PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet My ADSL Speed



Andy1972
01-07-03, 15:56
ADSL MODEM NTi XPRESSLINKD ISDN
CONNECTION OTENET 384
TESTED ON http://www.dslreports.com

2003-07-01 08:52:30 EST: 335 / 110
Your download speed : 335563 bps, or 335 kbps.
A 40.9 KB/sec transfer rate.
Your upload speed : 110573 bps, or 110 kbps

MinuStrike
01-07-03, 16:14
kalorizikh file :P na doume ti tha ginei me mas ..... :cry:

bond
01-07-03, 16:18
ADSL MODEM NTi XPRESSLINKD ISDN
CONNECTION OTENET 384
TESTED ON http://www.dslreports.com


Αν μπορείς πες μας και πότε έκανες αίτηση, πότε σε συνδέσαν και σε ποια περιοχή είσαι. Το ίδιο αν μπορούν ας κάνουν και όσοι άλλοι έχουν συνδεθεί μέχρι τώρα. Είναι αρκετά σημαντικό να σχηματίσουμε μια εικόνα για το πόσο χρόνο κάνουν οι αιτήσεις.
Οι ταχύτητες βλέπω ότι είναι οι μέγιστες, αν εξαιρέσουμε αρκετους κατόχους Jetspeed, οι οποίοι έχουν πρόβληματα. Τα siemens φαίνεται να δουλεύουν απροβληματιστα, όπως μας είχε πει και ο chatasos.
Υπάρχει κανένας με alcatel να μας πει τις εντυπώσεις του;

Andy1972
01-07-03, 16:27
αίτηση 23 ιουνιου
με συνδέσαν σημερα
και βρισκομαι στο Καλαμακι
και ειλικρινα τα παλικαρια που ηρθαν απο εδο και εκαναν τη συνδεση ενω ειναι μονοι τους εντελως κανουνε οτι μπορουνε να βοηθησουν σε γενικα πλαισια ειναι αψογοι να ναι καλα (Οταν λεω οτι μπορουνε σημαινη οτι, μη νομιζεται οτι ολα απο μερος οτε ειναι ετοιμα και απλα αυτοι κανουνε τη συνδεση του μοντεμ, στη δικη μου περιπτωση αντιμετωπισαπροβλημα το οποιο το ελυσαν με μερικες ρυθμισεις δια του τηλεφωνου με το κεντρο του adsl οτε ρυθμησεις ενεργοποιησης κλπ anyways ολα καλα τωρα αντε κε στα δικα σας :) τωρα κατεβαζω απο kazaa απο ενα χρηστη ( Τhe annual spring cd 1) 104 mbytes με 45+.

MinuStrike
01-07-03, 16:39
re paidia sas bgazei esas sto oteshop siemens kai alcatel modems??? emena mono ta kokalomodem mou bgazei kai ekeina se autes tis times einai ??? gia tous plousious dhladh ???

nedo2
01-07-03, 16:45
σου βγάζει μόνο τα modem της intracom γιατί, κατά τον ΟΤΕ, μόνο αυτά είναι συμβατά με το κέντρο (οτε) που ανήκεις. Όμως συμβαίνει να γνωρίζω αρκετούς ενεργούς adsl χρήστες της FORTHnet που παίζουν μια χαρά χωρίς να χρησιμοποιούν τα modem που "προτείνει" ο ΟΤΕ.

bond
01-07-03, 16:48
re paidia sas bgazei esas sto oteshop siemens kai alcatel modems??? emena mono ta kokalomodem mou bgazei kai ekeina se autes tis times einai ??? gia tous plousious dhladh ???

Σου βγάζει μοντεμ της ίδιας εταιρείας με το DSLAM (κέντρο) της περιοχής σου.
Οι τιμές είναι οι ίδιες για όλες τις μάρκες, ανάλογα με το αν είναι απλό USB modem, ethernet modem ή router.

SiR_DreAm
01-07-03, 19:44
Αντε, καλή αρχή φίλε και καλή τύχη(πάντα είναι απαραίτητη!)Εμένα δεν μου βγάζει μόνο 1 modem!Μου βγάζει περίπου 40 :!:

Βασικά ουτε dsl δεν έχει στην περιοχή μου αλλα λεω και καμιά μαλ... που και που να περνάει η ώρα :wink:

Andy1972
01-07-03, 19:58
lol να σαι καλα φιλαρακο μην ανησυχεις συντομα θα ερθει και σε εσενα.

buffos
01-07-03, 20:26
Μήπως πρέπει να κάνουμε μια λίστα με ποιά μοντεμ είναι συμβατά σε ποιες περιπτώσεις...?
Ωστε αν κάποιος θέλει να πάρει κάποιο μόντεμ να ξέρει τι να αγοράσει...

bond
01-07-03, 20:52
Μήπως πρέπει να κάνουμε μια λίστα με ποιά μοντεμ είναι συμβατά σε ποιες περιπτώσεις...?
Ωστε αν κάποιος θέλει να πάρει κάποιο μόντεμ να ξέρει τι να αγοράσει...

Πως να γίνει αυτό; Μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί κανείς που να έχει δοκιμάσει άλλο μοντεμ εκτός του ΟΤΕ, γιατί πολύ απλά ο ΟΤΕ προς το παρόν, δεν σε αφήνει να μην αγοράσεις το μοντεμ που προτείνει. Θεωρητικά όλα τα μοντεμ που ακολουθούν τα διεθνή πρότυπα (προσοχη στη διαφορά ανάμεσα σε ISDN και PSNT), είναι συμβατά.

SiR_DreAm
02-07-03, 09:42
Καλημέρα σε όλους(Τις τελευταίες μέρες σαν Chat έχει γίνει εδω μέσα :D )
Ρε Andy πόσο σου πήγε ο εξοπλισμός μάζι με το κόστος εγκατάστασης, σύνδεσης κλπ(Δηλαδή το εφαπαξ)


ΥΓ: Δεν παω καλά :!: Δεν έχω καθόλου Dsl στην περιοχή μου και ρωτάω τιμές εξοπλισμού :!: ΑΣ ΜΕ ΜΑΣΤΙΓΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ PLLLLLLZ :!:

chatasos
02-07-03, 14:31
Πως να γίνει αυτό; Μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί κανείς που να έχει δοκιμάσει άλλο μοντεμ εκτός του ΟΤΕ, γιατί πολύ απλά ο ΟΤΕ προς το παρόν, δεν σε αφήνει να μην αγοράσεις το μοντεμ που προτείνει. Θεωρητικά όλα τα μοντεμ που ακολουθούν τα διεθνή πρότυπα (προσοχη στη διαφορά ανάμεσα σε ISDN και PSNT), είναι συμβατά.

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν αγοράσει ένα φτηνό (οποιοδήποτε) modem από τον ΟΤΕ και ένα άλλο της αρεσκείας τους. Ή μπορεί να είχαν από πριν κάποιο dsl modem (π.χ. αν ήρθαν από UK). Λεφτά να έχεις και κανείς δεν σε εμποδίζει να χρησιμοποιήσεις το δικό σου modem. :wink: :wink:

Anarki
02-07-03, 14:40
Ίσως είναι λίγο άσχετο το post μου αλλά δεν ήξερα που αλλού να το κάνω :) .
Πόσο κάνει ρε παιδιά ενα DSLAM; Επειδή βλέπω να αργεί στην περιοχή μου παρ'όλο που υπάρχουν ενδιαφερόμενοι λέω να ευεργετήσω τον ΟΤΕ και να αγοράσω εγώ ενα για αυτόν :D .

nevian
02-07-03, 14:49
Ίσως είναι λίγο άσχετο το post μου αλλά δεν ήξερα που αλλού να το κάνω :) .
Πόσο κάνει ρε παιδιά ενα DSLAM; Επειδή βλέπω να αργεί στην περιοχή μου παρ'όλο που υπάρχουν ενδιαφερόμενοι λέω να ευεργετήσω τον ΟΤΕ και να αγοράσω εγώ ενα για αυτόν :D .

Ένα 'basic' μοντελάκι που να υποστηρίζει DSL και POTS με 1-48 ports κάνει περίπου στα $1,500 ίσως και λίγο παραπάνω με συμβόλαια υποστήριξης και αν θες δυνατότητα για εξτρα ports αργότερα κλπ.

Βέβαια για να 'διαλέξεις' το κατάλληλο θα πρέπει να ξερεις το infrastructure του ΟΤΕ.

Αντε και καλές αγορές!

camelot21
02-07-03, 14:50
file mou apo to kalamaki pou bales dsl o ari8mos tou thlefwno sou apo th arxizei 99?

Anarki
02-07-03, 15:00
Ένα 'basic' μοντελάκι που να υποστηρίζει DSL και POTS με 1-48 ports κάνει περίπου στα $1,500 ίσως και λίγο παραπάνω...

Τίποτα δεν είναι για μένα που βγάζω 20.000 dollars το μήνα :P. Κρίμα, δε περίμενα να είναι τόσο ακριβά... thx πάντως nevian.

bond
02-07-03, 15:03
Υπάρχουν κάποιοι που έχουν αγοράσει ένα φτηνό (οποιοδήποτε) modem από τον ΟΤΕ

:lol: :lol:
Τι εννοείς "φτηνό". Το φτηνότερο μοντεμ του ΟΤΕ, είναι ακριβότερο από το καλύτερο μοντεμ στο εξωτερικό.

chatasos
02-07-03, 15:45
Υπάρχουν κάποιοι που έχουν αγοράσει ένα φτηνό (οποιοδήποτε) modem από τον ΟΤΕ

:lol: :lol:
Τι εννοείς "φτηνό". Το φτηνότερο μοντεμ του ΟΤΕ, είναι ακριβότερο από το καλύτερο μοντεμ στο εξωτερικό.

Αυτό ακριβώς εννοώ. "Φτηνό" ανάμεσα στις "ακριβές" επιλογές που σου δίνει ο ΟΤΕ :twisted:

Andy1972
02-07-03, 19:13
SiR_DreAm high stream 384 384 Kbps/ 128 Kbps
Τέλος Ενεργοποίησης 82 € Τέλος Εγκατάστασης 50 € Μηνιαίο τέλος 55 €
και ενας φιλος μου εδωσε κωδικο απο οτενετ για να τη δοκιμασω μεχρι να καταληξω τη fortnet η δοκιμασα
συμπερασμα και οι 2 providers παιζουνε στα ιδια πανω κατω at the moment.

camelot21 Αρχιζει απο 98

camelot21
04-07-03, 08:11
k thnx file mou.se rwthsa dioti akomh hlioupolh argyroupolh pou exoun 99 den kalyptete apo dsl

SiR_DreAm
04-07-03, 09:43
SiR_DreAm high stream 384 384 Kbps/ 128 Kbps
Τέλος Ενεργοποίησης 82 € Τέλος Εγκατάστασης 50 € Μηνιαίο τέλος 55 €
και ενας φιλος μου εδωσε κωδικο απο οτενετ για να τη δοκιμασω μεχρι να καταληξω τη fortnet η δοκιμασα
συμπερασμα και οι 2 providers παιζουνε στα ιδια πανω κατω at the moment.


To modem είναι αυτό που δίνανε απο τον πΟΤΕ?Πόσο στο χρεώσανε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.