PDA

Επιστροφή στο Forum : Arnet Wifi και Firewalls



epursimuove
16-07-07, 10:35
Καλημέρα σε όλους!

Έχει καταφέρει κανένας άλλος Arnet user να κάνει emule να δουλέψει σε high id; Εγώ πάντως όχι!

Ναι, ναι, έκανα ό,τι λέει ο οδηγός για τα μουλάρια (δλδ τίποτα γιατί ως γνωστόν δεν υπάρχει πουθενά router για να του ανοίξεις τα port, σε wifi είμαστε κρεμασμένοι), ρύθμισα τα port να ανοίγουν με upnp αλλά τζίφος.

Χαρακτηριστικό είναι το ότι προσπαθώ να κατεβάσω drivers από netgear:

ftp://downloads.netgear.com/files/wn121t_5_0_setup.exe και δεν .....

Αν κανείς έχει καταφέρει κάτι στη μάχη για downloading είναι ευπρόσδεκτο .... :jedi:

ArNet1
16-07-07, 11:42
Καλημέρα σε όλους!

Έχει καταφέρει κανένας άλλος Arnet user να κάνει emule να δουλέψει σε high id; Εγώ πάντως όχι!

Ναι, ναι, έκανα ό,τι λέει ο οδηγός για τα μουλάρια (δλδ τίποτα γιατί ως γνωστόν δεν υπάρχει πουθενά router για να του ανοίξεις τα port, σε wifi είμαστε κρεμασμένοι), ρύθμισα τα port να ανοίγουν με upnp αλλά τζίφος.

Χαρακτηριστικό είναι το ότι προσπαθώ να κατεβάσω drivers από netgear:

ftp://downloads.netgear.com/files/wn121t_5_0_setup.exe και δεν .....

Αν κανείς έχει καταφέρει κάτι στη μάχη για downloading είναι ευπρόσδεκτο .... :jedi:

Επειδη το δικτυο δίνει IP εσωτερκά, δεν θα μπορέσετε να πάρετε high id.
Παρ' όλα αυτά λόγω της πραγματικης ταχύτητας της συνδεσης σας στο internet
θα έχετε υψηλή ταχύτητα ακομη και με low id.

ΥΓ ο driver που θέλετε έρχεται με cd στο σπίτι

epursimuove
16-07-07, 15:39
Αυτο για το ip το κατάλαβα. Το άλλο για το driver... δεν το κατάλαβα...:hmm: Πως γίνεται αυτό???

Προσωπικά, τέτοια προβλήματα τα λύνω μέσω άλλου pc φυτεμένο στο Ntua. Μπένω από εδώ εκεί και μετά από εκεί αλλού. Και με το emule το ίδιο κάνω (ζήτω το web interface!!!!:yahoo:), τα δε εισερχόμενα του μουλαριού τα μαζεύω με ενδιάμεσο ftp.

Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ανοίξετε τα πορτάκια για μπορούμε να κάνουμε τα μουλάρια high? Ή παίζουν και παράγοντες ασφαλείας?

ArNet1
16-07-07, 16:24
Αυτο για το ip το κατάλαβα. Το άλλο για το driver... δεν το κατάλαβα...:hmm: Πως γίνεται αυτό???

Προσωπικά, τέτοια προβλήματα τα λύνω μέσω άλλου pc φυτεμένο στο Ntua. Μπένω από εδώ εκεί και μετά από εκεί αλλού. Και με το emule το ίδιο κάνω (ζήτω το web interface!!!!:yahoo:), τα δε εισερχόμενα του μουλαριού τα μαζεύω με ενδιάμεσο ftp.

Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ανοίξετε τα πορτάκια για μπορούμε να κάνουμε τα μουλάρια high? Ή παίζουν και παράγοντες ασφαλείας?

Νόμιζα ότι χρειαζόσασταν τον driver στο σπίτι και είπα να τον στείλουμε άμεσα σε cd.
Για τις πόρτες θα τα πούμε με τους τεχνικούς του δικτύου και θα σας απαντήσω σύντομα
Ευχαριστώ

blackshadow84
17-07-07, 15:21
Αυτο για το ip το κατάλαβα. Το άλλο για το driver... δεν το κατάλαβα...:hmm: Πως γίνεται αυτό???

Προσωπικά, τέτοια προβλήματα τα λύνω μέσω άλλου pc φυτεμένο στο Ntua. Μπένω από εδώ εκεί και μετά από εκεί αλλού. Και με το emule το ίδιο κάνω (ζήτω το web interface!!!!:yahoo:), τα δε εισερχόμενα του μουλαριού τα μαζεύω με ενδιάμεσο ftp.

Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ανοίξετε τα πορτάκια για μπορούμε να κάνουμε τα μουλάρια high? Ή παίζουν και παράγοντες ασφαλείας?


Φιλε μου epursimuove καλα εισαι??
Ελπιζω τα προβληματα σου να λυθηκαν σιγα-σιγα
Για κατεβασμα γιατι δεν χρησιμοοπιεις ειτε torrents ειτε rapidshare??
Eiδικα το τελευταιο ειναι εγγυηση!
Μην μπλεκεις με μουλαροειδη, δεν τα λενε τυχαιως ετσι!!
:p:p

epursimuove
18-07-07, 22:15
Γεια σου φίλε blackshadow84!!
Ναι τώρα όλα είναι μια χαρά. Και ότι νέο προκύψει το λύνουμε αμέσως με τα παιδιά της Arnet. Εκείνο το πρόβλημα που είχα τελίκα δεν ήταν δικό μου. Έφτεγε όντως το ap. Αλλά τελικά μου βγήκε σε καλό. Με το νέο δέκτη που πείρα τότα έχω τακτοποιηθεί παρα πολύ. Συμάζεψα τα καλώδια που έιχα απλώσει στη βεράντα και τώρα δουλεύω από μέσα παό το σπίτι... Απόλαυση...

Τώρα για μουλάρι...είναι αλήθεια ότι είναι μυστήρια υπόθεση. Εγώ το χρησιμοποιώ γιατί βρίσκω πολύ χρήσιμα και σπάνια ebook. Στην ποικιλία όμως είναι άπεχτο. Θα το δοκιμάσω και το rapidshare και θα σου πω. Πρώτη φορά το ακούω να σου πω την αλήθεια.

Την εξεταστική τη τελείωσες; Πήγαν όλα καλά;

blackshadow84
20-07-07, 12:08
Γεια σου φίλε blackshadow84!!
Ναι τώρα όλα είναι μια χαρά. Και ότι νέο προκύψει το λύνουμε αμέσως με τα παιδιά της Arnet. Εκείνο το πρόβλημα που είχα τελίκα δεν ήταν δικό μου. Έφτεγε όντως το ap. Αλλά τελικά μου βγήκε σε καλό. Με το νέο δέκτη που πείρα τότα έχω τακτοποιηθεί παρα πολύ. Συμάζεψα τα καλώδια που έιχα απλώσει στη βεράντα και τώρα δουλεύω από μέσα παό το σπίτι... Απόλαυση...

Τώρα για μουλάρι...είναι αλήθεια ότι είναι μυστήρια υπόθεση. Εγώ το χρησιμοποιώ γιατί βρίσκω πολύ χρήσιμα και σπάνια ebook. Στην ποικιλία όμως είναι άπεχτο. Θα το δοκιμάσω και το rapidshare και θα σου πω. Πρώτη φορά το ακούω να σου πω την αλήθεια.

Την εξεταστική τη τελείωσες; Πήγαν όλα καλά;

Oλα καλα!
Χαιρομαι πως πλεον εισαι και εσυ 100% complete!
Δλδ μου λες πως βρισκεις περισσοτερα ebook στα μουλαρια απο οτι στα τορεντ??
Ενδιαφερον!!
:hmm:

epursimuove
20-07-07, 14:27
Περισσότερα...φυσικά όχι!! Αλλά έχω βρει στο μουλάρι pdf που ούτε κατά διάνοια δεν περίμενα να βρω. Εξάλλου, είναι πολύ αντιοικονομικό να πρέπει να κατεβάσεις ένα ολοκλήρο σετ ebook, όπως συνήθως είναι η κατάσταση με τα torrent, γιατί εντόπισες ένα που θέλεις, ενώ το ίδιο μπορείς να το κατεβάσεις μόνο του με μουλάρι. Ο ρόλος των δύο προγραμμάτων είναι πιστέυω διαφορετικός αν και στην ουσία share δουλειά κάνουνε. Δλδ πιστεύω ότι το καλό το παλικάρι ξέρει για κάθε δουλειά το πιο καλό μονοπάτι και δεν πέρνει πάντα το ίδιο (τύπου ...αυτό ξέρω, αυτό εμπιστεύομαι). Ούτως ή άλλως, η συνήθης κατάσταση είναι να έχεις ένα shared dir στο οποίο πάιζουν όλα τα μουλάρια-τορεντ-κτλ. Έτσι, τα αρχεία προς διάθεση είναι (στις περισσότερες περιπτώσεις) τα ίδια για όλα τα προγράμματα. Η γενική νοοτροπία χρήσης είναι τα torrent για μεγάλα αρχεία, τα μουλάρια για μικρά. Ανεξάρτητα όμως από αυτό, το καλλίτερο είναι να τα έχεις όλα, και μουλάρια και τορεντ.;)

A_gamer
24-07-07, 23:57
Σε torrent μπορείς να επιλέξεις ποια αρχεία θα κατεβάσεις σε multi-file torrent (αν δεν είναι όλα σε ένα, π.χ., rar), τουλάχιστον στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (μTorrent 1.6.1).

epursimuove
25-07-07, 02:33
Αν είναι σε rar, zip, bin, cue, iso, daa, nrg...και ο ασυμάζευτος ????


klou: Καλήτερα να τα έχουμε όλα. Ναι, ναι, είναι καλήτερα! :lamer

A_gamer
25-07-07, 15:09
Την ανέφερα την εξαίρεση. Αν είναι έτσι το αρχείο, εντάξει.

epursimuove
26-07-07, 22:43
Καλά τώρα για πες μου το μυστικό για να καταφέρεις να δημοσιεύσεις 1881 μυνήματα σε 4 μήνες...:worthy:

kontinos
22-12-07, 16:09
Με απλα λογια, γιατι ειμαι ασχετος... Οταν στο WoW download manager (που λογικα, λογω συνδεσης σερνεται) εχω μηνυμα Your computer appears to be behind a firewall, ευθυνεται αυτο το περι id που λετε? Και επισης αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορω να κανω log in με δικαιολογια οτι a program seems to interfere...? Επίσης, δεν υπαρχει κανενας ιος, και ολα τα firewalls ειναι απενεργοποιημενα... Ελπιζω καποιος να ξερει...

DSLaManiaC
24-12-07, 15:03
Με απλα λογια, γιατι ειμαι ασχετος... Οταν στο WoW download manager (που λογικα, λογω συνδεσης σερνεται) εχω μηνυμα Your computer appears to be behind a firewall, ευθυνεται αυτο το περι id που λετε? Και επισης αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορω να κανω log in με δικαιολογια οτι a program seems to interfere...? Επίσης, δεν υπαρχει κανενας ιος, και ολα τα firewalls ειναι απενεργοποιημενα... Ελπιζω καποιος να ξερει...

Για το πρώτο που λές για το WoW λογικά αυτό ευθύνεται. Τώρα για το 2ο δεν κατάλαβα τι εννοείς.

epursimuove
30-12-07, 02:30
Καλωσόρισες Κοντινέ στη παρέα! Μερικές ερωτήσεις για να καταλάβουμε τι πρόβλημα έχεις.
1. Έχεις σύνδεση Αρνετ; Ή άλλη σύνδεση;
2. Τι έιναι το WoW;
3. Ποιο πρόγραμμα σου λέει ότι "Your computer appears to be behind a firewall"; (Όποιο και να είναι, δίκιο έχει, πράγματι βρίσκεσαι πίσω από firewall, για να είμαστε όλοι πιο ασφαλείς. Και αν δεν έχει βάλει ΚΑΙ δικό σου firewall με την πρώτη ευκαιρεία βάλε. Προσωπικά θα σου συνιστούσα το Pc-tools Firewall Plus, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.)
4. Που θες να κάνεις Login και δεν σε αφείνει, στο δίκτυο της Αρνετ; (Δεν θέλω να φανώ αδιάκριτος, αν θες απαντάς)
5. Ποιο πρόγραμμα σου λέει ότι "a program seems to interfere...";
6. Το ζήτημα του id είναι θέμα που αφορά ως ορολογία μόνο το emule. Για αυτό το ζήτημα έγινε προ καιρού η συζήτηση που διαβάζεις παραπάνω. Για τα προβλήματα με emule που δεν σχετίζονται με το Arnet καλλίτερα να ψάξεις σε άλλο topic του φόρουμ, θα βρεις πιο πολλά και πιο σχετικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.