PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυνατά ηχεία



Σελίδες : [1] 2

AsGoodAsItGets
09-12-04, 16:00
Παιδιά λέω να κάνω ένα (τουλάχιστον :wink: ) δωράκι στον εαυτό μου τα χριστούγεννα και θέλω να αγοράσω ηχεία για το pc. Τα θέλω κυρίως για να ακούω δυνατά (και καλά φυσικά) μουσική, γιατί δεν έχω στερεοφωνικό και ούτως ή άλλως το μεγαλύτερο κομμάτι της συλλογής μου είναι σε mp3.
Έχω καταλήξει στα Creative Megaworks 250D :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500648
Και γενικά ψάχνω κάτι περίπου σ΄αυτήν την τιμή, το πολύ μέχρι 150€.

Έχετε καμιά άποψη για τα εν λόγω Creative ή/και κάποια άλλα;

Α, επίσης μιλάμε μόνο για 2.1, δε χρειάζομαι και δε θέλω παραπάνω.

wintech2003
09-12-04, 16:34
Τα Megaworks έχουν γενικά πάρα πολύ καλές κριτικές και δεν μπορώ παρα να στα προτείνω ανεπιφύλακτα :)

McAli
09-12-04, 17:32
Εγώ πάλι σε όσους με ρωτούν σχετικά, απαντώ να πάρουν μία "φέτα" ενισχυτή και ένα ζευγάρι ηχεία για hi-fi επίσης....2.1 και χωρίς "φέτα" ενισχυτή, θα ακούς τα μισά από αυτά που έχει το τραγούδι...

Συγνώμη αν στην έσπασα, αλλά καλύτερα να περιμένεις μέχρι το Πάσχα.

edit: Για να μην σου χαλάσω τελείως τα Χριστούγεννα, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ζευγάρι ακουστικών των 50Ευρώ περιμένοντας το Πάσχα να έρθει.

wintech2003
09-12-04, 17:51
McAli, και εγώ μαζί σου.

Αλλα πόσο θα πάει μια φέτα με 2 ηχεία?

Εμενα τα B&W μου κοστίσανε 260 EUR. Βάλε και ενα πολύ απλό μέσο ενισχυτή (π.χ. Technics) και θες άλλα 150 EUR περίπου.

Ο AsGoodAsItGets θέλει κάτι περίπου στα 150 EUR...

McAli
09-12-04, 18:02
Εμενα τα B&W μου κοστίσανε 260 EUR


Εντάξει τώρα, από τη στιγμή που σκέφτεται για αγορά ηχείων υπολογιστή , δεν νομίζω να θέλει και B&W αν τελικώς ακολουθήσει την άλλη λύση....Υπάρχουνε άλλα που θα του κάνουν μία χαρά τη δουλειά!!
Επίσης η λύση της Technics στα 150Ευρώ ακούγεται πολύ καλή.
Οπότε 300-350Ευρώ θα του κάνουν μία χαρά....Γι'αυτό και του είπα να το αφήσει για το Πάσχα...(ή τις Απόκριες τέλος πάντων ανάλογα τα οικονομικά του).

ΟΜΩΣ, μη παρεξηγηθούμε , έτσι;;;;!!!!! Εδώ μιλάμε για μία λύση που να συγκρίνεται με την απόδοση ηχείων υπολογιστή! Προς θεού, μη νομίζει κανείς ότι είμαστε τόσο αφελής να θεωρούμε 300-400 αρκετά λεφτά για ενισχυτή-ηχεία ενός σοβαρού συστήματος hi-fi.

pelasgian
09-12-04, 18:52
Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα (edit: παίρνω πίσω το ΒΑΡΒΑΤΟ = 1200pmpo, γιατί της creative είναι 300RMS!!!:whiteflag ) subwoofer 2.1 multimedia στα δύο πρώτα κανάλια (surround) και ένα compact radio cd στα άλλα δύο; Να πάρεις ένα 1200PMPO multimedia (έτσι τα μετράνε για να φαίνονται πολλά) και ένα 2x10RMS compact radio, ακούγεται πολύ ικανοποιητικά για τον υπολογιστή. Αντίστοιχα αν έχεις 6.1 πάρε ένα 4.1 από αυτά τα multimedia και άλλα δύο στο compact.

Τα μικρούλια ηχειάκια των multimedia ακούγονται φρίκη (και οι ενισχυτές τους είναι ολίγον μαπίτσες), όμως αν καλύψεις τις χαμηλές με το woofer τους, τις μέσες υψηλές μέ ένα compact stereo και τις πολύ ψηλές με τα surround satelites τους έχεις κάτι που κάπως τρώγεται με 250 ευρώ.

AsGoodAsItGets
09-12-04, 20:05
Οπότε 300-350Ευρώ θα του κάνουν μία χαρά....Γι'αυτό και του είπα να το αφήσει για το Πάσχα...(ή τις Απόκριες τέλος πάντων ανάλογα τα οικονομικά του).

ΟΜΩΣ, μη παρεξηγηθούμε , έτσι;;;;!!!!! Εδώ μιλάμε για μία λύση που να συγκρίνεται με την απόδοση ηχείων υπολογιστή! Προς θεού, μη νομίζει κανείς ότι είμαστε τόσο αφελής να θεωρούμε 300-400 αρκετά λεφτά για ενισχυτή-ηχεία ενός σοβαρού συστήματος hi-fi.


Ρε παιδιά, έλεος, άμα θέλω σοβαρό Hi-Fi θα τα σκάσω, ηχεία ζήτησα! :lol:



Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα (edit: παίρνω πίσω το ΒΑΡΒΑΤΟ = 1200pmpo, γιατί της creative είναι 300RMS!!! ) subwoofer 2.1 multimedia στα δύο πρώτα κανάλια (surround) και ένα compact radio cd στα άλλα δύο; Να πάρεις ένα 1200PMPO multimedia (έτσι τα μετράνε για να φαίνονται πολλά) και ένα 2x10RMS compact radio, ακούγεται πολύ ικανοποιητικά για τον υπολογιστή. Αντίστοιχα αν έχεις 6.1 πάρε ένα 4.1 από αυτά τα multimedia και άλλα δύο στο compact.

Μάλλον είμαι υπερβολικά άσχετος με ήχο γιατί δεν κατάλαβα τίποτα απ΄όσα γράφεις! :shock: :lol: :?:

McAli
09-12-04, 20:17
Ρε παιδιά, έλεος, άμα θέλω σοβαρό Hi-Fi θα τα σκάσω, ηχεία ζήτησα!


Πού το είδες το σοβαρό hi-fi ; Απλά σου πρότεινα κάτι που κάνει λίγα λεφτά παραπάνω και έχει τεράστια διαφορά. Αν επιμένεις τώρα στις ψευτολύσεις πάρε τα ηχεία που σου πρότεινε ο wintech2003, και μετά με το καλό όταν ακούσεις τα ίδια τραγούδια μέσω της λύσης που σου πρότεινα ή ενός σοβαρού hi-fi θα λες "τι άκουγα τόσο καιρό;Θόρυβο;"

Άντε και καλές ακροάσεις.

XTCgr
09-12-04, 20:28
creative (cambridge soundworks/megaworks) S750 S700, 550
Logitech 680,5500(o αντικαταστάτης των 680),5300

Edit...δεν πρόσεξα την οροφή των 150e

AsGoodAsItGets
09-12-04, 20:29
Πού το είδες το σοβαρό hi-fi ; Απλά σου πρότεινα κάτι που κάνει λίγα λεφτά παραπάνω και έχει τεράστια διαφορά. Αν επιμένεις τώρα στις ψευτολύσεις πάρε τα ηχεία που σου πρότεινε ο wintech2003, και μετά με το καλό όταν ακούσεις τα ίδια τραγούδια μέσω της λύσης που σου πρότεινα ή ενός σοβαρού hi-fi θα λες "τι άκουγα τόσο καιρό;Θόρυβο;"

Τα 300-350 ευρώ δεν είναι "λίγα λεφτά παραπάνω", είναι πάνω από τα διπλάσια! :lol:

Εκτιμώ την προσπάθειά σου να με βοηθήσεις, αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είμαστε όλοι audiophiles. Τα ηχεία που έχω τώρα για να καταλάβεις είναι Primax των 30 ευρώ. Και δεν έχω καν ακόμα κάρτα ήχου, ακούω από το AC97 της μητρικής.

McAli
09-12-04, 20:35
AsGoodAsItGets, εντ'αξει κατάλαβα...Με παρέσυρε το "δυνατά (και καλά φυσικά)" που είπες.

pelasgian
09-12-04, 20:49
Μάλλον είμαι υπερβολικά άσχετος με ήχο γιατί δεν κατάλαβα τίποτα απ΄όσα γράφεις! :shock: :lol: :?:

Τώρα που τα διαβάζω ούτε εγώ τα καταλαβαίνω :mrgreen:

Σχετικά με watt:
Υπάρχουν πολλοί τρόποι που μετράνε τα Watt:
1) PMPO
2) RMS
3) DIN

Τα PMPO φαίνονται πολλά, αλλά είναι μούφα.
Οσοι λένε RMS ΔΕΝ κοροϊδεύουν το κόσμο.
Όσοι λένε DIN είναι ακόμα καλύτεροι, ειδικά αν αναφέρουν πότε ξεπερνάν το THD (total harmonic distortion) του 1% (μετάφραση: είμαι ηχείο 7Watt, αλλά μετά τα 4 αρχίζω και βατραχιάζω)

300RMS που λέει η Creative, ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΤΟΙΧΟΥΣ!
Να φανταστείς, το compact radio που έχω (δύο 4" ηχεία με κασσέτα, ράδιο, cd κλπ) βγάζει 2x7 DIN (2x5RMS) -> (600PMPO).

Όταν πάρεις, κοίτα μη σε πιάσει Κώτσο κάνας «μέκαψες» και σου ρίχνει 1500Watt (PMPO). Να κοιτάς μόνο τα RMS και συγκεκριμένα μέχρι πόσα μπορείς να το ανοίξεις με THD<1%.

Σύντομα: πάρε τα Creative!

Αν έχεις compact hi-fi (που παίρνεις με 150ευρώ) βάλε ένα τέτοιο. Εγώ έβαλα στα δύο κανάλια της blaster το 2.1 (woofer) και στα άλλα δύο ένα aiwa radio-cd-cassette στερεάκι.

Μη κουφαθείς με τα Creative!
(Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως είναι υπερβολικά στα μπάσσα, αλλά πατάτες στις μέσες συχνότητες.)

AsGoodAsItGets
09-12-04, 21:12
Αν έχεις compact hi-fi (που παίρνεις με 150ευρώ) βάλε ένα τέτοιο. Εγώ έβαλα στα δύο κανάλια της blaster το 2.1 (woofer) και στα άλλα δύο ένα aiwa radio-cd-cassette στερεάκι.

Αυτό για το RMS το ήξερα, αυτή τη σύνδεση που προτείνεις δε μπορώ να καταλάβω... :roll: :?:

Συνδέεις το audio out του mini hi-fi με το audio in του pcιού κι από το pc στα ηχεία;
Η από το pc στο mini κι από κει στα ηχεία;

(παρακάμπτεις ουσιαστικά και στις 2 περιπτώσεις τα ηχεία του mini;)

McAli
09-12-04, 22:17
Σε μπέρδεψε γιατί δεν πρόσεξε ότι ψάχνεις για 2.1....σου έχει βάλει 15 ηχεία....

Μη την ψάχνεις άλλο....βέπω εδώ ότι κανένας δεν έχει αντίρρηση για Creative, οπότε χτύπατα....

Γενικά πάντως εάν ποτέ θες να ακούσεις μέσα από στερεοφωνικό τον υπολογιστή σου (ότι παίζει ο υπολογιστής σου για την ακρίβεια) βάζεις ένα καλώδιο με μονό "καρφί" στο Audio OUT της κάρτας γραφικών, και το άλλο άκρο που θα πρέπει να είναι διπλό (+ και -) στο Auxiliary του hi-fi.....

Αν τώρα έχεις και ηχεία υπολογιστή, και woofer και στερεφωνικό, τότε κάνεις αυτα που πάει να περιγράψει ο Pelasgian...(αν το υποστηρίζει η κάρτα γραφικών σου), και έχεις ένα 5.1 σύστημα.......μπλα μπλα μπλα....

(αν δεν κάνω λάθος :lol: )

pelasgian
10-12-04, 00:22
Η δική μου κάρτα έχει δύο στέρεο εξόδους. Στη μία πέταξα ένα 2.1 και στην άλλη ένα μικρό στέρεο. Καλύπτει όλες τις συχνότητες ωραία: Χαμηλές το woofer του 2.1, μεσαίες το μικρό στέρεο και υψηλές τα δορυφοράκια του 2.1.

Είσαι σίγουρος ότι είναι 300 RMS; Είναι πολύ γαϊδούρινη ισχύς! Το 2χ7RMS όταν το βάλω στο τέρμα ξεκουφαίνει! (Στα 4/5 βατραχιάζει βέβαια). Όμως τα ηχεία τα έχω σε απόσταση μισό μέτρο από μένα στο desktop μου, δεν «γεμίζει» δωμάτιο.

Βασικά, έτσι έχεις 4.1, δεν έχει μεσαίο ηχείο! Υπάρχουν κάρτες που βγάζουν 3 στέρεο εξόδους, οπότε οδηγούν 6.1 (φαντάζομαι ότι θα βγάλουν και 8.1 ή 10.1 κλπ) -> (τον παίζουν!)

Ρε σεις, είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ τα satellites για να είναι 75RMS! Πάνω από 10 δεν τα κόβω! Αυτά είναι 2" έτσι πώς φαίνονται στην εικόνα. Μήπως πουλάνε μπαλαμούτι; Μετά, αυτά τα DAC τί τα θέλει; Το οδηγεί ψηφιακά; Έχει ψηφιακή έξοδο η κάρτα σου;

billpeppas
10-12-04, 02:31
Ρε παιδιά , μην τρελλένεστε.
Για την τιμή τους τα MegaWorks φυσάνε , και είναι βαρβάτα ηχεία.

Όποιος δεν τα έχει / έχει ακούσει δεν μπορεί να εκφέρει άποψη.
Εκτός και αν πάμε την συζήτηση στο "υποθετικό".

AsGoodAsItGets
10-12-04, 02:31
Είσαι σίγουρος ότι είναι 300 RMS; Είναι πολύ γαϊδούρινη ισχύς! Το 2χ7RMS όταν το βάλω στο τέρμα ξεκουφαίνει! (Στα 4/5 βατραχιάζει βέβαια). Όμως τα ηχεία τα έχω σε απόσταση μισό μέτρο από μένα στο desktop μου, δεν «γεμίζει» δωμάτιο.

Δεν ξέρω, αλλά έχουν και πιστοποίηση THX. Λες να είναι μούφα;
Μωρέ και 100RMS να βγάζουν, πάλι καλά μου είναι.
Άλλωστε στα 300 δε θα αποδίδουν τόσο καλά όσο θέλω.

Το ερώτημα είναι:
με τέτοια ηχεία και το pc, μπορείς να κάνεις πάρτυ στο σπίτι; :mrgreen:
(όπου τα ηχεία και το pc είναι σε ένα δωμάτιο, και το πάρτυ σε όλο το σπίτι)

WAntilles
10-12-04, 03:06
Ο,τιδήποτε πάρετε, να είναι της Yamaha.

Πολύ καλός ήχος για τα λεφτά που δίνεις.

ipo
10-12-04, 03:35
Εγώ θα σου έλεγα να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις ένα midi HiFi Technics με 500 ευρώ. Παίζει mp3 και μπορείς να το συνδέσεις και με το pc σου.

Είναι πολύ πιο ακριβή λύση (και πολύ έξω φυσικά από αυτό που ζητάς), αλλά όπως είπε και κάποιος παραπάνω δεν συγκρίνεται με τον ήχο που θα ακούς από την κάρτα ήχου σου και τα καλά ηχεία που έχεις βάλει στο μάτι. Άσε που θα μπορείς να ακούς μουσική χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις να ανοίξει το pc, και χωρίς να υπομένεις το θόρυβο του υπολογιστή (ακούγοντας ραδιόφωνο ή cd με mp3 κατευθείαν από το HiFi).

Εγώ έχω εδώ και 9 χρόνια δύο ηχειάκια 2x7 Watt RMS στο pc και είμαι ικανοποιημένος. Αλλά αν ήθελα κάτι για να βελτιώσω τον τρόπο που ακούω μουσική σίγουρα θα ήθελα κάτι πραγματικά καλό, το οποίο δεν συνδυάζεται με τον ενοχλητικό θόρυβο του υπολογιστή (συνήθως δεν ακούω δυνατά μουσική, οπότε ο εν λόγω θόρυβος είναι αισθητός).

Αν θέλουμε να ακούμε καλά τη μουσική πρέπει να παίρνουμε γνωστές μάρκες και να δίνουμε δυστυχώς αρκετά χρήματα.

billpeppas
10-12-04, 05:37
Ρε παιδιά , μην τρελλένεστε.
Για την τιμή τους τα MegaWorks φυσάνε , και είναι βαρβάτα ηχεία.

Όποιος δεν τα έχει / έχει ακούσει δεν μπορεί να εκφέρει άποψη.
Εκτός και αν πάμε την συζήτηση στο "υποθετικό".

Επαναλαμβάνομαι για 2η φορά:

Πηγαίντε ρε παιδιά κάπου να τα ακούσετε [ σωστά ρυθμισμένα , και με καμιά Audigy 2 ZS όχι με καμιά AC' 97 Realtek ] , και έπειτα ας εκφέρετε την γνώμη σας.

AsGoodAsItGets
10-12-04, 06:06
Είναι πολύ πιο ακριβή λύση (και πολύ έξω φυσικά από αυτό που ζητάς), αλλά όπως είπε και κάποιος παραπάνω δεν συγκρίνεται με τον ήχο που θα ακούς από την κάρτα ήχου σου και τα καλά ηχεία που έχεις βάλει στο μάτι. Άσε που θα μπορείς να ακούς μουσική χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις να ανοίξει το pc, και χωρίς να υπομένεις το θόρυβο του υπολογιστή (ακούγοντας ραδιόφωνο ή cd με mp3 κατευθείαν από το HiFi).

Ξεχνάς την ευκολία που σου παρέχει το pc όσον αφορά ελληνικά filenames/id3 tags, αρχεία ogg, mpc, ape, κλπ.
Και ναι, έχω πολλά τέτοια στη συλλογή μου.
Κάποια στιγμή θα πάρω mini hi-fi μόνο και μόνο για ράδιο και ενδεχομένως για κάποια mp3. Αν και μέχρι τώρα δεν έχω δει κανένα mini/midi hi-fi με display τύπου ipod/zen/iriver για τα mp3. Τα περισσότερα έχουν εξαιρετικά φτωχή υποστήριξη λειτουργιών σχετικών με mp3.

AsGoodAsItGets
10-12-04, 06:08
Πηγαίντε ρε παιδιά κάπου να τα ακούσετε [ σωστά ρυθμισμένα , και με καμιά Audigy 2 ZS όχι με καμιά AC' 97 Realtek ] , και έπειτα ας εκφέρετε την γνώμη σας.

Σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι. Να δώσω 150 για τα ηχεία και άλλα 50 για μια Audigy.

McAli
10-12-04, 06:54
Ο χρυσός Κανόνας για τα ηχεία (και τα πικ-απ) λέει ότι ποτέ δεν τα αγοράζουμε αν δεν τα ακούσουμε πρώτα. Τώρα πως μπορείς να τεστάρεις τα ηχεία για υπολογιστή...μόνο αν τα έχει κάποιος φίλος σου....

Πάρτυ μπορεί να κάνεις με πολλά Watt. Ναι έχω πάει σε party που είχε μόνο ηχεία υπολογιστή ( :lol: :lol: ) και ήταν εντάξει....αρκεί να μην ήσουν στο δωμάτιο που ήταν ο υπολογιστής. Στη περίπτωση πάντως που κάνεις party, ζήτα από κανένα φίλο σου να σου φέρει τον ενισχυτή του και τα ηχεία του (ή ΕΣΤΩ το mini hi-fi!!!....σεβασμός στους καλεσμένους!! :lol: )

McAli
10-12-04, 06:56
γεια! :D

sonic
10-12-04, 11:16
Γιατί δεν κοιτάς και κάτι σε Altec Lansing (δεν νομίζω να το έγραψα σωστά) που φτιάχνει και οικιακά ηχεία και όπως και να το κάνουμε κάτι καλύτερο θα ξέρουν απο την Creative , άσε που και οπτικά τουλάχιστων είναι και πολύ πιο όμορφα απο τα Creative.

Σχετικά με την κάρτα ήχου , δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο όταν η συλλογή σου είναι σε mp3, δεν θα σου προσφέρει κάτι περισσότερο. Έγω συνδέω το στερεοφωνικό μου με την onboard(Asus Ρ4Ρ, Ac97) και παίζει μια χαρα , και δεν είναι και του πετεματού το σύστημα.

sonic
10-12-04, 11:16
Γιατί δεν κοιτάς και κάτι σε Altec Lansing (δεν νομίζω να το έγραψα σωστά) που φτιάχνει και οικιακά ηχεία και όπως και να το κάνουμε κάτι καλύτερο θα ξέρουν απο την Creative , άσε που και οπτικά τουλάχιστων είναι και πολύ πιο όμορφα απο τα Creative.

Σχετικά με την κάρτα ήχου , δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο όταν η συλλογή σου είναι σε mp3, δεν θα σου προσφέρει κάτι περισσότερο. Έγω συνδέω το στερεοφωνικό μου με την onboard(Asus Ρ4Ρ, Ac97) και παίζει μια χαρα , και δεν είναι και του πεταματού το σύστημα.

McAli
10-12-04, 12:26
sonic, τί κρατάει ο Αδόλφος;

sonic
10-12-04, 13:16
Καρπούζι, αλλά πρέπει να δείς την φάτσα του στο μεγάλο, δηλ εδώ
http://www.20id.com/hw2.gif

πολύ γέλιο!!!!

profitis
10-12-04, 14:59
Επείδη ψήνομαι και εγώ για καινούργια ηχεία,με 50-60 € παίρνεις κατι το αξιόλογο η @@@;Ενοειται πως δεν θέλω σκέτα ηχεία αλλα με subwoofer μαζί.

Νικαετός
10-12-04, 15:08
Επείδη ψήνομαι και εγώ για καινούργια ηχεία,με 50-60 € παίρνεις κατι το αξιόλογο η @@@;Ενοειται πως δεν θέλω σκέτα ηχεία αλλα με subwoofer μαζί.


Προφήτη , δυστυχώς με τα χρήματα αυτά , παίρνεις μόνο @@@ !

Νικαετός
10-12-04, 15:14
Επίσης , να τονίσω πως τα mp3s , δεν είναι για ακρόαση σε στερεοφωνικό. (Εκτός αν είναι σε 320 -και πάλι οριακά) . Οπότε δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις αρκετά χρήματα για ηχεία ,μόνο και μόνο για να ακούς mp3s .

Τώρα , πάρτυ με mp3s ??? ΚΑΙ σεβασμός στους καλεσμένους ? Αποκλείεται ! Εκτός αν και οι καλεσμένοι είναι της mp3 γενιάς. Πιστεύω όμως πως ακόμα και έτσι να είναι , όλο και κάποιοι θα έχουν original cds , ακόμα και αντιγραμμένα που ο ήχος τους δεν συγκρίνεται με τίποτα με αυτόν των mp3s.

McAli
10-12-04, 15:52
Επίσης , να τονίσω πως τα mp3s , δεν είναι για ακρόαση σε στερεοφωνικό. (Εκτός αν είναι σε 320 -και πάλι οριακά) .


Τί;



Τώρα , πάρτυ με mp3s ??? ΚΑΙ σεβασμός στους καλεσμένους ? Αποκλείεται !


Τί;

Γιατί τόση εμπάθεια; Σου σκοτώσανε τη μουσική;

sonic
10-12-04, 15:58
Not true! Έχω κατεβάσει αρκετά variable bit rate , κάτω των 320 ,αλλά και constant bit rate στα 192 και μπορώ να πώ ότι αν έχει χρησιμοποιηθεί καλό ριπεράκι (Eac λ.χ.) η ποιότητα είναι super. Μόνο σε άμεση σύγκριση με το cd μπορεί να πάρεις χαμπάρι διαφορά.

Νικαετός
10-12-04, 16:04
Από τη φύση του το mp3 είναι ΑΠΩΛΕΣΤΙΚΗ συμπίεση της μουσικής , επομένως αρκετές πληροφορίες χάνονται και μία απλή ακρόαση σε σύστημα (μέτριο) κόστους 4- 5000 € ,θα σε κάνει να διαπιστώσεις τη διαφορά.

Υποθέτω πως σε ακόμα καλύτερα συστήματα , η ακουστική διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Για ακρόαση στο pc , ή στο αυτοκίνητο , ουδεμία αντίρρηση τα mp3 είναι αρκετά ικανοποιητικά.

Τώρα αν θέλετε καλή ποιότητα μουσικής ...οι αναλογικές πηγές ήχου ήταν ,είναι και θα είναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΕΣ , τελεία και παύλα επί του θέματος.


(Για όσους δεν κατάλαβαν ή δεν θέλουν να καταλάβουν: βινύλιο is the best !)

McAli
10-12-04, 16:18
μία απλή ακρόαση σε σύστημα (μέτριο) κόστους 4- 5000 € ,θα σε κάνει να διαπιστώσεις τη διαφορά.

:lol: :lol: :lol:

Συγνώμη δεν κατάλαβα το χιουμορ σου και στο προηγούμενο μήνυμά σου.

AsGoodAsItGets
10-12-04, 16:19
(Για όσους δεν κατάλαβαν ή δεν θέλουν να καταλάβουν: βινύλιο is the best !)

Νίκο δε θέλω να μπούμε σε αυτή τη συζήτηση αλλά μήπως στην περίπτωσή σου παίζει και η ηλικία κάποιο ρόλο; :wink:
π.χ. κι εγώ αν είχα μια βιβλιοθήκη με βινύλια δε θα ήθελα να την πετάξω!

sonic
10-12-04, 16:24
Κοίτα , η φύση του ήχου είναι αναλογική και κατα συνέπεια μονο μέσω αναλογικών μέσω μπορεί να επιτευχθεί σωστή ηχογράφηση και αναπαραγωγή. Αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν σύστημα ακριβότερο των 1000€, πόσο μάλλον 4-5000€, για να καταλάβουν διαφορά.

AsGoodAsItGets
10-12-04, 16:24
μία απλή ακρόαση σε σύστημα (μέτριο) κόστους 4- 5000 € ,θα σε κάνει να διαπιστώσεις τη διαφορά.


Επαναλαμβάνω:

Η συζήτηση δεν αφορά audiophiles!

Το κόστος πρέπει να κυμαίνεται στο ποσό που ανέφερα.
Κι αν κάνω πάρτυ θα φροντίσω οι επισκέπτες να μην είναι τόσο κολημένοι με τον ήχο! :mrgreen: :lol:

sonic
10-12-04, 16:27
Κοίτα , η φύση του ήχου είναι αναλογική και κατα συνέπεια μονο μέσω αναλογικών μέσω μπορεί να επιτευχθεί σωστή ηχογράφηση και αναπαραγωγή. Αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν σύστημα ακριβότερο των 1000€, πόσο μάλλον 4-5000€, για να καταλάβουν διαφορά.

billpeppas
10-12-04, 18:59
Γιατί δεν κοιτάς και κάτι σε Altec Lansing (δεν νομίζω να το έγραψα σωστά) που φτιάχνει και οικιακά ηχεία και όπως και να το κάνουμε κάτι καλύτερο θα ξέρουν απο την Creative , άσε που και οπτικά τουλάχιστων είναι και πολύ πιο όμορφα απο τα Creative.

Σχετικά με την κάρτα ήχου , δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο όταν η συλλογή σου είναι σε mp3, δεν θα σου προσφέρει κάτι περισσότερο. Έγω συνδέω το στερεοφωνικό μου με την onboard(Asus Ρ4Ρ, Ac97) και παίζει μια χαρα , και δεν είναι και του πεταματού το σύστημα.

Μην μου πείς ότι νομίζεις ότι τα Altec Lansing έχουν καλύτερο ήχο από τα Creative γιατί θα πηδήξω από το παράθυρο για δεύτερη φορά.

Αν θες να ακούσεις τα ηχειάκια [ τα MegaWorks ] ξέρω αρκετά άτομα σε διάφορα σημεία της Ελλάδας που τα έχουν.
Αν θες στείλε μου σε PM που μένεις , για να σου πω αν έχω κάποιον εκεί κοντά.

McAli
10-12-04, 19:02
Αν θες να ακούσεις τα ηχειάκια [ τα MegaWorks ] ξέρω αρκετά άτομα σε διάφορα σημεία της Ελλάδας που τα έχουν.
Αν θες στείλε μου σε PM που μένεις , για να σου πω αν έχω κάποιον εκεί κοντά.


Ωραίος ο billpeppas!!!!!!!!!!!! Αυτό θα πει "κοινότητα"!

AsGoodAsItGets
10-12-04, 19:08
Αν θες να ακούσεις τα ηχειάκια [ τα MegaWorks ] ξέρω αρκετά άτομα σε διάφορα σημεία της Ελλάδας που τα έχουν.
Αν θες στείλε μου σε PM που μένεις , για να σου πω αν έχω κάποιον εκεί κοντά.

Δε χρειάζεται, έχω ήδη καταλήξει.
Τα Creative 250D και μια Audigy 2 24bit bulk από πλαίσιο, merry xmas! :mrgreen:

Νικαετός
10-12-04, 19:52
Νίκο δε θέλω να μπούμε σε αυτή τη συζήτηση αλλά μήπως στην περίπτωσή σου παίζει και η ηλικία κάποιο ρόλο;
π.χ. κι εγώ αν είχα μια βιβλιοθήκη με βινύλια δε θα ήθελα να την πετάξω!


θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου , αλλά πίστεψέ με δεν είναι θέμα ηλικίας ! (Εξάλλου η δισκοθήκη μου αποτελείται από πολύ μεγαλύτερο αριθμό cds (original) ,από ότι LPs .


As goodas , συμφωνώ μαζί σου και καλορίζικα !

pt3
10-12-04, 23:16
Για τον φίλο πάντως που ρώτησε για κάτι στην κλίμακα των 50 - 60 € εγώ πήρα τα Altec Lancing 4121 (τύπου 2.1) και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Αλλα βέβαια δεν έχω ακούσει για να μπορώ να κάνω συγκρίσεις και σίγουρα αυτά δεν κάνουν για πάρτυ και προφανώς δεν συγκρίνονται με hi-fi

Επίσης δεν νομίζω οτι ο ψηφιακός ήχος συγκρίνεται με τον αναλογικό τουλάχιστον σε μηχανήματα ήχου μικρού - μεσαίου κόστους. Ακόμα και στην πολύ ακριβή κατηγορία πάνω από τα 5000 € αν υπάρχουν διαφορές υπερ του αναλογικου αμφιβάλλω
αν αυτές θα ακούγονται. Στην πράξη δε επειδή ο πολύ καλός αναλογικός ήχος έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις στη παραγωγή και πολύ περισσότερες στην συντήρηση των LPs η κάθε σύγκριση νομίζω οτι αποβαίνει υπερ του ψηφιακού.

Πάντως η κατάσταση στο hi - fi νομίζω ότι έχει ξεφύγει τελείως. Πάρα πολλές φορές νομίζω οτι από μέσο για να ακούς μουσική έχει γίνει αυτοσκοπός. Πριν από χρόνια (εποχή δραχμών) είχα διαβάσει στον ήχο ένα τεστ για σταθεροποιητή τάσης ο οποίος κόστιζε 2.000.000 δρχ !!! :shock:

Mp3s υπάρχουν καλά και κακά. Πιστεύω οτι το ripping παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το bitrate μικρότερο. Καλά mp3 σχετικά χαμηλού bitrate (160) τα οποία μάλιστα τα είχα κάνει decode και τα είχα γράψει σε cd μουσικής έπαιζαν αξιοπρεπέστατα σε σχετικά καλό στερεοφωνικό. Δεν νομίζω οτι ήχος τους είχε μεγάλη διαφορά ειδικά αν τον σύγκρινες με ήχο από LP.

Νικαετός
10-12-04, 23:46
Mp3s υπάρχουν καλά και κακά. Πιστεύω οτι το ripping παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το bitrate μικρότερο. Καλά mp3 σχετικά χαμηλού bitrate (160) τα οποία μάλιστα τα είχα κάνει decode και τα είχα γράψει σε cd μουσικής έπαιζαν αξιοπρεπέστατα σε σχετικά καλό στερεοφωνικό. Δεν νομίζω οτι ήχος τους είχε μεγάλη διαφορά ειδικά αν τον σύγκρινες με ήχο από LP.


pt3 , αν και τελείως off topic , αυτό που έγραψες αποτελεί ...ιεροσυλία . Όποτε θέλεις μπορούμε να κάνουμε οποιαδήποτε σύγκριση ανάμεσα σε mp3 και LP . Είναι δυνατόν , από τη στιγμή που μόνο η κεφαλή του πικάπ κοστίζει κοντά στις 2000 ευρώ να συζητάμε για τέτοια σύγκριση ?

Αλλά τέλος πάντων , είπαμε το θέμα αυτό (αναλογικός - ψηφιακός ήχος) ξεφεύγει τελείως από το συγκεκριμμένο νήμα . Πολύ θα ήθελα πάντως να υπήρχε ένα σχετικό θέμα...

pt3
11-12-04, 05:51
Δύο επεξηγήσεις μόνο



Είναι δυνατόν , από τη στιγμή που μόνο η κεφαλή του πικάπ κοστίζει κοντά στις 2000 ευρώ να συζητάμε για τέτοια σύγκριση ?


Δεν μιλάω για τέτοιο στερεοφωνικό. Αυτό που λέω είχε συνολικό κόστος (6 συσκευές) ~ 1.000.000 δρχ πριν από 8 χρόνια περίπου. Το πικαπ (πλατώ - κεφαλή - βελόνα) άντε να είχε 150.000

Σε απόλυτη σύγκριση τα LP σαφώς υπερτερούν των mp3. Στην πράξη όμως το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς χάνεται από την μειωμένη απόδοση των συμβατικών συσκευών και από τα γνωστά χρατς - χρουτς των δίσκων. Δεν αμφιβάλλω βέβαια στο ότι δίσκοι καλής κοπής, καλοδιατηρημένοι, σε high end σύστημα θα παίζουν καλύτερα.

AsGoodAsItGets
11-12-04, 06:33
Ρε παιδιά, ανοίξτε ένα thread αφού το θέμα σας ενδιαφέρει, να συγκρίνετε τις... λυχνίες σας! :lol: :mrgreen:

Να πω κι εγώ ο άσχετος την άποψή μου η οποία συνοψίζεται στο εξής:
Πόσοι άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά στον ήχο μεταξύ cd και βινυλίου (και να τη βγάλουν υπέρ του 2ου) και σε τι συνθήκες ακρόασης;
Να πούμε ένα 5% σε συνθήκες κλειστού δωματίου χωρίς καμιά άλλη ηχητική παρέμβαση; :wink:
I rest my case :wink:

McAli
11-12-04, 06:49
Ρε παιδιά, ανοίξτε ένα thread αφού το θέμα σας ενδιαφέρει, να συγκρίνετε τις... λυχνίες σας!


Το θέμα είναι τόσο υποκειμενικό, και έχει τόσες πολλές παραμέτρους που αν ανοίξει τέτοια συζήτηση θα καταλήξει σαν αυτή με το ".....VW Golf"

mario_z
11-12-04, 06:58
Πριν 2 χρονια σκεφτομουν το ιδιο. Τελικα μια και δεν ακουω mp3 αλλα μονο CDs "περασμενα" στο σκληρο δισκο με τον lossless codec 9 της Microsoft εφτιαξα ενα συνολο που μου χαριζει ωρες καλης μουσικης. Μεχρι και parties εκανα. Συστημα που παιζει ακομα και μετα 2 χρονια αψογα και "εχει βγαλει" τα λεφτα του. Laptop + Creative Extigy + Harman/Kardon HK 670 + B&W DM602S3. O Harman τοτε μου κοστισε περιπου 400 και κατι euros τα ηχεια αλλο τοσο περιπου + τις βασεις τους που ειναι πανεμορφες! Μπορω να πω οτι ΚΑΙ σαν ηχος ΚΑΙ σαν αισθητικη αξιζουν τα λεφτα τους. Δεν ενδιαφερομουν για ηχοσυστημα μια και ακομα και ραδιοφωνο ακουω (οποτε ακουω) μεσω του ιντερνετ. (DSL εδω και εναμιση χρονο). Γενικα αν ακους ολη μερα μουσικη αξιζει και δεν το θεωρω "ακριβη" λυση για την ποιοτητα που ακους. Δε μπαινω σε τεχνικες λεπτομερειες οπως για παραδειγμα οτι απο τις σημερινες καρτες ηχου παιρνεις για παραδειγμα σημα προς θορηβο πανω απο 90db (οσο περιπου απο ενα καλο ακριβο CD player). :wink:

McAli
11-12-04, 07:20
mario_z, Πέστα ντε!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.