PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με σελιδες



alex_mar
11-07-07, 20:54
Καλησπερα σε ολους.

Μολις χθες πηρα τους κωδικους μου απο την 4νετ και ενεργοπησησα την συνδεση μου (Προσφορα 1ης Ιουνιου)

Εχω το εξης προβλημα:
Το ρουτερ δεν μου το εχουν στειλει ακομα και συνδεθηκα με ενα μοντεμ ρουτερ της microcom (το ειχα απο παλια συνδεση της Vivodi)
Ενω συνδεθηκα μια χαρα δεν μου ανοιγει καποιες σελιδες π.χ. μια ανοιγει και μια δεν ανοιγει την σελιδα της microsoft καποιες αλλες τυχαιες δεν της ανοιγει καθολου και το AVG antivirus ενω εβρισκε update δεν μου τα κατεβαζε (μου εβγαζε μηνυμα οτι εχω firewall μετα απο πολλες προσπαθειες τα κατεβασε τελικα).

Απο το τεχνικο τμηνα της 4νετ μου ειπαν οτι μαλλον εχω καποιο firewall.
Απενεργοποιησα και τι firewall των windows και το firewall του ρουτερ και παλι τιποτα.

Ξερει κανενας τι μπορει να φταιει?
Μπορω να κανω κατι? ή να περιμενω τον εξοπλησμο της 4νετ?


Ευχαριστω ολους οσος απαντησουν

sdikr
11-07-07, 20:56
Ριξέ πρώτα μια ματιά στις ρυθμίσεις τις κάρτας δικτύου (dns etc) ακόμα ρύθμισε το Modem για σύνδεση pppoe/llc

DaveMurray
11-07-07, 20:58
καλύτερα δεν είναι pppoa/llc ; Μου φαίνεται έχω διαβάσει ότι το pppoe έχει περισσότερα overheads και ότι το pppoa είναι καλύτερο σαν απόδοση. Σε κάποιον οδηγό βοηθείας εδω το διάβασα :)

alex_mar
11-07-07, 21:01
Ριξέ πρώτα μια ματιά στις ρυθμίσεις τις κάρτας δικτύου (dns etc) ακόμα ρύθμισε το Modem για σύνδεση pppoe/llc


Το μοντεμ το ειδαμε μαζι με τον τεχτικο της 4νετ και ειναι ολα οκ

Το dns μου εχει αυτες τις ρυθμισεις
Προτιμωμενος διακομιστης 80.76.32.10
Εφεδρικος διακομιστης 80.76.33.227

alex_mar
11-07-07, 21:08
Απενεργοποιησα το DNS και δειχνει οτι παιζει σωστα τωρα

sdikr
11-07-07, 21:14
Το μοντεμ το ειδαμε μαζι με τον τεχτικο της 4νετ και ειναι ολα οκ

Το dns μου εχει αυτες τις ρυθμισεις
Προτιμωμενος διακομιστης 80.76.32.10
Εφεδρικος διακομιστης 80.76.33.227

λογικό ήταν να έχεις προβλήματα, αυτοι είναι τις vivodi ;)

alex_mar
11-07-07, 21:14
Ευχαριστω για την βοηθεια

sdikr
11-07-07, 21:15
καλύτερα δεν είναι pppoa/llc ; Μου φαίνεται έχω διαβάσει ότι το pppoe έχει περισσότερα overheads και ότι το pppoa είναι καλύτερο σαν απόδοση. Σε κάποιον οδηγό βοηθείας εδω το διάβασα :)

Ειναι Pppoa/vc ( το σώστό), ο όδηγος είναι λίγο παλιός και κοιτάει στην παλιοτερη υποδομή του ΟΤΕ μέσω ΑΤΜ, οι εναλλακτικοι σύνηθως έχουν ethernet dslams όποτε δεν έχεις το Overhead μετατρόπης pppoe σε pppoa

miky_7
11-07-07, 21:37
Επισης ενεργοποιησε παλι το firewall στο router σου. Μα καλα ο τεχνικος της forthnet ειδε μαζι σου το microcom που δεν το υποστηριζουν και δεν σου ειπε τιποτα για dns; Ωχ που παω...

sdikr
11-07-07, 21:40
Επισης ενεργοποιησε παλι το firewall στο router σου. Μα καλα ο τεχνικος της forthnet ειδε μαζι σου το microcom που δεν το υποστηριζουν και δεν σου ειπε τιποτα για dns; Ωχ που παω...


ίσως να έχει να κάνει με το ότι δεν το έχει δουλέψει ποτε του, αλλώστε τα dns ήταν στον υπολογιστή

Director CrisAK
11-07-07, 21:51
Διέκοψες πρώτα μόνος σου την σύνδεση με Vivodi ή εξουσιοδότησες την forthnet να την διακόψει?

Τι να κάνουμε πρόκειται για το θέμα των ημερών που καίει...:cool:

DaveMurray
12-07-07, 00:17
και που να έρθει αυγουστος και σφήξουν πιο πολύ οι ζέστες :p :whistle:

Director CrisAK
12-07-07, 12:23
μη λες τέτοια γιατί κάποιοι που θα το διαβάσουν μπορεί να κάνουν τίποτα ακραίο...:p...όπως η οθόνη τους να βρεθεί στο δρόμο...

alex_mar
12-07-07, 12:34
Διέκοψες πρώτα μόνος σου την σύνδεση με Vivodi ή εξουσιοδότησες την forthnet να την διακόψει?

Τι να κάνουμε πρόκειται για το θέμα των ημερών που καίει...:cool:


Απο 4 Απριλιου εχω κοψει την vivodi.
Ασε πονεμενη ιστορια....

Director CrisAK
12-07-07, 13:13
Εγώ είμαι ευχαριστημένος με την Vivodi και δεν πρόκειται να διακόψω μέχρι να κανονίσει από μόνη της η forthnet. Αν δεν μπορέσει τελικά η forthnetδεν με πειράζει θα μείνω με Vivodi...τα 24MBit μπορούν να περιμένουν...:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.