PDA

Επιστροφή στο Forum : 2-play : χωρίς internet για 3 βδομάδες!!



dakis
15-07-07, 19:08
Η ιστορία είναι απλά τραγική.

Έχω στο σπίτι (περιοχή Ν. Ηράκλειο) 2play, που έπαιζε με τα -αναπόφευκτα απ'ότι φαίνεται- disconnects για περίπου 1 μήνα. Στις 23 Ιουνίου μετά από μπαράζ συνεχόμενων αποσυνδέσεων, σταμάτησε το router να παίρνει IP.

Και από τότε είμαι απλά χωρίς ίντερνετ. Έχω μιλήσει πεντακόσιες φορές με το τραγικό support της εταιρείας, και κάθε φορά μου λένε τα ίδια πράγματα (αφού περιμένω το σταθερό εικοσάλεπτο-μισάωρο στην αναμονή φυσικά): "ναι έχετε πρόβλημα, θα κάνουμε κάποιες ρυθμίσεις και θα σας ενημερώσουμε."


Τι άλλο να κάνω πια; Έχω δοκιμάσει τα πάντα, και με το US robotics που μούχαν στείλει και με ένα Linksys wag354g που είχα ήδη, και πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα: η γραμμή συγχρονίζει, αλλά IP δεν παίρνει.

Τη forthnet πως μπορώ να την αντιμετωπίσω; Φέρονται λες και τους κάνω και χάρη που είμαι πελάτης!! Έχω ξοδέψει άπειρο χρόνο και χρήματα μιλώντας με τους τεχνικούς, και λύση δε μου έχουν βρει, κοντεύω ένα μήνα χωρίς ίντερνετ!! Τους έστειλα και ένα μακροσκελέστατο email λέγοντας ότι έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά σε έναν εδώ και χρόνια πελάτη τους, και με έγραψαν κανονικά, δεν το απάντησαν ποτέ,ούτε έστω τυπικά.

Έχετε καμιά ιδέα είτε για το τεχνικό κομμάτι (μπας και είναι πρόβλημα δικό μου δηλαδή και το λύσω χωρίς την ανύπακρτη βοήθειά τους), είτε για το κομμάτι της αντιμετώπισης της εταιρείας που επιδεικνύει προκλητική αδιαφορία; (φυσικά , αφού παίρνουν τα λεφτά κάθε μήνα...)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
ένας απελπισμένος χρήστης....

killer_instinct
15-07-07, 19:19
Είσαι μακριά βέβαια αλλά εμένα όλα τα προβλήματα (βλέπε υπογραφή) λύθηκαν με μια επίσκεψη στα κεντρικά της Forthnet στην Καλλιθέα.
Εκεί απαίτησα να μιλήσω με τον προϊστάμενο της ΤΥ, ήρθε και με πήρε μετά από μισή ώρα ο ίδιος και μου έλυσε το πρόβλημα.

Επειδή πνίγονται αυτοί, αν δεν τους πρήξεις και δεν είσαι αποφασισμένος, απλά θα σε βαλουν στην ουρά που έχουν για τους έχοντα προβλήματα χρήστες.

Good luck anyways...

Fat Freddy
15-07-07, 19:25
Καλό θα είναι αν μπορείς ο ίδιος ή με τη βοήθεια κάποιου που έχει τις απαραίτητες γνώσεις να τσεκάρεις τη σύνδεση σου στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

Αν το πρόβλημα είναι στην πλευρά σου η 4νετ δεν φέρει καμιά ευθύνη.

mousse
15-07-07, 19:58
μετα την αναβαθμηση υπαρχουν προβληματα...
εγω ειχα το δικο σου προβλημα και τελικα λυθηκε κανοντας reset to lynksys και εβαλα ξανα τις σωστες ρυθμησεις...

ψαξτο λιγο, δεν φταιει παντα η forthnet

BeholderX
15-07-07, 20:02
Τη forthnet πως μπορώ να την αντιμετωπίσω; Φέρονται λες και τους κάνω και χάρη που είμαι πελάτης!! Έχω ξοδέψει άπειρο χρόνο και χρήματα μιλώντας με τους τεχνικούς, και λύση δε μου έχουν βρει, κοντεύω ένα μήνα χωρίς ίντερνετ!! Τους έστειλα και ένα μακροσκελέστατο email λέγοντας ότι έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά σε έναν εδώ και χρόνια πελάτη τους, και με έγραψαν κανονικά, δεν το απάντησαν ποτέ,ούτε έστω τυπικά.

...είτε για το κομμάτι της αντιμετώπισης της εταιρείας που επιδεικνύει προκλητική αδιαφορία; (φυσικά , αφού παίρνουν τα λεφτά κάθε μήνα...)

ένας απελπισμένος χρήστης....


Επειδή αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα (πιο τραγικά), έχω να σου προτείνω τα εξής:

1) άμεση καταγγελία στην ΕΕΤΤ
2) μετά την καταγγελία, πας ο ίδιος στα κεντρικά και μιλάς με τον υπεύθυνο του τμήματος 2play, κο Ασκ....

Batigoal
15-07-07, 20:20
Επειδή αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα (πιο τραγικά), έχω να σου προτείνω τα εξής:

1) άμεση καταγγελία στην ΕΕΤΤ
2) μετά την καταγγελία, πας ο ίδιος στα κεντρικά και μιλάς με τον υπεύθυνο του τμήματος 2play, κο Ασκ....

Ακριβώς αυτό και να ζητήσεις αποζημίωση για την περίοδο χωρίς νετ. Αν περιμένεις από το τηλ να βγάλεις άκρη καλό Χειμώνα…..

dakis
15-07-07, 21:50
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πως ακριβώς μπορώ να κινηθώ για την καταγγελία, αν φτάσω εκεί τελικά;

dgourlis
15-07-07, 22:08
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πως ακριβώς μπορώ να κινηθώ για την καταγγελία, αν φτάσω εκεί τελικά;

Τους καταγγέλεις αρχικά στη γραμματεία καταναλωτή http://www.efpolis.gr/

Στη συνέχεια τους παίρνεις τηλέφωνο, ρωτάς για το πρόβλημά σου και αν δεν έχει λυθεί, τους ενημερώνεις για την καταγγελία.

Περιμένεις 10 εργάσιμες μέρες και τους καταγγέλεις στο συνήγορο του καταναλωτή. http://www.synigoroskatanaloti.gr/

Περιμένεις 10 εργάσιμες μέρες και αν δεν έχεις αποτέλεσμα τους καταγγέλεις στηνΕυρωπαική ένωση. Απλά...!

BeholderX
16-07-07, 06:24
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πως ακριβώς μπορώ να κινηθώ για την καταγγελία, αν φτάσω εκεί τελικά;

Μην το βλέπεις ότι είναι το "τελικό μέτρο" ή κάτι δύσκολο. Αντιθέτως είναι πολύ απλό, και εντελώς φυσιολογικό.

Για τη Forthnet είναι το μόνο που καταλαβαίνουν...

Θα σου πω το εξής για να καταλάβεις: αντιμετώπισα μεγάλα προβλήματα με τη Forthnet (υπάρχει σχετικό νήμα). Πήγα ο ίδιος στα κεντρικά και τους έδωσα έγγραφη καταγγελία, στον ίδιο τον υπεύθυνο του 2play, κο Ασκ... Εστειλα την ίδια μέρα την ίδια καταγγελία και στο sales της forthnet. Δεν έλαβα καμία απάντηση (ούτε συγνώμη) από την εταιρία, για 3 εβδομάδες. Ξαναπήγα στα κεντρικά, πήγα στον υπεύθυνο κο Ασκ.... πάλι, και του είπα τι γίνεται με την καταγγελία μου ? Πιάνοντας λοιπόν την πολυσέλιδη καταγγελία μου (η οποία βρισκόταν πάνω στο γραφείο του!!!) μου είπε το εξής κουφό: "περιμένουμε να κάνετε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και να απαντήσουμε". Απίστευτο, ε ? Καταλαβαίνεις λοιπόν που τους έχουν τους πελάτες γραμμένους... γιατί φυσικά ούτε καμία απάντηση έλαβα στην καταγγελία μου από τη Forthnet, ούτε τίποτα έγινε στο ίδιο διάστημα για να λυθούν τα προβλήματα.

Δες το σχετικό νήμα με τη δική μου περιπέτεια, "Παραπληροφόρηση, Kοροϊδία και Eξαπάτηση από τη Forthnet – Καταγγελία"
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=96191

pinhead1
16-07-07, 07:53
Ρε παιδία το ξέρετε ότι κανά δυο εταιρίες παροχής ευρυζονικων υπηρεσιων εχουν μισθωσει αλλες εταιριες για να κανουν το support τους? Καμια φορα τους support agents τους λυπαμαι ξερετε οτι παιρνουν το βασικο μισθό? Άλλοι θέλουν πόδι. :mad:

Jazzer
16-07-07, 10:13
To πρόβλημα είναι ότι ταλαιπωρείται κόσμος με όλα αυτά τα απίστευτα που συμβαίνουν. Οι καταγγελίες είναι μονόδρομος, αλλά τι να το κάνεις αν μέχρι να λυθεί το πρόβλημά σου, έχεις υποστεί τέτοια ταλαιπωρία και εκνευρισμό...:down:

dakis
19-07-07, 14:57
Λοιπόν τελικά έστειλα την καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή, με κοινοποίηση στη Forthnet, και ω, τι θαύμα, μου ήρθε απάντηση μέσα σε 3 ώρες από τη Forthnet για να "επικοινωνήσουμε να λύσουμε το πρόβλημα"...

Φταίω εγώ τώρα να πάρω μια βρεγμένη σανίδα;

dakis
22-07-07, 21:52
Λοιπόν δοκίμασα ότι μπορείτε να φανταστείτε:

Διαφορετικά πισί, διαφορετικά λειτουργικά (μέχρι και από linux δοκίμασα), διαφορετικά τηλεφωνικά καλώδια, διαφορετικά καλώδια δικτύου, ΚΑΙ διαφορετικά routers.

Μέχρι και κατευθείαν από τον κατανεμητή του κτιρίου τράβηξα καλώδιο, μπας και έφταιγε η εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι.


Αποτέλεσμα το ίδιο. Τα router συγχρονίζουν, IP όμως δεν παίρνουν. Κλείνει αύριο ένα ολόκληρο μήνα το πρόβλημα!!! :evil:


Τελευταία επικοινωνία σήμερα με τη Forthnet και είπαν ότι ΘΑ με πάρουν αύριο για ΝΑ κανονίσουν ΝΑ στείλουν ΚΑΠΟΙΑ στιγμή κάποιον στο σπίτι....


Έλεος....



ΥΓ. Ζήτησα να μιλήσω και με κάποιον υπεύθυνο, μου είπαν είναι απασχολημένος (ω τι παράξενο) και θα με πάρει εκείνος.... Σε κανένα χρόνο φαντάζομαι εννοούσαν....

Μπα που να πέσει φωτιά να τους κάψει.

dgourlis
23-07-07, 00:37
ΥΓ. Ζήτησα να μιλήσω και με κάποιον υπεύθυνο, μου είπαν είναι απασχολημένος (ω τι παράξενο) και θα με πάρει εκείνος.... Σε κανένα χρόνο φαντάζομαι εννοούσαν....

Μπα που να πέσει φωτιά να τους κάψει.

Προχθές τους κάλεσα για να δω πότε σκοπεύουν να πληρώσουν πίσω την περίοδο αχρηστίας που μου χρέωσαν προκαταβολικά. Ρώτησαν αν έχω στείλει έγγραφο αίτημα σε αυτούς. Απάντησα πως ναι, με 3 email και με ακαταγγελία σε γενική γραμματεία και σε εετε. Η απάντησή τους?

"Καλά, καλά, στείλτε και φαξ και στη συνέχεια καλέστε να δείτε ότι το λάβαμε, έτσι μόνο θα κοιτάξει το θέμα σας το λογιστήριο. Α, και δε νομίζω να πάερετε επιστροφή χρημάτων, διότι το δίκτυο μερικώς λειτουργόύσε. Απλώς δεν μπορούσαν να σας πάρουν από κινητά στο σταθερό γαι 40 ημέρες και μετά τις 2100 δεν έχετε internet.

arial
23-07-07, 00:43
Υπομονη.. και καλα ξεμπερδεματα ... :)

Jazzer
23-07-07, 00:50
Προχθές τους κάλεσα για να δω πότε σκοπεύουν να πληρώσουν πίσω την περίοδο αχρηστίας που μου χρέωσαν προκαταβολικά. Ρώτησαν αν έχω στείλει έγγραφο αίτημα σε αυτούς. Απάντησα πως ναι, με 3 email και με ακαταγγελία σε γενική γραμματεία και σε εετε. Η απάντησή τους?

"Καλά, καλά, στείλτε και φαξ και στη συνέχεια καλέστε να δείτε ότι το λάβαμε, έτσι μόνο θα κοιτάξει το θέμα σας το λογιστήριο. Α, και δε νομίζω να πάερετε επιστροφή χρημάτων, διότι το δίκτυο μερικώς λειτουργόύσε. Απλώς δεν μπορούσαν να σας πάρουν από κινητά στο σταθερό γαι 40 ημέρες και μετά τις 2100 δεν έχετε internet.
Και δεν του έλεγες : " Καλέ μου άνθρωπε πως θα σου φαινόταν ενώ δουλεύεις 8 ώρες να πληρώνεσαι για τις 4 μόνο και για τις υπόλοιπες 4 καθόλου ? Σαν τη σύνδεσή μου δηλαδή, πότε λειτουργεί, πότε όχι "
Πολύ "εφευρετικός" ο συγκεκριμένος υπαλληλίσκος της 4net, κρίμα που δεν έγινε Γενικός Διευθυντής ακόμα.:p

dgourlis
23-07-07, 18:53
Και δεν του έλεγες : " Καλέ μου άνθρωπε πως θα σου φαινόταν ενώ δουλεύεις 8 ώρες να πληρώνεσαι για τις 4 μόνο και για τις υπόλοιπες 4 καθόλου ? Σαν τη σύνδεσή μου δηλαδή, πότε λειτουργεί, πότε όχι "
Πολύ "εφευρετικός" ο συγκεκριμένος υπαλληλίσκος της 4net, κρίμα που δεν έγινε Γενικός Διευθυντής ακόμα.:p

Ξέρεις, η κατάσταση μου θυμίζει κομμουνιστικά καθεστώτα, όπου σήμερα έχεις τηλέφωνο. αύριο όχι κλπ. Απλά περιμένω κάθε βράδυ μετά τις 2100 να μην έχω ;internet...
Αύριο θα κάνω νέα καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή, έτσι για συλλογή/

Fat Freddy
23-07-07, 22:13
Αύριο θα κάνω νέα καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή, έτσι για συλλογή/

Δεν ιδρώνει το αυτί τους από καταγγελίες.

Όσο η αρμόδια "ανεξάρτητη" αρχή ΕΕΤΤ ουσιαστικά δεν ασχολείται με τίποτα άλλο παρά μόνο να κυνηγάει σαν λυσσασμένη τον ΟΤΕ, αυτοί θα συνεχίσουν το χαβά τους και θα μας δουλεύουνε κι' από πάνω.

iKoms
23-07-07, 22:48
Προχθές τους κάλεσα για να δω πότε σκοπεύουν να πληρώσουν πίσω την περίοδο αχρηστίας που μου χρέωσαν προκαταβολικά. Ρώτησαν αν έχω στείλει έγγραφο αίτημα σε αυτούς. Απάντησα πως ναι, με 3 email και με ακαταγγελία σε γενική γραμματεία και σε εετε. Η απάντησή τους?

"Καλά, καλά, στείλτε και φαξ και στη συνέχεια καλέστε να δείτε ότι το λάβαμε, έτσι μόνο θα κοιτάξει το θέμα σας το λογιστήριο. Α, και δε νομίζω να πάερετε επιστροφή χρημάτων, διότι το δίκτυο μερικώς λειτουργόύσε. Απλώς δεν μπορούσαν να σας πάρουν από κινητά στο σταθερό γαι 40 ημέρες και μετά τις 2100 δεν έχετε internet.

Πάλι καλά που δεν σου είπε ότι αυτό είναι η νέα υπηρεσία "9noPlay" και θα πρέπει να πληρώσεις !!!


Και δεν του έλεγες : " Καλέ μου άνθρωπε πως θα σου φαινόταν ενώ δουλεύεις 8 ώρες να πληρώνεσαι για τις 4 μόνο και για τις υπόλοιπες 4 καθόλου ? Σαν τη σύνδεσή μου δηλαδή, πότε λειτουργεί, πότε όχι "
Πολύ "εφευρετικός" ο συγκεκριμένος υπαλληλίσκος της 4net, κρίμα που δεν έγινε Γενικός Διευθυντής ακόμα.:p

Εγώ αντίθετα νομίζω ότι δεν πρέπει να ήταν υπάλληλος αλλά ο ίδιος ο Mr. Forthnet !!!

dakis
24-07-07, 10:07
Λοιπόν το update είναι ότι χτες το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο, όχι για να μου στέιλουν κάποιον σπίτι, αλλά για να μου πουν ότι το πρόβλημα... διορθώθηκε.

Βάζω το router, πράγματι παίρνει IP.

Ρωτάω, τι έφταιγε; "Ε" μου λέει, "κάναμε κάποιες ενέργειες".... τι ενέργειες ρωτάω, και γιατί δεν έγιναν τόσο καιρό.... "δε γνωρίζω"....


Καλά πήγαμε. Ένα μήνα ακριβώς έμεινα χωρίς ίντερνετ. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ζητήσω αποζημίωση;

dgourlis
24-07-07, 11:11
Καλά πήγαμε. Ένα μήνα ακριβώς έμεινα χωρίς ίντερνετ. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ζητήσω αποζημίωση;


Δοκίμασε να ακολουθήσεις τις ενέργειές μου. Δεν έχω αποζημιωθεί ακόμα, αλλά πιστεύω πως οδεύουμε σωστά...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=111580&page=4

dakis
24-07-07, 13:07
Ευχαριστώ, δε θα τους αφήσω έτσι....

@ ADSLgr.com All rights reserved.