PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση συμβολαίου ADSL σε VSDL.



Tzitziloni
31-03-20, 21:49
Είμαι δυστυχώς συνδρομητής του Vodafone Home Double Play 24Mbps.

Λόγω των ειδικών συνθηκών ψάχνω να αναβαθμίσω το συμβόλαιο σε VDSL με την ελπίδα να βελτιωθεί λίγο η απόδοση που ποτέ δεν ήταν καλή (πόσο μάλλον τώρα).


Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι δυνατόν αυτό, εννοώ αν η Vodafone είναι μια υπαρκτή εταιρεία ή μια εταιρεία φάντασμα.

Καμία επικοινωνία δεν έχει λειτουργήσει μέχρι τώρα:



Το αίτημα μου μέσω του Live Chat προ ημερών απ' ότι καταλαβαίνω γειώθηκε.
Η συμπλήρωση του κινητού μου για κλήση στη σελίδα αγοράς του πακέτου VDSL αναφέρει "η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη".
Η τηλεφωνική επικοινωνία είναι αδύνατη.


Καταλαβαίνω φυσικά τις ειδικές συνθήκες. Δεν θέλω κάτι "εδώ και τώρα". Αλλά όπως φαίνεται καμία επικοινωνία με την Vodafone δεν είναι εφικτή, σε οποιοδήποτε βάθος χρόνου
ενώ συγκριτικά, η τηλεφωνική εξυπηρέτηση cosmote λειτουργεί έστω και με τις αναμενόμενες ώρες καθυστέρησης στο callback.

Γνωρίζει κάποιος που είναι συνδρομητής Vodafone πως μπορώ να επικοινωνήσω με εκπρόσωπο της εταιρείας ή έναν οποιοδήποτε άλλο τρόπο προώθησης του αιτήματος αναβάθμισης;

Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν θα υπάρξει διάστημα διακοπής της υπάρχουσας σύνδεσης κατά τη διαδικασία αναβάθμισης; Λάβετε υπόψη ότι ο εξοπλισμός που διαθέτω θα χρειαστεί να
αλλάξει (είναι το παλιό Speedport Entry 2i).


Ευχαριστώ.

paanos
31-03-20, 21:58
Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι δυνατόν αυτό, εννοώ αν η Vodafone είναι μια υπαρκτή εταιρεία ή μια εταιρεία φάντασμα.λόγω του χαμού που γίνεται είναι λογικό να υπάρχει αυτή η δυσκολία.


Γνωρίζει κάποιος που είναι συνδρομητής Vodafone πως μπορώ να επικοινωνήσω με εκπρόσωπο της εταιρείας ή έναν οποιοδήποτε άλλο τρόπο προώθησης του αιτήματος αναβάθμισης;
μόνο μέσω της εξυπηρέτησης, 2106702000 είναι με αστική χρέωση. Δοκίμασε και στο site να βάλεις τον αριθμό σου σε μια από τις προσφορές της αρχικης, μήπως σε καλέσουν.


Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν θα υπάρξει διάστημα διακοπής της υπάρχουσας σύνδεσης κατά τη διαδικασία αναβάθμισης; Λάβετε υπόψη ότι ο εξοπλισμός που διαθέτω θα χρειαστεί να
αλλάξει (είναι το παλιό Speedport Entry 2i).
Στα χαρτιά δεν υπάρχει διακοπή (πέρα από μερικές ώρες). Όμως επειδή παίρνεις από αστικό κέντρο και μάλλον πρέπει να αλλάξεις σε καμπίνα, ενδέχεται στην μεταφορά να πάει κάτι λάθος και να μείνεις χωρίς υπηρεσία. Λόγω του φόρτου μπορεί η επίλυση από τον ΟΤΕ να αργησει.
Το entry 2i υποστηρίζει κανονικά vdsl και αν θέλεις μπορείς να το κρατήσεις, αλλά θα σου δώσουν εξοπλισμό αυτοί.
Αν η τηλεφωνία σου γυρίσει σε ευρυζωνική, θα πρέπει να συνδέσεις τον εξοπλισμό τους για να συνεχίσεις να έχεις τηλεφωνια.

Tzitziloni
31-03-20, 22:26
λόγω του χαμού που γίνεται είναι λογικό να υπάρχει αυτή η δυσκολία.

Κατανοητό.


Δοκίμασε και στο site να βάλεις τον αριθμό σου σε μια από τις προσφορές της αρχικης, μήπως σε καλέσουν.

Προσπάθησα αλλά όπως είπα η υπηρεσία αυτή αναφέρει ότι δεν είναι διαθέσιμη.



Το entry 2i υποστηρίζει κανονικά vdsl και αν θέλεις μπορείς να το κρατήσεις, αλλά θα σου δώσουν εξοπλισμό αυτοί.

Ωραία.


Αν η τηλεφωνία σου γυρίσει σε ευρυζωνική, θα πρέπει να συνδέσεις τον εξοπλισμό τους για να συνεχίσεις να έχεις τηλεφωνια.

Την προηγούμενη φορά το είχαν αφήσει στην απλή (ενώ πριν με cosmote ήμουν VoIP). Προτιμώ την απλή.


Άρα μόνο μέσω του σταθερού τηλεφωνικού αριθμού...

el.g
03-04-20, 14:09
Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι δυνατόν αυτό, εννοώ αν η Vodafone είναι μια υπαρκτή εταιρεία ή μια εταιρεία φάντασμα.



Είναι απλά μια εταιρεία που θεωρεί τους πελάτες της σκουπίδια!
Απροκάλυπτη κοροϊδία από την Voadafone (https://www.adslgr.com/forum/threads/1153316-%CE%91%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Vodafone!?p=6788420#post6788420)

@ ADSLgr.com All rights reserved.