PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel p-660h ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ZISTO



SpiritCrusher
12-07-07, 16:08
Αγόρασα πρόσφατα ένα Zyxel p-660h D1 με σκοπό να ξεφορτωθώ το Crypto F200 καθώς και το Speedstream μιας και αυτό δεν τα καταφερε και κάηκε,lol. Το πρόβλημα όμως είναι πως ολόκληρο Zyxel δεν μπόρει να κρατήσει την γραμμή και κανει συνεχώμενα disconnects, απο τα στατιστικά της γραμμης δεν δικαιολογείται μιας και έχω attenuation και sn margin 25 30 αντίστοιχα. Καθώς επίσης το Crypto F200 λειτουργεί απροβλημάτιστα! Έχει αντιμετωπίσει κανείς καποιο παρόμοιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο router? Να σημειώσω πως έχω tickάρει την επιλογή nailed up connection απο το Menu του router. Eυχαριστώ προκαταβολικά, κάθε άποψη δεκτή.

Φιλικά!

harry79
12-07-07, 22:01
εγώ με το ασύρματο 660 δεν έχω κανένα πρόβλημα φίλε μου

SpiritCrusher
13-07-07, 04:24
Χμμμ ευχαριστώ για την απάντηση, προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να φτέει. Εχω δοκιμάσει και άλλα modulation αλλά μάταια.Προσπάθησα να βρώ και καινούριο firmware αλλα τίποτα δεν υπάρχει. Μήπως harry79 έχεις ενεργοποιήσει το bandwidth manager?Μήπως έχεις καμιά αλλη επιλογη enabled?

harry79
13-07-07, 09:30
θα το κοιτάξω αν και δε θυμάμαι να έχω πειράξει κάτι τέτοιο, ότι θα έχει θα είναι default ρύθμιση. Επίσης ούτε firmware έχω αναβαθμίση. Αραιά και που μόνο και όταν μπουκώνει για ευνόητους λόγους απλά κάνω ένα restart.


Μήπως έχεις καμιά αλλη επιλογη enabled?

Όπως; Κοίτα εγώ πέρα από άνοιγμα ports, δημιουργία αντίστοιχων rules στο security για το άνοιγμα των ports και ένα backup των ρυθμίσεων δεν έχω κάνει απολύτως τίποτε.

hadderakk
17-07-07, 10:38
μου κανες deja vu 1,5 χρονο πισω ! :(
Λοιπον, ειχα το 660Η AnnexB (ISDN) με Βellas shared σε αρκετα καλη γραμμη σε DSLAM Siemens, αν δεν κανω λαθος... :hmm:

Αναλωσα ~7 μηνες με αποτομα disconnects, υπερθερμανσεις, κολληματα του router κατα την αλλαγη της IP και σε τυχαιες στιγμες και απειρα τηλεφωνα στους ασχετους του 13800... και δυστυχως ουτε ενα νεο firmware... :down:

Μετα πολλων δακρυων επεσα σε καποιον διαβασμενο της τεχνικης υποστηριξης :respekt: με τον οποιον καναμε real-time tests απο τηλεφωνου, οπου το 660 ξεσκιστηκε να κολλαει.... :nono:Συμπερανα λοιπον οτι το 660 ΔΕΝ ειναι *πληρως* συμβατο με μερικες εντολες καποιων (siemens?) dslams και μαλλον λογω κακογραμμενου firmware.

Περιττο να πω, οτι την επομενη μερα πηρα ενα USR 9107 και δεν ειχα εκτοτε τετοιας εκτασης προβληματα.

...I'm just spitballing here, δεν στο λεω ολο αυτο για 100% σιγουρο, απλα εχε το υπ΄οψιν σου...
Βρες κανενα αλλο μηχανακι απο φιλο και δοκιμασε το για 2-3 μερες.
Που ξερεις ;;;

Τσηαρς.

SpiritCrusher
17-07-07, 18:01
Ευχαριστω hadderakk και harry79. Σε αυτο το συμπερασμα βγηκα 2-3 πριν και το επεστρεψα πισω το μοντεμακι, κριμα γιατι νομιζα πως τα Zyxel ηταν πολυ καλα μοντεμ αλλα τελικα σκετη απογοητευση. Δεν ειναι δυνατον να ειμαι online με το F200 και to αλλο να μην μπορει να κρατησει τη γραμμη για 10 λεπτα.

harry79
18-07-07, 11:17
Δεν ειναι δυνατον να ειμαι online με το F200 και to αλλο να μην μπορει να κρατησει τη γραμμη για 10 λεπτα.

Ωπ! Τέτοια πάθαινα κι εγώ κάποια εποχή. Έχεις τσεκάρει καταρχήν το adsl status; Επίσης θυμάμαι ότι τσεκάρισα μία προς μία τις τηλεφωνικές πρίζες και εντόπισα το πρόβλημα σε 2 πρίζες οι οποίες με φίλτρο έριχναν τη γραμμή και συγχρόνιζε στα 2-3 Mbps ενώ άφιλτρες δε μου δημιουργούσαν κανένα πρόβλημα.

Andy12
18-07-07, 11:22
Συμπερανα λοιπον οτι το 660 ΔΕΝ ειναι *πληρως* συμβατο με μερικες εντολες καποιων (siemens?) dslams και μαλλον λογω κακογραμμενου firmware.



Η Tellas δεν χρησιμοποιεί μηχανήματα Siemens για τα DSLAM της.......

hadderakk
18-07-07, 12:55
Η Tellas δεν χρησιμοποιεί μηχανήματα Siemens για τα DSLAM της.......

Ενδιαφερουσα η πληροφορια σου. Για τους δικούς της βρογχους εννοεις προφανως...

Ο ΟΤΕ ομως το κανει (Siemens...=Intrakom... :whistle:). Πολυτυπια uber alles ! :twisted:
... ειμαι σε shared llu βλεπεις ....:(

Andy12
18-07-07, 13:08
Για τους δικούς της βρογχους εννοεις προφανως...



Ναι...

SpiritCrusher
19-07-07, 09:14
Ωπ! Τέτοια πάθαινα κι εγώ κάποια εποχή. Έχεις τσεκάρει καταρχήν το adsl status; Επίσης θυμάμαι ότι τσεκάρισα μία προς μία τις τηλεφωνικές πρίζες και εντόπισα το πρόβλημα σε 2 πρίζες οι οποίες με φίλτρο έριχναν τη γραμμή και συγχρόνιζε στα 2-3 Mbps ενώ άφιλτρες δε μου δημιουργούσαν κανένα πρόβλημα.

Ναί harry79 απο στατιστικά γραμμής ειμαι ΟΚ μιας και έχω SNR 30db και attenuation 25db επίσης είχα δοκιμάσει με και χωρίς φίλτρα καθώς και διάφορα modulations χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Πρός το παρών το modem βρίσκεται στην αντιπροσοποία για τεχνικό έλεγχο και αντικατάσταση. Γιααααα να δούμε!

P.S. Όταν συγχρόνιζε συνδεόταν κανονικά στα 4096 σε gdmt mod και 4095 σε adsl2+

@ ADSLgr.com All rights reserved.