PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιβολή προστίμου στην εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ για υιοθέτηση αθέμιτων εμπορικών πρακτικών



nnn
10-04-20, 11:49
Μετά από αυτεπάγγελτη έρευνα της Γενικής Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων κατά το προηγούμενο έτος, προέκυψε ότι η εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ που λειτουργούσε ως πάροχος υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης (συμπεριλαμβανομένων SMS /MMS), ενέγραψε, κατά το κρίσιμο χρονικό διάστημα, καταναλωτές σε συνδρομητική υπηρεσία χωρίς τη συναίνεση τους, με αποτέλεσμα να υποστούν υπέρμετρες χρεώσεις στους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας τους.

Ειδικότερα, η Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή επέβαλε στην εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, διοικητικό πρόστιμο ύψους 250.000,00 ευρώ επειδή ως πάροχος υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης υιοθέτησε παραπλανητικές εμπορικές πρακτικές που συνίσταντο σε:


εγγραφή καταναλωτών σε συνδρομητικές υπηρεσίες πολυμεσικής πληροφόρησης μέσω προσυμπληρωμένων εικονιδίων συναίνεσης, τα οποία ενεργοποιούνταν με τη συμμετοχή τους σε έρευνα που προβάλλονταν σε ιστοτόπους υψηλής επισκεψιμότητας (Facebook και άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης), με θέμα τις συνήθειες των ελλήνων και με δέλεαρ δωροεπιταγές για αγορές υψηλής αξίας σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ, με αποτέλεσμα την υπέρμετρη χρέωσή τους,
στην ενεργοποίηση των υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης κατόπιν πρόσκλησης των καταναλωτών-συνδρομητών συνδέσεων κινητής τηλεφωνίας να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς με έπαθλο την χορήγηση δωρεάν επιταγών υψηλής αξίας σε γνωστές αλυσίδες σουπερμάρκετ, η συμμετοχή στους οποίους επέφερε υπέρμετρες χρεώσεις στους λογαριασμούς τους κινητής τηλεφωνίας.


Η εταιρεία δεν ενημέρωσε με σαφή και κατανοητό τρόπο και προτού οι καταναλωτές προχωρήσουν στην εγγραφή τους, ότι η συμμετοχή των καταναλωτών -χρηστών διαδικτύου και συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας στην προβαλλόμενη εξ αποστάσεως έρευνα ή διαγωνισμό συνεπάγεται υποχρέωση πληρωμής, ενώ δημιούργησε στους καταναλωτές την ψευδή εντύπωση ότι αν προβούν σε συγκεκριμένη ενέργεια θα κερδίσουν έπαθλο ιδιαιτέρως ελκυστικό ενώ αυτό στην πραγματικότητα δεν υφίστατο.

Σημειώνεται τέλος ότι απαγορεύονται ρητά τα προσυμπληρωμένα τετραγωνίδια (pre–ticked boxes) σε όλους τους διαδικτυακούς τόπους αγοράς προϊόντων και υπηρεσιών στην Ευρωπαϊκή Ένωση με θεμελιώδη σκοπό την προστασία των καταναλωτών από τις «παγίδες πληρωμών» στο διαδίκτυο.

Πηγή : Υπουργείο Ανάπτυξης (http://www.mindev.gov.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%b2%ce%bf%ce%bb%ce%ae-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%84%ce%af%ce%bc%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%b5%cf%84%ce%b1%ce%b9%cf%81%ce%b5%ce%af%ce%b1-dimoco-greece-mono%cf%80/)

hoannis
10-04-20, 12:03
Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα παράδειγμα από προσυμπληρωμένο τετραγωνίδιο (pre–ticked box) για να καταλάβουμε τι ακριβώς είναι
και να το αποφεύγουμε στην συνέχεια;

gcf
10-04-20, 12:06
Το κουτάκι που πρέπει να πατήσεις για να εγγραφείς σε κάποια υπηρεσία να μην είναι από πριν τικαρισμένο, να πρέπει να το κάνεις εσύ.

Black3539
10-04-20, 12:22
Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα παράδειγμα από προσυμπληρωμένο τετραγωνίδιο (pre–ticked box) για να καταλάβουμε τι ακριβώς είναι
και να το αποφεύγουμε στην συνέχεια;

Σαν ένα έτοιμο ψηφοδέλτιο είναι. Συμφωνείς σε όρους χωρίς να έχεις δώσει συγκατάθεση...

hoannis
10-04-20, 12:31
Το κουτάκι που πρέπει να πατήσεις για να εγγραφείς σε κάποια υπηρεσία να μην είναι από πριν τικαρισμένο, να πρέπει να το κάνεις εσύ.
Αυτό το έχω καταλάβει.
Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;

ironfist
10-04-20, 12:37
Το θέμα είναι να πληρώνονται τα πρόστιμα από τα λαμόγια γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα και 10εκ να τους βάλουν.
Γιατί από ειδήσεις περί επιβολής προστίμων (γενικώς) έχουμε άπειρες.
Είδηση με πληρωμή κάποιου δεν βλέπουμε...

tigergreg
10-04-20, 12:45
250,000 προστιμο οταν εχει φαει μυρια απο ανυποψιαστους καταναλωτες....

Μπραβο, ωραιο ξεπλυμα.....

KeyMaKeR
10-04-20, 13:44
Καιρός ήταν!! Αυτοί το είχαν τερματίσει. Χωρίς να έχεις καμία σχέση με διαγωνισμούς σου ερχόταν κατευθείαν sms με δυο χρεώσεις κοντά 7ευρω.

Kokostas
10-04-20, 13:50
"Το θέμα είναι να πληρώνονται τα πρόστιμα από τα λαμόγια γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα και 10εκ να τους βάλουν.
Γιατί από ειδήσεις περί επιβολής προστίμων (γενικώς) έχουμε άπειρες.
Είδηση με πληρωμή κάποιου δεν βλέπουμε..."

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

:clap::clap::clap::clap::clap:

MitsakosGR
10-04-20, 13:52
Αυτό το έχω καταλάβει.
Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;

Εννοεί σε περιπτώσεις που βάζεις εσύ το τηλέφωνό σου. Πρέπει να υπάρχει κουτάκι στο οποίο να επιλέγεις ότι συμφωνείς με τους όρους χρήσης της υπηρεσίας και την εγγραφή σου σε αυτή. Αυτό το κουτάκι πολλές φορές το έχουν προεπιλεγμένο και πρέπει να το διαβάσεις για να το απο-επιλέξεις αν δεν θέλεις. Απλά για τον πολύ κόσμο που απλά έβαζε το νούμερό του χωρίς να διαβάσει τίποτά άλλο (ότι θα τον χρεώνει δλδ) αυτό αυτόματα σήμαινε και την έναρξη χρέωσής του.

Δεν εννοεί τις περιπτώσεις που ξεκινάνε μόνοι τους να σε χρεώνουν και πρέπει να αποεγγραφείς! Για αυτή τη περίπτωση είναι αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/1146857-%CE%9C%CE%B5-%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%A5%CE%A0%CE%A0?highlight=%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A4).

minas
10-04-20, 14:02
Αυτό το έχω καταλάβει.
Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;

Υπάρχουν μερικά θέματα συζήτησης στο φόρουμ που το έχουμε καλύψει (παρπάνω από) εκτενώς.
Σε κάποιες περιπτώσεις έπαιρναν τον αριθμό από τη συσκευή (πχ από κινητά που συνδέονταν από το δίκτυο του παρόχου).
Υπάρχουν και περιπτώσεις που απλά πρόσθεταν τυχαίους αριθμούς και ισχυρίζονταν ότι γράφτηκες.

iml
10-04-20, 14:08
Το κουτάκι που πρέπει να πατήσεις για να εγγραφείς σε κάποια υπηρεσία να μην είναι από πριν τικαρισμένο, να πρέπει να το κάνεις εσύ.

Σε άλλη περίπτωση:
Εμένα πάντως όταν κάνω λογαριασμό σε ένα site πχ αγορών ΠΑΝΤΑ αποεπιλέγω να μην μπω σε mailing lists ούτε να μαθαίνω νέα κτλ, αλλά παρόλο που δεν έχω τιποτα επιλεγμένο, αρχίζουν μετά τα διαφημιστικά. Πρέπει να πάω από το σύνδεσμο του mail για να ακυρώσω την εγγραφή που δεν έκανα.
Έχω καταλήξει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά τα checks συμπληρώνονται αυτόματα ασχέτως τι θέλεις...

goku
10-04-20, 14:16
Αυτό το έχω καταλάβει.
Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;

Νομίζω το τηλέφωνο το συμπληρώνεις μόνος σου, αλλά το όλο θέμα είναι η παραπλάνηση αυτή καθεαυτή, για τη χρέωση.

Έλεος με αυτές τις εταιρίες, δηλαδή αν ήθελα να κάνω ζημιά σε κάποιον θα μπορούσα να μπω σε μια τέτοια σελίδα και να δώσω το δικό του τηλέφωνο για να χρεώνεται αυτός;

vasileios13
10-04-20, 14:46
250.000,00 ευρώ πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που έχει κάνει.
Τέλος πάντων.

baskon
10-04-20, 14:57
Μετά από χρόνια που γινόταν πάρτι ξύπνησε κάποιος και επιτέλους έκανε κάτι;
Το πιο απλό που έπρεπε να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις που γίνονται διάφορες σοβαρές παρατυπίες εις βάρος των πολιτών.. είναι την πρώτη φορά που θα το κάνεις x πρόστιμο τη δευτερη 20x προστιμο ..την τρίτη λουκέτο και κατάσχεση όλων των περιουσιακών στοιχείων.
Αλλά στο Ελλάντα βάζουμε ένα πρόστιμο όποτε το θυμηθούμε που δε πληρώνετε ποτέ και όλα είναι μέλι γάλα. Μακάρι να αλλάξει κάτι.

ArchAngel
10-04-20, 15:28
Αμήν και πότε να βγάλουν και νόμο που να απαγορεύει το προσυμπληρωμένα κουτάκια για τρίτες εφαρμογές κατά την εγκατάσταση προγραμμάτων στα pc , να γλυτώσουμε από τα μισά malware και bloatware που υπάρχουν.

hostolis
10-04-20, 15:50
Δυστυχώς τα 250.000 είναι λίγα, και επίσης η απόφαση αυτή δεν έχει να κάνει με την απάτη των 5ψήφιων που έρχονται χωρίς να έχει προηγηθεί κίνηση από τον πελάτη της cosmwindafone, χρεώνοντάς τους...

aiolos.01
10-04-20, 15:54
Ούτε κουτάκια ούτε τίποτα. Εγώ δεν δίνω το τηλέφωνο μου ΠΟΥΘΕΝΑ ούτε συμμετέχω σε έρευνες και διαγωνισμούς. Μια μέρα μου έστειλε 2 μηνύματα 6-7€. Τους έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τους έστειλα και email ζητώντας τα λεφτά που μου χρέωσαν. Τελικά ενα μήνα μετά τα πήρα. Τώρα προφανώς έχω φραγή και είπα και σε όλους τους γνωστούς μου να κάνουν το ίδιο.

Όσοι τους αφήσατε κακώς. Δεν είναι τα 6€ αλλά η ΚΛΟΠΗ που έκαναν. Χωρίς κανένα λόγω και χωρίς καμία ενέργεια απο πλευράς μου με χρέωσαν και δεν το άφησα να περάσει έτσι.

Όσον αφορά το πρόστιμο, είναι πολύ μικρό. Κανονικά θα έπρεπε να δουν πόσα έχουν βγάλει εδώ και 10 χρόνια και να ρίξουν ανάλογο πρόστιμο. Να τους κλείσουν οριστικά και να κινηθούν και οι νομικές διαδικασίες για απάτη κατα συρροήν. Γιατί αυτό έκαναν.

InvalidPerson
10-04-20, 15:58
Εμένα άλλη είναι η απορία μου:
Τι παίρνει κάποιος που είναι εγγεγραμμένος (θέλοντας ή όχι) σε μία τέτοια "υπηρεσία";
Ας πούμε, στο Πορτοκαλόμαυρο σάιτ πληρώνεις ένα 10αρικο το μήνα και παίρνεις το ανάλογο βίντεο, αν και τώρα οι γλυκούληδες το δίνουν δωρεάν.
Σε αυτά τι παίρνεις;

Tony_Ts
10-04-20, 17:24
Το πρόστιμο θα έπρεπε να έχει διπλό χαρακτήρα:

Τα χρήματα για την αποζημίωση όσων χρεώθηκαν με αυτόν τον τρόπο
Επιπλέον ποσό για την αποτροπή επανάληψης της απάτης.


Θα έπρεπε λοιπόν να εξεταστεί ο τζίρος της εταιρείας από όλες τις χρεώσεις που έγιναν το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ώστε να μαζευτεί το ποσό για την απευθείας αποζημίωση όσων εγγράφηκαν με αυτόν τον τρόπο*. Κι επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διαχωρίσουμε ποιοι γράφτηκαν παρά τη θέλησή τους και ποιοι όχι, θα έπρεπε να αποζημιωθούν όλοι.

Με τα ίδια στοιχεία θα ενεργούσαν και οι εταιρείες κινητής, για να αποζημιώσουν κι εκείνες. Μην ξεχνάμε ότι από το κόστος ενός SMS ΥΠΠ, μεγάλο μέρος πάει και στις κινητές.

Μόλις θα τελείωναν με τις αποζημιώσεις, τότε θα έπεφτε κι ένα πρόστιμο ισάξιο του τζίρου που υπολογίστηκε παραπάνω, το οποίο αν δεν καταβάλλονταν εντός συγκεκριμένης ημερομηνίας, θα υπήρχαν κυρώσεις.

Αντιλαμβάνομαι ότι το παραπάνω είναι μια πολύπλοκη διαδικασία. Αλλά σκεφτείτε πως αν η εταιρεία ΥΠΠ δεν εξαπατούσε, αυτή η πολύπλοκη διαδικασία δεν θα χρειαζόταν να εφαρμοστεί ποτέ.

* Αν υπήρχε αυτή η διαδικασία, δεν θα ήταν εφικτή η αποζημίωση των χρηστών απευθείας από τις εταιρίες κινητής. Αλλά όπως είναι σχεδιασμένο τώρα, οι καταναλωτές δεν ωφελούνται ουσιαστικά. Αποζημιώνουν μόνο όποιον καταλάβει την απάτη κι ασχοληθεί με αυτή. Ενισχύοντας με αυτόν τον τρόπο μια συλλογιστική: «Ας κλέψουμε τους πάντες, κι αν μας πάρει χαμπάρι κανείς θα του τα επιστρέψουμε κι όλα μέλι-γάλα»

badweed
10-04-20, 17:29
Oι εταίροι της ΙΚΕ δεν ευθύνονται για τα χρέη της, με την επιφύλαξη του άρθρου 79,
που προβλέπει εγγυητικές εισφορές, μέσω των οποίων ο εταίρος αναλαμβάνει ευθύνη
για τα χρέη της εταιρείας μέχρις ενός ορισμένου ποσού, το οποίο αναφέρεται στο
καταστατικό.


ας ελπισουμε οτι η νομοθεσια δεν προσφερει και νομικο ασυλο για τετοια οικονομικα εγκληματα που εχουν θεσπισει ως υπηρεσιες.

minas
10-04-20, 18:17
Εμένα άλλη είναι η απορία μου:
Τι παίρνει κάποιος που είναι εγγεγραμμένος (θέλοντας ή όχι) σε μία τέτοια "υπηρεσία";
Ας πούμε, στο Πορτοκαλόμαυρο σάιτ πληρώνεις ένα 10αρικο το μήνα και παίρνεις το ανάλογο βίντεο, αν και τώρα οι γλυκούληδες το δίνουν δωρεάν.
Σε αυτά τι παίρνεις;

Με την ίδια μέθοδο χρεώνουν συμμετοχή σε διάφορους διαγωνισμούς, κλπ. Υπάρχει και κόσμος που γράφεται συνειδητά...

stefkon
10-04-20, 20:45
Λείπουν άλλα τρία μηδενικά, κανονικά 250.000.000 € έπρεπε να είναι. :rolleyes:
Πόσα έφαγαν από τα τα θύματα τους ; :whistle:

kostas2005
10-04-20, 23:23
Τους έκλασε τα 3. Ολοι αυτοί βγάζουν εκατομμύρια.
Για να το παίξουν οτι κάτι κάνανε.

dchatz
11-04-20, 08:37
Ηταν κούκλα η DIMOCO
αλλά τώρα έκανε μοκο....

10 χιλιάδε δίσκοι...

nikosnikolakis
11-04-20, 12:36
Σιγά τα ωα. Μονοπροσωπη ΙΚΕ. Κανένα χρέος δεν πάει στο διαχειριστή. Λουκέτο και ανοίγουν άλλο μπουμπούκι

badweed
11-04-20, 12:45
βλεπω οτι εχει κεφαλαιο , 10.000
(https://dimoco.eu/dimoco-greece/)
λολ , κλαψ .
με ενα δεκαχιλιαρο ρισκο , εξαπατουν και κλεβουν δεκαδες χιλιαδες κοσμου και δημιουργουν χρεη εκατομμυριων
ποιος μαστορας τα εχει φτιαξει αυτα τα νομικα , οικονομικα αισχη ;

Chingachgook
11-04-20, 13:50
Μετά από αυτεπάγγελτη έρευνα ... κατά το προηγούμενο έτος, προέκυψε ότι η εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ που ... ενέγραψε, κατά το κρίσιμο χρονικό διάστημα

Αν το ερμηνεύω σωστά, το πρόστιμο αφορά μόνο στο 2019 και τίποτε άλλο. Εαν και εφόσον ισχύει αυτό, τότε το πρόστιμο που καταλογίστηκε είναι ψίχουλα, ιδιαίτερα, δε, αν αναλογιστούμε ότι οι εταιρείες αυτές και οι πρακτικές τους δεν είναι νέο φρούτο, αλλά "δουλεύουν" χρόνια. Χωρίς να γνωρίζω όγκους μηνυμάτων, πιθανολογώ μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ περιθώριο κέρδους.
Επιπροσθέτως, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν άλλου είδους κυρώσεις, το πρόστιμο είναι συγχωροχάρτι ουσιαστικά. Φαντάζομαι τους διοικούντες της Dimoco κάπως έτσι:

213711

frap
11-04-20, 14:26
Αν δε γίνει ένα buffering των χρημάτων που χρεώνουν σε ειδικούς λογαριασμούς όπου θα παραμένουν για κάποιο χρονικό διάστημα αλά Paypal ή/και αν δεν αλλάξει η νομοθεσία έτσι ώστε να καθιστά τις εταιρείες κινητής συνυπεύθυνες για τα πρόστιμα αυτά ώστε να προσέχουν με ποιόν κάνουν business δε θα γλυτώσουμε από αυτόν τον καρκίνο....

flamelab
11-04-20, 22:10
Το μεγαλυτερο σκάνδαλο εδώ είναι ότι πήραν τηλέφωνα από κάπου, είτε πλήρωσαν είτε έγιναν leak (???), ακόμα κι αν είσαι στο άρθρο 11.

andreasp
12-04-20, 17:41
Αν δε γίνει ένα buffering των χρημάτων που χρεώνουν σε ειδικούς λογαριασμούς όπου θα παραμένουν για κάποιο χρονικό διάστημα αλά Paypal ή/και αν δεν αλλάξει η νομοθεσία έτσι ώστε να καθιστά τις εταιρείες κινητής συνυπεύθυνες για τα πρόστιμα αυτά ώστε να προσέχουν με ποιόν κάνουν business δε θα γλυτώσουμε από αυτόν τον καρκίνο....

Τι εννοεις? Εχουν κανει οι εταιριες τηλεφωνιας business με 5ψηφιο για κατι που ΔΕΝ ειναι απάτη?
Δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο.

frap
12-04-20, 22:20
Ούτε κι εμένα. Απλά δε θέλω να αποκλείσω την περίπτωση, κάποιο τέτοιο 5ψήφιο, να προσφέρει κάτι πραγματικά χρήσιμο.

Καθιστώντας και τις εταιρείες κινητής συνυπεύθυνες, τα πρόστιμα τουλάχιστον θα πληρώνονται.

badweed
12-04-20, 22:25
για τα τορρεντσ παντως μια χαρα οδηγηθηκαν οι παροχοι σε παρεμποδιση της προσβασης , σε αμεσο χρονο .
για να συγκρινουμε κιολας τι συμβαινει οταν το κερδος περναει μεσα απο τους παροχους . γιατι με τα 5ψηφια, πρωτα θα τα εισπραξει ο παροχος και μετα θα τα αποδωσει στην εταιρια του 5ψηφιου.
ενω με τα τορρεντς , ο παροχος δεν εχει εσοδα .

manos tzellas
13-04-20, 00:30
τα χρήματα που έχουμε χρεωθεί θα τα πάρουμε τώρα πίσω ??

vasileios13
13-04-20, 10:47
τα χρήματα που έχουμε χρεωθεί θα τα πάρουμε τώρα πίσω ??

Κάνε ενέργειες να τα πάρεις πίσω όπως τα πήραμε,εμείς.

Midblue
13-04-20, 15:12
Αυτά τα λαμόγια σε χρέωναν και ας μην είχες μπει πουθενά.
Δυο φορές το έκαναν σε εμένα, και τις δυο φορές δεν αναγνώρισα καμία οφειλή και δεν πλήρωσα την απάτη τους.
Εκμεταλλεύονται αυτούς (που δυστυχώς θα είναι και πλειοψηφία) που είτε δεν θα το καταλάβουν είτε θα πληρώσουν και θα διακόψουν.

restos
13-04-20, 21:09
Ο πατερας μου εχει ενα κινητο νοκια παλιο-cosmokarta,δεν εχει μπει ποτε στο ιντερνετ,Ουτε καν ξερει να στελνει η να ανοιγει μυνηματα,και τα μονα πενταψηφια που εχει παρει ειναι πληροφοριες καταλαγου και ΠΕΔΥ.Χρεωθηκε χωρις να κανει εγγραφη στις υπηρεσιες αυτες.Πως θα παρει πισω αυτα που του φαγαν σε μυνηματα?
Και τι εγινε με το προστιμο,αυτοι το υπολογισει εξ αρχης,θα δωσουν-αν δωσουν ενα πολυ μικρο μερος απο τα κερδη τους-το θεμα ειναι εμεις πως θα αποζημιωθουμε

minas
14-04-20, 09:50
Ο πατερας μου εχει ενα κινητο νοκια παλιο-cosmokarta,δεν εχει μπει ποτε στο ιντερνετ,Ουτε καν ξερει να στελνει η να ανοιγει μυνηματα,και τα μονα πενταψηφια που εχει παρει ειναι πληροφοριες καταλαγου και ΠΕΔΥ.Χρεωθηκε χωρις να κανει εγγραφη στις υπηρεσιες αυτες.Πως θα παρει πισω αυτα που του φαγαν σε μυνηματα?
Και τι εγινε με το προστιμο,αυτοι το υπολογισει εξ αρχης,θα δωσουν-αν δωσουν ενα πολυ μικρο μερος απο τα κερδη τους-το θεμα ειναι εμεις πως θα αποζημιωθουμε

Υπάρχει στο φόρουμ ένα θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς:
https://www.adslgr.com/forum/threads/1007854-%CE%98%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-5%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D-(DIMOCO-Europe)
Σου προτείνω:
1. Καταγγελία σε Συνήγορο Καταναλωτή και ΕΕΤΤ.
2. Αμφισβήτηση στον πάροχο και αίτηση επιστροφής των χρημάτων.
Είναι πιθανό ο πάροχος να σου πει να επικοινωνήσεις με την ΥΠΠ που έκανε την χρέωση. Και αυτός ο τρόπος δουλεύει.

stefkon
14-04-20, 17:10
Υπάρχει στο φόρουμ ένα θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς:
https://www.adslgr.com/forum/threads/1007854-%CE%98%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-5%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D-(DIMOCO-Europe)
Σου προτείνω:
1. Καταγγελία σε Συνήγορο Καταναλωτή και ΕΕΤΤ.
2. Αμφισβήτηση στον πάροχο και αίτηση επιστροφής των χρημάτων.
Είναι πιθανό ο πάροχος να σου πει να επικοινωνήσεις με την ΥΠΠ που έκανε την χρέωση. Και αυτός ο τρόπος δουλεύει.

Σε καρτοκινητό (όχι συμβόλαιο), τι επιστροφή θα γίνει, αφού πως θα ξέρει ο άλλος πόσα του "φάγανε" ;

famous-walker
14-04-20, 17:13
Σε καρτοκινητό (όχι συμβόλαιο), τι επιστροφή θα γίνει, αφού πως θα ξέρει ο άλλος πόσα του "φάγανε" ;

Αναλυτική κίνηση λογαριασμού και οποιο εισερχόμενο μηνυμα από αυτούς τους αριθμούς ας θεωρηθεί χρεώσιμο.

stefkon
14-04-20, 18:15
Αναλυτική κίνηση λογαριασμού και οποιο εισερχόμενο μηνυμα από αυτούς τους αριθμούς ας θεωρηθεί χρεώσιμο.

Υπάρχει αναλυτική κίνηση λογαριασμού σε καρτοκινητό ;
Αν ήταν συμβόλαιο (καρτοσυμβόλαιο) ναι ΟΚ.
Σε απλή κάρτα ;
Υπάρχει χρέωση ;

famous-walker
14-04-20, 18:29
Υπάρχει αναλυτική κίνηση λογαριασμού σε καρτοκινητό ;
Αν ήταν συμβόλαιο (καρτοσυμβόλαιο) ναι ΟΚ.
Σε απλή κάρτα ;
Υπάρχει χρέωση ;

Μπορείς να ζητήσεις. Στην περίπτωση μου ήρθε ένα αντίγραφο με υπογραφή του υπεύθυνου, σε CD, από το σύστημα τους που είχε ακόμα και τις "κλήσεις" data. Φυσικά δεν είχε το κόστος. Έτσι όμως θα φαίνεται και αν έστειλες ή όχι μήνυμα εγγραφής.

stefkon
14-04-20, 18:32
Μπορείς να ζητήσεις. Στην περίπτωση μου ήρθε ένα αντίγραφο με υπογραφή του υπεύθυνου, σε CD, από το σύστημα τους που είχε ακόμα και τις "κλήσεις" data. Φυσικά δεν είχε το κόστος. Έτσι όμως θα φαίνεται και αν έστειλες ή όχι μήνυμα εγγραφής.

Ευχαριστώ. :oneup:
Δεν ήξερα ότι το κάνουν σε καρτοκινητό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.