PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL TIMES OUT :/ PLS HELP :(



dimitris-rodos
09-12-04, 01:18
καλησπερα παιδια , εχο adsl 1 mb της Otenet ! το προβλημα που εχει παρουσιαστει εδω και μια εβδομαδα και εχει σπασει τα νευρα μου ειναι το εξης: Οπως ειμαι συνδεμενος σε τυχαιες στιγμες και ανα τυχαια χρονικα διαστηματα ενω η συνδεση στα windows φαινεται να υπαρχει , στη πραγματικοτητα δεν υπαρχει Internet ! αν κοιταξω εκεινη την στιγμη την συνδεση παρατηρω οτι στελνει ελαχιστα bytes ( Sto sent ) αλλα δεν ερχετε τιποτα ( 0 recieve ) ! Μετα θα πρεπει να κανω αποσυνδεση , θα μου πει 2-3 φορες οτι remote control doesnt respond etc και μετα θα συνδεθει και μπορει να δουλεψει σερι για 4-5 ωρες η να μου το ξανακανει σε 5 λεπτα ! οπως ειπα ειναι random !
ΥΓ: εχω το modem siemens XpressLink PPPoE ISDN ! Nα συμπληρωσω οτι εχω την γραμμη αυτη εδω και παρα πολυ καιρο ( ημουν απο τουσ πρωτους DSL χρηστες ) και παντα δεν ειχα προβληματα ( dl me 105kb /sec μεσο ορο κτλ ) Φταιει η γραμμη για αυτα τα "νεκρωματα" ? εχω ακουσει κατι σχετικα με υγρασια και noise , μπορω να τα μετρησω με καποιο software ?
Thanks

sdikr
09-12-04, 01:27
έχεις κανα p2p να τρέχει;

dimitris-rodos
09-12-04, 01:38
nope tipota omos dino ston adelfo mou meso lan internet ! ( windows sharing )
yparxei periptosi to netlimiter pou egatestisa na mou tin ekane?
to ekana uninstall kai system restore point ( se imerominia prin to install )
kai to problem paramenei ! yparxei periptosi na min ftaiei i grammh kai na einai thema win xp ?

dimitris-rodos
09-12-04, 10:37
milisa me ote simera den exo problem noise ygrasias ktl Baiska mou eipan auto pou iksera panta oti i grammh einai apsogh edo pou eimai kai eimai tyxeros ktl ! So einai software fyshs to problem ! Any ideas gia naglytoso to format pls ? :)

aesir
09-12-04, 11:54
Tα greeklish απαγορεύονται www.adslgr.com/policy.html

dimitris-rodos
09-12-04, 14:07
ουπς σοζ :( να υποθεσω οτι δεν ξερει καποιος κατι για αυτο ε ?

tasakis
09-12-04, 18:01
milisa me ote simera den exo problem noise ygrasias ktl Baiska mou eipan auto pou iksera panta oti i grammh einai apsogh edo pou eimai kai eimai tyxeros ktl ! So einai software fyshs to problem ! Any ideas gia naglytoso to format pls ? :)

Με ποίο τμήμα μίλησες για την γραμμή σου; συνήθως πριν σου ενεργοποιήσουν την dsl κάνουν έλεγχο για την ποιότητα της γραμμής σου, οπότε πλέον απίθανο. Δεν ξερώ αν πρέπει να αναφερθούμε σε κάποιο firewall πιθανόν ενεργοποιημένο;
Bororo where are u? :?:

sdikr
09-12-04, 21:08
ρίξε μια ματιά και στα δύο μηχανήματα για virus/spyware/p2p
αν δείς οτι όλα είναι καθαρά μήπως είναι καιρός να δοκιμάσεις με άλλο Modem;

@ ADSLgr.com All rights reserved.