PDA

Επιστροφή στο Forum : Χέλπ με Αγορά - "Στήσιμο" υπερκομπιούτορα



Σελίδες : [1] 2

Ducklord
09-12-04, 01:13
Αγαπητοί φίλοι, φίλες, σύντεκνοι κ.λπ.

Θέλω να ξεφορτωθώ το ολοκαίνουργιο, υπερσύγχρονο μα, δυστυχώς, 754 πισάκι μου (καλά το έγραψα; ) και να πάρω ένα με PCI-X, διότι σκοπεύω με αυτό που θα έχω να "την βγάλω" για, τουλάχιστον, 2 χρόνια. Μην ψάχνετε το γιατί...

Έχω, λοιπόν, δύο απορίες.
Η πρώτη είναι απλή... Πόσα λέτε να πιάσω από τα παρακάτω;

Athlon 64 3200+ (754)
MSI K8T Neo-FISR
2x WD, 15GB + 20GB
Radeon 8500LE
TEAC DVD-R 4x (Pioneer 105 firmware)

Η δεύτερη είναι, πια, συνηθισμένη στο σάητε μας. "Τι να πάρω";;;

Θέλω να με κάνετε μια σύνθεση που να περιέχει:
ΕΝΑ βαρβάτο και σχετικά μεγάλου μεγέθους δίσκο (θα κοτσάρω άλλους δύο στο πισί, έναν SATA και έναν IDE)
ΕΝΑ εκπληκτικό DVD-R (ΔΕΝ με καίει να είναι DL)
ΜΙΑ από τις πλέον κορυφαίες κάρτες γραφικών - κατά προτίμηση, 8600GT
Επεξεργαστή, κατά προτίμηση, Athlon64 3200-3500
Μητρική...εργκ... "από τις καλές". Μάλλον για K8 με κόβω... σωστά;

Και εδώ έρχεται το βασικότερο χτύπημα στη λογική σας: τα παραπάνω τα θέλω με κόστος ΚΑΤΩ από €1000. Στην πράξη, τα θέλω με κόστος γύρω στα €700-800...

Κάν ιτ μπη ντάν; Σας εμπιστεύομαι, και ξέρω πως όλο και κάποιες πατέντες θα σκαρφιστείτε, όλο και κάτι περίεργο θα γνωρίζετε και θα προτείνετε...

Περιμένω (λίαν συντόμως) απάντηση. Ως... εεεργκ... ΩΣ ΑΥΡΙΟ καλά θα ήταν!

Θένκς!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

sdikr
09-12-04, 01:24
εγώ θα έλεγα να περιμένεις

Lord_British
09-12-04, 01:32
Μνημες θα χρειαστεις; Αν ναι,ειναι αδυνατο να βρεις το παραπανω hardware στην τιμη που ζητας.Αν πουλησεις παντως τα παραπανω και παρεις κατι λιγοτερο απο nforce 4 θα ειναι καθαρο πεταμα χρηματων.Προσωπικα θα περιμενα ενα εξαμηνο...

Φιλικα
Χρηστος

WAntilles
09-12-04, 01:42
Πάπια περίμενε μέχρι Μάρτη για να έχουν βγει όλων των εταιριών οι λύσεις (καί της DFI) σε nForce4-Ultra και να έχουν έρθει και στην Ελλάδα.

Μαζί θα αγοράσουμε Πάπια.

Και γω για τότε σχεδιάζω μία από τα ίδια.

Ducklord
09-12-04, 01:53
Μνήμες παιδιά δεν χρειάζομαι, για αυτό και... δεν τις δίνω! Έχω δύο Kingston 3200 512MB (ο Wan θα θυμάται που τις... χάϊδευα στην πρώτη μας συνάντηση!).

Wan, το πρόβλημα είναι πως θέλω ΤΩΡΑ κάρτα γραφικών, και εμμέσως θα "παίξει δωράκι" για Χριστούγεννα (κομμάτι των χρημάτων). Είναι, λοιπόν, βλακεία να πάρω τώρα μια υπερκορυφαία (καλά, καλά, είπαμε, 6800GT) κάρτα σε AGP... Σύν το ότι τότε το τωρινό μου πισάκι θα έχει πέσει ακόμη περισσότερο σε τιμή :-(

Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
09-12-04, 01:57
Κράτησε το! Δεν είναι καιρός για οικονομικά ανοίγματα.

Σόρυ, αλλά δεν έχω άλλη, τεχνική συμβουλή, αφού εδώ και καιρό ακολουθώ τον παραπάνω κανόνα.

Μπορεί και το καινούριο να μην σε βγάλει για 2 χρόνια, όπως υπολογίζεις σήμερα.

Ducklord
09-12-04, 02:03
Δηλαδή, για να καταλάβω (γιατί εμένα ΔΕΝ με χαλάει αυτό που έχω τώρα), καταλήγουμε στο ότι είναι καλύτερο να τσιμπήσω την κάρτα που προανέφερα σε AGP;
Θα μπορώ να την ξεφορτωθώ σε φυσιολογική τιμή στο κοντινό μέλλον; Κοστίζει μπόλικα, και δεν με παίρνει να την πατήσω όπως ΤΟΟΟΟΟΤΕ, με την Voodoo 3500 (μείον 70% σε ένα μήνα!)...

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Να σας το θέσω και διαφορετικά: αν δεν πάρω κάρτα, θα... μου πάρουν αναπτήρα. Εσείς, τι θα διαλέγατε; ;-)

dantouan
09-12-04, 02:07
Γι'αυτο υπαρχουν οι φιλοι παπακι μου... :3d

crimson
09-12-04, 02:13
αυτό http://www.adslgr.com/forum/thread11117-0-asc-0.html το είδες;

+πες 120 για μητρική
+WD 200GB sata 100 euro
+όταν λες 8600GT να πούμε κάτι σαν 400 euro για 6800GT?
+AMD Athlon 64 3200+ 0.09µ Socket-939 boxed, 2.00GHz, 512kB Cache (ADA3200BIBOX)
190 euro [από εξωτερικό]
+plextor 712a 77 euro

κ είμαστε στα 900 περίπου χωρίς ΦΠΑ :/
και θα χεις περίπου τον ίδιο επεξεργαστή.

Δε μοιάζει καλή εποχή για αγορές πάντως.

wintech2003
09-12-04, 02:43
Πάρε μια 6800GT της Gigabyte απο overclock.co.uk

Πάντως για αλλαγή μητρικής δεν λεει να μην περιμένεις να πας σε nForce4.

Εγώ έχω κανει ηδη backorder 3 διαφορετικές (Gigabyte, MSI, Asus) με nForce4 απο Αγγλία και οταν έρθουν θα σας πω εντυπώσεις.

Μεχρι τοτε ομως καλύτερα να κανεις υπομονή.

Φιλικά,
Γιωργος

crimson
09-12-04, 02:58
http://www.geizhals.at/eu/a116431.html εδώ γιατί είναι γύρω στα 100 ευρώ πιο κάτω;

pontifikas
09-12-04, 03:02
Μπορεί και το καινούριο να μην σε βγάλει για 2 χρόνια, όπως υπολογίζεις σήμερα.

Και εγώ αυτό σκεφτομαι τον τελευταίο καιρό...
Δεν έχω και εμπεριστατομένη άποψη για τα τεκτενόμενα,
αλλά από τα λίγα που καταλαβαίνω, είμαστε σε μια εποχή
"κοσμογονικών" αλλαγών και μεγάλης αστάθειας.

Και εγώ καίγομαι για PC. Μαυρίζει η ψυχή μου να κυλοφορούν 64 bit αρχιτεκτονικές, και εγώ να είμαι
με τον 1800ΧP.Αλλά πολύ φοβάμαι να στάξω τα κέρατα τα δίφορα, και σε 1 χρόνο να είμαι παρωχημένος.

Υπομονή πάπια.Αν σε παρηγορεί, μαζί με εσένα κάνουν και άλλοι υπομονή(και με χειρότερα μηχανήματα).Το πολύ πολύ πάρε μια 9600XT για να την βγάλεις καθαρή μέχρι το καλοκαιράκι που ελπίζω να έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα.

runnerma
09-12-04, 10:51
Υ.Γ.: Να σας το θέσω και διαφορετικά: αν δεν πάρω κάρτα, θα... μου πάρουν αναπτήρα. Εσείς, τι θα διαλέγατε; ;-) Την κάρτα! Την κάρτα! και μάλιστα PSI-X. Βάλτην στο ράφι και περίμενε μέχρι τέλη Φεβρουαρίου - αρχές Μαρτίου για να πάρεις και τα υπόλοιπα κομμάτια που θέλεις.

sonic
09-12-04, 11:16
Πάρε τον αναπτήρα, θα τον κρατήσεις πιο πολλά χρόνια

lazar
09-12-04, 13:31
Και εγώ καίγομαι για PC. Μαυρίζει η ψυχή μου να κυλοφορούν 64 bit αρχιτεκτονικές, και εγώ να είμαι
με τον 1800ΧP.Αλλά πολύ φοβάμαι να στάξω τα κέρατα τα δίφορα, και σε 1 χρόνο να είμαι παρωχημένος.



Πού είναι τα 64bit που κυκλοφορούν; Τα windows θα έρθουν, linux υπάρχει πυρήνας, από 'κει και πέρα... εφαρμογές;
Κι εγώ με τον ίδιο Athlon με σένα είμαι.
Να πάρω 64bit, για να βάλω beta windows, στα οποία θα τρέχω 32bit εφαρμογές;
Όταν θα έχουμε 64bit προγράμματα, τότε θα είναι πιό απλά τα πράγματα και στο hardware.



Την κάρτα! Την κάρτα! και μάλιστα PSI-X. Βάλτην στο ράφι και περίμενε μέχρι τέλη Φεβρουαρίου - αρχές Μαρτίου για να πάρεις και τα υπόλοιπα κομμάτια που θέλεις.

Εάν πρόκειται για δώρο εντάξει. Αν και εγώ θα έλεγα, πάρ' την και πούλα την τώρα. Ποτέ μην κρατάς hardware στο ράφι, χάνει την αξία του αμέσως. Τον Μάρτιο μπορείς να αγοράσεις την ίδια με τα μισά χρήματα.

pontifikas
09-12-04, 14:02
Και εγώ καίγομαι για PC. Μαυρίζει η ψυχή μου να κυλοφορούν 64 bit αρχιτεκτονικές, και εγώ να είμαι
με τον 1800ΧP.Αλλά πολύ φοβάμαι να στάξω τα κέρατα τα δίφορα, και σε 1 χρόνο να είμαι παρωχημένος.



Πού είναι τα 64bit που κυκλοφορούν; Τα windows θα έρθουν, linux υπάρχει πυρήνας, από 'κει και πέρα... εφαρμογές;
Κι εγώ με τον ίδιο Athlon με σένα είμαι.
Να πάρω 64bit, για να βάλω beta windows, στα οποία θα τρέχω 32bit εφαρμογές;
Όταν έχουμε 64bit προγράμματα, τότε θα είναι πιό απλά τα πράγματα και στο hardware.


Τι θα πεί οι εφαρμογές τρέχουν σε 32 bit?Οι εφαρμογές τρέχουν σε ότι τις κάνεις compile.Εκτός και αν χρησιμοπιείς binaries οπότε καλύτερα να το παρατήσεις το Linux Και να γυρίσεις στα Windoze.Σε τέτοιες ταχύτητες, και το openOffice θα έκανα compile :twisted:

Εν πάση περίπτωση,αναφερόμουν στις αρχιτεκτονικές των CPU και όχι των O/S :wink:

WAntilles
09-12-04, 14:37
Υ.Γ.: Να σας το θέσω και διαφορετικά: αν δεν πάρω κάρτα, θα... μου πάρουν αναπτήρα. Εσείς, τι θα διαλέγατε; ;-) Την κάρτα! Την κάρτα! και μάλιστα PCI-e. Βάλτην στο ράφι και περίμενε μέχρι τέλη Φεβρουαρίου - αρχές Μαρτίου για να πάρεις και τα υπόλοιπα κομμάτια που θέλεις.

Ό,τι είπε ο Runnerma.

al3xis
09-12-04, 14:38
συμφωνώ κι εγώ με την παραπάνω πρόταση για μια 9600ΧΤ. Ειδικά αν πάρεις την 128άρα (που κάνει όσο περίπου ένας χρυσός αναπτήρας :) ) θα παίξεις και το half life σου αξιοπρεπέστατα...

asikamin
09-12-04, 14:58
Από προσωπική εμπειρία ati gpu και corsair ram, kickass...

XTCgr
09-12-04, 15:14
Θέλω να με κάνετε μια σύνθεση που να περιέχει:
ΕΝΑ βαρβάτο και σχετικά μεγάλου μεγέθους δίσκο (θα κοτσάρω άλλους δύο στο πισί, έναν SATA και έναν IDE)
ΕΝΑ εκπληκτικό DVD-R (ΔΕΝ με καίει να είναι DL)
ΜΙΑ από τις πλέον κορυφαίες κάρτες γραφικών - κατά προτίμηση, 8600GT
Επεξεργαστή, κατά προτίμηση, Athlon64 3200-3500
Μητρική...εργκ... "από τις καλές". Μάλλον για K8 με κόβω... σωστά;

Και εδώ έρχεται το βασικότερο χτύπημα στη λογική σας: τα παραπάνω τα θέλω με κόστος ΚΑΤΩ από €1000. Στην πράξη, τα θέλω με κόστος γύρω στα €700-800...


κάτω απο 1000???μπαααα
ανέβαλε την αγορά σου κανα δίμηνο

lazar
09-12-04, 15:36
Πόσα παίρνει ένας Τεχνικός και ένας εκπαιδευτής Crystal Reports την ώρα από μια εταιρεία πληροφορικής??


deopoulos, έχεις ρωτήσει σε πολλά thread το ίδιο πράγμα. Αφού σε ενδιαφέρει γιατί δεν κάνεις ερώτηση σε ξεχωριστό thread, ώστε να πάρεις ολοκληρωμένες απαντήσεις; Δεν είναι κακό!

ibok
09-12-04, 16:34
Ducklord Κατ΄αρχήν θα συμφωνήσω με όσους σου λένε να περιμένεις.Αλλά επειδή ΟΥΤΕ εγώ περίμενα (το γιατί δεν ενδιαφέρει το Φορουμ ) είπα να στήσω 1 υπερκομπιούτορα όπως λές αλλά ως ΙΝΤΕΛΑΚΙΑΣ συνέχισα σε ΙΝΤΕΛ.
Μ/Β ΑSUS P5AD2 925 Premium ( μου ξέφυγε για 10 μέρες η έκδοση P5AD2-E )
Memory 2 Giga (4x512)DDR2 Corsair στα 675
CPU Intel P4 3.60Ghz D560 LGA775.
Κάρτα γραφικών PCI Xpress Asus/ATI Extreme Edition AX800XT/2DT
Δίσκοι : 1 WD SE 74GB 10.000rpm (SATA) RAPTOR (Λειτουργικό)
2X200 GB Seagate 200GB (SATA) 7200rpm 8MB
DVD-RW NEC 16x+/- 3500 D.L.
CDRW TEAC 52x32x52
Συν 1 water Cooling Thermaltake Aquarius III waterCooling Kit.(Mπάς και γλυτώσω το καλοκαίρι να ειναι συνεχώς αναμμένο το κλιματιστικό).
Α και 1 τροφοδοτικό 550άρι Levicom.
Ξέρω πως πολλοί θα διαφωνήσουν με την ΜΗ επιλογή μου σε AMD 64άμπιτο.
Πάντως αυτό ειναι.

Lord_British
09-12-04, 16:59
Ducklord Κατ΄αρχήν θα συμφωνήσω με όσους σου λένε να περιμένεις.Αλλά επειδή ΟΥΤΕ εγώ περίμενα (το γιατί δεν ενδιαφέρει το Φορουμ ) είπα να στήσω 1 υπερκομπιούτορα όπως λές αλλά ως ΙΝΤΕΛΑΚΙΑΣ συνέχισα σε ΙΝΤΕΛ.
Μ/Β ΑSUS P5AD2 925 Premium ( μου ξέφυγε για 10 μέρες η έκδοση P5AD2-E )
Memory 2 Giga (4x512)DDR2 Corsair στα 675
CPU Intel P4 3.60Ghz D560 LGA775.
Κάρτα γραφικών PCI Xpress Asus/ATI Extreme Edition AX800XT/2DT
Δίσκοι : 1 WD SE 74GB 10.000rpm (SATA) RAPTOR (Λειτουργικό)
2X200 GB Seagate 200GB (SATA) 7200rpm 8MB
DVD-RW NEC 16x+/- 3500 D.L.
CDRW TEAC 52x32x52
Συν 1 water Cooling Thermaltake Aquarius III waterCooling Kit.(Mπάς και γλυτώσω το καλοκαίρι να ειναι συνεχώς αναμμένο το κλιματιστικό).
Α και 1 τροφοδοτικό 550άρι Levicom.
Ξέρω πως πολλοί θα διαφωνήσουν με την ΜΗ επιλογή μου σε AMD 64άμπιτο.
Πάντως αυτό ειναι.


Καθαρο πεταμα χρηματων.Πολυ πλουσιοι πρεπει να ειναι καποιοι εδω μεσα ρε γαμωτο.Ως το καλοκαιρι θα εχω παρει pc με το 1/3 των χρηματων που θα ειναι αισθητα πιο γρηγορο απο αυτο.


PS:2Gb μνημη ρε σι;Δωσε καλυτερα τα λεφτα σου και παρε κανενα αυτοκινητο.Εκτως βεβαια και αν ηδη κυκλοφορεις με καμια Porcshe...

EvilHawk
09-12-04, 17:05
2Gb μνημη ρε σι;Δωσε καλυτερα τα λεφτα σου και παρε κανενα αυτοκινητο.Εκτως βεβαια και αν ηδη κυκλοφορεις με καμια Porcshe...

Και που ξέρεις εσύ για ποιά δουλειά προορίζεται ο συγκεκριμένος υπολογιστής και κάνεις κριτική για την ποσότητα της μνήμης???!

Crosstalk
09-12-04, 17:12
μακαρι να μπορουσα να διαθεσω τα φραγκα να εχω και εγω 2Gb RAM! Για την ωρα βολευομαι με 1!
Πιστευω οτι οσο περισσοτερη RAM τοσο το καλυτερο για ενα "μηχανακι"!

Lord_British
09-12-04, 17:13
Πασο.Στο επομενο pc μου θα εχω 4gb μνημης τουλαχιστον.Ολο και "καπου" θα χρειαζονται,δεν μπορει...

Καλη συνεχεια με το στησιμο του pc.

Φιλικα

Wolverine
09-12-04, 17:38
Γενικά εγώ πιστεύω ότι πρέπει κανείς να αγοράζει PC όταν το χρειάζεται, το θέλει, ή του το επιτρέπουν οι καταστάσεις. Αν για παράδειγμα ο πάπιας τώρα έχει την οικονομική ευχέρεια να το κάνει τότε τώρα πρέπει να το κάνει. Όπως και εγώ αγόρασα πριν 15 μέρες το PC γιατί τώρα είχα τα λεφτά και την οικογενειακή συγκατάθεση να τα χρησιμοποιήσω (πολύ σημαντικός παράγοντας, για όσους καταλαβαίνουν τι λέω). Και το έκανα εν γνώση του ότι σε λίγο θα βγει κάτι καλύτερο και θα υπάρξει μια αλλαγή στην αγορά. Αλλά είπαμε αγοράζεις όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές. Μπορεί σε 6 μήνες τα πράγματα να είναι καλυτέρα από την άποψη τιμών για PC αλλά το έτερον ημισι του πάπια να θέλει διακοπές οπότε πάει φούντο το PC. Υποθετικά μιλάω πάντα χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, έτσι;

Crosstalk
09-12-04, 17:46
Wolv....εσυ το αγορασες βασικα επειδη απολυθηκες απο Ε.Σ. :lol: :lol:

JohnGR
09-12-04, 17:49
Θα συμφωνήσω 99% με τον Γουλβερίνο (ας μην είμαστε απόλυτοι! :P )!

Κι εγώ το ίδιο έκανα και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Αν περίμενα τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα δεν θα έμενε φράγκο!

ibok
09-12-04, 17:50
Παιδιά ήμουνα σχεδόν σίγουρος πως θα θεωρούσατε πέταμα χρημάτων κάποια πράγματα.Πάντως " ΠΛΟΥΣΙΟΣ " ΔΕΝ ειμαι.Απλά χωρισμένος και χωρίς υποχρεώσεις (παιδιά ,διατροφές κλπ) όπως έχω γράψει σε αλλο κομμάτι του φόρουμ (Πως πάτε στην δουλειά σας ή κάπως έτσι )εγραψα πως ΟΥΤΕ αυτοκίνητο έχω μιά και μένω ΑΣΤΟ καλλίτερα.Δεν υπάρχει χώρος ούτε παπάκι να παρκάρεις.
Προς θεού ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ.
Κάθε κριτική Καλή ή κακή ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ!!!!!!!!!
Οσο για αυτό που έγραψε ο φίλος Lord British γνωρίζω πως μέχρι το καλοκαίρι θα μπορείς να αγοράσεις το ίδιο μηχάνημα ΙΣΩΣ και πολύ γρηγορότερο με τα μισά λεφτά.
Αλλά η τρέλλα δεν πήγε στα βουνά " Ηρθε και με συνάντησε "
Πάντοτε φιλικά
Γιάννης-ibok

WAntilles
09-12-04, 18:03
ibok πέταξες τα λεφτά σου γιατί ακόμα και στα 32-bit μόνο (διότι το Μάρτη θα γελάμε εμείς με τα 64-bit) πήρες κατά πολύ υποδεέστερο από κάθε άποψη και ακριβότερο μηχανάκι.

Προς του κατακριτές της RAM:

Ποτέ η άφθονη RAM δεν έκανε κακό. Αυτή ξεχωρίζει τα πραγματικά σοβαρά PC από τα δήθεν PC.

Κρίμα που δεν έχουν βγει ακόμα DIMMs του 1GB.

JohnGR
09-12-04, 18:05
Κρίμα που δεν έχουν βγει ακόμα DIMMs του 1GB.


Κι όμως!

WAntilles
09-12-04, 18:06
Κρίμα που δεν έχουν βγει ακόμα DIMMs του 1GB.


Κι όμως!

Και πού μπορώ να τα βρω Γιάννη;

Μιλάμε για PC-3200 (400) DDR του 1GB.

JohnGR
09-12-04, 18:09
Δυστυχώς (;) είναι TwinMOS. Στα multirama τα είδα.

ΥΓ: Αν θεωρείται διαφήμιση ας σβήσει κάποιος mod το post μου! :P

Yngwiedis
09-12-04, 18:10
Στο γνωστό "ακατανόμαστο" κατάστημα ;)

Crosstalk
09-12-04, 18:13
Ποτέ η άφθονη RAM δεν έκανε κακό. Αυτή ξεχωρίζει τα πραγματικά σοβαρά PC από τα δήθεν PC.

και εγω αυτο υποστηριζω

ibok
09-12-04, 18:36
Wan προφανώς σου ξέφυγε αυτό που έγραψα : Αλλά η τρέλλα δεν πήγε στα βουνά " Ηρθε και με συνάντησε "
Oσο για τα 64άμπιτα και για αυτό γράφω.Αλλά ότι έγινε έγινε.Οπως εσύ και πολλοί άλλοι ειναι υπέρμαχοι των AMD εγώ εχω κολλήσει με την Ιντελ.Ισως τελικά να ειμαι ΧΟΝΤΡΑ χαμένος.Ο καιρός θα δείξει (αν και μάλλον εχεις δίκιο για τους 64άμπιτους AMD).
Aυτά και καλή επιτυχία στο στήσιμο του ΥΠΕΡ-PC του Παπιάρχοντα!!!!!!!!

Πύρρος
09-12-04, 20:09
ibok, Δεν ειμαστε υπέρμαχοι της AMD από ιδεολογία, επειδή έχουμε μετοχες, ή μας αρέσει το λογότυπο. Απλά, ο P4 είναι χάλια. Αν ρώταγες για φορητό π.χ. οι ίδιοι που σου λένε Α64 αντί p4, θα σου ελεγαν να πάρεις Pentium-M. Η κόντρα δεν είναι Intell-AMD, είναι Α64-P4.

Δίκιο έχεις, ότι έγινε έγινε, οπότε κοίτα να χαρείς το μηχάνημα.

sdikr
09-12-04, 21:16
Δεν ειμαστε υπέρμαχοι της AMD από ιδεολογία, επειδή έχουμε μετοχες, ή μας αρέσει το λογότυπο. Απλά, ο P4 είναι χάλια. Αν ρώταγες για φορητό π.χ. οι ίδιοι που σου λένε Α64 αντί p4, θα σου ελεγαν να πάρεις Pentium-M. Η κόντρα δεν είναι Intell-AMD, είναι Α64-P4.

Δίκιο έχεις, ότι έγινε έγινε, οπότε κοίτα να χαρείς το μηχάνημα.

εγώ το έχω πεί και αλλού δεν πέρνω amd λόγω chipset υποστήριξης!!

πραγματικά δεν πιστέυω οτι υπάρχει περίπτωση να δουλέυουν άψογα τα περιφερειακά που έχω με μητρική με via ή sis

Πύρρος
09-12-04, 21:33
Η nvidia τι σου έκανε;

Sis δεν θα έβαζα. Via γενικά δεν ψήνομαι, αλλά ανάλογα με το μοντέλο το κουβεντιάζουμε.

HellV1L
09-12-04, 21:43
και μονο το cool'n quiet της AMD αξιζει τα λεφτα που θα δωσεις....

αφηστε... απωθημενα απο το pc που ειχα καποτε...

sdikr
09-12-04, 22:08
Η nvidia τι σου έκανε;

τίποτα, δεν το έχω δοκιμάσει ούτε και ati, το πρόβλημα είναι οτι τόσα χρόνια με το Intel chipset είμαι ευχαριστημένος.

Πύρρος
09-12-04, 22:23
Δεν έχω παράπονο από τα chipset της intel (αν και το τελευταίο που μπήκε σε δικό μου υπολογιστή είναι το θρυλικό BX-άκι). Αν αρχίσει να βγάζει chipset για επεξεργαστές AMD, θα την έχω υπ`όψη μου :mrgreen:

sa1901
09-12-04, 23:52
Κρίμα που δεν έχουν βγει ακόμα DIMMs του 1GB.


Κι όμως!

Και πού μπορώ να τα βρω Γιάννη;

Μιλάμε για PC-3200 (400) DDR του 1GB.

http://www.pc-memory-upgrade.co.uk/memory/ddr-ram-pc3200.asp

JohnGR
10-12-04, 00:01
Γιατί διέγραψες το άλλο link ( http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr_pc_3200_2gb_dual_channel );

Πηγαίνοντας εκεί βρήκα αυτό: http://www.epicom.gr/ , αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για online αγορά (ούτε και τιμή!).

Ducklord
10-12-04, 19:58
Καταλήγουμε, λοιπόν, σε ένα απολύτως διαφορετικό ερώτημα...

ATI ή nVidia;
η αιώνια ερώτηση... ;-)

Μιλάω για:
Ati X800Pro vs nVidia 6800GT (περί τα €400-€450 κόστος δηλαδή, από Αγγλία)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
10-12-04, 20:04
ATI ή nVidia;
η αιώνια ερώτηση...

Μιλάω για:
Ati X800Pro vs nVidia 6800GT (περί τα €400-€450 κόστος δηλαδή, από Αγγλία)

Με τα λίγα που έχω διαβάσει εδώ κι εκεί, είναι ότι μετά το κάζο (και εμπαιγμό του κόσμου) με την σειρά 5xxx, η nVidia με τη σειρά 6xxx, πλέον όχι μόνο δεν κοροϊδεύει, αλλά έχει και λίιιιιιγο προβάδισμα σε επιδόσεις.

Βάλε μέσα και την ελλιπέστατη υποστήριξη ATI σε Linux, και γενικότερα στα 64-bit, και μάλλον θα πρότεινα κάτι σε nVidia 6x00GT οπωσδήποτε.

Αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ περί την άνοιξη που θα χτυπήσω 64-bit.

Για περισσότερα, ρώτα πιο ενημερωμένους, π.χ. DSL-Worshipper.

Dslmaniac
10-12-04, 21:19
Η 6800GT κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη λύση από την Χ800 Pro και γενικά έχει καλύτερες επιδόσεις. Άσε που αν επιλέξεις καλό κομμάτι 6800 GT τη μετατρέπεις σε Ultra και είαι άψογος.

Ducklord
10-12-04, 23:53
Παίδες, μάλλον επικυρώσατε την μέχρι τώρα απόφασή μου. DSLManiac, για το "ποιό είναι καλό μοντέλο" δεν ξέρω και δεν έχω χρόνο να ψάχνω, οπότε πηγαίνω ΤΩΡΑ να κλικάρω τν πρώτη που θα βγώ. Δεν πάει άλλο, με έχει πιάσει η φαγούρα της αναβάθμισης!
ΑΑΑΑΡΓΚ!

Τρέχω!

Με γειά μου!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

wintech2003
11-12-04, 00:13
Σημερα μου ήρθε η Gigabyte 6800GT :)

Θα την βγάλω φωτο και θα σας στείλω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.