PDA

Επιστροφή στο Forum : USR 9105 vs ZyXEL 652H



bpkirkfan
07-12-04, 05:00
Ποιο απο τα δυο να παρω? Θα το χρησιμοποιω με FORTHnet 384 flat rate. Βλεπω οτι τα 9105/9106 ειναι δημοφιλη στο φορουμ, αλλα ενας φιλος μου ειπε να παρω το "κλασικο" zyxel 652. Εχετε να προτεινετε καποιο καλυτερο router?
Να σημειωθει οτι θα μπει over PSTN.
Τα cisco ειναι πανακριβα ρε γμτ. :(

ariadgr
07-12-04, 20:19
USR.

SuddenStrike
07-12-04, 20:50
Τι να συγκρίνουμε τώρα τα 200 ευρώ που κάνει το ένα (652Η) με το 9105 που κάνει 67 ευρώ;
Η διαφορά στην τιμή τα λέει όλα!!! Τι να πρωτοαναφέρω οτι δεν μπορείς να αλλάξεις καν το port που τρέχει ο server του USR; Οτι αν ανοίξεις κανα μεγάλο range με ports στο ΝΑΤ πχ 5004-65535 UDP για το MSN Video κρασάρει; Οτι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία; και μπλα μπλα
Επίσης διαφωνώ με την λογική οτι το παίρνω και το δοκιμάζω και αν δεν είναι καλό αγοράζω άλλο. Το ιδιο λάθος είχα κάνει και εγώ και θα μπορούσα τώρα να είχα Cisco 836/837 και έχω στο ντουλάπι κάτι μπακατέλες και κάθονται όπως το Xpresslink του ΟΤΕ. Χώσε χρήμα στην αρχή για να πάρεις το κορυφαίο και ασε τους άλλους να κάνουν πειράματα και να ξοδέυονται. Εσυ θα ξέρεις οτι και να γίνει θα έχεις οτι καλύτερο κυκλοφορεί.
Zyxel all the way ή οτι πληρώνεις παίρνεις.

sdikr
07-12-04, 21:11
Τι να πρωτοαναφέρω οτι δεν μπορείς να αλλάξεις καν το port που τρέχει ο server του USR;

πόσες φορές θέλεις να στο γράψω (αυτή θα είναι η τρίτη) αν πάς στο Interface του 9105/9106 και βάλεις πορτ το 80 τότε αλλάζει πόρτα το webinterface σε 8080 (απο wan) και την αφήνει ανοιχτή για να δουλέψει τον web server σου (το ίδιο κάνει και για το 21,23)



Οτι αν ανοίξεις κανα μεγάλο range με ports στο ΝΑΤ πχ 5004-65535 UDP για το MSN Video κρασάρει;

αυτό είναι απλά κάτι που δεν χρειάζεται, ακόμα και χωρίς upnp , μιας και έχει protocol inspector



Οτι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία;

το ίδιο ακριβώς με την zyxel (εκτός αν η zyxel έχει υποκατάστημα εδώ)

Αν δεν έχεις δουλέψει με το 9105/9106 τουλάχιστον μην λες πράγματα που δεν έχεις δοκιμάσει
bpkirkfan, είχω το 650, 652 της ζύξελ, καθώς και το 9106, με την μία 9105/9106 σου προτίνω (εκτός αν θές το vpn server, isdn backup) που δίνει το 652

paradisegr
07-12-04, 22:31
Νομίζω από άποψη τιμής η σύγκριση θα ήταν καλύτερα 9105 με 650Η. Προσωπικά η επαφή μου με το USR δεν ήταν καλή και κατέληξε σε αντικατάσταση του με ένα 650Η το οποίο είναι συνεχώς on από τότε χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ότι εγώ και κάποιοι ακόμα αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα δεν σημαίνει τίποτα ή μπορεί να σημαίνει και πολλά, μπορεί να ήταν κάποια ελλατωμματική παρτίδα όμως εγώ με βάση την δική μου εμπειρία θα σου προτείνω 650Η με 117 ευρώ το οποίο είναι plug and forget.

alefgr
08-12-04, 00:21
Τι να πρωτοαναφέρω οτι δεν μπορείς να αλλάξεις καν το port που τρέχει ο server του USR;

πόσες φορές θέλεις να στο γράψω (αυτή θα είναι η τρίτη) αν πάς στο Interface του 9105/9106 και βάλεις πορτ το 80 τότε αλλάζει πόρτα το webinterface σε 8080 (απο wan) και την αφήνει ανοιχτή για να δουλέψει τον web server σου (το ίδιο κάνει και για το 21,23)

Αν ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποια πόρτα θέλεις για Web Configurator και FTP πρόσβαση, τότε δεν ισχύει ότι μπορείς να αλλάξεις το port. Στην ουσία το μηχάνημα αλλάζει το port και όχι εσύ.

Πχ: Θέλεις πρόσβαση από WAN στο Web Configurator χωρίς να δουλεύεις Web Server. Άρα θα καλέσεις το Port 80. Οπότε η ασφάλεια πάει περίπατο. Ο σωστός τρόπος είναι να μπορείς να ορίσεις εσύ όποιο port σου γουστάρει για να είναι γνωστό μόνο σε εσένα.

sdikr
08-12-04, 00:30
Αν ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποια πόρτα θέλεις για Web Configurator και FTP πρόσβαση, τότε δεν ισχύει ότι μπορείς να αλλάξεις το port. Στην ουσία το μηχάνημα αλλάζει το port και όχι εσύ.

Πχ: Θέλεις πρόσβαση από WAN στο Web Configurator χωρίς να δουλεύεις Web Server. Άρα θα καλέσεις το Port 80. Οπότε η ασφάλεια πάει περίπατο. Ο σωστός τρόπος είναι να μπορείς να ορίσεις εσύ όποιο port σου γουστάρει για να είναι γνωστό μόνο σε εσένα.


μιλάω για να μπορείς να τρέχεις τους δικούς σου server, γιατί αν θές ασφάλεια απλά δεν βάζει το Modem να απαντάει στο WAN κομμάτι ή το βάζει να απαντάει σε κάποιο συγκεκριμένο ip

kadronarxis
08-12-04, 00:33
Μιλάμε το 9105, είναι καταπληκτικό.
Έχω azureus, παίζω netmeeting, και surfarw παράλληλα.
Με το 652R κολλούσαν όλα.

Αυτά.

alefgr
08-12-04, 00:44
Αν ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποια πόρτα θέλεις για Web Configurator και FTP πρόσβαση, τότε δεν ισχύει ότι μπορείς να αλλάξεις το port. Στην ουσία το μηχάνημα αλλάζει το port και όχι εσύ.

Πχ: Θέλεις πρόσβαση από WAN στο Web Configurator χωρίς να δουλεύεις Web Server. Άρα θα καλέσεις το Port 80. Οπότε η ασφάλεια πάει περίπατο. Ο σωστός τρόπος είναι να μπορείς να ορίσεις εσύ όποιο port σου γουστάρει για να είναι γνωστό μόνο σε εσένα.


μιλάω για να μπορείς να τρέχεις τους δικούς σου server, γιατί αν θές ασφάλεια απλά δεν βάζει το Modem να απαντάει στο WAN κομμάτι ή το βάζει να απαντάει σε κάποιο συγκεκριμένο ip

Ότι μπορεί να ρυθμιστεί, πίστεψέ με καλό είναι και όχι κακό. Η έλλειψη επιλογής πολλές φορές σου δένει τα χέρια.

sdikr
08-12-04, 00:46
Αν ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποια πόρτα θέλεις για Web Configurator και FTP πρόσβαση, τότε δεν ισχύει ότι μπορείς να αλλάξεις το port. Στην ουσία το μηχάνημα αλλάζει το port και όχι εσύ.

Πχ: Θέλεις πρόσβαση από WAN στο Web Configurator χωρίς να δουλεύεις Web Server. Άρα θα καλέσεις το Port 80. Οπότε η ασφάλεια πάει περίπατο. Ο σωστός τρόπος είναι να μπορείς να ορίσεις εσύ όποιο port σου γουστάρει για να είναι γνωστό μόνο σε εσένα.


οσο για την αλλαγή της πόρτας, για το Interface, πας στα virtual server δίνεις σαν ip το ip του usr, και δίνεις external port eg start 101, end 101 και Internal start 80 end 80
there it is!!

sdikr
08-12-04, 00:47
Ότι μπορεί να ρυθμιστεί, πίστεψέ με καλό είναι και όχι κακό. Η έλλειψη επιλογής πολλές φορές σου δένει τα χέρια.

εδώ ακριβώς είναι που έρχεται το iptables, μπορείς να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

moshstef
08-12-04, 01:31
Αν ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποια πόρτα θέλεις για Web Configurator και FTP πρόσβαση, τότε δεν ισχύει ότι μπορείς να αλλάξεις το port. Στην ουσία το μηχάνημα αλλάζει το port και όχι εσύ.

Πχ: Θέλεις πρόσβαση από WAN στο Web Configurator χωρίς να δουλεύεις Web Server. Άρα θα καλέσεις το Port 80. Οπότε η ασφάλεια πάει περίπατο. Ο σωστός τρόπος είναι να μπορείς να ορίσεις εσύ όποιο port σου γουστάρει για να είναι γνωστό μόνο σε εσένα.


οσο για την αλλαγή της πόρτας, για το Interface, πας στα virtual server δίνεις σαν ip το ip του usr, και δίνεις external port eg start 101, end 101 και Internal start 80 end 80
there it is!!

Έγραψες sdkir! :star Πολύ καλό αυτό.

SuddenStrike
08-12-04, 04:22
εδώ ακριβώς είναι που έρχεται το iptables, μπορείς να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Nα τα λες ολα και οχι τα μισά!
Σε κάθε reboot τα iptables ΧΑΝΟΝΤΑΙ

Tα iptables του USR ΔΕΝ ΣΩΖΟΝΤΑΙ και οταν κάνεις reboot πρέπει να τα ξαναπεράσεις. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί κάποιος πρέπει να κάτσει να μάθει iptables. Για μια απλή αλλαγή ενός port που τρέχει το web management.

Και αν θες να αλλάξεις port mapping με αλλα εσωτερικά και αλλα εξωτερικά το Zyxel και το Cisco έχει τις εντολες για να τα κάνεις αυτά και χωρίς iptables.

ZyNOS rules & IOS rules,δεν στηρίζονται σε τσαμπέ λογισμικό,έχουν δικό τους OS.

Για το θέμα των port σου απάντησε ο alefgr

sdikr
08-12-04, 12:53
Nα τα λες ολα και οχι τα μισά!
Σε κάθε reboot τα iptables ΧΑΝΟΝΤΑΙ

Tα iptables του USR ΔΕΝ ΣΩΖΟΝΤΑΙ και οταν κάνεις reboot πρέπει να τα ξαναπεράσεις. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί κάποιος πρέπει να κάτσει να μάθει iptables. Για μια απλή αλλαγή ενός port που τρέχει το web management.

Και αν θες να αλλάξεις port mapping με αλλα εσωτερικά και αλλα εξωτερικά το Zyxel και το Cisco έχει τις εντολες για να τα κάνεις αυτά και χωρίς iptables.

ZyNOS rules & IOS rules,δεν στηρίζονται σε τσαμπέ λογισμικό,έχουν δικό τους OS.

Για το θέμα των port σου απάντησε ο alefgr

οι αλλάγες της πόρτας γίνονται απο το webinterface, :wink:

alefgr
08-12-04, 15:53
Παίδες γιατί δεν λέμε από την αρχή ότι παίρνεις ότι πληρώσεις. Δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε ισοδύναμα το USR 9105 με το Zyxel 652, ούτε φυσικά το Zyxel με to Cisco. Ήμαρτον...

sdikr
08-12-04, 23:32
Παίδες γιατί δεν λέμε από την αρχή ότι παίρνεις ότι πληρώσεις. Δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε ισοδύναμα το USR 9105 με το Zyxel 652, ούτε φυσικά το Zyxel με to Cisco. Ήμαρτον...

άλλο το zyxel, άλλο το cisco και άλλο το Usr

ΑΛΛΑ
όταν με τα μισά λεφτά μπορείς να έχεις τις ίδιες επιδόσεις σε αυτά που χρειάζεται εναν χρήστης (ακόμα και ένα power χρήστης) τι θα διαλέξεις;

Ναι το zyxel 652 έιναι πολύ καλό, αλλά πληρώνεις αυτά τα λεφτά για να έχεις δυνατότητες όπως vpn server, isdn backup που τουλάχιστον δεν ενδιαφέρουν ενα μεγάλο ποσοστό απο χρήστες. Στο cisco πληρώνεις το cisco IOS που αν το γνωρίζεις κάνεις παπάδες. στο Usr πέρνει το Modem που θα σου δουλέψει με όλα, και αν μάθεις και Iptables κάνεις παπάδες!! (ναι ξέρω δεν κάνει save)

το zyxel 650 πχ δεν μπορεί να δουλέψει σωστά με το μουλάρι (άσχετα αν λένε οτι αντέχει 1000 συνδέσεις) με τα λεφτά που θα έδινε κάποιος για το 650 πέρνει το 9105, που και 4πορτο switch έχει, και μουλάρι αντέχει, και ipqos έχει

Και ξαναλέω, είμουν zyxelakias (και είμαι ακόμα) αλλά το 9105/9106 το αγάπησα,

SuddenStrike,


Και αν θες να αλλάξεις port mapping με αλλα εσωτερικά και αλλα εξωτερικά το Zyxel και το Cisco έχει τις εντολες για να τα κάνεις αυτά και χωρίς iptables.

ZyNOS rules & IOS rules,δεν στηρίζονται σε τσαμπέ λογισμικό,έχουν δικό τους OS.

και ξαναλέω τα πορτ τα αλλάζεις απο το web interface (οπότε κάνουν save)

το IOS και το ZyNOS ναι είναι καλά, αλλά και το Linux δεν είναι μάπα, πραγματικά αν βγεί firmware που να κάνει save το telnet τότε βλέπω τις τιμές στα cisco και zyxel να πέφτουν!

Κάποτε είμουν και εγώ έτσι με το usr (sorry pelasian) μέχρι που το δούλεψα.
αν το έχετε δουλέψει και εσείς τότε εντάξει, αλλά μάλλον δεν το έχετε δουλέψει, και ίσως νιώθετε όπως ένιωθα και εγώ ενω είχα πληρώσει 200 ευρά βγήκε ενα router με 60 ευρώ που κάνει αυτά που κάνει το δικό μου και κάτι παραπάνω.

φιλικά

cassidy
08-12-04, 23:53
Παιδιά κι εγώ είμαι άλλος ένας ικανοποιημένος χρήστης του 9105. Δούλεψε απροβλημάτιστα από τη πρώτη στιγμή.

Ένα πράγμα να ρωτήσω; Γιατί να θες να το κάνεις reboot; 8)

kadronarxis
09-12-04, 00:06
Κοιτάξτε cisco και άγιος ο Θεός.
Ειδικά ο επεξεργαστής motorola που έχει, λέει καληνύχτα σε όλα τα άλλα.
Zyxel, πολύ καλό, αλλά δεν ξέρω, ίσως το Zynos να είναι κάπως αργό.
Το 9105 για τις γραμμές που έχουμε και μέχρι να φτάσουμε στα 2-3 mbit/sec, θα είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.

Αυτά και άντε γερά.

ΥΓ: σε λίγο καιρό μου έρχεται το speedtouch 580.Ωχ, εκεί βλέπω μεγάλες αναταράξεις στην αγορά. :D

kadronarxis
09-12-04, 00:45
ΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!
Μ Α Π Α το 9106.......
Δείτε εδώ:::

http://www.adslguide.org.uk/hardware/reviews/2004/q4/usr-9106.asp

ΑΛΛΑ, δεν έχει ο τύπος το τελευταίο firmware.

Αυτά και άντε γερά.

WAntilles
09-12-04, 01:25
ΥΓ: σε λίγο καιρό μου έρχεται το speedtouch 580.Ωχ, εκεί βλέπω μεγάλες αναταράξεις στην αγορά. :D

Ναι θα χρειαστούμε πολλά καινούρια Χ.Υ.Τ.Α. ανά την Ελλάδα για όλες αυτές τις καινούριες Μπ-alcatel-ες.

sdikr
09-12-04, 01:26
ΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!
Μ Α Π Α το 9106.......
Δείτε εδώ:::

http://www.adslguide.org.uk/hardware/reviews/2004/q4/usr-9106.asp

ΑΛΛΑ, δεν έχει ο τύπος το τελευταίο firmware.

Αυτά και άντε γερά.

μάπα;

ελπίζω να κάνεις αστείο!

kadronarxis
09-12-04, 01:44
Ο φίλος wantilles, για άλλη μια φορά είπε το κορυφαίο! :mrgreen:
Πλάκα κάνω sdikr. :guitar
Απλά, ο τύπος το έχει ψιλοθάψει.
Αν και παραδέχεται ότι μετά το upgrade , είδε μεγάλη διαφορά.
Το να γράφεις ότι δεν συγχρονίζεται γρήγορα στο adsl δίκτυο, δεν είναι μειονέκτημα. Απλά το 9105-6 δεν είναι για reboot κάθε τρεις και λίγο.
Περίμενα από τέτοιο site, λίγο καλύτερη αντιμετώπιση.

Άντε γερά.

sdikr
09-12-04, 01:50
Το να γράφεις ότι δεν συγχρονίζεται γρήγορα στο adsl δίκτυο, δεν είναι μειονέκτημα. Απλά το 9105-6 δεν είναι για reboot κάθε τρεις και λίγο.
Περίμενα από τέτοιο site, λίγο καλύτερη αντιμετώπιση.

ειδικά σε αυτό, σε σύγκριση με Jetspeed 500, zyxel 650, 652, 3com wifi, speedtouch 530 το usr ΠΕΤΑΕΙ!!

SuddenStrike
09-12-04, 03:24
Ένα πράγμα να ρωτήσω; Γιατί να θες να το κάνεις reboot; 8)

Το κάνει η Δ.Ε.Η....

sdikr
09-12-04, 03:36
Το κάνει η Δ.Ε.Η....

δηλαδή δεν έχεις ups;

SuddenStrike
09-12-04, 03:57
Όταν κόβεται το ρεύμα για 15 λεπτά θα με σώσει το UPS; Απλά θα κάνει hibernate το pc και δεν θα κλείσει "βίαια".

nnn
09-12-04, 20:47
Έχω μείνει online με notebook και το 9106 + netmod επάνω σε 500αρι Ups,για δύο ώρες.
Και το ups άντεχε ακόμα.
Όπως καταλαβαίνεις το ups μπορεί να σε σώσει. :wink:

Όσον αφορά το 9106 θα ξαναεπαναλάβω πάλι το πόσο ευχαριστημένος είμαι από την απροβλημάτιστη λειτουργία του και την πολύ καλή wireless εμβέλεια που έχει.

Νομίζω ότι για τα λεφτά του και για την δυνατότητα του να παίζει και Annex A και Annex B είναι πολύ καλή πρόταση.

Sdikr κάνεις ένα λάθος,τα Jetspeed που είχαμε πάρει από τον Οτε(τα καλά τα ακριβά)είναι τα καλύτερα όλων.
:mrgreen: :mrgreen:

sdikr
09-12-04, 21:23
Sdikr κάνεις ένα λάθος,τα Jetspeed που είχαμε πάρει από τον Οτε(τα καλά τα ακριβά)είναι τα καλύτερα όλων.


ναι συμφωνώ το καλύτερο για να στηρίζω τα βιβλία στην βιβλιοθήκη (εχει την βασούλα) ενώ το 650 είναι άβολο!!


ΥΓ εγώ εχω ενα Ups 1200

kadronarxis
09-12-04, 22:18
Μεταξύ μας τώρα,
έβαλα στην πάντα το 9105 και κότσαρα πάνω το 652R.
Ο παλιός είναι αλλιώς, κακά τα ψέματα.

:D

sdikr
09-12-04, 22:20
Μεταξύ μας τώρα,
έβαλα στην πάντα το 9105 και κότσαρα πάνω το 652R.
Ο παλιός είναι αλλιώς, κακά τα ψέματα.



αλήθεια :?: :shock:

kadronarxis
09-12-04, 22:27
Άσε μη συζητάς, sdikr.
Σήμερα το μεσημέρι, ξανακόλλησε για λίγο, όταν κατέβαζε με 38 από arureus, και δεν άνοιγε τίποτα στον explorer.
Βέβαια το έχω μια βδομάδα, χωρίς reboot,αλλά...
Τρίτη φορά που το κάνει.
Απλά, το 9105 πηγαίνει μέχρι τελικό ουέφα,
ενώ το 652R, παίζει συνέχεια στο σεντόνι, και άνετα χτυπάει και τελικό(champions league).

porosis
09-12-04, 22:33
kadronarxis, δεν έχω καταλάβει γιατί το λές arureus(αντί για azureus), σου θυμίζει ..τρωκτικά; :mrgreen: :lol:

kadronarxis
09-12-04, 22:37
αρουρέους με σήμα το βατραχάκι.!
αζουρέους και αηδίες!!
αρουρ και τα μυαλά στα κάγκελα!!! :lol:

bpkirkfan
14-12-04, 02:25
Arureus-arureus, όπως λέμε μονάχους-μονάχους. :lol:

Τελικα πήρα το 9105. Ακόμα δεν έχω ανοίξει τη συσκευασία του διότι περιμένω την ενεργοποίηση από τον ποτέ. Anyway, πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή για έναν noob user σαν εμένα. Μια χαρά τιμή και φοβερά specifications. Εύχομαι να επιβεβαιώσω ότι είναι πάρα πολύ καλό και στην πράξη. Ευχηθείτε μου καλά 40άρια. (με FORTHnet 384).

Braveheart1980
16-12-05, 02:44
Good luck my friend!

Ποσταρε και αποτελεσματα βρε!
Με ποσες συνδεσεις και πανω τα παιζει το browsing?
Με το 530i εχω δεινοπαθησει και σκεφτομαι να το στειλω...

FestoNero
21-12-05, 19:14
Το thread αυτο ειχε κλεισει 1 χρονο +2μερες!! Αστο να αναπαυθει εν ειρηνη xxxxxx

chrismasgr
21-12-05, 21:32
Μιά και δεν υπάρχει πλέων το 9015-9106 τα αντίστοιχα καινούργια μοντέλα usr9107-9108 είναι τα ίδια σε ποιότητα (σκυλιά) σε σχέση με τα zyxel καινούργια μοντέλα (660r ας πούμε ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.