PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση από 512 office σε 1024 office basic



ErrOr
09-12-04, 19:42
Μετά από 1,5 χρόνο με 512Office είπα να κάνω αναβάθμιση σε 1024Office Basic.Το αποτέλεσμα..ΤΡΑΓΙΚΟ!
Από εκεί που είχα pings 17-25ms και όταν πήγαινε χάλια είχα 80-140ms στον proxy.otenet.gr και στα dns1.otenet.gr και dns2.otenet.gr τώρα έχω όλη μέρα 130-185ms μέσο όρο και κατεβαίνει εώς δια μαγείας μετά τις 12:30 - 1:00 το βράδυ στα 17-30ms!!!!!
Εδώ και 3μέρες έχω πάρει τους ΠΑΝΤΕΣ και από το 801 11 35555 μου είπε ο "ΤΕΧΝΙΚΟΣ" της OTENET μου είπε ότι έχω 100% packet loss!και φταίει η γραμμή μου!Οπότε παίρνω και 'γώ τις βλάβες να τσεκάρουν την aDSL μου.Γίνεται το τσέκιν και μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.Τηλεφωνώ και στο 801 11 67700 και μου λέει ο τυπάς ότι έχει μέχρι και αυτός πρόβλημα!και ότι είναι σε φάση αναβάθμισης η ΟΤΕΝΕΤ γι 'αυτό και υπάρχει το πρόβλημα!Ξανατηλεφωνώ στο 801 11 35555 και του λέω πως έχει η κατάσταση και μου λέει να στείλω email στο noc@otenet.gr τα logs μου για να δουν την αστάθεια της γραμμής!
Είναι δυνατόν δεν λέω η ταχύτητα 1024 είναι ονομαστική αλλά ΟΧΙ και να κατεβάζω από το www.tucows.gr με 20ΚΒ/sec!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑΑΑ!και στα "ΚΑΛΑ" του να κατεβάζει από το www.tucows.gr με 80-100ΚΒ/sec!!ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΙΚΗ ΤΑΣΗ :!:
Χθες έκατσα και ξενύχτησα για να δω μέχρι πότε πάει "ΚΑΛΑ"...Μέχρι τις 6:30 το πρωί στους Ελληνικούς Servers(βλέπε tucows.gr και filecity.gr) είχα ταχύτητες στο μέν πρώτο γύρω στα 90ΚΒ/sec μέσο όρο και στο δεύτερο γύρω στα 45-50KB/sec.
Για Servers του εξωτερικού δεν το συζητάμε...από το κατεβάζω το limewire στις 1:30 το βράδι και το κατεβάζω με 25ΚΒ/sec και το ξανακατεβάζω από το download.com πάλι στις 6:30 το πρωί και το κατεβάζω με 2-3KB/SEC!!!!!!!!!!!
Είναι ΔΥΝΑΤΟΝ!ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣ!Τουλάχιστον να μας λένε "ΟΚ!ρε μαν,έχουμε πρόβλημα!"και ΟΧΙ να μου λένε παπ*ριές η γραμμή σου φταίει και τα συναφή!
Δεν έχω την απαίτηση να πηγαίνει πάντα "ΣΦΑΙΡΑ" αλλά έχω την απαίτηση τουλάχιστον να πηγαίνει στο μισό!Αυτό είναι κοροιδία! :evil: :evil:
Να κάνεις αναβάθμιση και να πηγαίνεις χειρότερα αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται!Και μην μου πείτε να αλλάξω provider γιατί και οι άλλοι τα ίδια είναι!
Τουλάχιστον για εδώ πάνω τα ίδια είναι!

ps:Τα γράφω αυτά γιατί τα τσακάλια της ΟΤΕΝΕΤ όπως και του ΟΤΕ μπαίνουν στο forum και τα βλέπουν.Μήπως και "συγκινηθούν" και κάνουν καμμιά δουλειά της προκοπής.

GP
09-12-04, 20:19
Και μην μου πείτε να αλλάξω provider γιατί και οι άλλοι τα ίδια είναι!
Τουλάχιστον για εδώ πάνω τα ίδια είναι!

Μην το λες. Πάρε κανένα demo απο τους άλλους. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

ErrOr
09-12-04, 20:24
Επειδή πήρα γι 'αυτό και το λέω :lol: :lol:
Βλέπε forthnet :!:
Μια από τα ίδια :cry:

pelasgian
09-12-04, 20:35
Μπορείς να ελέγξεις ΜΟΝΟ σου αν φταίει η γραμμή. Σε αυτούς πρέπει να ξέρεις ΕΣΥ τι φταίει πρώτα και μετά να τους ζητάς να στο φτιάξουν. Εγώ παίρνω το 121 και τους λέω το BBRAS/DSLAM σας έχει πρόβλημα, η γραμμή μου δεν έχει (π.χ. δίνει 11Mbit attainable downstream!).

Υπάρχει ενδεχόμενο να έχεις wi-fi;

sdikr
09-12-04, 21:19
υπάρχει περιπτωση, σύμφωνα με αυτά που έχουμε ακούσει.
Ο Οτε έχει άλλο bandwidth για τα 384, άλλο για τα 512 και άλλο για τα 1024 (αυτά για κάθε dslam ξεχωρίστα)
Ισως λοιπόν στην περιοχή σου το dslam έχει πολλές 1024 και για αυτό βλέπεις αυτες τις ταχύτητες

Papashark
09-12-04, 22:36
Έχω την εντύπωση ότι όσο πιο γρήγορη είναι η σύνδεση, τόσο πιο καθαρή γραμμή απαιτεί. Έτσι μπορεί να έπαιζε στα 512 οριακά, αλλά όταν πήγε στα 1024 απλά να μην παίζει σωστά.

(το ίδιο πράγμα γίνετε και στο wifi, εάν όριακό λινκ, μπορεί να έχει μεγαλύτερη πραγματική ταχύτητα αν είναι κλειδωμένο στα 2mbit, παρά να σκαμπανεβάζει μεταξύ 11 και 5.5)

ErrOr
10-12-04, 02:50
Το Θέμα είναι ότι το βράδυ πάω όπως πρέπει να πάω!τώρα ας πούμε έχω 19ms ping από τον DNS της ΟΤΕΝΕΤ.
Ενώ όλη την μέρα σέρνομαι!Συν της άλλης Δεν γίνεται να κατεβάζω με 90-100KB/sec από tucows και από download.com να κατεβάζω με 4ΚΒ/sec!!Δεν λέω από έξω λογικό είναι να παίζω αργότερα αλλά όχι να κατεβάζω σαν να έχω 56άρι modem!
Δεν τους φτάνει το bandwith και στέλνει όπως να ναι?και εάν είναι να είχα πρόβλημα με την γραμμή μου δεν θα μου το έβγαζε όλη την μέρα/νύχτα και όχι τις ώρες αιχμής.Άρα κάτι παίζει με το bandwith της ΟΤΕΝΕΤ και όχι με την γραμμή μου η να ισχύει αυτο που λέει ο sdikr και να μην παίζουν σωστά οι 1024.
pelasgian εσύ πως το τσεκάρεις αυτό?και άμα ήξερα δεν θα έκανα το post αυτό.και στην τελική γι αυτό έχουν τους τεχνικούς τους για να βρίσκουν τι πρόβλημα υπάρχει και όχι να βρίσκουν οι πελάτες τους!

Nick2k2
10-12-04, 04:56
Φίλε μου και εγώ στα ίδια shits είμαι.Tις τελευταίες μέρες έβλεπα μια σταδιακή πτώση ταχυτήτων κυρίως τις απογευματινές ώρες.Μετά τις 9-10 το βράδυ το πολύ έφτιαχνε και χτυπούσε και πάλι 42(σε γραμμή 384).Όμως σήμερα τα πράγματα χειροτέρεψαν μιας και δεν έβλεπα πάνω απο 20-25 όλη την ημέρα και οι ταχύτητες φτιάξαν μετά τις 1 τα μεσάνυχτα.Και δεν είναι θέμα ISP γιατί δοκίμασα με αρκετούς και είπα και γνωστούς που είναι στο ιδιο dslam να δοκιμάσουν και όλοι ήταν στα ίδια χάλια.Και όλα αυτά λίγες μέρες μετα την είσοδο νέων χρηστών στο dslam.

Δεν ξέρω που θα πάει αυτή η κατάσταση αλλά εγώ πέρασα χοντρή φρίκη μιας και με τέτοιο σύρσιμο δεν ανοίγουν ούτε σελίδες,έχω lag 10-20 seconds σε chats και γενικώς η κατάσταση είναι ένα αίσχος.Μόνο το βράδυ μπορείς να κινείσαι άνετα.Αν συνεχισει έτσι πάντως βλέπω να παίρνω τον οτε και να τους τα ψάλω και απο την καλή και απο την ανάποδη,μπας και αναβαθμίσουν καθόλου το b/w.Μόνο πόρτες ξέρουν να βάζουν,για το b/w ούτε λόγος να γίνεται.

Ένας φίλος μου αυτό έκανε και πετυχε ενα παλικάρι πρόθυμο και πηγε και κοίταξε το dslam του και αναβάσθμισε όπως του είπε το b/w.Ta προβήματα φυσικά δεν του εξαφανίστηκαν τελείως αλλα η ταχύτητα του ανέβηκε αισθητά.

ErrOr
11-12-04, 00:07
Μόλις είδα την απάντηση που μου έστειλαν...

Αξιότιμε κύριε ********,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε με την OTEnet.
Λόγω των φυσικών χαρακτηριστικών της γραμμής (ποιότητα χαλκού,
μήκος γραμμής) είναι πολύ πιθανό ο ρυθμός σφαλμάτων που
εμφανίζεται σε ταχύτητα 1024Kbps να μην επιτρέπει τη καλύτερη
δυνατή εκμετάλλευση του εύρους ζώνης της σύνδεσης λόγω των
πολλών επανεκπομπών που γίνονται. Αντιθέτως όταν η γραμμή
δουλεύει σε ταχύτητα 512Kbps ο ρυθμός σφαλμάτων είναι ελάχιστος,
πάντα σε συνδυασμό με τα φυσικά χαρακτηριστικά της γραμμής, με
αποτέλεσμα να είναι εφικτή η πλήρης εκμετάλλευση του εύρους ζώνης
της γραμμής.
Επίσης σας ενημερώνουμε ότι έχουν δρομολογηθεί όλες οι απαραίτητες
ενέργειες για την αναβάθμιση των κυκλωμάτων διασύνδεσης (ADSL) και
σε σύντομο χρονικό διάστημα οι δυσλειτουργίες αυτές θα έχουν
αποκατασταθεί.
Τέλος, στην περίπτωση που δεν έχετε μείνει ικανοποιημένος από
πακέτο του 1Μbps, προσωρινά θα μπορούσατε να επανέλθετε στο πακέτο
512Κbps.



Με εκτίμηση,

******** *******


Και λέω άντε καλά όλα αυτά αλλά αυτό που μου έγραψε με έβαλε σε σκέψεις και επικεντρώνομαι σ'αυτό :
"Επίσης σας ενημερώνουμε ότι έχουν δρομολογηθεί όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την αναβάθμιση των κυκλωμάτων διασύνδεσης (ADSL) και σε σύντομο χρονικό διάστημα οι δυσλειτουργίες αυτές θα έχουν
αποκατασταθεί"
Άρα υπάρχει πρόβλημα με το bandwith και αυτά που μου λένε είναι μπούρδες περί φυσικών και αστροφυσικών!
Δεν γίνεται να υπάρχει πρόβλημα όλη μέρα και την νύχτα να φτιάχνουν όλα δια μαγείας!

Papashark
11-12-04, 03:04
3 posts παραπάνω σου είπα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Δεν δουλεύω στον πΟΤΕ, αλλά αυτό που σου είπανε μπορεί να ισχύ 100%.....
Μπορεί να είναι και μια καλή δικαιολογία για να καλύψουν άλλα προβλήματα, αλλά

Και θα σε παρακαλέσω επειδή είπα ακριβώς το ίδιο πράγμα, να μην αναφέρεσε σε "μπούρδες περί φυσικών και αστροφυσικών" γιατί με προσβάλεις. Ειδικά όταν δεν ξέρεις το θέμα.

Τέλος να σου πω ότι ταχύτητες της τάξης του 100ΚΒ είναι καλές σε 1024 γραμμή, γιατί δείχνουν ταχύτητα αρκετά παραπάνω από 800Κbit (βάλε headers, και τα σχετικά, είναι λίγο παραπάνω). Όπως μην περιμένεις να δεις ταχύτητα πάνω από 120ΚΒ/s δεν βγάζει τόσο η γραμμή που να χτυπιέσε κάτω.

Και φυσικά ελπίζω να μετράς την ταχύτητα που κατεβάζεις από FTP και όχι από windows που δεν δείχνουν πάντα σωστά την ταχύτητα. Για να έχεις αντικειμενική μέτρηση, προτίμησε να κατεβάζεις κάτι από το ftp του NTUA και FTP του providers σου. Έτσι θα καταλάβεις αν έχει πρόβλημα ταχύτητας η γραμμής σου, ο providers σου με το εσωτερικό, ή με το εξωτερικό.

ErrOr
11-12-04, 03:20
Σόρρυ εάν προσβλήθηκες αλλά δεν το είπα για σένα και δεν το είπα για να προσβάλω κανέναν πόσο μάλλον εσένα.
Απλά στάθηκα στο ότι μου λέει ότι μου λέει και μου αναφέρει ότι όντως υπάρχει πρόβλημα και ότι σκοπεύουν σε αναβάθμιση των κυκλωμάτων τους.
Δεν είπα ότι θέλω σταθερά 100ΚΒ και πάνω από 120ΚΒ αλλά όχι και να κατεβάζω με 3-4ΚΒ!Φαντάσου ότι από το ftp.filecity.gr που είναι της ACN κατεβάζω με 13ΚΒ τώρα ενώ παλιότερα κατέβαζα με 23ΚΒ τουλάχιστον.
Το θέμα είναι ότι παίζει χάλια στο συγκεκριμένο πακέτο,το οποίο είναι και OFFICE και υποτίθεται(εάν θυμάμαι καλά) ότι έχει μικρότερη αναλογία χρηστών ανα modem.
Αυτά και σόρρυ και πάλι εάν νομίζεις ότι προσβλήθηκες.

Papashark
12-12-04, 00:17
Στο είπα και πριν, παίζει η γραμμή σου να ήταν οριακή, και με 512 να έπαιζε καλά, ενώ σε 1024 να παίζει χάλια.

Αφού έχεις isp την πΟΤΕΝΕΤ, κάνε δοκιμές με κάποιο ftp μέσα στην πΟΤΕΝΕΤ ώστε να δεις την ταχύτητα μέχρι τον provider σου. Εάν έχει καλή ταχύτητα μέχρι εκεί, τότε το πρόβλημα είναι στην πΟΤΕΝΕΤ. Άμα όμως δεν βγάζεις καλή ταχύτητα ούτε καν στην πΟΤΕΝΕΤ, τοτε το πρόβλημα ειναι είτε από το σπίτι σου μέχρι το dslam είτε από το dslam μέχρι την Kολέτη. Δοκίμασε το και διαφορετικές ώρες της ημέρας (αλλά και της νύχτας).

kadronarxis
12-12-04, 04:19
Αν μπορείς δώσε μας κάποια στατιστικά της γραμμής σου:
noise margin, attenuation και τέτοια σχετικά.
Μέσα στο config του router σου υπάρχουν.

Άντε γερά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.