PDA

Επιστροφή στο Forum : Speed booster Wifi



AntoMast
03-04-20, 16:12
Παιδιά μίλησα με 13888 για κανα μισάωρο.. Όλα καλά για Speed Booster, δεν είμαι σίγουρος όμως για ένα θέμα.

Μένω σε σπίτι με δύο ορόφους. Αυτήν την στιγμή το Speed Entry ADSL το ρουτερ το έχω κάτω. Ίντερνετ έχω σε όλο τον πρώτο όροφο, πάνω όχι ή με το ζόρι.

Στον κάτω όροφο ωστόσο δεν έχω 4G. Πάνω έχω φουλ 4/4 (εκεί που θέλω να βάλω το Speed Booster).

Η ερώτηση μου και το θέμα μου είναι.. Άμα βάλω το speed booster πάνω, θα έχω σήμα wifi κάτω; Τι εμβέλεια έχει το WiFi του; Στην αρχή νόμιζα πως μπορώ να έχω και τα δύο ρουτερ το ένα κάτω το ένα πάνω αλλά έκανα λάθος.

jkoukos
03-04-20, 21:25
Καλώδιο δικτύου μπορείς να περάσεις ή υπάρχει μεταξύ των δύο ορόφων;
Αν ναι, λύνεται το θέμα, βάζοντας το booster να κάνει και την DSL σύνδεση και να φέρνει το δίκτυο κάτω στο Speedport που θα χρησιμοποιηθεί ως απλό ασύρματο router ή σκέτο switch/AP.

AntoMast
04-04-20, 18:01
Καλώδιο δικτύου μπορείς να περάσεις ή υπάρχει μεταξύ των δύο ορόφων;
Αν ναι, λύνεται το θέμα, βάζοντας το booster να κάνει και την DSL σύνδεση και να φέρνει το δίκτυο κάτω στο Speedport που θα χρησιμοποιηθεί ως απλό ασύρματο router ή σκέτο switch/AP.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ ωστόσο μου ζήτησαν από Cosmote το Speed entry να το δώσω πίσω μόλις πάρω το άλλο.

Τεσταρα τώρα wifi βάζοντας το speed entry στην θέση που θα βάλω το άλλο και είχα σχετικά καλό wifi κάτω, στο σαλόνι βασικά που εκεί με νοιάζει anyway. Ελπίζω το Huawei HA35 να μην είναι χειρότερο σε θέμα wifi range κτλπ.

- - - Updated - - -

Ρε παιδιά θας μας τρελάνουν..

Πήρα ΟΤΕ τηλεφωνο και ρώτησα για 4G αμα υπάρχει στην περιοχή μου, μόνο και μόνο για να σιγουρευτώ. Μια που βγήκε με σιγουριά μου είπε πως πιάνω μόνο 2G. Ωστόσο, στο σημείο που θέλω να βάλω το router πιάνω συνεχως 4G με το κινητό. Πότε δεν έχω πέσει 4G ή δεν ξέρω εγώ τι. Έχω κάνει επίσης πάνω από 100 μετρήσεις σε μια βδομάδα σε εκείνο το σημείο και έχω πιάσει ταχύτητες μέχρι και 60 mbps, με μέσο όρο 10-15mbps.

Τι κάνω εγώ τώρα; Να εμπιστευτώ τα λόγια που μου είπε εκείνη; Πως γίνεται να πιάνω 4G με το κινητό και καλό σήμα και όχι με τον Speed booster?

jkoukos
04-04-20, 19:20
Να εμπιστευτείς αυτό που βλέπεις εσύ. Φαντάζομαι ότι ο έλεγχος γίνεται σε σύνδεση 4G Cosmote και όχι άλλης κινητής εταιρείας.

AntoMast
04-04-20, 20:37
Να εμπιστευτείς αυτό που βλέπεις εσύ. Φαντάζομαι ότι ο έλεγχος γίνεται σε σύνδεση 4G Cosmote και όχι άλλης κινητής εταιρείας.

Εδώ, σωστά;

Επίσης μίλησα με έναν γνωστό μου που είναι τεχνικός στον ΟΤΕ και μένει κοντά σε εμένα, μου είπε αμα με κινητό πιάνεις 4G είσαι εντάξει.

jkoukos
04-04-20, 23:40
Εννοούσα το κινητό σου να έχει σύνδεση Cosmote, διότι αν έχεις π.χ. Wind, αυτό δεν εξασφαλίζει ότι θα πιάνει το ίδιο καλά και το Booster, αφού πρόκειται για διαφορετικές κεραίες εκπομπής και σε διαφορετικές θέσεις και αποστάσεις.

AntoMast
05-04-20, 00:12
Εννοούσα το κινητό σου να έχει σύνδεση Cosmote, διότι αν έχεις π.χ. Wind, αυτό δεν εξασφαλίζει ότι θα πιάνει το ίδιο καλά και το Booster, αφού πρόκειται για διαφορετικές κεραίες εκπομπής και σε διαφορετικές θέσεις και αποστάσεις.

Μάλιστα. Ναι, έχω καρτοσυμβολαιο οπότε ναι, Cosmote συνδεση.

Απλά εκείνη η κοπέλα που βγήκε και το είπε αυτό με 'τρομαξε', σε εισαγωγικά. Διότι μου είπε πως η περιοχή μου έχει καλύψη μονο 2G/3G, οπότε δεν συμφέρει καν να το έχω, ενώ όταν ανοίγω τα δεδομένα στο κινητό πιάνω 4G+ (LTE).

Ωστόσο ένας γνωστός μου επίσης τεχνικός στον ΟΤΕ μου είπε πως αυτοί βλέπουν γενικά την εικονα όλης την περιοχή που μπορεί να είναι και 15 τετραγωνικά χιλιόμετρα, και πως ορισμένα σημεία μιας περιοχής μπορεί να πιάνουν.

Το speed booster είναι ΟΚ με ταχύτητες 4G+ σωστά; Που θεωρητικά είναι καλύτερες από 4G.

GregoirX23
06-04-20, 05:39
Αν θες να κρατήσεις κ το entry, δλδ σου χρησιμεύει σε κάτι, νομίζω μπορείς να το αγοράσεις.. Πόσο το έχουν αυτό τώρα κούκε; 20ε δεν είναι; :hmm:
Το ρούτερ μετά θα παίζει κ σε άλλους παρόχους.. Αλλά όχι το voip του.. Τέλος σαν ρούτερ δεν είναι και αστέρι.. Αλλά σε γενικές γραμμές τρώγεται..

AntoMast
06-04-20, 11:10
Αν θες να κρατήσεις κ το entry, δλδ σου χρησιμεύει σε κάτι, νομίζω μπορείς να το αγοράσεις.. Πόσο το έχουν αυτό τώρα κούκε; 20ε δεν είναι; :hmm:
Το ρούτερ μετά θα παίζει κ σε άλλους παρόχους.. Αλλά όχι το voip του.. Τέλος σαν ρούτερ δεν είναι και αστέρι.. Αλλά σε γενικές γραμμές τρώγεται..


Νομίζω γύρω στα 45 το έχουν τώρα αλλά ας με διαψεύσει κάποιος αμα απατώμαι.

Εντωμεταξύ θα θελα ρωτήσω, λόγω ιού κτλπ επηρεάζονται και οι ταχύτητες 4G+;Η καμία σχέση; Επίσης, ο καιρός συμβάλει και σε αυτό γενικά; (Βρέχει εδώ και 2 μέρες και έχω παρατηρήσει λίγο πιο χαμηλές ταχύτητες όταν κάνω speed test με κινητό..)

GregoirX23
06-04-20, 12:13
Νομίζω γύρω στα 45 το έχουν τώρα αλλά ας με διαψεύσει κάποιος αμα απατώμαι.

Εντωμεταξύ θα θελα ρωτήσω, λόγω ιού κτλπ επηρεάζονται και οι ταχύτητες 4G+;Η καμία σχέση; Επίσης, ο καιρός συμβάλει και σε αυτό γενικά; (Βρέχει εδώ και 2 μέρες και έχω παρατηρήσει λίγο πιο χαμηλές ταχύτητες όταν κάνω speed test με κινητό..)

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/Termatikos_exoplismos_xrhsidaneio.pdf
Η το 1 η το 2 είμαστε.. Μάλλον το 2 ε; Κοίτα το entry που κρατάει αξία ακόμα..
Δεν μιλάμε για το plus..

Βεβαίως κ μπορεί να αυξηθεί ο φόρτος στις κεραίες, η στο υπόλοιπο δίκτυο του παρόχου που πιθανώς είναι κοινό..
Γιατί όχι;
Έχουν αναφερθεί παραδείγματα στο φόρουμ..
Εγώ όταν το είχα και έβρεχε έπεφτε το σήμα σε 1 μπάρα..

AntoMast
06-04-20, 12:20
https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/Termatikos_exoplismos_xrhsidaneio.pdf
Η το 1 η το 2 είμαστε.. Μάλλον το 2 ε; Κοίτα το entry που κρατάει αξία ακόμα..
Δεν μιλάμε για το plus..

Βεβαίως κ μπορεί να αυξηθεί ο φόρτος στις κεραίες, η στο υπόλοιπο δίκτυο του παρόχου που πιθανώς είναι κοινό..
Γιατί όχι;
Έχουν αναφερθεί παραδείγματα στο φόρουμ..
Εγώ όταν το είχα και έβρεχε έπεφτε το σήμα σε 1 μπάρα..

24αρι..(Τωρα απο τα 24 πιανω μονο 1.6 οποτε καταλαβαινεις γιατι θελω speedbooster αμεσα..). Οποτε λογικα το 1.

Οσο για το speed booster, καθως το ειχες, μπορεις να μου πεις εαν χρειαστηκε/χρειαζεται να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις οταν το βαλω; Για μεγιστη αποδοτικοτητα;

Επισης κατι εχω ακουσει οτι ριχνει την ταχυτητα του ADSL. Ισχυει αυτο; Δηλαδη να παει την δικια μου απο ξερω εγω 1.6 σε 1;

GregoirX23
06-04-20, 12:26
24αρι..(Τωρα απο τα 24 πιανω μονο 1.6 οποτε καταλαβαινεις γιατι θελω speedbooster αμεσα..). Οποτε λογικα το 1.

Οσο για το speed booster, καθως το ειχες, μπορεις να μου πεις εαν χρειαστηκε/χρειαζεται να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις οταν το βαλω; Για μεγιστη αποδοτικοτητα;

Επισης κατι εχω ακουσει οτι ριχνει την ταχυτητα του ADSL. Ισχυει αυτο; Δηλαδη να παει την δικια μου απο ξερω εγω 1.6 σε 1;

Πφφφ έτσι γενικά τι να σου πω τώρα.. :hmm:
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερο αν δεν αντιμετωπίσεις πρόβλημα..
Εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/930749-Cosmote-εμπορική-διάθεση-της-συνδυαστικής-υπηρεσίας-ADSL-VDSL-και-4G-Home-Speed-Booster) υπάρχουν όλα..
Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου ρίξει τη ταχύτητα..

AntoMast
06-04-20, 12:28
Πφφφ έτσι γενικά τι να σου πω τώρα.. :hmm:
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερο αν δεν αντιμετωπίσεις πρόβλημα..
Εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/930749-Cosmote-εμπορική-διάθεση-της-συνδυαστικής-υπηρεσίας-ADSL-VDSL-και-4G-Home-Speed-Booster) υπάρχουν όλα..

Εγινε. Σε 1-3 μερες θα το εχω οποτε αμα εχω κανενα προβλημα θα το ψαξω. Ελπιζω να βελτιωσει την ταχυτητα μου..εστω και λιγο, γιατι 1.6 δεν παλευεται κυριολεκτικα. Να σαι καλα.

GregoirX23
06-04-20, 12:31
Εγινε. Σε 1-3 μερες θα το εχω οποτε αμα εχω κανενα προβλημα θα το ψαξω. Ελπιζω να βελτιωσει την ταχυτητα μου..εστω και λιγο, γιατι 1.6 δεν παλευεται κυριολεκτικα. Να σαι καλα.

1.6ε; 1600cc είναι; :whistle:
Στατιστικά γραμμής έβαλες καθόλου; Δε νομίζω ε;
Πάντως πάρτο πρώτα.. Αν το πάρεις, και βλέπουμε μετά για ρυθμίσεις κλπ..

AntoMast
06-04-20, 12:37
1.6ε; 1600cc είναι; :whistle:
Στατιστικά γραμμής έβαλες καθόλου; Δε νομίζω ε;
Πάντως πάρτο πρώτα.. Αν το πάρεις, και βλέπουμε μετά για ρυθμίσεις κλπ..

1.6mbps, χρονια τωρα, και πολυ ειναι με το attenuation που εχω να σου πω την αληθεια. Ειναι γυρω στο 60. Δεν το εχω ψαξει πολυ αλλα δεν βλεπω σωτηρια εκτος αμα γινει κατι με speed booster.

Δυστηχως ειμαι ατυχος που ειμαι ακριβως αναμεσα σε δυο DSLAM που και τα δυο ειναι 4.5+ χιλιομετρα μακρια μου.

GregoirX23
06-04-20, 12:39
1.6mbps, χρονια τωρα, και πολυ ειναι με το attenuation που εχω να σου πω την αληθεια. Ειναι γυρω στο 60.

Δυστηχως ειμαι ατυχος που ειμαι ακριβως αναμεσα σε δυο DSLAM που και τα δυο ειναι 4.5+ χιλιομετρα μακρια μου.

Α κατάλαβα.. Τόσο ωραία..
Τπτ καμπίνες vdsl η ftth δεν έβαλαν εκεί; Χωρίς να ξέρω που είναι το εκεί..

AntoMast
06-04-20, 12:44
Α κατάλαβα.. Τόσο ωραία..
Τπτ καμπίνες vdsl η ftth δεν έβαλαν εκεί; Χωρίς να ξέρω που είναι το εκεί..

Μπα, τιποτα. Δεν ξερεις ποσα παραπονα εχω κανει, χρονια τωρα, εχουν μαθει το τηλεφωνο μου απ'εξω που λεει ο λογος. Αλλα τιποτα. Κοστιζει να βαλουν καμπινες (οχι οτι δεν εχουν τα λεφτα απλα ναι) και λογικα δεν θα τους συμφερει επισης διοτι δεν ειμαστε πολλοι. Σιγα μην τους νοιαξουν 500-1000 ατομα. Ειμαι 8 χιλιομετρα μακρια απο πολη 60.000+ κατοικων εντωμεταξυ.

Το εχω πει, ταχυτητες VDSL ή FTTH θα δω σε 5-10 χρονια και εαν. Τωρα θα μου πεις και γιατι δεν φευγεις, ολοι οι παροχοι το ιδιο, κανενας δεν εχει καμπινες εδω και αντε αντι να πιανω 1.6 mbps να πιανω 2 με εναν αλλο. Που δεν αξιζει για ολη την διαδικασια + πληρωμη προστιμου διακοπης.

Οποτε καθεσαι ετσι οπως εισαι και κλαις την μοιρα σου, τοσο πισω που ειμαστε σαν χωρα :)

Τελος παντων

GregoirX23
06-04-20, 12:48
Μπα, τιποτα. Δεν ξερεις ποσα παραπονα εχω κανει, χρονια τωρα, εχουν μαθει το τηλεφωνο μου απ'εξω που λεει ο λογος. Αλλα τιποτα. Κοστιζει να βαλουν καμπινες (οχι οτι δεν εχουν τα λεφτα απλα ναι) και λογικα δεν θα τους συμφερει επισης διοτι δεν ειμαστε πολλοι. Σιγα μην τους νοιαξουν 500-1000 ατομα. Ειμαι 8 χιλιομετρα μακρια απο πολη 50.000+ κατοικων εντωμεταξυ.

Το εχω πει, ταχυτητες VDSL ή FTTH θα δω σε 5-10 χρονια και εαν. Τωρα θα μου πεις και γιατι δεν φευγεις, ολοι οι παροχοι το ιδιο, κανενας δεν εχει καμπινες εδω και αντε αντι να πιανω 1.6 mbps να πιανω 2 με εναν αλλο. Που δεν αξιζει για ολη την διαδικασια + πληρωμη προστιμου διακοπης.

Οποτε καθεσαι ετσι οπως εισαι και κλαις την μοιρα σου, τοσο πισω που ειμαστε σαν χωρα :)

Τελος παντων

Πάλι καλά να λες που υπάρχει και το booster.. Έχει μεν ορισμένα κουσούρια, αλλά κάπως καλύτερα θα είσαι..
Α να σημειωθεί ότι με cosmote tv κλπ δεν είναι συμβατό.. Απλά λέω.. Όχι ότι με 1,6Μ θα έπαιζε το tv..

AntoMast
06-04-20, 14:39
Δεν ξερω αμα θα με βοήθησει να σου πω την αλήθεια..

Γύρω στις 35 μετρήσεις αυτήν την βδομαδα, κατά την διάρκεια της ημέρα, μέσο όρο down 10.9mbps ωστόσο συνήθως βλέπω 4-6mbps. Σχεδόν φουλ σήμα.

Δεν ξερω τι φταίει, ελπίζω να είναι λόγω ιού οι αισχρες ταχύτητες αλλά ποιος ξέρει.. Εσύ έπιανες πολύ παραπάνω;

GregoirX23
06-04-20, 22:40
Ανάλογα τη περίπτωση.. Τη περιοχή, τη κάλυψη, το φόρτο της κεραίας κλπ κλπ..
Έξω από το σπίτι τα ίδια; Στις ρυθμίσεις, στη κατάσταση τηλεφώνου -> κάρτας sim, κοίτα να βρεις σημείο με χαμηλό dBm, δλδ την ισχύ σήματος, και μέτρα ταχύτητα το βράδυ..
Άσε εγώ στην αρχή είχα τρελό θέμα με την ισχύ & χαμηλές ταχύτητες.. Μετά έφτιαξαν την ισχύ του σήματος και πέταγε γκάζια..
Όταν έβρεχε έκανε λίγα νερά.. Και όταν ο bonding server έκανε τα δικά του και δεν συνδύαζε σωστά τις ταχύτητες..
Μόνο στη πράξη θα το δεις.. Ότι και να λέμε γενικά τώρα..

AntoMast
06-04-20, 23:29
Ανάλογα τη περίπτωση.. Τη περιοχή, τη κάλυψη, το φόρτο της κεραίας κλπ κλπ..
Έξω από το σπίτι τα ίδια; Στις ρυθμίσεις, στη κατάσταση τηλεφώνου -> κάρτας sim, κοίτα να βρεις σημείο με χαμηλό dBm, δλδ την ισχύ σήματος, και μέτρα ταχύτητα το βράδυ..
Άσε εγώ στην αρχή είχα τρελό θέμα με την ισχύ & χαμηλές ταχύτητες.. Μετά έφτιαξαν την ισχύ του σήματος και πέταγε γκάζια..
Όταν έβρεχε έκανε λίγα νερά.. Και όταν ο bonding server έκανε τα δικά του και δεν συνδύαζε σωστά τις ταχύτητες..
Μόνο στη πράξη θα το δεις.. Ότι και να λέμε γενικά τώρα..

Το βράδυ (μετά τις 23:00) και το πρωί (πριν τις 12) έχω πιο υψηλές ταχύτητες σχετικά. Κατα την διάρκεια της ημέρα όμως χτυπιέται άσχημα. Κατά μέσο όρο πιάνω κάνα 8αρι.

Ισχύ σήματος έχω καλή, 3 με 4. Τώρα άμα βγω έξω θα χω φουλ αλλά δεν πολυ μετράει αυτό, άσε που και να το λέμε δεν αλλάζει κάτι, αφού δεν πρόκειται να το έχω έξω.

GregoirX23
06-04-20, 23:41
Το βράδυ (μετά τις 23:00) και το πρωί (πριν τις 12) έχω πιο υψηλές ταχύτητες σχετικά. Κατα την διάρκεια της ημέρα όμως χτυπιέται άσχημα. Κατά μέσο όρο πιάνω κάνα 8αρι.

Ισχύ σήματος έχω καλή, 3 με 4. Τώρα άμα βγω έξω θα χω φουλ αλλά δεν πολυ μετράει αυτό, άσε που και να το λέμε δεν αλλάζει κάτι, αφού δεν πρόκειται να το έχω έξω.

Την ημέρα σε πιάνει ο φόρτος προφανώς..
Έξω μπορεί να μη το έχεις, αλλά να βάλεις καμιά 4g κεραία, αν έχεις θέμα μέσα στο σπίτι.. Λέμε τώρα..
Όπως είπα στη πράξη θα το δεις.. Στο σχετικό λίνκ εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/930749-Cosmote-εμπορική-διάθεση-της-συνδυαστικής-υπηρεσίας-ADSL-VDSL-και-4G-Home-Speed-Booster?highlight=booster)υπάρχουν όλα..
Βέβαια υπάρχουν και τα σχόλια για ταχύτητες που σέρνονται λόγω φόρτου η μη..
Ότι κάτσει που λένε.. :whistle: Μόνο με real δοκιμή θα φανεί το πράγμα.. Ότι και να λέμε τώρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.