PDA

Επιστροφή στο Forum : Backup ολοκληρου σκληρου



katdoc
13-07-07, 17:42
Καλησπερα παιδες.

Εχω στο μαγαζι 2 υπολογιστες που χρησιμοποιουν ενα συγκεκριμενο προγραμμα.Επειδη σε τυχον κρασαρισμα προκειται να τραβαμε τα μαλλια μας θαθελα να ρωτησω πως γινεται να κανω backup ολοκληρο τον σκληρο ως εχει αυτη τη στιγμη ουτως ωστε σε περιπτωση κρασαρισματος του σκληρου να πεταξω μεσα τον καινουριο με ολες τις ρυθμισεις και δεδομενα του παλιου.
Ευχαριστω

deniSun
13-07-07, 17:44
Norton Ghost
Acronis True Image

katdoc
13-07-07, 17:57
Norton Ghost
Acronis True Image

To αποτελεσμα ειναι καλο?
Ολες οι ρυθμισεις συμπεριλαμβανομενου του δικτυου διατηρουνται?

deniSun
13-07-07, 18:00
Ναι. Όλα. Τα πάντα.
Απλά για να δουλέψει 100% το Image θα πρέπει οι 2 ΗΥ να έχουν ακριβώς το ίδιο hw (σε περίπτωση που μεταφέρεις το image από τον ένα στον άλλο).
Αν έχεις 2 image (1 για κάθε ΗΥ) δουλεύει άψογα.
Υπάρχουν και περιπτώσεις που παίζει και σε διαφορετικό hw (από μόνο του ή με κάποια τρικ).

yiapap
13-07-07, 18:00
To αποτελεσμα ειναι καλο?
Ολες οι ρυθμισεις συμπεριλαμβανομενου του δικτυου διατηρουνται?Όλα διτηρούνται αρκεί να μην είναι Active Directory Domain Controller.

deniSun
13-07-07, 18:03
Όλα διτηρούνται αρκεί να μην είναι Active Directory Domain Controller.

Να πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει σε Active Directory.
Στις περιπτώσεις αυτές προτιμώ τις λύσεις RAID.

katdoc
13-07-07, 18:06
Ναι. Όλα. Τα πάντα.
Απλά για να δουλέψει 100% το Image θα πρέπει οι 2 ΗΥ να έχουν ακριβώς το ίδιο hw (σε περίπτωση που μεταφέρεις το image από τον ένα στον άλλο).
Αν έχεις 2 image (1 για κάθε ΗΥ) δουλεύει άψογα.
Υπάρχουν και περιπτώσεις που παίζει και σε διαφορετικό hw (από μόνο του ή με κάποια τρικ).

Το θελω για τον ιδιο υπολογιστη.Δεν προκειται να αλλαξει το hardware.Αφου το κανεις μπορει εκ νεου να κανεις update το image με τα κανιουρια δεδομενα ετσι ωστε ναναι παντα ενημερωμενο?


Όλα διτηρούνται αρκεί να μην είναι Active Directory Domain Controller.
:vava::rolleyes::blink:

deniSun
13-07-07, 18:11
Το θελω για τον ιδιο υπολογιστη.Δεν προκειται να αλλαξει το hardware.Αφου το κανεις μπορει εκ νεου να κανεις update το image με τα κανιουρια δεδομενα ετσι ωστε ναναι παντα ενημερωμενο?


Όχι πρέπει να κάνεις από την αρχή το Image.
Αν έχεις μόνο το λειτουργικό εγκατεστημένο και το πρόγραμμα που θέλεις (δεν νομίζω να είναι πολύ μεγάλο) σε ΡΙΙ κάνει περίπου 15-20λεπτά.
Γενικά εξαρτάται από το σύστημα.
Το Norton Ghost είναι πιο γρήγορο και γι΄αυτό το προτιμώ.

katdoc
13-07-07, 18:17
Όχι πρέπει να κάνεις από την αρχή το Image.
Αν έχεις μόνο το λειτουργικό εγκατεστημένο και το πρόγραμμα που θέλεις (δεν νομίζω να είναι πολύ μεγάλο) σε ΡΙΙ κάνει περίπου 15-20λεπτά.
Γενικά εξαρτάται από το σύστημα.
Το Norton Ghost είναι πιο γρήγορο και γι΄αυτό το προτιμώ.


Εκτος απο την ταχυτητα οι δυο εφαρμογες διαφερουν σημαντικα καπου?
Δηλαδη εχω εναν εξωτερικο τρεχω την εφαρμογη και σε περιπτωση crash τον βαζω και τελος...

l_satsok
13-07-07, 18:24
πιο γρηγορο το ghost?
δεν το εχω δοκιμασει τα δυο τελευταια χρονια να πω την αληθεια,μπορει να ειναι.
το acronis true image ενδεικτικα κανει 5 λεπτα για ενα partition περιπου 30gb σε P4 με 1gb μνημη.
αν και αυτο που παιζει ρολο ειναι σχεδον μονο η ταχυτητα του δισκου.

αλλα 5 θελει για να το κανει restore σε αλλο δισκο.

επισης μπορεις να κανεις update τις αλλαγες μονο σε υπαρχον image,δεν χρειαζεται ολοκληρο
απο την αρχη,αν και εγω το κανω καινουργιο καθε βδομαδα αφου παιρνει μονο 5 λεπτα.
και μετα σβυνω το παλιο.


Εκτος απο την ταχυτητα οι δυο εφαρμογες διαφερουν σημαντικα καπου?
Δηλαδη εχω εναν εξωτερικο τρεχω την εφαρμογη και σε περιπτωση crash τον βαζω και τελος...

αν δεν κανεις απο μονος σου μια δυο δοκιμες θα εχεις συνεχεια αποριες.
ειναι πανευκολο.
με το προγραμμα δημιουργεις ενα image του συστηματος σου(του c μονο) σε αλλο δισκο η σε dvd.
οταν θελεις να το βαλεις σε αλλο δισκο,βαζεις στο pc τον καινουργιο αφορμαριστο οπως τον εχεις αγορασει.
ξεκινας με το bootable cd του προγραμματος που θα εχεις φτιαξει προηγουμενως
και κανεις restore το image απο τον αλλο δισκο η απο το dvd στο νεο δισκο.

katdoc
13-07-07, 18:31
πιο γρηγορο το ghost?
δεν το εχω δοκιμασει τα δυο τελευταια χρονια να πω την αληθεια,μπορει να ειναι.
το acronis true image ενδεικτικα κανει 5 λεπτα για ενα partition περιπου 30gb σε P4 με 1gb μνημη.
αν και αυτο που παιζει ρολο ειναι σχεδον μονο η ταχυτητα του δισκου.

αλλα 5 θελει για να το κανει restore σε αλλο δισκο.

επισης μπορεις να κανεις update τις αλλαγες μονο σε υπαρχον image,δεν χρειαζεται ολοκληρο
απο την αρχη,αν και εγω το κανω καινουργιο καθε βδομαδα αφου παιρνει μονο 5 λεπτα.
και μετα σβυνω το παλιο.

Εσυ λες δηλαδη οτι πλεονεκτει.Γιατι καθημερινα ανανεωνεται και θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο αν μπορουσε να γινει update του image ευκολα και γρηγορα.

deniSun
13-07-07, 18:41
Τρέχω το ghost 9 (τρέχει από δισκέτα).
Όσες εφαρμογές τρέχουν μέσα από τα win είναι πιο αργές.

Και εγώ δεν είχα μεγάλες διαφορές στο σύστημά μου αλλά τελευταία πήγαν να κάνω image σε παλιά συστήματα και εκεί είδα μεγάλες διαφορές (ghost 25λεπτά, acronis 45λεπτά).
Μπορεί να ήταν τυχαίο δεν ξέρω.

29gk
13-07-07, 18:45
Και τα δυο προγραμματα κανουν κλωνοποιηση και οχι backup ( με την κλασσικη εννοια του ορου ). Αρα θες και δευτερο μεγαλυτερο δισκο στο ιδιο pc.

Πηγαινε καλυτερα προς το Acronis. Φιλικοτερο, γρηγοροτερο, εξισου αξιοπιστο, με καλυτερη συμπιεση, δυνατοτητα συμπληρωματικων εικονων ( προσθετει τις αλλαγες ) και χρονοπρογραμματισμο.

@denis1276

Εχεις δικηο για τον μεγαλυτερο χρονο του Acronis αλλα μην ξεχνας πως δουλευει παρασκηνιακα την ωρα που τα windows και ολες οι εφαρμογες που τρεχουμε ειναι ανοιχτες. Το ghost απαιτει εξοδο απο τα windows και αναμονη ωσπου να τελειωσει την κλωνοποιηση.

katdoc
13-07-07, 18:50
αν δεν κανεις απο μονος σου μια δυο δοκιμες θα εχεις συνεχεια αποριες.
ειναι πανευκολο.
με το προγραμμα δημιουργεις ενα image του συστηματος σου(του c μονο) σε αλλο δισκο η σε dvd.
οταν θελεις να το βαλεις σε αλλο δισκο,βαζεις στο pc τον καινουργιο αφορμαριστο οπως τον εχεις αγορασει.
ξεκινας με το bootable cd του προγραμματος που θα εχεις φτιαξει προηγουμενως
και κανεις restore το image απο τον αλλο δισκο η απο το dvd στο νεο δισκο.

Bασικα επειδη θελω να το αγορασω δεν μπορω να παρω και τα δυο απλα για να τα δοκιμασω...;)
Το συστημα μαζι με το προγραμμα πιστευω ξεπερνα την χωρητικοτητα του dvd οποτε θα παρω εναν εξωτερικο και θα κανω image εκει.Μετα το ενδεχομενο προβλημα θα βαλω τον δισκο με το image κατευθειαν ή πρωτα θα εγκαταστησω σε καινουριο σκληρο τα windows και μετα θα κανω restore απο τον εξωτερικο...?:hmm:

29gk
13-07-07, 19:03
Υπαρχει η δυνατοτητα του να φτιαξεις Recovery CD/dvd να εκκινησεις και απο εκει να φορτωσεις την εικονα. Δεν χρειαζεται δηλαδη να στησεις συστημα και προγραμμα πρωτα.

Προσοχη ομως. Δεν ειμαι 100% σιγουρος για την αιτια αλλα και τα δυο προγραμματα μου καναν νερα στην επαναφορα εικονας απο εξωτερικο usb δισκο. Κανενα προβλημα απο δικτυο η dvd ( τα οποια οριζεις εσυ σε ποιο μεγεθος θα ζηταει δευτερο, τριτο κτλ )

yiapap
13-07-07, 19:05
Το θελω για τον ιδιο υπολογιστη.Δεν προκειται να αλλαξει το hardware.Αφου το κανεις μπορει εκ νεου να κανεις update το image με τα κανιουρια δεδομενα ετσι ωστε ναναι παντα ενημερωμενο?Γίνεται σίγουρα στο Ghost νομίζω και στο Acronis.
Ονομάζεται "incremental backup". Δηλαδή, δημιουργεί ένα πλήρες image του δίσκου και μετά αποθηκεύει μόνο τις αλλαγές.
Και όταν κάνεις restore (ακόμη και από boot cd) αυτόματα επαναφέρει την πιο πρόσφατη έκδοση.

Προσωπικά χρησιοποιώ χρόνια το Ghost και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

@denis
Και στο Active Directory μπορεί να πετύχει, όμως υπό προϋποθέσεις (π.χ. αν επαναφέρεις έναν Operations Masters μετά από πλήρες crash και seize των ρόλων του σε άλλους servers... μάλλον τον ήπιες :)). Και ναι το RAID ενδείκνυται αλλά τι κάνεις αν (χτύπα ξύλο) αρπάξει η μητρική;

katdoc
13-07-07, 19:35
To νορτον τρεχει απο το boot μονο ενω το acronis στα windows?
Αλλωστε σημασια εχει το αποτελεσμα...

yiapap
13-07-07, 19:39
To νορτον τρεχει απο το boot μονο ενω το acronis στα windows?
Αλλωστε σημασια εχει το αποτελεσμα...Το Norton τρέχει από Windows και έχει ΚΑΙ boot CD. Επίσης (αν δεν κάνω λάθος) από την έκδοση 9 και μετά μπορεί να παίρνει background backup και από ανοιχτά αρχεία (την ώρα που δουλεύεις).

katdoc
13-07-07, 19:48
Εχουν trial τα προγραμματακια?

29gk
13-07-07, 19:56
Ναι μαλλον απο την 9 και μετα ( δεν το ηξερα δεν την εχω χρησιμοποιησει ) δουλευει και "live" το ghost.

Trials :
www.symantec.com/home_homeoffice/products/overview.jsp?pcid=br&pvid=ghost10
www.acronis.com/download

EvilHawk
13-07-07, 19:59
και μετά μπορεί να παίρνει background backup και από ανοιχτά αρχεία (την ώρα που δουλεύεις).

Δουλεύει όντως στο back, νομίζω ότι έχει και ειδικά plugins για διαφορετικές databases ...

katdoc
13-07-07, 20:04
Παιδια σας ευχαριστω πολυ:worthy:.Θα τα δοκιμασω και θα επανελθω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.