PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Forthnet δίπλα στους συνδρομητές της, στηρίζει το #DigitalSolidarityGR



Σελίδες : [1] 2

nnn
17-03-20, 19:09
• Απεριόριστες κλήσεις προς κινητά και τα κανάλια Novacinema διαθέσιμα για όλες τις οικογένειες που απολαμβάνουν τις συνδρομητικές υπηρεσίες της εταιρείας

H Forthnet, η εταιρεία που έφερε το internet και τη συνδρομητική τηλεόραση στην Ελλάδα, στηρίζει το #DigitalSolidarityGR, την πρωτοβουλία του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης για την αντιμετώπιση των νέων συνθηκών που διαμορφώνονται εξαιτίας της κρίσης του νέου κορωνοϊού και είναι δίπλα στις οικογένειες που απολαμβάνουν τις συνδρομητικές υπηρεσίες της εταιρείας διευκολύνοντας την εξ αποστάσεως εργασία και εκπαίδευση, αλλά και την επικοινωνία και ψυχαγωγία.

Σε αυτό το πλαίσιο η Forthnet προχωράει στις παρακάτω ενέργειες που αφορούν τους οικιακούς πελάτες της:

Α. Απεριόριστες κλήσεις προς κινητά σε όλες τις οικογένειες που είναι συνδρομητές της
Για τις αυξημένες ανάγκες των συνδρομητών για επικοινωνία, επεκτείνει για ένα μήνα τη δυνατότητα απεριορίστων κλήσεων και προς κινητά σε όσους συνδρομητές σταθερής τηλεφωνίας δεν είχαν ήδη αυτή την παροχή.

Β. Τα κανάλια Novacinema διαθέσιμα σε όλες τις οικογένειες που είναι συνδρομητές της
Δίνει τη δυνατότητα, και σε όσους ιδιώτες συνδρομητές δεν είχαν πρόσβαση στο κινηματογραφικό περιεχόμενο της, να απολαύσουν δωρεάν για ένα μήνα τα κανάλια Novacinema, τον απόλυτο κινηματογραφικό προορισμό με κορυφαίο παιδικό περιεχόμενο, βραβευμένες ταινίες, τα blockbuster από μεγάλα studio του Hollywood και δημοφιλείς ξένες σειρές. Και όλα αυτά φυσικά οι συνδρομητές μπορούν να τα απολαύσουν όποια ώρα και ημέρα επιθυμούν μέσα από τις υπηρεσίες Nova On Demand και Nova GO.

Οι παραπάνω παροχές θα είναι διαθέσιμες από την Παρασκευή 20 Μαρτίου 2020.

Η Forthnet, στηρίζει τις πρωτοβουλίες της Πολιτείας για τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορωνοϊού και μέσα από τις ενέργειες της συμβάλει σημαντικά στο να προσφέρει αξιόπιστη επικοινωνία και ποιοτική ψυχαγωγία καθ’ όλη τη διάρκεια που «Μένουμε σπίτι» με τις υπηρεσίες Nova.

ThReSh
17-03-20, 19:15
Κι απεριόριστο σούρσιμο. :p

Spank
17-03-20, 19:19
Κι απεριόριστο σούρσιμο. :p

Ευτχώς δηλαδη που τέλειωσε το συμβόλαιο και φύγαμε :cool:

Zus
17-03-20, 19:32
Αυτό με τα κινητά πολύ καλό. Ίσως θα είχε και πιο πολύ νόημα να έδινε και η whats up λεπτά ομιλίας αντί για data. :hmm:

gvard
17-03-20, 19:51
Κι απεριόριστο σούρσιμο. :p

Εγώ στον Άλιμο δεν έχω δει κανένα θέμα, 50άρα έχω και το fast.com δείχνει μονίμως 46Mbps σε όλη τη διάρκεια της ημέρας. Αν σέρνεστε έχει πιτάρει το DSLAM που βρίσκεστε, που σημαίνει πως σε οποιονδήποτε πάροχο από το ίδιο DSLAM θα έχετε πρόβλημα.

sdikr
17-03-20, 20:10
Εγώ στον Άλιμο δεν έχω δει κανένα θέμα, 50άρα έχω και το fast.com δείχνει μονίμως 46Mbps σε όλη τη διάρκεια της ημέρας. Αν σέρνεστε έχει πιτάρει το DSLAM που βρίσκεστε, που σημαίνει πως σε οποιονδήποτε πάροχο από το ίδιο DSLAM θα έχετε πρόβλημα.

Αυτό δεν είναι σίγουρο, ο κάθε πάροχος έχει το δικό του dslam στο ΑΚ όποτε σε εκείνη την περίπτωση το σούρσιμο θα είναι τοπικό του κάθε παρόχου, ακόμα ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική διασύνδεση με τον bbras του ΟΤΕ (ή του 3ου παρόχου) πάλι εκεί το σύρσιμο είναι διαφορετικό.
Εκεί που θα έχει το ίδιο είναι σε περιπτώσεις που το πρόβλημα είναι στην διασύνδεση καμπίνας με τον πάροχο χονδρικής

ThReSh
17-03-20, 20:42
Εγώ στον Άλιμο δεν έχω δει κανένα θέμα, 50άρα έχω και το fast.com δείχνει μονίμως 46Mbps σε όλη τη διάρκεια της ημέρας. Αν σέρνεστε έχει πιτάρει το DSLAM που βρίσκεστε, που σημαίνει πως σε οποιονδήποτε πάροχο από το ίδιο DSLAM θα έχετε πρόβλημα.

https://www.adslgr.com/forum/threads/1150499-%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-adsl-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

djvaga
17-03-20, 21:21
Τα απεριόριστα κινητά από σταθερό ισχύουν και στα προγράμματα 3play Sat; Ευχαριστώ.

gvard
17-03-20, 22:05
212678

Αυτό είναι το δικό μου, λογικά θα ισχύει αυτό που ανέφερε ο sdikr. Μήπως να έχει διαφορά επειδή αυτός έχει ADSL και εγώ VDSL από καμπίνα ΟΤΕ;

Kostinos
17-03-20, 22:20
212678

Αυτό είναι το δικό μου, λογικά θα ισχύει αυτό που ανέφερε ο sdikr. Μήπως να έχει διαφορά επειδή αυτός έχει ADSL και εγώ VDSL από καμπίνα ΟΤΕ;

41 ms δέν το λές κι φυσιολογικό :p:p:p

Zus
17-03-20, 22:37
212679

Όσο νυχτώνει... :lol:

DVDLover75
17-03-20, 23:39
Ακαδημία Λάρισας, από καμπίνα wind

https://www.speedtest.net/result/9142974978

gvard
17-03-20, 23:44
41 ms δέν το λές κι φυσιολογικό :p:p:p

Όντως, έχεις δίκιο. Με traceroute έβλεπα:


Tracing route to gr-ix.gr [62.217.124.68]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 10.69.69.254
2 50 ms 49 ms 50 ms bbras-llu-kln-02l500.forthnet.gr [213.16.246.11]
3 51 ms 48 ms 45 ms te0-4-0-16.distr-kln-03.forthnet.gr [62.1.110.189]
4 45 ms 48 ms 52 ms be32.core-kln-03.forthnet.gr [62.1.110.154]
5 52 ms 55 ms 70 ms grnet-2.gr-ix.gr [176.126.38.31]
6 57 ms 58 ms 56 ms ypedcfs1-kolettir-1.backbone.grnet.gr [62.217.100.103]
7 47 ms 50 ms 54 ms wordpress.grnet.gr [62.217.124.68]

Trace complete.


Με παραξένεψε που είχε υψηλό ping από το 1ο hop. Έκανα επανεκκίνηση το modem και redial του Mikrotik, τώρα:


Tracing route to gr-ix.gr [62.217.124.68]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 10.69.69.254
2 4 ms 4 ms 4 ms bbras-llu-kln-02l500.forthnet.gr [213.16.246.11]
3 4 ms 16 ms 6 ms te0-0-0-6.distr-kln-03.forthnet.gr [212.251.94.98]
4 4 ms 4 ms 3 ms be33.core-kln-04.forthnet.gr [62.1.110.158]
5 5 ms 6 ms 5 ms grnet.gr-ix.gr [176.126.38.1]
6 6 ms 6 ms 6 ms ypedcfs1-eier-1.backbone.grnet.gr [62.217.100.101]
7 6 ms 6 ms 6 ms wordpress.grnet.gr [62.217.124.68]

Να και το νέο fast.com:


212682

GrandGamer
18-03-20, 01:09
Πριν λίγο με 24άρα ADSL κέντρο. 212687 oof

gravis
18-03-20, 10:29
περιμενουμε και την wind

DVDLover75
18-03-20, 11:11
Επικοινώνησα μέσω chat με την Forthnet, αλλά μου είπαν ότι η δωρεάν τηλεόραση, αφορά ΜΟΝΟ αυτούς που έχουν ήδη κάποιο πακέτο τηλεόρασης και όχι όλους τους συνδρομητές.

nnn
18-03-20, 11:54
Επικοινώνησα μέσω chat με την Forthnet, αλλά μου είπαν ότι η δωρεάν τηλεόραση, αφορά ΜΟΝΟ αυτούς που έχουν ήδη κάποιο πακέτο τηλεόρασης και όχι όλους τους συνδρομητές.

Λογικό, αν δεν έχεις δέκτη πως θα δεις ?

snips
18-03-20, 11:58
Φίλε μου,αν άρχιζαν να μοιράζουν δορυφορικά πιάτα και αποκωδικοποιητές δωρεάν, τότε μάλλον θα ερχόταν η συντέλεια του κόσμου. :)

sdikr
18-03-20, 12:29
Μπορεί όμως να το δώσει μέσω NovaGo αν ήθελε

DVDLover75
18-03-20, 12:57
Λογικό, αν δεν έχεις δέκτη πως θα δεις ?


Φίλε μου,αν άρχιζαν να μοιράζουν δορυφορικά πιάτα και αποκωδικοποιητές δωρεάν, τότε μάλλον θα ερχόταν η συντέλεια του κόσμου. :)


Μπορεί όμως να το δώσει μέσω NovaGo αν ήθελε

Συμφωνώ με όλους σας ;) Απλά έλεγαν μήπως έδιναν μέσω internet έστω και με χαμηλή ανάλυση όπως έκανε πρόσφατα η Cosmote

chriszah
18-03-20, 13:28
Συμφωνώ με όλους σας ;) Απλά έλεγαν μήπως έδιναν μέσω internet έστω και με χαμηλή ανάλυση όπως έκανε πρόσφατα η Cosmote

Η ανακοίνωση κάνει λόγο για διάθεση μεσώ Nova Go πάντως. Απλά είναι από την Παρασκευή διαθέσιμο.

Projectoras
18-03-20, 14:39
Καλά ας δώσει πρώτα σωστά αυτά που προβλέπονται στο συμβόλαιο που έχουμε και μετά τα υπόλοιπα. Η θεωρητικά 100αρα γραμμή, το απόγευμα γίνεται κακής ποιότητας 4αρα. Ουσιαστικά το internet καθίσταται άχρηστο. Για να μην μιλήσω για τις πολλές αποσυνδέσεις της voip τηλεφωνίας καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας...

DVDLover75
18-03-20, 14:42
Καλά ας δώσει πρώτα σωστά αυτά που προβλέπονται στο συμβόλαιο που έχουμε και μετά τα υπόλοιπα. Η θεωρητικά 100αρα γραμμή, το απόγευμα γίνεται κακής ποιότητας 4αρα. Ουσιαστικά το internet καθίσταται άχρηστο. Για να μην μιλήσω για τις πολλές αποσυνδέσεις της voip τηλεφωνίας καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας...

Εγώ με την 50άρα δεν έχω μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα, αλλά όντως υπάρχει πρόβλημα με την τηλεφωνία αυτές τις μέρες. Μου έχει τύχει και εμένα ουκ ολίγες φορές

spyridop
18-03-20, 18:37
Τα απεριόριστα κινητά από σταθερό ισχύουν και στα προγράμματα 3play Sat; Ευχαριστώ.
Ναι ! Για το διάστημα 20/3-20/4

pandisworld
19-03-20, 10:11
Ρε παιδιά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση, μετράτε την γραμμή ακόμα σπο Speedtest εφαρμογές και σελίδες; Που στη τελική το καθ' ένα test βγάζει το δικό του αποτέλεσμα; Όλοι μα όλοι βλέπουν μια ταχύτητα τελείως κουκουρούκου, φρικαρουν και ΔΕΝ μπαίνουν στο κόπο να μπουν στο Router τους να δουν την ταχύτητα που κουμπωνει και μετά να κατεβάσουν αρχεία και έτσι να δουν την πραγματική τους ταχύτητα. Συγνώμη...Όλα αυτά τα λέω με πολλή αγάπη.

FYI: Καλό θα είναι όλος αυτός ο έλεγχος να γίνεται με κλειστό το WiFi απο το Router, με σύνδεση μέσω ethernet και φυσικά το Router στη κεντρική πρίζα για να περιοριστούν οι απώλειες σε οριζόντια καλωδίωση

Κλείνω... Αφού μένουμε στο σπίτι, αυτές τις μέρες, ας το κάνουμε σωστά το κράξιμο.

Zus
19-03-20, 10:40
Ρε παιδιά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση, μετράτε την γραμμή ακόμα σπο Speedtest εφαρμογές και σελίδες; Που στη τελική το καθ' ένα test βγάζει το δικό του αποτέλεσμα; Όλοι μα όλοι βλέπουν μια ταχύτητα τελείως κουκουρούκου, φρικαρουν και ΔΕΝ μπαίνουν στο κόπο να μπουν στο Router τους να δουν την ταχύτητα που κουμπωνει και μετά να κατεβάσουν αρχεία και έτσι να δουν την πραγματική τους ταχύτητα. Συγνώμη...Όλα αυτά τα λέω με πολλή αγάπη.

FYI: Καλό θα είναι όλος αυτός ο έλεγχος να γίνεται με κλειστό το WiFi απο το Router, με σύνδεση μέσω ethernet και φυσικά το Router στη κεντρική πρίζα για να περιοριστούν οι απώλειες σε οριζόντια καλωδίωση

Κλείνω... Αφού μένουμε στο σπίτι, αυτές τις μέρες, ας το κάνουμε σωστά το κράξιμο.

Παίρνεις μία καλή και γρήγορη εικόνα για την γραμμή. Δηλαδή αν ξαφνικά το speedtest γράφει 2Mbps όπως στην περίπτωσή μου, αντί για ~13 που γράφει πάντα καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά γενικότερα ναι, έχεις δίκιο. Μόνο με download από server που ξέρεις ότι δεν μασάει βλέπεις την ταχύτητά σου σίγουρα.

baskon
19-03-20, 10:58
Ρε παιδιά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση, μετράτε την γραμμή ακόμα σπο Speedtest εφαρμογές και σελίδες; Που στη τελική το καθ' ένα test βγάζει το δικό του αποτέλεσμα; Όλοι μα όλοι βλέπουν μια ταχύτητα τελείως κουκουρούκου, φρικαρουν και ΔΕΝ μπαίνουν στο κόπο να μπουν στο Router τους να δουν την ταχύτητα που κουμπωνει και μετά να κατεβάσουν αρχεία και έτσι να δουν την πραγματική τους ταχύτητα. Συγνώμη...Όλα αυτά τα λέω με πολλή αγάπη.

FYI: Καλό θα είναι όλος αυτός ο έλεγχος να γίνεται με κλειστό το WiFi απο το Router, με σύνδεση μέσω ethernet και φυσικά το Router στη κεντρική πρίζα για να περιοριστούν οι απώλειες σε οριζόντια καλωδίωση

Κλείνω... Αφού μένουμε στο σπίτι, αυτές τις μέρες, ας το κάνουμε σωστά το κράξιμο.

Παλαιότερα ήταν γεγονός ότι αυτά τα εργαλεία δε μετράγαν καλά την ταχύτητα και λέγαμε μπες στο ftp.otenet.gr και κατέβασε.
Από τη στιγμή όμως που όλα αυτά τα εργαλεία έχουν αποκτήσει σοβαρούς server παντού ( ενδεικτικά αναφέρω Cosmote, Vodafone, GRNET) και υποστηρίζουν multiple + single connections η αξιοπιστία τους έχει ανέβει κατακόρυφα. Επιπλέον δε σου δείνουν μια ξερή ταχύτητα αλλά σου μετράνε και το ping. Οπότε είναι μια πρώτη ένδειξη της γραμμής η οποία αν χρησιμοποιείς και τον κατάλληλο server στο 99% των περιπτώσεων είναι και σωστή. Επιπλέον σου δίνουν ευκολία στην επιλογή σερβερ και έτσι μπορείς γρήγορα να δεις τι ταχυτητα έχεις με διάφορους προορισμους (Ελλάδα, Ευρώπη,ΗΠΑ κλπ). Αν δεις ότι έχεις χαμηλή ταχύτητα η υψηλό Ping μπορείς να κάνεις περαιτέρω τεστ με FTP και ότι άλλο θέλεις.
Κατα τα άλλα περιμένουμε και τη Wind..

McAriotatos
20-03-20, 00:03
Παιδιά, επειδή έκανα πρόσφατα συμβόλαιο με τη Forthnet και επειδή μου την έχει δώσει στα νεύρα (έχω 100άρα και κάθε 7 το απόγευμα με 1 το βράδυ, Πετρούπολη, καφάο στα απέναντι από το σπίτι), υπάρχει τρόπος να φύγω χωρίς να πληρώσω το πέναλτυ ?
Η 100άρα έχει γίνει χειρότερη από την 24άρα που είχα. Συγκεκριμένα μου δίνει στο speedtest: ping 50ms +, down 12Mbps & Up 9Mbps. Στο game μέσα το latency από 57ms έχει πάει στα 230.212737

ThReSh
20-03-20, 00:10
Έστω ότι υπάρχει τρόπος και το κάνουν πολλοί, μιας και θα διαδωθεί, δεν θα μπουκώσει ο πάροχος στο οποίο θα πάτε? :p

McAriotatos
20-03-20, 00:21
Όχι φίλε, ο μεγαλύτερος πάροχος στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν είναι μπουκωμένος. Επίσης, φίλος που παίζει το game μαζί μου από Κολωνάκι με ADSL της Vodafone βγάζει latency 57ms και εγώ με 100άρα VDSL από καφάο, βγάζω 230+ms. Έχω επικοινωνήσει με πολλούς από Αττική και αυτό το χάλι δεν υπάρχει.

Υπάρχει τρόπος να φύγω χωρίς πέναλτυ ?

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει και pm.

ThReSh
20-03-20, 01:08
Αν φύγουν χιλιάδες και πάνε δεν θα μπουκώσει κι αυτός? Με σένα μόνο προφανώς όχι. :p

Δυστυχώς δεν γνωρίζω. :(

DVDLover75
20-03-20, 12:27
Εγώ πάντως από Λάρισα (Α/Κ Ακαδημίας με καμπίνα wind) δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με τις ταχύτητες αυτές τις μέρες. Μόνο κάποιες ολιγόλεπτες διακοπές στο τηλέφωνο.

gvard
20-03-20, 13:32
Καλημέρα,

Ο φόρτος που παρατηρείται τις καθημερινές είναι σαν Παρασκευή βράδυ ή Σαββατοκύριακο: αυξημένη αρκετά σε σχέση με καθημερινές, αλλά δεν έχουν πιτάρει όλα. Διατηρώντας για τη δουλειά μου 2x10Gbps κυκλώματα, μπορώ να σας πω με σιγουριά πως τις τελευταίες ημέρες ΔΕΝ έχει γεμίσει το uplink με το εξωτερικό σε κανένα κύκλωμα.


Οι συνδέσεις διαχωρίζονται στις εξής:


1) Συνδέσεις ADSL και VDSL (έως 50Mbps) που πέρνουν απευθείας από το Α/Κ.
2) Συνδέσεις VDSL (50 και όλες οι 100Mbps) που πέρνουν από το καφάο - VLU


Για το (1), Η Forthnet είναι ίσως η μοναδική που σε όλα τα Α/Κ έχει 2 links (protected). Πλέον με την αύξηση της κίνησης έχουν μονίμως και τα 2 links ενεργά. Αν παρατηρείτε πρόβλημα σε αυτές τις συνδέσεις τότε αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η Forthnet για το εν λόγω Α/Κ.

Για το (2), η Forthnet έχει ένα link πχ με τον εκάστοτε VLU πάροχο όπου από εκεί περνάει την κίνηση των καφάο. Εδώ μπορεί να συμβαίνουν 2 πράγματα:

α) το link του Καφάο με το κέντρο του παρόχου VLU έχει πιτάρει: όλες οι συνδέσεις ανεξαρτήτως παρόχου που είναι στο ίδιο καφάο θα έχουν πρόβλημα. Τα καφάο δεν περνάνε από το Α/Κ της Forthnet αλλά πάνε στο κεντρικό backbone του παρόχου VLU και μετά καταλήγουν στη γραμμή της Forthnet. Θα έχουν πρόβλημα και οι γείτονες σας μέσω VLU ανεξαρτήτως παρόχου

β) το link της Forthnet με τον πάροχο VLU έχει πιτάρει: ανεξαρτήτως καφάο του εν λόγω παρόχου, όλες οι γραμμές Forthnet θα έχουν πρόβλημα εφόσον βγαίνουν από καφάο του εν λόγω παρόχου.

Καθώς έχω VLU σύνδεση σε καφάο Cosmote, μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν έχει πρόβλημα όποιος έχει 50/100άρα *από καφάο/vlu* και συνδέεται σε καφάο της Cosmote, το link με την Cosmote δεν έχει γεμίσει.

Όσοι είστε VDSL από καφάο και έχετε πρόβλημα, μήπως το καφάο σας εξυπηρετείται από αλλον πάροχο; Αν ναι, θα πρέπει να δούμε μήπως έχει πιτάρει το καφάο σας (οι γείτονες από άλλον πάροχο *μέσω vlu* έχουν πρόβλημα; ) ή μήπως το πρόβλημα περιορίζεται στην γραμμή της Forthnet με τον εν λόγω πάροχο.

Projectoras
20-03-20, 13:58
Καλημέρα,

Ο φόρτος που παρατηρείται τις καθημερινές είναι σαν Παρασκευή βράδυ ή Σαββατοκύριακο: αυξημένη αρκετά σε σχέση με καθημερινές, αλλά δεν έχουν πιτάρει όλα. Διατηρώντας για τη δουλειά μου 2x10Gbps κυκλώματα, μπορώ να σας πω με σιγουριά πως τις τελευταίες ημέρες ΔΕΝ έχει γεμίσει το uplink με το εξωτερικό σε κανένα κύκλωμα.


Οι συνδέσεις διαχωρίζονται στις εξής:


1) Συνδέσεις ADSL και VDSL (έως 50Mbps) που πέρνουν απευθείας από το Α/Κ.
2) Συνδέσεις VDSL (50 και όλες οι 100Mbps) που πέρνουν από το καφάο - VLU


Για το (1), Η Forthnet είναι ίσως η μοναδική που σε όλα τα Α/Κ έχει 2 links (protected). Πλέον με την αύξηση της κίνησης έχουν μονίμως και τα 2 links ενεργά. Αν παρατηρείτε πρόβλημα σε αυτές τις συνδέσεις τότε αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η Forthnet για το εν λόγω Α/Κ.

Για το (2), η Forthnet έχει ένα link πχ με τον εκάστοτε VLU πάροχο όπου από εκεί περνάει την κίνηση των καφάο. Εδώ μπορεί να συμβαίνουν 2 πράγματα:

α) το link του Καφάο με το κέντρο του παρόχου VLU έχει πιτάρει: όλες οι συνδέσεις ανεξαρτήτως παρόχου που είναι στο ίδιο καφάο θα έχουν πρόβλημα. Τα καφάο δεν περνάνε από το Α/Κ της Forthnet αλλά πάνε στο κεντρικό backbone του παρόχου VLU και μετά καταλήγουν στη γραμμή της Forthnet. Θα έχουν πρόβλημα και οι γείτονες σας μέσω VLU ανεξαρτήτως παρόχου

β) το link της Forthnet με τον πάροχο VLU έχει πιτάρει: ανεξαρτήτως καφάο του εν λόγω παρόχου, όλες οι γραμμές Forthnet θα έχουν πρόβλημα εφόσον βγαίνουν από καφάο του εν λόγω παρόχου.

Καθώς έχω VLU σύνδεση σε καφάο Cosmote, μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν έχει πρόβλημα όποιος έχει 50/100άρα *από καφάο/vlu* και συνδέεται σε καφάο της Cosmote, το link με την Cosmote δεν έχει γεμίσει.

Όσοι είστε VDSL από καφάο και έχετε πρόβλημα, μήπως το καφάο σας εξυπηρετείται από αλλον πάροχο; Αν ναι, θα πρέπει να δούμε μήπως έχει πιτάρει το καφάο σας (οι γείτονες από άλλον πάροχο *μέσω vlu* έχουν πρόβλημα; ) ή μήπως το πρόβλημα περιορίζεται στην γραμμή της Forthnet με τον εν λόγω πάροχο.


Καλησπέρα,
εγώ είμαι σε 100αρα με voip από καφαο cosmote.
Κοιτάξτε λίγο τα χθεσινά στατιστικά. Ειναι δυνατόν να μην έχει πρόβλημα η forthnet? Επίσης η voip τηλεφωνία αποσυνδέεται συνεχώς.212744

gvard
20-03-20, 14:01
Ναι είναι δυνατόν, όπως ανέλυσα πιο πάνω. μήπως έχει πιτάρει το καφάο σου; Μπορείς να ρωτήσεις γείτονες σου που έχουν VLU ανεξαρτήτως παρόχου αν έχουν πρόβλημα;

Projectoras
20-03-20, 14:10
Για να το λέω ότι κάθε απόγευμα υπάρχει πρόβλημα προφανώς το έχω ψάξει. Φίλος στη διπλανή πολυκατοικία, συνδεδεμένος στο ίδιο καφαο και με πάροχο cosmote, δεν έχει κανένα πρόβλημα

gvard
20-03-20, 14:29
Εφόσον έχεις επιβεβαιώσει πως ο φίλος σου έχει VDSL (όχι ADSL) και συνδέεται στο ίδιο ακριβως καφάο (τυχαίνει διπλανή πολυκατοικία να είναι σε άλλο καφάο αν είναι πάνω στο όριο) τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Σε Vodafone το backhauling γίνεται σε 2 σημεία (Κηφισίας, Ρέντη) και σε Wind επίσης σε 2 σημεία (Μεταμόρφωση, Κολωνό), λες σε Cosmote να γίνεται απευθείας στο Α/Κ; Δε νομίζω, υπάρχουν χρήστες του adslgr που μένουν Άλιμο και έχουν προβλήματα, αν γινόταν στο Α/Κ θα είχα και εγώ θέμα.

Είσαι σίγουρος πως είστε από το ίδιο καφάο; Αυτό μπορείτε να το επιβεβαιώσετε από τον κατανεμητή, σίγουρα αναφέρει ίδιο αριθμό καφάο και στις 2 πολυκατοικίες;

Projectoras
20-03-20, 14:41
Στο ίδιο είμαστε και προφανώς έχει vdsl (50αρι). Δυστυχώς, αντιμετωπίζουν κι άλλοι θέματα με τη forthnet. Δεν μπορεί όλοι να παρατηρούμε τα ίδια (μεγάλη πτώση ταχύτητας, υψηλά ping , αποσυνδέσεις voip ) και να μην φταίει ο πάροχος...

sdikr
20-03-20, 14:44
Στο ίδιο είμαστε και προφανώς έχει vdsl (50αρι). Δυστυχώς, αντιμετωπίζουν κι άλλοι θέματα με τη forthnet. Δεν μπορεί όλοι να παρατηρούμε τα ίδια (μεγάλη πτώση ταχύτητας, υψηλά ping , αποσυνδέσεις voip ) και να μην φταίει ο πάροχος...

Δεν μπορεί να είναι όλοι όπως λές

πχ εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1151048-Nova-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-ping-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82) έχουμε κάποιον που κατεβάζει με 70Mbit Και λογικά κάνει παράπονα.\

Αν ο φίλος σου έχει ΟΤΕ και το dslam είναι του ΟΤΕ μπορεί ο ΟΤΕ να έχει προβλέψει διαφορετικό κύκλωμα για τους δικούς του συνδρομητές και άλλο για τους 3ους παρόχους. Μπορεί ακόμα στο συγκεκριμένο να έχει λιγότερους συνδρομητές απο ότι οι άλλοι παρόχοι κοκ

manospcistas
20-03-20, 14:56
Στη δική μου περίπτωση, με 100Mbps VLU από καμπίνα Wind, βλέπω περίεργα πράγματα από απόγευμα μέχρι και 2 π.μ.

Ναι μεν το latency παραμένει χαμηλό, υπάρχουν όμως στιγμές που απλά "παγώνουν" τα πάντα, κόβονται κλήσεις WhatsApp/Viber και stream, για μερικά δευτερόλεπτα.
Από ταχύτητες, με εξωτερικό παίζουμε στα 3-7Mbps ανεξαρτήτως προορισμού για την περισσότερη ώρα (δοκιμές έγιναν με Frankfurt, London, Amsterdam), ενώ σε κίνηση εντός Ελλάδας βλέπω 25-50Mbps σε GRNET που περνάει μέσω GR-IX, 50-70 σε ftp.forthnet.gr, και 15-20Mbps σε fast.com που θεωρητικά τραβάει από servers στον Κολωνό εντός της Forthnet και δεν βγαίνει ούτε σε GR-IX ούτε σε διεθνή κυκλώματα.
Τέλος, προβλήματα υπάρχουν με την τηλεφωνία, όπου ανά δέκα λεπτά λήγει το lease της IP που αφορά το VLAN του VoIP, και για κάποιο λόγο δεν ανανεώνεται αμέσως, οπότε πέφτει η τηλεφωνία και οι κλήσεις και γίνεται unregisted.

Όλο αυτό εδώ και μέρες, και ναι καταλαβαίνω ότι η όλη φάση είναι δύσκολη και δεν έχω απαιτήσεις ούτε τους έχω ενοχλήσει για να δηλωθεί έστω και τυπικά, αλλά κάτσε, θα 'ρθει ο λογαριασμός στο τέλος του μήνα κανονικότητα κι εγώ καλούμαι να τον πληρώσω, ενώ δε μπορώ να κάνω εν τέλει τη δουλειά μου όπως θα 'θελα. Εύχομαι να έχουν σκεφτεί την πιθανότητα να γίνουν αναβαθμίσεις σε όποια σημεία μπορούν και να εξομαλυνθεί το φαινόμενο όσο γίνεται.

Zus
20-03-20, 14:58
Αυτή τη στιγμή πάντως δεν έχω παράπονα. Έχει σχεδόν τερματίσει η γραμμή στα 12.κάτι :p

Projectoras
20-03-20, 15:12
Δεν μπορεί να είναι όλοι όπως λές

πχ εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1151048-Nova-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-ping-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82) έχουμε κάποιον που κατεβάζει με 70Mbit Και λογικά κάνει παράπονα.\

Αν ο φίλος σου έχει ΟΤΕ και το dslam είναι του ΟΤΕ μπορεί ο ΟΤΕ να έχει προβλέψει διαφορετικό κύκλωμα για τους δικούς του συνδρομητές και άλλο για τους 3ους παρόχους. Μπορεί ακόμα στο συγκεκριμένο να έχει λιγότερους συνδρομητές απο ότι οι άλλοι παρόχοι κοκ

Όταν λέω "όλοι" , εννοώ τα παιδιά που έχουν παρατηρήσει σοβαρό θέμα και το αναφέρουν, προφανώς και δεν αναφέρομαι σε όλους τους συνδρομητές. Αυτοί λοιπόν, όπως κι εγώ, αναφέρουμε τα ίδια πράγματα: μεγάλη πτώση ταχύτητας, υψηλά ping, αποσυνδέσεις voip. Όπως φαίνεται και από τα stats που έχω παραθέσει παραπάνω, δε μιλάω για 70 Mbps αλλά για 8 και ping 50+.
Επίσης υπάρχουν πολλοί που παίζουν μόνο με το facebook και δεν ξέρουν καν να δούνε το router τους. Αυτοί δε θα καταλάβουν ποτέ ότι έφτασαν στα 8 Mbps και κατά συνέπεια, δε θα διαμαρτυρηθούν.
Ακόμη το αν ο οτε έχει διαφορετικό κύκλωμα για τους συνδρομητές του, είναι δουλειά της νοβα να το γνωρίζει και να το λύσει. Εγώ ξέρω ότι πληρώνω τη νόβα για υπηρεσία 100 MBps και το απόγευμα τα 92 κάνουν φτερά...

McAriotatos
20-03-20, 18:40
Μία βόλτα να κάνετε στο FB της Forthnet, να δείτε τι παίζει. Υποπτεύομαι πως το πρόβλημα υφίσταται κυρίως στην Αθήνα/Αττική.

sdikr
20-03-20, 19:37
Μία βόλτα να κάνετε στο FB της Forthnet, να δείτε τι παίζει. Υποπτεύομαι πως το πρόβλημα υφίσταται κυρίως στην Αθήνα/Αττική.

Μια βόλτα απο τις ειδήσεις να κάνεις θα δεις πως υπάρχει γενικά θέμα στην Ευρώπη, εδώ μεγάλες εταιρίες βγάζουν ανακοίνωση πως ρίχνουν ποιότητες και Bitrate ώστε να μπορέσει να δουλέψει το σύστημα.

Έτσι είναι να τα πράγματα αυτή την στιγμή, μιλάμε για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης, οπότε αναγκαστικά θα πορευτούμε με αυτό.
Λόγος διακοπής αζημίως δεν είναι πάντως.

MIXALIS1982KRITI
20-03-20, 20:17
χθες βραδυ μιλησα σε live chat και τους ρωτησα γιατι ενω κλειδωνω στην ταχυτητα που ειχα παντα,υπαρχουν στιγμες που πεφτει η ταχυτητα και υπαρχουν μονιμως μεγαλα Ping;
αφου ελεγξαν την γραμμη μου και ειπαν οτι δεν εχει θεμα,στα της ταχυτητας και των ping φταιει το φορτωμενο δικτυο ενεκα της καταστασης που υπαρχει με τον ιο και κανουν οτι μπορουν,αυτο τιποτα περισσοτερο!!
εγω το μονο θεμα που εχω ειναι οτι δεν παιζει για κανενα λογο το twitch σε οποιαδηποτε ποιοτητα!στο youtube βλεπω 1080 live ανετα!
Το βραδυ μετα της 7-8 μεχρι και 12-1 ζοριζονται οι σελιδες να φορτωσουν και αυτο πιστευω οτι επειδη ειναι ολοι online!
το πρωι συνηθως εχω χαμηλο Ping καπου στα 25-30 αλλα πιστευω οτι απλα κανουν αλλα πραγματα οι περισσοτεροι,αρχιζει και φορτωνει μετα της 2 το μεσημερι και το Ping ειναι σταθερα 50-60!!

TheMental1st
20-03-20, 20:37
Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν είναι μόνο πρόβλημα της Nova και όχι άλλων παροχών. Η Nova μου είπε σε chat ότι υπάρχει πανελλαδικό και ευρωπαϊκό πρόβλημα με τις συνδέσεις, άρα λογικά και άλλοι παροχοι στην Ελλάδα μαζί με τον ΟΤΕ θα έχουν πρόβλημα. Εκτός και αν ο ΟΤΕ παίζει "μαφιόζικο" παιχνίδι με τους άλλους παροχους.

Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία.

McAriotatos
20-03-20, 20:58
Με το τελευταίο με κάλυψες στο ζητούμενό μου. Ως προς τα υπόλοιπα πιστεύω πως πρόκειται για λάθος σχεδιασμό (διαστασιολόγηση), οριζόντια και κάθετα. Δεν έχω επαφή με τις ειδήσεις, τουλάχιστον στα sites που διαβάζω δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου, εκτός από την είδηση του Netflix - bitrate. Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο 5ήμερο δεν έχω ενημερωθεί πλήρως. Κατά τα άλλα όταν κάνω βόλτα στα games ίσως εγώ και καμιά 5αριά άτομα ακόμα να συναντήσω με τόσο υψηλό latency, τα οποία τα συναντούσα ούτως ή άλλως.

Αυτά που μου τη "δίνουν" όμως είναι τα εξής:
1. την πρώτη φορά που πήρα τηλέφωνο μου εξήγησαν πως αυτό συμβαίνει λόγω φόρτου και ότι πραγματοποιούνται εργασίες για την βελτίωση της υπηρεσίας. Ως δια μαγείας μετά από 5 λεπτά η κατάσταση βελτιώθηκε ραγδαίως. Φυσικά δεν παρέλειψαν να με βάλουν στις διαδικασίες μέτρησης ping στο google etc.
2. έχοντας υπόψη τα θετικά αποτελέσματα της πρώτης φοράς, τη δεύτερη φορά που πήρα τηλέφωνο έμεινα έκπληκτος με την πρώτη απάντηση "Εγώ βλέπω ότι όλα δουλεύουν μια χαρά". Αυτή τη φορά δε βελτιώθηκε η κατάσταση καθώς ήμουν λίγο επιθετικός, άσε που χρειάστηκε να ξαναπάρω τηλ. γιατί με έκλεισε με restart του ρούτερ.
3. το χειρότερο: η αναμονή είναι 25'+

Τουλάχιστον ένα μήνυμα με το οποίο να δικαιολογούνται τα προβλήματα θα ήταν προτιμότερο από το να μας διαφημίζουν την αξιοπιστία και την απρόσκοπτη παροχή των υπηρεσιών (https://www.adslgr.com/forum/threads/1150534-Forthnet-%C2%AB%CE%9C%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9%C2%BB-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%AF%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AF%CE%B1) τους με όχημα τη σημερινή κατάσταση.

sdikr
20-03-20, 21:18
Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν είναι μόνο πρόβλημα της Nova και όχι άλλων παροχών. Η Nova μου είπε σε chat ότι υπάρχει πανελλαδικό και ευρωπαϊκό πρόβλημα με τις συνδέσεις, άρα λογικά και άλλοι παροχοι στην Ελλάδα μαζί με τον ΟΤΕ θα έχουν πρόβλημα. Εκτός και αν ο ΟΤΕ παίζει "μαφιόζικο" παιχνίδι με τους άλλους παροχους.

Σας ευχαριστώ για την επικοινωνία.

Σε όλους υπάρχουν προβλήματα, διάβασε εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1150783-%CE%97-Forthnet-%CE%B4%CE%AF%CF%80%CE%BB%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-DigitalSolidarityGR?p=6776212&viewfull=1#post6776212) το ποστ του gvard, καθώς το πρόβλημα δεν είναι απαραίτητα γενικό, μπορεί να είναι σε επίπεδο dslam, περιοχής, κλπ.

Το μαφιόζικο απλά το προσπερνάω, θεωρώ οτι θέλουμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση εδώ

- - - Updated - - -


Με το τελευταίο με κάλυψες στο ζητούμενό μου. Ως προς τα υπόλοιπα πιστεύω πως πρόκειται για λάθος σχεδιασμό (διαστασιολόγηση), οριζόντια και κάθετα. Δεν έχω επαφή με τις ειδήσεις, τουλάχιστον στα sites που διαβάζω δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου, εκτός από την είδηση του Netflix - bitrate. Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο 5ήμερο δεν έχω ενημερωθεί πλήρως. Κατά τα άλλα όταν κάνω βόλτα στα games ίσως εγώ και καμιά 5αριά άτομα ακόμα να συναντήσω με τόσο υψηλό latency, τα οποία τα συναντούσα ούτως ή άλλως.

Αυτά που μου τη "δίνουν" όμως είναι τα εξής:
1. την πρώτη φορά που πήρα τηλέφωνο μου εξήγησαν πως αυτό συμβαίνει λόγω φόρτου και ότι πραγματοποιούνται εργασίες για την βελτίωση της υπηρεσίας. Ως δια μαγείας μετά από 5 λεπτά η κατάσταση βελτιώθηκε ραγδαίως. Φυσικά δεν παρέλειψαν να με βάλουν στις διαδικασίες μέτρησης ping στο google etc.
2. έχοντας υπόψη τα θετικά αποτελέσματα της πρώτης φοράς, τη δεύτερη φορά που πήρα τηλέφωνο έμεινα έκπληκτος με την πρώτη απάντηση "Εγώ βλέπω ότι όλα δουλεύουν μια χαρά". Αυτή τη φορά δε βελτιώθηκε η κατάσταση καθώς ήμουν λίγο επιθετικός, άσε που χρειάστηκε να ξαναπάρω τηλ. γιατί με έκλεισε με restart του ρούτερ.
3. το χειρότερο: η αναμονή είναι 25'+

Τουλάχιστον ένα μήνυμα με το οποίο να δικαιολογούνται τα προβλήματα θα ήταν προτιμότερο από το να μας διαφημίζουν την αξιοπιστία και την απρόσκοπτη παροχή των υπηρεσιών (https://www.adslgr.com/forum/threads/1150534-Forthnet-%C2%AB%CE%9C%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9%C2%BB-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%AF%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AF%CE%B1) τους με όχημα τη σημερινή κατάσταση.

Για αυτό δεν σου έχω απάντηση, το μόνο σίγουρο είναι πως έχουν βγεί άτομα απο τις κυβερνήσεις αλλά ακόμα και απο την ΕΕ και έχουν ζητήσει βοήθεια απο τους παρόχους streaming και όχι απο την Forthnet/Nova

sakels
20-03-20, 22:23
Καλημέρα,

Ο φόρτος που παρατηρείται τις καθημερινές είναι σαν Παρασκευή βράδυ ή Σαββατοκύριακο: αυξημένη αρκετά σε σχέση με καθημερινές, αλλά δεν έχουν πιτάρει όλα. Διατηρώντας για τη δουλειά μου 2x10Gbps κυκλώματα, μπορώ να σας πω με σιγουριά πως τις τελευταίες ημέρες ΔΕΝ έχει γεμίσει το uplink με το εξωτερικό σε κανένα κύκλωμα.


Οι συνδέσεις διαχωρίζονται στις εξής:


1) Συνδέσεις ADSL και VDSL (έως 50Mbps) που πέρνουν απευθείας από το Α/Κ.
2) Συνδέσεις VDSL (50 και όλες οι 100Mbps) που πέρνουν από το καφάο - VLU


Για το (1), Η Forthnet είναι ίσως η μοναδική που σε όλα τα Α/Κ έχει 2 links (protected). Πλέον με την αύξηση της κίνησης έχουν μονίμως και τα 2 links ενεργά. Αν παρατηρείτε πρόβλημα σε αυτές τις συνδέσεις τότε αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η Forthnet για το εν λόγω Α/Κ.

Για το (2), η Forthnet έχει ένα link πχ με τον εκάστοτε VLU πάροχο όπου από εκεί περνάει την κίνηση των καφάο. Εδώ μπορεί να συμβαίνουν 2 πράγματα:

α) το link του Καφάο με το κέντρο του παρόχου VLU έχει πιτάρει: όλες οι συνδέσεις ανεξαρτήτως παρόχου που είναι στο ίδιο καφάο θα έχουν πρόβλημα. Τα καφάο δεν περνάνε από το Α/Κ της Forthnet αλλά πάνε στο κεντρικό backbone του παρόχου VLU και μετά καταλήγουν στη γραμμή της Forthnet. Θα έχουν πρόβλημα και οι γείτονες σας μέσω VLU ανεξαρτήτως παρόχου

β) το link της Forthnet με τον πάροχο VLU έχει πιτάρει: ανεξαρτήτως καφάο του εν λόγω παρόχου, όλες οι γραμμές Forthnet θα έχουν πρόβλημα εφόσον βγαίνουν από καφάο του εν λόγω παρόχου.

Καθώς έχω VLU σύνδεση σε καφάο Cosmote, μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν έχει πρόβλημα όποιος έχει 50/100άρα *από καφάο/vlu* και συνδέεται σε καφάο της Cosmote, το link με την Cosmote δεν έχει γεμίσει.

Όσοι είστε VDSL από καφάο και έχετε πρόβλημα, μήπως το καφάο σας εξυπηρετείται από αλλον πάροχο; Αν ναι, θα πρέπει να δούμε μήπως έχει πιτάρει το καφάο σας (οι γείτονες από άλλον πάροχο *μέσω vlu* έχουν πρόβλημα; ) ή μήπως το πρόβλημα περιορίζεται στην γραμμή της Forthnet με τον εν λόγω πάροχο.

πως λειτουργει το α δηλαδη? μετα το kv οπου καταληγει η οπτικη στο ακ δεν περναει στη forthnet? το ιδιο ειναι και για το vpu?

McAriotatos
20-03-20, 23:18
Παρασκευή βράδυ... να υποθέσω ότι βγήκε ο κόσμος να διασκεδάσει :)

212769

@ ADSLgr.com All rights reserved.