PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μετά την αναβάθμιση σε 2Μbits



stsalkit
12-07-07, 14:04
Αγαπητοί,
Είμαι νέος στο forum σας και σας καλησπερίζω όλους. Αντιμετωπίζω εδώ και λίγες μέρες το παρακάτω πρόβλημα και θα εκτιμούσα τις εμπειρίες / γνώσεις σας.
Ζήτησα πριν από μερικές μέρες αναβάθμιση της γραμμής μου από το 1 στα 2 Mbits. Από τότε άρχισαν τα προβλήματα συνδεσιμότητας μου (αργή σύνδεση κλπ.). Αυτά μέχρι εχθές που ειδοποιήθηκα ότι ολοκληρώθησαν οι ενέργειες αναβάθμισης από τον ΟΤΕ (σημ. πάροχος είναι η HOL). Από τότε... δεν έχω καθόλου πρόσβαση στο internet. Συγκεκριμένα, στο modem, ανάβει κανονικά το λαμπάκι συντονισμού DSL, αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με τον πάροχο και να πάρει IP. Εχοντας προσπαθήσει τα πάντα, (resets, αφαιρεση του splitter και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε χωρίς επιτυχία), δέχθηκα τηλεφώνημα από τεχνικό του ΟΤΕ, ο οποίος μου είπε ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι το πρόβλημα είναι η αναβάθμιση, διότι λόγω απόστασης από τις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ, δεν μπορεί να "σηκώσει" το κύκλωμα την ζητούμενη ταχύτητα. Η σύσταση του ήταν να ξανακατέβω στα 1 Mbits.
Ποιά είναι η γνώμη σας? είναι δυνατόν να φταίει η απόσταση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

nnn
12-07-07, 22:47
Δώσε μας ένα screenshot από τη σελίδα με τα στατιστικά του router σου.

Καλώς ήρθες.

stsalkit
13-07-07, 13:58
Ευχαριστώ. Το screenshot είναι δύσκολο. Τα χαρακτηριστικά είναι:
Attenuation 61
db download 9
db upload 10
Και πάλι ευχαριστώ

panoc
13-07-07, 14:09
το attenuation ειναι λιγο εμγαλο αλλά σηκωνει τα 2MBit, o θορυβος επίσης ειναι λίγο χαλια αλλα δε θα επρεπε να σου δημιουργει τοσο μεγαλο προβλημα.

δοκιμασες demo από άλλον isp?

guzel
13-07-07, 14:58
και εγω εχω εξασθενηση 63db αλλα τα σηκωνει μια χαρα τα 2mb..θορυβο εχω 31db

αληθεια ,η εξασθενηση επηρεαζει τις ταχυτητες ?

βασικα εχω καταλαβει οτι τα 63db τα δημιουργει το fritz

απο εχθες μετα τις εργασιες που εκανε ο οτε η 2048 μου σερνεται απιστευτα δεν ξερω τι εχει συμβει !!

panoc
13-07-07, 15:02
τις ταχυτητες κλειδωματος επηρεαζει το attenutaion οχι του download.

τα 63 γιατι τα δημιουργει το fritz? δοκιμασες με αλλο και ειναι λιγοτερα ?

guzel
13-07-07, 15:32
μολις αποσυνδεσω το fritz κατεβαινει κατα πολυ το atten

τι σκ@τ@ εχουν κανει και σερνομαι απο χθες !!! δηλωσα βλαβη και περιμενω

tolisp
13-07-07, 22:30
61+ attenuation είναι... εξωπραγματικό (και κανονικά απαγορευτικό για adsl αν είναι αληθινό!)
Υποψιάζομαι ότι είναι απλά το κλασικό λάθος-ασυμβατότητα με ADSL2+ που κάνει το παλιό firmware του Fritz... έκανες αναβάθμιση?

therion
14-07-07, 02:01
Ευχαριστώ. Το screenshot είναι δύσκολο. Τα χαρακτηριστικά είναι:
Attenuation 61
db download 9
db upload 10
Και πάλι ευχαριστώ
Σου έχω στείλει ενα pv που σε ενδιαφέρει

@ ADSLgr.com All rights reserved.