PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL στην Θεσσαλονίκη ποιός έβαλε ???



Maax
01-07-03, 08:01
Υπάρχει κανείς στον Νομό Θεσσαλονίκης που να έχει βάλει ADSL μετά την εμπορική διάθεση απο τους ΟΤΕ/ISP ?
Αν ναι ? σε πόσες μέρες ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ απο την μέρα της αίτησης ?

loucas
01-07-03, 09:51
έχω κάνει αίτηση εδώ και 8 μέρες στο κέντρο Ερμου και ακόμα τίποτε...

buffos
01-07-03, 11:25
Εμένα μου έβαλαν στο κέντρο της ερμού μετα απο 13-14 μέρες περίπου...
Ενας είναι όλος και όλος αυτός που περνά και τώρα μαθαίνει.. :wink:

Λίγι υπομονή και θα έρθει.. Λογικά μέσα σε 10 εργάσιμες δηλαδή 15 μέρες..

plamp
01-07-03, 12:47
same here. εχουν περασει ειδη 7 εργασιμες απο την επικοινωνια με το κεντρο οτι εχουν περασει την γραμμη μου απο το DSLAM και να περιμενω τον τεχνικο. Μετα απο σημερινο τηλεφωνημα στο 1500 μου ειπαν οτι εχουν πεσει πολλες αιτησεις μαζι και "ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ" χα χα ειναι στο τρεξιμο. ΠΑντως απο οτι μου ειπε ο τυπος δεν θα αργησουν πολυ. ΑΝτε να δουμε

TriaBita
01-07-03, 13:58
Egw exw kanei aitish apo 17/6/03 sti 0ermh kai akoma perimenw radevou apo tous texnikous...

kanas alos pa0wn apo 0ermi?

Maax
01-07-03, 15:44
Εγώ είμαι περιοχή Καλαμαριά και ήδη στις 19 μέρες αναμονής, αφού αίτηση έκανα στις 12/06/03 και επιβεβαίωση της αίτησης μου έγινε την επόμενη μέρα στις 13/06 και η ενημέρωση ότι η γραμμή μου μπήκε στα DSLAM στις 16/06.
Όπως προβλέπω και με τα λεγόμενα του buffos ότι ένας τεχνικός είναι και τώρα μαθαίνει, θα έρθει και σε μας αφού λήξει η έκπτωση του ΟΤΕ :cry: .

Καλόν Οκτώμβρη :? :cry: :x :x

maddoggr
01-07-03, 16:55
Εγώ έβαλα μέσα σε 2 μέρες αλλά πήρα τον εξοπλισμο απο το κατάστημα του ΟΤΕ σιγά μην περίμενα τους/τον τεχνικό αφού έτσι κι αλλιώς ούτε μέτρηση της γραμμής δεν κάνει ούτε τίποτα (μίλησα στο τηλέφωνο πριν πάω να κάνω την αίτηση) οπότε τσάμπα το περίμενε.

sdikr
01-07-03, 22:03
Καλησπερα, νεος Χρηστης στο adslgr


Μια ερωτηση προς maddoggr
Πως ακριβως πηρες το modem απο τον Οτε?
τι τους ειπες;
Αρκετοι θα θελαν να το γνωριζουν αυτο
φιλικα

maddoggr
01-07-03, 23:51
Δεν ήταν και πολύ δύσκολο του είπα του ανθρώπου εκεί ότι λόγω του ότι ξέρω πως να κάνω την σύνδεση δεν είναι ανάγκη να έρθει το συνεργείο και ειδικά από την στιγμή που υπάρχει στην αίτηση η επιλογή να γίνει παραλαβή του εξοπλισμού από το κατάστημα του ΟΤΕ έτσι μου έδωσε και το τηλέφωνο να πάρω την επομένη για να ενεργοποιήσουν την γραμμή. Αυτά. :twisted:

Maax
02-07-03, 05:46
Δεν ήταν και πολύ δύσκολο του είπα του ανθρώπου εκεί ότι λόγω του ότι ξέρω πως να κάνω την σύνδεση δεν είναι ανάγκη να έρθει το συνεργείο και ειδικά από την στιγμή που υπάρχει στην αίτηση η επιλογή να γίνει παραλαβή του εξοπλισμού από το κατάστημα του ΟΤΕ έτσι μου έδωσε και το τηλέφωνο να πάρω την επομένη για να ενεργοποιήσουν την γραμμή. Αυτά. :twisted:
Σε ποια περιοχή είσαι ?
Και σε ποιο κέντρο του ΟΤΕ σου έδωσαν τον εξοπλισμό ?
Γιατί και εγώ που πήγα στον ΟΤΕ της περιοχής μου για να πάρω τον εξοπλισμό, χωρίς όμως να πιέσω καταστάσεις, μου είπαν να περιμένω τους τεχνικούς και θα μου φέρουν τον εξοπλισμό αυτοί.
Και αφού έχει την επιλογή παραλαβής εξοπλισμού απο τον ΟΤΕ στην αίτηση, να ξαναπάω και να τα ζητήσω, εκτός κι αν υπάρχει διαφορά με την αίτηση που έκανα μέσω Internet και Oteshop.

Maax
02-07-03, 16:31
Μετά απο αρκετά τηλεφωνήματα στο 134 και στον ΟΤΕ για το κυνήγι του θυσαυρού* σύν τον εντοπισμό του φαντάσματος** έμαθα πως στον ΟΤΕ της περιοχής μου, θυσαυρός δεν υπήρχε ακόμη και πως περιμένουν να τους τα στείλει ο Μπάρμπας***.
Όσο για το φάντασμα είναι ακόμη ΑΦΑΝΤΟ και δεν γνωρίζει κανείς τίποτα.

Με λίγα λόγια χέσε ψιλά και αγνάντευε



* Εξοπλισμός ( Modem + Splitter)
** Τεχνικός ΟΤΕ
***Intracom

Μετά Τιμής
Κυνηγός Φαντασμάτων και Χαμένων Θυσαυρών

maddoggr
02-07-03, 17:29
Σε ποια περιοχή είσαι ?
Και σε ποιο κέντρο του ΟΤΕ σου έδωσαν τον εξοπλισμό ?

Περιοχή Φαλήρου.
Από το κέντρο Φαλήρου.

Calandbolg
02-07-03, 17:39
Πριν απο 2 εβδομαδες εκανα αιτηση adsl μεσω του site του Oteshop. Σημερα πηρα τηλεφωνο στο 134 για να δω τη συμβαινει.
Αυτες ηταν οι απαντησεις που μου εδωσαν:

1.Το συνεργειο του ΟΤΕ για adsl στη Θεσσαλονικη ειναι ενα.

2.Υπαρχει σειρα προτεραιοτητας αναλογα με την ημερομηνια που εγινε η αιτηση.

3.Δεν εχουν το τηλεφωνο των τεχνικων για να συνενοηθω μαζι τους. (Βασικα δε το ζητησα αλλα μου εδωσαν αυτη την απαντηση) :?: :!: :?:

Οταν εκανα αιτηση ISDN περιμενα τους τεχνικους 1 μηνα. (Μενω στα δυτικα προαστεια της πολης) Ελπιζω αυτη τη φορα να ερθουν συντομοτερα.

TriaBita
02-07-03, 21:19
Auto me to 1 sunergio gia ti 0essalonikh toxw akousei apo polous kai diaforous opote prepei na to 0ewroume psilostandar...

Opos episis logikh sunepeia einai auto to 1 sunergio (enas tupos einai vasika) na borei na diekperewnei to poli 4 sindeseis thn hmera...

Apo opoion perasei autos o tupas lipon jerete oloi ti 0a kanete...
tsibate to kinito tou diakritika, kanete klish sto kinito sas kai kratate to noumero tou to opoio fusika mirazeste me tous xristes autou tou forum :twisted: :twisted: :twisted:


TriaBita

sdikr
02-07-03, 22:16
Μα αφου δεν εχει κινητο!! (τι ειναι αυτο!!) :-)


... παντως αυριο παω στο κεντρο που ειμαι για να δω τι μπορω να κανω.
φιλικα

loucas
03-07-03, 11:47
Όσο για το φάντασμα είναι ακόμη ΑΦΑΝΤΟ και δεν γνωρίζει κανείς τίποτα.


το φάντασμα, φάνηκε!

ήρθε το πρωι από το γραφείο μου και μου έβαλε τη σύνδεση (συνολικός χρόνος αναμονής 10 ημέρες)

Από οτι μου είπε ήμουν ο ΠΡΩΤΟΣ στον οποίο ήρθανε!

Μάκη κουράγιο....

nedo2
03-07-03, 11:50
Αν και δε νομιζω οτι αυτο παιζει καποιο ρολο, να ξερεις οτι στη Θεσσαλονικη παιζουν τουλαχιστον 4 χρηστες adsl (οι 2 μαλιστα απο την προηγουμενη εβδομαδα).

loucas
03-07-03, 13:14
Αν και δε νομιζω οτι αυτο παιζει καποιο ρολο, να ξερεις οτι στη Θεσσαλονικη παιζουν τουλαχιστον 4 χρηστες adsl (οι 2 μαλιστα απο την προηγουμενη εβδομαδα).

υποθετω τοτε οτι θα ημουν ο πρωτος στο κεντρο Ερμου...

δεν εχει παντως σημασια γιατι ηδη αρχισαν τα προβληματα...

δειτε στο σχετικο post που εκανα για να φριξετε....

http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=15304#15304

Maax
03-07-03, 17:03
Όσο για το φάντασμα είναι ακόμη ΑΦΑΝΤΟ και δεν γνωρίζει κανείς τίποτα.


το φάντασμα, φάνηκε!

ήρθε το πρωι από το γραφείο μου και μου έβαλε τη σύνδεση (συνολικός χρόνος αναμονής 10 ημέρες)

Από οτι μου είπε ήμουν ο ΠΡΩΤΟΣ στον οποίο ήρθανε!

Μάκη κουράγιο....

21 μέρες και αναμένουμε ακάθεκτοι :cry:
Μα καλά τι σόι φιλαράκι είσαι εσύ βρέ ?? γιατί δεν τον έστειλες σε μένα ? ΓΙΑΤΙ τον ΑΦΗΣΕΣ να ΦΥΓΕΙ ??? Έρεπε να τον πιάσεις απο το αυτί και να τον σέρνεις μέχρι εδώ σε μένα :P :P
Πριν έρθει, σε ειδοποίησε τηλεφωνικώς οτι θα έρθει ή ήρθε τυχαία επειδή τον βόλεψε σαν περιοχή ?

Salonic
03-07-03, 18:52
Loipon, meta apo mia "mikri" piesi simera ston ote kalamarias kai sta kentrika.. bgike i pliroforia apo anthropo pou epikoinonise prin ligo me mena, pos stous OTEdes:ppp tou falirou kai kalamarias tha arxisei KSEXORISTO SYNERGIO apo tin deytera na pernaei dsl - gia tis perioxes aytes MONO.

Osa kserete, ksero.
Parakato as elpisoume oti leei alitheia o typos.

Allios tin "mikri" piesi tha tin aisthanthoune " POLY MEGALH " meta apo ena episimo psema
cya

plamp
04-07-03, 01:39
Λοιπον παιδες, απο τεταρτη μεσημερι εχω DSL 384. Οι τεχνικοι ηταν δυο και ο ενας δεν ηξερε την τυφλα του. Ο αλλος του εδειχνε τι πρεπει να κανει και πως. Μετα απο ερωτηση για τα συνεργεια μου ειπε οτι τελικα ειναι 2 συνεργεια σε ολη την Θεσσαλονικη και γι αυτο εκπαιδευουν καποιους ακομα για να προχορησει η δουλεια. Οποτε υπομονη αν ισχυει οτι θα βγουν ακομα 2 συνεργεια ακομα απο δευτερα τοτε την επομενη βδομαδα μαλλον θα περαστουν πολλα.
Και φιλε LOUCAS στο αλλο σου post απαντησα και εγω κατι, ριξε μια ματια

Maax
04-07-03, 04:52
Λοιπον παιδες, απο τεταρτη μεσημερι εχω DSL 384. Οι τεχνικοι ηταν δυο και ο ενας δεν ηξερε την τυφλα του. Ο αλλος του εδειχνε τι πρεπει να κανει και πως. Μετα απο ερωτηση για τα συνεργεια μου ειπε οτι τελικα ειναι 2 συνεργεια σε ολη την Θεσσαλονικη και γι αυτο εκπαιδευουν καποιους ακομα για να προχορησει η δουλεια. Οποτε υπομονη αν ισχυει οτι θα βγουν ακομα 2 συνεργεια ακομα απο δευτερα τοτε την επομενη βδομαδα μαλλον θα περαστουν πολλα.
Και φιλε LOUCAS στο αλλο σου post απαντησα και εγω κατι, ριξε μια ματια
Πες μας και σε ποιά περιοχή είσαι για να ξέρουμε που κινούνται τα συνεργεία.
Εύχομαι να γίνουν πολλά τα συνεργεία για να μπορέσουν να καλύψουν όλες τις αιτήσεις.

plamp
04-07-03, 12:32
ΠΑιδια ειμαι απο Τριανδρια αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια η περιοχη. Πραγματικα τις περνανε με βαση σειρα προτεραιοτητας. Εμενα οι δικοι μου βριζανε γιατι μετα απο εδω επρεπε να πανε φοινικα για την επομενη. Και υποψην οτι λογω των αρχικων προβληματων με τα modem και τις ΙΡ σε εμενα ηρθαν στις 9:30 το πρωι και φυγανε απο εδω στις 12:20 το μεσημερι. Αν προλαβανε να πανε και αλλου οποτε αυτο σημαινει 1 συνεργειο 1-2 συνδεσεις την ημερα. Οτι καταλαβατε καταλαβατε

runnerma
04-07-03, 12:49
'Ασχετο αλλά νομιζω ότι πρέπει να το αναφέρω. Σε εμένα (Ρόδο) ήρθαν εχθές. Η εγκατάσταση δεν κράτησε παραπάνω από 15 λεπτά. (modem Siemens). Mου είπαν πως είμαι ο πρώτος στη Ρόδο, και έχουνε στο σύνολο καμμιά 30 αιτήσεις. Οπότε λογικά σε 3-4 μέρες τις έχουνε ξεπετάξει όλες.
Πάντως οι δικοί μου ήταν άψογοι. Απάντησαν σε κάθε ερώτηση μου τεκμηριωμένα, και μου επιβεβαίωσαν πως το bandwidth μου (512kbps) είναι εγγυημένο μέχρι και τον Provider.

Maax
07-07-03, 13:20
Μήπως είναι εύκολο οι κάτοχοι adsl στην Θεσσαλονίκη, να μας γράψετε περιοχή και πότε κάνατε την αίτηση(ημερομηνία) ? γιατί υποψιάζομαι πως η σειρά προτεραιότητας δεν ισχύει. :cry:
και άν ισχύει θα είναι μόνο στα κέντρα ΟΤΕ που είναι έτοιμα να δώσουν και όπως βλέπω μόνο Ερμού, Φάληρο και Τριανδρία έχουν δώσει.
Υπήρχε κάποια επικοινωνία απο το συνεργείο πρίν έρθουν ή έρχονται απευθείας χωρίς τηλεφωνική συνενόηση ?
Επίσης γράψτε την ημερομηνία αίτησης και όσοι είναι στην αναμονή :cry:

Περιοχή Καλαμαριάς και αναμονή 25 ημέρες απο την αίτηση 12/06/03, αν αφαιρέσουμε τα σαββατοκύριακα -8 μέρες, είμαι στην αναμονή 17 εργασιακές μέρες. :x :x
Ο ΟΤΕ σε πόσο καιρό αναφέρει οτι κάνει την εγκατάσταση ?

Maax
08-07-03, 10:47
Τελικά δεν υπάρχει σειρά προτεραιότητας αιτήσεων :x , δε πα να έχεις και 1-2-3 μήνες που έκανες την αίτηση :!: θα περιμένεις σα μαλάκας.
Αν τα 2 συνεργεία που υπάρχουν, δεν ολοκληρώσουν τις εγκαταστάσεις ανα περιοχή, δεν πάνε σε άλλη περιοχή :cry:
Αυτά απο ενημέρωση σε τηλεφώνημα στο 1500 :? :x

Για την περιοχή Καλαμαριάς όπως μου είπαν, πιθανόν να ξεκινήσουν απο την άλλη βδομάδα :x αλλά δεν μου είπαν σε ποιό μήνα και σε ποιό έτος :cry: .

TriaBita
08-07-03, 13:19
...opote mexri na ftasoun kai sti 0ermi...

alla kalitera etsi telika mauta pou vlepw me to jespeed 500i giati mexri nar0oun semas 0axei vre0ei kai h lush (pistevw)

TriaBita

delto
08-07-03, 16:02
Απάντησαν σε κάθε ερώτηση μου τεκμηριωμένα, και μου επιβεβαίωσαν πως το bandwidth μου (512kbps) είναι εγγυημένο μέχρι και τον Provider.

Se kamia periptwsh! Mporei sthn pra3h na exeis 512 mexri ton provider, alla den einai egguhmena, einai best effort. Pernas 2 epipeda overbooking mexri na ftaseis ston provider.

Bebaia kai ta links tou ote kai ta links ote-providers parakolou8ountai kai mporoun na anaba8mistoun otan xreiastei, polu prin se pni3oun.

Ektos bebaia, gia logous kostous, an suneidhta enas mikros provider p.x. 8elei na exei pnigmeno to link tou me ton ote, gia na mhn tou kataspara3oun to diko tou bandwidth oi adsl sundromhtes tou.

@ ADSLgr.com All rights reserved.