PDA

Επιστροφή στο Forum : ON, ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΒΥΡΩΝΑ..



bill84
13-07-07, 12:54
Καλησπέρα,
είμαι καινούργιος στο forum και καινούργιος πελάτης της ΟΝ.
Για την ακρίβεια έχω κάνει την αίτηση και περιμένω ενεργοποίηση,
οπότε θα ήθελα αν υπάρχει κανένας από βύρωνα να μου πει εντυπώσεις.
Με ενδιαφέρουν και οι 3 υπηρεσίες της ΟΝ.

Thanx..:closed:

TermInuS
13-07-07, 14:07
Όλα άψογα.
Είχα κάποια προβλήματα με τον οτε όταν ζήτησα τι μεταφορά τις γραμμής στην ON
Αλλά από τότε που συνδέθηκα κανένα πρόβλημα ( καποια κολήματα ανά 2-3 μέρες στο TV-BOX)
Μένω πάνω στη Φορμίωνος από τη πλευρά της Καισαριανής.(Φαντάζομαι είναι το ίδιο κέντρο)

grphoto
13-07-07, 17:31
Σε εμενα αργησαν να με συνδεσουν, αλλα απο την στιγμη που με συνδεσαν ολα σωστα (εκτος απο τις τελευταιες μερες που το τηλεφωνο σε συγκεκριμενη χωρα του εξωτερικου δεν πιανει).
Συνδεση καπου στα 12.000 , τηλεφωνο χωρις προβληματα (εκτος το παραπανω αυτες τις τελευταιες μερες), tv δουλευει σωστα.

Το κεντρο του Βυρωνα ειναι στο ταχυδρομειο απεναντι, οποτε οσο πιο κοντα εισαι εκει τοσο πιο καλα για τον συγχρονισμο σου. Εγω ειμαι αριστερα της Φορμιωνος (ανεβαινοντας) στο υψος του DIA.

TermInuS
14-07-07, 11:33
χα!!!
Δεν ήξερα ότι είναι εκεί
Είμαι 2 στενά μακριά
Έχει συγχρονίσει στα 15κατι αποσυνδέσεις 0 :)

grphoto
14-07-07, 15:24
Το ταχυδρομειο του Βυρωνα κοντα στη Χρυσοστομου Σμυρνης, οχι το αλλο κοντα στα σχολεια πισω απο την Φορμιωνος και απεναντι απο την εφορια του Βυρωνα (αυτο ειναι της Καισαριανης) (χεχε λιγο μπερδεμενα τα πραγματα λογω οτι ειμαστε στα συνορα των 2 δημων)το λεω γιατι και εγω ειμαι μερικα τετραγωνα απο αυτο αλλα υπαγομαι στο αλλο.

LEFTKOYL
10-08-07, 10:07
απο της 26/7 περιμενω το ιντερνετ και διαμενω στο υψος του Γερμανου.

ilpara
10-08-07, 11:45
Μένω Νέα Ελβετία, τέρμα Φορμίωνος στο βουνό.
Προβλήματα:
- Αποσυνδέσεις (ή μηδενική ταχύτητα χωρίς να χάσει συγχρονισμό) χονδρικά 1-2 φορές ημερησίως και θέλει restart ο router, δεν επανασυνδέεται αυτόματα.
- Το videobox που και που (1 φορά τη μέρα και ανεξαρτήτως αποσυνδέσεων) κολλάει και χρειάζεται να το βγάλω από την πρίζα για να επανέλθει.
Τα πράγματα αρχικά ήταν μαύρα χάλια τόσο σε τηλεφωνία, όσο και σε ιντερνετ και τηλεόραση. Σιγά σιγά βελτιώνονται όμως.

grphoto
10-08-07, 12:08
Ti attenuation εχεις? λογικα πρεπει να ειναι 33 και πανω?

ilpara
10-08-07, 12:59
Ti attenuation εχεις? λογικα πρεπει να ειναι 33 και πανω?

Διάβαζα ότι το Att (down) πρέπει να είναι μικρότερο από 60db. Το δικό μου (34) καλό δεν είναι?
Για το Noise Mergin(down) επίσης διάβασα ότι πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 12. Συνεπώς το δικό μου (11) φαίνεται οριακό.

Αναλυτικότερα για τα στατιστικά / αποσυνδέσεις το συζητάω σε άλλο νήμα. Δες
εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=115102&page=2)
Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.
Ηλίας

LEFTKOYL
13-08-07, 09:35
καλημερα σε όλους,
τελεικα το pirelli ειναι για πεταμα!
απο εχθες κατεβασα 20GB με το sagem της otenet!

ilpara
13-08-07, 10:14
καλημερα σε όλους,
τελεικα το pirelli ειναι για πεταμα!
απο εχθες κατεβασα 20GB με το sagem της otenet!

βάλε στην υπογραφή σου τα στατιστικά σου --Attentuation(down), Noise Margin(down), χονδρική απόσταση από DSLAM με μέτρηση μέσω google earth) να τα δούμε μπας και βγάλουμε άκρη και εμείς που ακόμα έχουμε προβλήματα (ασύγκριτα λιγότερα σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες, αλλά υπαρκτά).
http://www.adslgr.com/features/map/

grphoto
13-08-07, 11:06
Οπως λεει στο αλλο νημα, εχει attenuation 13 οποτε εχει πολυ καλη γραμμη και ειναι λιγοτερο απο 1χλμ αποσταση απο το dslam :)

ilpara
13-08-07, 11:16
εγώ όπως βλέπεις, σύμφωνα με τον χάρτη του adslgr, ανήκω στο Βύρωνα και όχι στο Παγκράτι, συνεπώς είμαι πολύ ποιο κοντά από όσο νόμιζα (1,5Km τεθλασμένη), οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί Attn=34 => 2,5Km

LEFTKOYL
13-08-07, 11:54
Upstream Downstream
Noise Margin 5 dB 19 dB

Attenuation 13 dB 13 dB

georgeks78
14-08-07, 18:15
Καλησπέρα, Βύρωνα κι εγώ, εχω κάνει αίτηση πριν 4 μήνες κι ακόμα περιμένω. Με δουλέυουν ψιλό γαζί. Εχω παραγγείλει 5-6 Καλασνικοφ για μετά της Παναγιάς και θα παώ μια βόλτα από τα γραφεία τους, οπότε ξαφνική μείωση του προσωπικού τους μη σας φοβήσει θα έχω πέρασει έγω απο κει........

nspan
14-08-07, 19:56
Γιατι έκλεισε τοσο γρήγορα η δημοσκοπηση για το Βύρωνα? Είμαι και εγώ δυσαρεστημένος.
Κέντρο Βύρωνα περιοχή Καρέα
Αίτηση 2/2/07
Αποδέσμευση από τον ΟΤΕ 1/4/07 (57 ημέρες)
Τηλέφωνο νεκρό για 3 μέρες! Τις μερες του Πάσχα
Παραλαβή εξοπλισμού 4/4/07 (61 ημέρες)
Στους 3,5 μήνες, μετά από αμέτρητα τηλέφωνα, ανακάληψαν οτι το μοντεμ είχε πρόβλημα καί μου τό αντικατέστησαν τήν άλλη μέρα αλλα πάλι η ταχύτητα είναι απαγορευτική για τό onrec και τό onvideo.Τις υπηρεσίες δηλαδή που τους διαφοροποιούν από τους άλλους.
Μετα μου εκλεισαν ραντεβού με τεχνικό για έλεγχο της γραμμής. Ηρθε ο τεχνικός βρήκε πολύ θόρυβο και θα έδιναν τό πρόβλημα στόν ΟΤΕ ο οποίος έπρεπε να απαντήση σε λίγες μέρες. Εκτοτε εδώ και ενάμιση μήνα περιμένω.
Εδώ και 6 μήνες ειμαι χωρίς τις υπηρεσίες που υποστηρίζουν οτι παρέχουν. Σήμερα πλήρωσα 130 Ευρώ λογαριασμό.
Εχω βαρεθεί να περιμένω και να ακούω ψέματα από τους τηλεφωνητές μέχρι τον κ.Γκίκα (ήμουν και εγώ ένας από τους 5 που είχαμε συνάντηση στή Μεταμόρφωση) και τώρα δεν θα έγραφα γιατί έχω αηδιάσει, αλλα ίσως βοηθήσω κάποιους να είναι προσεκτικοί στις επιλογές τους. Υπόσχονται τα πάντα και μόλις κάνεις αίτηση σου λένε είσαι μακριά από τό DSLAM Βύρωνα.

ilpara
15-08-07, 12:49
Γιατι έκλεισε τοσο γρήγορα η δημοσκοπηση για το Βύρωνα? Είμαι και εγώ δυσαρεστημένος ... Υπόσχονται τα πάντα και μόλις κάνεις αίτηση σου λένε είσαι μακριά από τό DSLAM Βύρωνα.

Μιάς και το έφερε η κουβέντα, είχα και εγώ άπειρα προβλήματα τον πρώτο μήνα (από iptv και internet έως τηλεφωνο!) και κάποια στιγμή τεχνικός που μου τηλεφώνησε με ενημέρωσε ότι με άλλαξε διαδρομή (τι εννοούσε?) και με έβαλε σε δοκιμασμένη, και έκτοτε τα πράγματα βελτιώθηκαν, χωρίς όμως ακόμα να παίζουν όλα τέλεια.
Ενώ στο χάρτη διαθεσιμότητας του forum (http://www.adslgr.com/features/map/) με βγάζει στο DSLAM Βύρωνα από το οποίο απέχω 1Km σε ευθεία γραμμή ή 1,5Km σε τεθλασμένη/πραγατική γραμμή (αποστάσεις μετρημένες χονδρικά με google-earth), το Attn(down)=34dB υποδεικνύει απόσταση 2,5Km, δηλαδή πολύ μεγαλύτερη της εκτιμηθείσας. Σε συνδυασμό του Attn με όσα ανέφερε ο τεχνικός, υπάρχει περίπτωση να με άλλαξαν DSLAM, και πλέον να είμαι στο DSLAM Παγκρατίου, που είναι σαφώς ποιο μακριά από το DSLAM Βύρωνα? Αλλιώς πως εξηγείται? Υπάρχει τρόπος να βρω αξιόπιστα σε ποιο DSLAM είμαι?
Ηλίας

@ ADSLgr.com All rights reserved.