PDA

Επιστροφή στο Forum : Coca-Cola Zero και Coca-Cola light



Martinstime
17-07-07, 13:51
Ξέρετε τι αναρωτιέμαι εδω και καιρό?

Τι διαφορά έχει η Coca-Cola Zero απο την Coca-Cola light?

AddictedToChaos
17-07-07, 14:07
Το ίδιο σκουπίδια είναι όλες :p

alfa156
17-07-07, 14:08
έλα ντε...

ysand
17-07-07, 14:12
Αν και δεν πίνω κόλα, από φίλους που το ασκούν ευραίως το "άθλημα", έμαθα ότι η zero είναι μια light με προσομοίωση γεύσης κανονικής coca cola.
Όμως, έμαθα ότι είναι (ακόμα πιο) καρκινογόνος!:p

gatoulas
17-07-07, 14:20
Σα γεύση προτιμώ την Pepsi Twist

No-Name
17-07-07, 17:29
Αν και δεν πίνω κόλα, από φίλους που το ασκούν ευραίως το "άθλημα", έμαθα ότι η zero είναι μια light με προσομοίωση γεύσης κανονικής coca cola.
Όμως, έμαθα ότι είναι (ακόμα πιο) καρκινογόνος!:p
Πριν πιειτε zero ελάτε απο εδώ πρώτα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=115268 :p

Humor φυσικά καθώς δεν μπορώ να πιστεψω περί "καρκινογόνου" από ένα αναψυκτικό...

Πολύ χειρότερα να κάτσεις 2 ώρες στη Κηφισίας και να αναπνέεις:down:

iloxos
17-07-07, 17:55
μμμ αυτά τα καινούργια βγάζουνε και ξεχάσαμε το σαλέπι...:rofl:

manoulamou
17-07-07, 18:16
Ολα αυτα τα light και ιδιαιτερα τα αναψυκτικα ειναι αμφιβολου περιεχομενου!
Οσο για τα τυπου Cola ευτυχεστε τα ολα κι αστε τα...:down:
CcoColaLIGHT (http://en.wikipedia.org/wiki/Diet_Coke) VS CocaColaZERO (http://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_Zero)
Γενικα τα τροφιμα και ποτα που εχουν ενα σωρο Ε και συντηρητικα
περαν των γνωστων καλών (!?) χλωριουχου νατριου και ζαχαρης...: :nurse: :medic:
Προ ημερων εβλεπα σε ιατρικη εκπομπη καθηγητης πανεπιστημιου
ειπε πολυ απλα οτι οι πασιγνωστες νεου τυπου μαργαρινες
που ριχνουν τη χοληστερινη ειναι σκετη απατη!
Διευκρινησε οτι πολλοι παρασυρονται και τα χρησιμοποιουν αντι φαρμακου
που ειναι πολυ χειροτερο εναντι ακομη και του βουτυρου....
Επισης επικινδυνοι ειναι οι decaf στιγμιαιοι λογω των περιεργων χημικων τους!

wintech2003
17-07-07, 19:19
Σα γεύση προτιμώ την Pepsi Twist

Pepsi Twist rulez! :oneup:

Την προτιμώ απο όλα τα άλλα αναψυκτικά.

ranger
17-07-07, 19:31
Pepsi Twist rulez! :oneup:

Την προτιμώ απο όλα τα άλλα αναψυκτικά.

θεωρώ την pepsi twist απομίμηση
Πάνω από 10 χρόνια πριν έπινα ΕΨΑ lemon και την προτιμώ ακόμα.
Η pepsi twist βγήκε το 2001...

sdikr
17-07-07, 20:36
Ξέρετε τι αναρωτιέμαι εδω και καιρό?

Τι διαφορά έχει η Coca-Cola Zero απο την Coca-Cola light?

H Μια είναι όσο το δυνατόν ποιο κοντά στην γέυση την κανονικής cola, ή αλλη είναι light
και τα δύο έχουν υποκατάστατο ζάχαρης που έχει περιορισμό στην κατανάλωση αν ημέρα

netlag
17-07-07, 21:11
η light ειναι η πιο ευγευστη cola. Απειρο ανθρακικο!!! /bow

manoulamou
17-07-07, 21:16
H diet/light CocaCola ηταν το πρωτο αναψυκτικο
με aspartame (http://en.wikipedia.org/wiki/Aspartame) :down:...

sdikr
17-07-07, 21:23
H diet/light CocaCola ηταν το πρωτο αναψυκτικο
με aspartame (http://en.wikipedia.org/wiki/Aspartame) :down:...

Ναι πήραν απο τις ζαχαρίνες

contime
17-07-07, 21:53
Γενικα τα τροφιμα και ποτα που εχουν ενα σωρο Ε και συντηρητικα
περαν των γνωστων καλών (!?) χλωριουχου νατριου και ζαχαρης...: :nurse: :medic:
Προ ημερων εβλεπα σε ιατρικη εκπομπη καθηγητης πανεπιστημιου
ειπε πολυ απλα οτι οι πασιγνωστες νεου τυπου μαργαρινες
που ριχνουν τη χοληστερινη ειναι σκετη απατη!
Διευκρινησε οτι πολλοι παρασυρονται και τα χρησιμοποιουν αντι φαρμακου
που ειναι πολυ χειροτερο εναντι ακομη και του βουτυρου....
Επισης επικινδυνοι ειναι οι decaf στιγμιαιοι λογω των περιεργων χημικων τους!

Προσφατα εβλεπα για μια ημεριδα σχετικα με τη χοληστερινη, στην οποια χορηγος και συνδιοργανωτης ηταν ενα προιον μαργαρινης σαν αυτα που περιγραφεις...
Ωστοσο κανενας απο τους καθηγητες που συμμετειχαν δεν ανεφερε κατι σχετικο.......:whistle:

arrow
17-07-07, 21:53
μπορεί να έχουν ένα κάρο σκατά μέσα αλλά ξέρετε το σλόγκαν Κόκα Κόλα πάει με όλα?

... δεν έχω εξάρτηση όπως τον καφέ αλλά όταν θέλω να πιω κάτι κρύο αυτό είναι η κόκα κόλα με μπόλικα παγάκια και μια φέτα λεμόνι...

hulkmania
18-07-07, 15:57
εγω ουτε καπνιζω ουτε πινω ουτε καφε ουτε ποτα...το μονο που μου αρεσει ειναι η coca cola ε αμα ειναι να την παθω απο την coca cola τι να πω?να το κοψουμε το αθλημα ρε παιδια να μην ζουμε να κλειστουμε σε μια καψουλα να μην ερχομαστε σε επαφη με το περιβαλλον στο φιναλε.

kostast1
19-07-07, 00:17
Και τα 2 προιοντα ειναι οτι χειροτερο για τον οργανισμο οποτε......:down:

no_logo
19-07-07, 00:35
να μην ζουμε να κλειστουμε σε μια καψουλα να μην ερχομαστε σε επαφη με το περιβαλλον στο φιναλε.

η coca cola ούτε ζωή είναι και φυσικά ούτε περιβάλλον.
Επιπλέον πέρα από την υγεία του πότη, βλάπτει την υγεία των εργαζόμενων της και όσων σηκώνουν κεφάλι.

http://killercoke.org/

AddictedToChaos
19-07-07, 00:56
εγω ουτε καπνιζω ουτε πινω ουτε καφε ουτε ποτα...το μονο που μου αρεσει ειναι η coca cola ε αμα ειναι να την παθω απο την coca cola τι να πω?να το κοψουμε το αθλημα ρε παιδια να μην ζουμε να κλειστουμε σε μια καψουλα να μην ερχομαστε σε επαφη με το περιβαλλον στο φιναλε.

Να τα σπας στο pit ναι. Είναι καλή φαση. Να σαπίζεις τον οργανισμό με μλκίες, όχι, είναι μλκία :p

giorgosts
31-07-07, 17:33
Ξέρετε τι αναρωτιέμαι εδω και καιρό? Τι διαφορά έχει η Coca-Cola Zero απο την Coca-Cola light?


CcoColaLIGHT (http://en.wikipedia.org/wiki/Diet_Coke) VS CocaColaZERO (http://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_Zero)
Από http://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_Zero λοιπόν:

Coke Zero is Coca-Cola's biggest product launch in 22 years, and primarily targets young adult males. In the U.S., advertising has reflected that by describing the drink as "calorie-free" rather than "diet", since that demographic associates diet drinks with women.

Είναι για "άντρες"

Hik
31-07-07, 23:47
Η zero είναι η απενεχοποίηση της coca cola light στον ανδρικό πληθυσμό.

Μια ματιά στη διαφήμιση το επιβεβαιώνει.

Martinstime
01-08-07, 11:44
Η zero είναι η απενεχοποίηση της coca cola light στον ανδρικό πληθυσμό.

Μια ματιά στη διαφήμιση το επιβεβαιώνει.

Σωστός.... καλά φοβερό σαν σκέψη, αν όντως αυτό ήταν το κίνητρο της coca-cola...

fireman1966
01-08-07, 12:15
ε αμα ειναι να την παθω απο την coca cola τι να πω?.

Ο ΣΚΑΙ κάθε Κυριακή νομίζω έχει μία εκπομπή που καθαρίζουν τα πιο βρώμικα σπίτια στην Αγγλία. Σε ένα επεισόδιο είχαν μια μικρή κατσαρόλα μεσ' στη μπίχλα, κατάμαυρη που δεν καθάριζε με τίποτα. Έριξαν μέσα λίγο COCA COLA τη ζέσταναν ελαφρώς, έτριψαν την κατσαρόλα και έγινε καθρέφτης!!!!!! Παρακολουθούσε και η 10 χρονών κόρη μου. Μόλις το βλέπει φρικάρει και (αν και δεν έπινε πολύ αραιά και που από το πολύ μπλα μπλα) ρωτάει: Αυτό γίνεται μέσα μου όταν πίνω? Δεν ξανάπιε από τότε!!
Μήπως η 10χρονη σκέφτεται πιο ώριμα από πολλούς από εμάς??? (και εμού συμπεριλαμβανομένου).
Ρωτήστε κανένα παλιό μάστορα αν βρείτε ή κανένα παλιό τεχνίτη της ΔΕΗ σε σταθμούς ηλεκτροπαραγωγής να σας πουν τι έβαζαν στις βίδες που δεν έλυναν??
COCA COLA!!!!!!!!

giorgosts
01-08-07, 12:16
Σωστός.... καλά φοβερό σαν σκέψη, αν όντως αυτό ήταν το κίνητρο της coca-cola...
Το κίνητρο για μία εταιρία είναι ένα: SELL SELL SELL Το προϊόν το ίδιο είναι. Το αγοραστικό κοινό διαφέρει.

Martinstime
01-08-07, 12:38
Το κακό είναι οτι όταν αγοράζεις Coca Cola παίρνεις Shell Shell Shell.... Το ίδιο κακό κάνει... χε χε

hulkmania
01-08-07, 13:13
Ο ΣΚΑΙ κάθε Κυριακή νομίζω έχει μία εκπομπή που καθαρίζουν τα πιο βρώμικα σπίτια στην Αγγλία. Σε ένα επεισόδιο είχαν μια μικρή κατσαρόλα μεσ' στη μπίχλα, κατάμαυρη που δεν καθάριζε με τίποτα. Έριξαν μέσα λίγο COCA COLA τη ζέσταναν ελαφρώς, έτριψαν την κατσαρόλα και έγινε καθρέφτης!!!!!! Παρακολουθούσε και η 10 χρονών κόρη μου. Μόλις το βλέπει φρικάρει και (αν και δεν έπινε πολύ αραιά και που από το πολύ μπλα μπλα) ρωτάει: Αυτό γίνεται μέσα μου όταν πίνω? Δεν ξανάπιε από τότε!!
Μήπως η 10χρονη σκέφτεται πιο ώριμα από πολλούς από εμάς??? (και εμού συμπεριλαμβανομένου).
Ρωτήστε κανένα παλιό μάστορα αν βρείτε ή κανένα παλιό τεχνίτη της ΔΕΗ σε σταθμούς ηλεκτροπαραγωγής να σας πουν τι έβαζαν στις βίδες που δεν έλυναν??
COCA COLA!!!!!!!!

τουλαχιστον η γκαζοζα επιτρεπεται?η μηπως την χρησιμοποιουν κι αυτη στις βιδες?

Martinstime
01-08-07, 13:17
τουλαχιστον η γκαζοζα επιτρεπεται?η μηπως την χρησιμοποιουν κι αυτη στις βιδες?

ΌΟΟΧΙ αυτό το βάζουν στα πάσα της βίδας! :p

hulkmania
01-08-07, 13:24
ΌΟΟΧΙ αυτό το βάζουν στα πάσα της βίδας! :p

ε τοτε θα βολευτω με μια βανιλια υποβρυχιο...μη μου πειτε οτι την βαζουν κι αυτη σε τιποτα πετουγιες..

σοβαρα τωρα δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα coca cola και οποιουδηποτε αλλου ανθρακουχου ποτου οπως μπυρα,γκαζοζα,πορτοκαλαδα κτλ.εφοσον ολα ανθρακικο εχουν το ιδιο κακο λογικα κανουν...τι παραπανω εχει η coca cola εκτος απο χρωμα?

giorgosts
01-08-07, 14:33
ε τοτε θα βολευτω με μια βανιλια υποβρυχιο...μη μου πειτε οτι την βαζουν κι αυτη σε τιποτα πετουγιες..

σοβαρα τωρα δεν καταλαβαινω ποια η διαφορα coca cola και οποιουδηποτε αλλου ανθρακουχου ποτου οπως μπυρα,γκαζοζα,πορτοκαλαδα κτλ.εφοσον ολα ανθρακικο εχουν το ιδιο κακο λογικα κανουν...τι παραπανω εχει η coca cola εκτος απο χρωμα?

φωσφορικό οξύ. Οι λεμονάδες, πορτοκαλάδες, κλπ, έχουν κιτρικό που είναι λιγότερο διαβρωτικό.

Αλλά η μεγαλύτερη ζημιά που κάνουν τα soft drinks είναι η παχυσαρκία, και η καταστροφή των δοντιών. Υπολογίζεται ότι ένα κουτάκι των 330ml ημερησίως σου ανεβάζει το σωματικό βάρος κατα 2kg το χρόνο. Μπορεί να μην σου φαίνεται πολύ αν είσαι εικοσάρης, αλλά αν πας, με αυτή τη λίγη κατανάλωση, από τα 20 στα 30, θα είσαι 20 κιλά υπέρβαρος μόνο από αυτά. Και για τα light οι γιατροί λένε ότι είναι αυταπάτη, γιατί συνηθίζεις στα σιρόπια, και θα πεις κάτι άλλο μετά που έχει θερμίδες.

Βλέπετε τις κοπέλες στις διαφημίσεις με τους χυμούς, τα αναψυκτικά και τις σοκολάτες που έχουν ωραία σώματα και χαμογελούν. Αλλά οι αλήθεια είναι ότι αν ακολουθήσει ο κόσμος τις προτροπές τους, θα φύγει και το ωραίο σφιχτό σώμα και θα γίνει πλαδαρό, και το ωραίο χαμόγελο αφού τα δόντια θα σαπίσουν.

Martinstime
02-08-07, 10:47
σοβαρή υποψηφιότητα για σακχαρώδη διαβήτη...

fireman1966
02-08-07, 11:30
φωσφορικό οξύ. Οι λεμονάδες, πορτοκαλάδες, κλπ, έχουν κιτρικό που είναι λιγότερο διαβρωτικό.

Μα καλά τώρα, προσπαθείς να τους μάθεις χημεία? Εάν είχαν λίγο μυαλό θα προσπαθούσαν να σκεφτούν και δεν θα έγραφαν τέτοια χλευαστικά σχόλια.

hayzel
02-08-07, 11:34
ε τοτε θα βολευτω με μια βανιλια υποβρυχιο...μη μου πειτε οτι την βαζουν κι αυτη σε τιποτα πετουγιες..

H βανίλια υποβρύχιο μπορεί να σου προκαλέσει κύρωση του ύππατος... :rofl::rofl::rofl::rofl:

hulkmania
02-08-07, 16:25
η coca cola και το οποιοδηποτε ανθρακουχο θα ειναι το τελευταιο που θα μας προκαλεσει το οτιδηποτε... εκτος και αν μενετε σε ενα πεντακαθαρο χωρις καυσαερια περιβαλλον τρεφεστε υγειινα (δηλαδη καλιεργειτε μονοι σας αυτα που τρωτε ωστε να ξερετε τι εχουν μεσα)δεν πινετε ποτακια δεν καπνιζετε δεν σπατε το στομαχι σας καθημερινα στο αγχος και στην πιεση της δουλειας δεν αναπνεετε νεφος κτλ κτλ οποτε η coca cola ναι θα ειναι αυτο που θα σας προκαλεσει προβλημα...
ας ζουσαμε στις ιδανικες αυτες συνθηκες και ας επινα 1 λιτρο cola την ημερα...δεν βλεπετε οτι σαπιζουμε απο την κ**λοζωη στην πολη η coca cola σας πειραξε...ενταξει μπορει να μην ειναι οτι το καλυτερο αλλα ουτε και το χειροτερο...

Υ.Γ πειτε μου ενα πραγμα που δεν κανει κακο σημερα?το φαι που καποτε ηταν απολαυση το τρως και σε τρωει...ψαρια με ραδιενεργεια,τρελα κρεατα,σαπια,μεγαλωμενα με ορμονες και με χημικα....και σπιτι σου που καθεσαι κακο κανει με ολο το διοξειδιο που εχει γεμισει η ατμοσφαιρα...

yiapap
02-08-07, 16:33
Από http://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_Zero λοιπόν:
Είναι για "άντρες":lol: Κι αναρωτιόμουν γιατί μου αρέσει περισσότερο από την Light! :lol:

anon
02-08-07, 17:02
Στο Brainiac (SKY) έκαναν το τεστ απο τον γνωστό urban legend, ότι η κόκα κόλα διαβρώνει τα δόντια. Εβαλαν για ένα 24ωρο, ένα δόντι σε ένα ποτήρι με κοκα κολα. Δεν έπαθε τίποτα. Οχι ότι αυτό σημαίνει ότι η κοκα κολα ειναι αθώα, αλλά τα οξέα του στομάχου ειναι εξαιρετικά ισχυρότερα. (κάνανε σχετικό πείραμα με οξέα στομάχου που ρίξανε μέσα ένα κομμάτι κρέας, ωμό, σε λιγες ώρες ειχε λιώσει).

giorgosts
02-08-07, 17:24
Στο Brainiac (SKY) έκαναν το τεστ απο τον γνωστό urban legend, ότι η κόκα κόλα διαβρώνει τα δόντια. Εβαλαν για ένα 24ωρο, ένα δόντι σε ένα ποτήρι με κοκα κολα. Δεν έπαθε τίποτα. Οχι ότι αυτό σημαίνει ότι η κοκα κολα ειναι αθώα, αλλά τα οξέα του στομάχου ειναι εξαιρετικά ισχυρότερα. (κάνανε σχετικό πείραμα με οξέα στομάχου που ρίξανε μέσα ένα κομμάτι κρέας, ωμό, σε λιγες ώρες ειχε λιώσει).

E, γι' αυτό λένε brainiac:rolleyes: το πρόγραμμα. Το πρόβλημα δεν είναι τι γίνεται σε 24 ώρες, είναι τι γίνεται με τη χρόνια χρήση. Αν δεις πάνω στα μπιμπερό είναι γραμμένη προειδοποίηση ότι δεν κάνει για υδατατανθρούχα (χυμούς κλπ). Αυτά μόνο με ποτήρι.

anon
03-08-07, 11:32
E, γι' αυτό λένε brainiac:rolleyes: το πρόγραμμα. Το πρόβλημα δεν είναι τι γίνεται σε 24 ώρες, είναι τι γίνεται με τη χρόνια χρήση. Αν δεις πάνω στα μπιμπερό είναι γραμμένη προειδοποίηση ότι δεν κάνει για υδατατανθρούχα (χυμούς κλπ). Αυτά μόνο με ποτήρι.

Επειδη έχω τρία παιδιά, και ξέρω :rofl: δεν προτείνετε η χρήση και ειδικά παρατεταμένη ειδικά με υδατάνθρακες, γιατι προκαλείται τερηδόνα. (πχ τσάι). Δηλαδή με απλά λόγιο, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το μπιμπερό σαν πιπίλα για το μωρό. Τώρα υπάρχουν περιπτώσεις που τα πλαστικά μέρη και ειδικά το λάτεξ (θηλή) του μπιμπερό να αντιδράσει με τα συστατικά πχ του χυμού, ειδικά εαν είναι όξινα ή αλκαλικά. Ούτως ή άλλως οι θηλές των μπιμπερο πρέπει να αλλάζονται τακτικά. Εαν αφήσεις σε χρήση μια θηλή πχ για 5 - 6 μήνες, έστω μόνο με γάλα, θα δείς ότι μαυρίζει, και κομματιάζεται εύκολα, σκίζεται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.