PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ



NoDsl
15-07-07, 10:43
Καλημέρα στους φίλους του γρηγορου internet και της όμορφης πόλης μας.


Κλασσική περίπτωση σύνδεσης που σέρνεται, και πήρα την πρωτοβουλία να κάνω ένα thread για το dsl στην πόλης μας ώστε να δούμε αν το πρόβλημα είναι γενικό, ώστε να κινηθούμε ανάλογα ή έτυχε να είμαστε 2-3 άτομα σε φορτωμένο dslam και "τι να σου κάνω αδερφε".

Προσωπικά έκανα νέα σύνδεση (2048/256 connx) πέμπτη, παρασκευή είναι ενεργή, πρώτη φορά πάω να κατεβάσω 30kb/s. Μάλιστα λέω, ας μετρήσω πακέτα να δούμε τι θα δούμε.
Μετράω pps, 33!
Ωραία λέω, γυρίσαμε σε εποχές πιταρισμένης 384...
Κυριακή αυτή τη στιγμή κατεβάζω με 60kb/s...


Οπότε για πείτε συντοπήτες πώς πάτε απο ταχύτητα, στατιστικά γραμμής και δώστε αν θέλετε και τα 2 πρώτα ψηφία του σταθερού σας να δούμε τι γίνεται.

Το τηλ μου ξεκινάει απο 2721029xxx και στατιστικά:
Operation Data
Upstream Downstream
Noise Margin 31 dB 31 dB
Attenuation 14 dB 16 dB

Αυτά με το philips του ΟΤΕ. Πολύ καλό routerάκι.

Και attainable έχω 10500 και 1300 περίπου μετρημένο με usr9105.




Αν υπάρχει ανάλογο θέμα ας γίνει το κατάλληλο moderation.

diamat
16-07-07, 00:16
Φίλε μου είμαι και εγώ από Καλαμάτα αλλά σπουδάζω Αθήνα. Φαίνεται είναι γενικό το πρόβλημα γιατί και ένα φιλαράκι που είχε 1024 μου έλεγε ότι σερνότανε και ότι το μέγιστο που έπιανε ήταν κάτι 70άρια αλλά τις περισσότερες ώρες ήταν κάτω από τα μισά.

Τα στατιστικά σου είναι καλά και βλέπω attenuation στο down 16dB. Πού μένεις περίπου;

Σε ρωτάω γιατί λέω να βάλω όταν κατέβω και θέλω να δω πού περίπου θα κυμαίνομαι και εγώ. Πάντως από ταχύτητα ενεργοποίησης δεν μπορούμε να έχουμε παράπονο και σε σένα και στο φίλο μου σε 24 ώρες είχε γίνει η ενεργοποίηση! Αλλά τι να το κάνεις;

NoDsl
16-07-07, 01:42
Μένω κοντά στην πυροσβεστική. Πάντως αν ενεργοποιηθείς κάνε ενα ποστ να δούμε πως πάς. Ο φίλος σου που έμενε; ISP;

diamat
16-07-07, 10:45
To ondsl kit είχε πάρει και έμενε στο ύψος του παλιού ΚΤΕΛ.

Δεν ξέρω πόσο άμεσα θα γίνει αλλά όταν ενεργοποιηθώ εννοείται πως θα ενημερώσω. Να δούμε μήπως βρεθεί και κανένας άλλος να μας πει πώς πάει.

barounis
16-07-07, 11:10
Καλημέρα σας,

μένω κοντά στο κολυμβητήριο, πριν 2 μέρες ενεργοποιήσα την προσφορά 1ης ιουνίου της forthnet με ένα router siemens. Μετρώντας την ταχύτητα με το κοντέρ που προσφέρει το adslgr.com έφτανε μέχρι και τα 95-100 Kb/s Παρασκευή βράδυ κατά τις 12.

Γενικά πάει μια χαρά και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Η μόνη απορία που έχω είναι πως γίνεται να δουλέυουν τα τηλέφωνα του σπιτίου χωρίς φίλτρο (εκτός ενός στο οποίο έβαλα) και χωρίς να ακούγεται θόρυβος...

diamat
16-07-07, 11:24
Το φίλτρο δεν είναι υποχρεωτικό για να δουλέψει το τηλέφωνο. Μπορεί να λειτουργεί κανονικά και χωρίς να βάλεις φίλτρα. Αν το ξέρω σωστά ο θόρυβος δεν είναι υποχρεωτικό πως θα υπάρχει και συμβαίνει συνήθως σε πιο παλιάς τεχνολογίας συσκευές.
Εγώ στο σπίτι δοκίμασα και χωρίς φίλτρο χωρίς πρόβλημα αλλά το έβαλα για μεγαλύτερη σιγουριά...

petrogazz
16-07-07, 13:14
Χωρίς φίλτρο το πιο πιθανό είναι μόλις σηκώνεις το τηλ. να σου κόβεται η dsl.

barounis
17-07-07, 00:19
Πάντως μέχρι τώρα δέχομαι κανονικά κλήσεις χωρίς κανένα προβλημα.

Απο οτι φαίνεται ομως μάλλον το ματιασα γιατι απο το απογευμα μεχρι και τωρα δεν εχω δικτυο και το λαμπακι του router με ενδειξη PPPoE ειναι σβηστο.

Οι υπολοιποι συνδρομητες forthnet στην Καλαματα εχετε κανονικα δίκτυο ?

diamat
17-07-07, 00:46
Δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά. Αυτό που σου είπε ο φίλος συμβαίνει συνήθως σε εκείνους που έχουν θόρυβο ή άλλα προβλήματα στη γραμμή. Δεν είναι κακό πάντως να υπάρχουν τα φίλτρα. Τι γίνεται; Επανήλθε η σύνδεση ή είναι ακόμα down;

barounis
17-07-07, 11:17
Επειδή ειμαι καινουργιος στο αθλημα adsl τελικα εφταιγε το router για καποιο λογο ειχε πεσει η συνδεση και το ξανα εκανα η setup.

Η πλάκα με την forthnet ειναι οτι παρολο που ειχα περασει απο τα γραφεια τους στην Αθηνα την Παρασκευη και παρελαβα τον εξοπλισμο, σημερα εφτασε στην Καλαματα με courier αλλο ενα router μαρκας Crypto και τωρα ειμαι με 2! :lol:

Πάντως ενας φιλος μου ειπε οτι το Crypto ειναι αθλιο....

Δεν ξερω.....εσεις τι λετε ?

jasonpap
17-07-07, 15:04
Παλία αστυνομία 768/192 pps max 45 και download κατά τις 3-4 το βράδυ μπορεί να χτυπίσει και κανα 80αρι:p Γενικά χάλι..:down:

Takis_Kal
17-07-07, 15:09
Ondsl kit 2048 ανετα 200-220 απο περυσι το καλοκαιρι.
Υιος του Γιωργη ? Αν ναι με τον πατερα σου πινουμε καφεδακι στο Λωτο

NoDsl
19-07-07, 21:25
Έτσι γερά! αυτή τη στιγμή. Εχτές έκανα ρεκορ. βάρεσε πρώτη φορά 80!:clap::respekt::worthy:

staspa
29-07-07, 12:09
Παιδιά καλημέρα. Εγώ ενεργοποίησα πριν ένα μήνα το Conx 1024/256. Το αποτέλεσμα των παρατηρήσεων μου είναι μια από τα ίδια εν ολίγοις. Μεγιστο download τα 80 αλλά τις περισσότερες φορές κατεβάζω μεταξύ 56 έως 70. Η ταχύτητα από 500 εως 750 το ανώτερο που έχω δεί κατά τη διάρκεια της ημέρας. Μόνο το περασμένο Σάββατο το πρωί είδα το κοντέρ να ανεβαίνει στα 950!! Αυτά ενδεικτικά. Ξέχασα να αναφέρω πως η περιοχή μου είναι κοντα στη Μακεδονίας και επί της Θεμιστοκλέους. Ευχαριστημένος δεν είμαι αλλά με αυτά που διαβάζω....
Συνδεση στην περιοχή πανω από το S/M LIDL στη νέα είσοδο 768 εχει μόνιμα πλήρη ταχύτητα και κατεβάζει με 75 & 85. Άβυσσος.................

morfeas2002
01-11-07, 16:14
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 768 kbps
Upstream Rate: 192 kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 27 db
Downstream Line Attenuation: 18 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 5 db
Upstream Transmit Power: 11 db

Ταχύτητες κατεβάσματος αρκετά καλές, π.χ. με utorrent βλέπω απο 70-78.

psychrometric
08-02-08, 19:18
Βλέπω στον Έλεγχο Διαθεσιμότητας ADSL του ΟΤΕ ότι προσφέρει τώρα μέχρι 24 Mbps και μάλιστα ότι έχει ελεύθερες πόρτες στην Καλαμάτα. Λογικά δηλαδή έγινε κάποια αναβάθμιση. Έχω από παλιά 2 Mbps και συνεχίζει να σέρνεται από 1/5 – 1/3 της ονομαστικής σχεδόν όλο το 24 άωρο.
Η αναβαθμίσεις δεν αφορούν τους παλιούς πελάτες ? Ποιο είναι το πρόβλημα ? Κανείς άλλος από Καλαμάτα (κέντρο) ?

morfeas2002
08-02-08, 20:04
H αναβάθμιση του κέντρου της Καλαμάτας ξεκίνησε απο 20/1.Έχουν σκάψει όλη την πόλη και περνάνε οπτικές ίνες.Γιαυτό και τα σκαμπανεβάσματα και οι στιγμιαίες διακοπές στη σύνδεση σου.Η αναβάθμιση ισχύει για όλο τον κόσμο.Εσύ που έχεις 2 mbit βέβαια θα μείνεις στα 2.Μόνο όσοι έχουν 768 θα αναβαθμιστούν αυτόματα στα 1024 αφου η 768 καταργείται.Βέβαια αν θέλεις παραπάνω ταχύτητα μπορείς να ζητήσεις μέχρι και 24mbit.

psychrometric
08-02-08, 20:35
Thanks morfeas2002. Έχω προσέξει κάποιες αποσυνδέσεις (Πολύ λίγες) Μιλάω για ποιοτική αναβάθμιση. Δηλαδή τα 2 να είναι 2. Αυτό θα γίνει ?

morfeas2002
08-02-08, 23:47
:hmm::hmm::hmm::hmm:

Takis_Kal
08-02-08, 23:54
Εμενα η 2048 που εχω παει σφαιρα με 220 κΒ/s κατεβαζω μονιμα

diamat
09-02-08, 01:11
Επιτέλους μπήκαν πόρτες και στην Καλαμάτα! Δύο μήνες περιμένω να δω πότε θα μπουν αν και την είχα ψυλλιαστεί ότι επίκειται αναβάθμιση. Σε κάνα μήνα θα έχω τελειώσει με την βασική στην Τρίπολη και αν κάτσει η μετάθεση για Καλαμάτα λέω να χτυπήσω μια 4άρα :up:

vasiliou
09-02-08, 02:05
Απο τα Χριστούγεννα περίμενα να βάλει καμιά πόρτα αλλα τίποτα εως προχθές που κοίταγα, ενώ εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904)εδιχνε απο 21-01-08 είχαν μπει αυτα Huawei τα κινεζοdslam με περίπου 3500 πόρτες που ειναι εως για της 24αρες! Τωρα όμως δυστυχώς η ευτυχώς(θα δείξει) είναι αργά για μένα με κέρδισε η Τρελλας!

morfeas2002
09-02-08, 11:25
Εγώ περιμένω τη Forthnet.Έχω κάνει αίτηση για 2play απο τον Μάιο και έφαγα πόρτα απο τον ΟΤΕ γιατί είχα ενεργή dsl.Δεν παίζει το Ruo για μέσω Άρυς.Οπλίστηκα με υπομονή λοιπόν και περιμένω το ιδιόκτητο.Τελευταία ημερομηνία 28/2.Για να δούμε.

vasiliou
09-02-08, 11:40
4νετ θα ήμουν απο τον Οκτώβρη ή χολ απο τον Νοέμβρη αλλα μου ήθελαν αναβολές..αν και τωρα που το ξανασκέφτομαι να περίμενα την 4νετ δεν εχει νόημα μιας και δεν σε ενεργοποιούν αν δεν εισαι σε πΟΤΕ!

Τελος πάντων το καλό ειναι ο οτε έβαλε νεα μηχανηματάκια και 3500 νέες πόρτες,και ισως ξεμπουκωσει λιγο η Καλαματα που εδω και 3χρονια που την θυμάμαι όλο πίτα ηταν,χαλιά ping και down!

psychrometric
09-02-08, 17:30
Εμενα η 2048 που εχω παει σφαιρα με 220 κΒ/s κατεβαζω μονιμα

Είμαι στο παλιό ταχυδρομείο και η σύνδεση πάει χάλια… Σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται ?

NoDsl
30-09-10, 14:30
Sorry για την νεκρανάσταση, αλλά κάποιος από καλάμες να δεί μία τι chipset φοράνε τα dslam του ΟΤΕ να δώ τι ρουτερ θα πάρω; Δεν θυμάμαι αν είναι siemens ή alcatel. Τα παλιά νομίζω alcatel ηταν.

Επίσης στον OTE αλλαγές απο ενσύρματο σε ασύρματο δέχονται; Γιατί το bautec ντεν έκι ασύρματο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.