PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΗΠΩΣ ΤΟ MODEM ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ???



vranasakis
15-07-07, 11:11
Επειδη βλεπω οτι με την αναβαθμιση αρχισαν να πεφτουν τα noise margin κατω απο το 10 και αρχισαν οι αποσυνδεσεις,εγω ειχα το προβλημα και πριν γιατι ειχα 4-6 και τωρα που εγινε η αναβαθμιση εγω ειχα υποβαθμιση και αντι για 9Μβιτ τωρα παιρνω 5.....anyway
To modem παιζει μεγαλο ρολο στο να κρατησει το συγχρονισμο με αυξημενο θορυβο στη γραμμη.Θα ηθελα καποιες γνωμες για μοντεμς τωρα που αλλαξαν τα δεδομενα απο ταχυτητες και θορυβο ποια ειναι πιο σταθερα και με λιγοτερες αποσυνδεσεις?
Σιγουρα καποια μοντεμ τα βρηκαν σκουρα ....

Jazzer
15-07-07, 12:48
Όπως μπορείς να διαβάσεις σε αρκετά υπάρχοντα νήματα, υπάρχουν πάρα πολλοί φίλοι υπέρμαχοι χ, ψ εταιριών που κατασκευάζουν modems/routers, προφανώς επειδή τα χρησιμοποιούν και οι ίδιοι. Πρόκειται για καθαρά υποκειμενικές απόψεις.
Το βέβαιο είναι ότι στην αγορά πωλούνται πολλά αξιόπιστα routers που μπορεί να αγοράσει κάποιος. Σε μια γραμμή με θόρυβο και αποσυνδέσεις βοηθάει ένα καλό modem /router, δεν αποτελεί όμως και λύση του προβλήματος.;)

DiMeRR
15-07-07, 18:05
Οι πιο πολλοι λενε για τα speedtouch οτι κρατανε τη γραμμη ακομα και αν εχει πολυ χαμηλο snr margin

deniSun
15-07-07, 19:37
Όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ των Modem/router.
Κάποια είναι πιο ανεκτικά σε επίπεδα θορύβου και κάποια όχι.
Δεν έχει σημασία αν είναι ακριβό ή φτηνό ή αν είναι επώνυμο ή όχι.
πχ το speedtouch έχει δείξει ότι τα πάει πολύ καλά και σε αρκετά χάλια καταστάσεις.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν η γραμμή σου έχει θόρυβο με κάποιο ανεκτικό Modem/router θα πετάς.

BlindG
15-07-07, 21:11
Οπωσδήποτε υπάρχει διαφορά ανά piece of equipment.
Αυτό το βλέπεις και στις ταχύτητες συγχρονισμού. Π.χ. το 3com που είχα για την 768, συγχρόνιζε στα 20κάτι ενώ το siemens που μου στείλανε, συγχρονίζει στα 23κάτι. Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να κάνω login με το 3com για να δω λειτουργικές διαφορές :(

vranasakis
15-07-07, 21:49
Οι πιο πολλοι λενε για τα speedtouch οτι κρατανε τη γραμμη ακομα και αν εχει πολυ χαμηλο snr margin

Kαι σε μενα που ηρθε τεχνικος του ΟΤΕ να τσεκαρει την γραμμη με SPEEDTOUCH ηρθε και δεν αποσυγχρονισε καθολου το ατιμο.Οτι αλλο εχω δοκιμασει crypto usr siemens χαλια μαυρα με τη γραμμη που εχω.:worthy:

DaveMurray
16-07-07, 11:58
όντως τα speedtouch είναι φημισμένα για την αξιοπιστία τους...

DirtyHarry
16-07-07, 15:22
Από όσα ακούγονται τα Speedtouch έχουν υψηλές ανοχές. Ψάχνω όμως να βρω το 546v6 (δεν με ενδιαφέρει wireless δυνατότητα) αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Δεν το βρίσκω ούτε σε καταστήματα τοθ εξωτερικού.

RASTAVIPER
17-07-07, 12:00
Λοιπόν ακούστε και τη δικιά μου περίπτωση.
Με το φλασαρισμένο usr 9107 έχω margin 6,3-18 και attenuation 18-37.

Με το crypto 360 έχω margin 6,3-25 και attenuation 18-30.

Έχω ακούσει ότι τα νούμερα του 9107 είναι λάθος λόγω του φλασαρίσματος και όχι ότι συγχρονίζει σε πιο χάλια νούμερα.
Μπορεί όμως παρόλαυτα να παίζει ρόλο και το ρούτερ και να έχω στάνταρ καλύτερα αποτελέσματα με το crypto?

deniSun
17-07-07, 12:11
Μην περιμένεις να δεις τα ίδια ακριβώς νούμερα.
Διαφέρουν από Modem σε modem ή και από fw σε fw.

RASTAVIPER
17-07-07, 12:14
Μην περιμένεις να δεις τα ίδια ακριβώς νούμερα.
Διαφέρουν από Modem σε modem ή και από fw σε fw.

Ναι αλλα τα νούμερα έχουν αρκετή διαφορά.Δε μιλάμε για 1-2 μονάδες.

deniSun
17-07-07, 12:24
Φταίει ο τρόπος υπολογισμού.
Εξάλλου τα νούμερα είναι ενδεικτικά και όχι απόλυτα. Συνήθως διαφέρουν 1-2 μονάδες.
Αν διαφέρουν παραπάνω τότε κάποιο από τα 2 δεν μετράει σωστά.
Για να μετρήσεις τις καθαρές τιμές θορύβου κλπ πρέπει να το ζητήσεις από τους τεχνικούς του ΟΤΕ ή του Provider που ανοίκεις.

Tem
17-07-07, 14:23
ποιό Speedtouch θεωρείται καλύτερο ?

o_iatros
17-07-07, 14:26
το πιο ακριβο ;)

Tem
17-07-07, 14:27
το πιο ακριβο ;)
δεν είναι και απόλυτο όμως αυτό ;)

demollyon
17-07-07, 15:08
'Εχω το USR 9107, και δοκίμασα στν γραμμή μου το Sagem Fast 800 από το onDSL Kit. Το noise margin εκτινάχθηκε στο 36.0, το attenuation κατέβηκε 7 μονάδες, και γενικώς λέει.

kadronarxis
17-07-07, 15:18
Τα ίδια τόσα χρόνια.
Για δύσκολες καταστάσεις, μονόδρομος(μόνο μπροστά) και στο τέλος αδιέξοδο=speedtouch.
Για εύκολες καταστάσεις, πάλι speedtouch(p2p κλπ).
Για εξεζητημένες καταστάσεις(bandwidth sharing κλπ), κοιτάξτε αλλού(προς cisco ίσως).

o_iatros
17-07-07, 15:46
cisco > zyxel > speedtouch > ...χάος... > όλα τα υπόλοιπα

psyxakias
17-07-07, 16:18
Εγώ σήμερα που έκανα δεκάδες πειραματισμούς με συγχρονισμούς, ανακάλυψα ότι συγχρονισμό κρατάει το modem μου (F360) σε αρκετά χαμηλά dB. Έφτασε ακόμα και στα 0.2 dB, να τα κρατάει κανονικά και να κατεβάζω (με άπειρα errors όμως).. όμως όταν έπεφτε στο <0.1 dB, έτρωγα ένα ωραίο πάγωμα και καπάκι αποσυγχρονισμό.

Οπότε μου φαίνεται αυτό που μετράει είναι το κατά πόσο είναι σταθερό το SNR της γραμμής.. το αν έχω τώρα 6.0 ή ακόμα και 9.0 dB και σε 10" έχω <2 dB, τότε παίζει να έχω πυκνά-συχνά αποσυνδέσεις.

A_gamer
18-07-07, 15:21
cisco > zyxel > speedtouch > ...χάος... > όλα τα υπόλοιπα

Απ' όσα έχω ακούσει, τα Vigor της Draytek θα μπορούσαν να τοποθετηθούν πριν από τα Zyxel.

@ ADSLgr.com All rights reserved.