PDA

Επιστροφή στο Forum : Microsoft: αύξηση κατά 775% στην χρήση των cloud υπηρεσιών της



nnn
30-03-20, 12:22
Η Microsoft ανακοίνωσε αύξηση κατά 775% στην χρήση των cloud υπηρεσιών της, την περασμένη εβδομάδα, λόγω των μέτρων απομόνωσης που έχουν επιβληθεί σε περιοχές ανά τον κόσμο.

Παράλληλα η χρήση του λογισμικού Teams της εταιρείας, έφτασε τους 44 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες ημερησίως με 900 εκατομμύρια λεπτά συνδιασκέψεων και συνομιλιών εβδομαδιαίως, ενώ τριπλασιάστηκε η χρήση του Windows Virtual Desktop.

Η Microsoft επιταχύνει τις διαδικασίες αναβάθμισης των υποδομών της και λαμβάνει μέτρα για την μείωση του φόρτου των υπηρεσιών της -μείωση της ανάλυσης στο Teams.

Ανάλογα μέτρα λαμβάνονται και για τους χρήστες του Xbox, με τις αναβαθμίσεις των παιχνιδιών να γίνονται σε ώρες χαμηλής ζήτησης bandwidth και με την αναστολή κάποιων custom λειτουργιών.

Πηγή : Techspot (https://www.techspot.com/news/84598-microsoft-sees-astonishing-775-percent-surge-cloud-services.html)

KostakisK
30-03-20, 12:29
εγω απο βαρεμάρα έκανα λογαριασμό στο azure πηρα κουπονι και τωρα εχω ανοιξει 10 εικονικες μηχανες να κανω διαφορα

tsigarid
30-03-20, 12:40
Αναμενόμενη η αύξηση, αλλά 700+% είναι πολύ εντυπωσιακό. Προφανώς το Teams θα έχει εκραγεί, το ίδιο και το Xbox, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τα νούμερα ανά υπηρεσία, πχ πόσο αυξήθηκε το Teams (λογικά πολύ) και πόσο το OneDrive (λογικά λίγο);

gravis
30-03-20, 14:01
To skype θα ενσωματωθει στο microsoft teams?

nnn
30-03-20, 14:04
Το Teams πρέπει να έχει πέσει τώρα.

euri
30-03-20, 14:12
To skype θα ενσωματωθει στο microsoft teams?

Αν εννοείς το Skype-for-Business (πρώην Lync), παραμένει ανεξάρτητη πλατφόρμα, μέχρι και τις 31/7/2021. Μετά καταργείται εντελώς και αντικαθίσταται από το Teams.

Αν αναφέρεσαι στο απλό Skype, δεν έχω ιδέα.

- - - Updated - - -


Το Teams πρέπει να έχει πέσει τώρα.

Εδώ πάντως το εταιρικό Teams λειτουργεί κανονικά.

gravis
30-03-20, 14:15
Αν εννοείς το Skype-for-Business (πρώην Lync), παραμένει ανεξάρτητη πλατφόρμα, μέχρι και τις 31/7/2021. Μετά καταργείται εντελώς και αντικαθίσταται από το Teams.

Αν αναφέρεσαι στο απλό Skype, δεν έχω ιδέα.

- - - Updated - - -



Εδώ πάντως το εταιρικό Teams λειτουργεί κανονικά.
Ναι σωστα για το business

nnn
30-03-20, 19:00
Skype is up to 40 million daily users.
That's a 70 percent increase in a month.
Skype to Skype calling minutes are also up 220 percent.
......

EnDLess
30-03-20, 19:24
χαμός γίνεται.... οι web cameras sto skroutz επίσης ανέβηκαν 300%...:down:

hammered
30-03-20, 19:53
Εγώ απλά να αφήσω ένα comment για Riot.im
Μπορείς να το στήσεις και σε δικό σου server και να ελέγχεις πλήρως τα δεδομένα σου (άρα GDPR και γενικότερη ασφάλεια).
Ή να το τρέχεις μέσω των δικών τους server και οι χρήστες σου να έχουν πρόσβαση και μέσω web χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση εφαρμογής (ασφαλείς συνδέσεις/κρυπτογραφημένες κλπ)

Open source.

minas
30-03-20, 21:25
Στο Teams συνεχίζουν να αυξάνουν τους servers, ειδικά στην Ευρώπη. Στις αρχές του μήνα, όταν όλη η κεντρική Ευρώπη το γύρισε σε work from home υπήρχαν καθυστερήσεις, κακή ποιότητα βίντεο, κλπ. Ακόμη έχουν ελαττώσει λίγο polling rates, video resolution κλπ, αλλά γενικά η εμπειρία χρήσης έχει αποκατασταθεί.

Το σκέτο Skype θα συνεχίσει να υπάρχει, μάλιστα το αμέσως επόμενο διάστημα ξεκινάνε πιλοτικά κλήσεις μεταξύ Skype και Teams.

tsigarid
30-03-20, 22:17
χαμός γίνεται.... οι web cameras sto skroutz επίσης ανέβηκαν 300%...:down:

Μπορείς να κάνεις καταγγελία για κάτι τέτοιο.

euri
30-03-20, 22:21
χαμός γίνεται.... οι web cameras sto skroutz επίσης ανέβηκαν 300%...:down:

Άσε, χάλασε η webcam του πατέρα μου στη Θεσσαλονίκη και η μόνη που κατάφερα να του βρω ήταν μια Logitech 922 στα 120€... :wall:

- - - Updated - - -


Στο Teams συνεχίζουν να αυξάνουν τους servers, ειδικά στην Ευρώπη. Στις αρχές του μήνα, όταν όλη η κεντρική Ευρώπη το γύρισε σε work from home υπήρχαν καθυστερήσεις, κακή ποιότητα βίντεο, κλπ. Ακόμη έχουν ελαττώσει λίγο polling rates, video resolution κλπ, αλλά γενικά η εμπειρία χρήσης έχει αποκατασταθεί.

Όντως κάτι πρέπει να κάνουν εκεί στη Microsoft. Στα μέσα του μήνα που ξεκινήσαμε υποχρεωτική τηλεεργασία είχαμε θεματάκια τις πρώτες μέρες, τόσο με το Teams όσο και με το Skype-for-Business. Το Teams έχει στρώσει αρκετά πλέον, αλλά για το άλλο λαμβάνουμε ακόμα αρκετά παράπονα.

megahead13
31-03-20, 05:03
Εγώ απλά να αφήσω ένα comment για Riot.im
Μπορείς να το στήσεις και σε δικό σου server και να ελέγχεις πλήρως τα δεδομένα σου (άρα GDPR και γενικότερη ασφάλεια).
Ή να το τρέχεις μέσω των δικών τους server και οι χρήστες σου να έχουν πρόσβαση και μέσω web χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση εφαρμογής (ασφαλείς συνδέσεις/κρυπτογραφημένες κλπ)

Open source.
Ευχαριστώ δεν το γνώριζα! :oneup:


Όντως κάτι πρέπει να κάνουν εκεί στη Microsoft. Στα μέσα του μήνα που ξεκινήσαμε υποχρεωτική τηλεεργασία είχαμε θεματάκια τις πρώτες μέρες, τόσο με το Teams όσο και με το Skype-for-Business. Το Teams έχει στρώσει αρκετά πλέον, αλλά για το άλλο λαμβάνουμε ακόμα αρκετά παράπονα.
Με Zoom, που έχουμε στη δουλειά εδώ και μερικούς μήνες, και Webex, το οποίο χρησιμοποίησα αρκετά την προηγούμενη εβδομάδα για να συμμετέχω σε κάποιες παρουσιάσεις/συζητήσεις κάποιου κατασκευαστή, όλα καλά.

Tzitziloni
31-03-20, 21:58
χαμός γίνεται.... οι web cameras sto skroutz επίσης ανέβηκαν 300%...:down:

Πράγματι.

To e-shop πως την πάτησε και δεν έχει ούτε μια διαθέσιμη;

KrastiCrub
02-04-20, 02:44
Σαν φοιτητής ,αυτές τις ημέρες,κυρίως το απόγευμα υπάρχουν προβλήματα στις κλήσεις ( 150 φοιτητές σε μια κλήση).

Iris07
05-10-20, 12:58
Η Microsoft ανοίγει Data Center στην Ελλάδα.
Πάνω από 1 Δις Ευρώ η επένδυση.

Το συγκεκριμένο data center που θα δημιουργηθεί στην Αττική αναμένεται να έχει κάλυψη στην ευρύτερη περιοχή της ΝΑ Ευρώπης.

https://www.protothema.gr/politics/article/1051508/microsoft-deite-live-tis-anakoinoseis-gia-tin-ependusi-tou-1-dis-stin-ellada/

Δεν ξέρω εάν θα προλάβουμε να έχουμε οπτικές ίνες εδώ εμείς στα Πατήσια.. :cool:

KostakisK
05-10-20, 13:13
Η Microsoft ανοίγει Data Center στην Ελλάδα.
Πάνω από 1 Δις Ευρώ η επένδυση.

Το συγκεκριμένο data center που θα δημιουργηθεί στην Αττική αναμένεται να έχει κάλυψη στην ευρύτερη περιοχή της ΝΑ Ευρώπης.

https://www.protothema.gr/politics/article/1051508/microsoft-deite-live-tis-anakoinoseis-gia-tin-ependusi-tou-1-dis-stin-ellada/

Δεν ξέρω εάν θα προλάβουμε να έχουμε οπτικές ίνες εδώ εμείς στα Πατήσια.. :cool:

Εγώ προβλέπω οτι όλες οι εταιρείες ΟΤΕ Vodafone Wind θα μας ψιλοπαρατήσουν ένα διάστημα για να φτιάξουν υποδομή δικτύου σε αυτούς

sdikr
05-10-20, 13:51
Εγώ προβλέπω οτι όλες οι εταιρείες ΟΤΕ Vodafone Wind θα μας ψιλοπαρατήσουν ένα διάστημα για να φτιάξουν υποδομή δικτύου σε αυτούς

Μισθωμένα κυκλώματα υπάρχουνε εδώ και χρόνια, δεν έχουν καμία σχέση με το απλό δίκτυο που έχουμε πρόσβαση εμείς.
Ούτε θα επιλέξουν οι της Ms συνδέσεις xdsl και ftth best effort για να παρέχουν υπηρεσίες

@ ADSLgr.com All rights reserved.