PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλός συχρονισμος - Χαμηλη ταχυτητα



tefra
12-07-07, 17:00
Σημερα ειναι η μεγαλη μερα ενεργοποιησης του 2play και οπως καταλαβενετε ειμαι ενθουσιασμενος. Μολις ξυπνισα το πρωι, ειδα το router zyxel 661H-61 ειχε παρει νεα ip, και ειδα οτι ειχε συχρονiστει στα

Upstream Speed: 508 kbps
Downstream Speed: 18873 kbps (Το πρωι ηταν 199χχ κατι)

Η ταχυτητα ομως ειναι ακομα της ταξης της προηγουμενης συνδεσης 768/192. Δοκιμασα εννοειται microsoft, ntua, torrents κτλ. Να φανταστω οτι εχουν γινει οι τεχνικες εργασιες και ειναι θεμα καποιος να αναβαθμισει και την συνδεση ?


Γενικες πληροφοριες:
Ειχα γραμμη ΟΤΕ και συνδεση αοριστου απο forthnet 768/192 για αυτο και βασιζω τις ελπιδες μου να ειναι απλο θεμα αναβαθμισης της συνδεσης.

Router: zyxel 661H-61
noise margin downstream: 6 db
output power upstream: 9 db
attenuation downstream: 18 db

Επισης εχω σεταρει το router με PPPoE LLC, παντως PPPoA με VC δουλευει το ιδιο...

Απο οτι καταλαβα απο τους πολυ καλους οδηγους του adslgr το χαμηλο noise margin ειναι υπευθυνο για τα disconnects, παραδοξως ??? δεν εχω ουτε ενα απο το πρωι που παρατηρησα την αλλαγη ip.

Θα τους επαιρνα τηλεφωνο αλλα ακομα δεν εχει συνδεθει :p και ειπα μηπως καποιος εχει παρομοια εμπειρια να ενημερωσει...

Ευχαριστω Προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση :oneup:

Aendil
12-07-07, 17:18
Η ταχυτητα δεν ειναι ποτε εγγυημενη...Αφου ειναι ομως και πρωτη σου μερα,περιμενε λιγο...Θα φτιαξει η κατασταση μην ανησυχεις!

Papados
12-07-07, 17:20
Θα κάνεις υπομονή μέχρι άυριο ή το πολύ μεθάυριο και όλα θα έχουν φτιάξει. Κωδικοί σου ήρθαν?

Aendil
12-07-07, 17:21
Με τους παλιους κωδικους συνεχιζει να μπαινει αφου ηταν συνδρομητης forthnet στο ADSL

Papados
12-07-07, 17:24
ναι με τους παλιούς μπαίνει αλλά όταν του στείλουν τους υποτιθέμενους καινούργιους θα είναι και σεταρισμένος σωστά. Τουλαχιστον έτσι έγινε σε εμενα και σε ένα φίλο..

tefra
12-07-07, 17:26
Με τους παλιους κωδικους συνεχιζει να μπαινει αφου ηταν συνδρομητης forthnet στο ADSL

Οχι δεν μου εστειλαν αλλα δεν χρειαζεται ετσι κι αλλιως. Δηλαδη δεν ειναι κατι παραξενο, τυχαινει να συμβει.... χμμ τουλαχιστον δεν εμεινα χωρις net...

Ευχαριστω για τις απαντησεις :oneup:


EDIT
-----


ναι με τους παλιούς μπαίνει αλλά όταν του στείλουν τους υποτιθέμενους καινούργιους θα είναι και σεταρισμένος σωστά. Τουλαχιστον έτσι έγινε σε εμενα και σε ένα φίλο..

Αυτο με καθυσηχασε ακομα περισσοτερο, thanks, αν δεν ερθουν συντομα και συνδεθει το τηλεφωνο θα πεσει τηλεφωνο.

mpoufos79
12-07-07, 17:29
Προσπαθησε να κατεβασεις ταυτοχρονα 2-3 μεγαλα αρχεια απο εδω

ftp://ftp.forthnet.gr/pub/fedora/updates/6/i386/

για να τσεκαρεις καλυτερα την ταχυτητα σου

tefra
12-07-07, 17:34
Προσπαθησε να κατεβασεις ταυτοχρονα 2-3 μεγαλα αρχεια απο εδω

ftp://ftp.forthnet.gr/pub/fedora/updates/6/i386/

για να τσεκαρεις καλυτερα την ταχυτητα σου


Τις καναμε ολες αυτες τις δοκιμες, ntua, forthnet, torrents, ftp γενικα, πολλα μαζι κτλ :rolleyes:

psyxakias
12-07-07, 17:37
Κωδικοί όπως ειπώθηκε, υπομονή ;)

tefra
12-07-07, 19:54
Βαρεθηκα να περιμενω και επικοινωνησα μαζι τους με την φορμα στο site της forthnet, σε 10 λεπτα ηρθε το sms το τηλεφωνο λειτουργει και στα γρηγορα πιασαμε 1.2Μb/s σε ενα μονο torrent.

:lol:

Collective_Soul
12-07-07, 20:40
Αντε καλοριζικη,να δουμε και εμεις στην επαρχια ποτε θα ερθει να μας λυτρωσει η φορθνετ,,,δεν αντεχουμε αλλο.......:worthy::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.