PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω να βάλω XP, αλλά έχω SATA σκληρό.



c0ach
17-07-07, 19:21
Γεια χαρά παιδιά. Έχω αγοράσει ένα laptop ASUS G2S-7R024C (Intel C2D T7500 2,2GHz, NVidia GeForce 8600 up to 1024MB TC, 2GB RAM DDR2 667MHz (2x1GB), 200GB SATA1, Vista Premium.

Το link einai εδώ: http://www.perfectshop.gr/pub/el/cat...ail.aspx?10839

To default Λειτουργικό Σύστημα του είναι Vista. Εγώ θέλω να βάλω XP γιατί τα Vista είναι
άθλια...
Άλλαξα το boot και το έκανα να είναι από το drive του laptop, Πήγα να κάνω setup τα Win XP Εγώ έψαξα και βρήκα τους drivers που μου'χαν στείλει για το σκληρό αλλά και πάλι τπτ...

Στο desktop μου και'άλλα μηχανήματα που το'χω δοκιμάσει το συγκεκριμμένο CD, δουλεύει τέλεια...

Ρώτησα ένα παιδί και μου είπε ότι στο desktop μηχάνημα του χρειαζόταν να κάνει boot τους drivers από δισκέτα μόνο που το laptop μου δεν έχει...

Τί να κάνω ρε παιδιά;; Τα Vista δεν τα μπορώ!!!!!!!!!!!!!!!!! Θέλω xp........

Μήπως θέλει SP2; Μήπως φταίει που'ναι σπασμένα??
Τί να κάνως;;;;;;

haHa
17-07-07, 19:36
Καλως ηρθες!

Αρχικα γραψε (κανε edit) το μηνυμα σου στα Ελληνικα και οχι στα greeklish,γιατι απαγορευονται τα greeklish συμφωνα με τους κανονες του φορουμ.

Δευτερον μην αναφερεις για σπασμενα windows,γιατι και αυτο απαγορευεται. Ανεφερε το με πλαγιο τροπο...

Στο προβλημα σου τωρα:
Δεν φταει οτι ειναι σπ@σμενα, ουτε οτι ειναι sp1 και οχι sp2.
Απλα τα windows xp δεν εχουν απο μονα τους drivers για σατα σκληρους.
Ο φιλος σου σωστα σου ανεφερε οτι αυτο μπορει να παρακαμφθει με drivers απο δισκετα.Ελα ομως που το laptop δεν εχει δισκετα!!

Η πρωτη λυση που σου προτεινω ειναι να μπεις στο BIOS και να ψαξεις για μια επιλογη Emulate Pata-Eide ή AHCI Sata mode ή Sata Native mode ή κατι τετοιο τελος παντων!

Αλλιως υπαρχει και η πιο δυσκολη λυση:
Nα ενσωματωσεις τους sata drivers στο cd των windows.
Δες εδω:
http://www.nogodforme.com/HPDV6500T.htm

giorgosts
17-07-07, 19:37
:nono:

Να το πας στο μάστορα. 80 τα (νόμιμα) windows, 25 για τη δουλειά του.

nnn
18-07-07, 00:47
Απαγορεύονται αυστηρά τα μηνύματα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο, καθώς και μηνύματα που περιγράφουν μη νόμιμες πράξεις ή προτρέπουν σε αυτές.

:closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.