PDA

Επιστροφή στο Forum : AVM Fritzcard DSL [hardcore gaming solution]



Pope
30-06-03, 17:41
Σύμφωνα με >αυτό< (http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=14859) και σε συνδυασμό με την πολύ καλή εντύπωση που έχω αποκτήσει για την AVM εδώ και 4 χρόνια από προϊόν της για ISDN (helpdesk/service και απρόσκοπτη λειτουργία), και λαμβάνοντας υπόψην ότι θέλω χαμηλά pings και ADSL modem/ISDN TA in one είμαι έτοιμος να πάρω το παραπάνω προϊόν. Πρώτα απ' όλα θα περιμένω να ξεκαθαρίσει η κατάσταση και να εξασφαλίσω ότι δε θα πληρώσω modem intracom και εγκατάσταση ΟΤΕ.

Παρόλα αυτά η έρευνα αγοράς που έχω κάνει μπορώ να την παραθέσω για όποιον ενδιαφέρεται:

>shop< (http://shop.hoh.de/) > hardware > ISDN/DSL > AVM > AVM Fritzcard DSL

Η τιμή είναι σήμερα €109.00 συν €17.50 P&P για Ελλάδα (με πιστωτική).

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
>εδώ< (http://www.infotech.tu-chemnitz.de/chipweb/dsl/index.php?menu=2&level=3&id1=1&id2=5) και >εδώ< (http://www.avm.de/en/products/hardware/ADSL/ADSL_ISDN/db_ADSL.pdf)

poussou
30-06-03, 21:14
Ναι και εγώ προς τα εκεί θα πάω, άν και θα ήθελα να έχω την επιλογή σύνδεσης πέρα του ενός PC.Πάντως το συγεκριμένο κυκλοφορεί καιρό (νομίζω έχω δει και Ελληνικό review) και σε combo ISDN-DSL με τιμή γύρω στις 50.000 δρχ.

holy
01-07-03, 02:25
me2 i lisi tou fritz toulaxiston gia isdn itan ontws i kaliterh mazi me ta tornado.. Gia adsl den kserw pantos kai egw ekei tha kinithw.. Mia kai ematha oti me to siemens den pianeis kala pings?!?! 130 epiane enas filos se server sto ntua:( Tespa isws kai pali natan i sigkekrimenh stigmh..

Pope
01-07-03, 13:47
Δρχ :? 8O

chatasos
01-07-03, 22:33
Κάποιες δοκιμές με το συγκεκριμένο modem στην Ελλάδα έχουν δείξει πρόβλημα στο PPP, και συγκεκριμένα στο authentication.
:( :( :(

ΥΓ: Εγώ πάντως συνεχίζω (http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=12529#12529) να επιμένω πως τα PCI DSL modems είναι "προβληματικά" :wink: :wink:

Pope
02-07-03, 12:25
Κάποιες δοκιμές με το συγκεκριμένο modem στην Ελλάδα έχουν δείξει πρόβλημα στο PPP, και συγκεκριμένα στο authentication.
:( :( :(

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Αυτό είναι πολύ γενικό και θα μπορούσε να συμβεί με οποιοδήποτε Hardware όσο αξιόπιστο κι αν είναι αυτό. Σε τι DSLAM έγιναν οι δοκιμές? Με τι OS? Και τι ακριβώς σημαίνει πρόβλημα? Ότι είναι άχρηστα? Ότι θέλουν 3 προσπάθειες για να κάνουν connect?

chatasos
02-07-03, 14:19
Κάποιες δοκιμές με το συγκεκριμένο modem στην Ελλάδα έχουν δείξει πρόβλημα στο PPP, και συγκεκριμένα στο authentication.
:( :( :(

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Αυτό είναι πολύ γενικό και θα μπορούσε να συμβεί με οποιοδήποτε Hardware όσο αξιόπιστο κι αν είναι αυτό. Σε τι DSLAM έγιναν οι δοκιμές? Με τι OS? Και τι ακριβώς σημαίνει πρόβλημα? Ότι είναι άχρηστα? Ότι θέλουν 3 προσπάθειες για να κάνουν connect?

Άχρηστο δεν είναι τίποτα!!! Απλά παρουσιάζει προβλήματα στη σύνδεση...
dslam = alcatel
os = winxp

Οι πρώτες (το τονίζω ξανά : οι ΠΡΩΤΕΣ) δοκιμές έχουν δείξει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί δεν "απαντάει" στο PPP/LCP AUTH request του router του ISP. Βέβαια μπορεί μετά από διάφορους πειραματισμούς (άλλο firmware, άλλοι drivers, άλλο OS, άλλο config) να λυθεί το πρόβλημα.

Πάντως το ότι ΟΛΑ τα άλλα modems (ΟΤΕ και μη-ΟΤΕ) που έχουν δοκιμαστεί έχουν παίξει μέσα σε 10-20 λεπτά, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό :roll:

ΥΓ1: Πάντως δεν είναι λίγο παράξενο ότι οι μεγαλύτεροι κατασκευστές DSL CPE δεν βγάζουν πια PCI modems?

ΥΓ2: Η AVM είναι από τους αγαπημένους μου κατασκευαστές modem...αλλά μόνο σε ότι αφορά το isdn και το capi.

Pope
02-07-03, 14:49
Άχρηστο δεν είναι τίποτα!!! Απλά παρουσιάζει προβλήματα στη σύνδεση...
dslam = alcatel
os = winxp

Οι πρώτες (το τονίζω ξανά : οι ΠΡΩΤΕΣ) δοκιμές έχουν δείξει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί δεν "απαντάει" στο PPP/LCP AUTH request του router του ISP. Βέβαια μπορεί μετά από διάφορους πειραματισμούς (άλλο firmware, άλλοι drivers, άλλο OS, άλλο config) να λυθεί το πρόβλημα.
OK. Keep us up to date! :)


Πάντως το ότι ΟΛΑ τα άλλα modems (ΟΤΕ και μη-ΟΤΕ) που έχουν δοκιμαστεί έχουν παίξει μέσα σε 10-20 λεπτά, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό :roll:
Τι εννοείς?


ΥΓ1: Πάντως δεν είναι λίγο παράξενο ότι οι μεγαλύτεροι κατασκευστές DSL CPE δεν βγάζουν πια PCI modems?
Δηλ. ποιοι δε βγάζουν PCI?

poussou
02-07-03, 14:58
Δέν νομίζω ότι υπάρχει θέμα αξιοπιστίας και λειτουργίας των PCI modems.Ως επι το πλείστον, το μόνο "πρόβλημα"που παρουσιάζουν είναι η εγκατάστασή του και αυτό κάνει τις εταιρίες να καταφεύγουν σε εξωτερικά modems, καθώς υπάρχουν πολλοί άσχετοι εκει έξω που τους δυσκολεύει η εγκατάσταση μίας κάρτας , αφού δέν ξέρουν ούτε κάν τι περιέχει το PC τους.Είναι δυνατόν να υπάρχει καλύτερη σύνδεση απο την απευθείας μέσω PCI στην καρδιά του υπολογιστή;;;Μόνο και μόνο η ταχύτητα επικοινωνίας είναι όλα τα λεφτά (must για online gaming).

chatasos
02-07-03, 15:24
Πάντως το ότι ΟΛΑ τα άλλα modems (ΟΤΕ και μη-ΟΤΕ) που έχουν δοκιμαστεί έχουν παίξει μέσα σε 10-20 λεπτά, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό :roll:
Τι εννοείς?


Ότι το να παίζουν όλα τα modems και να μην παίζει αυτό είναι λιγάκι ανησυχητικό.




ΥΓ1: Πάντως δεν είναι λίγο παράξενο ότι οι μεγαλύτεροι κατασκευστές DSL CPE δεν βγάζουν πια PCI modems?
Δηλ. ποιοι δε βγάζουν PCI?

Efficient (Siemens), Alcatel (Thompson) - βγάζει αλλά θα το σταματήσει, Cisco αλλά και κάποιοι "μικρότεροι" όπως Allied Data, Zyxel, Westell

chatasos
02-07-03, 15:39
Δέν νομίζω ότι υπάρχει θέμα αξιοπιστίας και λειτουργίας των PCI modems

Αν και αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε DSL PCI modems, το τι modem θα πάρει ο καθένας είναι αποκλειστικά δικό του θέμα. Αν του αρέσουν τα PCI, ας πάρει PCI. Εκεί θα τα χαλάσουμε?

ΥΓ: Το μακράν καλύτερο είναι βέβαια το ethernet (όπως λέει και η υπογραφή μου :wink: )

Pope
02-07-03, 15:40
Η αλήθεια είναι ότι τα PCI πάντα ήταν τα λιγότερο διαδεδομένα modems λόγω της δυσκολίας εγκατάστασης όπως είπε και ο poussou. Είδαν μία μικρή αύξηση για ISDN τις εποχές που δεν ήταν διαδεδομένο το USB και ορισμένοι ήθελαν full 128kbps. Η σύνδεση USB είναι σίγουρα καλύτερη από RS232 οπότε τα πλεονεκτήματα ενός 56k PCI έναντι του αντίστοιχου εξωτερικού 56k RS232 είναι μεγαλύτερα από αυτά ενός PCI ADSL modem έναντι του αντίστοιχου USB.

Αυτό θα μπορούσε θεωρητικά να αποτρέπει τις κατασκευάστριες να ξοδεύουν σε R&D για τα εσωτερικά ADSL modems. Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο όμως.

Pope
02-07-03, 16:10
Ότι το να παίζουν όλα τα modems και να μην παίζει αυτό είναι λιγάκι ανησυχητικό.

Δεν παίζουν όλα προφανώς (εδώ δεν έπαιξαν και δοκιμασμένα από τον ΟΤΕ) και υπήρξε και περίπτωση που το fritz δούλεψε (βλ πρώτο link σ'αυτό το thread). Παρόλα αυτά η περίπτωση που αναφέρεις είναι ανησυχητική.



Efficient (Siemens), Alcatel (Thompson) - βγάζει αλλά θα το σταματήσει, Cisco αλλά και κάποιοι "μικρότεροι" όπως Allied Data, Zyxel, Westell

Η Cisco, αν δεν απατόμαι, δεν έβγαζε ποτέ απλά modems για οικιακή χρήση.

Efficient, Alcatel, D-link, 3com (http://www.infotech.tu-chemnitz.de/chipweb/dsl/index.php?menu=2&level=2&id1=1)
Zyxel (http://www.zyxel.com/product/model.php?indexcate=1046070641&indexcate1=1021877946&indexFlagvalue=1021873638)
Allied Data (http://www.allieddata.com/asp/products_product.asp?menu=products&productid=80)

Είναι άσχημο αυτό που θα πω αλλά κινδυνεύεις να γίνεις αναξιόπιστος. Από πού παίρνεις τις πληροφορίες σου? Μπορεί αυτά που λες να είναι ορθότατα, αλλά πώς θα τα πιστέψουμε εμείς που έχουμε άλλες πληροφορίες? Ας πούμε, ποιος σου είπε ότι η Alcatel θα το κόψει?

Crosstalk
02-07-03, 17:22
Η Cisco, αν δεν απατόμαι, δεν έβγαζε ποτέ απλά modems για οικιακή χρήση.


H Cisco εξαγορασε πλεον την LinkSys και απεκτησε παρουσια και στον τομεα οικιακων συσκευων!

chatasos
02-07-03, 20:02
Ότι το να παίζουν όλα τα modems και να μην παίζει αυτό είναι λιγάκι ανησυχητικό.

Δεν παίζουν όλα προφανώς (εδώ δεν έπαιξαν και δοκιμασμένα από τον ΟΤΕ) και υπήρξε και περίπτωση που το fritz δούλεψε (βλ πρώτο link σ'αυτό το thread). Παρόλα αυτά η περίπτωση που αναφέρεις είναι ανησυχητική.



Efficient (Siemens), Alcatel (Thompson) - βγάζει αλλά θα το σταματήσει, Cisco αλλά και κάποιοι "μικρότεροι" όπως Allied Data, Zyxel, Westell

Η Cisco, αν δεν απατόμαι, δεν έβγαζε ποτέ απλά modems για οικιακή χρήση.

Efficient, Alcatel, D-link, 3com (http://www.infotech.tu-chemnitz.de/chipweb/dsl/index.php?menu=2&level=2&id1=1)
Zyxel (http://www.zyxel.com/product/model.php?indexcate=1046070641&indexcate1=1021877946&indexFlagvalue=1021873638)
Allied Data (http://www.allieddata.com/asp/products_product.asp?menu=products&productid=80)

Είναι άσχημο αυτό που θα πω αλλά κινδυνεύεις να γίνεις αναξιόπιστος. Από πού παίρνεις τις πληροφορίες σου? Μπορεί αυτά που λες να είναι ορθότατα, αλλά πώς θα τα πιστέψουμε εμείς που έχουμε άλλες πληροφορίες? Ας πούμε, ποιος σου είπε ότι η Alcatel θα το κόψει?

Η Alcatel θα το σταματήσει όπως το σταμάτησε η Efficient και η Cisco (και όμως έβγαζε μέχρι πρόσφατα απλά dsl modems).

Όσο για τους υπόλοιπους "μικρούς", σε ένα χρόνο εδώ θα είμαστε να τα λέμε με το καλό (θα είμαστε άραγε??). Πραγματικά ελπίζω να διαψευτώ και για το καλό όλων των υποστηρικτών του PCI να συνεχίζουν να κατασκευάζουν και τότε PCI modems.

:arrow: :arrow:

Κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν (και πιο συγκεκριμένα εγώ δεν υποχρεώνω κανένα) να "πιστέψει" τις πληροφορίες/απόψεις μου.

Όλα όσα γράφω είναι είτε προσωπικές εκτιμήσεις/απόψεις είτε βασίζονται σε πληροφορίες που ακούγονται στον σχετικό χώρο.

Απλά έχω την εντύπωση πως έχω την ελευθερία να τις εκφράζω και εννοείται ο σωστός καταναλωτής έχει την κρίση να ψάξει, να διαβάσει και να αποφασίσει :wink: :wink:

Είναι αναπόσπαστο δικαίωμα του καθενός να με θεωρεί αναξιόπιστο αν έχει διαφορετικές πληροφορίες. Όλοι κάποτε θα κριθούμε για τις επιλογές μας :twisted: :twisted:

waste
03-07-03, 00:03
"ολοι θα κριθουμε..."

chatasos 4 president hip hip houray :D :D :D :D

εσυ τσατσ πηρες dsl? κι εαν ναι τι μοντεμακι?

Pope
03-07-03, 10:54
... και εννοείται ο σωστός καταναλωτής έχει την κρίση να ψάξει, να διαβάσει και να αποφασίσει :wink: :wink:
Το πρόβλημα είναι ότι οι σωστοί καταναλωτές είναι πολύ λίγοι... :roll: Και εμένα μου ακούγεται ως λάθος τακτική (αν και έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις) να λες σε κάποιον "Έτσι είναι. Ο λόγος που είναι έτσι είναι γιατί το πιστεύω εγώ. Αν θες με πιστεύεις. Και αν κάνω λάθος τι να κάνουμε, έκανα λάθος. Το μέλλον θα δείξει." Εγώ θα μπορούσα να πειστώ αλλά με περισσότερα επιχειρήματα (πχ, το ethernet είναι architecture independent ενώ το PCI είναι μόνο για PC, πιθανώς ένα link σε άρθρο από κάποιον που έκανε μία έρευνα - καταλαβαίνεις τι εννοώ :wink: ).

chatasos
03-07-03, 11:29
... και εννοείται ο σωστός καταναλωτής έχει την κρίση να ψάξει, να διαβάσει και να αποφασίσει :wink: :wink:
Το πρόβλημα είναι ότι οι σωστοί καταναλωτές είναι πολύ λίγοι... :roll: Και εμένα μου ακούγεται ως λάθος τακτική (αν και έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις) να λες σε κάποιον "Έτσι είναι. Ο λόγος που είναι έτσι είναι γιατί το πιστεύω εγώ. Αν θες με πιστεύεις. Και αν κάνω λάθος τι να κάνουμε, έκανα λάθος. Το μέλλον θα δείξει." Εγώ θα μπορούσα να πειστώ αλλά με περισσότερα επιχειρήματα (πχ, το ethernet είναι architecture independent ενώ το PCI είναι μόνο για PC, πιθανώς ένα link σε άρθρο από κάποιον που έκανε μία έρευνα - καταλαβαίνεις τι εννοώ :wink: ).

thx για την παρατήρηση :wink:
Μάλλον πρέπει να ελλατώσω τα γραφόμενά μου...

ΥΓ1: Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν...απλά την άποψή μου εκφράζω όπως όλοι μας εδώ μέσα. Και δυστυχώς για λόγους "ανωτέρας" βίας δεν μπορώ να την υποστηρίξω όπως πραγματικά θέλω :evil: :evil:
Οπότε πολύ απλά θα ελλατώσω την γραφή της :wink:

ΥΓ2: Αν τα ίδια με μένα σου έλεγε και ο Sales Manager της Efficient/Alcatel/Cisco/κλπ, αυτός θα μπορούσε να σε πείσει? 8O

Pope
03-07-03, 11:54
ΥΓ2: Αν τα ίδια με μένα σου έλεγε και ο Sales Manager της Efficient/Alcatel/Cisco/κλπ, αυτός θα μπορούσε να σε πείσει? 8O
Συγκρίνεται αυτό με κάποιον που λέγεται απλά chatasos χωρίς κάποια ιδιότητα (παρόλο που έχει πολύ καλές τεχνικές γνώσεις για τα δίκτυα)? :wink: Δε νομίζω.

PS: αν μπορεί οποιοσδήποτε να πει ότι είναι sales manager της efficient (βάσει του 'ό,τι δηλώνω είμαι') και να πει ό,τι του κατέβει, τότε ας το κάνει. Εγώ προσωπικά θα πάρω το ρίσκο του να τον πιστέψω :)

chatasos
03-07-03, 16:28
ΥΓ2: Αν τα ίδια με μένα σου έλεγε και ο Sales Manager της Efficient/Alcatel/Cisco/κλπ, αυτός θα μπορούσε να σε πείσει? 8O
Συγκρίνεται αυτό με κάποιον που λέγεται απλά chatasos χωρίς κάποια ιδιότητα (παρόλο που έχει πολύ καλές τεχνικές γνώσεις για τα δίκτυα)? :wink: Δε νομίζω.

PS: αν μπορεί οποιοσδήποτε να πει ότι είναι sales manager της efficient (βάσει του 'ό,τι δηλώνω είμαι') και να πει ό,τι του κατέβει, τότε ας το κάνει. Εγώ προσωπικά θα πάρω το ρίσκο του να τον πιστέψω :)

Μα δεν είπα ότι είμαι :wink: :wink: Αν και δεν θα με χάλαγε η θέση :twisted:

Απλώς ήθελα να σου δείξω ότι τελικά για να πείσεις κάποιον για κάτι (κάτι που όμως δεν προσπαθώ να κάνω), δεν είναι απαραίτητο να του το αποδείξεις με επιχειρήματα... :wink: :wink:

anyway, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε....θες PCI για broadband? πάρε PCI.... Εγώ επειδή είμαι υπέρμαχος της τεχνολογίας ethernet δεν πρόκειται να το κάνω...το ίδιο φυσικά ισχύει και για το usb.
:roll: :roll:

Pope
03-07-03, 16:32
Υπάρχει κάτι σε ethernet που να είναι απλώς modem, χωρίς να έχει άλλες λειτουργίες (router, firewall, NAT)? (αφού έχω gateway pc που τα κάνει ήδη αυτά)

chatasos
09-07-03, 16:09
Άχρηστο δεν είναι τίποτα!!! Απλά παρουσιάζει προβλήματα στη σύνδεση...
dslam = alcatel
os = winxp

Οι πρώτες (το τονίζω ξανά : οι ΠΡΩΤΕΣ) δοκιμές έχουν δείξει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί δεν "απαντάει" στο PPP/LCP AUTH request του router του ISP. Βέβαια μπορεί μετά από διάφορους πειραματισμούς (άλλο firmware, άλλοι drivers, άλλο OS, άλλο config) να λυθεί το πρόβλημα.
OK. Keep us up to date! :)



Οι δεύτερες δοκιμές έχουν δείξει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα Siemens dslams, ενώ με τα Intracom υπάρχει :wink: :wink: :wink:

poussou
09-07-03, 18:01
Για εξήγησε λίγο γιατί είσαι τόσο υπέρμαχος του Ethernet over PCI...
Εάν είχες δηλαδή να διαλέξεις μεταξύ του Siemens με Ethernet και του Fritz θα διάλεγες το Siemens;;;Pingwize είναι τα ίδια;;;

chatasos
09-07-03, 21:02
Για εξήγησε λίγο γιατί είσαι τόσο υπέρμαχος του Ethernet over PCI...
Εάν είχες δηλαδή να διαλέξεις μεταξύ του Siemens με Ethernet και του Fritz θα διάλεγες το Siemens;;;Pingwize είναι τα ίδια;;;


Να σου πω την αλήθεια, θα διάλεγα Cisco, αλλά που τέτοια τύχη :wink: :wink:
Πάντως ανάμεσα στα 2, για DSL θα διάλεγα Efficient, για ISDN θα διάλεγα Fritz...

Θεωρητικά:

Το Ethernet είναι βασισμένο σε μια ώριμη και εγγυημένη τεχνολογία που υποστηρίζεται παντού, είναι ευέλικτο και αποδίδει το μέγιστο δυνατό σχεδόν πάντα.
Το PCI χρειάζεται ειδικούς drivers, δεν υποστηρίζεται από όλα τα λειτουργικά συστήματα, ενώ η απόδοσή του πολλές φορές εξαρτάται από το εκάστοτε PC.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτά τα 2, γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετικές "τεχνολογίες". To PCI παρέχει την διασύνδεση κάποιου μικροεπεξεργαστή με κάποια συσκευή, ενώ το Ethernet είναι μια "μέθοδος" επικοινωνίας συσκευών μέσα σε κάποιο δίκτυο.

Και επαναλαμβάνω ότι τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις :twisted:

ΥΓ: Ξέρει κανείς αν και το PCI είναι standard της ΙΕΕΕ?

Wolverine
09-07-03, 21:27
Den ksero an ta arxika pci htan standard tis ieee alla ta neotera den prepi na einai kathos exoun anaptixthi aneksartita ths IEEE

poussou
09-07-03, 22:40
Δέν απάντησες όμως στην ερώτησή μου.Δέν ήθελα να συγκρίνω τα δύο, αλλά να μου πείς γιατί εσύ θα προτημούσες το Ethernet απο μία PCI σύνδεση.Πιό λογικό μου φαίνεται να συνδέεται "άμεσα" π υπολογιστής μέσω PCI παρά μέσω ενός network card του motherboard.Είναι λίγο σαν να βάζω ένα "μεσίτη" (network pci card) να κάνει την δουλειά που απο μόνη της η PCI μπορεί να κάνει.Βέβαια, η έλειψη drivers είναι όντως μεγάλο προσόν καθώς δέν στηρίζεται σε κάθε ένα driver μιάς εταιρίας που εξαρτάται άμεσα απο το είδος του hardware, μήπως όμως υπάρχει compromise απο θέμα ping;;;Επείσης, τι διαφορά είχει σε resources η PCI απο την Ethernet;;Η γνώμη μου είναι πως για την PCI παίζει μεγάλο ρόλο και η επεξεργαστική ισχύς ενός PC και επείσης το FSB.Ισχύει κάτι παρόμοιο για το Ethernet;;

chatasos
09-07-03, 23:06
Δέν απάντησες όμως στην ερώτησή μου.Δέν ήθελα να συγκρίνω τα δύο, αλλά να μου πείς γιατί εσύ θα προτημούσες το Ethernet απο μία PCI σύνδεση.Πιό λογικό μου φαίνεται να συνδέεται "άμεσα" π υπολογιστής μέσω PCI παρά μέσω ενός network card του motherboard.Είναι λίγο σαν να βάζω ένα "μεσίτη" (network pci card) να κάνει την δουλειά που απο μόνη της η PCI μπορεί να κάνει.Βέβαια, η έλειψη drivers είναι όντως μεγάλο προσόν καθώς δέν στηρίζεται σε κάθε ένα driver μιάς εταιρίας που εξαρτάται άμεσα απο το είδος του hardware, μήπως όμως υπάρχει compromise απο θέμα ping;;;Επείσης, τι διαφορά είχει σε resources η PCI απο την Ethernet;;Η γνώμη μου είναι πως για την PCI παίζει μεγάλο ρόλο και η επεξεργαστική ισχύς ενός PC και επείσης το FSB.Ισχύει κάτι παρόμοιο για το Ethernet;;

Πολύ απλά είμαι υπέρ του καταμερισμού εργασίας :wink: :wink:

Από την άλλη, έχω ερευνήσει αρκετά το "φαινόμενο" ethernet και από την στιγμή που βλέπω ότι μου καλύπτει σχεδόν όλες τις απαιτήσεις χωρίς προβλήματα, δεν το αποχωρίζομαι. :twisted: :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.