναν αλλο.Θα μου πεις βεβαια τα εσοδα των διαφημισεων απο καπου πρεπει να ερθουν :whistle: ;)

Δεν πειραζει.Μικρο το κερδος και το εσοδο απο ενα μελος του φορουμ.Μεγαλυτερο απο "τριτες" πηγες. Τουλαχιστον αν νομιζετε οτι το αξιζουν χαλαλι....

hemlock
11-07-07, 21:12
Αυτο ειναι που δεν εχετε καταλαβει.Το support forum ειναι ακριβως αυτο.Κουτι παραπονων.Αφου στο 13860 ειναι σαν να μιλαμε σε ντουβαρι και μας γραφουν εκει που δεν πιανει μελανι, η μονη διεξοδος ειναι το support forum.Εκτος και αν τους το φτιαξατε για να κανουν διαφημιση στο ποσο καλοι ειναι και να απαντανε μονο στα θετικα και στα αρνητικα μοκο.

Με το να τους "προστατευετε" στο φορουμ κανετε κακο.Σε κανεναν αλλο.Θα μου πεις βεβαια τα εσοδα των διαφημισεων απο καπου πρεπει να ερθουν :whistle: ;)

Δεν πειραζει.Μικρο το κερδος και το εσοδο απο ενα μελος του φορουμ.Μεγαλυτερο απο "τριτες" πηγες. Τουλαχιστον αν νομιζετε οτι το αξιζουν χαλαλι....


[κουκουρουκου mod on]
Γιατι περίμενες/περιμένεις διαφορετικη αντιμετωπιση ,επειδης εισαι forumιτης?
[κουκουρουκου mod off]

sdikr
11-07-07, 21:20
Αυτο ειναι που δεν εχετε καταλαβει.Το support forum ειναι ακριβως αυτο.Κουτι παραπονων.Αφου στο 13860 ειναι σαν να μιλαμε σε ντουβαρι και μας γραφουν εκει που δεν πιανει μελανι, η μονη διεξοδος ειναι το support forum.Εκτος και αν τους το φτιαξατε για να κανουν διαφημιση στο ποσο καλοι ειναι και να απαντανε μονο στα θετικα και στα αρνητικα μοκο.

Με το να τους "προστατευετε" στο φορουμ κανετε κακο.Σε κανεναν αλλο.Θα μου πεις βεβαια τα εσοδα των διαφημισεων απο καπου πρεπει να ερθουν :whistle: ;)

Δεν πειραζει.Μικρο το κερδος και το εσοδο απο ενα μελος του φορουμ.Μεγαλυτερο απο "τριτες" πηγες. Τουλαχιστον αν νομιζετε οτι το αξιζουν χαλαλι....


Καμία σχέση και κανένα έσοδο.
Αυτό που δεν έχεις κατάλαβει εσυ, είναι οτι το support forum δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λές.

Προσωπικά πιστέυω οτι το μηνύμα σου είναι εν βρασμό ψύχης, με καλύτερο τρόπο γραφής δεν θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα

CyberCr33p
11-07-07, 21:33
Είναι δύσκολο να έχει μια εταιρία το 100% των πελατών της ευχαριστημένους. Για πήγαινε μια βόλτα και από τις κατηγορίες των άλλων ISP να δεις και εκεί τι γίνεται.

kr_mountain
11-07-07, 21:38
ηθελα αν τα ίδια παράπονα τα έκανες στον προηγούμενο provider σου και την ανταπόκριση που είχαν (και ειδικά αν είχες γραμμή με ΟΤΕ) .. μήπως εκεί σε γράφανε κανονικά ? (παρέα με τις καταγγελίες που έκανες στα αρμόδια θεσμικά όργανα)


Δεν εχω τιποτα με την net one, αντιθετα απ οτι διαβαζω μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.
Τωρα οσον αφορα την εξυπηρετηση απο οτε - οτενετ εγω προσωπικα εδω και 14 μηνες που ειμαι συνδρομητης τους δεν ειχα προβληματα. Μετα απο αναβαθμιση της γραμμης που εμφανιστηκαν καποια προβληματα συγχρονισμου και 10 τηλεφωνα μου εκαναν απο οτενετ αμεσα και απο οτε αλλα τοσα για να λυθει το προβλημα και μεσα σε μια εβδομαδα ηρθε συνεργειο να ελεγξει τη γραμμη. Το προβλημα λύθηκε και μαλιστα σημερα (επειτα απο 10 ημερες που η συνδεση λειτουργει σχεδον αψογα)με ξανακαλεσαν απο οτενετ για να δουν αν ειμαι ευχαριστημενος.
Θα συμφωνησω όσον αφορα τις τιμες του οτε-οτενετ (σχετικα) αλλα καπου δε μπορουμε να τα ριχνουμε ολα και συνεχεια στον οτε.
Η εξυπηρετηση τους, κατ εμε παντα, ειναι με διαφορα καλυτερη απο πολλων αλλων παροχων (εχω προσωπικη εμπειρια απο τελλας).
Καποια στιγμη και τα καλα πρεπει να λεγονται.


υγ - φιλαρακο τραβα στον οτε:nono:
- το τι κανει ο καθενας στο διαδικτυο ειναι δικια του δουλεια δε θα το κρινεις ουτε εσυ ουτε εγω
- οταν ο οποιοσδηποτε παροχος λεει 10Mbps εγω θελω 10 , ουτε 8 ουτε 9

Avvocato
11-07-07, 21:46
φιλε, εισαι απο τους λιγους ατυχους, οπως φαινεται.

Ελπιζω να σου πανε ολα καλα και σου ευχομαι υπομονη, και ολα θα γινουν.

Sovjohn
11-07-07, 21:55
Καλά ρε παιδιά...συγνώμη δηλαδή...

Επικοινωνείτε με το περιβάλλον? Ξέρετε τι μέρα έχουμε? Δηλαδή επειδή ένας πάροχος έπεσε σε μια προβληματική περίπτωση βρόχου (του φίλτατου Sebu) αυτομάτως είναι για τα μπάζα?

Εγώ βλέπω...


Άλλους παρόχους να εξυπηρετούν αιτήσεις για προιόντα τους σε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 μήνες
Άλλους παρόχους να "υπόσχονται" 20 MBps και να δίνουν...3!
Άλλους παρόχους να έχουν 45' αναμονή στην ΤΥ τους, και όταν μιλάς με κάποιον να είναι και (πάντα) άσχετος / ανενημέρωτος / κτλ
Άλλους παρόχους να χρεώνουν υπέρογκα ποσά διακοπής, ειδικά αν ο "δύσμοιρος" συνδρομητής αποφασίσει να την κάνει πριν από π.χ. 6 μήνες


Μπορώ να αναφέρω και πολλά άλλα, αλλά δεν έχει νόημα, τα ξέρετε όσοι ασχολείστε...

Δικαιολογώ τον Sebu που εν βρασμώ ψυχής έχει αυτή την συμπεριφορά, αλλά δεν δικαιολογώ...την συμπεριφορά!

Και από πότε, κύριοι, το να μας διαφημίζει ένας πάροχος 10240.00 KBps και εμείς να λαμβάνουμε 8192.1 KBps είναι "παραπλανητικό" και δεν ξέρω τι άλλο? Leased Line πληρώνετε? Με SLA? Ή έστω με εταιρικές τιμές? (βλ. HOL που τα πακέτα Office της είναι 60Ε++/μήνα)

Σαν πολύ θάρρος δεν έχουμε πάρει? Στην forthnet που δίνει "έως 24" και ο κόσμος συγχρονίζει (ας πούμε) στα 18 και κατεβάζει με 7, τι να πει?

Θα στρώσει η κατάσταση, ΥΠΟΜΟΝΗ χρειάζεται...

Όσο για την Netone, φρονώ ότι ο φίλτατος Sebu και όποιος άλλος έχει τόσο μείζων πρόβλημα, ΝΑΙ, θα του έκανε καλό να πάει στα γραφεία τους αν δεν βρίσκει αλλού άκρη. Και δεν μένω στο Μαρούσι, Sebu, και εγώ θα πήγαινα εκεί αν ήμουν τόσο αγανακτισμένος όμως...

Το να καθόμαστε και να μοιρολατρούμε σε αυτό το forum επειδή ένα ελάχιστο ποσοστό (...γκαντεμιά, παιδιά...) έχουν ΣΚ@ΤΑ βρόχους, δεν μου λέει τίποτα...Όπως δεν ευθύνεται η Netone αν ο ΟΤΕ "επιθεωρεί" τη βλάβη και "δεν την βρίσκει", έτσι δεν ευθύνεται και η γάτα μου.

Εγώ βλέπω ότι το ποσοστό "προβληματικών" χρηστών έναντι απολυτα ικανοποιημένων είναι περίπου 1:15 / 1:20, οπότε δεν μπορούμε να κατακεραυνώνουμε την κάθε εταιρία επειδή...shit happens...

Αν σε χρεώσουν 2μηνο λογαριασμό, Sebu, ναι, φώναξε όσο θες. Αλλά τώρα...Εγώ διακρίνω ανυπομονησία και οργή, και όχι ακριβώς "διάθεση για συνεργασία"...

Κλείνω λέγοντας ότι ένας φίλος μου παρήγγειλε MaXx 4 ΜΒΙΤ από την vivodi τον Δεκέμβριο 2006 ή κάπου εκεί απ' όσο θυμάμαι....Του παραδόθηκε γραμμή με βλάβη, και δουλεύει στα 512 μόνο...Την βλάβη 7+ μήνες μετά κανείς δεν την έχει φτιάξει, αλλά, ο φίλος δεν πληρώνει λογαριασμό...Ποιος ενοχλείται περισσότερο? Ο φίλος με την τσάμπα 512...ή η vivodi που δεν παίρνει λεφτά?

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Πάντα φιλικά,

Γιάννης

sdikr
11-07-07, 22:02
Καλά ρε παιδιά...συγνώμη δηλαδή...

[snip]

Πάντα φιλικά,

Γιάννης

Αλλό το ένα άλλο το άλλο, μιλάμε για την Netone, αν θέλει να γίνει σαν τους άλλους παρόχους ας μας το πεί, αλλά επειδή δεν το πιστέυω για αυτό λέω εν βρασμό ψυχής

Ας περιμένουμε να δούμε

ΥΓ δεν είναι ανάγκη να φταίει ο ΟΤΕ

BoGe
11-07-07, 22:03
Και από πότε, κύριοι, το να μας διαφημίζει ένας πάροχος 10240.00 KBps και εμείς να λαμβάνουμε 8192.1 KBps είναι "παραπλανητικό" και δεν ξέρω τι άλλο? Leased Line πληρώνετε? Με SLA? Ή έστω με εταιρικές τιμές? (βλ. HOL που τα πακέτα Office της είναι 60Ε++/μήνα)
Κάνεις το λάθος και συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.
Αυτά που δίνει η HOL στα συγκεκριμένα πακέτα που ανέφερες, για την ώρα δεν τα δίνει η NetOne.
Οι τιμές του συγκεκριμένου πακέτου της HOL με αυτά που ζητά η αγορά είναι ανταγωνιστικές.
Όταν με το καλό βγάλει και η NetOne ναι τότε κάνε σύγκριση.

Όσο γα την σύγκριση με τους άλλους, ας κλείσει πρώτα τους μήνες που έχουν οι άλλοι, ας μαζέψει τον αριθμό πελατών που έχουν οι άλλοι, έστω στο περίπου και τα ξαναλέμε. Μπορεί να είναι και καλύτερη. Πάντως είναι πολύ νωρίς ακόμα.

sdikr
11-07-07, 22:07
Κάνεις το λάθος και συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.
Αυτά που δίνει η HOL στα συγκεκριμένα πακέτα που ανέφερες, για την ώρα δεν τα δίνει η NetOne.
Οι τιμές του συγκεκριμένου πακέτου της HOL με αυτά που ζητά η αγορά είναι ανταγωνιστικές.
Όταν με το καλό βγάλει και η NetOne ναι τότε κάνε σύγκριση.

Όσο γα την σύγκριση με τους άλλους, ας κλείσει πρώτα τους μήνες που έχουν οι άλλοι, ας μαζέψει τον αριθμό πελατών που έχουν οι άλλοι, έστω στο περίπου και τα ξαναλέμε. Μπορεί να είναι και καλύτερη. Πάντως είναι πολύ νωρίς ακόμα.


Για πες τι παραπάνω δίνει η Ηολ με το office

Spanos
11-07-07, 22:08
Είναι δύσκολο να έχει μια εταιρία το 100% των πελατών της ευχαριστημένους. Για πήγαινε μια βόλτα και από τις κατηγορίες των άλλων ISP να δεις και εκεί τι γίνεται.


Καλά ρε παιδιά...συγνώμη δηλαδή...

Επικοινωνείτε με το περιβάλλον? Ξέρετε τι μέρα έχουμε? Δηλαδή επειδή ένας πάροχος έπεσε σε μια προβληματική περίπτωση βρόχου (του φίλτατου Sebu) αυτομάτως είναι για τα μπάζα?

Εγώ βλέπω...

Άλλους παρόχους να εξυπηρετούν αιτήσεις για προιόντα τους σε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 μήνες
Άλλους παρόχους να "υπόσχονται" 20 MBps και να δίνουν...3!
Άλλους παρόχους να έχουν 45' αναμονή στην ΤΥ τους, και όταν μιλάς με κάποιον να είναι και (πάντα) άσχετος / ανενημέρωτος / κτλ
Άλλους παρόχους να χρεώνουν υπέρογκα ποσά διακοπής, ειδικά αν ο "δύσμοιρος" συνδρομητής αποφασίσει να την κάνει πριν από π.χ. 6 μήνες


Συμφωνώ απόλυτα.

Επίσης λογικό είναι οσο αυξάνεται η πελατειακή βάση, να έχουμε και κάποιους δυσαρεστημένους αφού είναι αδύνατον να μην παρουσιάσει κάποια βλάβη κανένας απο όλους αυτούς τους πελάτες.

BoGe
11-07-07, 22:11
Για πες τι παραπάνω δίνει η Ηολ με το office
Έχω την εντύπωση ότι ξέρεις, γιατι ρωτάς;
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&la=1&itmId=53&ct=4

hemlock
11-07-07, 22:14
Συμφωνώ απόλυτα.

Επίσης λογικό είναι οσο αυξάνεται η πελατειακή βάση, να έχουμε και κάποιους δυσαρεστημένους αφού είναι αδύνατον να μην παρουσιάσει κάποια βλάβη κανένας απο όλους αυτούς τους πελάτες.
Αλλο δυσαρεστιμενος ,αλλο παραπονιαρης...!:)

Sebu
11-07-07, 22:25
You are right, I am wrong

You are the good, I am the bad and the ugly

Εχω ενα σταυρο ευκαιρο, σε XL μεγεθος, καρφια και ενα αγκαθινο στεφανι.

Ποιος καλοθελητης θα τον στησει και ποιος θα μου καρφωσει χερια-ποδια??Μη σπρωχνεστε,ολοι θα παρετε!!!

Μονο θα σας δυσαρεστησω.Δεν εχω ευκαιρη ξιφολογχη και χολη!!!Την εριξα μαλλον ολη στη ΝετΟνε και ξεμεινα.

Οποιος εχει περισσευμα ας ελεησει.

Ευχαριστω.

A_gamer
11-07-07, 22:26
Βρε παιδιά, τον έχετε ταράξει τον άνθρωπο.
Διαβάσατε όλο το post του; Είδατε εκεί που λέει για τους αποσυγχρονισμούς; Έλεοc δηλαδή, οι χαμηλότερες ταχύτητες φυσικά και είναι το λιγότερο.


You are right, I am wrong

You are the good, I am the bad and the ugly

Εχω ενα σταυρο ευκαιρο, σε XL μεγεθος, καρφια και ενα αγκαθινο στεφανι.

Ποιος καλοθελητης θα τον στησει και ποιος θα μου καρφωσει χερια-ποδια??Μη σπρωχνεστε,ολοι θα παρετε!!!

Μονο θα σας δυσαρεστησω.Δεν εχω ευκαιρη ξιφολογχη και χολη!!!Την εριξα μαλλον ολη στη ΝετΟνε και ξεμεινα.

Οποιος εχει περισσευμα ας ελεησει.

Ευχαριστω.

:what:

sdikr
11-07-07, 22:30
You are right, I am wrong

You are the good, I am the bad and the ugly

Εχω ενα σταυρο ευκαιρο, σε XL μεγεθος, καρφια και ενα αγκαθινο στεφανι.

Ποιος καλοθελητης θα τον στησει και ποιος θα μου καρφωσει χερια-ποδια??Μη σπρωχνεστε,ολοι θα παρετε!!!

Μονο θα σας δυσαρεστησω.Δεν εχω ευκαιρη ξιφολογχη και χολη!!!Την εριξα μαλλον ολη στη ΝετΟνε και ξεμεινα.

Οποιος εχει περισσευμα ας ελεησει.

Ευχαριστω.

Ξαναδιάβασε το, δεν λέει κανείς ότι έχεις άδικο, ο τρόπος αντίδρασης δεν είναι σωστός, βέβαια εγώ μιλάω χωρίς τον ξενοδόχο, αλλά και πάλι ήσουν κάπως over the top

Dimis
11-07-07, 22:57
Καλα μερικοί έχουν το κόλλημα του Ελληνα...
Χαλάρωσε του λένε ρε φίλε τι κι αν δεν έχεις ιντερνετ??
Αφού γλύτωσες απο τον ΟΤΕ η ζωή σου άλλαξε ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΗΚΕΣ!!!
Ασε που τώρα γλυτώνεις και λεφτά αν ΔΕΝ παίζει το τηλέφωνο και δε καίς και ρεύμα αν το ρούτερ έχει κολλήσει... ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΤΑ ΤΡΩΕΙ Ο ΟΤΕ!!

Εχουμε χάσει το νόημα μου φαίνεται παιδιά....
Δηλαδή εσείς αρκεί να μην έχετε ΟΤΕ και ας μη δουλεύει τίποτα έτσι?
Οταν θα πάθετε τα ίδια και θα κλαίτε τότε ξαναπεράστε απο το νήμα να δειτε τι γράφατε και να συνεχίσετε τα μπινελίκια γιατί τότε θα πονάει ο δικός σας... provider... ειδικά ΑΝ έχετε γραφείο ή εταιρεία και πρέπει να είστε ΟΚ κάθε μέρα όλη μερα...

aitos
11-07-07, 23:06
ουπσ :sorry: νάμαστε λοιπόν ....... τελικά σε ατέρμωνη προσπάθεια του φίλου sebu να διορθώσει τα ..........αδιόρθωτα ! ! λυπάμαι ειλικρινά που δεν είχε αίσιο τέλος η χρονοβόρα προαπάθεια σου :sorry:

όσο για την νετόνια ..........είναι απλά η καλύτερη απόδοση τιμής και υπηρεσιών αυτή τη στιγμή
στην αθήνα για πολούς ...........φυσικά όχι για όλους .

νομίζω ότι δεν πρέπει να παιδεύεσε άλλο φίλε .......διέκοψε και άλλαξε σύνδεση , ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα σε άλλο πάροχο , εκτός και άν καταφέρεις να σου αλλάξουν βρόχο ...η μόνη λύση μάλλον για να λυθούν τα προβλήματα ...............:hmm:

contime
11-07-07, 23:40
υγ - φιλαρακο τραβα στον οτε:nono:
- το τι κανει ο καθενας στο διαδικτυο ειναι δικια του δουλεια δε θα το κρινεις ουτε εσυ ουτε εγω
- οταν ο οποιοσδηποτε παροχος λεει 10Mbps εγω θελω 10 , ουτε 8 ουτε 9

Στο πρωτο σκελος συμφωνω, στο δευτερο οχι...
Κανενας παροχος δε λεει 10 ή 20...λεει εως 10 ή εως 20. Επομενως αν εσυ πιανεις τα 9, 8 ή 7 απο τα 10, ο παροχος ειναι καλυμμενος και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...;)

lewton
12-07-07, 02:34
Αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής από τη net One είναι ότι οι περιπτώσεις κακού βρόχου είναι στα ίδια επίπεδα με τους άλλους ISPs.
Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να παραγγέλνει νέο βρόχο για παν ενδεχόμενο, και ταυτόχρονα να ρίχνει την ταχύτητα όσο χρειαστεί για να μην γίνονται disconnects. Κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει.

nxenos
12-07-07, 08:33
Ξαναδιάβασε το, δεν λέει κανείς ότι έχεις άδικο, ο τρόπος αντίδρασής δεν είναι σωστός, βέβαια εγώ μιλάω χωρίς τον ξενοδόχο, αλλα και πάλι είσουν κάπως over the top
Και τι ηθελες να κανει ο ανθρωπος δηλαδη??!Εχει εξαντλησει πλεον τα περιθορια ευγενιας!
Εχω φτασει και γω σε αυτο το σημειο.Τωρα πλεον η που θα το ριχνω στο χαβαλε,η που θα τα παιρνω και γω ωρες ωρες!


Ξαναδιάβασε το, δεν λέει κανείς ότι έχεις άδικο, ο τρόπος αντίδρασής δεν είναι σωστός, βέβαια εγώ μιλάω χωρίς τον ξενοδόχο, αλλα και πάλι είσουν κάπως over the top


Στο πρωτο σκελος συμφωνω, στο δευτερο οχι...
Κανενας παροχος δε λεει 10 ή 20...λεει εως 10 ή εως 20. Επομενως αν εσυ πιανεις τα 9, 8 ή 7 απο τα 10, ο παροχος ειναι καλυμμενος και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...;)

Συμφωνω.Μπορει να λεει ΕΩΣ 10 η ΕΩΣ 20 αλλα αναφαιρεται στο browsing η στο downloading και ΟΧΙ στην ταχυτητα κλειδωματος της γραμμης!!

pstr
12-07-07, 08:52
Συμφωνω.Μπορει να λεει ΕΩΣ 10 η ΕΩΣ 20 αλλα αναφαιρεται στο browsing η στο downloading και ΟΧΙ στην ταχυτητα κλειδωματος της γραμμης!!

Αντίθετα, αναφέρεται πάντα στο κλείδωμα της γραμμής (στο μέγιστο συγχρονισμό) και όχι στη ταχύτητα surfing ή downloading

nxenos
12-07-07, 09:02
Iσως να εχεις και δικιο ρε γειτονα!Δηλαδη εγω τοτε θα πρεπει να πληρωνω συμφωνα με τις ταχυτητες που μου βγαζει καθε 2-3 ωρες ο ρουτερ και οχι τα 10 mbps..!ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ!τελος παντων...

teras1956
12-07-07, 10:48
Έχω την εντύπωση ότι ξέρεις, γιατι ρωτάς;
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&la=1&itmId=53&ct=4

δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω δίνει το HoL office από την ΝΕΤΟΝΕ?

teras1956
12-07-07, 10:52
πάντως οι πάροχοι θα πρέπει να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα με τον ΟΤΕ και τις υπηρεσίες του. Δεν δικαιολογείται διαφορετικά. Και πιστεύω ότι αυτό δεν είναι στρατηγική του ΟΤΕ που κατά την εκτίμηση μου αποχωρεί από το λιανεμπόριο και στοχεύει να κρατήσει το κομμάτι της χονδρικής (δίκτυο και τερματισμό) αλλά από το προσωπικό του ΟΤΕ που έχει την εντύπωση ότι ι πάροχοι θα του φάνε την δουλειά.. δεν καταλαβαίνουν το κέρδος που θα έχει ο ΟΤΕ αν το γυρίσει αποκλειστικά σε δίκτυο και χονδρική..

BoGe
12-07-07, 11:20
δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω δίνει το HoL office από την ΝΕΤΟΝΕ?

1:20 overbooking

Αντιγράφω μερικά από την σελίδα της HOL:
- Δυνατότητα σταθερής εγγυημένης ταχύτητας
- Απεριόριστος αριθμός εταιρικών e-mail της μορφής user@company.gr με χωρητικότητα 5GB
- Δωρεάν φιλοξενία εταιρικού website της μορφής www.company.gr με χωρητικότητα 100 MB
- Δωρεάν 1 στατική IP διεύθυνση
Επιπλέον υπηρεσίες

-Παροχή 16 επιπλέον IP διευθύνσεων
-Κατοχύρώση δικτυακών ονομάτων (domain name) .gr (https://myaccount.curbas.hol.gr/curbas-iframe-view.cgi?action=https://web.hol.gr/online/common/files/checkDomain.asp?site=green&menuid=58&sitecolor=green&language=el)ή .eu (https://myaccount.curbas.hol.gr/curbas-iframe-view.cgi?action=https://web.hol.gr/online/common/files/checkDomaineu.asp?site=green&menuid=138&sitecolor=green&language=el)
-Πρόσθετος χώρος για τη φιλοξενία του εταιρικού website με το hol web hosting (http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=17&itmid=41)

Sovjohn
12-07-07, 12:37
1:20 overbooking

Αντιγράφω μερικά από την σελίδα της HOL:
- Δυνατότητα σταθερής εγγυημένης ταχύτητας
- Απεριόριστος αριθμός εταιρικών e-mail της μορφής user@company.gr με χωρητικότητα 5GB
- Δωρεάν φιλοξενία εταιρικού website της μορφής www.company.gr (http://www.company.gr) με χωρητικότητα 100 MB
- Δωρεάν 1 στατική IP διεύθυνση
Επιπλέον υπηρεσίες

-Παροχή 16 επιπλέον IP διευθύνσεων
-Κατοχύρώση δικτυακών ονομάτων (domain name) .gr (https://myaccount.curbas.hol.gr/curbas-iframe-view.cgi?action=https://web.hol.gr/online/common/files/checkDomain.asp?site=green&menuid=58&sitecolor=green&language=el)ή .eu (https://myaccount.curbas.hol.gr/curbas-iframe-view.cgi?action=https://web.hol.gr/online/common/files/checkDomaineu.asp?site=green&menuid=138&sitecolor=green&language=el)
-Πρόσθετος χώρος για τη φιλοξενία του εταιρικού website με το hol web hosting (http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=17&itmid=41)




1:20 overbooking με Peer-2-Peer blocker "για την ασφάλεια της επιχείρησης", μην το ξεχνάμε...

BoGe
12-07-07, 12:48
1:20 overbooking με Peer-2-Peer blocker "για την ασφάλεια της επιχείρησης", μην το ξεχνάμε...[/offtopic]

Δεν βλέπω σε μια επιχείρηση κατά πόσο θα ήταν πολύ σοβαρή προς ωφελός της, η χρήση P2P.
Και καλά κάνει και το μπλοκάρει η HOL, διαφορετικά θα πρέπει να τα μπλοκάρει ο διαχειριστής της εταιρείας.,
Δεν ενδιαφέρονται όλοι για P2P, και κάποια στιγμή θα έπρεπε οι ISP να βάζουν ξεχωριστή χρέωση για όσους θέλουν να χρησιμοποιούν P2P. Εγώ δεν έχω διάθεση να πληρώνω, επειδή ο άλλος θέλει να κατεβάζει όλο το 24ωρο. Όμως ξεφεύγουμε.
1:20 με 1:50 overbooking που δίνουν στα οικιακά αρκετοί, ίσως και η NetOne είναι μεγάλη διαφορά.
Άμα ρωτούσες στην αγορά για όλα τα υπόλοιπα που έγραψα θα δεις ότι στοιχίζουν.
Η NetOne αυτήν την στιγμή δεν τα παρέχει καθόλου.
Αν θέλετε να κάτενε δίκαιη σύγκριση, να συγκρίνετε με την κατηγορία που είναι για ιδιώτες και όχι για επιχειρήσεις.

Sovjohn
12-07-07, 12:54
Μα έχουμε χάσει τη μπάλα...Εγώ δεν σύγκρινα πακέτα τέλοσπάντων...Απλά είπα ότι για να έχει δικαίωμα κάποιος, ο οποιοσδήποτε, να "γκρινιάζει" επειδή π.χ. πιάνει 9 αντί για 10 MBps, πρέπει να έχει τουλάχιστον κάποιο "αναβαθμισμένο" πακέτο με SLA, με καλό overbooking, με κάτι τέλοσπάντων...

Και όχι να φωνάζουμε για αστειότητες...Και δεν αναφέρομαι στην περίπτωση του φίλτατου Sebu, που συνεχίζω να τον συμβουλεύω να πάει στα γραφεία της εταιρίας, αλλά γενικά στο υφάκι "10240 θέλω, αν πάρω 10239 θα διακόψω"...Δεν πάει έτσι...

contime
12-07-07, 18:27
Συμφωνω.Μπορει να λεει ΕΩΣ 10 η ΕΩΣ 20 αλλα αναφαιρεται στο browsing η στο downloading και ΟΧΙ στην ταχυτητα κλειδωματος της γραμμης!!

Με προλαβε ο pstr...:whistle: Oποτε ισχυουν αυτα που σου ειπα...;)

"Αντίθετα, αναφέρεται πάντα στο κλείδωμα της γραμμής (στο μέγιστο συγχρονισμό) και όχι στη ταχύτητα surfing ή downloading"

xaxa
12-07-07, 22:33
Δεν φτανει που υποτιθεται δηλωθηκε βλαβη στον ΟΤΕ για εξυγιανση της γραμμης και ο ΟΤΕ υποτιθεται την εκλεισε 3 μερες μετα χωρις να βρει τιποτα και εσεις δεν επιμεινατε, δεν κανατε κατι επ'αυτου.
Δεν φτανει που αντι να πιεσετε και αλλο τον ΟΤΕ μετα το κλεισιμο της βλαβης,για αλλαγη ζευγους, εσεις θεωρησατε σωστοτερο να με κατεβασετε στα 8mbit για να παρακολουθησετε και καλα τη γραμμη εδω και 1 εβδομαδα, με την προοπτικη να βγαλετε ασφαλη συμπερασματα για να πιεσετε και καλα τον ΟΤΕ.

Σου παραθετω αυτα που βρηκα στο site της εταιριας και μαλλον θα επρεπε να εχεις διαβασει
3.6. Η Εταιρεία υποχρεούται μέσω του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών (τηλ. ) να εξετάζει κάθε αίτημα του Πελάτη σχετικά με την παραγγελία, την εγκατάσταση, την έναρξη ή διακοπή, την τιμολόγηση, την ποιότητα των υπηρεσιών και την αποκατάσταση βλαβών, εντός ευλόγου χρόνου από της σχετικής γνωστοποιήσεως του Πελάτη. Η Εταιρεία δε φέρει καμία ευθύνη για τον απαιτούμενο χρόνο επιδιόρθωσης βλαβών που απαιτούν ενέργειες από ή εμπλέκουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο άλλους φορείς.

Δεν φτανει που με το καλημερα, ενω ειμαι στα 800 μετρα απο το dslam, η γραμμηστον κατανεμητη να δινει μαξιμου 858 up και μαξ attainable 18mbit down και να μην απασχολει ανθρωπο το 858.

:rtfm: 3.8
Οι ονομαστικές ταχύτητες ADSL δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες καθώς εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρίας.


.Εχω δαπανησει ηδη χρονο και χρημα σε ηλεκτρολογους για επανελεγχο της εσωτερικης καλωδιωσης του σπιτιου.

4.4.
O Συνδρομητής υποχρεούται να ελέγχει την καλή λειτουργία του εσωτερικού του δικτύου, δηλαδή από το σημείο εισόδου του χάλκινου καλωδίου της τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης μέχρι τον χώρο εγκατάστασης του Εξοπλισμού. Το τμήμα αυτό του δικτύου ανήκει στον Συνδρομητή (ή τον Κάτοχο της Σύνδεσης), ο οποίος ευθύνεται και βαρύνεται αποκλειστικά για την αποκατάσταση των βλαβών στο τμήμα αυτό.

Ολα αυτα οχι για να υπερασπιστω την εταιρια αλλα για μην τα ισοπεδονουμε ολα.Τωρα αν στην πρωτη μετρηση στο up ειχες 858 αντι για 1023 εσυ το θεωρεις προβλημα....!Επισης αν μετα απο συνεχομενους αποσυγχρονισμους(που αυτο τελικα ειναι το πραγματικο προβλημα που θα επρεπε να σε προβληματιζει)οι τεχνικοι της ΝΕΤΟΝΕ σου προτειναν να κατεβασεις ταχυτητα στα 8mb για να το ελεγξουν και να δουν πως ανταποκρινεται εκει δεν βλεπω που ειναι το λαθος.Τωρα αν θεωρεις αρνητικο το οτι δεν ειχες καποια ενημερωση εκει εχεις δικιο.Με μαγικο ραβδακι και τρελλες απαιτησεις δεν λυνονται οι βλαβες,καλυτερα να πας απο τα γραφεια της εταιριας να μιλησεις απο κοντα με τους τεχνικους και να κλεισεις επιτοπου ενα ραντεβου για να περασουν απο το σπιτι σου.Αν παρολαυτα αδιαφορησουν παλι διεκοψε το και ξαναγυρισε στον ΟΤΕ που ησουν τοσο ευχαριστημενος και δεν μπορω να καταλαβω γιατι εφυγες :hmm:

dimpard
13-07-07, 00:10
... Επισης αν μετα απο συνεχομενους αποσυγχρονισμους(που αυτο τελικα ειναι το πραγματικο προβλημα που θα επρεπε να σε προβληματιζει)οι τεχνικοι της ΝΕΤΟΝΕ σου προτειναν να κατεβασεις ταχυτητα στα 8mb για να το ελεγξουν και να δουν πως ανταποκρινεται εκει δεν βλεπω που ειναι το λαθος.



...
Δεν φτανει που ενω επι 6 μερες στα 8mbit ειχα μολις ενα αποσυγχρονισμο, τις τελευταιες 24 ωρες με εχει ταραξει στα disconnects και ο θορυβος της γραμμης ειναι μαυρη μαυριλα.....

Δεν φτανει που μετα απο ενα τετοιο μινι αποσυγχρονισμο, κολλανε ολα τα λαμπακια στο ρουτερ και μενουν μονιμα αναμενα, και στρωνει μονο με soft reset.Ακομα και αυτο 2 τεχνικοι σας με τους οποιους μιλησα το θεωρησαν νορμαλ (να κολλανε δλδ τα λαμπακια στο ρουτερ).

...Κατα τις 6.30 που σηκωθηκα διαπιστωσα οτι ακομα τα λαμπακια του ιντερνετ και του Voip ηταν σβηστα.Αναγκαστηκα να μπω στο μενου του ρουτερ και να κανω connect για να μπω στο ιντερνετ, διαφορετικα θα ημουν ακομη αποσυνδεδεμενος.Και υποτιθεται οτι εχετε απομακρυσμενη διαχειριση και μπορειτε να δειτε αν καποιος ειναι συνδεδεμενος ή οχι.Και προφανως δεν κινησε την περιεργεια κανενος στο dslam πως ο συγκεκριμενος χρηστης, μετα την υποτιθεμενη συντηρηση, παρεμενε συνδεδεμενος/συχρονισμενος αλλα δεν ειχε ιντερνετ.Να κανουν ενα soft reset, κατι τελος παντων (οχι hard reset και καταστρεψετε τα παντα παλι)....

Εχω επικοινωνησει πολλες φορες με το 13860 και λυση μεχρι σημερα δεν εχει βρεθει (εκτος και αν θεωρειτε τον υποβιβασμο στα 8 λυση ...

Ακομα και pm εστειλα απο την προηγουμενη Παρασκευη στον NetOne 4,που μου ζητησε τα στοιχεια μου για να ερευνησει και καλα το προβλημα.Και δεν αρκεστηκα απλα στα στοιχεια μου.Εστειλα πληρες κειμενο με προβληματα,ημερες,ωρες και ονοματα.Ακομα περιμενω ενημερωση οπως περιμενω και απο το 13860 υποτιθεται και τους τεχνικους του dslam για το τι θα γινει με την περιπτωση μου.

Ειλικρινα εχω κουραστει 15 μερες να ειμαι πανω απο το ρουτερ και να παρακολουθω την πορεια της γραμμης


Αν κανείς είχε διαβάσει όλα τα posts του Sebu, από τότε που ενεργοποιήθηκε για τα πολλά - και διαφορετικά- προβλήματα που αντιμετώπισε και για τον χρόνο που έχασε εξ' αιτίας τους, και αν τα διάβαζε πιο προσεκτικά, δεν θα είχε -νομίζω- την διάθεση να τον "νουθετήσει".
Αν δεν είχε ένα λόγο συμπαράστασης, τουλάχιστον θα έπρεπε να μη σχολιάσει.

Είχα προβλήματα με την σύνδεση μου, διορθώθηκαν, είμαι ευχαριστημένος από την εταιρεία, αλλά δεν νοιώθω ότι πρέπει να πείσω τον κάθε άτυχο -για την σύνδεση - χρήστη να είναι ευτυχής και να μη διαμαρτύρεται.

Η μόνη απάντηση, που με εκφράζει είναι:

Ξαναδιάβασε το, δεν λέει κανείς ότι έχεις άδικο, ο τρόπος αντίδρασης δεν είναι σωστός, βέβαια εγώ μιλάω χωρίς τον ξενοδόχο, αλλά και πάλι ήσουν κάπως over the top

andreasp
13-07-07, 02:27
Το να καθόμαστε και να μοιρολατρούμε σε αυτό το forum επειδή ένα ελάχιστο ποσοστό (...γκαντεμιά, παιδιά...) έχουν ΣΚ@ΤΑ βρόχους, δεν μου λέει τίποτα...Όπως δεν ευθύνεται η Netone αν ο ΟΤΕ "επιθεωρεί" τη βλάβη και "δεν την βρίσκει", έτσι δεν ευθύνεται και η γάτα μου.


Γιατί πρέπει πάντα να φταίει ο ΟΤΕ ?
Γιατι δεν μπορεί να φταίει η NETONE ?
Προσωπικα εχει αρχισει και χαλάει η άποψη μου για την NetONE.
1 μηνα μετα που έστειλα την αιτηση μου και υποτίθετε οτι ειναι σε status 20 (εχει αποσταλει στον ΟΤΕ) με πήραν σημερα τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν έχω ISDN και MSN, και να μου πούνε οτι περίπου σε 15 μέρες θα έχει ενεργοποιηθεί
Τυχαία τους ήρθε? ή μήπως σήμερα την έστειλαν στον ΟΤΕ ? Δεν περιμένω να μάθω ποτέ την αλήθεια...

Sovjohn
13-07-07, 03:18
Εγώ πάλι μιλάω εκ πείρας απ' όσα έχω δει και ακούσει ως τώρα...Στην υπογραφή μου φαίνεται γιατί προς το παρόν συμπαθώ την εταιρία...Αν αλλάξει κάτι, γιατι θα έχω λόγο να το αλλάξω, θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε!

Εύχομαι σύντομα να έχουμε θετικά νεότερα και από το φίλτατο Sebu και όποιον άλλον έχει πρόβλημα...

pstr
13-07-07, 08:57
Γιατί πρέπει πάντα να φταίει ο ΟΤΕ ?
Γιατι δεν μπορεί να φταίει η NETONE ?
Προσωπικα εχει αρχισει και χαλάει η άποψη μου για την NetONE.
1 μηνα μετα που έστειλα την αιτηση μου και υποτίθετε οτι ειναι σε status 20 (εχει αποσταλει στον ΟΤΕ) με πήραν σημερα τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν έχω ISDN και MSN, και να μου πούνε οτι περίπου σε 15 μέρες θα έχει ενεργοποιηθεί
Τυχαία τους ήρθε? ή μήπως σήμερα την έστειλαν στον ΟΤΕ ? Δεν περιμένω να μάθω ποτέ την αλήθεια...

Πιθανώς τώρα ξεκινάνε τη φορητότητα (και αυτή χρειάζεται τόσο διάστημα για να ολοκληρωθεί). Αν έχεις ζητήσει φορητότητα των αριθμών σου, δεν βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό.

Koumooo
13-07-07, 15:40
απο ότι μου ειπαν η αιτηση για φοροτητοτητα υποβάλεται 3 ημέρες εμτα την υποβολη της κυρ'ιως αίτησης. Κάνει 10 ημερες να διεκπαιρεωθει απο τον ΟΤε, αρα θεωρητικά παντα μιλώντας και αν ο ΟΤΕ παραδόσει βρογχο στις 10 ημέρες, θα πρεπει η ενεργοποιηση και η φορητοτητα να συμπεσουν.

pstr
13-07-07, 16:05
Ο ΟΤΕ ενημερώνεται αν θα ακολουθήσει αίτηση φορητότητας, αλλά αυτή δεν κατατίθεται παρά μόνο μετά την παράδοση του βρόχου (για ανενεργό). Ο andreasp δεν διευκρινίζει αν έχει ζητήσει ανενεργό ή ενεργό βρόχο.

Τουλάχιστον έτσι νομίζω ότι είναι.

Sebu
13-07-07, 21:20
Θα τα επαναλαβω τελευταια φορα για οσους θελουν να μου κανουν κηρυγμα για το "μεχρι 10mbit".

Το μεχρι 10 μβιτ ισχυει αν η γραμμη σου δεν μπορει καθολου,ποτε να συγχρονισει στα 10.Οχι οταν συχρονιζει για 2 μερες χωρις προβληματα,μετα τρελενεται,μετα σε πανε στα 8 και τρελενονται και αυτα υστερα απο 6 μερες.Οταν μια γραμμη ειναι στα 10μβιτ για 48 ωρες και μετα τρελενεται το συμπαν δεν εμπιπτει στο μεχρι 10μβιτ.Γιατι????Γιατι ειναι ελλατωματικος βροχος,που κανει κολπα οποτε του καπνισει.Ή τα πιανεις τα 10 ή δεν τα πιανεις!!!Δεν ειναι μονα-ζυγα δακτυλιος, να εχω τις μισες μερες του μηνα 10μβιτ και τις αλλες 8.Ειτε συγχρονιζεις και δουλευεις σωστα στα 10 (οπως συνεβη με εμενα τις 2 πρωτες ημερες) ειτε δεν μπορεις να συχρονισεις καθολου ή συχρονιζεις αλλα καθε τρεις και λιγο σε πεταει εξω.Οχι να εισαι 48 ωρες τζετ και καπουτ.

Ιδιως οταν η εσωτερικη καλωδιωση απο τοτε μεχρι σημερα εχει ελεγχθει 3 φορες απο 2 ηλεκτρολογους και εμενα χωρις φυσικα αποτελεσμα αφου τα καλωδια ειναι ολοκαινουρια και δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα.

Συν τα κολληματα του ρουτερ τα οποια ειναι φυσιολογικα κατα τους τεχνικους της ΝετΟνε.

Εαν η γραμμη μου δεν μπορουσε να πιασει τα 10mbit απο το χρονο 0 της ενεργοποιησης δεν θα με ενοχλουσε καθολου και ενδεχομενα να μην ειχα αποδεχτει το βροχο και να γυριζαν οι τεχνικοι με αδεια χερια μεχρι να φερουν σωστο βροχο.Και ας μην εφερναν ποτε.

Οταν ομως η γραμμη μετριεται στον κατανεμητη με μαξ attainable στο κατεβασμα 18mbit (που σημαινει οτι τα 10 τα εχω για πλακα,οπως μου ειπαν οι τεχνικοι ειμαι μολις σε 54% χρηση χαλκου) το θεωρω αφυσικο το ιδιο χαλκινο καλωδιο που δινει 18mbit μεγιστη ταχυτητα συχρονισμου στο κατεβασμα, να κλειδωνει μονο 858 στο Up.Παρολα αυτα αποδεχομαι το βροχο και γινεται ενεργοποιηση.Για 48 ωρες ειχα τα 10μβιτ αερα και η ταχυτητα οταν χρειαζοταν καρφωμενη στο 1-1,1μβιτ.Τηλεφωνια αψογη.
Μετα τις 2 μερες αρχισαν οι τρελοι αποσυγχρονισμοι και οι μινι αποσυγχρονισμοι.Οι μινι ειναι οταν αποσυχρονιζει για 30'' χωρις να χασει το ιντερνετ και το Voip.Ο μετρητης του adsl μηδενιζει ενω του ιντερνετ συνεχιζει να μετραει κανονικα.Αυτα τα 30'' που το adsl λινκ ειναι down το τηλεφωνο δουλευει κανονικα.Φαινοταν απιστευτο στους τεχνικους και εχει συμβει μεχρι τωρα 6 φορες (σε 15 μερες).Αν δεν ειναι βλαβη και ελλατωμα τι ειναι???Δαιμονισμενο ρουτερ????Μετα 5 μερες με κατεβαζουν στα 8μβιτ.Με την προοπτικη να ελεγξουν τη γραμμη και να προβουν σε ενεργειες προς τον ΟΤΕ.Ειμαστε στις 10 μερες με τα 8μβιτ (που υποτιθεται ειναι για να ελεγξουν και οχι να με αφησουν εκει) και ομως ουδεν νεοτερο.Οσο καλεσαν τον Παπα Βενεδικτο αλλο τοσο καλεσαν και εμενα.

Προχτες η γραμμη στα 8 οργιαζε ενω επι 6 μερες ηταν σταθερη.Τις τελευταιες 72 ωρες καθε μερα μεταξυ 15.00 και 21.00, το SNR ειναι 3,5/15 αντιστοιχα (στιγμιαια πεφτει μεχρι το 1,5/10) ενω τις υπολοιπες ωρες της μερας ειναι 8,5-10/16-18.

Αυτο το "ραντεβου" ειναι φυσιολογικο???Αν δεν ειναι προβλημα του βροχου τι ειναι???

Αν εσας ολα αυτα σας ακουγονται φυσιολογικα τοτε ή εσεις ειστε τρελοι ή εγω κατοικω σε λαθος χωρα (το πιθανοτερο).

Και το λεω για τελευταια φορα.Μια γραμμη που σηκωνει μαξ 18μβιτ και επι 48 ωρες δουλευει τζετ στα 10μβιτ δεν εμπιπτει στο μεχρι 10μβιτ.Στο μεχρι 10 μβιτ ανηκει μια γραμμη που απο την 1η μερα συγχρονιζει στα 6,8,9 και που μαξ attainable δεν δινει ποτε πανω απο 9900.

andreasp
14-07-07, 00:02
Ο ΟΤΕ ενημερώνεται αν θα ακολουθήσει αίτηση φορητότητας, αλλά αυτή δεν κατατίθεται παρά μόνο μετά την παράδοση του βρόχου (για ανενεργό). Ο andreasp δεν διευκρινίζει αν έχει ζητήσει ανενεργό ή ενεργό βρόχο.

Τουλάγχιστον έτσι νομίζω ότι είναι.

Ενεργο εχω ζητήσει.

xaxa
14-07-07, 00:42
Αν οπως λες εχεις απαραδεκτες υπηρεσιες και επελεξες μια απαραδεκτη εταιρια με τεχνικους που σε γραφουν δεν καταλαβαινω γιατι δεν επιλεγεις καποια αλλη εταιρια πιο αξιοπιστη.

Και το λεω για τελευταια φορα.Μια γραμμη που σηκωνει μαξ 18μβιτ και επι 48 ωρες δουλευει τζετ στα 10μβιτ δεν εμπιπτει στο μεχρι 10μβιτ.Στο μεχρι 10 μβιτ ανηκει μια γραμμη που απο την 1η μερα συγχρονιζει στα 6,8,9 και που μαξ attainable δεν δινει ποτε πανω απο 9900.
Αν π.χ στο DSLAM που ανηκεις υπαρχουν 100 χρηστες και καποια στιγμη της ημερας παιζουν ολοι οι χρηστες την ιδια ωρα πιστευεις οτι ολοι μπορουν να εχουν το full του συγχρονισμου τους

tzampaman
14-07-07, 02:05
Αν π.χ στο DSLAM που ανηκεις υπαρχουν 100 χρηστες και καποια στιγμη της ημερας παιζουν ολοι οι χρηστες την ιδια ωρα πιστευεις οτι ολοι μπορουν να εχουν το full του συγχρονισμου τους

Εννοείται!!
Το αν είναι γεμάτο το dslam ή όχι, δεν έχει να κάνει με το πόσο συγχρονίζεις αλλά με τι ταχύτητες πιάνεις. Τελείως διαφορετικά.

vaggoulas
14-07-07, 03:56
Αν π.χ στο DSLAM που ανηκεις υπαρχουν 100 χρηστες και καποια στιγμη της ημερας παιζουν ολοι οι χρηστες την ιδια ωρα πιστευεις οτι ολοι μπορουν να εχουν το full του συγχρονισμου τους
Φυσικά και μπορούν.Κάποιος δεν σου τα έχει εξηγήσει σωστά.Δηλαδή στον ΟΤΕ με τα τρελά μπουκώματα στο κατέβασμα,είδες κανέναν να μην συγχρονίζει στην σωστή ταχύτητα? :hmm:

miltiadis21
14-07-07, 05:44
Το router μου σήμερα έκανε 3 restart μόνο του...

Avvocato
14-07-07, 06:48
sebu σου εχει περασει απο το μυαλο πως ισως να φταιει το ρουτερ για ολα αυτα τα τρελα ?????

Γιατι δεν τους ζητας να σου αλλαξουν το ρουτερ, μηπως τελικα αυτο εχει τρελαθει και κοντευει να τρελανει κι εσενα μαζι ????

Τουλαχιστον να εισαι σιγουρος οτι ειναι οντος θεμα γραμμης και οχι ρουτερ.

Netone2
14-07-07, 07:27
Εδω και 16 μερες εχω αρχισει να αναπολω την παλια καλη 768 του ΟΤΕ.Μπορει να ηταν μικρη και αργη, αλλα ηταν παντα εκει απικο, και αν ποτε ειχες προβλημα, τουλαχιστον σε εμενα, οι βλαβες εκλειναν υστερα απο 3 εργασιμες μαξιμουμ, ειτε στη χειροτερη μετα απο μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

16 μερες στη ΝετΟνε αποδεικνυονται Γολγοθας και αρχιζω να αναθεωρω και να πιστευω οτι ηταν λανθασμενη επιλογη.

Δεν φτανει που με το καλημερα, ενω ειμαι στα 800 μετρα απο το dslam, η γραμμη στον κατανεμητη να δινει μαξιμου 858 up και μαξ attainable 18mbit down και να μην απασχολει ανθρωπο το 858.

Δεν φτανει που μονο τις 2 πρωτες μερες χαρηκα εστω και λιγο τα 10, καθως ειχε uptime 23 και 22 ωρες αντιστοιχα.

Δεν φτανει που απο κει και περα η 10αρα με ταραξε στους αποσυχρονισμους (και να ηταν μια απλη adsl πολλων mbit οπως αλλων παροχων δεν θα με απασχολουσε τοσο αλλα εσεις δινεται και Voip τηλεφωνια και χωρις ιντερνετ, καπουτ τηλεφωνο).

Δεν φτανει που υποτιθεται δηλωθηκε βλαβη στον ΟΤΕ για εξυγιανση της γραμμης και ο ΟΤΕ υποτιθεται την εκλεισε 3 μερες μετα χωρις να βρει τιποτα και εσεις δεν επιμεινατε, δεν κανατε κατι επ'αυτου.

Δεν φτανει που αντι να πιεσετε και αλλο τον ΟΤΕ μετα το κλεισιμο της βλαβης,για αλλαγη ζευγους, εσεις θεωρησατε σωστοτερο να με κατεβασετε στα 8mbit για να παρακολουθησετε και καλα τη γραμμη εδω και 1 εβδομαδα, με την προοπτικη να βγαλετε ασφαλη συμπερασματα για να πιεσετε και καλα τον ΟΤΕ.

Δεν φτανει που ενω επι 6 μερες στα 8mbit ειχα μολις ενα αποσυγχρονισμο, τις τελευταιες 24 ωρες με εχει ταραξει στα disconnects και ο θορυβος της γραμμης ειναι μαυρη μαυριλα.

Δεν φτανει που σε ακυρες στιγμες χανεται ο συγχρονισμος για 30" χωρις να χανεται το Voip και το uptime του ιντερνετ συνεχιζει να μετραει κανονικα σαν να μην χαθηκε το ιντερνετ.

Δεν φτανει που μετα απο ενα τετοιο μινι αποσυγχρονισμο, κολλανε ολα τα λαμπακια στο ρουτερ και μενουν μονιμα αναμενα, και στρωνει μονο με soft reset.Ακομα και αυτο 2 τεχνικοι σας με τους οποιους μιλησα το θεωρησαν νορμαλ (να κολλανε δλδ τα λαμπακια στο ρουτερ).

Ειχαμε το κερασακι στην τουρτα και τη σταγονα που ξεχυλισε το ποτηρι σημερα τα ξημερωματα στην υποτιθεμενη συντηρηση του δικτυου σας που θα γινοτανε μεταξυ 2-3 το πρωι, αλλα εγινε κατα τις 04.15 σε εμενα (ετυχε να γυρισω σπιτι εκεινη την ωρα) και μεχρι τις 04.50 που κοιμηθηκα δεν ειχε επανελθει.Κατα τις 6.30 που σηκωθηκα διαπιστωσα οτι ακομα τα λαμπακια του ιντερνετ και του Voip ηταν σβηστα.Αναγκαστηκα να μπω στο μενου του ρουτερ και να κανω connect για να μπω στο ιντερνετ, διαφορετικα θα ημουν ακομη αποσυνδεδεμενος.Και υποτιθεται οτι εχετε απομακρυσμενη διαχειριση και μπορειτε να δειτε αν καποιος ειναι συνδεδεμενος ή οχι.Και προφανως δεν κινησε την περιεργεια κανενος στο dslam πως ο συγκεκριμενος χρηστης, μετα την υποτιθεμενη συντηρηση, παρεμενε συνδεδεμενος/συχρονισμενος αλλα δεν ειχε ιντερνετ.Να κανουν ενα soft reset, κατι τελος παντων (οχι hard reset και καταστρεψετε τα παντα παλι).

Και οταν διαβαζω στο φορουμ οτι αλλοι χρηστες ειχαν διακοπη ιντερνετ γυρω στις 4 αλλα η συνδεση τους επανηλθε κανονικα μονη της, και εγω χρειαστηκε 2 και κατι ωρες μετα να κανω χειροκινητα connect, δεν ξερω πλεον τι να υποθεσω για τις υπηρεσιες και τον εξοπλισμο σας.

Εχω επικοινωνησει πολλες φορες με το 13860 και λυση μεχρι σημερα δεν εχει βρεθει (εκτος και αν θεωρειτε τον υποβιβασμο στα 8 λυση,ποιος ξερει ισως και πιο χαμηλα αυριο καθως καθε φορα που κανω "παραπονα" με κατεβαζετε και ενα κλικ).

Ακομα και pm εστειλα απο την προηγουμενη Παρασκευη στον NetOne 4,που μου ζητησε τα στοιχεια μου για να ερευνησει και καλα το προβλημα.Και δεν αρκεστηκα απλα στα στοιχεια μου.Εστειλα πληρες κειμενο με προβληματα,ημερες,ωρες και ονοματα.Ακομα περιμενω ενημερωση οπως περιμενω και απο το 13860 υποτιθεται και τους τεχνικους του dslam για το τι θα γινει με την περιπτωση μου.

Τουλαχιστον να ξερω αν θα διακοψω πριν κλεισει ο ενας μηνας (προφανως δεν ενδιαφερεστε να κρατησετε τους πελατες σας-και να φανταστεις τρομαρα μου οτι σας εκανα και διαφημιση) ή αν θα μεινω να υπομενω και θα προβω σε καταγγελιες στα αρμοδια θεσμικα οργανα.

Ειλικρινα εχω κουραστει 15 μερες να ειμαι πανω απο το ρουτερ και να παρακολουθω την πορεια της γραμμης.Εχω δαπανησει ηδη χρονο και χρημα σε ηλεκτρολογους για επανελεγχο της εσωτερικης καλωδιωσης του σπιτιου.Εχω βαρεθει να γινομαι κουραστικος και κακος με το να καλω το 13860 και να ζητω τα αυτονοητα.

Ποσταρω το παρον στο support forum για 2 λογους και παρακαλω τους mod για αυτο να μην το κλειδωσουν:

α) Αφου δειχνετε να με εχετε "γραμμενο" μετα τις προφορικες επικοινωνιες στο 13860 και μετα τις επικοινωνιες με τους τεχνικους, και αφου στο pm που εστειλα γραπτως τα προβληματα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα δεν επιθυμειτε προφανως να απαντησετε, τουλαχιστον ευελπιστω ενα ποστ δημοσια σε ενα φορουμ, μηπως σας ευαισθητοποιησει λιγο να κοιταξετε αυτη την υποθεση.
Μπορει οπως λενε και οι mods το παρον support φορουμ να μην υποκαθιστα την τεχνικη σας εξυπηρετηση αλλα αυτη στην περιπτωση μου μοιαζει ανυπαρκτη και επιπλεον ειναι διαφορετικα να μιλας σε ενα τηλεφωνο και διαφορετικα να δημοσιοποιειται ενα σοβαρο προβλημα σε ενα τετοιο φορουμ που ενημερωνονται και ενδιαφερονται να μαθουν τετοια προβληματα αρκετοι ανθρωποι προκειμενου να επιλεξουν τον παροχο τους.
Δεν απαιτω να ειναι 24/7 ενας τεχνικος και ενας cc representative απικο για χαρη μου.Αυτο αλλωστε δεν γινεται.Αλλα τουλαχιστον να ξερω οτι ασχολειστε με το θεμα και οτι πιεζεται τον ΟΤΕ οσο μπορειτε.Να εχω μια επικοινωνια,ενα feedback.Και ας ειναι και ψεμματα.Τουλαχιστον να υπαρχει η ψευδαισθηση οτι καποιος ασχολειται με τα τεχνικα προβληματα τωρα που ειναι ακομα η γραμμη "φρεσκια".

β) Μηπως δει καποιος εν δυναμει πελατης σας τα παθηματα μου (αν και αν ψαξει στο φορουμ θα βρει πολλους περισσοτερους δυσαρεστημενους και με προβληματα πελατες σας) και μπορεσει τελευταια στιγμη να αποφυγει μια λανθασμενη κινηση.

Ειλικρινα δεν ξερω τι να περιμενω πλεον.Εκτος και αν ειναι λυση να κανω 2,5 ωρες ταξιδι πηγαινε-ελα απο τον Πειραια στο Μαρουσι, για να εκθεσω live τα προβληματα, μηπως και γινει κατι οπως συνεβη με αλλους χρηστες που περασαν απο τα γραφεια σας.Αλλα μολις θυμηθηκα οτι δεν εχω να διαθεσω αλλα χαμενα 3ωρα για την ΝετΟνε :nono: :mad:

Τα στοιχεια μου τα εχετε απο προηγουμενο pm και απο το συστημα σας μπορειτε να δειτε τα προβληματα της γραμμης.Αν και δεν περιμενω να γινει κατι.


Αγαπητέ sebu

Γνωρίζεις τι μετρήσεις κάνει ο ΟΤΕ στην γραμμή για να διαπιστώσει αν είναι προβληματική η όχι ?
Γνωρίζεις αν ο ΟΤΕ πραγματοποιεί μετρήσεις που να πιστοποιούν ότι μπορεί το συγκεκριμένο ζευγάρι χαλκού να παρέχει ευρυζωνικές υπηρεσίες ?
Γνωρίζεις πόσες φορές η NetOne αλλα και οι άλλοι πάροχοι έχουν διαμαρτυρηθεί για την κακή ποιότητα γραμμής και για τις μετρήσεις γαλβανικής συνέχειας που πραγματοποιεί ο ΟΤΕ μόνο ?
Γνωρίζεις οτι ο παροχος και να ζητήσει αλλαγή ζεύγους δεν έχει κανένα τρόπο να επιβεβαιώσει ότι έγινε πραγματικά αλλαγή ζεύγους ?
Έχεις αναρωτηθεί ποτέ αν ησουν συνδρομητής του ΟΤΕ και είχες το ίδιο πρόβλημα τι αντιμετώπιση θα είχες ?
Νομίζεις ότι εμείς δεν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημα σου ?


Φυσικά και δεν γνωρίζεις αυτά και άλλα τόσα.

Έχει διαμαρτυρηθεί ποτέ κανείς στην ΕΕΤΤ για το ότι ο ΟΤΕ παρέχει βρόχους για ευρυζωνικές υπηρεσίες με μετρήσεις που αφορούν την κλασική τηλεφωνία μόνο ?
Έχουν απαιτήσει μαζικά οι συνδρομητές από την ΕΕΤΤ , και όχι από τον ανήμπορο στο θέμα αυτό πάροχο, να παραδίνεται ο βρόχος με πιστοποιήση για τις δυνατότητες μετάδοσης που μπορεί να υποστηρίξει ?



Να γνωρίζεις όμως ότι κάνουμε ότι μπορούμε για να βρούμε μια λύση.

Ζητάμε συγγνώμη και πάλι για την ταλαιπωρία σου

Φιλικά Netone2

psyxakias
14-07-07, 07:53
Πάντως θα συμφωνήσω με τον sdikr. Ο sebu έχει κάθε λόγο να θέτει τα παράπονά του, αλλά τα μηνύματά του όντως φαίνονται να είναι γραμμένα εν βρασμώ ψυχής ώστε αντί να συντάξει ένα ωραιότατο φιλικό post με τα παράπονά του, είναι αγανακτισμένος και βγαίνουν προς τα έξω μόνο τα "κατηγορώ" του. Και δυστυχώς αντί να σχολιάζουμε τα προβλήματά του, ασχολούμαστε με τη συμπεριφορά και τον τρόπο γραφής του.

Sebu, αντίστοιχο πρόβλημα με disconnects αντιμετώπισα και εγώ σε ιδιόκτητο δίκτυο άλλου ISP (και τελικά ευθυνόταν καλώδιο στο χώρο μου), καθώς και με υψηλά pings που δεν έχω ακόμα συμπεράνει αποδεδειγμένα που οφείλονται (ίσως στον ISP, πιθανότερο στο modem μου). Δεν βγήκα όμως να τους κράζω (κάτι που είχα κάνει παλιότερα για άλλον ISP και δεν είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος) διότι απλούστατα δεν ωφελεί σε τίποτα, πέρα από το να ασχολούμαστε με οτιδήποτε άλλο πέρα από τα προβλήματά που σε απασχολούν.

Ψυχραιμία πάνω απ'όλα, μερικές απόπειρες φιλικής συνεργασίας, ειδάλλως καταγγελία σύμβασης ώστε να διακοπεί χωρίς αποζημείωση στον ISP (ακόμα και με εμπλοκή της ΕΕΤΤ), μετάβαση σε άλλον ISP (το "καπελάκι μου και φεύγω" που έλεγε ο Κωνσταντίνου) και τέλος. Πάντως κουράγιο και υπομονή είναι τα μόνα που μπορώ να σου πω.

A_gamer
14-07-07, 09:11
Εννοείται!!
Το αν είναι γεμάτο το dslam ή όχι, δεν έχει να κάνει με το πόσο συγχρονίζεις αλλά με τι ταχύτητες πιάνεις. Τελείως διαφορετικά.


Φυσικά και μπορούν.Κάποιος δεν σου τα έχει εξηγήσει σωστά.Δηλαδή στον ΟΤΕ με τα τρελά μπουκώματα στο κατέβασμα,είδες κανέναν να μην συγχρονίζει στην σωστή ταχύτητα? :hmm:

Ο ΟΤΕ έχει πολύ χαμηλότερες ταχύτητες. Στις μεγάλες ταχύτητες, οι παρεμβολές (crosstalk) μεταξύ γραμμών είναι πολύ μεγαλύτερες.
Άρα ναι, επηρεάζει ο αριθμός των συνδρομητών που είναι συγχρονισμένοι το πού θα συγχρονίσει ο καθένας.

Πιστεύω πως αυτό το φαινόμενο θα είναι εντονότερο στη Forthnet, η οποία δίνει υψηλότερες ταχύτητες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.