PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP Logon Screen Problem



[Insomniac]
15-07-07, 17:46
Χαίρετε.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σ'ένα περίεργο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιώ είναι Windows Xp Service Pack 2, πλήρως updated (till yesterday...).

Χθες το βράδυ -> ξημερώματα, έκανα το λάθος να ξεκινήσω κάποιες εργασίες "συντήρησης" στον υπολογιστή, μεταξύ των οποίων ήταν κι ένας αυτόματος καθαρισμός της registry, χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα jv16 PowerTools. Να σημειώσω εδώ, ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα το χρησιμοποιώ πολύ καιρό τώρα και ποτέ δε μου δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα*.

Απ'ό,τι φάνηκε όμως, αυτό έμελλε ν'αλλάξει, μιας κι έχοντας τελειώσει μ'όλα όσα ήθελα να κάνω και κάνοντας το τελευταίο restart πριν πέσω για ύπνο, διαπίστωσα ότι ο υπολογιστής "κολλάει" στην Welcome Screen των Windows. Κι όταν λέω κολλάει, δεν εννοώ παγώνει. Το ποντίκι κινείται κανονικά, ο δίσκος δείχνει να δουλεύει, μετά από λίγη ώρα εμφανίζεται πάνω δεξιά ακόμη και το σηματάκι του Kaspersky Antivirus, αλλά στην υπόλοιπη οθόνη υπάρχει μόνο το σηματάκι των Windows. Δεν εμφανίζεται τίποτε άλλο. Ούτε οι επιλογές για Shutdown του υπολογιστή, ούτε τα User Accounts...

20616

Το control-alt-del δεν κάνει τίποτα (ενώ θά'πρεπε να μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω user), ενώ το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε safe mode. Ο υπολογιστής ήταν καθαρός από ιούς, τουλάχιστον εώς εχθές το βράδυ και το chkdsk του σκληρού βγήκε "καθαρό" (παρόλα αυτά, έκανα και chkdsk /r, αλλά το πρόβλημα παραμένει). Υποψιάζομαι λοιπόν ότι είναι θέμα registry. Κάποιο entry αλλάχτηκε ή μπορεί και να σβήστηκε (δυστυχώς δεν κράτησα και registry backup, ως έπρεπε*, πριν τον καθαρισμό) κι έτσι δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα.

Πιθανότατα η ζημιά να είναι μη αναστρέψιμη. Επειδή όμως τη συγκεκριμένη περίοδο, δεν υπάρχει χρόνος για backup δεδομένων, format και στήσιμο ξανά από την αρχή, θέλω να το "παλέψω", μπας και καταφέρω κάτι.

Θα ήθελα λοιπόν σε πρώτη φάση να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιο boot cd, με διάφορα utilities, το οποίο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μήπως και τα καταφέρω. Βασικές προϋποθέσεις που θα ήθελα να πληρεί:

1) Να είναι δοκιμασμένο.
2) Να μην αφήνει "κατάλοιπα" στον υπολογιστή μετά τη χρήση του.
3) Να περιλαμβάνει registry editor οπωσδήποτε, μιας κι εκεί σκοπεύω να επικεντρωθώ.
4) Αν είναι εύκολο, να υπάρχει σε μορφή bootable iso, για απευθείας εγγραφή σε δισκάκι.

Σε δεύτερη φάση, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή ακόμη καλύτερα για το ποια μπορεί να είναι η λύση του συγκεκριμένου προβλήματος, φυσικά και μ'ενδιαφέρει η γνώμη αυτή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

* Επειδή στο jv16, χρησιμοποιώ aggressive scan της registry, πάντα ρίχνω μια ματιά πριν σβήσω οτιδήποτε και φυσικά κρατάω πρώτα ένα backup. Αυτή τη φορά δεν έκανα τίποτα από τα δυο, οπότε μόνο το πρόγραμμα δε φταίει γι'αυτό που συνέβη. Της νύχτας τα καμώματα που λένε...

hemlock
15-07-07, 18:04
Σαν πρωτο βημα μπες σε safe mode και σβησε kasperky Και powertools...

[Insomniac]
15-07-07, 18:08
Ο υπολογιστής δεν μπαίνει ούτε σε safe mode. Σταματάει στη Logon Screen κι εκεί.

Fat Freddy
15-07-07, 18:12
;1308653']Θα ήθελα λοιπόν σε πρώτη φάση να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποιο boot cd, με διάφορα utilities, το οποίο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μήπως και τα καταφέρω. Βασικές προϋποθέσεις που θα ήθελα να πληρεί:

1) Να είναι δοκιμασμένο.
2) Να μην αφήνει "κατάλοιπα" στον υπολογιστή μετά τη χρήση του.
3) Να περιλαμβάνει registry editor οπωσδήποτε, μιας κι εκεί σκοπεύω να επικεντρωθώ.
4) Αν είναι εύκολο, να υπάρχει σε μορφή bootable iso, για απευθείας εγγραφή σε δισκάκι.

http://www.ubcd4win.com/

katdoc
15-07-07, 18:20
συμφωνω με τον fat freddy.Ολα σε ενα...:oneup:

[Insomniac]
15-07-07, 18:40
Download started. Ευχαριστώ.

Καμιά ιδέα κανείς, για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Thuglife
15-07-07, 23:31
Μάλλον κατάφερες και έσβησες τα local accounts

Μπες στο recovery console
cd στο directory c:\windows\system32
copy logon.scr c:\logon.scr
copy cmd.exe logon.scr (κάνε overwrite)
exit

Μόλις φορτώσουν τα win θα σου εμφανιστεί ένα command line, γράψε nusrmgr.cpl και δημιούργησε ένα user μέλος των local administrators. Κάνε login φτιάξε τα υπόλοιπα accounts και κάνε restart, φόρτωσε πάλι το recovery console και κάνε
copy c:\logon.scr c:\windows\system32\logon.scr

[Insomniac]
16-07-07, 02:06
Το πρόβλημα λύθηκε παιδιά, ευχαριστώ.

Δεν ήταν τα local accounts. Το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά το γεγονός ότι μου ζητούσε το (σωστό) admin password κατά την έναρξη του recovery console, μ'έκανε να πιστεύω ότι οι λογαριασμοί υπήρχαν απείραχτοι.

Κατέβασα λοιπόν το Ultimate Boot Cd, που αναφέρθηκε παραπάνω, το οποίο να πω ότι είναι καταπληκτικό εργαλείο (νά'στε καλά, παιδιά) και μέσω του reg editor διαπίστωσα ότι το jv16, για λόγο που μόνο αυτό ξέρει, με το cleanup που είχε κάνει, είχε σβήσει σχεδόν όλα τα entries από το HKEY_CLASSES_ROOT!!!

Τόσα χρόνια το δουλεύω, δεν είχε παρουσιάσει το παραμικρό. Πώς έγινε και έκανε τέτοια "πατάτα", δεν μπορώ να το καταλάβω. Φυσικά την ευθύνη την έχω εξ'ολοκλήρου εγώ. Αυτοματοποιημένο registry cleaning τα ξημερώματα, πατώντας τυφλοσούρτη συνεχώς next στα παράθυρα και τις προειδοποιήσεις, και χωρίς backup, δεν μπορεί παρά κάποια στιγμή να έχει ολέθρια αποτελέσματα...

Το καλό είναι ότι κάνοντας import τα αντίστοιχα entries του hive από το 2ο pc που έχω, το σύστημα επανήλθε. Φυσικά το format δεν το γλιτώνω, αλλά τουλάχιστον ο υπολογιστής είναι λειτουργικός, εώς ότου βρω χρόνο για να το πραγματοποιήσω.

Case Closed. Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.