PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση αλλά δε συγχρονίζει το 9105??



knikos
07-12-04, 17:22
Επικοινώνησα σήμερα με το 134, 1242, και 2310369950 οι οποίοι με βεβαίωσαν και βλέπουν ότι η σύνδεσή μου έχει ενεργοποιηθεί. Βγάζω λοιπόν το USR9105 από το κουτί κάνω σωστά τη συνδεσμολογία στις πρίζες (PSTN, Annex A to USR) αλλά το ADLS Led σβηστό!!! Το δήλωσα ως βλάβη συγχρονισμού στο 121. Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο???

ΥΓ. Τα τηλέφωνα του σπιτιού λειτουργούν κανονικά, όπως και η dial-up με το μοντεμάκι μου, είτε βάζω φίλτρο είτα όχι. Είναι λογικό αυτό με ενεργοποιημένη την DSL. Γενικά χωρίς φίλτρο μπορούν να λειτουργούν νορμάλ??

Και κάτι ακόμα. Demo account ποιες ετεαιαρίες δίνουν??

USR 9105 60Ε με ΦΠΑ μέσα.

Ευχαριστώ.

McAli
07-12-04, 19:23
Demo account ποιες ετεαιαρίες δίνουν??


ACN, HOL , Forthnet σίγουρα



Βγάζω λοιπόν το USR9105 από το κουτί κάνω σωστά τη συνδεσμολογία στις πρίζες (PSTN, Annex A to USR) αλλά το ADLS Led σβηστό!!!


επέμεινε στα τηλέφωνα.

Το σχετικό πρόβλημα έχει αναφερθεί καμιά 100αριά φορές με διάφορα modem. Πάνω πάνω εδώ που διαβάζεις υπαρχει ένα πορτοκαλί κουμπί "αναζήτηση"...πάτησέ το και μπορείς να βρεις τη λύση....

vaspiliop
07-12-04, 19:49
100% φταίνε απο τον ΟΤΕ. Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μετά απο δήλωση βλάβης στο 121 και πρήξιμο σε χιλια δυο τηλέφωνα, ξαφνικά ένα πρωί διορθώθηκε (μάλλον μου άλλαξαν πόρτα). Παίρνε συνέχεια τηλέφωνα.

Να ξέρεις ότι αν μετά από 48 ώρες από τη στιγμή της δήλωσης της βλάβης δεν έχει αποκτασταθεί, δικαιούσαι επιστροφή παγίου.

knikos
07-12-04, 21:15
McAli, το πορτοκαλί κουμπάκι με το μεγεθυντικό φακό το πάτησα. απλώς ήθελα να δω μήπως υπάρχει κάποια άλλη άποψη εκτός από τα τηλεφωνήματα τα οποία φυσικά τα άρχησα από την πρώτη στιγμή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πήρα στο 8011167700 και μου είπαν οτι θα κάνουν reset τη σύνδεσή μου στην πλακέτα. Βγαίνω και θα δοκιμάσω μήπως γίνει κάτι τώρα...

knikos
07-12-04, 21:47
Και άλλο πρόβλημα!!! Δε μπορώ να κάνω install το router. Ο installer λέει ...router was not detected. Έχει κανεις καμια πρόταση???
ΤΗΝΧ

sdikr
07-12-04, 21:56
Και άλλο πρόβλημα!!! Δε μπορώ να κάνω install το router. Ο installer λέει ...router was not detected. Έχει κανεις καμια πρόταση???
ΤΗΝΧ


δεν περνάς μια βόλτα απο το How to;
http://www.adslgr.com/forum/thread10648.html

McAli
07-12-04, 22:10
Ο installer λέει ...router was not detected.


αυτό μου το έβγαζε όταν πήγαινα να εγκαταστήσω το router στην ethernet της μητρικής...λόγω μάλλον παλαιότητας.

Α, τελικά το έβαλα στην USB και καθάρισα.....(μην αρχλισετε να βαράτε τώρα!!)

sdikr
07-12-04, 22:16
αυτό μου το έβγαζε όταν πήγαινα να εγκαταστήσω το router στην ethernet της μητρικής...λόγω μάλλον παλαιότητας.

Α, τελικά το έβαλα στην USB και καθάρισα.....(μην αρχλισετε να βαράτε τώρα!!)

το 9105;

McAli
07-12-04, 22:22
όχι! το Speedtouch. Για το 9105 δε ξέρω τίποτα. Απλά ήθελα να πω ότι αν του βγάζει τέτοιο μήνυμα για την Ethernet μπορεί να φταίει η κάρτα δικτύου

sdikr
07-12-04, 22:30
όχι! το Speedtouch. Για το 9105 δε ξέρω τίποτα. Απλά ήθελα να πω ότι αν του βγάζει τέτοιο μήνυμα για την Ethernet μπορεί να φταίει η κάρτα δικτύου

το 9105 δεν έχει usb, αυτό το μήνυμα μπορεί να βγαίνει για αρκετους λόγυς, τις ποιό πολλές φορές είναι κάποιο firewall (ή το sp2), no upnp
αλλά ουτε στο speedtouch ούτε στο 9105/9106 χρείαζεται το πρόγραμμά, μιας και έχουν webinterface

McAli
07-12-04, 22:37
Με επικοινωνία που είχα με την Alcatel και με προσπάθειες και εδώ μέσα και με τη forthnet κατέληξα να πιστεύω ότι ο υπολογιστής μου δεν βλέπει το ρουτερ μου λόγω της κάρτας δικτύου μου

kadronarxis
08-12-04, 02:20
Εδώ kniko.
Είσαι 10000% σίγουρος ότι έκανες τη συνδεσμολογία σωστά;
Έχεις pstn γραμμή και το firmware του 9105 είναι για pstn? Αν δεν ξέρεις ρίξτου ένα upgrade από τη σελίδα της usr.

Βγάλε το modem από το splitter και ρίξτο κατευθείαν στον τοίχο, στη γραμμή του οτε.Συγχρονίζεται;

Μήπως κάποιο καλώδιο είναι κομμένο;

Το ότι δεν βλέπεις το 192.168.1.1 στoν explorer , άσχημο μου φαίνεται.
Κάποιον φίλο με adsl δεν έχεις να σου δανείσει το modem του;

Άντε γερά.

ipo
08-12-04, 02:31
Και άλλο πρόβλημα!!! Δε μπορώ να κάνω install το router. Ο installer λέει ...router was not detected. Έχει κανεις καμια πρόταση???
ΤΗΝΧ

Κι εμένα, όπως και σε πολλούς άλλους στο forum, δεν το βλέπει το πρόγραμμα της US Robotics. Δεν έχει όμως καμία σημασία, αφού όλες οι ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις μέσα από αυτό το πρόγραμμα, και μερικές εκατοντάδες παραπάνω βρίσκονται μέσω του web interface του router σου.

Απλά ανοίγεις ένα παράθυρο internet explorer (ή firefox) και πληκτρολογείς την διεύθυνση http://192.168.1.1 ενώ στη συνέχεια βάζεις στα πεδία username και password τη λέξη admin .


Το ότι δεν βλέπεις το 192.168.1.1 στoν explorer , άσχημο μου φαίνεται.
Κάποιον φίλο με adsl δεν έχεις να σου δανείσει το modem του; Δεν είπε ότι δεν βλέπει το web interface. Με το πρόγραμμα της USR αντιμετωπίζει πρόβλημα. Μην τον τρομάζεις. :)

Καλή τύχη!

knikos
08-12-04, 02:32
Δε μπορώ να κάνω update καθώς δεν έχω επικοινωνία καθόλου με το router όπως φαίνεται. Το 9105 είναι για pstn (annex A γραφει το κουτί). Το έχω συνδεδεμένο απυθείας στη πρίζα και δοκίμασα και με άλλο καλώδιο. Τι να πώ.
Ένα πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να το δω από το PC μου και ένα άλλο ότι δε συγρχονίζεται όπως φαίνεται, γιατί το λαμπάκι παραμένει σβηστό!

Έχω XP SP2 κάρτα δικτύου Realtek RTL8139 η οπόια δουλεύει σωστά όταν συνδέομαι με τον άλλο υπολογιστή μου.

ipo
08-12-04, 02:34
Επίσης καλό θα ήταν να κλείσεις το firewall, εφόσον έχεις κάποιο.

knikos
08-12-04, 02:40
Είχα ανοίξει συζήτηση και στο
http://www.adslgr.com/forum/thread12053.html
πραγματικά δε το βλέπω ούτε μέσα από explorer. Τι να πω έχω δοκιμάσει τα πάντα.
(λέω να λουστώ και με Ultrex μπας και γίνει τίποτα).
Τι Firewall έχω ανοιγοκλέισει. Tι UPnP έχω ανοιγοκλείσει. Tι αυτόματη και manual ΙP έχω δώσει. Δε μπορώ να το δω με τίποτα. !!!(*&(*&)(#$

kadronarxis
08-12-04, 02:44
Πίσω από το router, έχει ένα πολύ μικρό κουμπί (βάλε στυλό μέσα) που γράφει πάνω reset.
Κράτα το πατημένο για 2 λεπτά (εννοείται ότι το έχεις αναμμένο! :D ), και ξαναδοκίμασε.
Αν δεν παίξει, δυστυχώς έχεις πέσει στην ίδια περίπτωση με τον φίλο mindtrapper.
Είναι ελλατωματικό.

Άντε γερά.

ipo
08-12-04, 02:47
Με δική σου ευθύνη μπορείς να το κάνεις reset κρατώντας πατημένο το σχετικό κουμπάκι από πίσω για τουλάχιστον 40 sec.

Edit: Με πρόλαβε ο kadronarxis. Όχι όμως και 2 λεπτά. 40sec λέει η εταιρία. :)

knikos
08-12-04, 02:57
Ούτε reset κάνει, τουλάχιστον όπως περιέγραψε κάποιος άλλος σε ένα thread, δηλαδή να αναβοσβήσει το λεντάκι του DSL ή έστω των ethernet. Απλώς με το που τα πατάω αναβοσβήνουν τα λεντάκαι του ethernet και μετά κάθομαι εκέι με το στυλό και δε συμβαίνει τίποτα αλλό.
Παιδιά τα παρατάω και πάω για ύπνο. Δεν παλεύεται άλλο το USR. Eλπίζω να το αλλάξω χωρίς πρόβλημα...
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

@ ADSLgr.com All rights reserved.