PDA

Επιστροφή στο Forum : QoS στο 9106, Εύρηκα!!!



dvm
08-12-04, 21:22
Μετά και την βοήθεια του sdikr κατάφερα να βγάλω κάποιους κανόνες οι οποίοι έχουν κάνει το σερφάρισμά μου αρκετά ικανοποιητικό. Αυτό που νομίζω σκέφτηκα και δεν είχε αναφερθεί ακόμα στο forum (τουλάχιστον δεν το είδα) είναι να προσθέσω ένα κανόνα για κάθε dns server. Αυτό που είχα παρατηρήσει στο firefox ήταν ότι έχανε αρκετά δευτερόλεπτα κάθε φορά, με το να ψάχνει την διεύθυνση του κάθε site. Για κάθε dns server λοιπόν της εταιρείας σας, προσθέστε:
Name of Service: πχ dns
Priority: High
IP Precedence: 2
IP Type of Service: Minimize Delay
Protocol: TCP/UDP (αν και λογικά το dns πάνω σε TCP πρέπει να
παίζει.
Τα υπόλοιπα όλα κενά, εκτός από το destination address όπου βάζετε το IP του dns server του παροχέα σας.

Επίσης χρειάζονται και άλλοι δύο κατά τη ταπεινή μου γνώμη κανόνες, Πιθανώς ήδη έχουν αναφερθεί, αλλά για λόγους πληρότητας τους αναφέρω.
Name of Service: Web_In
Priority: High
IP Precedence: 1
IP Type of Service: Minimize Delay
Protocol: TCP/UDP (και πάλι απλά αφήνω το udp χωρίς να υπάρχει
ανάγκη πιστεύω, απλά νιώθω καλύτερα :) )
Τα υπόλοιπα κενά, εκτός του source port όπου βάζουμε 80.
και ο τελευταίος κανόνας είναι παρόμοιος με τον παραπάνω, απλά ας τον πούμε Web_Out και αντί για source port 80 βάζουμε destination port 80.
Αυτά, ελπίζω να τους δοκιμάσετε και να ακούσω γνώμες. Αν τελικά αξίζει να το κάνουμε και how-to υπόμνημα ή τουλάχιστον να βοηθήσει κάποιον άλλο να σκεφτεί κάτι καλύτερο. Ίσως κάποιος θα μπορούσε να πειραματιστεί και με το minimize cost. Ενδεικτικά να αναφέρω, ότι το σερφάρισμά μου έγινε από αρκετά καλό έως άψογο, σε σύστημα linux με bittorrent να τρέχει από πίσω, που νωρίτερα μου είχε κάνει το σερφάρισμα... ας μην πω καλύτερα. Αυτό που είναι άξιο προσοχής είναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει κανόνα για το bittorrent πχ να το βάλω low priority ή κάτι τέτοιο. Μόνο για το shareaza έχω κανόνα στο port 6346 αλλά αυτή την στιγμή δεν τρέχει το shareaza. Πάτως εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο κανόνας για dns είναι λίρα 100.
Υ.Γ. αν έχετε 2ο dns server βάλτε τον κι αυτόν καλού κακού

sdikr
08-12-04, 23:46
το qos θέλει λίγη δουλειά παραπάνω, δυστηχώς,

αυτό που λέει IP Precedence: δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνει (οχι οτι το έχω ψάξει πολύ, αρκετό τρέξιμο τελευταία)

το dns το έχεις βάλει στην κάρτα δικτύου ή εχεις βάλει εκεί το Ip του usr;

zardoz
08-12-04, 23:54
Διάβασα το post και προβληματίστηκα...

Θέλω να σας βάλω σε σκέψεις και μόνοι σας να βρείτε πως παίζει το αναθεματισμένο
στο USR (γιατί εγώ δεν έχω).

Δείτε τα παραδείγματα

Παράδειγμα 1: TCP incoming

Προσέξτε ΤΟ ΤΕΛΟΣ του παραδείγματος, δηλαδή το τμήμα (ε) ως (f),
τα πρώτα είναι γνωστά στους περισσότερους...

Λοιπόν, έστω ότι συνδεόμαστε με IE στην σελίδα www.haha.com/index.html

α) Ο browser ετοιμάζει ένα HTTP GET HEADER

b) Ο browser κάνει ένα DNS resolve (btw είναι UDP το DNS) για να βρεί
το www.haha.com, έστω 1.2.3.4

c) O browser διαλέγει ένα τοπικό port > 1024 και κάνει σύνδεση:

LOCAL_ip:τοπικο_port -> 1.2.3.4:80

και όταν συνδεθεί στέλνει τον HTTP GET HEADER αφήνοντας την σύνδεση ανοιχτή !

d) Ο server www.haha.com, ετοιμάζει την σελίδα, και την στέλνει πίσω
πάνω στην ίδια σύνδεση.

Μόνο που (TCP over IP ξέρετε) αυτή κόβεται σε "κομμάτια" μεγέθους MTU και
μας έρχεται ... κομματιασμένη, και μάλιστα με ρυθμό που ΑΥΤΟΣ (ο web server)
επιλέγει και φυσικά το lag του δικτύου μεταβάλλει.

ε) Για κάθε κομμάτι που λαμβάνουμε, στέλνουμε ένα ACK packet και μάλιστα στο
ίδιο connection.

ΕΔΩ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ QOS!. Αν στα πακέτα που λαμβάνουμε ΜΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ
ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ, ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ άμεσα τα ack packets μας, τότε αυτός συνεχίζει να
στέλνει τα επόμενα όσο γρήγορα αυτός θέλει. Τότε λέμε ότι έχουμε μέγιστη
προτεραιότητα (ή minimize delay που λέτε εσείς).

Αν όμως βάλουμε κανόνα στο local:any-wan:80 να αργούν τα ACK packets, τότε
καθυστερούμε ... την εισερχόμενη κίνηση από ANY:80 προς εμάς

Έτσι ρυθμίζεται η εισερχόμενη κίνηση

f) Αν δεν καταλάβατε, ΑΥΤΟΣ (o server www.haha.com, και το lag του
δικτύου) αποφασίζουν πόσο γρήγορα μας έρθει η σελίδα, απλά εμείς
μπορούμε να ... τον καθυστερήσουμε καθυστερώντας τα ACK μας
ώστε να "περάσει" κάτι που έχουμε μεγαλύτερη ανάγκη, π.χ VoiP.

Γρηγορότερο δεν μπορούμε να τον κάνουμε. :(

Παράδειγμα 2: UDP

Tα UDP είναι μικρά πακέτα, κατά κανόνα κάτω από MTU (1470/1500) (συνήθως 5xx bytes)
και μπορούμε να τα καθυστερήσουμε ένα-ένα, είτε τα εισερχόμενα, είτε τα εξερχόμενα

Άρα π.χ Για UDP DNS resolves λοιπόν, πρέπει ΠΑΝΤΑ να βάζετε HIGH PRIORITY σε
συνδέσεις LOCAL:ΑΝΥ <-> REMOTE:53


Παράδειγμα 3: TCP outgoing traffic

Εδώ είναι τα δύσκολα...

Είδαμε ότι σε incoming TCP traffic, καθυστερώντας τα ACK πακέτα TCP παίζει QoS

Πώς όμως μπορούμε να καθυστερήσουμε OUTGOING traffic από εμάς χωρίς netlimiters
και άλλες παπαριές ?

Απλά...

- βάζουμε κανόνα που καθυστερεί τα δικά μας πακέτα (αν γίνεται) καθώς και τα
ΔΙΚΑ ΤΟΥ ACK (τα ACK αυτού του παλιορουφήχτρα που μας τραβάει τα δεδομένα).

Συμπεράσματα

Βασικά έτσι λειτουργεί το ... φάντασμα, αν και είναι ποιό πολύπλοκο μετά, γιατί
πρέπει να καθοριστεί η συμπεριφορά του σε ριπές πακέτων, στον αλγόριθμο που τα
καθυστερημένα πακέτα ή ACKs θα βγαίνουν από τις queues καθυστέρησης κλπ κλπ.

Αλλά το κερασάκι είναι στα παραδείγματα.

Τώρα βρείτε τους κανόνες του USR...

sdikr
09-12-04, 00:12
Διάβασα το post και προβληματίστηκα...

Θέλω να σας βάλω σε σκέψεις και μόνοι σας να βρείτε πως παίζει το αναθεματισμένο
στο USR (γιατί εγώ δεν έχω).

βρε σε σκέψεις μας βάζεις, αλλά θέλει χρόνο να παίξεις!

dvm
09-12-04, 01:26
Προς sdikr:
Κάτι είδα για IP Precedence σε κάποιο post στο παλιό σου thread για το qos. Ϊσως να είναι προς το τέλος. Όπως έλεγε και το παιδί εκεί, δεν είχε 9106, αλλά λογικά ο πίνακας ταίριαζε οπότε...
Γενικά απ' ότι θυμάμαι τα μεγαλύτερα νούμερα είχαν σχέση ακόμα και με router maintenance και για αυτό δεν χρησιμοποίησα κάτι μεγαλύτερο του 2.
Όσο για το dns, ναι τα ξέρει η κάρτα δικτύου. Μέσα στη χαρά μου που βελτώθηκε το σερφάρισμά μου ίσως υπερέβαλα λίγο. Αλλά δεν υπερβάλλω για το dns. Από την ώρα που έβαλα αυτό τον κανόνα, δεν έχω ξαναδεί το "looking up host τάδε". Τώρα βλέπω μόνο τα "connecting to " και "waiting for " :)

Προς zardoz:
έχεις κάποιο σύγγραμα να προτείνεις για να διαβάσουμε για QoS;

Τέλος, τώρα που το σκέφτομαι, μήπως στους κανόνες να προσθέσω και τον proxy; Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Zardoz έχεις ιδέα, αν παρεμβάλεται proxy, ο browser με ποιόν κάνει σύνδεση; Στέλνει πακέτα σε άλλο port τότε;

Υ.Γ. Κρίμα ρε παιδιά για το γαύρο. Βάζελος είμαι, αλλά πανυγίρισα τρελά το γκολ του Ριβάλντο. Κρίμα.

dvm
09-12-04, 01:41
Οκ, τσέκαρα και τον κανόνα στον proxy και είχα θετικότατα αποτελέσματα. Το site του cnn (όχι δεν το διαβάζω, αλλά το θεωρώ αρκετά βαρύ, για να τσεκάρω ταχύτητα) άνοιξε πολύ πιο γρήγορα απ' ότι με τους προηγούμενους κανόνες. Δεν έβγαλα πάντως τους προηγούμενους. Απλά τους άφησα εκεί. Χρησιμοποιώ forthnet και ως γνωστόν ο proxy μας είναι proxy.forthnet.gr:8080. Με ένα traceroute βρήκα το ip. Μιας και σπούδασα Ηράκλειο, έχω την εντύπωση ότι εκεί βρίσκεται ο proxy. (Πως λέμε ξέρω από τους δρόμους, ξέρω και από τα ip :D ) Θα προτιμούσα να ήταν Αθήνα, αλλά τες πα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Για να μην το αφήσω λοιπόν στο ip address και μια μέρα το αλλάξει η forthnet και ψάχνομαι, έβαλα μόνο destination & source port
Έτσι έκανα πάλι 2 κανόνες έναν in κι έναν out. Αυτή τη φορά έβαλα ip precedence 2.
Ελπίζω μετά από αυτό να μην χρειαστεί να το ξαναπειράξω, εκτός του να προσθέσω κανόνα για το mail. Στο 25 δεν είναι αυτό; Βέβαια ακόμα δεν έχω ανοίξει τον υπολογιστή με win xp να δω κι από κει αν το σερφάρισμα πάει καλά. Αλλά πιστεύω να μην έχει πρόβλημα.

crimson
17-06-05, 14:01
Έβαλα ένα για τον primary κι ένα για τον secondary DNS με high priority και Minimize Delay, επειδή είχα προβλήματα του στυλ host not found ή όπως λέει το log του 9105
dnsprobe[229]: dns query failed.
Επίσης βρήκα πολύ χρήσιμο το του sdikr κι έβαλα rules για 2 πισί στο lan με destination port 80.
Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε ο ρούτερ να θυμάται για περισσότερο χρόνο τους hosts που κάνει Look up;

Προτείνω αυτό το θέμα να γίνει υπόμνημα.

sdn
18-06-05, 01:20
dvm :worthy: δουλεύει :lol:

TearDrop
18-06-05, 02:37
dvm, μήπως πρέπει να βάλουμε εκτός και απο το Destination Address και κάποιο Mask? Ρωτάω γιατί στους άλλους 2 κανόνες που έχω, έχω βάλει Mask 255.255.255.255

dvm
18-06-05, 04:39
Με τη μάσκα, αν θυμάμαι καλά, απλά δηλώνεις πόσους υπολογιστές θα έχει αυτό το υποδίκτυο. Δηλαδή για το συνηθισμένο δικό μας υποδίκτυο του 192.168.1.χ μια καλή μάσκα είναι η 255.255.255.0, δηλαδή όλο το εύρος απί 192.168.1.0 ως 192.168.1.255. Πάντως για να είσαι σίγουρος ότι αυτά που λέω είναι σωστά, κάνε ένα ψάξιμο στη google ή στη wikipedia να δεις τι λένε για subnet mask.
Τώρα συγκεκριμένα, όχι οι δικοί μου κανόνες δεν έχουν απόκριες... ε μάσκες ήθελα να πω.

crimson
18-06-05, 12:44
Νομίζω κάπου έγραφε ο sdikr ότι το usr προτιμάει τη μάσκα 255.255.255.255 αλλά μπορεί και να μην θυμάμαι καλά.

XavierGr
18-06-05, 12:59
Τα υπόλοιπα όλα κενά, εκτός από το destination address όπου βάζετε το IP του dns server του παροχέα σας.
Υ.Γ. αν έχετε 2ο dns server βάλτε τον κι αυτόν καλού κακού

Δεν κατάλαβα τι πρέπει να βάλω. ,
Τι είναι το dns του παροχέα; Για forthnet τι βάζω; Χρησιμοποιώ proxy.

Επίσης: Μα είναι ειδη γνωστό ότι αν έχεις βάλει proxy θα βάλεις port 8080 (forhtnet) στο QoS.
Κάποιος ανέφερε ότι δεν πρέπει να έχεις 2 κανόνες για port 80 και 8080.

ipo
18-06-05, 17:34
Από το site της FORTHnet (δεν έχουν βάλει ακόμα σελίδα για τα U.S.Robotics):
http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=99718

"Επιλέξτε επίσης Χρήση των παρακάτω διακομιστών DNS (Use the following DNS server addresses).
Στον Προτιμόμενο διακομιστή DNS(Preffered DNS server) πληκτρολογείτε: 194.219.227.2 και στον Εφεδρικό διακομιστή DNS (Alternate DNS server) πληκτρολογείτε:

193.92.150.3 για Αττική, Νησιά, Πελοπόννησο και Κεντρική Ελλάδα
193.92.110.1 για Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα και
193.92.30.19 για Κρήτη"

sdn
18-06-05, 21:55
Από το site της FORTHnet (δεν έχουν βάλει ακόμα σελίδα για τα U.S.Robotics):
http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=99718

"Επιλέξτε επίσης Χρήση των παρακάτω διακομιστών DNS (Use the following DNS server addresses).
Στον Προτιμόμενο διακομιστή DNS(Preffered DNS server) πληκτρολογείτε: 194.219.227.2 και στον Εφεδρικό διακομιστή DNS (Alternate DNS server) πληκτρολογείτε:

193.92.150.3 για Αττική, Νησιά, Πελοπόννησο και Κεντρική Ελλάδα
193.92.110.1 για Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα και
193.92.30.19 για Κρήτη"

Στο device info στο usr μου έβγαλε από την πρώτη φορά που το ενεργοποίησα με φορθνετ
Primary DNS Server: 193.92.150.3
Secondary DNS Server: 194.219.227.2

Να τους αλλάξω χειροκίνητα την σειρά?

sdikr
18-06-05, 22:09
Στο device info στο usr μου έβγαλε από την πρώτη φορά που το ενεργοποίησα με φορθνετ
Primary DNS Server: 193.92.150.3
Secondary DNS Server: 194.219.227.2

Να τους αλλάξω χειροκίνητα την σειρά?


Εγώ θα τους άλλαζα στις ρυθμίσεις τις κάρτα δικτύου

nikos_gr
18-06-05, 22:59
Εγώ απλά να προσθέσω 2 πράγματάκια.
Ο dns πατάει πάνω σε udp κατ' αρχάς.
Και με λίγα λόγια να πώ αυτό που εννοεί ο zardoz πιό απλά:
Το TCP είναι connection-oriented δλδ. δημιουργεί μία σύνδεση ανάμεσα στον πελάτη και τον εξυπηρετητή που έχει βέβαια κόστος επικοινωνίας αλλά είναι αξιόπιστο,πράγμα που καλύπτει την αναξιοπιστία του wan.
Από την άλλη το UDP ειναι connection-less πράγμα που σημαίνει πως δεν έχει το overhead της δημιουργίας της σύνδεσης και μεταφέρει τα δεδομένα σε πακέτα μεν (datagramms) διαφορετικά από αυτά του τψπ δε.

Τελικά κάτι έμαθα από τα κατανεμημένα συστήματα και διαδίκτυο... :p :p :p :p

ipo
19-06-05, 19:00
Στο device info στο usr μου έβγαλε από την πρώτη φορά που το ενεργοποίησα με φορθνετ
Primary DNS Server: 193.92.150.3
Secondary DNS Server: 194.219.227.2

Να τους αλλάξω χειροκίνητα την σειρά?Αν κοιτάξεις στη σελίδα που είχα δώσει link, τα έχει ανάποδα στις εικόνες σε σχέση με το κείμενο που έκανα paste. Ίσως έχουν κάνει λάθος στο κείμενο και τα έχουν σωστά στις εικόνες. Οπότε βάλε τα όπως τα βλέπεις στο device info.

circular
20-06-05, 01:14
Το DNS χρησιμοποιεί κατά βάση UDP αφού συνήθως το μέγεθος των πακέτων που απαιτεί για τη λειτουργία του είναι << MTU. Ωστόσο στην περίπτωση που ο DNS Server που χρησιμοποιούμε δεν γνωρίζει τη διεύθυνση για ενα διακομιστή στον οποίο θέλουμε να συνδεθούμε τότε υπάρχουν 2 επιλογές: Είτε αρχίζει να ζητά από τον 'πιο πανω' DNS Server το όνομα του DNS Server που είναι υπεύθυνος για το διακομιστή που ψάχνει και κάνει αυτή τη δουλειά για κάθε ένα DNS Server που συναντά στο μονοπάτι του (οπότε του αρκεί συνήθως το UDP αφού η απάντηση κάθε φορά χωράει σε ένα πακέτο) είτε ζητά από τον πιο πάνω διακομιστή να κάνει αυτός την παραπάνω δουλειά και να του επιστρέψει ως απάντηση τη λίστα όλων των DNS Servers που συνάντησε. Στην περίπτωση αυτή το μέγεθος του πακέτου μπορεί να υπερβεί το μέγεθος τοu MTU και αναγκαστικά η απάντηση επιστρέφεται πάνω από TCP Connection.

Συμπέρασμα (που θέλω να καταλήξω τόση ώρα): Αν φτιάξετε QoS rule για DNS τότε καλό είναι να επιτρέψετε TCP + UDP traffic.

thanar
21-06-05, 10:39
Είπα και 'γω να δοκιμάσω εκτενείς οδηγείες QoS, μήπως και λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=279617#post279617). Δυστυχώς, μάπα το καρπούζι και πάλι.

Να σημειώσω για μια ακόμα φορά πως το πρόβλημα το αντιμετωπίζω όταν κατεβαίνει κάτι από http, και όχι από bittorrent ή άλλα τέτοιου είδους πρωτόκολλα που συνδέονται σε πολλούς peers. Μόλις το download από web μου φάει όλη την κίνηση, ό,τι και να κάνω δεν μπορώ να πάρω απαντήσεις DNS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.