PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο vivodi (μεριζομενη συνδεση).... που;



SlotKiller
12-07-07, 22:42
Ειμαι στην αγαπητη vivodi 3,5 χρονια συνδρομητης αοριστου shared LLU.
Πριν λιγες μερες αποφασισα να φυγω απο αυτη την εταιρεια και ειμαι αναμεσα απο forthnet 2play soho ή netone.
Καταλυτης σε αυτη την αποφαση ηταν το νεο RUO που σημφωνα με αυτο δε θα μεινω χωρις ιντερνετ ουτε μια μερα.
Παιρνω λοιπον στην 4νετ και μου τα λενε καπως ετσι...
-Αναλαμβανουν τα παντα αυτοι
-20 εως 30 εργασιμες

Παιρνω μετα την νετ1 και μου λεει οτι σε ενργο βρογχο που ανοικει σε αλλη εταιρεια, η αιτηση μου θα αποριφθει απ τον ΟΤΕ. Μου ειπε οτι ΟΤΕ ζητησε καποιους μηνες παραταση εφαρμογης του RUO για να μπορεσει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα. Κατα συνεπεια μου ειπε η κοπελια οτι μονο με το δευτερο καλωδιο του σπιτιου μπορουμε να παιξουμε... και μετα τραμπα. Αλλιως διακοπη βιβοντι απο εμενα και αναμονη ενεργοποιησης χωρις να εχω ιντερνετ.

Παιρνω την 4νετ και τα λεω αυτα.... και δεν ειχαν τπτ να μου πουνε... αν καταλαβα καλα μου ειπε να το κανω με τον παλιο τροπο... μιας και σε ανενεργο βρογχο δεν αναλαμβανουν απ οτι καταλαβα.

Εγω εκλινα προς 2play soho, αυτη τη στιγμη δε ξερω καθολου τι να κανω. Δεν εχω ιδεα αν το σπιτι εχει 2ο καλωδιο. Εψαξα πολυ στο φορουμ αλλα ζαληστηκα απο τα πολλα ποστ!

Μπορει καποιος να μου πει πρακτικα τι ισχυει σημερα? Ας μου προτεινει καποιος τι να κανω!

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

EDIT: Μολις διαπιστωσα οτι εχω και δευτερο τηλεφωνικο καλωδιο στο σπιτι μου το οποιο ειναι ανενεργο (το μετρησα με πολυμετρο)

player74
13-07-07, 01:24
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454

SlotKiller
13-07-07, 06:12
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454
OK, αυτο ειναι λιγο-πολυ στην θεωρια..... στην πραξη σημερα τι ισχυει με ενδιαφερει. (με καθε επιφυλαξη γιατι μολις ξυπνησα :p)

player74
13-07-07, 09:06
υπαρχουν δειγματα λειτουργειας αλλα απο αρυς σε shared και full llu.
για το αντιθετο που σε ενδιαφερει δεν εχω μαθει ή διαβασει κατι.
η συμβουλη μου ειναι
1. προχωρα σε νετονε για εντελος νεα γραμμη και κανε διακοπη μετα στη βιβο και οτε
2. (με επιφυλαξη) γνωριζω οτι ο οτε παρεχει 2η γραμμη δωρεαν. μαθε το ακριβως και ειδικοτερα αν μπορεις να βαλεις adsl και σε αυτη. αν ναι πειγενε με αυτον στην forthnet.

εγω περιμενω γραπτη απαντηση απο βιβο για ενα μπλεξιμο και τον χρονο ενεργοποιησης
αν δεν με ικανοποιησει παω στην προσφορα της vodafone εκτος κι αν καταφερω και μπω forthnet δινοντας τους αντι αντιγραφο λογαριασμου οτε αντιγραφο αιτησης γραμμης.

lewton
13-07-07, 23:45
Ειμαι στην αγαπητη vivodi 3,5 χρονια συνδρομητης αοριστου shared LLU.
Πριν λιγες μερες αποφασισα να φυγω απο αυτη την εταιρεια και ειμαι αναμεσα απο forthnet 2play soho ή netone.
Καταλυτης σε αυτη την αποφαση ηταν το νεο RUO που σημφωνα με αυτο δε θα μεινω χωρις ιντερνετ ουτε μια μερα.
Παιρνω λοιπον στην 4νετ και μου τα λενε καπως ετσι...
-Αναλαμβανουν τα παντα αυτοι
-20 εως 30 εργασιμες

Παιρνω μετα την νετ1 και μου λεει οτι σε ενργο βρογχο που ανοικει σε αλλη εταιρεια, η αιτηση μου θα αποριφθει απ τον ΟΤΕ. Μου ειπε οτι ΟΤΕ ζητησε καποιους μηνες παραταση εφαρμογης του RUO για να μπορεσει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα. Κατα συνεπεια μου ειπε η κοπελια οτι μονο με το δευτερο καλωδιο του σπιτιου μπορουμε να παιξουμε... και μετα τραμπα. Αλλιως διακοπη βιβοντι απο εμενα και αναμονη ενεργοποιησης χωρις να εχω ιντερνετ.

Παιρνω την 4νετ και τα λεω αυτα.... και δεν ειχαν τπτ να μου πουνε... αν καταλαβα καλα μου ειπε να το κανω με τον παλιο τροπο... μιας και σε ανενεργο βρογχο δεν αναλαμβανουν απ οτι καταλαβα.

Εγω εκλινα προς 2play soho, αυτη τη στιγμη δε ξερω καθολου τι να κανω. Δεν εχω ιδεα αν το σπιτι εχει 2ο καλωδιο. Εψαξα πολυ στο φορουμ αλλα ζαληστηκα απο τα πολλα ποστ!

Μπορει καποιος να μου πει πρακτικα τι ισχυει σημερα? Ας μου προτεινει καποιος τι να κανω!

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

EDIT: Μολις διαπιστωσα οτι εχω και δευτερο τηλεφωνικο καλωδιο στο σπιτι μου το οποιο ειναι ανενεργο (το μετρησα με πολυμετρο)

Είναι απλό: δε χάνεις τίποτα να κάνεις την αιτησούλα σου για ενεργό βρόχο σε όποια από τις 2 εταιρίες θέλεις. Το πολύ πολύ να φας ακυρωση.

Εναλλακτικά, πάρε νέα γραμμή και μετά την φορητότητα κόψε την παλιά. Αυτό έκανα εγώ.

SlotKiller
14-07-07, 10:45
2. (με επιφυλαξη) γνωριζω οτι ο οτε παρεχει 2η γραμμη δωρεαν. μαθε το ακριβως και ειδικοτερα αν μπορεις να βαλεις adsl και σε αυτη. αν ναι πειγενε με αυτον στην forthnet.

Μπορεις να μου το διευκρινησεις καλυτερα αυτο; Αν εννοεις να ενεργοποιησω το δευτερο καλωδιο στον ΟΤΕ, νομιζω οτι πρεπει να μεινω 2 μηνες στον ΟΤΕ πριν φυγω για 4νετ. κατι τετοιο διαβασα καπου εδω μεσα.

Το θεμα ειναι οτι δεν μου πολυ-παει το πακετο της νετ1... το soho της 4νετ ειναι οτι καλυτερο για μενα. Και προσφερει και σταθερη τηλεφωνια... οχι voip!

Αντε να κανω την αιτησουλα στη 4net... αλλα το πιθανοτερο ειναι μετα απο αναμονη 1,5 μηνα να φαω την ξενερα οτι ακυρωθηκε... και φτου κι απ την αρχη..... ποτε θα φυγω απ τη βιβοντι μετα???:sorry:

EDIT: Λοιπον αυτο που σκεφτηκα ειναι και το πιο απλο..... να κανω αιτηση διακοπης στην βιβοντι αμεσα (απο 1η Σεπτεβρη θα μεινει ελευθερη η γραμμη) και να κανω και αιτηση για το soho αμεσα. Το μονο που φοβαμαι ομως ειναι μηπως οταν παει η αιτηση της 4νετ στον οτε, αποριφθει... και η 4νετ ξεχασει να την ξαναστειλει... ετσι ρισκαρω να συνδεθω καλο Νοεμβρη! Οποτε μηπως να στειλω την αιτηση μου μεσα Αυγουστου;

player74
16-07-07, 09:12
ναι οντος η συμβαση οτε λεει για 2 μηνες. την διαβασα σημερα.
τωρα κατα ποσο τειρητε δεν ξερω. ας αναφερουν το χρονο που πειρε αυτοι που ειδη εχουν βαλει ετσι

SlotKiller
21-07-07, 23:28
Τελικα αποφασισα να στειλω email για διακοπη στην vivodi την Δευτερα. Αυτο σημαινει οτι απο 1η Αυγουστου μενει ελευθερη η γραμμη. Την Δευτερα (23/7) επισης θα καταθεσω αιτηση για 2play soho στην Αττκιδων, μιας και καλλιθεα μενω. Πιστευω οτι καπου 1-3 Αυγουστου θα παει το αιτημα στον οτε και ολα θα πανε καλα. Ελπιζω το πολυ μεχρι 20 αυγουστου να περιμενω.

Συμφωνειτε με αυτο ή πιστευετε οτι με την καμια μεχρι 20/8 δεν θα εχω ιντερνετ;
Μηπως καποιος διαφωνει με την επιλογη μου περι 4νετ? Θα ηθελα πολυ να το συζητησω μιας και ημουν αναμεσα σε νετ1, ον και 4νετ. Σημαντικο παραγωντα επαιξε το χαμηλο παγιο, το εως 24 και οχι εως 10... και το οτι δεν ειναι voip η γραμμη.

Ο λογος που επιλεγω soho ειναι οτι οι κλησεις μου δεν ειναι πολλες... και τις κανω μεσω voip icall που ειναι αρκετα φθηνες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.