PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάποιος να μου πει, τι τελικά πληρώνουμε;



TheLastInLine
16-07-07, 22:28
Φίλοι καλησπέρα σας, είμαι καινούριο μέλος και χαίρομαι που επιτέλους θα ακούσω και μία λογική άποψη. Γιατί αν περίμενα από τον ΟΤΕ, ζήτω που κάηκα.
Εδώ και 2 μήνες περίπου έχω το πακέτο conn-x @ 2Mbps. (2048/256 θεωρητικά). Πήρα και το SpeedTouch 585 v6 (για PSTN). Με βόλευε το ασύρματο βλέπετε. Κάρτα δικτύου έχω μια D-Link DWL-G510, ρυθμισμένη σε 802.11 b-2.4GHz (το b/g είναι περιττό). Για να μην γίνομαι κουραστικός κάθε μέρα κάνω 2 μετρήσεις minimum (διάφορες ώρες) στο speedtest.net. Μία σ' έναν server στην Αθήνα και μία σ' έναν στο Μόναχο της Γερμανίας. Ο μέσος όρος μου είναι (κρατηθείτε!!!) γύρω στα 600kbps down και 130kbps up με latency κατά μέσο όρο 185ms. Μόνο 2 θρυλικές στιγμές την Κυριακή που πέρασε (16/7/07) με το Μόναχο έφτασα τα 1036kbps και έπειτα τα 1042kbps. Για να πάρω και άλλη γνώμη ζήτησα από 1 φίλο στην Αθήνα (με ίδια σύνδεση) να κάνει και αυτός μετρήσεις στο ίδιο site και ταυτόχρονα με μένα. Τα αποτελέσματα με προβλημάτισαν. Σε καμία περίπτωση δεν είχε πέσει κάτω από 1800kbps, στιγμές που εγώ χτύπαγα κάτι 500άρια και το κεφάλι μου στον τοίχο. Μια γελοία ίσως απόδειξη ότι όντως κάτι δεν πάει καλά με μένα είναι και σε ένα online παιχνίδι που παίζω και εγώ και ο φίλος. Test Drive Unlimited ο τίτλος του. Είμαστε ένα ελληνικό club μέσα στο παιχνίδι. Εγώ έβλεπα και διάβαζα μόνο αυτόν και τους άλλους δίπλα του τους έβλεπα σαν να έχουν connection problem. Ο φίλος όμως τους έβλεπε κανονικά και οι άλλοι αυτόν. Τελικά διαπίστωσα ότι από τους 8 παίχτες που μπορείς να βλέπεις γύρω σου κανονικά πάντα εγώ βλέπω 1 και αν. Δοκίμασα τα πάντα, να ανοίξω κάποια ports στο modem, αλλά ήταν περιττό γιατί δεν βοήθησε καθόλου. Τελικά πριν από λίγες ημέρες χρειάστηκε να κάνω ένα format. Μυστηριωδώς έκτοτε δεν βλέπω ούτε αυτόν τον φίλο in-game. Με όλα αυτά έστειλα mail στον ote στην υποστήριξη πελατών για να με συνδέσουν με Κάιρο....ε με το 1242 που εγώ νομίζω ακόμα ότι δεν έχει να κάνει με την γραμμή. Αυτοί μου είπαν να πάρω το 121. Τα ξαναλέω και μου λέει ο ευγενής κύριος ότι θα το κοιτάξουν και θα με πάρουν την επομένη. Προς έκπληξη μου, όντως με πήραν. Και να τι μου είπε ένας άλλος κυριούλης. Ας ανοίξουμε το τάδε ftp και άρχισε να κατεβάζεις ένα αρχείο. Αρχίζω. Μου λέει στην αρχή του downloading, βλέπω ότι έπιασες 1400kbps. Μετά σιώπησε όταν είδε την απότομη πτώση κάτω από τα 1000. Όταν τον ρώτησα εγώ τι πληρώνω ακριβώς μου είπε ότι θα το ξανακοιτάξουνε και θα με ξαναπάρουν. Σίγουρα πάντως δεν θα με ξαναπάρουν!!!
Πάντως πήρα την τιμωρία μου σήμερα 16/7/07 το απόγευμα όταν για πρώτη φορά χάθηκε τελείως η adsl σύνδεση μου για κανά 2 λεπτά. Όταν ξαναήρθε πάω από περιέργεια να μπω στο modem και από μόνο του είχε βάλει κωδικό και δεν μπορώ να μπω. Μάλλον θα κάνω reset.
Τέλος πάντων θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μία λογική εξήγηση για όλα αυτά που συμβαίνουν; Να κάνω ανάσταση στον ΟΤΕ όταν πάω να πληρώσω; Να κάνω τίποτα επιπλέον ρυθμίσεις στο modem μπας και βοηθηθεί λίγο η κατάσταση;
Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες και ευχαριστώ προκαταβολικά. Συγγνώμη και από τους mods για την έκθεση αλλά μόνο εδώ πιστεύω ότι μπορώ να ακουστώ.

ax8os.arouris
17-07-07, 00:16
Και να τι μου είπε ένας άλλος κυριούλης. Ας ανοίξουμε το τάδε ftp και άρχισε να κατεβάζεις ένα αρχείο. Αρχίζω. Μου λέει στην αρχή του downloading, βλέπω ότι έπιασες 1400kbps. Μετά σιώπησε όταν είδε την απότομη πτώση κάτω από τα 1000.

Αν η γραμμή σου είναι στα 2 Mbps, πως γίνεται να πιάνεις στο downloading 1000-1400; Μήπως κάνεις λάθος; Επίσης το speedtest.net δεν είναι πολύ αξιόπιστο. Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω, θα σου απαντήσει κάποιος γνώστης...αν και καλοκαιριάτικα ίσως αργήσει λίγο...

l_satsok
17-07-07, 00:32
@ax8os.arouris
μηπως μολις μας εφτασες απο τον αρη;;

ακου πως γινεται με 2 να πιανεις μονο 1000!
ελα να σου δειξω εγω που πιανω 300

ax8os.arouris
17-07-07, 00:58
@ax8os.arouris
μηπως μολις μας εφτασες απο τον αρη;;

ακου πως γινεται με 2 να πιανεις μονο 1000!
ελα να σου δειξω εγω που πιανω 300

Πριν μου κάνεις τον έξυπνο, εξήγησε μου αν θες, πως γίνεται ο φίλος με τη γραμμή στα 2 mbps να περιμένει ότι θα κατεβάζει από ftp ή από rapidshare κλπ με 2000. Θα κατεβάζει με ταχύτητα γύρω στα 200 kbps!
:nono:κι είσαι και "παλιός"

orck
17-07-07, 01:09
καποιες ερωτησεις
το ρουτερ σου σε τι ταχυτητα κλειδωνει; 10.0.0.138 Internet connection >details

απο το ftp.otenet.gr τι ταχυτητες πιανεις (σε Kbyte/sec ετσι οπως στο δειχνει το προγραμμα που χρησιμοποιεις για να κατεβαζεις, εννοειται οτι δεν χρησιμοποιεις κανενα αλλο προγραμμα στο Inet εκεινη την στιγμη); ΠΡΟΣΕΞΕ οταν μας λες τιμες να βαζεις και τις μοναδες διπλα, δηλαδη το 1000 και 2000 που λες δεν μας λεει κατι

TheLastInLine
17-07-07, 17:57
Όταν λέω κάτω από 1000 εννοώ kilobits per second. Σε kilobytes δεν έχω δει ακόμα τιμή πάνω από 95 kilobytes per second.
Όσο αφορά ένα download που έκανα πριν από λίγο από το ftp του ote, κατέβαζα σταθερά με 96,7 kilobytes ps (=773,6 kilobits ps(άρα κάτω απο 1000)) για κανά 30άρι δευτερόλεπτα. Μετά τρώει ένα flash και πέφτει στα 52kilobytes ps και για τα επόμενα λεπτά συνέχιζε σιγά σιγά να ξανανεβαίνει.
Για το σε τι ταχύτητα κλειδώνει θα πω με σιγουριά το βράδυ που θα του κάνω reset γιατί όπως σας είπα κλείδωσε μόνο του και δε μου δίνει πρόσβαση!

panoc
17-07-07, 18:02
Όταν λέω κάτω από 1000 εννοώ kilobits per second. Σε kilobytes δεν έχω δει ακόμα τιμή πάνω από 95 kilobytes per second.
Όσο αφορά ένα download που έκανα πριν από λίγο από το ftp του ote, κατέβαζα σταθερά με 96,7 kilobytes ps (=773,6 kilobits ps(άρα κάτω απο 1000)) για κανά 30άρι δευτερόλεπτα. Μετά τρώει ένα flash και πέφτει στα 52kilobytes ps και για τα επόμενα λεπτά συνέχιζε σιγά σιγά να ξανανεβαίνει.
Για το σε τι ταχύτητα κλειδώνει θα πω με σιγουριά το βράδυ που θα του κάνω reset γιατί όπως σας είπα κλείδωσε μόνο του και δε μου δίνει πρόσβαση!

από οτι βλεπω εισαι στο dslam κωσταντινουπόλεως στη πατρα, καλως ηρθες σε ενα
απο τα πιο πηγμενα κεντρα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398) της κατα τα αλλα ομορφης (λεμε τωρα) πόλης μας.

TheLastInLine
17-07-07, 18:24
Panoc και να είναι πηγμένο το δίκτυο για αυτό πληρώνουμε. Για να το βελτιώσουν και να τα τσεπώνουν οι μεγαλομέτοχοι. Δεν νομίζω να είμαι παράλογος. Είμαστε που είμαστε κάτι χρόνια πίσω από άποψη παροχής internet υπηρεσιών μην λένε ότι μας δίνουν πράγματα που δεν μπορούν να υποστηρίξουν. Και η πλάκα είναι ότι για την γραμμή μου είναι πλέον διαθέσιμα τα 4 και 8 mbit. Με δουλεύουν κανονικότατα μου φαίνεται!
Orck έκανα reset και έχω πάλι πρόσβαση στο router. Ποιά είναι η αξία που λέει σε τι ταχύτητα κλειδώνει; Αν εννοείς το PVC, είναι 8.35

ax8os.arouris
17-07-07, 19:49
Νομίζω την ταχύτητα στην οποία κλειδώνει το router την βλέπεις από την επιλογή Broadband Connection, στο πεδίο Bandwith. Αυτό νομίζω σου ζήτησε ο orck...

l_satsok
17-07-07, 20:20
@ax8os.arouris

διαβασε τα παλια μυνηματα να δεις ποια ειναι η ευρυζωνικη πραγματικοτητα και μετα θα
καταλαβεις οτι ηρθες φρεσκος και απληροφορητος.
οπῶσδηποτε δεν εχεις γνωρισει τετοιου ειδους προβλημα και εχεις την εντυπωση οτι ολα ειναι
ωραια και καλα και γι αυτο σου φαινεται πολυ παραξενο να εχει καποιος πολυ χαμηλη ταχυτητα.
διαβασε τα ποστ των αγανακτισμενων και θα καταλαβεις.

TheLastInLine
17-07-07, 21:22
Αν είναι αυτό τότε ορθώς αναφέρει 256/2048. Απλά το πρόβλημα μου είναι ότι σίγουρα ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι αγανακτησμένοι σαν και μένα αλλά σίγουρα όπως αναφέρω στο αρχικό thread υπάρχουν και άλλοι που με το ίδιο πακέτο που παίρνουν αυτά που τους αντιστοιχούν. Αν ήξερα θα έβαζα 768kbps. Αφού τέτοια νούμερα φτάνω! Καμιά ιδέα για βελτίωση. Τίποτα extra ρυθμισούλες που θα μπορούσα να κάνω;

ax8os.arouris
17-07-07, 21:29
TheLastLine, παρεπιπτόντως, με Ethernet το έχεις δοκιμάσει το SpeedTouch και κάνει πάλι τα ίδια;


@ax8os.arouris

διαβασε τα παλια μυνηματα να δεις ποια ειναι η ευρυζωνικη πραγματικοτητα και μετα θα
καταλαβεις οτι ηρθες φρεσκος και απληροφορητος.
οπῶσδηποτε δεν εχεις γνωρισει τετοιου ειδους προβλημα και εχεις την εντυπωση οτι ολα ειναι
ωραια και καλα και γι αυτο σου φαινεται πολυ παραξενο να εχει καποιος πολυ χαμηλη ταχυτητα.
διαβασε τα ποστ των αγανακτισμενων και θα καταλαβεις.
:spam:

In internet terminology, a troll (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29)is someone who intentionally posts derogatory or otherwise inflammatory messages about sensitive topics in an established online community such as an online discussion forum to bait users into responding.
Από τη wikipedia! Από μένα σε σένα με αγάπη...Καλά μπάνια...Αφού δεν ξέρεις εσύ να βοηθήσεις το συμφορουμίτη...μην τα βάζεις με μένα!
Σόρυ TheLastLine για την μικρή παρεκτροπή στο νήμα σου. Εγώ δε θα το συνεχίσω πάντως...:cool:

TheLastInLine
17-07-07, 21:39
Σε Ethernet δεν το έχω δοκιμάσει γιατί πολύ απλά θα ήθελα 8 μέτρα περίπου καλώδιο το οποίο θα περνάει και μια πόρτα. Αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό. Η ποιότητα του σήματος είναι γύρω στο 82-85%, δεν υπάρχουν συσκευές όπως φούρνοι μικροκυμάτων που μπορούν να κάνουν παρεμβολές και σίγουρα δεν υπάρχει και παρεμβολή από τον κάτω όροφο γιατί μένω σε ιδιόκτητο.

ax8os.arouris
17-07-07, 21:51
Χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός αλλά πέρα από ftp.otenet.gr έχεις κάνει καμία μέτρηση να δεις πως πάει το downloading (σε Kbytes) από μεγάλους servers όπως microsoft, ftp.ntua.gr, nvidia;
Στο λέω αυτό γιατί εμένα μου έτυχαν τα εξής: από speedtest.net (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1221076&postcount=439) και από τους παραπάνω servers (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1221429&postcount=442) με διαφορά 2 ωρών...

agrelaphon
17-07-07, 22:25
Όταν λέω κάτω από 1000 εννοώ kilobits per second. Σε kilobytes δεν έχω δει ακόμα τιμή πάνω από 95 kilobytes per second.
Όσο αφορά ένα download που έκανα πριν από λίγο από το ftp του ote, κατέβαζα σταθερά με 96,7 kilobytes ps (=773,6 kilobits ps(άρα κάτω απο 1000)) για κανά 30άρι δευτερόλεπτα. Μετά τρώει ένα flash και πέφτει στα 52kilobytes ps και για τα επόμενα λεπτά συνέχιζε σιγά σιγά να ξανανεβαίνει.
Για το σε τι ταχύτητα κλειδώνει θα πω με σιγουριά το βράδυ που θα του κάνω reset γιατί όπως σας είπα κλείδωσε μόνο του και δε μου δίνει πρόσβαση!

Αν νομίζεις οτι αυτό που κάνεις download αποτελείται μόνο από λέξεις (ψηφιακές) των 8 bit είσαι γελασμένος. Δεν μπορείς να κάνεις δηλ. την αναγωγή που έχεις κάνει παραπάνω (x8) και να πεις "τόσο είναι η πραγματική μου ταχύτητα". Πρέπει να προσθέσεις τουλάχιστον ένα 10% παραπάνω σε διόρθωση λαθών, echo cancelation κτλ.
Δεν λέω οτι έχεις άδικο που παραπονιέσαι, αλλά (χωρίς να θέλω να σε στεναχωρίσω) η αγορά ενός 2Μb adsl πρέπει να είναι ό,τι πιο άστοχο αυτήν την περίοδο

GMF8
17-07-07, 22:58
Αν είναι αυτό τότε ορθώς αναφέρει 256/2048. Απλά το πρόβλημα μου είναι ότι σίγουρα ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι αγανακτησμένοι σαν και μένα αλλά σίγουρα όπως αναφέρω στο αρχικό thread υπάρχουν και άλλοι που με το ίδιο πακέτο που παίρνουν αυτά που τους αντιστοιχούν. Αν ήξερα θα έβαζα 768kbps. Αφού τέτοια νούμερα φτάνω! Καμιά ιδέα για βελτίωση. Τίποτα extra ρυθμισούλες που θα μπορούσα να κάνω;

Kαι εγώ το ιδιο πρόβλημα έχω και δοκιμασα τα πάντα χωρίς λύση. Η μόνη λύση είναι υπομονή. Kαποια στιμή οταν ολοι οι παροχοι εχουν δικά τους dslam ισωσ η κατάσταση καλυτερεύσει.

TheLastInLine
17-07-07, 23:24
Φίλε ax8os και από sites όπως της nvidia ή της microsoft δεν έχω καλλίτερα αποτελέσματα.

Φίλε agrelaphon, έστω και με το κατανοητό 10% που αναφέρεις θα έπαιζα μεταξύ 700 με 850 kilobits. Σωστά; Και πάλι χάλια μαύρα είναι. Δεν έχει νομίζω σημασία να παίζουμε τόσο με τις λεπτομέρειες στα νούμερα αλλά με την χοντρή πραγματικότητα. Θα συμφωνήσω ότι ίσως ήταν άστοχη η επιλογή μου, όπως και τα 72 ευρωπουλάκια που θα δώσω αύριο, αλλά το ξαναλέω όπως ανέφερα και παραπάνω, ότι με ίδιο πακέτο άλλοι γνωστοί και άγνωστοι έχουν επιτύχει σαφώς καλλίτερα νούμερα από μένα. Σε αυτό θα ήθελα μια βοήθεια.

Πάντως γενικά πριν από λίγο έπαιζα το on-line παιχνιδάκι μου και για 3 τέταρτα που οδηγούσα δεν μπορούσα να δω άνθρωπο γύρω μου από τους δεκάδες που στην ουσία ήταν γύρω μου!

nio25
18-07-07, 12:22
Φίλε thelastinline το πρόβλημα ειναι γενικο στο συγκεκριμένο dslam σχεδον ολοι πιάνουν ταχύτητες κατω απο το 50% της πραγματίκης ταχυτητας που θα μπορουσαν να πιάσουν(ενταξει σε ιδανικες συνθηκες).Αν θες δήλωσε καμια βλάβη στο 121 μήπως και κάνουν κατι...
Ριξε και μια ματια εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398 να δεις τι παιζει (και απο ποτε παιζει:p) στο dslam.

(σημερα παντως πρέπει να ειναι λιγο καλύτερα τα πράγματα, τουλάχιστον το πρωι ήταν...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.