PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρός δίσκος και βοήθεια....



No-Name
17-07-07, 18:06
Παιδες θέλω τα φώτα σας διότι νομίζω ότι καταστράφικα.....

Έχω έναν κύριο σκληρό που κρατάω προσωρινά τα αρχεία και έναν 2ο σκληρό ο οποίος είναι χωρισμένος σε 2partitions.

Λοιπόν σήμερα είπα να κάνω ένα disk cleanup στο 2ο partition μιας και τελειωσε ο χώρος, πριν προχωρήσω στο 1ο όπου και θα έγραφα τα αρχεία μου πλέον.

Κολλάει το disk cleanup κάνω restart το pc και από εκείνη τη στιγμή έχει γίνει unreadable το συγκεκριμένο partition ενώ το 1ο διαβάζεται κανονικά από το λειτουργικό.

Επειδή εκει μέσα έχω αρχεια 5-6 ετών και δεν θέλω με τίποτα να φανταστώ ότι τα χάνω τι μου προτεινετε να κάνω?

Υ.Γ ειμαι στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού...:(:cry:

29gk
17-07-07, 19:43
Να υποθεσω δεν εχεις κανα SOS image ?

Δοκιμασε να μπεις στο συστημα με το ERD Commander.

No-Name
17-07-07, 20:50
Σε ελληνικά plz...(δηλώνω άσχετος με λύσεις και διάφορα θέματα hardware διοτι ποτέ δεν είχα προβλημα.)

Πώς μπορώ μέσω command line να ορίσω να κάνει scan disk σε συγκεκριμενο disk?

29gk
17-07-07, 21:27
α) Κατεβαζεις μια boot δισκετα απο το www.bootdisk.com (εχει και με διαγνωστικα εργαλεια ) και απο καθαρο dos σκαναρεις το συστημα. Δεν βλεπω ομως τι θα σου κανει το scan disk :hmm:

β) Κατεβαζεις το ERD Commander 2005 , ξεκινας με αυτο το συστημα και βλεπεις αν ... βλεπει το προβληματικο κομματι.

Δεν ειμαι σιγουρος πως θα σε βοηθησει αλλα επειδη δεν εχω εικονα πιθανολογω να δεις κατι εκτος windows. Iσως καλυτερα θα ηταν και καποιο πιο εξιδεικευμενο linux live cd ( www.frozentech.com/content/livecd.php ).

Σε καθε περιπτωση να εισαι εξαιρετικα προσεκτικος και κυριως μην γραψεις τιποτα στο χαλασμενο partition.

No-Name
17-07-07, 21:28
Θα δοκιμάσω και θα δώ φίλε μου.σε ευχαριστώ πολύ.....ειλικρινά.

Μακάρι να καταφέρω να μην χασω τίποτα:(

No-Name
18-07-07, 16:42
Δεν μπόρεσα να καταφέρω και τίποτα,.....οπότε να αρχίσω το θρήνο για τα αρχεία μου???

(Δεν το πιστευω ειλικρινά αυτό που έπαθα)

AddictedToChaos
18-07-07, 16:56
Γιατί δεν δοκιμάζεις να μπεις από linux livecd να δεις αν έχεις πρόσβαση στο partition;

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τίποτα από linux, όμως δεν είναι δύσκολο να το δοκιμάσεις. Μπορεί και να σταθείς τυχερός.

29gk
18-07-07, 17:04
Να προτεινω μια extreme λυση αλλα χωρις να με κυνηγας μετα ?

Format στο partition και επαναφορα των αρχειων με το File Scavenger. Παντα με εξαιρετικη προσοχη μην γραψεις τιποτα εκει.

AddictedToChaos
18-07-07, 17:10
Να προτεινω μια extreme λυση αλλα χωρις να με κυνηγας μετα ?

Format στο partition και επαναφορα των αρχειων με το File Scavenger. Παντα με εξαιρετικη προσοχη μην γραψεις τιποτα εκει.

Αν ήταν να κάνει κάτι τέτοιο, προφανώς εννοείς να κάνει απλώς delete το partition και ΟΧΙ format ;)

Επίφοβη λύση, ούτε σαν έσχατη δεν θα την πρότεινα ;)

29gk
18-07-07, 18:07
Ναι χωρις φορματ, δικο μου ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος.

Ο μονος λογος που το προτεινω ειναι γιατι δεν εβγαλε ακρη με τα recovery εργαλεια αλλα και γιατι εχω δει στην πραξη το File Scavenger. Ισως μπορει να δουλεψει και χωρις καμια επιπλεον ενεργεια. Να τα διαβασει δηλαδη χωρις να γινει καμια ενεργεια στον δισκο.

andreasp
19-07-07, 09:49
Σε προσφατη αντιστοιχη περιπτωση , το Easy Recovery 6 μου εκανε δουλεια.
Δοκιμασε το , και φυσικα μην σβηνεις κανενα partition και μην κανεις κανενα format.
Κατι με το mbr πρεπει να πέχτηκε.

No-Name
20-07-07, 21:21
Φαίνεται το back-up των windows να αντιγράφει κανονικά τα αρχεία στον πρώτο μου σκληρό μόλις ολοκληρωθεί επιτυχώς και μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτά θα ενημερώσω...

(Μακάρι να μην τα χάσω διοτι τόσες μέρες κοντέυω να τρελαθώ)

sdikr
20-07-07, 21:32
Πιστέυω οτι αν μπείς με κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να διαβάσει ntfs θα μπορέσεις να δείς τα αρχεία σου

Ακόμα chkdsk δοκίμασες;

No-Name
20-07-07, 21:38
Ναι αλλά βρίσκει ενα ενα τα unreadable και κάνει πολύ ώρα και συνήθως το κόβω.....λές να το αφήσω να κάνει τη δουλειά του όλη τη νύχτα?

No-Name
20-07-07, 21:44
Ωραίο και το backup αντιγράφει τα αρχεια και όταν πάω να τα ανοιξω δεν πάιζει μια....

l_satsok
20-07-07, 21:47
κανονας πρωτος μη βιαζεσε,δεν χαθηκε τιποτα.
το partition E υπαρχει αλλα ειναι unreadable.
το θεμα ειναι γιατι ειναι unreadable,σιγουρα οχι επειδη καταστραφηκαν τα αρχεια,
αυτο ειναι πολυ δυσκολο το πολυ πολυ να καταστραφηκαν ενα δυο αρχεια μονο αυτα
που επεξεργαζονταν το συστημα τη στιγμη του κολληματος.
οποτε μαλλον χαλασε η δομη του διαμερισματος.

με το acronis recovery expert που ειναι κομματι του acronis disk director suite μπορεις να
επαναφερεις οποιοδηποτε χαλασμενο διαμερισμα δισκου.
το εχω κανει σε πολλα pc οπου φαινοταν οτι ειχαν χαθει τα παντα.

No-Name
21-07-07, 00:46
Παιδιά όταν προσπαθώ να κάνω το οτιδήποτε στο συγκεκριμένο partition χάνω όλο το σκληρό και κολλάει το σύστημα.

Έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα με τα προγράμματα......
Δεν μου μπορώ να τον φορμάρω ακόμα,ίσως να υπάρχει λύση?

No-Name
21-07-07, 01:46
Σε μια ώρα θα έχουν όλα τελειωσει...πόσο γρηγορα περνάει ο καιρός.....να πεθάνουμε αγκαλιά πριν τελιεώσει το τελευταίο sector......:cry:

Aπέθανον Maxtor 120 Gb:death
20/12/2002-21/7/2007

:cry::cry::cry::cry::cry:

harris
21-07-07, 02:20
Υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται Zero Assumption Recovery...

Δοκίμασέ το... ;)

manoulamou
21-07-07, 12:15
Ενταξει το γλυτωσαμε το δισκο ή εστω καποια πολυτιμα δεδομενα;:hmm:
Για να εχουμε στα υπ οψη κι αυτο το utility!:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.