PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά σε τι μάρκα DSLAM είμαι?



bedazzled
08-12-04, 22:10
Στα στατιστικά του Crypto F200 μου βγάζει Far End = Alcatel Network Systems Inc.
Όμως βάσει του DSLAMfasma26-02-04.pdf (αλήθεια, υπάρχει κανά πιο πρόσφατο?)
και πληροφόρησης από το 1242 μου είπαν ότι βρίσκομαι στο Intracom DSLAM Ν.Φαλήρου.
Ο αριθμός μου είναι του τύπου 210481ΧΧΧΧ, άρα οι τύποι από το 1242 και το
αρχειάκι pdf φαίνεται να λένε την αλήθεια.
Γιατί όμως το Crypto λέει οτι πέφτω σε Alcatel? :roll:

ΥΓ: Επισυνάπτω και γενικότερα στατιστικά της γραμμής μου και αναμένω σχολιασμό
τους από τους εμπειρότερους επί του θέματος. :wink:
Υπόψην ότι τα dB και το γράφημα των καναλιών αλλάζουν απειροελάχιστα κάθε φορά
που συγχρονίζει το modem.
Αλήθεια, πώς μπορώ να δω το μέγιστο επιτεύξιμο (attainable) bandwidth?

Crosstalk
08-12-04, 22:38
Eπειδη τα DSLAMs της Ιντραkομ χρησιμοποιουν ADSL chipsets της Alcatel!
Το μοντεμακι σου της κρυπτο ειναι φτιαγμενο με Conexant chipset και γιαυτο τον λογο γραφει ετσι και οχι ας πουμε Crypto!
Αυτος νομιζω ειναι ο λογος των παραπανω ενδειξεων!

Bororo
12-12-04, 16:21
Πάρε στο 134 και ρώτα, είναι πιό εύκολο!

HelpDesk1242
29-12-04, 02:42
Φιλε ενα τηλεφωνο στο 1242 να σου πουμε το DSLAM μια αστικη μοναδα θα πληρωσεις


Μη κοιτας τα chipset oi διαφορες στη ταχυτητα ειναι αμελητεες

Αμα εισαι σε DSLAM Alcatel εισαι απο τους τυχερους ,Δεν εχουν βγαλει ουτε μια βλαβη ,σε συνδυασμο με speedtouch 530 σκοτωνουν

Επισης ελαγρια διαφορα βλεπουν οι χρηστες σε DSLAM intracom που εχουν Jetspeed 520

Αμα εισαι σε Seimens -2 ή 1 παιξε κανενα χαρτακι τωρα τις γιορτες και ασε το ADSL!!!

Spyrosss
29-12-04, 05:59
Φιλε ενα τηλεφωνο στο 1242 να σου πουμε το DSLAM μια αστικη μοναδα θα πληρωσεις


Μη κοιτας τα chipset oi διαφορες στη ταχυτητα ειναι αμελητεες

Αμα εισαι σε DSLAM Alcatel εισαι απο τους τυχερους ,Δεν εχουν βγαλει ουτε μια βλαβη ,σε συνδυασμο με speedtouch 530 σκοτωνουν

Επισης ελαγρια διαφορα βλεπουν οι χρηστες σε DSLAM intracom που εχουν Jetspeed 520

Αμα εισαι σε Seimens -2 ή 1 παιξε κανενα χαρτακι τωρα τις γιορτες και ασε το ADSL!!!

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=d91e58cc1011cc26b52d91e58cc

Kλάψε τώρα γιατί πολύ μας τα ζαλήσατε γαμώ τον ΟΤΕ σας,μας βγάλατε καλα τα intracom και τα jetspeed αι στο διάολο πια προπαγανδιστές!!!

Είστε πολύ άσχετοι τελικά,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας αφήνουν και κάνετε πόστ αφού σας βάζουν απο τον ΟΤΕ και έχετε και συμφέρον,βλέπε bonus πωλήσεων.

Απο τι στιγμή που σε ένα φόρουμ μπαίνει το χρήμα στη μέση και η μίζα τότε θα καταντήσουμε άντε γειά!!!

Κάντε με οτι γουστάρετε,δεν μπορώ να μιλάω με άτομα που πληρώνονται,εγω μπήκα να κάνω το χαβαλέ και να βοηθήσω οπου μπορώ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ και απο ΜΕΡΑΚΙ,αν γουστάρετε να γίνουμε εμπορικό κέντρο και διαφημιστήριο του καθενός με γεια σας με χαρά σας!!!

sdikr
29-12-04, 06:22
Φιλε ενα τηλεφωνο στο 1242 να σου πουμε το DSLAM μια αστικη μοναδα θα πληρωσεις

ώρες εγρασίας;

Προφέσσορας_Χάος
29-12-04, 07:46
Πάρε στο 134 και ρώτα, είναι πιό εύκολο!
Δεν λένε το 1242 εχω την εντύπωση οτι δεν το σηκώνουν αλλά θα ξαναδοκιμάσω σε λίγο..
BTW ξέρει κανεις αν η Νέα Πεντέλη είναι σε
dslam Siemens1 η 2?

JJX
29-12-04, 12:15
Μολις πηρα 1242!
Τυχερος ειμαι - Siemens 2 :(
Αλλα η κοπελα που το σηκωσε λεει οτι τα Siemens 2 τα διορθωνουν....

pt3
29-12-04, 14:04
γιατί σας αφήνουν και κάνετε πόστ αφού σας βάζουν απο τον ΟΤΕ και έχετε και συμφέρον,βλέπε bonus πωλήσεων.


Νομίζω οτι είσαι λίγο υπερβολικός. Οποιος γράφει με τον κωδικό helpdesk δεν έκρυψε ποτέ τι είναι. Δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να αποτρέψει κάνεις κάποιον που θέλει να βοηθήσει. Μακάρι όλοι οι επαγγελματικά εμπλεκόμενοι με τα θέματα του forum να δίνανε απαντήσεις. Μόνο κέρδος μπορεί να προκύψει από αυτό.

Spyrosss
29-12-04, 16:48
γιατί σας αφήνουν και κάνετε πόστ αφού σας βάζουν απο τον ΟΤΕ και έχετε και συμφέρον,βλέπε bonus πωλήσεων.


Νομίζω οτι είσαι λίγο υπερβολικός. Οποιος γράφει με τον κωδικό helpdesk δεν έκρυψε ποτέ τι είναι. Δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να αποτρέψει κάνεις κάποιον που θέλει να βοηθήσει. Μακάρι όλοι οι επαγγελματικά εμπλεκόμενοι με τα θέματα του forum να δίνανε απαντήσεις. Μόνο κέρδος μπορεί να προκύψει από αυτό.

Nα δίνουν απαντήσεις αλλα όχι μπούρδες που λένε μέχρι στιγμής,δηλαδή τη απαντήσεις δίνει;

Μπορεί να μας πεί πότε θα αρχίσουν οι ενεργοποιήσεις σε όσους περιμένουν μήνες; ΟΧΙ

Μας είπε οτι τα Siemens είναι μάπα,οτι τα Intracom με τα Jetspeed έχεις γαμώ τις ταχύτητες (αν καταφέρεις να ανοίξεις ports,αν καταφέρεις να έχεις DCC και αν και αν)

Eνώ η ερώτηση σε έχει ήδη απαντηθεί απο τον Crosstalk με πολύ ακριβή τρόπο πετάγετε ο Bororo του 134 και λέει πάρε στο 134 να ρωτήσεις (άσχετα αν σε αλλα thread υποστηρίζει οτι το 134 δεν είναι support αλλα πώλητές).
Μετά πετάγετε και ο HelpDesk1242 ο οποίος μας ξεκινάει με το κορυφαίο
Φιλε ενα τηλεφωνο στο 1242 να σου πουμε το DSLAM μια αστικη μοναδα θα πληρώσεις
λέει διάφορες μπούρδες,οτι τα Siemens είναι μάπα,οτι τα Intracom με τα Jetspeed έχεις γαμώ τις ταχύτητες (αν καταφέρεις να ανοίξεις ports,αν καταφέρεις να έχεις DCC και αν και αν) και οτι τα Alcatel λεει δεν παρουσιάζουν προβλήματα μονο όμως που ξέχασε πόσο πλυθησμό καλύπτει η μια μάρκα και ποσο η αλλη.
Σε αλλα thread μας λένε οτι σε ενεργοποιούν σε μια μέρα και κάτι απίθανα,εαν βγεις στο δρόμο και κάνεις ένα γκάλοπ το 80% θα σου πεί οτι δεν γουστάρει τον ΟΤΕ γιατί έχει προβλήματα μαζί του,το υπόλοιπο 20% ή δουλέυει μέσα ή έχει συγγενείς που δουλεύουν,έτσι είναι η κατάσταση.
Μπούρδες

HelpDesk1242
29-12-04, 19:01
Bonus πωλησεων στους 25 φοιτητες που δουλευουν στο Help Desk δεν υπαρχει και μην ακουω βλακειες

Ενα αυτο ,κατοπιν οποιος θελει να κανει επαγγελματικη δουλεια δεν παει να παρει το modem των 50 ευρω απο τον ΟΤΕ.Αυτα ειναι για τους απλους χρηστες

Τωρα οσο αναφορα τα δυο modem που δινει ο ΟΤΕ το port forwarding γινεται πολυ ευκολα ,αλλα ακομα και αν δε τα καταφερεις το βαζεις να παιξει σε brigde ethernet και δεν ασχολεισαι καθολου με πορτες

HelpDesk1242
29-12-04, 19:47
Ακου τωρα διαλογο στο 1242:

-Καλησπερα
-Γεια σας
-Εχω ενα προβλημα με το ADSL modem δεν αναβει κανενα λαμπακι
-Μηπως δεν το εχετε στο ρευμα;
-Οχι ολα κανονικα

Με τα πολλα ειχε πεσει η ασφαλεια στο πινακα !!!!!!!!!!!

Μαλλον καποιο κολλημενο ατομο απο το Περιστερι θα ηταν οπως ο παραπανω που οταν βλεπει οτι δεν λειτουργει κατι στο σπιτι παιρνει τον ΟΤΕ

sdikr
29-12-04, 19:50
-Καλησπερα
-Γεια σας
-Εχω ενα προβλημα με το ADSL modem δεν αναβει κανενα λαμπακι
-Μηπως δεν το εχετε στο ρευμα;
-Οχι ολα κανονικα

Με τα πολλα ειχε πεσει η ασφαλεια στο πινακα !!!!!!!!!!!

πως το κατάλαβες;
μήπως του είπες να ανοίξει τον ie, και να πάει να κάνει τις ρυθμίσεις και σου είπε οτι δεν μπορεί;

HelpDesk1242
29-12-04, 20:08
Κατι πλαστικο μυρισε απο τη κουζινα.Συναμα πρεπει να πηρε και τη κουζινα στο χερι

ermis333
29-12-04, 21:00
HelpDesk1242, Κάτσε ρε φίλε πως να μην τα ρίχνουμε στον ΟΤΕ όταν η 1Mbit σύνδεση έχει 250€ όταν στην Ευρώπη τα 2-10Mbit έχουν 40€; Όταν την πόρτα των 8Mbit (ADSL 1) την αγοράζει 80€.


Επίσης τι να πούμε στον ΟΤΕ για την υποβάθμηση των DSLAM Siemens από 440 se 384Κbps και μετα την ξανα αναβάθμηση


Και το σημαντικότερο όλων...

Καλά ο "Γίγαντας" ΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 24ωρη υποστήριξη....έλεος δηλαδή που μέχρι και η ΜήτσοςTelecom έχει.


Τώρα καταλαβαίνεις γιατί για όλα κατηγορούμε τον ΟΤΕ.

Προφέσσορας_Χάος
29-12-04, 21:14
HelpDesk1242, αστο φίλε μην το κουράζεις..να δείς τι μαργαριτάρια έχω ακούσει απο συνάδελφους σου...

l3ft3r1s
29-12-04, 21:39
Φιλε ενα τηλεφωνο στο 1242 να σου πουμε το DSLAM μια αστικη μοναδα θα πληρωσεις

Δίνεις την εντύπωση ότι απορίπτεις απαντήσεις άλλων χρηστών...



Αμα εισαι σε Seimens -2 ή 1 παιξε κανενα χαρτακι τωρα τις γιορτες και ασε το ADSL!!!

Καλά σας λέει ρε παιδιά, μην τα ρίχνετε όλα στον ΟΤΕ, η SIEMENS φταίει που δεν έχουμε μη πιταρισμένα DSLAM, η SIEMENS φταίει που ο ΟΤΕ είναι ανοργάνωτος στο θέμα ADSL, η SIEMENS φταίει που δεν πιάνουμε το 1/2 της ταχύτητας, η SIEMENS φταιει που είμαστε τελευταίοι στην Ε.Ε., η SIEMENS φταίει που ο ΟΤΕ δεν θέλει να προσφέρει περισσότερα. Ο ΟΤΕ το ξέρει ότι φταίει η SIEMENS για όλα αυτά, αλλά τα καινούρια DSLAM που με πολύ καμάρι παρήγγειλε ο ΟΤΕ είναι στην πλειοψηφία τους SIEMENS. Αλίμονο.

Ε ρε και να ξέρατε πόσα μας τρώνε οι διευθυντάδες σε καφέδες και εφημερίδες...

whiteman7
30-12-04, 01:00
ρε ασχολείστε με νούμερα?

EvilHawk
30-12-04, 19:13
Spyrosss, με τον τρόπο που εκφάστηκες έχασες ότι δίκιο μπορείς να είχες!
Τα περί χαβαλέ, αφιλοκερδώς και μεράκι δεν δίνουν κανένα άλλοθι στην συμπεριφορά σου!
Με το να βρίζεις και να προσβάλεις τον οποιοδήποτε δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα! Ούτε τα επιχειρήματα μας λείπουν όυτε οι τεκμηριωμένες απαντήσεις!

Ασε που δεν κατάλαβα κιόλας τί ήθελες να πείς στο σχόλιο για το forum και αν υπάρχει κάποια σχέση με την πραγματικότητα! :evil:

dimoss
30-12-04, 19:14
Δηλαδή όσοι ανήκουν σε DSLAM Intracom...τον ήπιανε?

Και αν ναι...τότε υπάρχει κάποιο thread που να εξηγεί το γιατί?

dimoss
30-12-04, 19:19
Στα στατιστικά του Crypto F200 μου βγάζει Far End = Alcatel Network Systems Inc.
Όμως βάσει του DSLAMfasma26-02-04.pdf (αλήθεια, υπάρχει κανά πιο πρόσφατο?)
και πληροφόρησης από το 1242 μου είπαν ότι βρίσκομαι στο Intracom DSLAM Ν.Φαλήρου.


Επειδή θα ανήκω και εγώ σε λίγο καιρό στο DSLAM της Intracom του Νέου Φαλήρου (τηλ. 210-483χχχχ) θα ήθελα να μάθω με τι παροχέα είσαι συνδεδεμένος, σε ποια ταχύτητα και γενικά αν είσαι ευχαριστημένος με την σύνδεση σου..

Ευχαριστώ,

P.S. Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά είναι ευκαιρία μιας και ανήκεις στο DSLAM που με ενδιαφέρει..

EvilHawk
30-12-04, 19:28
Δηλαδή όσοι ανήκουν σε DSLAM Intracom...τον ήπιανε?

Και αν ναι...τότε υπάρχει κάποιο thread που να εξηγεί το γιατί?

Σωπάτε βρε παιδιά σε Intracom είμαι και σπάνια είχα προβλήματα! Ασε που τώρα τελευταία πάει σφαίρα!

Spyrosss
30-12-04, 20:42
Spyrosss, με τον τρόπο που εκφάστηκες έχασες ότι δίκιο μπορείς να είχες!
Τα περί χαβαλέ, αφιλοκερδώς και μεράκι δεν δίνουν κανένα άλλοθι στην συμπεριφορά σου!
Με το να βρίζεις και να προσβάλεις τον οποιοδήποτε δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα! Ούτε τα επιχειρήματα μας λείπουν όυτε οι τεκμηριωμένες απαντήσεις!

Ασε που δεν κατάλαβα κιόλας τί ήθελες να πείς στο σχόλιο για το forum και αν υπάρχει κάποια σχέση με την πραγματικότητα! :evil:

Ήθελα να πώ οτι αν αρχίσουν να εκφράζουν γνώμη για τις υπηρεσίες που παρέχονται,όσοι δουλέυουν μέσα στις εταιρείες τότε θα ακούσουμε μη αντικειμενικές απόψεις που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

Το να μπεί ένας υπάλληλος κάποιας εταιρείας και να δώσει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες όπως έκανε ο Bororo με την λίστα DSLAM είναι απόλυτα χρήσιμο και πολύ καλό για το φόρουμ,αλλα όταν αρχίσουν να εκφέρουν άποψη για την εταιρεία που δουλέυουν είναι φυσικό να παινέψουν το σπίτι τους και ενημέρωση να μην είναι αντικειμενική.

Όταν βλέπω συμβασιούχους φοιτητές με εξάμηνη σύμβαση, να υπερασπίζονται με τόση θέρμη μια "κωλοδουλειά" όπως την θεωρούν,αρχίζω και εγώ να πονηρέυομαι και να σκέφτομαι μήπως κρύβετε κάτι αλλο απο πίσω.

Επίσης αυτό που με ερέθισε ήταν η φράση "Αμα εισαι σε Seimens -2 ή 1 παιξε κανενα χαρτακι τωρα τις γιορτες και ασε το ADSL!!!" ενώ ολοι ξέρουμε οτι αυτοί που είναι σε Siemens είναι προνομιούχοι καθώς κλειδώνουν και κατεβάζουν με μεγάλη ταχύτητα και το "Επισης ελαγρια διαφορα βλεπουν οι χρηστες σε DSLAM intracom που εχουν Jetspeed 520" ενώ ξέρουμε οτι υπάρχουν πολύ καλύτερα modem απο του θείου όπως το USR 9105 στα ίδια λεφτά με πολύ καλές ταχύτητες και ευχρηστία,πράγμα που εγω θεώρησα κακόβουλο.

Eπίσης ο HelpDesk1242 μπορούσε να απευθηνθεί σε εμένα και οχι να "κράξει" κάποιον τυχαίο που πήρε στο helpdesk και να τον χαρακτηρίσει κολημένο επειδή ο άνθρωπος είχε μια ατυχία και του κάηκε ας πούμε η κουζίνα και δεν ξέρουμε και τη ζημιά έχει πάθει.

Ίσως βέβαια και να κάνω λάθος ή να είμαι υπερβολικός ή συνομοσιομανής γιαυτό ξαναέρχομαι στο πρωτο σκέλος που λέω οτι οι εργαζόμενοι καλό είναι να ενημερώνουν για κρίσιμα θέματα και να μην εκφέρουν απόψεις υπέρ του Α ή Β προμηθευτή γιατί η γνώμη τους έχει μεγαλύτερο βάρος και επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τους χρήστες και ειδικά τους καινούργιους στο adsl.

Για να κλείσω θα ήθελα να ζητήσω ένα συγνώμη απο τα μέλη,τα στελέχη του φόρουμ και απο ολους όσους έθιξα, καθώς πραγματικά τέτοιο ύφος δεν αρμόζει στο επίπεδο του adslgr.com. Δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσω κακές εκφράσεις αλλα να μιλήσω με επιχειρήματα.

troll
30-12-04, 22:53
Σεβαστή η ανάγκη για δουλειά όλων αλλά όσο αφορά τον πΟΤΕ ...

.....................http://www.adslgr.com/forum/images/avatars/gallery/uploads/3e6788cb3eb3cd6eba20c.gif

Bororo
31-12-04, 00:30
Κανείς δεν παινε΄υει το σπίτι του εδώ πέρα φίλε Spyrosssκι εμείς χρήστες είμαστε σαν όλους τους άλλους! Αν θέλεις να κράξεις κράξε, λίγο με νοιάζει! Άπλά να θυμηθείς αυτό που έχει ειπωθεί και σε άλλο thread, αυτός που είναι πίσω απ' το ακούστικο και κράζεις είναι χρήστης σαν κι εσένα κι εμένα!

Madness
31-12-04, 12:29
Κανείς δεν παινε΄υει το σπίτι του εδώ πέρα φίλε Spyrosssκι εμείς χρήστες είμαστε σαν όλους τους άλλους! Αν θέλεις να κράξεις κράξε, λίγο με νοιάζει! Άπλά να θυμηθείς αυτό που έχει ειπωθεί και σε άλλο thread, αυτός που είναι πίσω απ' το ακούστικο και κράζεις είναι χρήστης σαν κι εσένα κι εμένα!

Δίκιο έχεις το άσχημο είναι οτι ως χρήστες δεν έχουμε τα τηλέφωνα των τεχνικών για να τα ακούσουνε αυτοί .....έχω δηλώσει βλάβη εδώ και 2 βδομάδες και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακροαση....

nick_fot
31-12-04, 13:41
[/quote]Αμα εισαι σε Seimens -2 ή 1 παιξε κανενα χαρτακι τωρα τις γιορτες και ασε το ADSL[quote]

Καλα, οντως, τι κακογουστο αστειο ειναι αυτο που ειπε για τα DSLAM της Siemens? Εγω σε Siemens εδω και 1 χρονο και δεν ειχα κανενα προβλημα, ενω ειναι γνωστο οτι τα καλυτερα DSLAM ειναι της Siemens.
Αλλα βλεπεις πως θα βγαλουμε αχρηστα τα Siemens για να προωθησουμε τα φοβερα καινουργια ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!! DSLAM?
Μου το παιζανε κιολας οι καινουργιοι οτι πανω απο ολα διαφανεια! H κοροιδια σ αυτη τη χωρα δεν εχει οριο...

Spyrosss
31-12-04, 16:37
Κανείς δεν παινε΄υει το σπίτι του εδώ πέρα φίλε Spyrosssκι εμείς χρήστες είμαστε σαν όλους τους άλλους! Αν θέλεις να κράξεις κράξε, λίγο με νοιάζει! Άπλά να θυμηθείς αυτό που έχει ειπωθεί και σε άλλο thread, αυτός που είναι πίσω απ' το ακούστικο και κράζεις είναι χρήστης σαν κι εσένα κι εμένα!

Ένας απλός χρήστης δεν κάνει register σε ένα φόρουμ σαν HelpDesk1242,παίρνει ένα απλο nickname. Μιλάμε για τον εκπρόσωπο του HelpDesk του OTE.

Επίσης σου έχω ξαναπεί οτι δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι πίσω απο το ακουστικό,ούτε τα συνδικαλιστικά του ΟΤΕ,ούτε με πιο τρόπο επιλέξανε 25 άτομα μέσα απο χιλιάδες αιτήσεις. Είμαι πελάτης,με ενδιαφέρει να είναι καλή η υπηρεσία που παίρνω,ειδικότερα όταν έχω δώσει μέχρι στιγμής ένα σεβαστό χρηματικό ποσό που πλησιάζει τα 1000 ευρώ,μόνο για το adsl.

Bororo
31-12-04, 17:07
Ένας απλός χρήστης δεν κάνει register σε ένα φόρουμ σαν HelpDesk1242,παίρνει ένα απλο nickname. Μιλάμε για τον εκπρόσωπο του HelpDesk του OTE.



Έχει δηλωθεί πουθενά αυτο και το έχω χάσει? δηλαδή αν εγώ ΄λεγα οτι ειμαι η Bjork θα με πιστεύατε? Δέν νομίζω ότι το παιδί είχε αυτήν την πρόθεση! Τεσπά



δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι πίσω απο το ακουστικό


Αυτή η πρόταση μου θυμίζει κάτι απο τις ειδήσεις των ημερών!

Οι 20 Έλληνες που πάλεψαν με τον θάνατο και οι συγκενείς τους σήμερα στο δελτιό των 9, παιθάναν βέβαια 100.000 άνθρωποι, αλλά το σημαντικό είναι οτι θα έχουμε σε λίγο τους 20 αυτούς Ήρωες!

spyrosn
31-12-04, 17:17
Αμα εισαι σε Seimens -2 ή 1 παιξε κανενα χαρτακι τωρα τις γιορτες και ασε το ADSL!!!

Ρε φιλαράκο, αντί να κάνεις πνεύμα μέρες που 'ναι, δεν κοιτάς καλύτερα να ενημερωθείτε στο 1242 τι στο διάτανο θα κάνει ο ΟΤΕ με τα Siemens 2, που έχετε αφήσει τον κόσμο να περιμένει μήνες; Άντε γιατί έχουμε πάρει τηλέφωνο 500 φορές και όλο "δεν ξέρω" και "δεν έχουμε ενημερωθεί" ακούμε. Στην τελική ας πετάξει ο ΟΤΕ τα ρημάδια και ας πάρει άλλα με setup wizards, συνδετήρες και σκυλάκια που μιλάνε, αν δεν είναι ικανοί να τα στήσουν σωστά. :evil:

ε πια!
Καλή χρονιά και καλά μυαλά!
Σπύρος

Bororo
03-01-05, 07:50
Στην τελική ας πετάξει ο ΟΤΕ τα ρημάδια και ας πάρει άλλα με setup wizards, συνδετήρες και σκυλάκια που μιλάνε, αν δεν είναι ικανοί να τα στήσουν σωστά



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Tousse

nikchem
03-01-05, 17:20
Φίλε Bororo,
Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή για να το ρίξουμε στα γέλια......
Εδώ στο Βόλο και στο κέντρο του Γυμναστηρίου περιμένω ADSL γραμμή από 21/4/2004.
Ο τοπικός ΟΤΕ (και όχι μόνο) κατηγορεί συνεχώς την SIEMENS για ελιππή φροντίδα, δίνει ημερομηνίες που ακυρώνονται συνεχώς στην πράξη (σήμερα μου είπαν για τέλη Ιανουαρίου) και απ'ότι διάβασα παρόλα αυτά ανανεώνει την σύμβαση με την SIEMENS και με την Intracom. H SIEMENS δεν παρέχει πληροφορίες σε κανέναν, ο ΟΤΕ δεν βγάζει επίσημη ανακοίνωση τόσο καιρό για τίποτε και εγώ συμπληρώνω 9 μήνες για μια αίτηση που δεν γνωρίζω αν θα εκπληρωθεί ποτέ.
Η κατάσταση αυτή για μένα είναι ντροπιαστική και φυσικά αποτελεί βάρβαρη προσβολή στην νοημοσύνη και την αξιοπρέπειά μου να γίνομαι ένα θλιβερό μπαλάκι μεταξύ ΟΤΕ και SIEMENS και όποιου άλλου εμπλεκομένου εδώ και τόσους μήνες.
Γιατί πρέπει ο Έλληνας πολίτης να αισθάνεται υποχείριο πολυεθνικών και μεγάλων εντόπιων εταιριών;
Ποιός θα μου πληρώσει όλα τα τηλεφωνήματα που έχω κάνει όλους αυτούς τους μήνες για την ενημέρωσή μου;
Ποιός θα πληρώσει για την επιπλέον χρέωση που υφίσταμαι εξαιτίας της συνεχιζόμενης και παρά την θέλησή μου ISDN σύνδεσης για μακροσκελή downloads;
Φυσικά δεν περιμένω κανένας για ποτέ κανένας διευθυντής των πολυεθνικών γιγάντων δεν σκέφτεται ούτε θα σκεφτεί την θέση ενός απλού χρήστη παρά μόνο τα
χρηματοοικονομικά μεγέθη και τους ανθρώπους-αριθμούς.

Spyrosss
03-01-05, 17:34
Φίλε Bororo,
Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή για να το ρίξουμε στα γέλια......
Εδώ στο Βόλο και στο κέντρο του Γυμναστηρίου περιμένω ADSL γραμμή από 21/4/2004.
Ο τοπικός ΟΤΕ (και όχι μόνο) κατηγορεί συνεχώς την SIEMENS για ελιππή φροντίδα, δίνει ημερομηνίες που ακυρώνονται συνεχώς στην πράξη (σήμερα μου είπαν για τέλη Ιανουαρίου) και απ'ότι διάβασα παρόλα αυτά ανανεώνει την σύμβαση με την SIEMENS και με την Intracom. H SIEMENS δεν παρέχει πληροφορίες σε κανέναν, ο ΟΤΕ δεν βγάζει επίσημη ανακοίνωση τόσο καιρό για τίποτε και εγώ συμπληρώνω 9 μήνες για μια αίτηση που δεν γνωρίζω αν θα εκπληρωθεί ποτέ.
Η κατάσταση αυτή για μένα είναι ντροπιαστική και φυσικά αποτελεί βάρβαρη προσβολή στην νοημοσύνη και την αξιοπρέπειά μου να γίνομαι ένα θλιβερό μπαλάκι μεταξύ ΟΤΕ και SIEMENS και όποιου άλλου εμπλεκομένου εδώ και τόσους μήνες.
Γιατί πρέπει ο Έλληνας πολίτης να αισθάνεται υποχείριο πολυεθνικών και μεγάλων εντόπιων εταιριών;
Ποιός θα μου πληρώσει όλα τα τηλεφωνήματα που έχω κάνει όλους αυτούς τους μήνες για την ενημέρωσή μου;
Ποιός θα πληρώσει για την επιπλέον χρέωση που υφίσταμαι εξαιτίας της συνεχιζόμενης και παρά την θέλησή μου ISDN σύνδεσης για μακροσκελή downloads;
Φυσικά δεν περιμένω κανένας για ποτέ κανένας διευθυντής των πολυεθνικών γιγάντων δεν σκέφτεται ούτε θα σκεφτεί την θέση ενός απλού χρήστη παρά μόνο τα
χρηματοοικονομικά μεγέθη και τους ανθρώπους-αριθμούς.

Αποκλειστικά υπεύθηνος είναι ο ΟΤΕ και μονο ο ΟΤΕ.
Έχει αγοράσει η Siemens τον Βολο; Αν ναι πότε; Γιατι δεν βάζουν αλλη μάρκα; Ο Βόλος πρέπει να είναι σώνει και καλά Siemens έτσι; Δικαιολογίες... :wink:

Μόνο σου είπες οτι η αίτηση σου είναι 9 μηνών,η φάση με τα Siemens 2 είναι μόλις 2 μήνες,τους υπόλοιπους 7 τι κάνανε...

nikchem
03-01-05, 18:35
Φίλε Spyrosss,
Πολύ πριν τους δύο μήνες και μέχρι το τέλος των Ολυμπιακών Αγώνων ο ΟΤΕ τόσο στο Βόλο όσο και στον σχεδιασμό στην Αθήνα μου δήλωνε με ύφος εθνικά υπερήφανο ότι δεν υπάρχουν ούτε θα υπάρχουν πόρτες εξαιτίας των Αγώνων βεβαίως βεβαίως αφού όλα τα έχει πάρει η Αθήνα και πρέπει να περιμένετε κλπ κλπ.
Μετά τους Αγώνες μου ανακοίνωσαν ότι είμαι ξανά άτυχος αφού θα πρέπει να περιμένω να αναβαθμίσουν τα μηχανήματα του κέντρου μου σε Siemens.
Μετά άρχισε το περίφημο γαϊτανάκι με την SIEMENS και η αναβολή από μήνα σε μήνα, μετά τα patches νούμερο 1, μετά νούμερο 2 και μετά νούμερο 3 όπως μου αποκάλυψε πρόσφατα τεχνικός από Θεσσαλονίκη, ο οποίος θεωρούσε ότι κατά τα Φώτα θα έχουμε ενεργοποιήσεις. Μετά άκουσα για 15/1 και σήμερα για τέλος του μήνα.
Αν όλο αυτό το σκηνικό δεν είναι μια κατάπτυστη κοροϊδία και εμπαιγμός του καταναλωτή τότε φαίνεται ότι είμαι άξιοι της τύχης μας και μας αξίζει κάθε είδους δουλεία και εκμετάλλευση και σαν έθνος αλλά και σαν άτομα.

Spyrosss
03-01-05, 20:22
Αν όλο αυτό το σκηνικό δεν είναι μια κατάπτυστη κοροϊδία και εμπαιγμός του καταναλωτή τότε φαίνεται ότι είμαι άξιοι της τύχης μας και μας αξίζει κάθε είδους δουλεία και εκμετάλλευση και σαν έθνος αλλά και σαν άτομα.

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

Χρησιμοποιούνται κατα καιρούς διάφορες δικαιολογίες και προσχήματα απο τον ΟΤΕ και ξεκινάω.

1.Στην αρχή δεν υπήρχε ζήτηση και πως να υπάρξει με αυτά τα τιμολόγια.

2.Μετά υπήρξε αλλα δεν είχαν ports για over ISDN και οι κακές Siemens,Inracom,Alcatel δεν τις παρέδιδαν έγκαιρα.

3.Μετά ήρθαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες και ήταν φοβερά απασχολημένοι με το στήσιμο του Ολυμπιακού δικτύου.

4.Μετά φύγαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες και έπρεπε να πάρουν την άδεια που είχαν δικαίωμα.

5.Μετά η Siemens έστειλε ελλατωματικά :?: DSLAMS, λες και ολόκληρη Siemens δεν τα έκανε test στα εργαστήρια της ή είμαστε η μοναδική χώρα που τα χρησιμοποιεί ή λες και χάθηκαν οι υπόλοιπες μάρκες στην περίπτωση που είναι ελλατωματικά.

Συνεχώς και επι 1½ χρόνο που ασχολούμαι με το θέμα προβάλουν μια δικαιολογία ανάλογα με την περίσταση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.