PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν αλλαχτει η εσωτερική καλωδίωση στο σπιτι ανεβαινουμε ταχύτητα;



Σελίδες : [1] 2 3

therion
15-07-07, 15:03
Καλησπέρα σε όλους!Ενώ εχω shared llu στα 24,πιανω μόνο 4,με αtennuation 42 και Noise στα 6 με 7.Εχώ στειλει 4 φορές βλάβη στον οτε για την ποιότητα γραμμής,και πριν απο λιγη ωρα ξαναμίλησα με τεχνικο και εστειλα για αλλη μια φορα βλάβη.Ολες τις φορές ο οτε απάντησε οτι δεν έχει πρόβλημα η γραμμή.Ρώτησα τον τεχνικό αν είναι βλάβη στον βρόγχο,και μου πε οτι αν ήταν βλάβη στον βρόγχο θα είχε εντοπιστεί και θα είχε λθθεί με την μια.Μου πε οτι οι εσωτερικές καλωδιώσεις συνήθως δεν φταίνει.Το πρόβλημα είναι απο τον κατανεμητή μέχρι το dslam που όπως καταλαβαίνεται το πρόβλημα εκεί είναι αλυτο,Η ερωτησή μου είναι,αν έχει αλλάξει κανεις την εσωτερική του καλωδίωση και είδε βελτίωση στο atennuation.Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;Nα πληρώσω ηλεκτολόγο;Aν αλλάξω πάροχο θα πιανω πάνω απο 4mb;Σας ευχαριστω και συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτησεις!

kx5
15-07-07, 15:11
Για να βεβαιωθείς ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση σύνδεσε το router απευθείας στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και δες σε τι ταχύτητα συγχρονίζει και με τι στατιστικά.
Αν δε δεις διαφορά τότε το πρόβλημα είναι από τον κατανεμητή μέχρι το dslam, οπότε μόνο αλλαγή ζεύγους θα σε σώσει.

therion
15-07-07, 15:13
Kαλή ι ιδεα σου το θέμα είναι οτι δεν εχω ιδέα πως γινεται αυτό

kx5
15-07-07, 15:14
Πρέπει να βρεις στον κατανεμητή πιο καλώδιο είναι δικό σου. Αν δεν έχεις ιδέα από ηλεκτρολογικά ή καλώδια :p βρες ένα φίλο σου που ξέρει να σε βοηθήσει. Μην πληρώσεις ηλεκτρολόγο γιαυτό, δεν είναι τίποτα.

therion
15-07-07, 15:19
Καλά σε ευχαριστώ θα δω τι μπορώ να κανω

kx5
15-07-07, 15:21
Αν θέλεις να το προσπαθήσεις μόνος σου να σε βοηθήσουμε αλλά καλύτερα να έχεις μαζί κάποιον που γνωρίζει 5 πράγματα ;)

therion
15-07-07, 15:25
δεν ξερω ακριβώς πωs ειναι μεσα ο κατανεμητης.Το σπιτι ειναι τριόροφο.Υπαρχουν δηλαδη 3 τηλεφωνα.Τα καλωδιακια που βγαίνουν απο τον τοιχο στο σπιτι μου ειναι ενα μπλε και ενα κόκκινο.Αυτά τα συο δια περνουν τουσ τοιχους και φτανουν μεχρι τον κατανεμητή;Διαλάδη αν ανόιξω το κουτι θα δω 1 μπλε και ενα κοκκινο καλώδιο που είναι τα δικά μου;

kx5
15-07-07, 15:36
Κάπου στην είσοδο της πολυκατοικίας θα υπάρχει ο κατανεμητής. Μπορεί να γράφει ΟΤΕ επάνω, μπορεί να έχει απλά ένα αριθμό.
Η καλωδίωση σου (μπλε-κόκκινο δισύρματο - θα είναι σε όλα τα διαμερίσματα) είτε είναι παλιά, είτε την έφτιαξε πρόσφατα ηλεκτρολόγος της παλιάς σχολής :p

Πρέπει να βρεις τον κατανεμητή ή τελοσπάντων το σημείο που συναντιόνται όλα τα τηλεφωνικά καλώδια.
Αφού τον βρείς θα πρέπει να εντοπίσεις τη γραμμή σου. Εφόσον δεν έχεις ειδικευμένα εργαλεία, ο πιο απλός τρόπος είναι να συνδέσεις μια τηλεφωνική συσκευή σε κάθε ζεύγος και να καλέσεις από το κινητό σου στο σταθερό σου. Όταν χτυπήσει θα έχεις βρει τη γραμμή σου.
Κάνε αυτά για αρχή και βλέπουμε...

therion
15-07-07, 15:38
Θα το ψάξω

Jazzer
15-07-07, 16:12
Άλλαξα πριν 2 εβδομάδες όλη την εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι με Utp cat 6 το οποίο βγαίνει εξωτερικά από το μπαλκόνι (2ος όροφος) μέσα σε ειδική σωλήνα για προστασία από ήλιο, υγρασία κλπ. και καταλήγει κατευθείαν μέσα στο box του ΟΤΕ.
Υπήρχε πρόβλημα απ ότι φαίνεται, αφού είδα σημαντική βελτίωση, αλλά αυτό ενδείκνυται να γίνει μόνο αν η υπάρχουσα καλωδίωση σου έχει πρόβλημα, αλλιώς δεν θα δεις καμμία διαφορά.

therion
15-07-07, 16:15
Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η καλωδίωση και πρεπει να το δω.Εσυ τι βελτίωση είχες;Ti atennuation ειχες πριν και τι τώρα;

Jazzer
15-07-07, 16:22
Aπό 41 το attenuation πήγε στο 39, αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, τo margin ανέβηκε στο 9-10 από 6.
Το σημαντικότερο είναι ότι έχω λιγότερες αποσυνδέσεις και τουλάχιστον είμαι πλέον σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν οφείλεται στην εσωτερική καλωδίωση μου.
Επίσης άλλαξα φίλτρο, αγόρασα ένα της zyxel, καινούργιες τηλ. πρίζες και πλέον από εκεί που είχα 6-7 αποσυνδέσεις την ημέρα, τώρα έχω 1-2 ή και καμμία την ημέρα.
Μην ξεχνάς όμως ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή , σε σένα το πρόβλημα μπορεί να μην οφείλεται στην εσωτερική καλωδίωση, αλλά σε άλλους παράγοντες.

BlindG
15-07-07, 21:17
Για να βεβαιωθείς ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση σύνδεσε το router απευθείας στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και δες σε τι ταχύτητα συγχρονίζει και με τι στατιστικά.
Αν δε δεις διαφορά τότε το πρόβλημα είναι από τον κατανεμητή μέχρι το dslam, οπότε μόνο αλλαγή ζεύγους θα σε σώσει.

Μα τι είναι αυτά που του λες??? :whip:
Ποιός σου είπε πως ο καθένας μας μπορεί να πάει στον κατανεμητή της πολυκατοικείας??
Μπορούν να του βαρέσουν μήνυση γι'αυτό αν δεν έχει πάρει έγκριση απ'το διαχειρηστή!

Ξεκίνα με κάτι πιο απλό:
Βρες τη τρύπα (ή ροζέτα) που ΕΡΧΕΤΑΙ(*) το καλώδιο στο σπίτι σου, και συνέδεσε το router εκεί. Πριν τα κάνεις όμως αυτά, κάνε μια επιθεώρηση της υπάρχουσας καλωδίωσης στο σπίτι σου που ξεκινάει απ'το router σου και καταλήγει στη ροζέτα σου (έτσι θα βρείς και που είναι η ροζέτα σου ;) ). Αν με το μάτι δείς συνδέσεις που έχουν γίνει με το χέρι, φαγομένα μέρη στο καλώδιο κτλ, τότε ΜΠΟΡΕΙ και να φταίνε αυτά οπότε μπορείς να δοκιμάσεις την αλλαγή του καλωδίου ;)



(*) Χωνευτή εσοχή στην οποία τοποθετούμε πρίζες/διακόπτες κτλ και είναι το μέρος από το οποίο βγαίνει το καλώδιο που έρχεται κατευθείαν απ'τον κατανεμητή.

kx5
15-07-07, 22:04
Μα τι είναι αυτά που του λες??? :whip:
Ποιός σου είπε πως ο καθένας μας μπορεί να πάει στον κατανεμητή της πολυκατοικείας??
Μπορούν να του βαρέσουν μήνυση γι'αυτό αν δεν έχει πάρει έγκριση απ'το διαχειρηστή!
:rolleyes:

dimpard
15-07-07, 22:14
....
Ποιός σου είπε πως ο καθένας μας μπορεί να πάει στον κατανεμητή της πολυκατοικείας??
Μπορούν να του βαρέσουν μήνυση γι'αυτό αν δεν έχει πάρει έγκριση απ'το διαχειρηστή!
....

O therion μιλάει για 3 διαμερίσματα. Πολύ απλά, μπορεί να ρωτήσει - ενημερώσει -τους ανθρώπους στα άλλα 2 διαμερίσματα και αν δεν υπάρχει αντίρρηση να προχωρήσει.


Η ερωτησή μου είναι,αν έχει αλλάξει κανεις την εσωτερική του καλωδίωση και είδε βελτίωση στο atennuation.Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Εγώ είχα βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση και έπαιρνα τις εξής τιμές:

Bandwidth (Up/Down): 858 / 6641
Line Attenuation (Up/Down): 28,5 / 33,0
SN Margin από (Up/Down) [dB]: 7,5 / 6,5
και είχα πολλές αποσυνδέσεις

Όταν διόρθωσα την βλάβη, όλα άλλαξαν:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 10.239
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,0 / 24,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 20,0
Τέλος τα προβλήματα!! :cool:

Fotis_Greece
15-07-07, 23:05
Therion, βγαλε τη μπριζα και βαλε μια 9βολτη μπαταρια στα καλωδια. Κατεβα κατω με ενα πολυμετρο (5 ευρω Praktiker) και δες ποια αντιστοιχουν στο διαμερισμα σου.
Παρε ενα καλωδιο τηλεφωνου, κοψε την μια ακρη και ενωσε, και την αλλη ακρη με το κλιπακι βαλτη στο ρουτερ (μπριζα ρευματος καπου θα βρεις εκει κατω στο υπογειο)
Κανε τον ελεγχο σου με ενα laptop εκει και πες μας τα νεα.

BlindG
15-07-07, 23:13
O therion μιλάει για 3 διαμερίσματα. Πολύ απλά, μπορεί να ρωτήσει - ενημερώσει -τους ανθρώπους στα άλλα 2 διαμερίσματα και αν δεν υπάρχει αντίρρηση να προχωρήσει.

:rainy:
Έχει σημασία αν είναι 3 ή 13 ??
Που ξέρεις εσύ τι σχέση έχει με τους άλλους? :whip:


Therion, βγαλε τη μπριζα και βαλε μια 9βολτη μπαταρια στα καλωδια. Κατεβα κατω με ενα πολυμετρο (5 ευρω Praktiker) και δες ποια αντιστοιχουν στο διαμερισμα σου.

:shock:
ΡΕ ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΤΕ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΔΩ????? :whip: :whip: :whip:
ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!!
Δε μου λες, κύριε Φώτη, το έχεις κάνει αυτό που του είπες, ΧΩΡΙΣ να κάνεις ΖΗΜΙΑ στη γραμμή σου ? (Π.χ. να πέσει η ασφάλεια και να πρέπει να πάρεις στις βλάβες να σου την ξανασυνδέσουν ????)

ΜΗΝ
ΚΑΝΕΙΣ
ΤΕΤΟΙΑ
ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ
ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ

nnn
15-07-07, 23:17
Αν έχεις τη δυνατότητα να συνδεθείς επάνω στον κατανεμητή και ξέρεις τι κάνεις κάνε το αλλιώς μην το προσπαθήσεις καν.

Fotis_Greece
15-07-07, 23:26
Μαλιστα κυριε BlindG, το εχω κανει αυτο το πραγμα και στο δικο μου το σπιτι και σε ενος φιλου μου (οταν πηραμε τα διπλανα διαμερισματα και χρειαστηκαμε να τα ενωσουμε και τα δυο σε μια γραμμη) χωρις να αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα.
Φυσικα δεν πειραξαμε κανενος αλλου τη γραμμη.

Και κυριε BlindG, ξερετε πως σκεφτηκα και το εκανα αυτο? Οταν ειχα βαλει ISDN ηρθε ο τεχνικος ΟΤΕ σπιτι, εβγαλε την μπριζα, εβαλε την μπαταρια και κατεβηκε κατω οχι με πολυμετρο αλλα με ενα σαν μεγαφωνακι το οποιο εβγαλε ηχο οταν βρηκε την γραμμη με την μπαταρια.
Για να ειμαι ομως ειλικρινης δεν θυμαμαι αν η μπαταρια που ειχε βαλει ο τεχνικος ητανε 9βολτ ή η αλλη η μεγαλη πλακε που βαζουν στους φακους και εχει λιγοτερα βολτ.
Αν τα 9βολτ ακουγονται πολλα και μπορει να δημιουργησουν προβλημα, τοτε να δοκιμασει μη την μικροτερη μπαταρια.
Ευχαριστω

ermis
15-07-07, 23:30
Λοιπόν βεβαιωσου οτι λείπουν όλοι απο τα άλλα διαμερίσματα και πάρε 1 τηλ και συνδεσέ το να δείς!! Αν χτυπάει είναι το δικό σου! Τωρα για τις γραμμές να σας πώ εγώ...εχω σπίτι εγκατάσταση 30 ετών!! Με παλιές μπρίζες, παλιά καλώδια... adaptora για νέου τύπου μπρίζες και συγχρονίζω 21800 περίπου! Πιστεύω οτι τα προβλήματα είναι κυρίως στα καλώδια έξω απο το σπίτι και μέχρι τον ΟΤΕ!

BlindG
15-07-07, 23:32
Ο τεχνικός του ΟΤΕ, έχει άμεση πρόσβαση αν υπάρξει βλάβη στο δίκτυο.
Ξέρεις τι γίνεται αν η αντίσταση πέσει στο κύκλωμα της γραμμή σου?
Πέφτει η ασφάλεια της γραμμής σου απ'το κέντρο και πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο για να την ανεβάσουν.
Αν ο άνθρωπος κάνει κάτι τέτοιο, ΧΩΡΙΣ να ξέρει τις συνέπειες των πράξεών του και μείνει ξαφνικά χωρίς τηλέφωνο, τι θα κάνει?????
Ποιούς θα βρίσει??

nnn
15-07-07, 23:34
Για να ηρεμήσουμε λίγο,το κόλπο με την μπαταρία κλπ δουλεύει για να βρεις αν βραχυκυκλώνει η γραμμή σου στο εσωτερικό του σπιτιού αφού έχεις αποσυνδέσει την γραμμή του τηλεφώνου.
Αλλιώς θα κάνεις ένα ωραιότατο βραχυκύκλωμα στην τηλεφωνική σου σύνδεση και θα ψάχνεις τις βλάβες.

BlindG
15-07-07, 23:39
:shock:

ΜΑΛΙΣΤΑ :cool:
ΗΡΕΜΟΥΜΕ :cool:
Συγγνώμη Φώτη αλλά μερικά πράγματα που λέγονται εδώ, είναι επικίνδυνα και πολλές φορές δεν ενημερώνεται σωστά ο υποψήφιος χρήστης/θύμα :cool:
ΔΙΑΤΑΞΤΕ :cool:

βαράει προσόόόόόοΧΑ :cool:

dimpard
15-07-07, 23:39
:rainy:
Έχει σημασία αν είναι 3 ή 13 ??
Που ξέρεις εσύ τι σχέση έχει με τους άλλους? :whip:



O therion μιλάει για 3 διαμερίσματα. Πολύ απλά, μπορεί να ρωτήσει - ενημερώσει -τους ανθρώπους στα άλλα 2 διαμερίσματα και αν δεν υπάρχει αντίρρηση να προχωρήσει.
....

Διάβασε, σε παρακαλώ και πάλι ότι έγραψα, προσεκτικά και πες μου αν αναφέρω κάτι για "... σχέση έχει με τους άλλους"?
Αν δεν καταλαβαίνεις τι έχω γράψει, ευχαρίστως να στο εξηγήσω.

nnn
15-07-07, 23:40
13
:COOL:

sdn
15-07-07, 23:41
Προκειμένου να μην μπλέξεις με τέτοια πράγματα την πιθανότητα να αλλάξεις σπίτι την έχεις ελέγξει??? :rolleyes: :p :)

BlindG
15-07-07, 23:43
Δεν τίθεται θέμα του αν κατάλαβα τι έχεις γράψει ή όχι.
Σου εξήγησα πολύ απλά πως ΔΕΝ έχει σημασία αν είναι 3 ή 13, επειδή είπες οτι "απλά μπορεί να τους ενημερώσει". Το ίδιο θα έπρεπε να κάνει ανεξάρτητα απ'τον αριθμό των κατοίκων και εννοείται πως είναι πιο εύκολο αν είναι μόνο 3.

dimpard
15-07-07, 23:55
Δεν τίθεται θέμα του αν κατάλαβα τι έχεις γράψει ή όχι......

Χωρίς σχόλια...

Fotis_Greece
16-07-07, 00:40
Και μιας και πιασαμε αυτη την ωραια συζητηση, ετσι εγκυκοπαιδικα, μηπως γνωριζουμε με τι ρευμα λειτουργουν οι γραμμες του ΟΤΕ και ποσο σηκωνουν οι ασφαλειες?

therion
16-07-07, 00:47
Ετσι και αλιως τα 3 διαμερισματα ειναι ολοι συγκενείς μου.Δεν υπάρχει πρόβλημα να πάω στον κατανεμήτη.Αλλα πρεπει να φερω ηλεκτρολόγο.Μόνος μου μπορεί να κάνω καμία μ@ ....α και να μην έχει κανεις τηλ μετα

dimpard
16-07-07, 00:57
Ετσι και αλιως τα 3 διαμερισματα ειναι ολοι συγκενείς μου.Δεν υπάρχει πρόβλημα να πάω στον κατανεμήτη.Αλλα πρεπει να φερω ηλεκτρολόγο.Μόνος μου μπορεί να κάνω καμία μ@ ....α και να μην έχει κανεις τηλ μετα

Ναι, αλλά έχεις καλή σχέση μαζί τους??:)
Διάβασε και αυτό για περισσότερες πληροφορίες: Άρθρα & Συχνές Ερωτήσεις>> Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

therion
16-07-07, 00:58
Ετσι και αλιως θα φύγουν όλοι για διακοπές!:)

foyltaka
16-07-07, 01:07
Και μιας και πιασαμε αυτη την ωραια συζητηση, ετσι εγκυκοπαιδικα, μηπως γνωριζουμε με τι ρευμα λειτουργουν οι γραμμες του ΟΤΕ και ποσο σηκωνουν οι ασφαλειες?

Το ρεύμα είναι μερικά μιλιαμπέρ.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=112608

BlindG
16-07-07, 01:10
Και μιας και πιασαμε αυτη την ωραια συζητηση, ετσι εγκυκοπαιδικα, μηπως γνωριζουμε με τι ρευμα λειτουργουν οι γραμμες του ΟΤΕ και ποσο σηκωνουν οι ασφαλειες?

Κοίτα, (απ'όσο θυμάμαι -και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) το τηλεφωνικό κύκλωμα, όσο ήταν αναλογικές οι γραμμές, δούλευε με εναλλασόμενο ρεύμα που σε ηρεμία ήταν αμελητέο αλλά όταν καλούσες και έπρεπε να κουδουνίσει του άλλου το τηλέφωνο, το ρεύμα "πηδούσε" στα 40 ή 60V (αρκετό για ένα αξιοπρεπές τίναγμα :p).
Τώρα με τα ψηφιακά πρέπει να είναι αλλιώς τα πράγματα.... :what:

Fotis_Greece
16-07-07, 01:11
Η τάση σε ομιλία είναι αποδεκτή από 3-9 volt
Που το προβλημαμε την μπαταρια τοτε ρε παιδια?

therion
16-07-07, 01:18
Nα σε ρωτήσω κάτι;Ti νουμερα έιχες στο ρούτερ πριν κάνεις το κόλπο με την μπαταρία και τι μετά;Βελτιώθηκε η ταχύτητά σου;

Fotis_Greece
16-07-07, 01:23
Εγω το κολπο με την μπαταρια (εχω περιεργεια τι κολπο θα κανει ο ηλεκτρολογος αν φερεις για να σου βρει τι γραμμη σου, τα νυχια του θα μυρισει?) το εκανα για να βρω και να ενωσω τις καλωδιωσεις απο δυο διπλανα διαμερισματα σε μια του ΟΤΕ. Οποτε σε ενα νουμερο χτυπανε τα τηλεφωνα απο 2 διπλανα διαμερισματα. Δεν το εκανα για να τσεκαρω κατι με το ρουτερ

therion
16-07-07, 01:30
Μόνο σε μένα μπορεί να συμβεί αυτο.κανένας δεν γνωρίζει που είναι ο κατανεμητής απο το σπίτι μου.Υπάρχει ακριβώς στο ισογειο στη αυλή της θείας μου ένα κουτι που 90% είναι του οτε.Αλλα δεν ξέρω αν είναι αυτός ο κατανεμήτης.εχει πάνω του κάποια καλώδια δεξια και αριστερά που πάνε και σε άλλα σπιτια.Ετσι φαίνεται τουλάχιστον.Δεν ξέρω που είναι ακριβώς.στις σκάλες ε΄χω κατι κουτάκια βαμένα με μπογια.Αλλα τι θα κάνω θα διαλύσω τους τολιχουσ για νατα βρω;ελπίζω ο ηλεκτολόγος να τα βρει

Fotis_Greece
16-07-07, 01:37
Θα το εκτιμουσα αν ενημερωνες εμενα και τον φιλο BlindG για το τροπο που θα βρει ο ηλεκτρολογος την γραμμη απο το διαμερισμα σου στον κατανεμητη.
Μενω Κυψελη και δεχομαι κερασματα σε φραπε στην Φωκιονος αν τυχον βγαλει καμια μπαταρια απο την τσεπη του!!!

BlindG
16-07-07, 01:40
χαχαχαχαχαχαχ
Αυτός μπορεί να βγάλει, αλλά όπως είπα πιο πάνω, έχει "άλλη" σχέση με τις βλάβες και μπορεί να επαναφέρει τη γραμμή σε 1-2 λεπτά ;)
Ο χρήστης μπορεί να περιμένει ώρες... Σου το λέω γιατί είμαι παθών.... ;)

therion, κοίτα τον οδηγό που σου έδωσε πιο πάνω ο dimpard. Έχει μια πολύ καλή φωτογραφία που θα σε βοηθήσει να αναγνωρίσεις τον κατανεμητή, αφού τον ανοίξεις :)

therion
16-07-07, 01:41
Γιατί κάνεις πλάκα;Eπαγγελματίας δεν είναι ο ανθρωπος;για αυτο πληρώνεται.Να κατσει να τον βρει.Εχω βέβαια μια ιδέα για το που μπορεί να είναι.Ειναι ένα κουτι τετράγωνο στην είσοδο του τριόροφου βαμμένο ασπρο.Αν δεν είναι κανένα κουδούνι τοτε αυτος θα ελιναι ο κατανεμητής

tasos-tasos
16-07-07, 01:50
εισαι σιγουρος πως εχεις φιλτραρει καλα τις τηλεφωνικες συσκευες σου?

μεσα σε ενα μηνα εχω 100 περιπτωσεις οπου για καποιον λεει λογο οταν χτυπουσε το τηλεφωνο τους, κοβοταν το adsl:whistle:


και ολα αυτα γιατι οι περισσότεροι, το splitter που τους δινανε μαζι με το router τους, το περνουσαν για απλο Τ διακλαδωτηρα...

εχω δει router να προσπαθουν να το συγχρονισουν με φιλτρο... η στην εξοδο phone...

αποσυνεδεσε ΟΟΟΟΛΕΣ τις συσκευες και κανε την δοκιμη που σου ειπαν στην εισαγωγή/εισοδο της γραμμης στο σπιτι σου
και αποσυνεδεσε αν υπαρχει διακλαδωση της γραμμης προς τα αλλα δωματια

therion
16-07-07, 01:53
Nαι όλα αυτά είναι κομπλέ.Εχω πάρει και κανούργια φιλτρα zyxel και δεν έχω δει καμία βελτίωση

BlindG
16-07-07, 01:55
Γιατί κάνεις πλάκα;Eπαγγελματίας δεν είναι ο ανθρωπος;για αυτο πληρώνεται.Να κατσει να τον βρει.Εχω βέβαια μια ιδέα για το που μπορεί να είναι.Ειναι ένα κουτι τετράγωνο στην είσοδο του τριόροφου βαμμένο ασπρο.Αν δεν είναι κανένα κουδούνι τοτε αυτος θα ελιναι ο κατανεμητής

Ποιός λες οτι κάνει πλάκα? Γιατί εγώ δεν έκανα :sorry:

dimpard
16-07-07, 01:55
1......
2......
Η πολυκατοικία έχει ένα κουτί ( εισαγωγή η εσκαλίτ τη λέμε εμείς )που καταλήγει το υπόγει καλώδιο του ΟΤΕ στις παλιές στο υπόγειο,στις καινουριες στην είσοδο και μπορεί κατά περίπτωση να έχει ακόμα και 200 γραμμές.
Υπάρχουν και καλώδια τα λεγόμενα σταθερά που ξεκινάνε από τον κ.κ. και καταλήγουν μέσα στα κτήρια χωρίς να περνάνε από καφάο.
Το box είναι αυτό που βλέπουμε στους εξωτερικούς τοίχους τών σπιτιών και τα μεν παλαιά τα λεγόμενα χελώνες χωράνε 10 γραμμές,τα δε νεότερα και πλαστικά με ζόριζμα μέχρι 50.Από αυτά τα κουτιά φεύγουν καλώδια καρφωμένα στον τοίχο.
3.......

Ίσως, σε βοηθήσει και αυτή η περιγραφή για να αναγνωρίσεις τον κατανεμητή.
Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, βέβαια. Τα υπόλοιπα, άστα στον ηλεκτρολόγο.

BlindG
16-07-07, 01:56
Που το προβλημαμε την μπαταρια τοτε ρε παιδια?

Το πρόβλημα είναι η πτώση της αντίστασης, κοινώς το βραχυκύκλωμα που μπορεί να προκαλέσει μια μπαταρία στη γραμμή ;)
Επίσης, τώρα με τα ψηφιακά κέντρα, πρέπει να έχουν αλλάξει λίγο τα δεδομένα... :what:

dimpard
16-07-07, 02:02
@BlindG.
Είναι η 2η φορά, απόψε που postαρουμε την ίδια ώρα 1/ 23:39 και 2/ 01:55.
Ας προσέχουμε λιγάκι:p

BlindG
16-07-07, 02:15
@BlindG.
Είναι η 2η φορά, απόψε που postαρουμε την ίδια ώρα 1/ 23:39 και 2/ 01:55.
Ας προσέχουμε λιγάκι:p

Πρέπει να παραδεχτώ πως η επανάληψη του γεγονότος του ταυτόχρονου postαρίσματος είναι απίθανη και γελοία, αλλά θα πρέπει να παραδεχτείς πως αυξάνει τη δραματικότητα και το σασπένς της αντιπαράθεσης προς τέρψιν των αναγνωστών :cool:

....Τι λέω ο άνθρωπας :paint:
Φταίει η κούραση και το αργόν της ώρας... Αυριο θα τα έχω μετανοιώσει :-k

pinhead1
16-07-07, 02:15
Συμφωνώ με τον Blindg παιδιά με τέτοια δεν παίζουνε μια στραβή να γίνει θα τραβάτε τα β.... σας μην δίνετε επικίνδυνες συμβουλές σε χρήστες :nono: . Το λέω γιατί είμαι του επαγγέλματος. Αυτό που λες με το beep είναι ανιχνευτής ζυγούς καλωδίωσης και όχι πολύμετρο. Κάτι σαν το time domain Reflectometer TDR (στο περίπου) που χρησιμοποιούμε για έλεγχο UTP καλωδίωσης δηλ μια γεννήτρια ηχητικού σήματος. Υπάρχουν και σχετικά sites που το πουλάνε αλλά προσοχή μόνο για επαγγελματίες δηλ για κάποιους ψαγμένους ηλεκτρολόγους και για ηλεκτρονικούς.

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο απλά δεν θέλω να σας γλιτώσω από φασαρίες και περιπέτειες.

Αυταααα:p

BlindG
16-07-07, 02:20
Συμφωνώ με τον Blindg παιδιά με τέτοια δεν παίζουνε μια στραβή να γίνει θα τραβάτε τα β.... σας
Eπί περίπου 1 λεπτό, κοιτούσα αυτό το "β..." και έψαχνα να δω τι έχω πάνω μου που τραβιέται και αρχίζει από β.... Ευτυχώς κάποια στιγμή το έπιασα... :-k
Ρε μη με διαβάζετε, είναι αργά λέμε :whip:

@ ADSLgr.com All rights reserved.