PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivodi OTE 384 σέρνεται στο Χολαργό...



lemonidas
08-12-04, 14:28
Είπα και γω να χαρώ χθες πρώτη μέρα με παίρνουν από βίβο μου δίνουν κωδικούς όλα ωραία, μπαίνω..
max download 10-15 Kb/sec
(από ftp.ntua.gr, o ftp server της vivodi δεν ξέρω ποιος είναι)
από bandwidth test maximum 220Kbps

Τραγική κατάσταση
Εντωμεταξύ λίγες ώρες πριν με πάρουν από βίβο να μου δώσουν τα στοιχεία έχω συνδεθεί με netcarta και όλα ok (35-38Kb/sec , 302Kbps test), οπότε παίρνω τήλ τη βίβο και (μετά από 384 λεπτά αναμονής;)) τους λέω έχω πρόβλημα, πολύ χαμηλές ταχύτητες κτλ κτλ. Μου λέει το παλικάρι ευγενέστατο, μίσο λεπτό να κοιτάξω, μίσο λεπτό αργότερα μου λέει "δεν υπάρχει πρόβλημα από εδώ, θα έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ οπότε πάρτε αυτούς"
"Μα" λέω εγώ "δοκίμασα και με άλλον provider και είχα κανονικές ταχύτητες"
"Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα" μου λέει "πάρτε τον ΟΤΕ"

Είδα και αποείδα, παίρνω τον ΟΤΕ με την εξής σειρά
134 -> δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα (μου δίνει τα παρακάτω τηλέφωνα)
121 -> θα το κοιτάξουμε (κλικ)
1242 -> Δεν μπορεί να έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ αφού κάθε χρήστης έχει ένα DSLAM μόνος του, άρα αποκλείεται να έχει μπούκωμα

Διάβαζα τόσο καιρό πριν βάλω DSL τις περιπέτειες των μελών του forum με τους providers και τον ΟΤΕ και έλεγα δεν μπορεί να είναι τόσο άσχημα. Φοβάμαι για το τι με περιμένει μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα...

sorry για το μέγεθος του post είπα να τα γράψω αναλυτικά μήπως μπορεί κάποιος να μου υποδείξει την επόμενη κίνηση (η οποία μάλλον προβλέπεται να είναι πέταγμα της βίβο και αλλαγή σε ACN)



:shock: :evil:

Παρεπιπτόντως την πρόσβαση την έχω από ΟΤΕ μόνος μου. To λέω αυτό αν διαβάζει το forum κανένας από το helpdesk της βίβο, γιατί βγάζουν αβίαστα συνεχώς το συμπέρασμα οτι αυτοί έχουν κανονίσει την πρόσβαση. Ο τεχνικός δε της βίβο μόλις του είπα οτι "λάθος κάνετε έχω βάλει πρόσβαση από ΟΤΕ ανεξάρτητα από εσάς" έβγαλε έναν αναστέναγμο ανακούφισης και μου είπε (άνετα πλέον) οτι φταίει ο ΟΤΕ...[/u]

lemonidas
09-12-04, 13:43
Αν τους πάρω και τους πω, να διακόψω τη σύνδεση λόγω πολύ χαμηλής απόδοσης, λέτε να έχουν το θράσος να με βάλουν να πληρώσω τις 60 μέρες που έχει ελάχιστο? Από την πρώτη μέρα σέρνεται.

Στους όρους λέει οτι πριν το διάστημα των 60 ημερών ο πελάτης μπορεί να καταγγείλει τη σύμβαση για σπουδαίο λόγο. Θεωρείται σπουδαίος λόγος οι ελλεινές ταχύτητες?

Και έφυγα για Τελλάς με τα ίδια λεφτά! :evil: :evil:

Gedo
09-12-04, 13:47
Δεν μπορεί να έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ αφού κάθε χρήστης έχει ένα DSLAM μόνος του, άρα αποκλείεται να έχει μπούκωμα

:shock: :shock: :shock:


μπορεί κάποιος να μου υποδείξει την επόμενη κίνηση (η οποία μάλλον προβλέπεται να είναι πέταγμα της βίβο και αλλαγή σε ACN)




Και έφυγα για Τελλάς με τα ίδια λεφτά!

Αποφασισε :wink:

lemonidas
09-12-04, 13:59
Ναι έχεις δίκιο :) όταν έγραφα το πρώτο ποστ δεν είχα μιλήσει με τελας. και πριν γράψω το δεύτερο (όπου και αποφάσισα οτι μάλλον θα τους πάρει ο διάολος στην βίβο) είχα μιλήσει με τελάς και μου είπε 24.95+18%=29.5 ευρώ το μήνα ενώ η βίβο είναι 29, οπότε... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.