PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Mini PC (ή Barebone)



asikamin
08-12-04, 16:26
Θέλω να αγοράσω ένα mini pc και συγκεκριμένα το msi-180,μια και αποτελεί κορυφαιο υβρύδιο pc-hifi-tv, πλήρως τηλεχ/μενο και εύκολο στη χρήση απ'όλη την οικογένεια.
Υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο,ή κάτοχος ενός τέτοιου συστήματος;
Περιμένω προτάσεις-απόψεις-ιδέες, ευχαριστώ προκαταβολικά.

pt3
08-12-04, 16:45
Εγώ έχω ένα epox εδώ και 2-3 μήνες. Ακόμα όμως ουσιαστικά το δουλεύω ως PC. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, το έχω και δουλεύει ασταμάτητα χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής. Συνιστώ πάντως μεγάλο δίσκο γιατί το πιθανότερο είναι οτι δεν παίρνει 2ο. Επίσης πρέπει να σκεφθείς καλά τι ακριβώς θέλεις να κάνει γιατι οι δυνατότητες επέκτασης είναι ελάχιστες το πολύ 1-2 PCI.

Κάποιο περιοδικό (RAM ή PC - Magazine) είχε σχετικό τεστ στο τεύχος Οκτωβρίου ή Σεπτεμβρίου δεν θυμάμαι καλά. Ισως σε βοηθήσει αν και γενικά αυτά τα τεστ δεν τα θεωρώ πολύ αξιόπιστα.

asikamin
08-12-04, 17:04
Ψάχνω κάτι με multimedia χαρακτήρα,δηλ. να παίζει cd ,ραδιόφωνο ,mp3 χωρίς την εκκίνηση του λειτουργικού, και που και που να μπαινουν κανα internet ή να παιζουν κανα game.

pt3
08-12-04, 17:41
Cd και mp3 παίζει και το δικό μου. Εχει ένα ξεχωριστό κουμπί on - off όπου αν το ανοίξεις από αυτό φορτώνει κάποιο δικό του λειτουργικό - πρόγραμμα γι΄αυτή τη δουλεία. Ραδιόφωνο εμένα δεν έχει. Εχω βάλει κάρτα TV - Radio (στην μοναδική PCI) αλλα προφανώς μόνο μέσω windows.

Για ίντερνετ θέλεις μάλλον εξωτερικό modem εκτός και αν μπαίνεις μέσω δικτύου. Για παιχνίδια που έχουν απαιτήσεις από ξεχωριστ'η κάρτα γραφικών θέλει λίγο ψάξιμο. Δεν είμαι σίγουρος αν έχουν όλα AGP. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα είχα διαβάσει για κάποιο που είχε οτι αυτό γινόταν σε βάρος του PCI slot (λόγω χώρου).

asikamin
08-12-04, 18:02
Αν θες γράψε τα specs του μηχανήματος,-μοντέλο,tv-tuner κλπ-, είναι καινούρια τρέλλα αυτά τα pc και πιστεύω θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο που θέλει να ένα πολυμηχάνημα οικιακής διασκέδασης.
Θέλω να μάθω επίσης αν το έστησες μόνος σου ή το πήρες έτοιμο, (με την κάρτα tv)
όπως και επίσης τι multumedia software χρησμοποιείς (media players,tv/radio software κλπ).

shadowmoon
08-12-04, 18:31
Εγω εχω ενα Soltek Qbic 3401 εδω και ενα χρονο περιπου.
Οι εντυπωσεις μου ειναι αριστες.
Κατ'αρχας διαθετει "απειρες" θυρες , ειτε usb2 ειτε firewire , τοσο στην μπροστινη οψη οσο και απο πισω.
Ειναι απολυτως αθορυθο αν και εχει επιλογη μεσω bios για μεγαλυτερο αριθμο στροφων του ανεμιστηρα.Κατι τετοιο ομως δεν χρειαστηκε ποτε.
Εχει μια AGP 8x και μια PCI.
Στην AGP εχω βαλει μια καρτα γραφικων αρκετα μεγαλη για τα δεδομενα του συγκεκριμενου υπολογιστη.
Βεβαια τα παντα εκει μεσα ειναι παρα πολυ στενα και οφειλω να ομολογησω πως η συναρμολογηση με κουρασε λιγο.Θα πρεπει να εχεις τα δακτυλα του τιραμολα (για οσους τον ξερουν απο παλια κομικς) για να τα καταφερεις.Και φυσικα εμενα με κουραζει και μονο η σκεψη πως αν χρειαστει να αλλαξω κατι εκει μεσα , θα πρεπει να κανω και παλι βιδες ολον τον υπολογιστη.Γι'αυτο οτι βαλεις την πρωτη φορα, φροντισε να μην χρειαστει γρηγορα αναβαθμιση.

pt3
08-12-04, 19:34
Εγω έχω αυτό :
http://www.epox.com/USA/product.asp?ID=EP-EX5300S
+ Celleron 2,4 , HD Seagate 200 GB, NEC 3500 DVDR
Επίσης έχω μία φθηνή Radio - TV card (TV Chronos VshutII), δεν την χρησιμοποίησα ακόμα, την έβαλα γιατί καμια φορά μπορεί να θέλω ραδιο, η tv δεν με ενδιαφέρει.

Αυτό που ήθελα ήταν ένα φθηνό - μικρό - καλαίσθητο μηχάνημα που να παίζει mp3 και Cd μουσικής με σκοπό να το συνδέσω αργότερα με το στερεοφωνικό. Εικόνα δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν έχει πάνω καν πληκτρολόγιο - οθόνη και το δουλεύω από το laptop με remoot desktop.

Συναρμολόγηση αν και θα ήθελα να την κάνω μόνος μου (θα ήταν 1η φορά) δεν έκανα κυρίως για το λόγο που αναφέρει ο shadowmoon. Είναι πραγματικά πολύ στενά μέσα στο κουτί, και τα δακτυλάκια μου απέχουν πολύ από αυτά του τιραμόλα :)

Κόστος με ΦΠΑ ~ 660 €

Crosstalk
08-12-04, 19:48
Με ενδιαφερει και εμενα ενα mini-barebone αλλα οχι αμεσα!ΜΕχρι το καλοκαιρακι παντως θα την εχω κανει την κινηση!
Προσφατα επεσε στο ματι μου ενα συγκριτικο καποιων μοντελων που κυκλοφορουν Ελλαδα στο περιοδικο "Computer για ολους"!
Παντως εγω αν φερω μαλλον θα ειναι απο UK!

@ ADSLgr.com All rights reserved.