PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα για cpu overclock ?



Giannis90
12-07-07, 17:00
Επειδη τωρα αρχισα να ασχολουμαι με το overclock μπορειτε να μου ποιο προγραμμα να χρισημοποιησω για να overcloκαρω τον επεξεργαστη μου ?

lamesaint
12-07-07, 17:30
αυτό γίνεται βασικά με τους παρακάτω τρόπους
1) είτε μέσα από το BIOS
2) είτε με πρόγραμμα που δίνει ο κατασκευαστής της μητρικής

απο κεί και πέρα υπάρχει και ο γκούκλης μιας και για το θέμα υπάρχει πληθώρα πληροφορίας

Giannis90
12-07-07, 17:37
αυτό γίνεται βασικά με τους παρακάτω τρόπους
1) είτε μέσα από το BIOS
2) είτε με πρόγραμμα που δίνει ο κατασκευαστής της μητρικής

απο κεί και πέρα υπάρχει και ο γκούκλης μιας και για το θέμα υπάρχει πληθώρα πληροφορίας

Μπορεις να μου εξηγησεις πως θα το κανω μεσα απο το BIOS ?

lamesaint
12-07-07, 17:40
Μπορεις να μου εξηγησεις πως θα το κανω μεσα απο το BIOS ?

καλύτερα ρίξε ενα διαβασμα εδώ
http://www.helpoverclocking.com/english/jumpers.htm

το όνομα του site είναι ξεκάθαρο ε? ;)

netlag
12-07-07, 17:42
το overclocking δεν ειναι μια απλη διαδικασια, και πρεπει να ξερεις οτι υπαρχει κινδυνος να ψησεις το hardware σου. Οποτε ξεκινα με οδηγους που θα βρεις στο internet και για οτι προκυψει εδω ειμαστε.

Giannis90
12-07-07, 17:42
:p :p :p Thanks !

Gordito
12-07-07, 19:55
Παρα παρα παρα παρα πολυ προσοχη στην αρχη αφου δεν το κατεχεις το αθλημα καθολου.

Καλο ειναι να εχεις προγραμματα που μετρανε τη θερμοκρασια και να εχεις καλο κουτι,μνημες και ψυκτρα επεξεργαστη.

Θελει αρκετουτσικο διαβασμα και προς θεου μην ανεβασεις τασεις σε οτιδηποτε πριν καταλαβεις ποσο και που.

Giannis90
13-07-07, 00:51
Παρα παρα παρα παρα πολυ προσοχη στην αρχη αφου δεν το κατεχεις το αθλημα καθολου.

Καλο ειναι να εχεις προγραμματα που μετρανε τη θερμοκρασια και να εχεις καλο κουτι,μνημες και ψυκτρα επεξεργαστη.

Θελει αρκετουτσικο διαβασμα και προς θεου μην ανεβασεις τασεις σε οτιδηποτε πριν καταλαβεις ποσο και που.

Το κουτι που εχω ειναι αυτο : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=15&product=652040&tab=specs
Η ψυκτρα επεξεργαστη ειναι αυτη : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=922617&tab=specs
Το προγραμμα που σκοπευω να χρησιμοποιησω ειναι το Intel Desktop Utilities.

DaRk
13-07-07, 01:06
Καλό είναι να γίνεται το overclocking μόνο μέσω του bios. Οτιδήποτε άλλο δεν συχνά δεν προσφέρει την σταθερότητα που σου δίνει το bios. Από εκεί και πέρα διάβασε στο internet και πρόσεχε συνέχεια τις θερμοκρασίες και την σταθερότητα του μηχανήματος. Ακόμα όπως ανέφεραν πιο πάνω τα παιδιά καλό είναι να διαβάσεις πόσα volt μπορεί να δεχτεί ο επεξεργαστής σου με ασφάλεια και να μην τα ανεβάζεις άσκοπα. Επίσης να ξες πως αν ο επεξεργαστής δουλεύει για πολύ καιρό σε πολύ πιο πάνω volt από τα default, ακόμα και μες τα όρια, μειώνεται η ζωή του

Giannis90
13-07-07, 01:21
Καλό είναι να γίνεται το overclocking μόνο μέσω του bios. Οτιδήποτε άλλο δεν συχνά δεν προσφέρει την σταθερότητα που σου δίνει το bios. Από εκεί και πέρα διάβασε στο internet και πρόσεχε συνέχεια τις θερμοκρασίες και την σταθερότητα του μηχανήματος. Ακόμα όπως ανέφεραν πιο πάνω τα παιδιά καλό είναι να διαβάσεις πόσα volt μπορεί να δεχτεί ο επεξεργαστής σου με ασφάλεια και να μην τα ανεβάζεις άσκοπα. Επίσης να ξες πως αν ο επεξεργαστής δουλεύει για πολύ καιρό σε πολύ πιο πάνω volt από τα default, ακόμα και μες τα όρια, μειώνεται η ζωή του

Και εγω στην περιπτωση που θα κανω overclock , θα το κανω μεσα απο το bios.Δεν εχω σκοπο να φτασω τον επεξεργαστη στα ορια του. Πηρα εναν intel dual core 2140(s775/1,60GHz). Θα μπορουσατε να μου προτεινετε ενα <ασφαλες> σημειο για overclock ?

DaRk
13-07-07, 01:28
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο επεξεργαστή, αλλά αν είναι σαν τους υπόλοιπους core2duo τότε το όριο είναι στα 1.5v. Αλλά και αυτά είναι πολύ και δεν νομίζω πως μπορείς να τον φτάσεις εκεί με ασφάλεια και με αερόψυξη. Προσωπική μου γνώμη είναι να μην περάσεις τα 1.4v, αν και νομίζω και με πιο λίγα volt ο επεξεργαστής σου θα φτάσει όσο ψηλά χρειάζεσαι

Giannis90
13-07-07, 01:32
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο επεξεργαστή, αλλά αν είναι σαν τους υπόλοιπους core2duo τότε το όριο είναι στα 1.5v. Αλλά και αυτά είναι πολύ και δεν νομίζω πως μπορείς να τον φτάσεις εκεί με ασφάλεια και με αερόψυξη. Προσωπική μου γνώμη είναι να μην περάσεις τα 1.4v, αν και νομίζω και με πιο λίγα volt ο επεξεργαστής σου θα φτάσει όσο ψηλά χρειάζεσαι

Σε ευχαριστω πολυ.Θα ακολουθησω την συμβουλη σου.Δεν θα περασω τα 1.4v .

Gordito
13-07-07, 01:38
Aνοιξε και το πλαινο + βαλε ενα προγραμμα σαν το Everest Home edition για να βλεπεις θερμοκρασιες.

Αν θες να τον αφησεις μονιμα κλοκαρισμενο προτεινω να μην δωσεις παρα ελαχιστη ταση, π.χ. 0,1 παραπανω απο τις προδιαγραφες του και να προσεξεις ωστε η θερμοκρασια να μην ανεβει πολυ.

DaRk
13-07-07, 01:38
Κάνε δοκιμές αν μείνεις ικανοποιημένος με τις επιδόσεις και με την σταθερότητα κάτω από τα 1.4v τότε μείνε εκεί. Το overclocking συν της άλλης θέλει χρόνο και υπομονή. Προγράμματα για να ελέγχεις την σταθερότητα του συστήματος είναι το orthos και το memtest

Giannis90
13-07-07, 01:47
Thanks guyz ! Δεν θα το διακινδυνεψω. Θα το ανεβασω ελαχιστα και αν δεν υπαρξουν προβληματα τοτε θα το αφησω ετσι.

gallahant
15-07-07, 00:35
Δεν φτάνει μόνο να δώσεις ρεύμα στον επεξεργαστή. Αν θες καλό και σταθερό όβερκλοκ, θα δώσεις ρεύμα και σε μνήμες και σε northbridge+southbridge.

Nα καεί κάτι δεν υπάρχει περίπτωση. Αν δεν σηκώνει το o/c το σύστημα, απλά δεν θα ξεκινήσει.

l_satsok
15-07-07, 01:15
καλα,1.4 volt
μονο αν σου τυχει καποιο πολυ καλο κομματι θα ειναι σταθερο πανω απο τα 3ghz με αυτη την ταση.
και τα καλα κοματια οσο παει και σπανιζουν,μιλαμε για 1 στα 10.
θα τα δεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.